Anakart Seçimi, DDR5 ve Diğer Sorular
0

Bu konuda 4 mesaj var

Selamlar.

Yeni sisteme geçme arifesindeyim fakat donanımlardan çok uzak kaldığımı farkettim. Orta / orta-üst seviye 13. nesil Intel işlemciyle devam etmek istiyorum (muhtemelen 13600KF veya 13700 olur) fakat Reddit ve yabancı forumlarda okuduğum bazı şeylerin üzerine chipsetler konusu biraz karıştı açıkçası. mATX formunda, wi-fi desteği olan ve mümkünse type C portu olan bi anakart arıyorum fakat kimisi bu işlemcilerle yüksek ısı yüzünden Z690 veya Z790 üzerinden git demiş (hatta Z790'a o kadar para verme Z690 al diyenler var). Kimisi overclock yapılmayacaksa düzgün bir B760 gayet yeterli demiş. Overclock ile pek işim yok, 8-10 FPS için sistemi ısıtma peşinde değilim. Sistem mümkün olduğunca sessiz ve serin çalışsın benim için yeterli (Ryzen 9 5900HX'li laptop o konuda tam bir işkence mesela). Bir de Noctua NH-U12S soğutucum var ve performansından sessizliğinden gayet memnunum ancak saydığım bu işlemcilerle hep uzak durmaya çalıştığım su soğutma çözümüne artık geçmeli mi yoksa "Noctua gittiği yere kadar" mı?

İkinci konu bellekler. DDR5 ilerisi için daha iyi olacak muhtemelen ama DDR4'le devam etmek ne kadar sorun yaratır ondan çok emin olamıyorum. Bellek konusu anakart seçimini de etkiliyor haliyle.

Üçüncü konu eldeki 1080p monitörler. Yanyana duran 2 tane Dell U2414H monitörüm var. Monitörlerle aramda en fazla 70-80cm vardır ve şimdiye kadar ölçü olarak bir şikayetim hiç olmadı (muhtemelen de bozulana kadar onları kullanırım). Burada da ekran kartı konusu devreye giriyor. Eli yüzü düzgün bir 3060TI veya 3070 ekran kartıyla 1080p ultra ayarlarda sabit 60 FPS hedefiyle mi devam etmeli yoksa 4060 beklemeli mi? Kısa vadede daha güçlü GPU almak boşa yapılmış harcama olacak ama monitörleri değiştirirsem 1440p veya 2160p'de 4XXX serisine şimdiden yatırım daha mantıklı olur mu? Sadece RTX kartları sayma sebebim de UE5 için Raytracing mecburiyeti.

Kısacası KaFa-1500... :kayik:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4070ti ye para ayır hocam. Gerisini biraz daha makul fiyatlara halletmenin yolu mümkün. DDR5 ile ısrarcı olmazsan muhtemelen daha uygun fiyata inecektir anakart ve ram olayı. Cpu 13600 veya 13700 e karar verdiysen önceki jenerasyona düşmeden gidebilirsin ama OC olacak cpu yu OC yapmayan anakarta takma bence. O durumda K olmayan SKU alsan daha uyguna gelebilir. Ve hatta 12500 12400 gibi bir cpu yu uygun fiyata denk getirip 14. 15. jenerasyonu bile pas geçebilirsin performans olarak 12 ile 13 arasında dağlar yok. i5 2500k ile i5 3570k gibi bir fark belki vardır ama o kadar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, SkyWarrior said:

4070ti ye para ayır hocam. Gerisini biraz daha makul fiyatlara halletmenin yolu mümkün. DDR5 ile ısrarcı olmazsan muhtemelen daha uygun fiyata inecektir anakart ve ram olayı. Cpu 13600 veya 13700 e karar verdiysen önceki jenerasyona düşmeden gidebilirsin ama OC olacak cpu yu OC yapmayan anakarta takma bence. O durumda K olmayan SKU alsan daha uyguna gelebilir. Ve hatta 12500 12400 gibi bir cpu yu uygun fiyata denk getirip 14. 15. jenerasyonu bile pas geçebilirsin performans olarak 12 ile 13 arasında dağlar yok. i5 2500k ile i5 3570k gibi bir fark belki vardır ama o kadar. 

İşlemci konusunda OC olmayan ve içinde GPU barındırmayan F modellerine de bakıyorum ama pek seçenek yok onlarda. Genelde ya KF var, ya K var ya da GPU'lu ama OC olmayan düz versiyonlar var. Hem geleneksel 3D, hem realtime hem de video render işleriyle çok sık uğraştığım için OC yapılmış sistemler genelde pek stabil çalışmıyor (ya da bana öyle denk geldi hep). OC'den uzak durma sebebim bu aslında.

4070Ti ve genel olarak 4XXX serisi aşırı güç tüketimi, devasa boyut vb durumlar yüzünden biraz daha olgunlaşsın istiyordum ama seçime yaklaşıyoruz ve şu anki berbat fiyatları bile arayacakmışız gibi geliyor. Realtime RT için 4XXX serisi iyi ama hakkını ne kadar verecek çok emin olamadım. Ama 4070'ler aklımın köşesinde. :) 

DDR5 konusunda ısrarcı değilim ama kısa vadede hatırı sayılır bir getiri sağlayıp sağlamayacağı konusunda da emin değilim (bkz).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok