Intel Arc 2 "Battlemage" Gpuları (2023-2024)
0

Bu konuda 18 mesaj var

Intel'in bir sonraki mimarisine ilişkin ilk bilgiler gelmeye başlamış. İki koldan yürüyeceğiz demişler:

https://videocardz.com/newz/intel-confirms-upcoming-xe2-lpg-architecture-for-integrated-graphics

Düşük ve yüksek güç olarak iki farklı varyasyonunun geliştirileceği söylenmiş.

Diğer taraftan yeni nesilde Intel'in 4070(ti) seviyesine ulaşması bekleniyormuş. Eğer başarırlarsa çok iyi. Ama oldukça zor görünüyor. Zira mevcut nesilde 3070'i geçmeyi hedefliyorlardı. Netice, 3060ti'ın gerisi oldu. Şimdi 4070ti'ı yakalayabilmek demek, mevcut A770 performansı üzerine %100 üzeri bir performans artışı sağlayabilmek demek. İşin içine DLSS3'ü de katarsak, neyse katmayalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel XeSS de çok yabana atılır değil, denediniz mi bilmiyorum karşılaştırmalı olarak. Bunun yeni versiyonları çıkabilir ve büyük ihtimalle çıkacaktır da. Ray tracing performansı da yine AMD gibi değil, Nvidia ile karşılaştırılabilir seviyede, AMD'den daha başarılı.

Diğer yandan birçok problemi de var, rekabet olması tabii arzu edilecek birşey olur fiyat seviyeleri açısından, umarım rekabetçi bir ürün ortaya koyarlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sırf rekabet için başarılı olsunlar istiyorum... nvidia'nın zorbalığından ve amd'nin (gpu tarafındaki) beceriksizliğinden sıkıldık yıllardır.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel hayvan gibi bir yazılım üretme potansiyeline sahip olduğu için atıyorum 5-10 sene sonra belki XeSS ile DLSS kapışmasını görebiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4070ti seviyesi benim ihtiyacımı karşılar.
Eğer absürt uyumluluk ve sürücü sorunları olmaz ve fiyatları cazip olur ise Intel'i tercih edebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vatan  satmaya başlamış onu da yeni farkettim. Bir yanım dürtüyor al diyor diğer yanım lan olm evdeki Rebar desteği olan tek makinan var onu da denek hayvanı yapma otur diyor. Rebar olmayınca intel müh bile rebar yoksa 3060 al gardaş kapının önünü işgal etme diyor. Zaten performansın %25 ini masaya bırakıyormuş alet rebar olmadan. Önce sağlam bi Ryzen 5XXX veya intel alderlake sistem toplamak lazım en az sonra düşünürüm alchemist. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, Whooosh said:

Eğer absürt uyumluluk ve sürücü sorunları olmaz ve fiyatları cazip olur ise Intel'i tercih edebilirim.

fiyat önemli. benim Intel tercih edebilmem için ikisi arasında en az 7-10k fiyat farkı lazım. aksi durumda zerre tercih etmem. macera aramaya gerek yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, SkyWarrior said:

Vatan  satmaya başlamış onu da yeni farkettim. Bir yanım dürtüyor al diyor diğer yanım lan olm evdeki Rebar desteği olan tek makinan var onu da denek hayvanı yapma otur diyor. Rebar olmayınca intel müh bile rebar yoksa 3060 al gardaş kapının önünü işgal etme diyor. Zaten performansın %25 ini masaya bırakıyormuş alet rebar olmadan. Önce sağlam bi Ryzen 5XXX veya intel alderlake sistem toplamak lazım en az sonra düşünürüm alchemist. 

Resize bar desteği yok ise Intel'e katiyen girmemek gerekli, performans problemi zaten başlı başına bir de ek olarak stuttering v.b. yol açıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 saat önce, Whooosh said:

Yalnız gelmesine en iyi ihtimalle 1 yıl var. Tahminen 2024 sonunda gelecek. O sırada yine Nvidia ve Amd'nin bir sonraki nesil kartlarını konuşuyor olacağız muhtemelen.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
29 minutes ago, jackjoker said:

Çöp teknoloji daha çıkmadan çöp işte. Resize Bar desteği olmadığını bilmiyordum. Para verilmez. ziyan. 

Rebar var. Olay eğer anakartta rebar desteği yoksa almayın deniyor. Arc rebar ı şart koşuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rebar bir etken, ama ters yönde bir etken ise rekabet. İki etkenden hangisi büyük geliyorsa onu takip etmek gerek. Piyasanın geleceği bir kaygıysa, performans diğer kaygı. Doğrusu ben bu ortamda rekabeti desteklemek isterim ama benim bütçem 8000 liralık kartları değil 4000 liralık kartları destekliyor. En iyisi ufak modelleri beklemek. Büyük zaten şeytanın devdiği bir günah.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu adamlar ikinci nesilde de ilk nesil gibi "ya tamam, surucu konusunda yeni oldugumuzu biliyoruz ama fiyat da ona gore" derlerse guzel olur.

Piyasada iki aktor varken guzel paylasiyorlar. Ucuncu girince fiyat baskisi oluyor. Iyidir iyi.

Zamanin ucuz cozumu AMD CPU'da sistem maliyeti daha yuksek secim oldu. Zamanin acgozlu devi Intel GPU'da fiyat umudu oldu.

(Bu ilk nesil sanirim 6nm. Ikincide 3nm'e gecerlerse, ilkinden ogrendikleriyle optimize ederlerse potansiyel var)

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Seneye RTX4070Ti performansı verirse yine iyi bence aynı fiyat seviyesinde bu sene RTX 3060, RX 6600XT'ye denk gelmesinden, seneye 800 USD'ye RTX4070Ti performansı verirse pek yüzüne bakılmaz zaten. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle düşünmek lazım raja amd den ayrıldı. AMD de bildiği ürettiği herşeyi geride bıraktı. Sıfırdan tahtanın başına geçti. Baştan yepyeni bir tasarıma girişti. Raja ciddi bir dahi bu konuda. Hoş emrinde intel in canavar gibi silikon ordusu var ama hiçbirinde rajanın vizyonu yokmuş ki yıllardır adam gibi iGPU çıkmadı. Xe ile artık iGPU tarafında da iddiaya soyunmaya başladılar. Xe2 ile muhtemelen iGPU performansı AMD seviyesinde olacaktır. Battlemage in en büyük çıkış noktası burası aslında ki intelin de en iyi vurduğu taraf o. Düşük güç tüketimi olacak ortamlarda halen AMD daha iyisini veremiyor batarya ömrü konusunda. 

Benim esas beklentim nvidia tarafında. Sadece IoT ye oynar bir hali var nvidianın yıllardır ARM ve tümleşik GPU tasarımlarında ama artık madem bu kadar yazılım deviyiz de diyorlar ben nvidiadan apple silikon rakibi bir sistem bekliyorum. Laptop olmalı. taşınabilir olmalı öncelikle. Ekosistemi linux ile bile kurulabilir önemli değil. Yeter ki sürdürülebilir ve nispeten kurcuklanabilir olsun. Az enerji tüketsin. AI ML işlerinde M2 ve sonrası apple silikonları yesin bitirsin bizler de fansız uzun pil ömürlü sağlam ARM laptoplara kavuşalım üzerinde elma logosu olmayan. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi
epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
25 minutes ago, SkyWarrior said:

Düşük güç tüketimi olacak ortamlarda halen AMD daha iyisini veremiyor batarya ömrü konusunda.

Burayı anlamadım hocam. Mobil işlemcilerde güç tüketimi konusunda AMD daha iyi. H ve HX serisinden bahsetmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Guc tuketiminde AMD dahi Apple gibi iyi sonuc veremiyor. Intel CPU tarafindaki saglam tasarimlarini yeni uretim teknolojisine tasirken entegre GPU performansini da ileri tasirsa oraya yuruyebilecek. Yoksa mobillesen dunyada ARM tabanli cozumler karsisinda karizmayi cizdirmeye devam.

Bu GPU'lar paralel islem ve yapay zeka isleri icin iyi. O yuzden mobil SOC'lardan veri tabanlarina her seyde yer ediniyorlar. Apple nasil M1-M2 gibi entegre isler kotarabiliyorsa Intel, AMD ve nvidia'nin da oraya yurumesi lazim. Nvidia'nin veri merkezlerinde M1-M2 tarzi ARM islemcili cozumleri var.

Hepsi ayri kanatlardan ayni yere yuruyor aslinda.

O yuzden Intel'in bu GPU isinden vazgecmesi zor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok