Intel-AMD arasindaki USB Transfer Hizi Farki
0

Bu konuda 15 mesaj var

Son derece ilginc bir sorunla karsi karsiyayim ve cözüm bulamadigim icin size danisayim istedim.

Sitede inceleme bölümünde ufak bir inceleme yazisi da yazdigim 2TB Crucial X8 tasinabilir diskimin Intel i7 10700 sistemimde yavas yazdigini farkedip ufak bir test yaptim. Sistemimde 4 adet USB 3.1 Gen2 portum var ve 10Gbps'e ulasabiliyor. Bu SSD'de USB 3.1 Gen2 destekli bir model. Bu sistemimde test ettigimde okuma hizi normalken yazma hizi son derece düsük (ilk foto).
Ancak ayni SSD'yi ayni kablo ile AMD X9 5900x ve B550'li sistemimdeki USB 3.1 Gen2 portundan test edersem sonuclar gayet olmasi gerektigi gibi normal cikiyor. (ikinci foto)

49313540379beb8.jpg  44a50f07b4bdc57-3.jpg 

Her iki sistemde de tüm drivarlar güncel, son version Windows 10 Pro kurulu. Intel sistemimdeki diger USB 3.1 Gen2 portlari da kullandim. Durum degismedi.

Bu arada, sayet Intel sistemimdeki geri kalan 4 adet USB 3.0 USB portundan herhangi birine takarsam, disk 5Gbps hizinda sorunsuz yazma ve okuma performansi gösterebiliyor. Sorun USB 3.1 Gen2 tarafinda yani, ama onda da sadece bu SSD'de. Baska disklerde veri yolu hizinda bir problem görmedim.

Sistem de bu:

https://www.zotac.com/us/product/mini_pcs/magnus-one-ecm73070c-barebone

Sizce Intel ve AMD arasinda bu yazma hizi farkinin sebebi nedir?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 dakika önce, Omfs said:

Intel sistemde bariz bir sıkıntı var. Her ikisininde de Gen1 portu var ise o şekilde dener misiniz?

Intel'de Gen1 isminde degilde USB 3.0 seklinde belirtmis geri kalan 4 adet USB portlarini. Yani 5Gbps. Onlarda denersem bir problem olmuyor. Takribi 500-550MB/sn civarinda yazma ve okuma hizi görüyorum bu testte.

Bir de 800MB/sn okuma-yazma hizi sunan Crucial X6 model tasinabilir SSD var. Onu denersem, okuma ve yazmada 700-800 MB/sn civarina cikiyor bu test. Yani Crucial X6'da bir sikinti yok görünürde, ama X8'de (hizli olan modelde) ve onda da sadece intel sistemimde bir sikinti var gibi.

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
23 dakika önce, Omfs said:

Konudan bağımsız Magnus One yenisi çıkacak mı acaba bilginiz var mı ?

Nvidia’nın yeni ekran kartı serisi duyurulmadan yeni modelinin gelmesi pek muhtemel yada anlamlı olmaz bence. 

Bu arada yeni Nvidia 4000 serisinin güç ihtiyacı da malumken, Magnus One’daki gibi minimal bir 500W Platinium+ PSU böyle bir sisteme de muhtemelen yetmeyecektir. Bir de olayın boyut tarafı var tabii. Bendeki sistemde Zotac’ın RTX 3070’i takılı. Çift fanlı görece ufak bir ekran kartı. 4070 bu boyutlarda olabilir mi o da meçhul. Bekleyip göreceğiz.

Ancak Magnus One gibi desktop CPU ve GPU şeklinde olmasa da, laptop işlemci ve gpu’ları ile harici adaptör şeklinde güç kaynakları olan barebone sistemleri görürüz bence. 

şunun gibi:

https://www.zotac.com/us/product/mini_pcs/magnus-en173080c-barebone

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
34 dakika önce, Coppermine said:

Nvidia’nın yeni ekran kartı serisi duyurulmadan yeni modelinin gelmesi pek muhtemel yada anlamlı olmaz bence. 

Bu arada yeni Nvidia 4000 serisinin güç ihtiyacı da malumken, Magnus One’daki gibi minimal bir 500W Platinium+ PSU böyle bir sisteme de muhtemelen yetmeyecektir. Bir de olayın boyut tarafı var tabii. Bendeki sistemde Zotac’ın RTX 3070’i takılı. Çift fanlı görece ufak bir ekran kartı. 4070 bu boyutlarda olabilir mi o da meçhul. Bekleyip göreceğiz.

Ancak Magnus One gibi desktop CPU ve GPU şeklinde olmasa da, laptop işlemci ve gpu’ları ile harici adaptör şeklinde güç kaynakları olan barebone sistemleri görürüz bence. 

şunun gibi:

https://www.zotac.com/us/product/mini_pcs/magnus-en173080c-barebone

Magnus One tasarım olarak çok iyi. Ayrıca upgrade edebileceğim mini bir sistem istiyorum. Verdiğiniz linktekiler gibi değil. İşlemci olarak 10.nesilde kaldığı için sormak istedim.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Omfs anakart çipset ve yapı olarak 11. nesli desteklese de Zotac buna uygun bios çıkarmadığı için takılan 11. nesil i5 işlemciler çalışmıyor diye biliyorum. Onların ısı başarımı ve performansı i7 10700’den daha iyi olsa da şuan için bir alternatif yok pek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu tarz sorunlar genelde uyumluluk sorunundan kaynaklanıyor, zaten yukarıda verilen fw update de uyumluluk düzeltmesi demiş. sorunu çözme olasılığı var...

böyle durumlarda ilk denenmesi gereken şeylerden biridir zaten fw&bios update.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

anakart bios update yaptim 1 saat kada önce, ssd firmware zaten güncelmis, onda bir  güncelleme olmadi. Az önce tekrar denedim ancak sonuc gene ayni.

edit: hic düzelme yok demeyeyim de dise dokunur bir düzelme yok diyeyim. Yazma hizi simi 400-500MB/sn seviyelerine cikti. Ama zaten bu hizi USB 3.0 portuna bagladigimda alabiliyordum. Okuma hizi hala 1.000 küsür MB/sn, o normal.

Coppermine tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam ben de windows tabanlı değişik bir usb probleminden bahsedeyim. Evdeki çift xeon işlemcili üzerinde multipl her çeşidinden usb portu olan workstation anakartıma 40 civarında usb hdd bağlamak istedim (chia farming için). Ancak sistem 16'dan bir tane fazla usb hdd bağlarsan direkt tıkanıyor, yeni hdd'leri "windows bu aleti çalıştıramadı, kaynak yetersiz" gibi bir arıza vererek tanımıyor. Çok ısrarcı olursan da kilitleniyor. Sorunun üstesinden gelmek için @Whooosh'un da önerisiyle kendi kontrolcüsü olan bir pci-x kart (via chipsetli) taktım, 7 portlu olan bu kartla ilk denemelerimde 20 civarı hdd tanıttım bir şekilde (3 tane sabrent 16'lı usb hub kullanıyorum). Hatta yetmedi 30 civarında hdd tanıttıktan sonra sistem tam oturdu diyerek çalıştırmaya başladım ancak her gün istisnasız öğleden sonra windows kendini yeniden çalıştırmaya başladı ve 16 hdd tanıyan moda attı kendini. 

Elektrik kesintileri olan döneme denk geldiği için gidip ups aldım, onunla da yine aynı saat aralığında windows kendini resetledi. Neyse baktım olmayacak, evdeki 2017 macbook pro 2 çekirdekli alete bağladım tüm hdd'leri. En ufak bir sorun çıkmadı tabi, hatta ups'i de sisteme ekledim net 10 gün aralıksız çalışınca sistemi böyle devam etmeye karar verip hdd sayısını 52'ye çıkardım. Hala bir problem yok.

Peki yetti mi ? Tabi yetmedi, intel i5 2 çekirdekli macbook pro'ya bootcamp ile windows kurdum, şak diye yine hdd'leri tanımadı :D 16 sonrası problem çıkardı.Uğraştım 20'nin üzerine çıkardım, şak diye yine aynı saatlerde kilitlendi alet. Bootcamp'ine bir windows'una iki diyerek kaldırdım ve komple macos ile 3 tane thunderbolt portlarını genişleterek (1 portta 32 tane hdd var şu anda mesela) kullanıyorum. Ups ile tüm hdd ve mbpro sürekli aktif kurulu olarak çalışıyor. Windows 10 pro sanırım bendeki sürüm, çok ağır sıçıyor 20 civarında usb hdd kullanmak isterseniz, zaten windows 16-17 hdd sonrasında harf atayamıyor, klasöre bağlıyorsun hdd'yi, o da ayrı sıkıntı yaşatıyor. Sorun daha çok windows kökenli orası belli ama usb üzerinden hdd bağlama sınırı şu an için 52, eğer daha üstüne çıkabilirsem haber veririm, elimde hdd kalmadığı için denemedim ama aklınızda böyle gereksiz bir bilgi kalsın :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@pentaman Bir hardware limit var, bir de software limit var.
Usb protokolünde endpoint denilen giriş çıkış noktaları var ve bu endpoint'lerin sayısı donanımsal olarak kontrolcü başına 32 ile limitli. (
XHCI kısmına sonra geleceğim)
Usb portuna takılan aygıtların kullandığı endpoint sayısı cihazdan cihaza değişiyor, bu 2 olur 4 olur 5 olur, cihazdan cihaza değişir. Nihayetinde bir hub'a her biri 2 endpoint kullanan 16'dan fazla HDD bağlarsanız çalışmaz. Bunun yazılımla işletim sistemi ile alakası yok.
USB 3.0 ile gelen 
Extensible Host Controller Interface denilen bir özellik var ve bu hub başına endpoint sayısını 96'ya çıkarıyor, fakat!!!!! usb portunun native olması lazım.
Çoğu ankartın üzerindeki USB portları native değil, anakart üzerine usb hub entegre ediyorlar ve anakartın arkasındaki usb soketlerini de bu usb hub'a bağlıyorlar. Çünkü hiçbir anakart üreticisi manyağın birinin tutup 40 tane usb harddiski o bilgisayara takabileceği ihtimalini düşünmedi :D
Anakartın arkasındaki 8-10 usb portunun her birini native yapmaya kalkarlarsa bu sefer pci ex soketi sayısı sata sayısı vs düşüyor.
Bunu aşmanın yolu doğrudan pci-ex portuna takılan usb kontrolcü kullanmak.

Laptoplarda durum farklı. Laptoplarda 10x usb,  4xpci-ex x16, SLI, 10x Sata vs vs dertleri olmadığı için laptop üzerindeki 2-3 tane usb portunun herbirini native yapabiliyorlar. (Yapmayanları var, onların da başına taş düşsün)

Endpointlerin sayısının dışında bir de bu Endpointlerin alma gönderme (up stream, down stream) durumları var ve bunun limitleri de ayrı.

Ben senin sistemdeki harddisklerin endpoint sayısını yada kontrolcülerin standartlarını bilmediğim için kesin bir şey söyleyemem ama belki senin durumunda 1 tane değil 2 yada daha fazla pci/usb kontrolcü kullanman gerekiyordur.

Windows'un saçmalaması ayrı bir konu. 26 harf limiti ve bunun önüne geçmek için junction mount mevzusunu konuşmuştuk. Buna rağmen sorun devam ettiyse dediğim gibi pci/usb kontrolcü sayısını arttırmak gerekli olabilir.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows'a özel ayrı bir problem olduğu kesin, aynı alet windows kuruluyken problem yaşattırıyor. Muhtemelen usb disk bağlanabilirliğini öngörememişler, bu kadar çok disk bağlayacak adam NAS kullanır diye düşünmüşler bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok