pci-e 2.0 x16 @ 2.0 x4 çalışıyor
1 1

Bu konuda 30 mesaj var

6 saat önce, Whooosh said:

Peki bu gpuz'de o soru işaretine tıklayip bant genişliği benchmark'ini çalıştırarak kontrol ediyor musunuz? Çünkü modern sistemlerde bilgisayar boşta iken güç tasarruf moduna girip hızı düşürüyor.

benim sorunum 3 tane pcıe slotum var anakartımda diğer forum sitesinde yazdım sorunumu ama , benim sorunum  8X 1.1 de çalışıyor değil sebebini biliyorum onun yük altına girince 8x 2.0 olarak çalışıyor fakat , benim sorunum pcıe X16 çalışmaması ve arkadaşında sorunu işlemci ve anakartı değişimi ile çözülmüş benim işlemcimde 2700 K ama işlemci değişimi sorunu  çözermidiyorum , pcıe x16 slota eski bir model ekran kartı takdığımda görüntü geliyor gtx 660 ti ekran akrını taktığımda görüntü vermiyor mecbür alt slota takıyorum orada da 8 X ile çalışıor .

ssss.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle 660Ti öyle çok fazla bant genişliğine ihtiyaç duyacak bir ekran kartı değil, 8x olmuş 16x olmuş çok bir şey değişmeyecek.
2700K işlemci ve 3 tane pci-ex soketli bir anakart kullandığınıza göre o 3 pci-ex soketinin 3'ünde x16 olma ihtimali yok. Muhtemelen anakartın üzerindeki soketlerin her üçü de x16 gibi görünse de aslında 16+0+4 yada 8+8+4 gibi çalışıyordur. Yani siz o sokete ne takarsanız takın 8x çalışacak. Yazılımsal bir sorun değil bu, anakart/ çipset/işlemci üçlüsü fiziksel olarak bu sokette en fazla bu hızı destekliyor.

Ekran kartının muhtemelen en üstte ve işlemciye en yakında olan sokette hiç çalışmaması ise başka bir konu. Bios sorunu olabilir, fiziksel olarak soket bozuk olabilir yada işlemci soketinde bir sorun olabilir.

İlk başta da dediğim gibi o anakart ve o işlemci ile x16 çalışsa da hayatınızda bir şey değişmeyecek yada başka bir deyişle performansa etki etmeyecek. Hiç uğraşıp kafa yormaya, birşeyleri kurcalamaya gerek yok, olduğu gibi kullanın. İleride sistemi yenilerken bütünüyle yenilersiniz.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, Whooosh said:

Öncelikle 660Ti öyle çok fazla bant genişliğine ihtiyaç duyacak bir ekran kartı değil, 8x olmuş 16x olmuş çok bir şey değişmeyecek.
2700K işlemci ve 3 tane pci-ex soketli bir anakart kullandığınıza göre o 3 pci-ex soketinin 3'ünde x16 olma ihtimali yok. Muhtemelen anakartın üzerindeki soketlerin her üçü de x16 gibi görünse de aslında 16+0+4 yada 8+8+4 gibi çalışıyordur. Yani siz o sokete ne takarsanız takın 8x çalışacak. Yazılımsal bir sorun değil bu, anakart/ çipset/işlemci üçlüsü fiziksel olarak bu sokette en fazla bu hızı destekliyor.

Ekran kartının muhtemelen en üstte ve işlemciye en yakında olan sokette hiç çalışmaması ise başka bir konu. Bios sorunu olabilir, fiziksel olarak soket bozuk olabilir yada işlemci soketinde bir sorun olabilir.

İlk başta da dediğim gibi o anakart ve o işlemci ile x16 çalışsa da hayatınızda bir şey değişmeyecek yada başka bir deyişle performansa etki etmeyecek. Hiç uğraşıp kafa yormaya, birşeyleri kurcalamaya gerek yok, olduğu gibi kullanın. İleride sistemi yenilerken bütünüyle yenilersiniz.

benim amacım ekran kartını bir üstte almak ve hava almasını  rahatlatmak o yüzden uğraşıyorum şuan  görüntü ve oyunalrda performansı güzel fakat yüklennce ısınıyor ve performans kaybı yazıyorum ısındığı için bir üst slotta takarsa hava olmasını  sağlarım diye düşnüyorum

sistem budur ;

pcıe 1slot : x16 / 2slot : x8 / 3slot : x4 le çalışıyor

anakartP8Z77-V LE PLUS 

işlemci 7-2700K-GTX660 Ti DCU II TOP

ram GSKILL 8GB SNIPER

psu  750W 80+

gurkankay tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 hours ago, Whooosh said:

En üstteki x16 soket doğrudan işlemciye bağlı.
Belki anakartın bios'unda bir bug vardır, ondan dolayı çalışmıyordur. Anakartın bios güncellemesini kontrol edin.
Belki işlemci soketinde pinlerden biri temas etmiyordur, montaj sırasında kırılmıştır, yamulmuştur, bundan dolayı x16 soket düzgün çalışmıyor olabilir.

Belki anakartta problem var.

Belki anakartın soketinde bir problem var.

Belki anakartın biosundaki bir ayarda problem var.

Belki anakart üzerindeki başka bir donanım aynı pci yollarını paylaşıyordur.

Belki ekran kartında problem var.

Bu soruna böyle uzaktan bir tanı koymak ve "şöyle yapınca düzelir" demek zor.
Ayrıca 8x yani ortadaki soketi kullanıyorsunuz, çift slot soğutuculu bir ekran kartı bile kullansanız eğer başka bir pci-ex kart kullanmıyorsanız ekran kartının altında en az 2 slot daha boşluk var demektir. 2 slot boşluk ekran kartının hava alması için aslında yeterli bir alan.

Buna rağmen bir ısınma sorunu varsa ekran kartını üst slota aldığınızda da bu sorun çözülmeyebilir.

Sorunun karmaşıklığı ve donanımın yaşı da ele alınınca verebileceğim en iyi tavsiye biraz daha idare edip daha yeni bir sisteme geçmeniz olacaktır.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, Whooosh said:

Belki anakartta problem var.

Belki anakartın soketinde bir problem var.

Belki anakartın biosundaki bir ayarda problem var.

Belki anakart üzerindeki başka bir donanım aynı pci yollarını paylaşıyordur.

Belki ekran kartında problem var.

Böyle olmaz; bunları belki parantezine alalım:

Belki x (anakartta problem var.+ anakartın soketinde bir problem var. + anakartın biosundaki bir ayarda problem var. + anakart üzerindeki başka bir donanım aynı pci yollarını paylaşıyordur. + ekran kartında problem var.)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok