Cyberpunk Benchmark - DLSS - DLAA - Frame Generation - Ray Tracing
0

Bu konuda 52 mesaj var

Forumumuzda halihazırda kullandığımız 3dMark Time Spy Demo Benchmark'ımız, yeni teknolojileri içermediği için, artık kapsamlı performans-karşılaştırma ihtiyacımıza yeterli gelmemeye başladı.

@JardeL Cyberpunk oyununu kullanarak, teknolojinin son nimeti olan Frame Generation ve DLAA de içeren anlamlı testler yapmış, ondan da mesajını bu başlık altına koplayamasını rica edeceğim.

-

Yollayacağım tesler için base olarak kulladığım kendi sistemim.

• AMD 5800x PBO 95W
  • 2 x 16 GB CL16 3600mhz DDR4 Ram
  • Windows 10 Pro N
  • 3440 x 1440 21:9 Ultrawide Çözünürlük
  • Test edilenler dışındaki bütün ayarlar Ultra Preset baz alınarak yapılmıştır. Tek bir ayar değişince bile sonuçlarda "custom" olarak gözükmektedir.

Önce Asus 4070 Ti TUF OC 12 GB kart ile yapacağım testleri. 

Daha sonra uçuşa gitmeden önce vaktim kalırsa sisteme PNY RTX 4080 Verto TF 16GB kartı takarak aynı testleri yapmayı planlıyorum.

-

4070 Ti ile olan testleri bitirmiş, henüz 4080 ile olan testleri yapmamış olarak bazı yorumlar yazmam gerekirse:

• Frame Generetion beklentimin üstünde, oldukça faydalı bir teknoloji olmuş. Sadece 4000 serisi kartlara sunulmasını yine Nvidia'nın aç gözlülüğü olarak yorumluyorum.
  • 1440p çözünürlükte 4070 Ti, Ray Tracing Ultra ayarlarda bile, DLSS ve Frame Generation'ın yardımıyla oldukça yeterli bir kart. 4K olanıya girmeyecekseniz (ki oyuncuysanız bence hala girmeyin) RTX 4080 çok da anlamlı bir yatırım olmayabilir.
  • DLAA ile görüntü oldukça pürüzsüz bir hale geliyor. Açıkçası Ray Tracing açıp da FPS'nin düşmesindense DLAA açıp düşmesini tercih ederim.

-

Gelelim RTX 4070 Ti ile olan testlere:

(HDR açık olduğu için ekran görüntüleri soluk çıkmış)

DLSS OFF - RT OFF - 76 FPS (Nvidia'nın getirdiği teknolojiler olmadan)

qmqbr15.jpg

RTX 4080: 110 FPS

-

DLSS OFF - RT Ultra - 33 FPS (DLSS olmadan Ray Tracing'in ne kadar performans kaybına uğrattığını görmek için)

Yorum: DLSS olmasaydı, Ray Tracing asla böylesi bir performans kaybını haklı çıkarmazdı. Güzel bir "Eye Candy" fakat benim için hala olmasa da olur. Kendim RT reflections OFF, Ray Traced Lights'ı da Medium olarak kullanmayı düşünüyorum performansa olan etkisi azaltmak için.

t6abv4d.jpg

RTX 4080: 43.5 FPS

-

DLSS Quality - RT Ultra - 60 FPS

DLSS, RT yüzünden yerlerde sürünen performansı, minimum oynanması gereken seviye olan 60 FPS'e taşıyor.

g3cd8am.jpg

RTX 4080: 78.5 FPS

-

DLSS Quality - RT Ultra - Frame Generation ON - 91 FPS

İşte Frame Generation'ın muazzam farkı, oyunda da öyle hisseder miyim bilmiyorum fakat bench alırken gerçekten 90 FPS gibi akıcıydı ve görüntüde bozulma gözlemlemedim. Şimdilik oldukça memnun kaldım bu teknolojiden.

roakvbk.jpg

RTX 4080: 116 FPS

-

Gelelim DLAA olayına.

DLAA ON - RT Ultra - Frame Generation OFF - 30 FPS

DLAA bana sorarsanız 2K 1440p çözünürlükte görüntüyü güzelleştirmek adına RT'den daha başarılı, ama bunun kişisel tercih olduğunu da belirtmem lazım, ikisi de bence olmazsa olmaz değil fakat Frame Generation'ın getirdiği fayda ile tercihe göre kullılabilirler.

d7c9vaa.jpg

RTX 4080: 43 FPS

-

DLAA ON - RT Ultra - FG ON - 57 FPS

Frame Generation'ın ne kadar başarılı olduğu bir kez daha tescillendi.

Not: DLAA ON iken RT'yi Medium'a düşürmek 3 puan arttırdı ve 60 FPS aldı.

59rrlqa.jpg

RTX 4080: 72 FPS

-

Şimdi özellikte RTX 4080 ile daha sonra karşılaştırmak için biraz zorlayalım:

DLAA ON - RT Psycho - FG OFF - 30 FPS

Frame generation olmadan, Max RT ve DLAA, performansı iyice öldürüyor.

6c1zplt.jpg

RTX 4080: 40 FPS

-

Şimdi FG açalım:

DLAA ON - RT Psycho - FG ON - 50 FPS

6c1zplt.jpg

RTX 4080: 68 FPS

Yorum: Açıkçası RT Medium ile RT Ultra ve Psycho arasındaki farkı "ben anlıyorum" diyorsanız tebrik ederim. Medium bana gayet yeterli geliyor.

-

DLAA ON - RT Medium - FG ON - 60 FPS

i0aq1q7.jpg

Ben hem RT hem de DLAA istiyorum derseniz, bence RT medium'a alınıp minimum 60 fps almalısınız. Bence kabul edilebilir en yüksek ayar bu.

-

Ama DLAA illa gerekli mi ? DLSS Quality - RT Medium - FG On ayarlarında oyunumuzu adam gibi akıcı bir şekilde oynayalım dersek noluyor ?

DLSS Quality - RT Medium - FG On - 96 FPS

9ht1ptp.jpg

Kendi adıma kabul edebileceğim bir FPS, minimum 83'e düşmüş. Genel olarak ortalama 100 minimum 80 FPS almaya çalışacak şekilde ayar yaparım oynadığım oyunlarda.

RTX 4080: 122 FPS

-

Peki ama daha fazla akıcılık istersek neler yapabiliriz ?

DLSS Quality - RT Medium - RT Reflections OFF - FG On - 108 FPS

5dcssty.jpg

4070 Ti ile tekrar oynayacak olsam bu ayarı tercih edebilirdim. Fakat RTX 4080 ile işler değişecek, göreceğiz bakalım attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değecek mi...

RTX 4080: 120 FPS

-

Yemişim Ray Tracing'ini, bana FPS verin dersek:

DLSS Quality - RT OFF - FG On - 150 FPS

2zs620j.jpg

Frame Generation'a bir kez daha helal olsun diyorum. Diğer bütün ayarlar Ultra olduğuna dikkat çekerim. Oyun ilk çıktığında bu ayarlarda böyle bir FPS rakamı almak hayaldi.

-

Son olarak daha sonra RTX 4080 ile karşılaştırmak için RT Manyağıyım, DLAA olmasa da olur, FG ile ne alırım diyenler için gelsin.

DLSS Quality - RT Psycho - FG On - 85 FPS

npdfpoq.jpg

Kabul edilebilir mi ? Evet. RT Psycho gerek var mı ? Bence kesinlikle hayır.

-

(Path Tracing ile oyunu oynamak mümkün değil, bench alırken bile saçmaladı, bir anlam ifade etmiyor bence performans olarak ama istenirse eklerim.)

-

RTX 4070 Ti için sadede gelirsek: 2K 1440p oyuncuya senelerce rahat rahat oyun oynatabilecek, tam bir fiyat-performans kartı. Tahmin ediyorum ki Frame Generation destekleyen yeni oyunlarda 4K çözünürlüğü de rahat rahat idare edecektir.

Nvidia'nın adlandırma ve fiyatlandırma stratejilerinden nefret ediyor olsam da, şuan baştan yeni sistem kursam tek geçeceğim kart. Nvidia RTX 4080'i kırparak yaptığı için ucube dedim, hakir gördüm ama kartın suçu yok, suç "aç köpek fırın deler" sözünün timsali Nvidia'nın.

Pandemideki kartsızlık döneminden sonra, 800 dolarlık etiketi ile gayet iyi satıyor ama gerçekten hakkaniyetin olduğu bir dünyada bu kartın fiyatının 600 dolar olması gerekirdi. Ama gel gör ki RTX 4080'in 1200 dolar olduğu piyasada, koyunun bulunmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler misali bu kart da 800 dolardan alıcı buluyor.

Tabii ki de AMD'nin geride kalıyor olması da bu fiyatlandırmada büyük bir etken. Daha DLSS'e tam bir cevap verememişken, Frame Generation için nasıl bir muadili olacak AMD'nin ben bilmiyorum. Belki @T800 biliyordur. 

Şimdilik bu kadar, aynı testleri RTX 4080 ile yapmaya çalışacağım.

MilesTeg, T800, JardeL and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RTX 4080 ile devam ediyoruz aynı testleri yapmaya:

DLSS OFF - RT OFF - 110 FPS

5ix6gbf.jpg

-

DLSS OFF - RT Ultra - 43.5 FPS

23yff8s.jpg

-

DLSS Quality - RT Ultra - 78.5 FPS

37izy9o.jpg

-

DLSS Quality - RT Ultra - Frame Generation ON - 116 FPS

h26cg4p.jpg

-

DLAA ON - RT Ultra - Frame Generation OFF - 43 FPS

nthwipm.jpg

-

DLAA ON - RT Ultra - FG ON - 72 FPS

dp78mvp.jpg

-

DLAA ON - Path Tracing ON - Frame Generation ON - 40 FPS

98c4rho.jpg

-

DLSS Quality - Path Tracing ON - Frame Generation ON - 73 FPS

ga7m9b4.jpg

-

DLAA ON - RT Psycho - FG OFF - 40 FPS

jf9wfdk.jpg

-

DLSS Quality - RT Medium - RT Reflections OFF - FG On - 120 FPS

t5v68m2.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

eline sağlık Cihan. Açıkcası ben bi tarafımı düzeltirsem 4070 Ti almayı planlıyordum da ülkenin içinde bulunduğu durum mezardan hallice olduğundan piyasa bugün ekran kartlarına zamlanarak açıldı. 
Neyse bu testlerde Cyberpunk ile hayatımıza giren path tracing ile yaptın mı? onu açarsan ne oluyor sonuçlar? RT Sapık ile Path Tracing farklı. Bununla çok daha gerçekçi oluyor sonuçlar. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 minutes ago, jackjoker said:

eline sağlık Cihan. Açıkcası ben bi tarafımı düzeltirsem 4070 Ti almayı planlıyordum da ülkenin içinde bulunduğu durum mezardan hallice olduğundan piyasa bugün ekran kartlarına zamlanarak açıldı. 
Neyse bu testlerde Cyberpunk ile hayatımıza giren path tracing ile yaptın mı? onu açarsan ne oluyor sonuçlar? RT Sapık ile Path Tracing farklı. Bununla çok daha gerçekçi oluyor sonuçlar. 

aslında yapmayacaktım ama senin için yapıp ekliyorum şimdi, 4070 Ti kartı sökmeden önce.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DLAA ON - Path Tracing ON - Frame Generation ON - 26.5 FPS

1emgerj.jpg

Bu ne rezalet, evlerden uzak dursun. RTX 4080 belki hakkından gelir bunun. Bir tane de DLSS Quality yapayım bakalım.

RTX 4080: 40 FPS

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 dakika önce, stardust said:

DLAA ON - Path Tracing ON - Frame Generation ON

1emgerj.jpg

Bu ne rezalet, evlerden uzak dursun. RTX 4080 belki hakkından gelir bunun. Bir tane de DLSS Quality yapayım bakalım.

4090 bile 50-60 fps anca alıyor 4080 de durum bundan çok da farklı olmaz gibi. demek ki gereksizlik abidesi olmuş path tracing. 

stardust and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DLSS ve FG yine günü kurtarıyordu...

DLSS Quality - Path Tracing ON - Frame Generation ON - 58 FPS

5n8gz6p.jpg

RTX 4080: 73 FPS

Path Tracing sonradan neye evrilir bilmiyorum ama şu haliyle ben bir fark göremedim. Ultra gereksiz diyebilirim şimdilik.

Oyundaki akıcılık hissi benim için bu tip "Eye Candy" özelliklerden çok daha önemli.

Hem DLSS hem de FG açıkken bile ortalama 60 FPS üstüne çıkamadı, o yüzden kendisini 3 hayır ile uğurluyoruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

seoqnqc.png

Bu da 3440x1440 Ulra ayarlarda RX 6900XT ile. 6900XT'yi ancak normal düşünmeyin, iyi overclock edilmiş 6950XT olarak düşünebilirsiniz.

Bu arada FSR 2.1 falan kapalı menüde, burada neden açık olarak belirtmiş onu anlamadım.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, T800 said:

Bu arada FSR 2.1 falan kapalı menüde, burada neden açık olarak belirtmiş onu anlamadım.

FSR OFF set ettikten sonra başka bir ayarı değiştirdiysen onu otomatik ON yapmış olabilir. Bir kontrol et istersen. Ya da AMD'nin yazılımından Force FSR ON gibi bir durum da söz konusu olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

igfnq34.jpeg

Şu LANET FANI, kasanın iç bağırsaklarından, kablosuna-kontrolcüsüne zarar vermeden sökmem -şaka gibi- nerdeyse 1 saatimi aldı. Bir de güzel terletti beni… tam gece uçuşuna gitmeden önce bu işe kalkıştığıma bin pişman oldum. Sakin bir şekilde benchmark yapacak zaman da kalmadı tabi, artık 3 gün sonra diyelim inşallah.

26rjfpl.jpeg

mtnpsab.jpeg 

e5vmffb.jpeg

şu kartı gördükçe “olm sen nasıl bir hayvansın” diye bağırmamak için zor tutuyorum kendimi. 

@jackjoker hayvanın eni de 4070 Ti’dan geniş olduğu için, kasanın kapağı, Nvidia 12VHPWR konnektörü kanırtmadan kapanmaz. Zaten monitörün arkasında, açık kullanıyorum ama kasayı yere koyup kapağını kapatma opsiyonum da kalmadı böylece. 

Son olarak da, 4070 Ti’dan çıkan Nvidia 12VHPWR konnektör, PSU’dan 2 tane 2x4 pin 12 volt hat isterken, bu hayvan oğlu hayvan 3 tane istiyor… 2 tane ile boot etmedi, sikerim ızdırabını deyip bıraktım en sonunda, bu mesajı da havalimanında cep telefonundan yazıyorum :lol:

JardeL, jackjoker and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

CPU: AMD Ryzen 7 5800X

GPU: Palit Gamerock OC RTX 4080

RAM: 2x8GB CL16 3600Mhz DDR4

Cyberpunk 2077 v1.62 Benchmark

4K cozunurluk ve default ayarlar uzerinden gittim... Sirayla ayarlari degistirerek benchmark aldim... 

rVrZi1.jpeg

DLSS Auto

rVr6Rf.jpeg

DLSS Quality - Frame Generation ON

rVrfUS.jpeg

Frame Generation ON - DLAA ON

rVr9OG.jpeg

Frame Generation ON - DLAA ON - Path Tracing ON :icon_dead:

rVrMyA.jpeg

Frame Generation ON - Path Tracing ON - DLSS Quality

rVrbtI.jpeg

Oyun CPU'ya cok yuklenmiyor, %35-40 araligiydi sanirim genel durum... DLSS cok farkettiyor; hem latency yariya iniyor [40-50msler civarina] hem de FPS bayagi farkediyor... DLAA tam manasiyla anasini aglatiyor sistemin :icon_dead:, Path Tracing de acikken 3-4 FPSleri gordum, latency 1000mslerde filandi :) ... 

JardeL tarafından düzenlendi
rammstein and stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 dakika önce, wazzap said:

Ekrana ekmek banmaktan helâk oldum.

Onu @stardust her monitörün başına oturduğunda yapıyor zaten

adam bir an önce monitörüne ulaşmak için hava koridorunu ihlal etmiş geçen gün. demişler sen ne ayaksın kaptan? hiç oradan geçilir mi? 

stardust and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RTX 4080 ile testleri yapmaya başladım, gücünü direkt gösteriyor.

Fakat 2K çözünürlükte gerçekten ihtiyaç var mı ? Tartışlır...

RTX 4070 Ti modelleri 23 bin liradan kapı açmaya başlayıp TUF OC gibi modeller 25 bin üstü olmuşken, benim gibi 28 bin'e RTX 4080 yakalanırsa mantıklı...

20 bin lira ve altı 4070 ti bulabildiğiniz sürece 30 bin ve üstü bence 4K monitörünüz bile olsa verilmez.

Asus RTX 4070 Ti TUF OC modelinde "coil whine" hiç yoktu, fps ne kadar yüksek olursa olsun en küçük ses duymadım.

PNY RTX 4080 Verto TF modelinde FPS'nin yükseldiği durumlarda hafif belirgin de olsa malesef coil whine var.

Gerçi TUF 4080'lerde de varmış, biraz şans işi bu...

işin ilginç tarafı ise, 4070 Ti ile kasa kapağı hiç sorunsuz kapanıyordu, coil whine olsa bile kapağın kapalı olması oldukça fayda ederdi.

Fakat 4080 kartın boyu ve kalınlığı gibi eni de 4070 Ti karta göre büyük olduğu için, Nvidia 12VHPWR konnetkörü az da olsa kanırtmadan kapayamıyorsun, bu da riskli, konektör ile ekran kartına bağlandığı yuvanın aşırı ısınmasına yol açabiliyor. yani kasa kapağını da kapayamayacağım coil whine'dan rahatsız olursam. :icon_think:

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

teslerin bazılarını RTX 4080 ile de yaptım, ilk mesaja kırmızı yazı rengi ile ekledim yeni değerleri. 2. mesaja da ekran görüntülerini göndereceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ilginç...

RTX 4080'de ayar kısmak, 4070 Ti kadar performans artışı sağlamıyor.

4080 bana böyle basit işlerle gelmeyin, beni zorlayın diyor.

DLSS Quality - RT Medium - RT Reflections OFF - FG ON

Olarak yaptığım ve 4070 Ti ile 108 FPS ideal olabilir dediğim yerde RTX 4080 sadece 120 FPS alabildi.

Açıkçası daha fazla almış olmasını beklerdim ama oyun motoru ya da CPU limitine de yaklaşmış olunduğu için düşük kalmış olabilir bu rakam.

-

PS: bir kaç test eksik kaldı, gözlerimi açık tutmakta zorlanıyorum, artık kalanları 19 Mayıs'ta tamamlarım inşallah.

Genel bir yorum yapmak gerekirse RTX 4080, 2K 1440p çözünürlük için "overkill" diyebiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 saat önce, stardust said:

RTX 4080 ile testleri yapmaya başladım, gücünü direkt gösteriyor.

Fakat 2K çözünürlükte gerçekten ihtiyaç var mı ? Tartışlır...

RTX 4070 Ti modelleri 23 bin liradan kapı açmaya başlayıp TUF OC gibi modeller 25 bin üstü olmuşken, benim gibi 28 bin'e RTX 4080 yakalanırsa mantıklı...

20 bin lira ve altı 4070 ti bulabildiğiniz sürece 30 bin ve üstü bence 4K monitörünüz bile olsa verilmez.

Asus RTX 4070 Ti TUF OC modelinde "coil whine" hiç yoktu, fps ne kadar yüksek olursa olsun en küçük ses duymadım.

PNY RTX 4080 Verto TF modelinde FPS'nin yükseldiği durumlarda hafif belirgin de olsa malesef coil whine var.

Gerçi TUF 4080'lerde de varmış, biraz şans işi bu...

işin ilginç tarafı ise, 4070 Ti ile kasa kapağı hiç sorunsuz kapanıyordu, coil whine olsa bile kapağın kapalı olması oldukça fayda ederdi.

Fakat 4080 kartın boyu ve kalınlığı gibi eni de 4070 Ti karta göre büyük olduğu için, Nvidia 12VHPWR konnetkörü az da olsa kanırtmadan kapayamıyorsun, bu da riskli, konektör ile ekran kartına bağlandığı yuvanın aşırı ısınmasına yol açabiliyor. yani kasa kapağını da kapayamayacağım coil whine'dan rahatsız olursam. :icon_think:

Ben de bu ara kasa değişimi düşünüyorum ileride hava soğutmaya da geçersem diye, NZXT H9 Flow bakmıştım ancak bitti stok, Lian Li O11 Dynamic EVO var bir de, mesh ön panel ile birlikte alınırsa havalandırma konusunda da bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RTX 4080 ile testlere devam:

DLAA ON - RT Psycho - FG ON - 68 FPS

1yk9tnf.jpg

-

DLSS Quality - RT Medium - FG On - 122 FPS

cd8oa1e.jpg

RT tümden kapamadan, akıcılıktan taviz vermeden, RTX 4080 ile oynanacak en iyi ayarın bu olduğunu düşünüyorum.

-

DLSS Quality - RT OFF - FG On - 153

jg3fzxu.jpg

Bu sonuç oldukça çarpıcı çünkü bu testte 4070 Ti zaten 150 FPS almıştı. 4080 artık CPU limitine geldiği için RT kullanmam diyenler için FPS'ye bir şey ekleyemedi.

Bir kez daha belli oldu ki 1440p 2K gaming için rtx 4080 (şimdilik) çok da gerekli değil. Ama tabi DLAA açık RT Ultra, Frame generation desteği ile 60 FPS altına hiç düşmeden oynayabilmek de güzel. Bir önceki nesilde hayaldi bu rakamlar.

DLAA benim çok hoşuma gitti monitörü 4K netliğine getiriyor desem abartmış olmam, tabi bu kadar yüksek Anti Aliasing için ekran kartına yüklenmeye gerek yok, 2K'da 4080 hakkından geliyor ama 4070 Ti ile açmazdım.

Daha önce de dediğim gibi RTX 4080, RTX 4070 Ti modeline çok yakın fiyatlardan yakalanırsa alabilir. Onun dışında bence RTX 4070 Ti 2K monitörü olan oyuncunun her işini görecektir, hatta 4K monitörü olanı da hiç üzmez.

DLSS 3.0 ve Frame Generation entegrasyonu daha iyi optimize edilmiş oyunlar geldikçe RTX 4000 serisi alır yürür. Bunu söylemekten pek hoşlanmasam da elinizde RTX 3000 serisi kart bile olsa biran önce kurtulup 4000 serisine geçmekte fayda var, hazır Türkiye'de bulunabilir, indirim, kampanya, taksitle falan şartları zorlayıp alınabilirken.

Seçimden sonra esnek hesapların büyük oranda kapatılacağı, nakin avansın kaldırılacağı, kredi faizlerinin uçacağı belli oldu, Her nevi ithal ürüne ekstra vergiler gelmesi de çok olası. O yüzden misal bu gece incehesap gibi kampanya yapan siteleri takip edin, en kötü RTX 4070'e güncelleyin sistemi derim.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeri değil ancak konu antialiasingden açılmışken, 4K'dan 3440x1440 çözünürlüğe inince gözüme batmaya başladı, TAA çoğu oyunda rezalet maalesef, Cyberpunk 2077'de bile kapatınca iyi oluyor yakın sahnelerde ancak bazı objelerde köşeler çok fena belli oluyor o şekilde. Reshade ile SMAA veya FXAA açarak mümkün sanki bir miktar kurtarmak. Bu arada merak ediliyor ise Cyberpunk'ta user.ini dosyası hazırlanması lazım TAA iptali için.

Yine bazı oyunlarda TAA en yüksek ayarında değil de daha düşük ayarlarda daha iyi sonuç veriyor. Görüntü bulanık geliyorsa bunu da deneyebilirsiniz. Yine depth of field bir de uygun olmayan TAA ile birleşirse bulanıklık ciddi boyutlara ulaşabiliyor, kapatmak çözüm olabiliyor bu durumda. Yine film grain de çoğu oyunda berbat bence. Bunu da bir bakıp kapatmakta fayda oluyor.

stardust and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 Tolga abi, müsait zamanında bu başlıktaki testlerden uygun gördüğün bir kaç tanesini yapsana.

sistemlerimiz benzer oldu iyice, 5800x ile 5800x3D arasında nasıl bir fark çıkacak merak ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok