Last of Us Part I - PC (2023)
0

Bu konuda 98 mesaj var

Dün oyunu kurup 15-20 dakika bakabildim.

Bu konuda da bahsedilen DLL dosyasını kullanarak oyunu çalıştırdım. Shader oluşturma işlemi şikayet edilen kadar uzun sürmedi; saat tutmadım ama sanırım 10-15 dakikada tamamlandı.

Oyunda sadece 1 defa çökme yaşadım. Onun dışında sorunsuz çalıştı. Ancak performans konusunda iyi şeyler söyleyemeyeceğim. High-Ultra karışık ayarlarda, 2K çözünürlükte ve DLSS Quality seçeneğiyle 60-90 FPS arasında dalgalanıyor performans. Özellikle texture kalitesini tüm sekmelerde Ultra seçtiğimde, 3070Ti'ın 8 GB VRAM'i yetmiyor; 10 GB'a yakın VRAM kullanımı gösteriyor ayarlar menüsünde. Demek ki her şey Ultra oynamak için 12-16 GB bellekli bir karta ihtiyaç duyulacak.

Digital Foundry'nin videosunu beklemeye karar verdim. O videodaki optimize ayarları kullanıp, PS5'e denk grafik kalitesiyle oynamayı düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İstediği donanım ve gösterdiği performans konusunda gömecektim ama DLSS ve FSR sayesinde durum o kadar kötü değil gibi görünüyor. En azından 3060 gibi orta sınıf bir kartla bile DLSS sayesinde High ayarlarda 4K'da bile oynanabilir görünüyor (tabi 45 fps yeter derseniz). Fena değil. Ama neticede PS3 için yapılmış bir oyun. Bugünün donanımlarıyla bir zahmet güzel performans versin dedirtiyor. Özellikle de o bellek kullanımıyla.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyuna dün gece yeni bir yama geldi; v1.0.1.6

Decreased PSO cache size to reduce memory requirements and minimize Out of Memory crashes
Added additional diagnostics for developer tracking purposes
Increased animation streaming memory to improve performance during gameplay and cinematics
Fix for crash on boot relating to game save files

Aksi iddia edilmesine rağmen, bu yama ile birlikte oyunun VRAM gereksinimlerinde hissedilebilir bir iyileşme göremedim. Bu yüzden texture kalitesi ayarlarını düşürmek zorunda kaldım. Environmental Textures Medium, diğer seçenekler High olacak şekilde ayarladığımda VRAM gereksinimi 8 GB'ın altına düşürebildim; 7.5-7.8 GB aralığında geziniyor VRAM.

Reddit'te birçok kullanıcı, DLSS'in çökmelere yol açtığını, DLSS yerine FSR kullandıklarında sorunun çözüldüğünü belirtmiş. Yine benzer şekilde, oyunla beraber gelen DLSS DLL v3.1.2 dosyasını v2.5.1 ile değiştirip performans artışı elde ettiklerini yazanlar da var.

Oyunla ilgili hemen her şey çorba olmuş durumda :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
46 dakika önce, Altan Yoklar said:

Oyun sorunsuz dendi o kadar.

Oyun sorunsuz dendi .
O kadar.

oyun cyberpunk 2077 den bile kötü çıkmış durumda. steam de iade rekorları kırıyor. iade edemeyenler ise şimdiden kötüleme olaylarına başlamışlar. oyun dünyasında gelmiş geçmiş en kötü port deniyor. bakalım nereye kadar düzeltecekler. neredeyse her gün yama yapmaya başladılar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun klasörü içinde bulunan ve 3.1.2 sürüm no'lu nvngx_dlss.dll dosyasını, TechPowerUp sitesinden indirdiğim sürüm 2.5.1 no'lu dosya ile değiştirdim. Reddit'teki yorumlara paralel şekilde, %10'a yakın performans artışı elde ediliyor bu şekilde. Açık alanlarda 100, kapalı mekanlarda 80-90 arası geziniyor FPS. 1 saatlik oyun seansımda herhangi bir çökme de yaşamadım.

https://www.techpowerup.com/download/nvidia-dlss-dll/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun güncellenip adam olsun sonrasında SE olarak oynayacağım. Bundan sonra çıkışta bu kadar test bile edilmediğini belli eden oyunlara para vermeyi düşünmüyorum.

Çaldım, ama bir sor niye çaldım moduna gireceğim. :mrgreen:

achfighter and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de sorun yaşamayanlardanım. Henüz çok saatler vermedim oyuna ama tek bir sorun bile çıkmadı. Performansı da çok iyi. Şanslı azınlıktanım sanırım. Veya dilimi ısırayım:zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DLSS dosyasının değiştirilmesi mevzusu, sanırım eldeki donanımla da alakalı. DLSS3, RTX 40 serisi için geliştirilen yeni sürüm. Çoğu kişide eski kartlar var ve onlar için DLSS2 kullanılması gerek sanıyorum. Diğer taraftan şuan için bu oyunda Frame Gen. desteği yok. DLSS3 dosyası bu sebepten de sorun çıkarıyor olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 hours ago, mamad said:

DLSS dosyasının değiştirilmesi mevzusu, sanırım eldeki donanımla da alakalı. DLSS3, RTX 40 serisi için geliştirilen yeni sürüm. Çoğu kişide eski kartlar var ve onlar için DLSS2 kullanılması gerek sanıyorum. Diğer taraftan şuan için bu oyunda Frame Gen. desteği yok. DLSS3 dosyası bu sebepten de sorun çıkarıyor olabilir.

Aslında mantıksız değil. Bende de 40 serisi var, belki de bundan dolayı sorun yaşamadım. Tabii yaşamayacağım anlamına da gelmiyor bu durum.

4 hours ago, AranelSurion said:

DLSS3, DLSS2 ile backwards compatible diye hatırlıyorum. Sadece frame gen. RTX4xxx gerektiriyor.

Bu da doğru tabii. İdeali geriye dönük sorunsuz bir destek vermesidir fakat bazen işler öyle yürümeyebiliyor. Sebebi kesinlikle budur demek şimdilik mümkün değil ancak belli olmaz tabii.

Yeni yamanın bu yönde bir değişiklik yapıp yapmadığını bilen var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bill's Town'un girişinde The Woods bölümü var. 

PC'de oldukça etkileyici geldi, özellikle ağaç dalları arasından süzülen güneş ışınları görsel şov olmuş.

İnsan eski oyunlarını hafızasında hep güzel hatırlıyor, nerden nereye gelmiş diye bir bakmak için üşenmedim yine aylar sonra PS5'in düğmesine bastım.

Last of Us Remastered var, PS5 enhancements ve 1800p resolution modda açtım en iyi şekilde görünmesi için.

Bakamıyorsun yahu Part I'den sonra, ki yani ben PS5 alınca ilk iş oynamıştım Remastered versiyonu, kötü de gelmemişti.

Fakat şuan remake versiyondan sonra eski şekilde görmeye katlanamıyorsun, o şekilde oynamak imkansız. (ki eksik trophy'ler kalmıştı, açar tamamlarım diyordum artık o da yalan oldu)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Digital Foundry, oyunun PS5 karşılaştırmalı incelemesini yayınladı:

https://www.youtube.com/watch?v=xQ2emuUoxrI

Durum pek iç açıcı değil. PS5'teki grafik kalitesine erişmek için PC'de Ultra ayarları kullanmak gerekiyor. Bu ayarlarda bile, birçok noktada, özellikle ışıklandırma ve texture filtremele konularında hatalar göze çarpıyor.

İşin en can sıkıcı yanı ise, 8 GB ve altı bellekli kartlarda, bellek sınırının içinde kalmak için (ki oyunda yaşanan çökmelerin ana sebebi bu), özellikle Environmental Textures kalitesini Medium'a çekmek gerekiyor ve bunu yaptınızda texture kalitesi dramatik şekilde kötüleşiyor. DF, kıyaslama yapmak için Spider Man'i örnek göstermiş ve o oyunun PC portundaki Medium kalite texture'lar, bu oyundakilerden kıyas kabul etmeyecek şekilde daha kaliteli.

Environmental Textures kalitesini High'a çekince, VRAM yetmediği için oyunda çökmeler başlıyor. Oyunu bu haliyle daha fazla oynamak istemediğim için, bu olayı çözüme kavuşturacak bir yama çıkana kadar beklemeye karar verdim.

Bu devirde 8 GB VRAM'li orta-üst seviye kartları bize satan NVIDIA'nın da, bu denli rezil bir PC Port çıkaran Naughty Dog'un da ta amk :D 

01.jpg

02.jpg

03.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunla ilgili trajikomik bir durum var. Birçok kişinin bilgisayarında, oyunun başlangıcındaki shader pre-compile işlemi 1 saatten uzun sürebiliyor. Oyunu çalıştırıp, bu süreyi bekleyip oyuna giren ve oyundaki bug'lar yüzünden iade talep edenlerin iadeleri, 2 saatlik oyun süresini aştığı için reddediliyormuş. O 2 saatın 1-1 buçuk saati zaten shader pre-compile işlemine harcanıyor.

Oyun bariz sorunlu, sorunu çözen yama gelmiyor. İade etmek istiyorsun, iade edemiyorsun İnsanlar kafayı yemiş durumda şu an :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
51 minutes ago, Najaz said:

Oyun bariz sorunlu, sorunu çözen yama gelmiyor. İade etmek istiyorsun, iade edemiyorsun İnsanlar kafayı yemiş durumda şu an :D 

Torrente mi iade edeceksin, kotalı internet kullanıyorsan söyle, bir hal çaresini buluruz :D

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, stardust said:

Torrente mi iade edeceksin, kotalı internet kullanıyorsan söyle, bir hal çaresini buluruz :D

Steam'den falan alıp da iade etmek isteyenler isyan bayrağını çekmiş durumda :) Ben bunların olacağını öngörüp, riske girmeyip tertemiz SE indirdim.

wazzap and Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyunu tekrar oynayıp hatırladıkça görüyorum ki, dizinin işi gerçekten zormuş. Bu oyundaki hissi verebilmesi imkansız bi TV şovunun.

Bir kere Joel ve Ellie'nin arasındaki ilişkiyi, karakterlerinin gelişimini, birlikte neler atlattıklarını seyirciye verebilmesi için çok daha uzun olması gerekirdi.

Çok aceleye getirmişler. Neil Druckmann bu şekilde çıkmasına nasıl izin vermiş. Paranın yüzü sıcakmış demek...

Ben diziyi de fena bulmadım ama oyuna 10 desen dizi en fazla 4 alır keyif verme açısından. 

Şimdi otelin bodrum katına geldim, burası korkunçlu, kulaklıkla oynamak geriyor. Yarın sabah devam ederim artık :D  :icon_twisted:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

reddit de oyunla ilgili kafası takıntılı abiler bir şey keşfetmişler. oyunun bu ps5 remake versiyonu, ps5 lerde kullanılan ssd'ye direkt donanımsal olarak erişen sistemi olduğu gibi getirmişler. oyun bu ssd mantığında ki gibi donanıma direkt erişmek istiyor. ancak evlerde kullanılan sistemler birbirinden farklı olduğu için ve bu olaya sahip olmadığı için sürekli crashing sendromunu yaşatıyor. özellikle yavaş ssd ve ssd'ye işlemcinin direkt erişimi olmayan donanımlarda shader pre-compile işlemi için o kadar uzun süre bekliyorlar ki reddit de millet artık rekor tahtası tutmaya başlamış. kimisi 70dk kimisi 3 saat vs. 

oyunu port yapan iron galaxy bu durumu es geçerek pc ye aktarmış anlaşılan. 

neyse, ssd'ye işlemciniz direkt erişebiliyorsa ve hızlı bir ssd'niz varsa muhtemelen daha az crash yiyeceksiniz ya da yemeyeceksiniz. patch ile bu düzeltilir mi hiç bir fikrim yok. oyunla ilgili bir hata yok. oyunun donanım işleyişi ile ilgili bir hata var. nasıl düzeltirler bilmiyorum.

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok