Sony HTA9 + SW5 / Sorun (Cozuldu)
1 1

Bu konuda 54 mesaj var

Yıllardır bir surround ses sistemi alma isteğim vardı en sonunda gaza gelip Sony HTA9 + SW5 ikilisini aldım. Son aldıklarım konusunda da yazdığım gibi soundbar alamıyorum çünkü TV nin yapısı gereği koyamıyorum önüne. Neyse baya inceleme izledikten ve okuduktan sonra HTA9 sistemine inandım aldım. https://electronics.sony.com/audio/soundbars/all-soundbars/p/hta9 https://electronics.sony.com/audio/soundbars/all-soundbars/p/sasw5

neyse cihaz dün geldi. kurulumunu yaptım. kurulum harbiden de basit. sadece prize takıyorsun. bütün speakerlar ve subwoofer arasında haberleşiyor sonra speakerlarda bulunan mikrofonlarla poziyon arayı yapıyor ve açılıyor. Benim Sony A1E OLED de 4 HDMI var bunların 1 tanesi ARC destekli. Bağlantım şu şekilde A1E OLED ARC - HTA9 Receiver - HDMI IN 'den PS5'e. Hemen PS5'ten youtube a girip dolby atmos veya 3d ses videoları açtım ve açıkçası surround açıdan hüsran. Sesin çoğu ön iki speakerdan geliyor gibi. arka speakerlardan gelen ses çok kısık. videolarda incelemelerde söylenen yok helikopter üzerimden geçti hissettim yok sanal 12 channel yaratıyor hoparlörün olmadığı sağımdan mermi sesi geldi gibi şeylerin hiç biri olmadı. Dedim ben mi bir yerde yanlış yapıyorum ve hala bulamadım o yüzden bu konuyu açtım. 

Dediğim gibi hayatımda dolby atmostur 5.1 7.1 sestir hiç deneyimlemedim ve detaylarını teknik kısmını bilmiyorum. Acaba PS5'den yanlış sinyal gidiyor da sistem aktif mi olmuyor diye düşündüm ama çözemedim. eski indirdiğim torrentlerden dolby 5.1 olanlara baktım. yine neredeyse bütün ses önden geliyor. 

Mesela şu tarz bir videoyu https://www.youtube.com/watch?v=MkVyFZi8ClE PS5 veya Apple TV 4K'dan açtığımda videoda tek tek speakerları test için kadın sesi front left front back front surround diye diye ses dinletiyor bende Rear Back - Rear Left - Back kısımlarının sesi yine önden geliyor. arkadan çok çok kısık geliyor. 

Ses sitemleri işi yapan bir arkadaşıma sordum salon o sistem için büyük dedi ve bu sistemler palavra diyerek kalbime oku sapladı.

Salon bu şekilde. dağınıklığa ve köpek örtülerini göz ardı edelim :D ses sisteminin kapsadığı alan tam kaç m2 bilmiyorum mimar arkadaşıma sordum cevap bekliyorum. ben neredeyse bütün speakerların ortasında ve tv nin tam karşısındayım. 

Whats-App-Image-2022-05-25-at-9-24-18-AM

hadi diyelim sony palavracı. fakat bu kadar pozitif inceleme okuyup/izlediğim bir üründe ben nasıl böyle sorun yaşıyorum onu anlamıyorum. AVForums'u okuyorum orada da herkes çok memnun. yanlış mı test ediyorum ? mesela COD Warzone'a girdiğimde evet arkamdan gelen silah sesleri cidden arkamdaki speakerlardan geliyor. 

bu arada SA-SW5'e hakkını verelim. IMAX salonlarındaki gibi oturduğunuz yerden titretiyor. bir tek o içime sindi zaten ama bu subwoofer sadece hta9 ve ht7000 serisi ile uyumlu :D 

İnternetten HTA9 - PS5 ayarlarına baktım ve söylenenleri yaptım ama yine olmadı. Var mıdır öneriniz ? veya doğru test nasıl yapabilirim ? PS5 veya Apple TV mi yanlış sinyal yolluyor ?

Atrin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Najaz Altuğ hocam şimdi ben bunları iade etmek istiyorum sanırım. Ses sitemini teknosadan subwoofer ı teknolojika diye sony yetkili satıcısından aldım. ilk teknolojika'yı aradım iade edecem 14 günlük hakkımı kullanacağım dediğimde yok kutu açıldı yok tekrar satamayız vs konusuna girdi. bende adama yasal hakkım en kötü tüketici heyetine gider konu tamam kutu zarar görmediyse gönder bakalım dedi. sonra teknosayı aradım iade edicem vs kutuyu açıp kullandıysanız iade alamayız dedi. yasal hakkım vs yine aynı şeyleri söyledim siz gönderin ekip inceler ama tekrar satışa uygun değilse size geri gelir ürün dedi.

ne yapayım nasıl ilerliyim şimdi ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsini okumadan, YouTube'da Dolby Atmos desteği var mı ? Yoktur öyle birşey, bildiğin Stereo'dur o herhalde, ancak virtual surround falan oluyordur diye düşünüyorum.

Yok mu elde düzgün bir video Dolby Atmos ?

İkincisi TV Dolby Atmos destekli mi ? TV üzerinden çıkış alıyorsan ? YouTube harici bu da ayrı bir mesele.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PC yok mu bir de ? Ben kulaklık için hem Dolby Access hem de DTS Unbound kullanıyorum, bunların ikisi de hem kulaklık hem de receiver destekliyor, ancak PC'den çıkış nasıl olur receiver'a bilmiyorum, en basiti SPDIF olur herhalde ama SPDIF ile Atmos taşınabilir mi onu da araştırmak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Notebook'u bağlayıp media player classic ile 5 kanal içeren bir film açıp test ettiniz mi?
Youtube'a güven olmaz.
COD warzone 5.1 ses almışsınız bu  sistem sorunsuz çalışıyor demek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
31 minutes ago, T800 said:

Hepsini okumadan, YouTube'da Dolby Atmos desteği var mı ? Yoktur öyle birşey, bildiğin Stereo'dur o herhalde, ancak virtual surround falan oluyordur diye düşünüyorum.

Yok mu elde düzgün bir video Dolby Atmos ?

İkincisi TV Dolby Atmos destekli mi ? TV üzerinden çıkış alıyorsan ? YouTube harici bu da ayrı bir mesele.

Youtube da sanırım yok ama çok cahilim bu konuda. 

Elimde dolby atmos video yok. sizde varsa veya indirebileceğim bir link çok sevinirim.

Benim TV Dolby Vision destekli ama Dolby Atmostan emin değilim. 

DOLBY AUDIO FORMAT SUPPORT

Dolby™ Digital, Dolby™ Digital Plus, Dolby™ Pulse

DTS AUDIO FORMAT SUPPORT

DTS Digital Surround

Tv üzerinden çıkış alıyor muyum onu da bilmiyorum. HDMI 3 den ses sisteminin receiver ı bağlı. Receiver ın menüsünden TV yi seçip istediğim HDMI a geçip izliyorum dinliyorum. bu durumda sesi kim işliyor kim gönderiyor onu anlamıyorum zaten.

30 minutes ago, T800 said:

PC yok mu bir de ? Ben kulaklık için hem Dolby Access hem de DTS Unbound kullanıyorum, bunların ikisi de hem kulaklık hem de receiver destekliyor, ancak PC'den çıkış nasıl olur receiver'a bilmiyorum, en basiti SPDIF olur herhalde ama SPDIF ile Atmos taşınabilir mi onu da araştırmak lazım.

windows laptop var şirket için aldığım lenovo L15 var. deniyim onla düzgün bir kaynak bulursam. receiver a HDMI ile bağlanabilirim. 

Ama anlamadığım tam performans alabilmek için illa önce receiver a sonra tv ye mi bağlanmam lazım? Direk hdmi ile TV ye bağlanınca sesi TV mi işlemiş oluyor yoksa ses sistemi mi ?

30 minutes ago, Altan Yoklar said:

Notebook'u bağlayıp media player classic ile 5 kanal içeren bir film açıp test ettiniz mi?
Youtube'a güven olmaz.
COD warzone 5.1 ses almışsınız bu  sistem sorunsuz çalışıyor demek.

eve gidince deneyeceğim bunu.

iade talebi oluşturdum ama iade etmek de istemiyorum. bir yerde hata yapıyorum gibi geliyor. birde iade süreci çok uğraştıracak gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Notebooktan hdmi out'u sony siyah kutuya (avr) , sonra siyah kutudan çıkan hdmi'yi de tv'ye; bildiğiniz normal bağlantı işte.
Burada sesi çözen o siyah kutu işte zaten speakerlara dağıtan da o. Tv sadece görüntüyü veriyor , siyah kutu da kaynaktan gelen sesi speakerlara dağıtıyor.
Harici 5.1 ses destekli media player ya da notebook bağlayacağınızı düşünerek o siyah kutuda "1 tane hdmi in var ilginç" demiştim alma öncesi mesajlarda.
Ps5 bağladınız kullandınız sonra indirdiğiniz bir filmi izlemek için ps5 hdmi kablosunu çıkarıp diğer kaynağı (notebook ya da media player) o siyah kutuya (avr) bağlamak lazım.
Netfilik'te nasıl ses?

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Atrin said:

A1E OLED ARC - HTA9 Receiver - HDMI OUT'dan PS5'e

Sanırım bu kısımda sorun var. PS5'in HDMI çıkışından HTA9 receiver'ın HDMI IN girişine bağlantı yapmalısın. HDMI OUT çıkışından da TV'nin ARC destekli HDMI girişine bağlantı yapacaksın.

Bu şekilde PS5'ten gelen ses verisini Receiver çözerek uydulara dağıtacak. TV-Receiver arasında ARC üzerinden yaptığın bağlantı sayesinde de, TV'deki diğer HDMI girişlerine bağladığın cihazlardaki ses verisi Receiver'a iletilecek.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 minutes ago, Altan Yoklar said:

Notebooktan hdmi out'u sony siyah kutuya (avr) , sonra siyah kutudan çıkan hdmi'yi de tv'ye; bildiğiniz normal bağlantı işte.
Burada sesi çözen o siyah kutu işte zaten speakerlara dağıtan da o. Tv sadece görüntüyü veriyor , siyah kutu da kaynaktan gelen sesi speakerlara dağıtıyor.
Harici 5.1 ses destekli media player ya da notebook bağlayacağınızı düşünerek o siyah kutuda "1 tane hdmi in var ilginç" demiştim alma öncesi mesajlarda.
Ps5 bağladınız kullandınız sonra indirdiğiniz bir filmi izlemek için ps5 hdmi kablosunu çıkarıp diğer kaynağı (notebook ya da media player) o siyah kutuya (avr) bağlamak lazım.
Netfilik'te nasıl ses?

hali hazırda bulunan filmi hdd ile tv ye bağlayıp tv'nin oynatıcısı ile denedim. 

Netflix i hem ps5 de hem apple tv de denedim. yani 5.1 hissi olmadı pek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 minutes ago, Najaz said:

Sanırım bu kısımda sorun var. PS5'in HDMI çıkışından HTA9 receiver'ın HDMI IN girişine bağlantı yapmalısın. HDMI OUT çıkışından da TV'nin ARC destekli HDMI girişine bağlantı yapacaksın.

Bu şekilde PS5'ten gelen ses verisini Receiver çözerek uydulara dağıtacak. TV-Receiver arasında yaptığın ARC üzerinden yaptığın bağlantı sayesinde de, TV'deki diğer HDMI girişlerine bağladığın cihazlardaki ses verisi Receiver'a iletilecek.

Hocam aynen dediğin gibi PS5 HDMI IN kısmına bağlı. HDMI OUT kısmından da TV ye bağlı receiver. Ben yanlış yazmışım yukarıda.

Whats-App-Image-2022-05-25-at-9-19-30-AM

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Atrin2021 tarihli şöyle bir makale buldum:

https://nerdburglars.net/hardwareguides/how-to-setup-a-dolby-atmos-system-with-ps5/

Burada diyor ki, PS5'te Dolby Atmos desteği yok ve normalde arka 2 kanaldan gelmesi gereken ses üst kanallara gidecekmiş gibi dağıtılıyor. Senin yaşadığın soruna çok benzeyen bir durum.

Sorunu çözmek için de PS5'in ses çıkış ayarlarında 7.1 seçeneğini iptal edip 5.1 kullanılmasını önermişler.

Bu sistemi adamakıllı kullanabilmen için Dolby Atmos destekli bir oynatıcı lazım. PC ile yapabilir misin bilmiyorum, ama (Sony'den buna yönelik bir firmware güncellemesi gelmediyse) PS5'le Dolby Atmos kullanamayacaksın gibi duruyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Najaz said:

Evet ilk aldığımda hemen yaptım.

9 minutes ago, Najaz said:

@Atrin2021 tarihli şöyle bir makale buldum:

https://nerdburglars.net/hardwareguides/how-to-setup-a-dolby-atmos-system-with-ps5/

Burada diyor ki, PS5'te Dolby Atmos desteği yok ve normalde arka 2 kanaldan gelmesi gereken ses üst kanallara gidecekmiş gibi dağıtılıyor. Senin yaşadığın soruna çok benzeyen bir durum.

Sorunu çözmek için de PS5'in ses çıkış ayarlarında 7.1 seçeneğini iptal edip 5.1 kullanılmasını önermişler.

Bu sistemi adamakıllı kullanabilmen için Dolby Atmos destekli bir oynatıcı lazım. PC ile yapabilir misin bilmiyorum, ama (Sony'den buna yönelik bir firmware güncellemesi gelmediyse) PS5'le Dolby Atmos kullanamayacaksın gibi duruyor.

Bu ayarı yaptım diye hatırlıyorum fakat tekrar kontrol ederim.

işten eve gelip sizin söylediklerinizi denedim. Benim TV'de 4 adet HDMI var. bunlardan 1 tanesi ARC destekli ve yüksek hız/kalite hdmi 1 tanesi sadece yüksek / hız kalite hdmi. kalan 2 hdmi normal dandik hdmi. klasik sony cimriliği neyse.

Receiver ARC olan yüksel hızlı hdmi girişine bağlı. PS5 de receiver a bağlıydı. neyse ps5 i söktüm ve laptop u bağladım. dolby access i çalıştırıp ayarladım. daha sonra internetten dolby atmos videolar indirdim ve sonuç mükemmel. cidden 360 derece her yerden gelen ses. denemek için laptoptan youtube a girdim ve dediğiniz gibi youtube stereo ses yolluyor. hemen elimdeki torrentleri denedim ve yine surround ses alabildim. en azından sistemde mekanik arıza yok onu anlamış olduk. çalışıyor yani. 

sonra diğer hızlı hdmi a bağlı olan series x i açtım. dolby digital ı tanıyor ama atmos u tanımıyor. sadece forza 5 i açarak denedim öyle çok surround bir etki yoktu açıkçası. https://www.youtube.com/watch?v=uQDNqwroaO0 buradaki ayaları yapamadım yani dolby atmos gözükmüyor. ama bu eleman receiver'ın hdmi in kısmına mı bağladı xbox series x i ?

sonra apple tv 4k ya döndüm. netflixte dolby vision veya 5.1 - 7.1 etiketli içerikleri izlemeyi denedim. yine aynı. genelde ses önden geliyor. 

şimdi bu konunun cahili olarak bu sistem sadece ARC kanalı üzerinden mi tam güç gösterebilecek ? netflix i bari 5.1 - 7.1 izleyeydim. tv de bulunan 2 yüksek hızlı hdmi ı ps5 ve xbox series x e ayırmıştım. gerçi series x de tam istenileni veremedi. TV nin ayarlar menüsüne girdiğimde HTA9 u tanımıyor. yani uyumlu gözükmüyor TV ile. buradan mı acaba sorun çıkıyor ?

Bu sorunu aşmak için şöyle bir şey mi yapmam gerekiyor. TV deki bütün hdmi ları söküp sadece HDMI 3 ARC den receiver a bağlanıp receiver'ın HDMI IN kısmına ARC veya neyse artık her şeyi destekleyen HDMI çoklayıcı takıp oradan döndüre döndüre mi izlemem gerekiyor ? buda çok sağlıklı değil çünkü her hdmı portunun renk ayarı farklı bende. gerçi ses sistemini böyle kullanacaksam razı olurum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HDMI IN kısmından Xbox series x'i bağladım. bu şekilde dolby atmos çalıştırabildim. hem oyunlarda hem netflix'te hem dolby access de. 

Benim anlamadığım diğer HDMI a bağlı cihazlarda receiver neden devreye girip dolby atmos çalıştırmıyor. 

22 minutes ago, Atrin said:

sonra diğer hızlı hdmi a bağlı olan series x i açtım. dolby digital ı tanıyor ama atmos u tanımıyor. sadece forza 5 i açarak denedim öyle çok surround bir etki yoktu açıkçası. https://www.youtube.com/watch?v=uQDNqwroaO0 buradaki ayaları yapamadım yani dolby atmos gözükmüyor. ama bu eleman receiver'ın hdmi in kısmına mı bağladı xbox series x i ?

Dolby atmos aktive olunca Forza 5 de fark çok büyük. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
47 dakika önce, Atrin said:

Bu sorunu aşmak için şöyle bir şey mi yapmam gerekiyor. TV deki bütün hdmi ları söküp sadece HDMI 3 ARC den receiver a bağlanıp receiver'ın HDMI IN kısmına ARC veya neyse artık her şeyi destekleyen HDMI çoklayıcı takıp oradan döndüre döndüre mi izlemem gerekiyor ?

Tam olarak yapmanız gereken bu.
Çoklayıcı da ARC oluyor mu gerekli mi bilmiyorum ama muhtemelen önemli değil.
Sony receiverda 1 tane hdmi in olduğu için çoklayıcıya ihtiyacınız var.
Duyacağınız herhangi bir ses reciever'dan geçmek zorunda.

O yüzden 1 tane hdmi in olması en başta saçma gelmişti bana.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok ilgilenemedim konu ile RAM overclock ile uğraştığımdan bugün, Ryzen 3XXX serisinin AGESA 1.2.0.3 versiyonu sonrası problemli stabilite için bazı RAM kitleri ile.

Neyse konuya gelirsek, tahmin edildiği gibi giriş çıkış ayarları ile ilgili çıkmış mesele. 

2 saat önce, jackjoker said:

tam olarak test etmek istiyorsan sistemi, her şeyi boşver. notebook'a microsoft marketten dolby atmos uygulamasını alabilirsin

direkt atmos desteği getiriyor. üzerinde ki test videoları ile test edebilirsin.

https://apps.microsoft.com/store/detail/dolby-access/9N0866FS04W8?hl=en-us&gl=US

Dolby Access var demiş zaten kendisinde. Dolby Access'in paralı versiyonu da sanırım sadece kulaklık için gerekli, receiver bağlantısı için bedava olarak yararlanılabiliyor sanıyorum, ancak bakmak lazım tabii. Böyle birşey aklımda kalmış ama.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TV bağlantısı ARC ile yapıldığı zaman sadece TV'nin kendi Smart TV uygulaması üzerinden Netflix v.b. seyredildiğinde sesin receiver üzerinden çözülmesi için gerekli değil mi ? Bir de tabii direkt TV'ye HDD bağlanıp oradan video izlenmek istenirse gerekli olur. 

Bu durumda TV receiver bağlantısı ARC üzerinden yapılacak, diğer her türlü cihaz da receiver'ın girişleri yettiğince direkt receiver'a bağlanacak. Bağlantının böyle olması gerekmiyor mu ? Böyle olduktan sonra sorun nerede çıkıyor ?

Direkt TV'ye HDMI ile cihaz bağlanmayacak yani receiver dışında.

Böyle olması gerekir diye düşünüyorum ama tamamen teorik olarak, cihaz veya bağlantıları ile ilgili bir bilgim yok, sadece fikir yürütmeye çalışıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Normal Arc üstünden Atmos formatlı ses aktarılamıyor diye biliyorum onun için EArc gerekiyor sanırım.

En kolay test senaryonuz ses sisteminin HDMI in ini Apllet TV yi bağlayıp Atmos destekli bir film ile test etmek olabilir.

Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 hours ago, Trexxx said:

Normal Arc üstünden Atmos formatlı ses aktarılamıyor diye biliyorum onun için EArc gerekiyor sanırım.

En kolay test senaryonuz ses sisteminin HDMI in ini Apllet TV yi bağlayıp Atmos destekli bir film ile test etmek olabilir.

Sanirim sorun dediginiz gibi portun eARC yerine sadece ARC olmasi. O yuzden tvdeki diger hdmilardan gelen sesi atmos yapamiyor. 

16 hours ago, T800 said:

TV bağlantısı ARC ile yapıldığı zaman sadece TV'nin kendi Smart TV uygulaması üzerinden Netflix v.b. seyredildiğinde sesin receiver üzerinden çözülmesi için gerekli değil mi ? Bir de tabii direkt TV'ye HDD bağlanıp oradan video izlenmek istenirse gerekli olur. 

Bu durumda TV receiver bağlantısı ARC üzerinden yapılacak, diğer her türlü cihaz da receiver'ın girişleri yettiğince direkt receiver'a bağlanacak. Bağlantının böyle olması gerekmiyor mu ? Böyle olduktan sonra sorun nerede çıkıyor ?

Direkt TV'ye HDMI ile cihaz bağlanmayacak yani receiver dışında.

Böyle olması gerekir diye düşünüyorum ama tamamen teorik olarak, cihaz veya bağlantıları ile ilgili bir bilgim yok, sadece fikir yürütmeye çalışıyorum.

aynen oyle hocam. Receiver da tek hdmi cikisi oldugundan sorun oluyor. receiver a arc portundan direk ses gelirse atmos veriyor gelmezse vermiyor. 

@jackjoker dolby accessden laptopla denedim canavar gibi calisiyor. 

benim almam gereken kaliteli ve uzaktan kumandali bir hdmi switch. Googleda bakiyorum ama abidik gubidik seyler cikiyor. 4 giris verebilecek onerebileceginiz model var midir ?

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer tv'deki arc-hdmi sesi recievere gönderiyorsa onu reciever'ın hdmi in kısmına bağlayın. Herşeyi de tv'ye diğer hdmi'lere bağlayın , notebook-ps5 ...
Yani tv'yi hdmi hub olarak kullanın.

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir iki günlük Kızılcahamam'da kafa dinleme nedeniyle bu başlığı şimdi gördüm yoksa sorunun cevabı basitti. Nitekim forumca sorun belirlenmiş. Salon fiziksel olarak surround ses ve alınmış sistem için gayet yeterli. Ama oynatılacak medya vs için Kaynak Tv olduğunda sıkıştırılmamış (Dolby Atmos, DTS:X vb) ses için maalesef eARC desteği olması gerekiyor. Bunun için de TV'nizin HDMI portlarının 2.1 versiyonu olması gerekiyor. Gerçi bazı üreticiler HDMI 2.0 ile de eARC desteği verebilmişlerdi. Siz de öyle bir durum var mı, Sony bunun için bir firmware falan yayınlamış mı bakmak lazım. 

Şu durumda kaynak TV iken ancak receiver'a sıkıştırılmış 5.1 sesleri iletebilirsiniz. 

earccomp-1024x571.jpg

Ancak kaynak pc, xbox vs iken ve bu kaynaklar receiver'ın hdmi in portuna bağlıyken her türlü sıkıştırılmamış surround ses formatlarını sorunsuzca çalabiliyor olmanız lazım. Bu senaryoda hdmi versiyonunun bir önemi kalmıyor. HDMI 1.4 ile bile Dolby Atmos ve DTS:X formatlı ses kaynaklarını oynatabilirsiniz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, ZvAnA said:

Ancak kaynak pc, xbox vs iken ve bu kaynaklar receiver'ın hdmi in portuna bağlıyken her türlü sıkıştırılmamış surround ses formatlarını sorunsuzca çalabiliyor olmanız lazım. Bu senaryoda hdmi versiyonunun bir önemi kalmıyor. HDMI 1.4 ile bile Dolby Atmos ve DTS:X formatlı ses kaynaklarını oynatabilirsiniz. 

Aynen hocam durum tam olarak bu. Ses sistemlerine çok uzak olduğum için anca deneye yanıla forumun da yardımıyla çözebildim :D Ama sadece 1 hdmi portundan istediğim sesi almak rahatsız ediyor. Gidip yeni OLED TV de alamam. O yüzden receiver ın HDMI In portuna hdmi çoklayıcı takarak sorunu çözebilirim herhalde değil mi ? Birde hdmi swich önerin var mı ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, Atrin said:

Aynen hocam durum tam olarak bu. Ses sistemlerine çok uzak olduğum için anca deneye yanıla forumun da yardımıyla çözebildim :D Ama sadece 1 hdmi portundan istediğim sesi almak rahatsız ediyor. Gidip yeni OLED TV de alamam. O yüzden receiver ın HDMI In portuna hdmi çoklayıcı takarak sorunu çözebilirim herhalde değil mi ? Birde hdmi swich önerin var mı ?

Evet, bence 4 giriş 1 çıkışlı bir HDMI switch işini görecektir. Yalnız yanlışlıkla HDMI switch yerine Splitter alma. Splitterlar switchlerin tam tersi görev görür. Benim sinema sistemimde avr'de 7 tane giriş olduğundan şu ana kadar HDMI swith kullanmam gerekmedi.. Bu yüzden direk bir switch öneremiyorum. Önce Amazon.com 'dan vs yorumlara bakıp bir model belirleyebilir, aynısı ya da benzer bir modeli Türkiye'den edinebilirsin diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ZvAnA hocam şu modeli gözüme kestirdim ama bir sorum var. https://www.amazon.com/dp/B08BNTFF5J?ref_=cm_sw_r_cp_ud_dp_ZKCXR6WQJTM8CCGFFHQ3

Supports Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio, Dolby Digital and AC-3 audio transmission

Dolby Atmos yazmıyor ama bu benim için önemli mi ? 

mesela bu üründe yazıyor https://www.amazon.com/gp/product/B094997S49/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3VFQ2JABXLXC8&th=1

DTS-X, DTS-HD, Dolby Atmos, Dolby True HD, LPCM 7.1

Sanırım bu son attığımı alacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok