Nvidia GeForce 10 Serisi (Pascal)
2 2

Bu konuda 1.144 mesaj var

Nvidia'nın 1080 nda altındaki tüm sunumu düşmüş. Baya güzel şeyler var.

GeForce_GTX_1080_Front.jpg

NVIDIA-GeForce-GTX-1080-GDDR5X.jpg

NVIDIA-GeForce-GTX-1080-Pascal-Bandwidth

NVIDIA-GeForce-GTX-1080-GPU-Boost-3.jpg

NVIDIA-GeForce-GTX-1080-Crafted-for-spee

NVIDIA-GeForce-GTX-1080-HDR.jpg

NVIDIA-GeForce-GTX-1080-Simultaneous-Mul

NVIDIA-GeForce-GTX-1080-Async-Compute.jp

Daha fazlası aşağıdaki linkte mevcut:

http://videocardz.com/59962/nvidia-geforce-gtx-1080-final-specifications-and-launch-presentation

Pascal nerdeyse eksiksiz olmuş. Şu da gpu diagramı:

NVIDIA-GP104-Block-Diagram.jpg

Fp64 birimlerine yer verilmemiş. Muhtemelen sayısı azalmış olmakla birlikte gpuda mevcuttur. Ama 610mmlik gp100'e göre baya küçülmüş gpu. 40 sm ile durumu çok iyi görünüyor. Demek ki, fp64 ve nvlink için baya bir transistör kullanılması gerekmiş. Onları çıkarınca gpu oldukça rahatlamış.

Erken olduğu düşünülebilir ama pek öyle değil. Gelen haberlere göre Pascal mimarili gpu tape-out olmuş. Geçen hafta donanımhaberde, bu hafta da yurtdışında konuşulmaya başlandı.

https://forum.beyond3d.com/threads/nvidia-pascal-speculation-thread.55552/page-8#post-1848329

http://www.3dcenter.org/news/nvidias-gp100-chip-der-pascal-generation-hat-angeblich-seinen-tape-out-absolviert

Bildiğiniz gibi Pascal, Nvidia için büyük yeniliklere gebe. İlk olarak 16nm ve 3d-hbm'ye geçiş yapılacak mimarinin Nvlink ve Mixed Precision gibi Nvidia'nın geliştirdiği bazı önemli özellikleri de getireceği biliniyor.

2016 ilk çeyrekte çıkması planlanan ilk kartlar artık çok da uzak sayılmaz. Tahmini olarak 9-10 ay kadar bir süre sonra kartlar satışa sunulacak gibi görünüyor.

PascalBoard.jpg

NVIDIA-2015-2018-Roadmap-Pascal.png

Pascal-Roadmap-3x-Bandwidth.png

Pascal-2x-SGEMMW.png

Pascal-2.7x-memory-capacity.png

Pascal-4x-MIxed-Precision.png

NVIDIA-Pascal-GPU-NVLINK.png

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HBM'li gelecek demekki. 980TI planlarımı bi tık aşağı çekip uygun fiyatlı bir 970 ile sorunumu çözüp seneye de pascal'a geçeyim bari..

Mantıklı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yazmayı unuttum, Nvidia hbm 2 yongalarını kullanacağını açıklamıştı. Hatta o sayede mevcut gddr5 kapasitesinden çok daha yüksek bellek kapasitesine ulaşılacağını söylüyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim kullanımıma göre kart 2 sene dayanıyor 3. senede teknolojik anlamda perte çıkmış oluyor. DX12 ile birlikte SLI performansı iyi olursa artık üst düzey kart almam heralde. (Bir ümit)

2 adet gtx1060 @ dx12  performanslı olurmu acaba ...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia haberleri geliyor ama kartın gelmesine daha 1 yıl var belkide daha fazla, 17milyar transistor çok ciddi bir sıçrama demek oluyor, mevcut üretim teknolojileriyle sınır nedir bilmiyorum ama sonuçta soğutma teknolojisine bakıyor bu iş, çok ciddi ısı üretimi olacaksa Nvidia'a suyla soğutma sistemi kullanan bir kart çıkarabilir. bence iyide olur. ;)   yüksek ısıda çalışmasındansa sesli olmasını tercih ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kartların o kadar da uzakta olduğunu sanmıyorum. Seneye CES gibi ilk gösterilerini yapıp, mart nisan gibi piyasaya sürerler. Muhtemelen 14/10 nm olacak kartlar. İlk geçiş ürünlerinden uzak da durmak lazım aslında. Benim tuzum kuru, 970 aldım. 2. neslini beklerim :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia haberleri geliyor ama kartın gelmesine daha 1 yıl var belkide daha fazla, 17milyar transistor çok ciddi bir sıçrama demek oluyor, mevcut üretim teknolojileriyle sınır nedir bilmiyorum ama sonuçta soğutma teknolojisine bakıyor bu iş, çok ciddi ısı üretimi olacaksa Nvidia'a suyla soğutma sistemi kullanan bir kart çıkarabilir. bence iyide olur. ;)   yüksek ısıda çalışmasındansa sesli olmasını tercih ederim.

20nm için söylenen, 28nm'deki aynı alana neredeyse 2 kat transistör yerleştirilebildiği şeklindeydi. 20nm --> 16nm geçişinde o kadar büyük bir gelişim olacağını sanmam, ama tahminen 600mm2'ye 20 milyarın üzerinde transistör sığdırılabilir gibi geliyor. Maxwell'den sonra Nvidia'nın enerji verimliliği konusunda da pek fazla sıkıntı yaşayacağını sanmam. O yüzden su soğutma işine de girmezler. Belki Amd gibi zorunluluktan yaparlar. Ama şahsen yapmalarını da istemem. Verimlilik artsın, kartlar az güç tüketsin, boyları küçülsün.

@allreadydead

Pascal, Tsmc'nin 16nm bandında üretilecek ama Amd'nin yeni gpuları Samsung'un 14nm bandında üretilebilir. 10nm için temiz 4 yıl var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pascal için olası sorular:

1 - Birleşik bellek özelliği oyun kartlarında da olacak mı?

NVIDIA-Pascal-GPU_Specifications.jpg

2 - Pascal = Maxwell + Nvlink + Hbm + Mixed Precision

NVIDIA-Pascal-GPU_Compute-Performance.jp

Bu görselden anlaşıldığına göre Nvidia, Pascal'da mimari açıdan büyük bir değişikliğe gitmeyecek. Maxwell'e yeni özellikler kazandırmaya çalışacak gibi görünüyor. Gerçi Maxwell gibi müthiş bir mimariyi hemen mezara gömmeyeceği de belliydi ama Pascal = Maxwell + yenilikler de pek beklenmiyordu. 2013'te Volta mimarisini duyurduğunda Pascal adının geçmemiş olması, ayrıca o gösterimde henüz kullanıma sunulmamış olan Maxwell için, 3d bellek, unified bellek gibi ifadelerde bulunulmuş olması da Pascal'ın esas Maxwell olması anlamına geliyor olabilir. Heralde 28nm sürecinin uzamış olması, Nvidia'nın Maxwell'i iki adımda sunmasına sebep oldu. İlki bildiğimiz eski tip Maxwell, diğeri Pascal adı ile gelen yeni özelliklere sahip Maxwell. Bakalım seneye bu zamanlar durum ne olacak?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Önümüzdeki yıl Nvidia'nın  berbat geçireceği bir yıl olabilir, pascal hk çıkan yazı vb grafikler vs  ne varsa pek hayra alamet değil, umarım yanılırım. biz AMD'den patlama beklerken Nvidia'dan hamle gelebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pascal'la ilgili pek olumsuz bir şey duymadım henüz. Maxwell'den devşirme olması da garip olmaz. Çünkü çok verimli bir yapı ve henüz eskimiş değil. Pascal, başta söylenen 3d bellekli 20nm'lik maxwell gibi bir şey olacak. Ama tabi daha gelişmişi olur artık.

Bu arada Nvidia'nın yaptığı toplantı pascal'ın ön tanıtımı olabilir lafları da geçiyor ama beklenti x2 gpulu kart. Pascal söylenytisinin sebebi, kimseye kart falan verilmemiş olması, deep dive tarzı bir bilgilendirme toplantısı yapılmış olması. Bunu zamanında Fermi çıkacağı zaman da yapmıştı, çıkmadan 3 ay önce falan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen ay başlayan gddr5x lafları, güçlenmiş gibi görünüyor. Son haberlere göre Nvidia, maliyeti ve verimlilik durumu sebebiyle hbm2 bellekleri yalnızca üst sınıf kartlarında kullanacakmış. Orta ve alt seviyede ise gddr5x bellek tipi ile yola devam edecekmiş. Mikron üretimi bu bellek yongaları, ilk adımda 10ghz seviyesinde olacakken 16ghz'e kadar ulaşması bekleniyor. Enerji verimliliği henüz netleşmiş değil. Ancak hbm kadar iyi olması beklenmiyor. Zaten bu yongalar bir çeşit geçiş dönemi çözümler olarak görüleceğe benziyor.

gddr5x.PNG

Ayrıca gp104'ün de geçen ay sonunda Nvidia'ya ulaştığı haberi geçmiş. Nisan'da kartları görürüz gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hem Nvidia'nın hem de Amd'nin değişik yongalar ürettiği ortaya çıkmış.

http://wccftech.com/nvidia-graphics-chip-jm-601-gpu-spotted/

http://wccftech.com/amd-magnum-fpga-prototype-dtv-shipping-manifest/

Henüz ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Nvidia'nın gönderdiği yonganın çok pahalı olduğu, Amd'ninkinde ise birkaç farklı özelliğin bulunması garip. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sanırım geliştiriciler için yayınlanan 385.66 numaralı sürücüde Pascal, Volta ve Vulkan desteği bulunuyormuş.

http://forums.laptopvideo2go.com/topic/31826-nvidia-geforce-driver-35866-adds-vulkan-pascal-and-volta-support/

Pascal'la Vulkan tamam da Volta şimdi ne alaka? Gerçi 2017 için ibm + nvidia süperbilgisayar anlaşması var diye biliyorum. Demek ki adamlar ilk örneklere sahipler. Pascal da çok uzaklarda değil demektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Broadwell-e' nin ardından şimdi de bu... 2016 yılı PC tutkunları için çok güzel geçeceğe benziyor. :beer2: . Bu GPU ile birlikte 4k nihayet gerçekci bir çözünürlük olabilecek mi acaba?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia Titan/980ti ile zaten 4k'da belli seviyeye gelmişti. Ama hala 45fps civarı bir performans sunuyordu. 16nm gpularla ile birlikte orta sınıf bile 60fps seviyesine gelecektir sanıyorum. Tabi bu seviyeyi daha önce olduğu gibi üst seviye diye dayamazlarsa.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

980ti ultra ayarlarda fallout 4 olsun witcher 3 olsun 1080p de bile 60fps' nin altına sıkça düşebiliyor. Aslında ben gerçekci çözünürlük derken tek kartda 4k + ultra ayarlar ve min 60fps demek istemiştim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bildiğim kadarıyla nvidia maxwell' de 8 milyar transistör var. Pascal da ise bu sayının 17 milyara çıkması bekleniyor. Ben Fury X' i erteleyin derim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok