pci-e 2.0 x16 @ 2.0 x4 çalışıyor
1 1

Bu konuda 30 mesaj var

merhabalar, 

bugün dikkatimi çekti, kartım çalışması gereken 2.0 x16 hızında değilde 2.0 x4 hızında çalışıyor. 

windows 10 kullanıyorum, ekran kartının sürücüsünü yeniden yükledim. anakartın biosunu güncelledim. bios pilini çıkardım taktım, ekran kartını da çıkardım tekrar taktım sonuç yine aynı. 

diğer slotlarda da denedim. ortadaki slot x8, en alttaki slotta x4 hızında çalıştı. ses kartını çıkardım öyle denedim yine aynı. 

benim aklıma başka pek bişey gelmiyor, diğer bilgisayarlarda da deneyeceğim ekran kartını. veya benim bilgisayara başka bir ekran kartı takıp deneyeceğim bakalım hangisinde problem var.. 

ekran kartım gigabyte gtx 670, anakartım asrock z77 fatal1ty. 

http://abload.de/img/x4pciesurya.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SATA 3 slotunu kullanırsam PCI-E 8x' e düşüyormuş bende, sende de bunun gibi bir durum olabilir. İlginç geldi. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SATA 3 slotunu kullanırsam PCI-E 8x' e düşüyormuş bende, sende de bunun gibi bir durum olabilir. İlginç geldi. :icon_think:

benim de aklıma gelmişti. intel sata 3 kullanırsak problem olmaz sanırım ama anakartın üstündeki marvell ek kontrolcüleri kullanınca yavaşlıyor..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de az evvel baktım x1 görüyordu kartı sök tak yaptım slotu temizledim üfledim x16 ya geri geldi valla ilginç :D

valla bugün slotu bir cilalamadığım kaldı. bakalım geceye doğru sata portlarını falan söküp deneyeceğim daha bakamadım.

sata olayını denedim o da çözüm olmadı. sadece iki sadet intel portlarına ssdlerimi taktım o şekilde bile x4 kalıyor. kırıp atasım geliyor bazen komple sistemi..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Başka PCI-EX slotların var mı ve birşey takılı mı onlara? (1x olarak)

Benim diğer PCI-EX 16x olan slotum (kullanmadığım) eğer herhangi bir PCI-EX 1x slotunu kullanırsam 1x' e düşüyormuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güç tasarrufu ile bağlantı hızlarında değişmeler olabiliyor, 3DMark ile falan yüklenince normal hızına gelmiyorsa mesela GPU-Z'den kontrol ettiğinizde durum normal değildir diyebiliriz.

Bu huzlaro gösteren programlar da hata yapabilir, onu da göz ardı etmemek gerekir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

igpu'ya bakacağım onu da kapatalım bakalım. başka pci-e slotunda, en alttaki slotta ses kartı takılı ama onu da söküp denemiştim değişmemişti yine.

evet güç tasarrufu olayında x4 1.1'e düşüyor, yüklenince x4 2.0 oluyor. dediğiniz gibi belki gpu-z'de de bir problem olabilir bilemiyorum..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

anakarta 1 tane ram, 2 ssd (ikiside intel chipsete takılı) 1 ekran kartı onun dışında başka hiçbir şey takılı olmadan açtım yine x4 2.0 kafayı yiyeceğim. bios'u da sıfırladım, sıfırladıktan sonra igpu'yu kapattım.. işlemciyi bile söküp taktım..  :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anakartın BIOS'unda Primary Graphics diye bir seçenek olması lazım; o seçeneğin altından PCIe Graphics vs. gibi bir şey seçmeyi dener misin?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

diğer slotlarda da denedim. ortadaki slot x8, en alttaki slotta x4 hızında çalıştı. ses kartını çıkardım öyle denedim yine aynı.

Benim Asus Z68'de ortadaki slot 8x, en alttaki 4x çalışıyor. En üstteki slot'da denediniz mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Najaz

zaten otomatik olarak o şekilde seçili, ben yine de değiştirip tekrar pci-e'yi ayarladım.

@@Hungarde

en üstteki slotta deniyorum zaten hep, diğer slotlara denemek için takmıştım.

ben vazgeçtim gibi şuanda, zaten sadece wow oynuyorum şu sıralar onda da problem çıkarmıyor. diğer bilgisayarda denediğimde 3.0 x16 hızında çalışıyor yani gpu'da bir problem yok. anakartta veya taktığım bir şey uyumsuzluk/çakışma yapıyor. yazılımsal olması pek mantıklı gelmiyor ama o da olabilir..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İmzanızdaki anakart galiba bahsedilen, lucid virtu falan gibi birşeyden bahsedilmiş sitesinde, bununla ilgili bir bios ayarı ya da windows yazılımıyla alakalı olabilir mi acaba?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

anakartı ve cpu'yu değiştirdim, şu anda düzgün çalışıyor. büyük ihtimalle anakart gidikti daha önce de problem yaşamıştım çünkü..

Benzeri saçma bir problem yakın zamanda benim de başıma geldi. Z97M D3H'de pci-ex slotunu bios'dan Gen 3.0 olarak seçtiğimde sürekli donmalar yaşıyorum (masaüstünde herhangi bir pencereyi hareket ettirirken bile...) ve GPU'yu Kombustor ve Furmark ile yüke soktuğumda GPU Load %55'i geçmiyor. Gen 2.0 seçiliyken hiç bir problem yok  :D Nedir bu anakartlardan çektiğimiz...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benzeri saçma bir problem yakın zamanda benim de başıma geldi. Z97M D3H'de pci-ex slotunu bios'dan Gen 3.0 olarak seçtiğimde sürekli donmalar yaşıyorum (masaüstünde herhangi bir pencereyi hareket ettirirken bile...) ve GPU'yu Kombustor ve Furmark ile yüke soktuğumda GPU Load %55'i geçmiyor. Gen 2.0 seçiliyken hiç bir problem yok  :D Nedir bu anakartlardan çektiğimiz...

komple hepsini satıp konsola geçmek lazım :P ciddi ciddi oyun için konsol diğer işler için küçücük bir pc toplamak benim kafama yatmaya başladı.. bakalım

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konsol oyun fiyatları çok pahalı, çok oyun almayan biriyseniz farketmez çok ama bunu gözden kaçırmamak lazım.

Bir de o kadar para döküp alınan oyunun 30 FPS sabit ve PC'nin Low, Medium ayarları ile çalışanlar var.

İki ucu değnek bir durum var yani kısacası.:D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 31.08.2015 at 10:22, War Ensemble said:

anakartı ve cpu'yu değiştirdim, şu anda düzgün çalışıyor. büyük ihtimalle anakart gidikti daha önce de problem yaşamıştım çünkü..

gpuz1ms1v.png

aynı sorun bende de var yıllardır çözemedim aklıma işlemci geliyor benimde işlemci ve anakart değiştirdim dediniz değiştirmeden önceki işlemciniz neydi acaba ? 

https://www.technopat.net/sosyal/konu/pciein-x0-ile-calismasi-sorunu.815896/#post-5008492

Adsız.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Peki bu gpuz'de o soru işaretine tıklayip bant genişliği benchmark'ini çalıştırarak kontrol ediyor musunuz? Çünkü modern sistemlerde bilgisayar boşta iken güç tasarruf moduna girip hızı düşürüyor.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok