Nvidia GeForce 10 Serisi (Pascal)
2 2

Bu konuda 1.144 mesaj var

Ben bunun başlığını açacaktım, unutmuşum. Gerçi Nvidia pisliğine Ampere adı ortaya çıktı diye yeni seride Volta'yı kullanabilir.

Ama ilk defa Nvidia iki farklı mimariye gidiyor gibi. Aslında Pascal'da da ilk kez Tesla için ayrı gpu yapılmış oldu. Hatta ilk defa farklı mimari kullanılmış oldu (geforce'taki pascal esasen maxwell+). Ama Volta döneminde fark iyice belirginleşecek gibi. Oyun kartları için mimari iyice özelleşecek olursa, gp102 gibi gpuları daha çok göreceğiz demektir. Hem de daha gelişmiş şekilde. Adamlar bir yıl önce çıkardıkları gp102 ile daha büyük daha gelişmiş olan vega'ya nal toplatıyor. Hatta gp104'le bile yapıyorlar bunu. Tamamen oyun kartlarına özel bir mimari geliştirilecek olursa, Radeon'un vay haline.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, TiesTorN said:

gtx 2080 ne zaman geliyor sonuç olarak? :lol:

AMD Navi GPUları Ağustos gibi çıkaracağına göre en geç 2018 Eylül'de gelir. Sende hala Sandy Bridge mi var?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, TiesTorN said:

3770k @ 4.5ghz var... yetiyor.

yetiyor derken zaten gayet iyi bir işlemci. 8 çekirdekte 5ghz yapan cannonlake'ler gözükmeden hiç elleme :)

2018 Eylüle çok var daha... o zaman biz bir 1080ti alalım black friday ayağına düşürebilirsek...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
  • 19:45 'de gtx2080'in çıkmasına çok zaman olduğunu farkettim.
  • 20:00 'da hepsibura'da da gtx 1080ti fiyatı 1000 lira civarı bir indirime girdi.
  • 20:05 'de siparişi verdim.
  • 20:10 itibariyle stok bitmişti.

:bigstar:

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, rammstein said:

AMD Navi GPUları Ağustos gibi çıkaracağına göre en geç 2018 Eylül'de gelir. Sende hala Sandy Bridge mi var?

Kaynak nedir acaba?:baba: Ben de tam aksine Navi gpuların 2019'da çıkacağına yönelik kaynaklar var mesela.:lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 minutes ago, stardust said:

2 gün sonra gtx 2080 çıkarsa yakarım buraları.

980 ti ve 1080 arasında 1440p'de 10 FPS fark var (taş çatlasa 20 fps diyelim). 1080 ti ile 2080 arasında da o kadar fark olur :P

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha çok uzun yıllar 1080ti götürür. Konsol endeksli oyunlar yüzünden ben önümüzde ki uzun dönem boyunca oyun grafik mimarisinin çok değişeceğine ihtimal vermiyorum. Dolayısıyla şuan ki ekran kartları fazla fazla güçlü. Kendim 2K monitör kullanıyorum ve bana 1080ti vsync de fazla fazla yetiyor. 2080ti de alsam yine bu monitör de vsync açacağım ve değişen hiç bir şey olmayacak bana. Ha 2080ti nerde işe yarar? 3dmark da. Ama dönüp dolaşıp oyun açınca 1080ti ile 2080ti arasında işte şimdi oldu denilen bir fark olmayacak. 4K 144hz derdi var mı bilmem belki öyle bişi olursa 2080ti işe yarar.

Şahsen tasarımcı değilseniz 2k günümüzde çok ideal bir çözünürlük. Ben 4K monitöre geçmeyi düşünmüyorum en azından bu kısa vadede. 

jackjoker tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 24.11.2017 at 01:46, rammstein said:

Bu mesajı biraz geç gördüm. Orada gösterilen Amd'nin "temmeni" tablosu.:lol: Kendileri demişki, Navi 2018 sonunda gelecek, 2019'da da esas model olacak. Daha önce yaptıkları işlere bakacak olursak, Navi'nin 2018 sonunda gelmeyeceği kesin. Zira kendileri daha önce Polaris için 2016 ilk yarısında geliyor diyip 29 Haziran'da kartı çıkarmışlardı, Vega için de 2017 ilk yarısında geliyor diyip 27 Haziran'da Frontier modelini tanıtmışlardı. Kasım ayı biterken esas Vega'lar hala piyasada çok az bulunuyor. Navi'nin 2018'de satışta olmasını cidden bekleyen varsa boşa beklemesin. Çünkü Amd daha önce de 2018'de Vega'yı 7nm'ye indirip geliştirerek çıkacak karşımıza.

AMD-VEGA-10-VEGA20-VEGA-11-NAVI-roadmap.

2016 aralık ayında Vega için yaptığı gibi Nav için de 2018 aralık ayında bir tanıtım yapabilir. Nasıl olsa çok da sıkıntı olmuyor o tip işler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir devrin sonu daha geliyor gibi. Nvidia 32 bit işletim sistemlerine sürücü desteğini, r390 ailesi sürücüleri ardından sonlandırıyormuş.

https://www.techpowerup.com/239925/nvidia-to-end-support-for-32-bit-operating-systems-after-r390-drivers

http://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/4604/

Amd çok önceleri sonlandırmıştı sanırım.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Seri çıkalı 2 yıl olacak ama Nvidia hala yeni model çıkarma peşinde. Şimdi de 1060'ın 5 gb modeli gelecek denmiş.

https://videocardz.com/74547/nvidia-to-launch-geforce-gtx-1060-with-5gb-memory

160 bit ilginç. Bant genişliği tam olarak 1080'in yarısı olacak demektir. Gpu da 1080'in tam yarısıydı. Ama 2017 Şubat'ında 9 ghz'lik 1060'tan sonra bant genişliğini bu şekilde kısmak, kartı piç etmek gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, mamad said:

Seri çıkalı 2 yıl olacak ama Nvidia hala yeni model çıkarma peşinde. Şimdi de 1060'ın 5 gb modeli gelecek denmiş.

https://videocardz.com/74547/nvidia-to-launch-geforce-gtx-1060-with-5gb-memory

160 bit ilginç. Bant genişliği tam olarak 1080'in yarısı olacak demektir. Gpu da 1080'in tam yarısıydı. Ama 2017 Şubat'ında 9 ghz'lik 1060'tan sonra bant genişliğini bu şekilde kısmak, kartı piç etmek gibi.

amaç neymiş ki... boşluk mu vardı sanki doldurulması gereken.

saçma sapan boş işlerle uğraşıyorlar, simitçi amd yüzünden adamların canı sıkılıyor ne yapsak nasıl boş bir kart çıkarsak da eğlensek diye kafayı sıyırmışlardır artık kesin...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Basit ürün farklılaştırma işte. Şampuan şişelerinin şeklinin değişmesi gibi bir şey.

Amd böyle mal gibi devam ederse, gtx2080 800 dolar, 2080ti 950 dolardan çıkar artık. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Böyle salak salak aynı ürün gamının 128 varyasyonu olayı alıcıyı bezdiren bi olaydır. Ve bu tarz karısıklıklar insanları alacağı şeyi almaktan bile soğutur... Bunu telefon üreticileri de yaptı, ekran kartı üreticileri de , laptop üreticileri de ..alıcı hayat karmasası içinde hayatını kolaylastırmak için alacagı bir ürün de bir karmasa daha yasamak zorunda mı kardeşim.. Basit isimlendirmelerle sat işte ürününü abi... 

Geçen bi arkadaş laptop alacak.. lenovo y520 veya y720 diye seçenekleri 2ye indirgedi... ama bir baktık ki model isminin yanına eklenmiş kodlarla o kadar çok ürün çıkarmış ki işin içinden çıkmak mümkün değil.. dedim en üst modellerine bak o zaman kafa karışmasın adam 2 specs yolladı kafa daha çok karıştı :0 hem y520 nin hem y720 nin i7 7700li 16gb ramli gtx 1060lı 256gb ssdli modeli var, aralarındaki tek fark y520de 2tb daha hdd var fakat aslında yüksek model olan y720de hdd 1tb ... yahu nasıl olur derken bir kroşe de fiyatlandırmadan geldi... y520 daha yüksek kağıt üstünde donanıma rağmen y720den yaklaşık 800tl daha ucuz... şaka mı bu abi diye olayı araştırırken pentagondaki bir arkadaşımdan aldıgım bi belgeyle y520 nin icindeki 1060 ın maxq denen daha hafif ve saat hızlarının azıcık kırpıldıgı bi model oldugunu öğrendik, yahu neden o zaman adı 1060 ve niye o şekilde yazmıyor hiç bir yerde...  ve nasıl olurda daha düşük modelde daha pahalı modelden daha fazla hdd alanı olur :?

Aynı boku ati zamanın aranan kartı 9800pro nun 128bitlik modellerini sessiz sedasız satmasıyla yemişti (normalde 256bit idi 9800ler) muhtemelen üretim bandından aynı seviyede çıkamayan silikonları şimdi 9600 diye satmayalım şimdi yarı fiyatına diye böyle çaktılar millete... 

Herşeyde var artık bu olaylar gerçekten bilinçli tüketici olmak lazım..

Narcissus tarafından düzenlendi
quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Daha once yazildi mi bilmiyorum. Meraktan yaptigim testlerde bazi bulgulari buldum ve arastirdim. Kimse bunun uzerine duzgun bir haber yazmamis ve cok fazla yanlis bilgi var piyasada. Pascal ailesi decoder i VP9 Feature Set H olarak kategorilendiriliyor Nvidia tarafindan. Yalniz bir problem hem mimarilerde hem de anlasilan bu decoderlerde oldugu gibi tam bir tutum yok. Mesela GTX 1060, 1070 ve 1080 GPU larinin hicbiri VP9 10bit Profile 2 yani YouTube 4K HDR i cozemiyor. 1050, 1050Ti ve 1080Ti lar yani sonra cikan GPU larda bu problem yok. Yani kisaca farkli decoder. GT 1030 dan emin degilim. GT 1030 sahibi biri varsa forumda ve DXVA Checker + YouTube 4K HDR ve 8K videolarini deneyip atabilirse iyi olur. HTPC sistem kuracak arkadaslar icinde onemli detay cunku 4K HDR olmayacak dedigim GPU lari kullanmak isteyen arkadaslarda.

Saygilar

quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok