PSU Seçimi - Corsair RM850 alındı.
1 1

PSU Seçimi   18 oy

1. 1. Hangi güç kaynağını seçerdiniz ?

• Thermaltake Toughpower GF1 850W 80+ Gold Full Modüler - 2060 TL
    • CORSAIR RM850 850W 80+ Gold Full Modüler - 2000 TL
    • EVGA GQ 1000W 80+ Gold Yarı Modüler - 2917 TL

Please sign in or register to vote in this poll.

Bu konuda 110 mesaj var

17 minutes ago, stardust said:

@MilesTeg çok konuşuyorsun, okumuyorum o yüzden diyorsun, anladım tamam :D

-

ben kararımı cüzdana bıraktım, şu 3 PSU'dan hangisinde kayda değer bir indirim olursa, ya da diğer ikisi zamlanır birinin fiyatı aynı kalırsa onu alacağım. 

850w yeterli gelir. 1000w almak demek oluyor ki, sistemin diğer parçaları 300-400W elektrik kullansa, ekran kartının 600W kullanmasını kabulleniyorum.

ben kabullenmeyeceğim. RTX 4080 / RTX 4080 Ti için 850W yeterli olacaktır. ama şu EVGA 1000W olanda bi 100-200 lira olsun bir indirim daha olursa almışken fazla Watt göz çıkarmaz.

Hızlı taramada gözümden kaçmış ama doğru çok konuşuyorsun:mrgreen:

Bütçe meselesi maalesef. Ama yine de "inceleme-araştırma-değerlendirme" süreçlerinden aldığımız keyif için girmiyor muyuz bu zahmete:icon_dance:

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 minutes ago, MilesTeg said:

Bütçe meselesi maalesef. Ama yine de "inceleme-araştırma-değerlendirme" süreçlerinden aldığımız keyif için girmiyor muyuz bu zahmete:icon_dance:

Bugün dedim ki öğleden sonra açacağım rahat rahat Metro Exodus oynayacağım... 3 saat PSU incelemesi okuyarak geçti. :shot:

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust Seasonic PRIME 1000 Riglerimden birinde bu psuyu kullanıyorum, imkanın olsa düşünmeden bunu al geç derdim. 850wda işini görebilir tabi ama psu spesifik bir ürün idare edebiliyorsan 1 2 aylık maaşından ilave ayırıp takviyeyle 1000w zorlayabilirsen çok daha iyi ve ileri dönük olur. Gold / Platinum ayrımı için belki sana çok bir farkı gelmeyebilir o yüzden goldlada yola devam edebilirsin.

PSU' da bilindiği üzere en efektif çalışma aralığı %40-60 yük arasındayken oluyor, bu aralıkta çektiğin elektrik esnasında maksimum verimliliğe çıkıyor. Tabi sen evde 7/24 çalıştırdığını sanmıyorum o yüzden oyun oynayacağın zaman falan yüke binecek bu durumda bileşenlerine bakarak tüketimin şu an ki haliyle 450-500w sürekli tüketim seviyelerine kadar gelebilir. Şu an artık yapmazsın ama olurda platform değiştiricem ya da RTX40 cazip bişi denk geldi 1 2 seneye geçiş yaparım dersen en azından altyapın hazır olmuş olur.

Marka olarak Seasonic, Thermaltake, Corsair gibi baba markalar psuda tercih meselesi ama tabi bu mining mevzusu yüzünden ve dövizinde döngüsüyle geçen seneye göre 3-4x oldu fiyatlar.

Bu arada yarı modüler ve tam modüler muhabbeti şu an için en azından tam para tuzağı kıvamında bana göre, yani tam modüler olduğunda da mobo güç kablosunu falan illaki takıyorsun zaten, ben 1.5 senedir uzay montajlı kasa rigler kullandığım için pek önemi yok açıkcası zatende kasamın içinde estetik dursun diyorsan yine senin tercihin ama fiyatta aynı kulvar bir ürün için +500lira gibi köklüyorlar :P

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yarı modüler dediği anakarta giden 24 pin kablo sabit, güç kaynağından ayrılmıyor vs. bildiğin gibi, benim için tercih kriteri değil. PSU'nun adına yazmışlar ben de direk öyle kopyaladım.

-

Seasonic Prime 1000 ilk çıktığında 250 dolar civarındaydı, hatta onu alacaktım Amerika'dan. O zamanlar biliyorsun bir Amazon.com alışveriş çılgınlığımız olmuştu.

Bende Enermax 600W vardı, EVGA aldıran fiyata bak bana, nasıl ama şaka gibi di mi:

evga.JPG

Shipping dahil, gümrük vergisi yok... hey gidi günler hey.

bu kadar ucuz bir fiyat olmasa zaten GQ serisini tercih etmezdim ama alet zaten bunca sene parasını son cent'ine kadar haketti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zamanında aynen bu fiyatlardan sanırım ya da hatırlamıyorum kampanyalı bu üründendi galiba yanlış hatırlamıyorsam bende almıştım. Hatta hiç kullanmadan 1 seneye yakın sıfır ambalajında durduydu sonra obi gelip almıştı benden onu :D

Şimdilerde olsa amma değerlendi, şaka gibi tabi nereden nereye...

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 hours ago, stardust said:

EVGA 1000W olanda100-200 lira olsun, bir indirim daha olursa almışken fazla Watt göz çıkarmaz.

Boşuna 30 tane mesaj attınız, dediğime geldin sonunda el-kapitan. :baba:

wazzap tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 saat önce, stardust said:

evga.JPG

Shipping dahil, gümrük vergisi yok... hey gidi günler hey.

bu kadar ucuz bir fiyat olmasa zaten GQ serisini tercih etmezdim ama alet zaten bunca sene parasını son cent'ine kadar haketti.

Oha, ayni gun ayni urunu almisiz... :D Muhtemelen DHW'de filan firsat diye paylasilmistir... Yalniz ben $73.41'e almisim... 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Corsair RM1000x olması lazım bendeki RM1000'in düzgün versiyonunun. Ancak fiyat sıkıntı. Amazon'da 2500 TL civarı kargo hariç ama gümrük vergisi de hariç.

Baya uçmuş PSU fiyatları maalesef.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bende 2014'te amerikadan tr'ye dönme arefesinde şu evga psu'yu alıp bavulda getirmiştim, hala kullanıyorum :8

evga psu.PNG

ilerde 4090TI falan almadığım sürece daha uzun süre idare edeceğini düşünüyorum... PSU ömrü çok önemli değil, patladığı yerde açar kapasitörlerini değiştiririm olur biter. her gün yaptığımız sıradan işler oldu artık bu tarz işler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konu vesilesiyle, 800 TL'ye aldığım HX1000 güç kaynağının 4000 TL'ye satıldığını öğrenmiş oldum. Beni mezara kadar götürmesi için dua edeceğiz herhalde bundan sonra.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap kendim buldum yolumu, senin dediğine gelmedim :zuh:

@JardeL ben muhtemelen hintliye bağlanıp, kargo ücreti çok, biz burda soğan-ekmek yiyoruz, yap bir güzellik demişimdir.

@T800 Tolga abi, helalinden 1000 lira veririm :lol:

@TiesTorN patlarken yanında anakartı, ekran kartını falan da götürürse o zaman hatırlatırım bu lafını sana.

@Najaz vasiyet ediyorsan birlikte gömebiliriz :baba:

JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 minutes ago, stardust said:

patlarken yanında anakartı, ekran kartını falan da götürürse o zaman hatırlatırım bu lafını sana.

psu fiziksel olarak patlamaz ya da bozulduğunda bişeyleri yakmaz ki, gücü düştüğü için sistem rastgele kapanmaya başlar sadece.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hadi ya, ben de içinde c4 plastik patlayıcı var sanıyordum. bak şimdi...

1000 tane yorum okudum dün, psu bozulurken yanında başka sistem parçalarını da götürdüğü olmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uğraştığım şeyleri görseniz ağzınız açık izlersiniz, tabi olmaz olmaz diye birşey yok ama en azından gold psu falan kullanıyorken kolay kolay birşey olmaz korkmayın.

Genelde psuda fiziksel durum olan sigorta yanması oluyor, oda zaten güvenlik amacıyla olan bir parça olduğu için şanslıysanız psunun sigorta değişerek olay kurtuluyor. Bu olay genelde şebekeden çok dengesiz voltaj geldiğinde olabiliyor. Yakın olduğumuz bi abiler mining sevdasına o kadar söylememe rağmen tesisata baktırtmayıp 4 rig kurmuştum 1 hafta çıtır pıtır maytap patlar gibi sürekli psulardan sigortaların yanışını izlemiştik. Hatta bitanesi tam elimle takarken yanımda patladıydı ateş falan çıkartıyor tam o anda :D o kadar korkutacak durum değil ama biraz şiddetli ses falanda çıkıyor, elektrik sonuçta.

Sigorta kesmezse +/- tarafı yakarak bir arıza veriyor. Dayımlarla birliktede geçmişte yaşadığım donanım teknik servis maceralarından bu yana psu haricinde donanıma sızan ciddi bir arıza kolay kolay yaşadığımı görmedim diyebilirim. Anormal durumlar hariç zaten anakartlarda da koruma mevcut mobo shield özelliğiyle gelen akımı kesip devrenin ya da bileşenlerin yanmasını engelliyor, yine sigortalar falan filan bir çok koruma var. Birde normalde dengesiz akım varsa bunu ifade edemeyeceğim zaman içinde donanımda kondansatör şişmesi diye tabir edebileceğim sebeple görebiliyorsunuz; buda psu anakart ekran kartı vb donanım üstünde herhangi birisi en çok yüksek akıma maruz kalanı zamanla şişip patlayabiliyor, aslında çok basit işlemler lehimle altı üstü parçayı değiştirip yoluna bakıyorsun ama herkes her işi anlayacak diye bir kaide olmadığı gibi sıradan oluşabilecek arızaları gözünüzde çok büyütmeyin. Günümüzün donanımları ve kaliteli markalarında bu riskler tamamen minimum seviyelerde. Elektrik ve elektronik konusu tabiki derin ve geniş bir kulvar ama dediğim gibi 10 sene çalışıp ekmeğini yedi bu artık dediğiniz psu bile aslında hiç birşey olmuyor onun üstündeki bileşenlerin revize olması sıfırdan hiç bir farkı olmayacağı anlamına geliyor aslında.

Yangın konusuyla ilgili bilinmeyen gerçeklerden biriside aslında kullanılan psu aksamlarındaki kablolarla alakalı ya da geçen watt gücüne göre kablo kullanılmayışı oluyor. Örnek veriyorum şu an piyasada bir çok mining yapan var mesela kablo kalınlığı dediğimiz akımı kaldırabileceği seviyeler var, markasız çin kalite psularda malzemeden kaçmak için 20awg kablo kullanılabiliyor buda yük altında kablo ısınmaktan kaldıramayıp yanmasına plastik aksamıda eritip alev almasına kadar gidebiliyor. Kablo ısınma mevzusu önemli bir durum. Bu normalde evlerimizde kullandığımız tesisatlar içinde aynıdır. Adam 1mm lik tesisatlı kablo üstünden sallıyorum 5kw daimi akım geçirtmeye çalışıyor sigorta zaten atarak seni uyarıyor şanslıysan zorlamaya devam edersen o kablo bir yerden patlak verip yangın bile çıkartacaktır. Psu konusunda da öyle pcie kablolarda 6pin 75w 8pin 150w a kadar güç taşıyabiliyor misal 18awg bu iş için orta karar 16awg olan pek yaygın değil ama bu tip bir psu kullanılsa misal 7/24 yük altında olağanüstü bir durum olmadıkça kablodan çıkabilecek bir yanma durumu hiç olmayacaktır demek gibi birşey. Psu seçimi alımı yaparken corsair vs seçimindeki mevzuda bundan ötürü, adamlar malzeme kalitesini iyi kullanıyor ama illa marka olacak durumu değil başka markalarda da bu standartlar karşılandığında bu kapasiteyi alabileceksin demektir.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Deathknight said:

Elektrik ve elektronik konusu tabiki derin ve geniş bir kulvar ama dediğim gibi 10 sene çalışıp ekmeğini yedi bu artık dediğiniz psu bile aslında hiç birşey olmuyor onun üstündeki bileşenlerin revize olması sıfırdan hiç bir farkı olmayacağı anlamına geliyor aslında.

evet demek istediğim buydu aslında. ben aynı olayı araba için yaptım, 20 senelik modüller artık arıza vermeye başlıyor, board üzerindeki ömrü biten komponentleri değişiyorsun sıfırdan farkı kalmıyor. psu için de aynı şey geçerli.

biz zaten dükkanda genelde 2. el bişey alırken en kötüsünü seçip alırız burda tamir ederiz. milletin bozuldu diye çöpe attığı şeyleri biz alıp yapıyoruz :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, TiesTorN said:

psu fiziksel olarak patlamaz ya da bozulduğunda bişeyleri yakmaz ki, gücü düştüğü için sistem rastgele kapanmaya başlar sadece.

Thermaltake PSU kullanıyordum. gece yatarken ve bilgisayar kapalıyken kasam havaya uçtu. PSU içi çiçek gibi açılmış ve kasam harabeye dönmüştü. ben savaş çıktı diye yataktan fırladım. kasamdan duman geliyordu psu'nun olduğu kısımdan. o zamandan beridir bilgisayarıma Thermaltake markalı bir şey koymuyorum. İnternetten baktığım dönem de başkaları da yazmıştı. Bilgisayar kapalı olsa da PSU üzerinde bir voltaj oluyor. elektrik dalgalanmasını regüle eden başka bir ünite yoksa ve PSU'nun da kendini koruma devresi çalışmazsa güm. 
Off aklıma geldi bak yine sinirlendim :D 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kapasitörler bildiğin patlar, baya patlama sesi gelir, merak edenler YouTube'dan exploding capacitors v.b. arttırabilir.

Eskiden AT PSU'lar varken bunların arkasında bir anahtar olurdu alternatif akım voltajı için 110-220V ayarı oradan yapılırdı, bazen bu anahtar yanlışlıkla düşük voltaj ayarında olurdu, dikkat etmeden de bilgisayarı toplarken elektriğe takıldığı an baya patlama sesi gelirdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, T800 said:

Kapasitörler bildiğin patlar, baya patlama sesi gelir

evet hatta 1 tanesini ben devre yaparken yanlış bağlayıp elimde patlatmıştım. etrafına zarar verecek ölçüde bir patlama olmuyor, psu'dan dışarı sıçrayamaz yani patlasa bile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
49 minutes ago, stardust said:

@TiesTorN lan bi önceki mesajında fiziksel olarak patlamaz diyordun, ne bu şimdi biyolojik olarak mı patladı ? hangi sözüne güvenelim senin.

lan mal... patlıyor dediğimiz şey anca ses yapıyor bir zararı yok. bomba gibi patlamamasından bahsediyorum ben.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

gayette patlıyor ses değil olay. bildiğin çiçek gibi açılıyor hatta. bu sikik markaya düşmanlığım o olayla başladı. Thermaltake pişmanlıktır.

9 saat önce, TiesTorN said:

psu fiziksel olarak patlamaz.

:cici: 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, jackjoker said:

gayette patlıyor ses değil olay. bildiğin çiçek gibi açılıyor hatta. bu sikik markaya düşmanlığım o olayla başladı. Thermaltake pişmanlıktır.

:cici:

psu patlamıyor zaten içindeki kapasitör patlıyor :cici:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, TiesTorN said:

psu patlamıyor zaten içindeki kapasitör patlıyor :cici:

PUAHAHAH lan evin içinde ki doğalgaz borusu patlayınca ev de patlamış oluyor. itfaiyeye boru patladı adresi bu mu diye kayıt açarsın sen :lol:

Squall beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok