Last of Us Part I - PC (2023)
0

Bu konuda 98 mesaj var

40 minutes ago, Erwin said:

Stardust Edition a başladım son patch ile birlikte. Bir sorun göremedim açıkçası. Oyunu daha önce 3 defa bitirdim. Valla grafikler muazzam olmuş PS4 versiyonuna oranlayınca.

Halkın oluşturduğu furyaya kapılıp bok atmadığınız ve doğru yorum yazdığınız için teşekkür ederim efendim.

Erwin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 minutes ago, wazzap said:

@stardustİkinizde de aynı ekran kartı var, belki onunla alakalıdır.

Rtx 4000 serisinde baştan beri sorun yoktu. 3000 serisinde olan sorunu da çözdüler işte, hemen bok atmaya gerek yoktu. Ben en ufak bir sorun ile karşılaşmadan bitirdim bütün oyunu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, Erwin said:

Stardust Edition a başladım son patch ile birlikte.

:facepalm:

.
.

Ben de oynamayı düşündüm bir an da ne kadar çok sistemde sorun çıkardığını ve bir oyunu oynamak için 30*40 dk shader oluşturma rezilliğine bir defa bile katlanmak istemediğim için vaz geçtim bu sadece 4000 serisi kartlarla düzgün çalışan ama geri kalan çoğu sistemde saç baş yolduran halde piyasaya çıkmış oyunu. 14gb da yama çıkarmışlar aferin onlara gelsinler madalyalarını alsınlar. 

Hala da oyun problemsiz çalışıyo diye ısrar ediyorsun bir de...

Erwin size demiyorum yanlış anlaşılmasın👍

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, stardust said:

Rtx 4000 serisinde baştan beri sorun yoktu. 3000 serisinde olan sorunu da çözdüler işte, hemen bok atmaya gerek yoktu.

Oyun hala sorunlu. Çökme sorununu bir şekilde çözdüler evet, ki o başlıbaşına bir rezaletti, ama performans konusu hala sıkıntılı. Düşük FPS'ten bahsetmiyorum bu arada. Oyun 90-100 FPS çalışıyor ancak sanki 30-40 FPS oynuyormuş gibisin; çok ciddi stuttering sıkıntısı var. Kablosuz gamepad'le oynarsan daha da felaket durum.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
30 minutes ago, Najaz said:

Oyun hala sorunlu. Çökme sorununu bir şekilde çözdüler evet, ki o başlıbaşına bir rezaletti, ama performans konusu hala sıkıntılı. Düşük FPS'ten bahsetmiyorum bu arada. Oyun 90-100 FPS çalışıyor ancak sanki 30-40 FPS oynuyormuş gibisin; çok ciddi stuttering sıkıntısı var. Kablosuz gamepad'le oynarsan daha da felaket durum.

Bilgisayarda klavye mouse rahatlığı varken oynama sen de gamepad ile arkadaşım :lol:

Güzelim oyun PC’ye gelmiş, hala memnun olmayıp bir de üstüne pis konsol aksesuarları ile kirletmeye çalışıyorsunuz deneyimimizi…

Şaka bir yana konsolda Survivor zorlukta bitirmek cidden bir olay, sinir harbi yaşıyorsun. Grounded falan denemedim bile. PC’de ise mouse olduktan sonra her atış headshot. Çayda çıra gibi bitti oyun güle oynaya.

Stuttering nasıl yaşıyorsun, yani kurcalamışsındır mutlaka ama v-sync off yap, DLSS quality yerine balanced ya da performans dene. Bence baştan bir sıçışa imza attılar diye şuan çok ön yargılı yaklaşıyorsun. En ufak şey gözüne batıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 saat önce, stardust said:

Stuttering nasıl yaşıyorsun, yani kurcalamışsındır mutlaka ama v-sync off yap, DLSS quality yerine balanced ya da performans dene.

Dediğim gibi, FPS konusunda bir sıkıntı yok. DLSS Quality ayarıyla ortalama 90-100 FPS görüyorum. En dip noktada 80'den aşağı düşmüyor, öyle diyeyim. Ancak özellikle iç mekanlarda stuttering o kadar rahatsız edici ki, sanki 30 FPS'de konsolda oynuyormuş gibi hissettiriyor. V-Sync, oyun içinden veya sürücü ayarlarından frame-cap vs. her şeyi denedim, çözümü yok ne yazık ki.

Şunu da ilave edeyim. PC'ye gelen bir başka PS portu Returnal'a bakıyorum, bir de bu oyuna bakıyorum. Returnal'da RT kullanılmasına ve grafik olarak Last of Us'tan bir-iki gömlek üstün olmasına rağmen, port eli yüzü düzgün yapıldığı için aynı sistemde sorunsuz, sıkıntısız, tabiri caizse "yağ gibi" akıyor :)

Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Najazsenin dediğin olay son gelen patch ile çözülmüş.

Bir de VRAM usage kaç sizin? Genel olarak soruyorum, örneğin 16GB ekran kartı varsa 12-13 GB, eğer 10-12 GB ekran kartı varsa 8-9GB kullanıyormuş oyun. Özellikle de uzun süre oyun oynayınca grafikler bozuluyormuş vs. vs.

https://www.pcgameshardware.de/Geforce-RTX-3070-Grafikkarte-276747/Tests/8-GB-vs-16-GB-Benchmarks-1360672/

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
53 dakika önce, wazzap said:

senin dediğin olay son gelen patch ile çözülmüş.

Klavye-fare ile oynanıştaki sıkıntının giderildiği yazılmış. Benim yaşadığım sıkıntı bununla alakalı değil ama akşam bir deneyeceğim yeni gelen yamayı.

"This update includes a highly requested improvement for the camera jitter experienced by players who use mouse and keyboard."

Aslında sorunu bir şekilde çözdüm diyebilirim, tabii buna çözüm denebilirse. RTSS ile 60 FPS frame-cap koyduğumda, ilginç bir şekilde stuttering büyük ölçüde ortadan kalktı. Sürücü üzerinden veya oyun içinden FPS kısıtlama işe yaramıyorken RTSS'le aynı şeyi yaptığımda sorunun çözülmesi çok tuhaf.

Reddit'teki başlığı takip ediyorum. Benimle birebir aynı sorunu yaşayan birçok insan var. Üstelik donanımdan bağımsız şekilde ortaya çıkan bir sorun. Misal aşağıdaki mesajın yazarının sisteminde 24 GB VRAM'li RTX 4090 GPU ile 16 çekirdekli 7950X işlemci var ancak aynı sorunu yaşadığını yazmış:

"Does anyone still get somewhat subtle jitters on certain textures and scenery when panning the camera slowly when using a controller? Running on 4090/7950x everything on ultra, with dlss set to quality, vsync on, and framerate uncapped."

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kamera sıkıntısı Uncharted'da da var, bu yüzden ilerleyemedim istediğim kadar sevdiğim bir seri olmasına rağmen, gamepad ile devam etmem de mümkün değil, ancak gamepad ile oynamayı kabul etmediğimden değil, her neyse demek ki bunda da var veya varmış benzer sorun, konsoldan port ederken gamepad hızına göre ayarlıyorlar sanırım bunu, mouse ile ani veya beklenmeyen hızda hareketlenince sapıtıyor herhalde sistem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1.0.2.1 sürüm no'lu yamayı kurup denedim. Kol ile oynanışta kayda değer bir iyileşme yok ne yazık ki. Stuttering sorunu devam ediyor.

Oyunu kolla oynamak isteyenler için tek çözüm yolu, RTSS ile 60 FPS cap koyup konsol tadında oynamak herhalde.

Bu arada son yama ile av tüfeği ile El Diablo'nun dürbünü karardı :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Part II'nin 3. kez ama bu sefer Survivor + zorlukta yarısına geldim. İnşallah bunu da en kısa zamanda PC'ye yaparlar.

Hiç sıkmadan 3. defa oynatıyor, en son hangi oyunu 3 kez bitirdim hatırlamıyorum bile. Witcher 3'ü bile 2 kez bitirdim, hala next gen patch ile oynayacağım bakalım...

Abartmadan söylüyorum, sırf part II oynamak için bile playstation 5 alsanız değer... aslında PS4 oyunu olmasına rağmen, PS5 update ile enhanced versiyonu oldukça iyi, tek eksik adaptive trigger olmaması.

https://twistedvoxel.com/the-last-of-us-part-2-ps5-version-development/

şöyle bir haber var ama, şuanki hali bile bu kadar güzelken hiç ihtimal vermiyorum PS5 için ayrı bir sürüm yapacaklarına. Onun yerine PC'ye yapsalar hem daha mantıklı hem de daha karlı olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyuna 25 GB'lık büyük bir yama daha geldi; sürüm 1.0.4.0

Texture sistemini epey elden geçirmişler. Tüm texture ayarları Ultra'ya aldığımda 8 GB VRAM sınırlarının içinde kalıyorum şu an.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, Najaz said:

Oyuna 25 GB'lık büyük bir yama daha geldi; sürüm 1.0.4.0

Texture sistemini epey elden geçirmişler. Tüm texture ayarları Ultra'ya aldığımda 8 GB VRAM sınırlarının içinde kalıyorum şu an.

Haydi RUNE, boş duranı Allah sevmez. Alalım SE sürümünü hızlıca. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Part 1’i PC’de oynadıktan sonra o gazla Part 2’yi 3. defa ama bu sever Survivor + olarak bitirdim. Umuyorum ki, hatta inşallah PC’ye de gelir. Konsolda oynadığım gelmiş geçmiş ne iyi oyun desem olur… 3 kez aynı oyun hem de konsolda oynattı ya bana… helal olsun.  Tekrar oynanabilirliği o kadar yüksek ki, her oynadığında farklı taktikler kullanıyorsun, faklı detayları farkediyorsun. Sırf bu oyun için PlayStation 5 almaya değerdi…

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 saat önce, T800 said:

Nasıl bir shader building var bu oyunda, inanılmaz, download kadar sürüyor herhalde. :)

Evet maalesef delirtiyor insanı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok