Xiaomi Router'lar
1 1

Bu konuda 13 mesaj var

Xiaomi ucuz ve kagit uzerinde iyi gorunen bir suru urun yapiyor, router'larini bu baslikta tartisabiliriz.

---

Xiaomi Mini Router siparisi vermisti, gecen gun elime gecti. Izlenimlerimi aktarayim :

- Router Ingilizce yazsa da degilmis. Web arayuzunden youtube uzerinde adim adim izleyerek Ingilizce'ye cevirdim. Ama mobil uygulamasi Ingilizce ve bastan onu kullanabiliyormusum.

- Tasarim olarak nereden esinlendiklerini bir turlu kestiremedim :) (bkz : ekteki fotograf)

- Ben evdeki Airport Time Capsule'e ek olarak ayarladim, sinyalin daha az oldugu bir odaya koydum, odada artik sinyal full cekiyor, hiz iyi.

- Uygulamasinda otomatik optimizasyon ozelligi vardi. Gitti etraftaki wifi aglarini taradi, hangi kanal bos ise o kanala gecti, iyi oldu. Bu guzel bi ozellik.

- Router'da gigabit ethernet portu yok. AC bir router icin sacma olmus.

- AC demisken, benim Airport Time Capsule'de 5GHz ve 2GHZ olarak 2 ag var. 5GHZ olan AC olarak calisiyor, diger N. Bu router AC olan 5GHZ agi gormedi, 2GHZ olan aga baglanabildi. Az cekiyor dedigim odada zaten AC desteklemeyen cihazlar az cekiyor, yoksa AC mukemmel calisiyor. AC'ye baglanip N networku guclendirse daha iyi olabilirdi. (Edit : Biraz kurcalayinca bunu da yapabildim.)

Eksileri olsa da bu paraya bulunamayacak ozelliklere sahip bir router. Ucuz yollu router arayan, veya evdeki kablosuz agi genisletmek isteyenler icin iyi bir cihaz.

post-145-0-74104700-1440514140_thumb.jpg

@@ResetButton, inceleme sormustun, tam olarak inceleme olmasa da genel izlenim olarak yararli olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En önemli sorun ingilizce olmaması gibi görünüyor. Belki gigabit ethernet olmaması da sorun olur.. 

Xiaomi ürünlerine düzenli güncelleme veriyor. En son güncellemeyi denediniz mi? belki çözüyordur sorunları.

Birkaç soru daha ekleyeyim. 

- Son olarak size ne kadara mal oldu? O fiyata satılan başka routerlarla bir karşılaştıralım. 

- uygulamalara , veya bağlı cihazlara öncelik verme, bant genişliği ayırma özellikleri var mı?

- VPN desteği, DNS (misal guest için ayrı dns ) desteği nasıl?

- Fotoğraflarda genel kalitesi iyi görünüyor. Ancak gerçekte nasıl?

- AC yi başka bir router ile de denediniz mi? Belki Apple ürününde vardır bir uyumluluk sorunu.

Yazılımı ile deneyiminiz arttıkça buraya bilgi eklerseniz çok işe yarar bence. Eminim Xiaomi 'nin routerları tasarım olarak çok kişinin hoşuna gidiyordur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tasarımı gerçekten çok otantik. :) Ya İngilizce olayını atlamamaları lazım. Router'ların en iyi pazarı Amerika, çünkü Amerika'da kablo internet DSL'den çok daha yaygın. Kablo modem + router kombinasyonu kullanan çok. Google bile ilk network ürününü (OnHub) bu pazar için geliştirdi. Sadece bir WAN girişi var, kablolu cihaz bağlantısı desteklemiyor. Şu halde o kullanıcı tipi için Gigabit ethernet olmaması dert değil. Ancak Amerikalı bizim gibi uğraşmaz. Adam Çince arayüzü görürse o router'ı (zaten 20$) çöpe atar. Xiaomi'nin bir şekilde ilk ayar ekranına dil seçeneği koyması şart.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton

- Bana ~23$ a maloldu.

- Bant genisligi ayirma ozelligi var gorunuyor, repeater olarak kullandigim icin su anda kullanamiyorum.

- VPN destegi var, denemedim. Guest network gibi bir secenek gormedim.

- Malzeme kalitesi gercekten iyi. Ucuz hissi yok cihazda.

- Baska router'im yok malesef. Biraz bakindim, baskalari da baglanamamis : http://en.miui.com/thread-68232-1-1.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

23$ 'a  , hatta iki katına AC hız veren başka router var mı? Ben yok diye biliyorum. 

Guest network olmaması nedeni repeater modda olması olabilir. 

dd-wrt desteği var gibi görünüyor. Onunla print server olarak çalışırsa, veya dosya paylaşımı yapabilirse, açıkçası çok kullanıcının işini görür bu. 

dd-wrt yükleyecek kişi için fark etmez tabii ama Çince olmasa iyiymiş. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben evde home-office olarak calistigim ve fazla teknoloji meraklisi oldugum icin ister istemez evdeki ag cok karmasik oluyor. Evde aga kablolu/kablosuz baglanan 20'den fazla cihaz var. Bazilari icin gigabit ethernet sart. Benim isimi tam gormuyor aslinda, ama ortalama bir kullanici icin cok iyi bir secenek.

DSL, Kablo Internet vs. kullanan birisi bu Router'i alip, ISP'nin verdigi dandik modemdeki wifi'i kapatip cok guzel AC network kurabilir. Sonucta dagitacagi Internet hizi max 100mbit olacak, 100mbit'lik port bir eksi olmaz bu durumda. USB Hard disk baglayip, fotograf yedekleme vs ozelliklerini kullanabilir. Acikcasi ben tavsiye ederim, ama ozelliklerini ozellikle almadan once insanlar gorsun diye one cikararak yazdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de gigabit ethernet olsa, zaten başka router a gerek kalmayacakmış. Alıp dd-wrt  denemesi yapmak için gayet mantıklı görünüyor.

Yanında gelen adaptor Türkiye ye uyumlu mu ? yoksa başka adaptor mu bulmak gerekiyor?

Nerden aldınız , bir link verebilir misiniz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Xiaomi Mini Router dün elime ulaştı. Beklediğimden de güzel çıktı. Neredeyse hiçbir ayar yapmadan benim garip konfigürasyonumda (aynı ağda iki ayrı router, aynı internet bağlantısını paylaşıyorlar) bile düzgün çalıştı. Arayüz komple İngilizce. Uygulaması da İngilizce ama arada Çince kısımlar var yine. Xiaomi bu aleti Apple Magic Trackpad'e benzeterek büyük hata yapmış. Çok çok iyi bir cihaz, ama tasarımı çakma olduğu için bilmeyen çoğu kişi tarafından önemsenmiyor. Sinyal gücü Asus RT-N14U'dan bariz daha iyi. Yani %50 iyi değil belki ama %20 filan daha iyi. Telefon ekranındaki göstergede bir kademe fazla çektiği görülüyor işte. Hiç kopmadan evin içinde gezebiliyorum (router benim odamda, yani evin bir ucunda). Performanstan yana hiç sıkıntı yok. Keşke en azından WAN girişini gigabit yapsalarmış, o zaman desteklenen WiFi standartları daha anlamlı olurmuş.

Asyalıların telif haklarını takmamaları acaip faydalı olabiliyor. Herifler router'ın Android uygulamasına torrent arama motoru eklemişler. Nereden arıyor hangi siteyi kullanıyor bilmiyorum ama bir filmin ismini yazınca hemen farklı çözünürlüklerde versiyonları çıkıveriyor. Sonuçlar KAT kadar çeşitli değil belki ama sonuçta var böyle birşey.

Diğer yandan, Android uygulaması üzerinden torrent dosyası eklemek mümkün değil. Magnet link eklenebiliyor ama doğrudan torrent dosyası eklenemiyor. Web arayüzünde zaten öyle bir seçenek hiç yok, uygulamaya havale ediyor. Rivayete göre dosya ekleme varmış, ama sonradan firmware güncellemesiyle iptal edilmiş. İleride tekrar gelebilirmiş. Windows uygulaması hala dosya eklemeye imkan tanıyormuş ama onu denemedim henüz.

Asus bu konuda daha becerikliydi sanki. O da torrent seçiyordu ama dosya her şekilde ekleniyordu. Hatta sırf bunun için uygulaması vardı, üstelik telefonda torrent dosyasını açmak isteyince otomatikman o uygulamayla açıp indirme listesine ekliyordu. İndirilecek dosyaları da gösteriyordu, içinde istemediğimiz birşey varsa onları seçmeden devam edebiliyorduk. Xiaomi doğrudan indirmeye başlıyor, hiç sormuyor. Biraz "Apple tarzı" olmuş bu açıdan.

Torrent indirme olayı biraz yavaş. Asus da yavaştı. Bilgisayarda indirir gibi değil yani, aynı hızda gelmiyor. Bir de, torrent hizmetini komple kapatma / açma seçeneği yok. Bu konularda biraz toparlanması lazım cihazın. Onun haricinde çok beğendim, gayet alınası bir ürün olmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Xiaomi router'ın bilgisayardan FTP ile bağlanma olayı uğraştırdı biraz. Normalde ağ adresi, kullanıcı adı ve şifre olunca rahatlıkla bağlanırdı, bunda beceremedim. Biraz araştırınca çözümü buldum. Android uygulamasına girince bağlı ve yakın zamanda bağlanmış tüm cihazların listesi çıkıyor. Oradan tek tek özelliklerine girip disk erişimini açmak lazımmış. Ondan sonra da bağlanılacak ağ adresi olarak "\\192.168.31.1\XiaoMi-usb0" yazmak gerekiyor. Şifre filan istemeden hemen bağlanıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim Airport Time Capsule'ü satınca geçici olarak bu router'la idare ediyorum. Şaşırtıcı derecede iyi kurtardı. Internet'de gezme hızında pek bir fark hissetmedim, hatta bunun mobil app'i Apple'ın Airport Utility'sinden daha kullanışlı. Bunu satılığa koymuştum ama muhtemelen elimde tutacağım. Birkaç aya  MU-MIMO özellikli, akıllı QoS yapan ve (olmasa da olur) 802.11ad özellikli bir router alma planım var, o zamana kadar sorunsuz götürecek gibi görünüyor. Gigabit ethernet'i de olsaydı aslında, fiyatına göre efsane bir router olurdu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 6/15/2017 at 9:43 PM, kronus said:

Benim Airport Time Capsule'ü satınca geçici olarak bu router'la idare ediyorum. Şaşırtıcı derecede iyi kurtardı. Internet'de gezme hızında pek bir fark hissetmedim, hatta bunun mobil app'i Apple'ın Airport Utility'sinden daha kullanışlı. Bunu satılığa koymuştum ama muhtemelen elimde tutacağım. Birkaç aya  MU-MIMO özellikli, akıllı QoS yapan ve (olmasa da olur) 802.11ad özellikli bir router alma planım var, o zamana kadar sorunsuz götürecek gibi görünüyor. Gigabit ethernet'i de olsaydı aslında, fiyatına göre efsane bir router olurdu.

Onda Gigabit ethernet olsa başka hiçbir routera gerek kalmaz, router piyasası biterdi :)

Xiaomi 'den yeni model yok mu?

Şu an kullandığım Asus router , üzerine bağlı HD'e 25-20mb/sn ile kopyalama yapıyor, sorun nerde anlamadım. Aynı hd i bilgisayara bağladığımda 70mb/sn hız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok