Sabit Internet baglantisi
2 2

Bu konuda 26 mesaj var

Telefona yerel baglanti sifresini giriyorsun. Orada sikinti yoksa oradan, sikinti varsa mobil uzerinden veri cekiyor.

Bu Master Race PC'ye "Ethernet taktim, Internet'i oradan al, olmazsa WiFi uzerinden de telefonuma bagladim, birinde anlik kopma oldu diye bana Internet yok abi deme, iki fatura oduyorum sana da o kadar para verdim Allah'in cezasi" diyemiyor muyuz? (Otomatik yapiyorsa bunu hem kopma olmadan, hem Ethernet duzgun calisirken sana mobilden veri ucreti gecirmeden yapiyor mu?)

Bir komaya sokan sorum daha var. Yan yana iki bilgisayara tek klavye mouse baglamak icin kutular ve yazilimlar var. Bunlar arasinda "mouse uzerinde bir dugmeye basip diger sistem/monitore gec" gibi bir sey var mi? Iki sistem iki monitor onundeyse birinden otekine bir tikla aninda  gecebiliyor musun?

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, epi said:

Telefona yerel baglanti sifresini giriyorsun. Orada sikinti yoksa oradan, sikinti varsa mobil uzerinden veri cekiyor.

Bu Master Race PC'ye "Ethernet taktim, Internet'i oradan al, olmazsa WiFi uzerinden de telefonuma bagladim, birinde anlik kopma oldu diye bana Internet yok abi deme, iki fatura oduyorum sana da o kadar para verdim Allah'in cezasi" diyemiyor muyuz? (Otomatik yapiyorsa bunu hem kopma olmadan, hem Ethernet duzgun calisirken sana mobilden veri ucreti gecirmeden yapiyor mu?)

Bir komaya sokan sorum daha var. Yan yana iki bilgisayara tek klavye mouse baglamak icin kutular ve yazilimlar var. Bunlar arasinda "mouse uzerinde bir dugmeye basip diger sistem/monitore gec" gibi bir sey var mi? Iki sistem iki monitor onundeyse birinden otekine bir tikla aninda  gecebiliyor musun?

İlk sorunun cevabını bilmiyorum ama ikinci soru birden fazla profil yeteneğine sahip bluetooth klavye ve fare ile rahatlıkla çözülür.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hala kablolu olsun israrim artik ihtiyar adam takintisi oldu bu donemde herhalde. O pili surekli yememek icin devreden cikma, sadece ilk dokundugun anda bile olsa bir gecikme verme durumunu sineye cekmeyi ogrenmek lazim ama alisamadim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Başlarda ben de pil ömrü konusunda takıntılıydım ama kablosuz cihazın rahatlığına ve çoklu bağlantı imkanlarına alışınca artık umursamaya başladım. Tek tuşla PC'den laptopa, oradan da tablete geçebilmek büyük rahatlık. RGB gibi takıntılar da yoksa gayet uzun süre dayanan kablosuz klavye ve fareler mevcut.

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Linux ortamında ağ bağlantılarına öncelik atayıp şu bağlıysa buradan devam et yok oradan gelmiyorsa şuradan devam et diyebiliyorum NetworkManager üzerinden. Windows'ta böyle bir önceliklendirme var mı hiç emin değilim. 

Varmış.

https://www.windowscentral.com/how-change-priority-order-network-adapters-windows-10

NetworkManagerdaki gibi yapmışlar aynen

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fail-over Internet olayını Windows network adaptörlerinin Metric'lerini ayarlayarak yapmak mümkün ama sıfır kesintiyle geçebilir mi çok emin değilim, deneyip görmek lazım. Çok kısa baktığımda Medium'da bir makaleye denk geldim :

https://medium.com/@paulmacovei/working-from-home-basic-network-failover-guide-30e63192d846

İkinci konuyu ben evde KVM ile çözüyorum. Bendeki senaryoda tek ekran ve iki bilgisayar var. Klavye, mouse, webcam ve kulaklığın kablosuz alıcısı aşağıdaki USB 3.0 switch'e bağlı, switch üzerindeki tuşla bir bilgisayardan diğerine sorunsuz geçiriyorum.

https://www.amazon.com.tr/dp/B071NM5GRW/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adim 1: Telefonlar WiFi kopunca veya WiFi'daki Internet baglantisi gocunce otomatik olarak mobil veriye geciyor.

Adim 2: WiFi'i tekrar bulunca (veya oradaki Internet baglantisi duzelince) mobil veriden yine WiFi'a kendi kendine otomatik donup sana gereksiz fatura girmemesini sagliyor. Anlik bir kopmada mobile gecti diye orada kalmiyor, oadaki kotan dolup dusuk hiza mahkum olmuyorsun.

Tam merak ettigim: Windows'un ikinci adimi yapip yapmadigi. 

1. Telefonu hot spot yaptik

2. PC'ye Ethernet bagli, bunu da WiFi diye tanittik

3. Onceligi de Ethernet diye ayarladik.

4. Anlik kopma oldu

5. PC oncelik verdigimiz Ethernet'ten WiFi'a gecti. Hadi anlik takilma falan olur da, sonucta Internet kopmadi.

6, Sonra bunun telefonlarin yaptigi gibi Ethernet'te baglanti duzgunlesince WiFi'dan Ethernet'e donmesi de otomatik oluyor mu? Yoksa ise daldin, el yordamiyla donmeyi unuttun diye mobil data limitini somuruyor mu.

Telefonlar kac yildir duzgun yaptigi isi Windows'un da duzgun yapmasina guvenemedim :) 

KVM'ya niyetim var, o henuz teoride. Masaustu yok, sadece laptop var su anda. Yanina masaustu koysam artik mouse'da bir tik'la geciliyor mu diye merak ettim. KVM masada dugmesi uzanabilecegim yerde olsun dedigimde iyice kalabalik olacak, yine KVM'ye para verelim tamam ama arkada dursun, gecisi mouse'a atayabiliyorsam bir tikla ona gecip otekine donmem mumkun olur diye dusunmustum. O is icin ayri kumandasi olanlar varmis ( kablolu veya wireless pilli). 

Biraz niche oldu bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 minutes ago, epi said:

KVM'ya niyetim var, o henuz teoride. Masaustu yok, sadece laptop var su anda. Yanina masaustu koysam artik mouse'da bir tik'la geciliyor mu diye merak ettim. KVM masada dugmesi uzanabilecegim yerde olsun dedigimde iyice kalabalik olacak, yine KVM'ye para verelim tamam ama arkada dursun, gecisi mouse'a atayabiliyorsam bir tikla ona gecip otekine donmem mumkun olur diye dusunmustum. O is icin ayri kumandasi olanlar varmis ( kablolu veya wireless pilli). 

KVM'yi masanın altına yapıştırıp çözebilirsin. Ben o kadar takmıyorum ama denediğimde gayet düzgün bir kurulum oluyor. Kablolu KVM'yi sabit bir masa monitör kurulumuna eklemek isteyince kabloları yok etmenin , oturduğun yerden tek tuşla arada geçiş yapmanın bir zorluğu yok.

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Logitech MX serisi cihazlar için şöyle bir script yazmışlar:

https://github.com/marcelhoffs/input-switcher

Bu sayede sadece klavyedeki veya faredeki tuşa basıldığında iki cihaz da aynı anda bağlantı değiştirebiliyormuş. Fakat:

What you need is 2 Logitech Unifying/Bolt receivers or bluetooth connection.

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
49 minutes ago, Pablo 'Definitive' Vader said:

KVM'yi masanın altına yapıştırıp çözebilirsin. Ben o kadar takmıyorum ama denediğimde gayet düzgün bir kurulum oluyor. Kablolu KVM'yi sabit bir masa monitör kurulumuna eklemek isteyince kabloları yok etmenin , oturduğun yerden tek tuşla arada geçiş yapmanın bir zorluğu yok.

Masa alti fikri supermis.

Endustri muhendisligi derslerinden birinde hoca anlatmisti. Uretim bandindan dolu gelmesi gereken kutularin bir kismi bos geliyor. Cozemiyorlar bir turlu. Yeni muhendislerden biri hatayi bulmak icin uretimi aksatmanin maliyetinden falan soz ediyor. Eski muhendislerden birisi kutularin gectigi yerin onune buyuk bir fan koyuyor. Bos olan kutular kenara ucuyor.

Definitive beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir ara Mouse Without Borders ilgimi cekmisti ama kurclamadim. Kendi kendime kafamda soyle kurdum: ya bunu kullanirsam yazilimin oldugu, mouse'un bagli oldugu makineyi acmadn digeri calismayacak. Oyle degil mi bunlar?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz öyle. Ama daily driver sürekli açıksa o zaman çok sıkıntı olmaz. Benim hedefimdeki Ugreen tam istediğim şey. Çirkin VGA çıkışları yok DP ve HDMI switch in premium ücreti yok. Her türlü işimi görür. USB 3.0 hem de. 

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
23 minutes ago, SkyWarrior said:

Biraz öyle. Ama daily driver sürekli açıksa o zaman çok sıkıntı olmaz. Benim hedefimdeki Ugreen tam istediğim şey. Çirkin VGA çıkışları yok DP ve HDMI switch in premium ücreti yok. Her türlü işimi görür. USB 3.0 hem de. 

Gözümü diktim dediğin yukarıdaki mesajda HB linki paylaştığın ürünse hem USB 3.0 değil hem de senin senaryona uygun değil gibi göründü bana. Benim kullandığım üründen lazım sana sanki, yeniden paylaşayım :

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 11.01.2023 at 10:28, Definitive said:

Gözümü diktim dediğin yukarıdaki mesajda HB linki paylaştığın ürünse hem USB 3.0 değil hem de senin senaryona uygun değil gibi göründü bana. Benim kullandığım üründen lazım sana sanki, yeniden paylaşayım :

Buda usb 3 değilki.

3 olanı var ama 730 tl..

https://www.amazon.com.tr/paylaşın-3-0-kablo-tarayıcı-çubukları-kulaklık/dp/B01N6GD9JO/ref=d_pd_sbs_sccl_2_1/260-4098240-0852203?pd_rd_w=dqA1Y&content-id=amzn1.sym.a70b539e-9b69-400e-817b-40187643da50&pf_rd_p=a70b539e-9b69-400e-817b-40187643da50&pf_rd_r=3ZYNWRV01VDJSDRYDXV0&pd_rd_wg=hvItf&pd_rd_r=b3c17599-e186-440b-861e-ce24390eee91&pd_rd_i=B01N6GD9JO&psc=1

Squall tarafından düzenlendi
Definitive beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, Squall said:

Benim kullandığım ürünü paylaştım, kendi link verdiği ürün istediklerini yapacak bağlantıları sunmuyordu. 3.0 mı lazım 2.0 mı lazım ona kendisi karar versin. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VDSL den geç bir zamana denk geldi ama fiber bağlantı yapıldı eve. Şimdi Netspeed firmasından Türktelekom alt yapısı altında bağlantı yapıyorum. Şu boktan modemi değiştirmek istiyorum sürekli kopuyor vs. Fiberde modeme ihtiyaç duyulmuyor mu? Router alıp direk GPON kablosunu takıp bağlanmış Baltaş ama size bir danışayım dedim.

https://www.technopat.net/2021/06/10/internet-servis-saglayicinin-verdigi-modemi-degistirme-rehberi/

Bu konuda takıldım modem almayıp direk router alsam işi çözer mi?

Siz nasıl kullanıyorsunuz modem ya da roterlarınızı kısaca belirtin memnun musunuz yoksa kötü mü? bende fiyat araştırması ortalama birşey alayım diyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, RFID said:

VDSL den geç bir zamana denk geldi ama fiber bağlantı yapıldı eve. Şimdi Netspeed firmasından Türktelekom alt yapısı altında bağlantı yapıyorum. Şu boktan modemi değiştirmek istiyorum sürekli kopuyor vs. Fiberde modeme ihtiyaç duyulmuyor mu? Router alıp direk GPON kablosunu takıp bağlanmış Baltaş ama size bir danışayım dedim.

https://www.technopat.net/2021/06/10/internet-servis-saglayicinin-verdigi-modemi-degistirme-rehberi/

Bu konuda takıldım modem almayıp direk router alsam işi çözer mi?

Siz nasıl kullanıyorsunuz modem ya da roterlarınızı kısaca belirtin memnun musunuz yoksa kötü mü? bende fiyat araştırması ortalama birşey alayım diyorum.

modem yok fiberde, router kullanacaksın... PPPoE kullanıcı adı ve şifresi ile WAN bağlantısını yapacaksın sadece... ben proxmox ile VM'de pfSense kullandığım için routerlardan uzağım bir süredir... TP-Link Archer serileri övülüyordu bi ara sanki? 

Forgotten tarafından düzenlendi
Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, Forgotten said:

modem yok fiberde, router kullanacaksın... PPPoE kullanıcı adı ve şifresi ile WAN bağlantısını yapacaksın sadece... ben proxmox ile VM'de pfSense kullandığım için routerlardan uzağım bir süredir... TP-Link Archer serileri övülüyordu bi ara sanki? 

Proxmox'u nerede çalıştırıyorsunuz hocam, x86 router box'mı yoksa şu mini workstation tarzı düşük güç çeken bir sistem alıp 1/2.5 GbE kart mı taktınız? Kurulum şeması nasıl; ben de yapmak istiyorum da :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 10.05.2023 at 02:38, RFID said:

Fiberde modeme ihtiyaç duyulmuyor mu? 

Bu isp'nin size sağladığı bağlantı durumuna göre değişir. ISP'lerin bir kısmı fiberi ont cihazına fiber ile bağlar, ont cihazından ethernet kablosu ile bir router'a bağlar. Sizin ki de böyle ise; Evet kendi routerınızı alıp takabilirsiniz. Ancak örneğin benim vodafone kendi altyapısından internet aldığım gibi de olabilir. Yani internet bağlantısı fiber kablo ile odaya kadar gelip bir fiber modeme giriyorsa bu durumda alacağınız routerı tek başına kullanamazsınız. Ancak yapabilirseniz isp'nin modemini ya bridge moda alarak onun üzerinden kendi routerınızı kullanabilir(vodafone'da mümkün değil, Türk Telekom'da mümkündü.) ya da yine isp'nin modemini DMZ moduna alıp kendi routerınız üzerinden bağlantınızı yönetebilirsiniz. İkinci bağlantı türünde illaki isp'nin cihazı ile routerı birlikte kullanırsınız.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
40 dakika önce, ZvAnA said:

Bu isp'nin size sağladığı bağlantı durumuna göre değişir. ISP'lerin bir kısmı fiberi ont cihazına fiber ile bağlar, ont cihazından ethernet kablosu ile bir router'a bağlar. Sizin ki de böyle ise; Evet kendi routerınızı alıp takabilirsiniz. Ancak örneğin benim vodafone kendi altyapısından internet aldığım gibi de olabilir. Yani internet bağlantısı fiber kablo ile odaya kadar gelip bir fiber modeme giriyorsa bu durumda alacağınız routerı tek başına kullanamazsınız. Ancak yapabilirseniz isp'nin modemini ya bridge moda alarak onun üzerinden kendi routerınızı kullanabilir(vodafone'da mümkün değil, Türk Telekom'da mümkündü.) ya da yine isp'nin modemini DMZ moduna alıp kendi routerınız üzerinden bağlantınızı yönetebilirsiniz. İkinci bağlantı türünde illaki isp'nin cihazı ile routerı birlikte kullanırsınız.

Ben şimdi makul fiyatlı bir router aldım. Onu deneyeceğim gelince. Tp-Link Vr300 modemi kabul etmedi Wan kablo yerine takınca. Sanırım VDSL deyken girip Wan ı aktif etmek gerekti yapmamışım. Modemin arayüzüne giremedim internet yok diyor bağlanınca. Şu yeni gelen aletle bir deneyeceğim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 saat önce, Peregrine said:

Proxmox'u nerede çalıştırıyorsunuz hocam, x86 router box'mı yoksa şu mini workstation tarzı düşük güç çeken bir sistem alıp 1/2.5 GbE kart mı taktınız? Kurulum şeması nasıl; ben de yapmak istiyorum da :) 

Evde sürekli açık olan eski bir Xeon X3450 işlemcili server üzerinde proxmox çalışıyor. 4 portlu Intel chipsetli bir PCIe kartı pfsense VM'e passthrough yaptım, 1 portu WAN (GPON'dan gelen ethernet kablosu bağlı), 1 portu LAN (switch ile Ubiquity AP'lerin de bağlı olduğu switche gidiyor) olarak kullanıyorum... ileride başka networkler gerekirse diye 4 portlu kullandım...

benzer bir setupı Xeon E5-2689 işlemci ile ofiste de kullanıyorum (yine proxmox)...

sorunuz olursa yanıtlamaya çalışırım...

Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok