VR/AR haberleri (Oculus Rift, MS Hololens, Sony Morpheus...)
3 3

Bu konuda 1.272 mesaj var

On 3/22/2022 at 1:39 PM, epi said:

https://www.youtube.com/watch?v=LjoxHaDCusY

2024'de nvidia sistemli kendini surebilen arabalar yollarin detayli bilgisini verimerkezine geri gonderdiginde dunyanin da dijital ikizini cikarmis olacaklar. UE'e o veriyi baglayip gercek dunyada gecen oyun haritalarini otomatik cizdirirler. 2030 oncesinde VR'da Matrix gibi takiliriz artik. Baldizin dijital kopyasini da caktirmadan telefonla scan'lersek tamamdir.

https://www.youtube.com/watch?v=8AZhcnWOK7M

edit:

https://www.youtube.com/watch?v=i2BdDqtttuA

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VR kitlerin fiyatları uçuk durumda hala. Adam gibi bir girişseler de şu işe, en azından deneyebilsek. Half Life Alyx'i çok merak etmiştim, fiyatı da düşükken alsam koysam kenara diyorum ama korkarım bu VR'ların fiyatları kolay kolay düşmeyecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Quest 2 ucuz. Tek basina kullanip Beat Saber gibi oyunlar oynayabiliyorsunuz. USB-C uzerinden PC'ye baglayip Half Life Alyx gibi oyunlar oynayabiliyorsunuz.

Kasip PC ile wireless da kullanmak mumkun. Kasmadan wireless kullanmak icin resmi eklentisi eli kulaginda.

Yok ben daha bekleyecegim derseniz o da kotu fikir degil. 4090 2x hizli olacak. Yeni nesil VR setleri daha da iyi olacak. Beklemenin sonu yok ama en azindan ertelemenin artisi kalite artisi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla bende ilk zamanlar bir HTC vive bir ay durdu. Sadece bir kaç saat geçirdim sonra bir daha dokunmadım. Şu halleriyle keyif almak için kurulum resmen bir ritüel. Herşeyin kablosuz olması lazım. Kafana takacan bitecek gidecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Quest 2 (Oculus/FB/Meta) ile Half Life Alyx'i kablosuz oynayabiliyorsunuz. Kafana tak, bitsin gitsin. Performans sikintisi olmasin istiyorsaniz o is icin PC'ye ethernet uzerinden bir router bagliyorsunuz, tek isi Quest'le veri trafigi oluyor. USB uzerinden baglanip sadece bu isi yapan resmi bir cihaz da cikaracaklar anlasilan, o ilk kurulumu da sizin yapmaniz gerekmeyecek. Tak, oyna, kablosuz, dertsiz, ucuz.

Facebook'un amaci piyasaya hakim olmak. O yuzden Quest 2'yi ucuza satiyor, rekabet piyasaya giremiyor. Sony'nin vaktiyle PlayStation'lari $200-300'e, gerekirse zararina satmasi gibi. 

Neticede Quest 2 ucuz, basit, kablosuz bir cozum.

Tabi kimsenin acele etmesine gerek yok, gun gectikce daha iyi oluyor. Seneye Apple'in cozumunu gorelim, rekabet daha iyilerini de getirir. Ellerinden gelse de maliyeti daha kisabilseler Quest'i de $100-200'e indirirler.

3D modelleme/tasarim yapan icin uzerinde calistigi seyin 2D projeksiyonunu degil, 3D halini, ufak ekranda degil gercek boyutunda onunde gormek gibisi yok. O yuzden VR/AR kalici olacak. Unity/Unreal gibi bir motorda koseye koydugunuz spot isigi elinizle ayarlayarak tam istediginiz gibi olmasini saglamak baska sey, ekran basinda sliderlarla bunu yapmaya calismak baska sey. Film setini isiklandiran adama "gel oyunu isiklandir" desen araclar yabanci geliyor, yarin gelecek, film setinde ne yapiyorsa ayni sekilde VR'da yapip tasarlayacak oyunu. Apple'in boyle bir gelecegin parcasi olmamasi mumkun degil. M1 tarzi islemcilerle foveated rendering kullanildiginda yapay zeka Siri'nin Pixar karakterleri olarak senle ayni ortamda takilip odevine yardim ettigi, isine asistanlik yaptigi cihazlar haline gelecekler. Bunun kitlelere yayilmamasi da mumkun degil. Neural rendering ile PC'de Matrix tadina kosacaklar, onu gorenin etkilenmemesi de mumkun degl.

Ozellikle AR gozlukleri, artik yaklasik gunes gozlugu boyutunda ve kablosuz sekilde yakindaki islem birimine baglanabiliyor. Ofiste isini yaparken Siri/Alexa yaninda oturuyor olacak. Bugun scripting language ile automate ettigin angarya islerini yarin "computer sunu yap" dedigin Star Trek filmleri gibi ona vereceksin, ayrintisini o dusunecek cunku OpenAI vs. o noktaya geldi. O zekanin onumuzde ete burunmesinin yolu AR/VR. O yuzden VR/AR'da gelecek gormeyenler gercekten onunu goremiyor (lafim bize degil, konuya yabanci oldugu halde ahkam kesen ortalama insana)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir süredir quest 2 aklımı çeliyor ama..

Mesela netflix 480p ymiş.. Ben bu aleti daha çok kişisel bir dev ekran olarak kullanmak istiyordum filmlerde vs. Mesela kablosu ile pc ye bağlarsak monitör gibi kullanmak amaçlı bunun çözünürlüğü nedir hiçbir yerde bulamadım cevabını. Birde vr olduğu için filmerde dizilerde vs pikselleşme olur mu? 3-4 saat kullanımda gözde ve suratta ağrı olur mu mesela?

Squall tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 hours ago, Squall said:

Bir süredir quest 2 aklımı çeliyor ama..

Mesela netflix 480p ymiş.. Ben bu aleti daha çok kişisel bir dev ekran olarak kullanmak istiyordum filmlerde vs. Mesela kablosu ile pc ye bağlarsak monitör gibi kullanmak amaçlı bunun çözünürlüğü nedir hiçbir yerde bulamadım cevabını. Birde vr olduğu için filmerde dizilerde vs pikselleşme olur mu? 3-4 saat kullanımda gözde ve suratta ağrı olur mu mesela?

O is icin tatmin etmez. Olur ama vasat olur. O amacla kullananlar var ama cozunurlugun daha artmasi lazim.

VR icin tasarlandigi icin gorus alani genis. O is icin tasarlananlarin gorus alani dar oluyor, butun cozunurlugu oraya veriyor, boylece net goruntu sagliyor. Bir de OLED oluyorlar, siyahlar falan daha iyi oluyor. Ya onlardan biri alinacak (ama onlarda da duzgun VR olmaz) ya da VR icin kullanilanlarin zamanla daha yuksek cozunurluge ulasip bu cihaz turlerinin converge etmesi beklenecek.

Oldugu kadar olsun, cozunurluk/netlik dusuk olsa da olur denirse denenebilir ama bir sure sonra kullanilmadan kenarda durmasi, TV'nin tercih edilmesi yuksek ihtimal.

Squall beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1. Su adam kadar tribe girerek oynayacak varsa vermedigi paraya yazik:

https://www.youtube.com/watch?v=Pf45WJkTV08

(Bahriyeli, Quest 2'yi PC'ye baglamis, Half Life Alyx icin cikan Gunman Contracts modunu oynuyor)

2. D-Link'in USB uzerinden calisan bir wifi 6 adaptoru var. Muhtemelen onun icin driver ve firmware yolda (ya da kendi markalariyla paketleyip, ustune kar koyup satarlar). O sekilde dogrudan Quest'le PC'yi kablosuz baglamak mumkun olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=TZR2nZjDVP0

Sunu cikarsinlar, PC'ye USB takip, kafaya Quest 2 gecirip Half-Life Alyx'e kablosuz, angaryasiz, ucuza dalabileceksiniz.

3. PC VR oyunlarini Quest 2 ile kablosuz oynamak zaten bugun de mumkun de, ya ortamdaki wifi uzerinden yapiyorsunuz, performans sorunlu oluyor, ya da ethernet uzerinden sirf bu is icin PC'ye ikinci router bagliyorsunuz, ilk gun onu kurmak biraz ugrastiriyor. Ustteki cozum kendi ugrasamayacak ortalama insana daha uygun. Bu sekilde kendi ugrasarak Half-Life Alyx'i kablosuz oynayanlara bir ornek:

https://www.youtube.com/watch?v=gr7Ga7t2rx0

Bu amca videonun ilk yarisinda teleport yerine normal kontrollerle ilerleyerek, kablosuz rahatlikla 360 derece donerek falan oynuyor. Ikinci yarisinda da "al, dar alanda oturarak da oynaniyor iste" der gibi girip arabasinin koltugunda oturup oynuyor. Kablosuz olunca fantezi yapmis.

Ben yine de beklerim, acelem yok diyen bekler tabi. Zamanla daha iyileri cikacak, Alyx kacmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 22.05.2022 at 01:47, epi said:

O is icin tatmin etmez. Olur ama vasat olur. O amacla kullananlar var ama cozunurlugun daha artmasi lazim.

VR icin tasarlandigi icin gorus alani genis. O is icin tasarlananlarin gorus alani dar oluyor, butun cozunurlugu oraya veriyor, boylece net goruntu sagliyor. Bir de OLED oluyorlar, siyahlar falan daha iyi oluyor. Ya onlardan biri alinacak (ama onlarda da duzgun VR olmaz) ya da VR icin kullanilanlarin zamanla daha yuksek cozunurluge ulasip bu cihaz turlerinin converge etmesi beklenecek.

Oldugu kadar olsun, cozunurluk/netlik dusuk olsa da olur denirse denenebilir ama bir sure sonra kullanilmadan kenarda durmasi, TV'nin tercih edilmesi yuksek ihtimal.

Bugün 1 saat kadar arkadaşın quest 2 sini kurcaladım.

Benim için en büyük sorun gözlük oldu takıp çıkartması bile olay oldu gözlük adaptörüne rağmen çok zor. 

Resident evil 4 oynadım biraz zevkliydi grafikler leş olmasına rağmen vr olduğu için heyecanlı oldu. Biraz başım döndü hafif midem bulandı ama çok değil.

Youtubedan bazı vr videolar izledim çözünürlük en kaliteli olanlarda bile yetersiz geldi. 2D videolarda ise fena değildi yeterince büyük ekranı olmayanlar için idare eder kalitedeydi.

Ama terletiyor öyle saatlerce kafada duracak birşey kesinlikle değil.

Yani ben gene projeksiyon artı oyuncu monitörü ile yola devam..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 hours ago, Squall said:

Bugün 1 saat kadar arkadaşın quest 2 sini kurcaladım.

Benim için en büyük sorun gözlük oldu takıp çıkartması bile olay oldu gözlük adaptörüne rağmen çok zor. 

Resident evil 4 oynadım biraz zevkliydi grafikler leş olmasına rağmen vr olduğu için heyecanlı oldu. Biraz başım döndü hafif midem bulandı ama çok değil.

Youtubedan bazı vr videolar izledim çözünürlük en kaliteli olanlarda bile yetersiz geldi. 2D videolarda ise fena değildi yeterince büyük ekranı olmayanlar için idare eder kalitedeydi.

Ama terletiyor öyle saatlerce kafada duracak birşey kesinlikle değil.

Yani ben gene projeksiyon artı oyuncu monitörü ile yola devam..

Gozluk numaraniza gore tasarlanmis lens siparis edebildiginiz firmalar var. Bu sekilde cihazi custom lens takarak kullananlar gozluk derdinden kurtuluyor. 

Ter icin en iyi tavsiyem alna headband + odada size donuk bir fan. Bu sekilde beat saber da oynuyorlar, boks oyunu da oynuyorlar. Yine de bu tur spor oyunlarinda ter veya lensde bugulanma problem tabi.

Kablosuz kullanacaksaniz pil omru zaten 1-2 saat. Yani saatlerce kafada durmasi zor.

Bas donmesi, mide bulanmasi yaptiysa hic bulasmayin. Valve Index'i denerseniz onu yapmayabilir cunku takip kusursuz, bundaki gibi kamerayla degil, lazerle. Ama pahali ve zahmetli. Bir de kumandalarda sorun oldu mu Turkiye'de garantiden degistirmek tahminimce sorunludur. Valve fani olmama ragmen icime sinerek tavsiye edemem. Quest'i bir daha deneyip alisiyor muyum diye bakilabilir ama kameralar + tahmin + duzeltme ile takip yaptigi icin ayni milimetrik ve milisaniyelik accuracy yok.

edit: Bir de tabi fps ayari var, oyuna gore. Desktop'la PCVR icin kullaninca 90hz-120hz falan da surebiliyorsunuz cihazi. Kendi oyunlarinda artik yukune gore ve cihazi kullananin ayarina gore 72hz falan olabiliyor. O rahatsiz edici, ilk onu kurcalamak lazim.

Squall beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PSVR 2 (2023) 

Haftaya (2 Haziran, 6pm ET) yarim saatlik guncellemeler ve duyurular "State Of Play" sunumunda “a sneak peek at several games in development for PlayStation VR2.”

PSVR 2 ile ilgili bildiklerimizin ozeti:

https://www.youtube.com/watch?v=PQePDrUcQBA

Foveated rendering'i kotarirlarsa super olacak.

Adamina, butcesine, amacina gore:

1. "VR neymis goreyim" diyen herkes icin Quest 2 cok iyi. Her sey icinde, kablosuz, $300. PC'ye de baglayip kullanilabiliyor. Bu yil Oculus/FB/Meta'dan daha productivity odakli pro ve pahali bir cozum (Cambria) gelecek ama biz oyunculari cok ilgilendirmiyor. 2023-2024'de Quest'in yenisi gelebilir, bundan ogrenip maliyetini dusurerek o modele yansittiklari bir seyler olursa arti olabilir. 
  2. Hem next-gen oyun oynayayim, hem PC'ye para vermeyeyim diye PS5 almis olanlar icin bu PSVR cok iyi olacak. Toplam maliyet uygun sekilde Half-Life Alyx seviyesi oyunlar, Sony exclusive'ler.
  3. Ayni kalitede bir PC VR sistemini (tercihen Valve'in lazer keskinligindeki tracking sistemi ile) saglam bir PC'ye kablosuz baglayip kullanarak bilim kurgu filmerinde "gelecekte oyunlar nasil olacak" diye izledigimiz seviyede grafikler mumkun. 2023-2024'de gorebiliriz.
  4. Apple'dan gelecek cozum hem Quest 2 gibi her sey icinde tek cihaz, hem kalite olarak PSVR2'e daha yakin olmali. O da muhtemelen 2023.
  5. Beklemek isteyen icin zamanla daha ince, daha hafif, daha becerikli alternatifler gelmeye devam edecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 24.05.2022 at 18:02, epi said:

Gozluk numaraniza gore tasarlanmis lens siparis edebildiginiz firmalar var. Bu sekilde cihazi custom lens takarak kullananlar gozluk derdinden kurtuluyor. 

Ter icin en iyi tavsiyem alna headband + odada size donuk bir fan. Bu sekilde beat saber da oynuyorlar, boks oyunu da oynuyorlar. Yine de bu tur spor oyunlarinda ter veya lensde bugulanma problem tabi.

Kablosuz kullanacaksaniz pil omru zaten 1-2 saat. Yani saatlerce kafada durmasi zor.

Bas donmesi, mide bulanmasi yaptiysa hic bulasmayin. Valve Index'i denerseniz onu yapmayabilir cunku takip kusursuz, bundaki gibi kamerayla degil, lazerle. Ama pahali ve zahmetli. Bir de kumandalarda sorun oldu mu Turkiye'de garantiden degistirmek tahminimce sorunludur. Valve fani olmama ragmen icime sinerek tavsiye edemem. Quest'i bir daha deneyip alisiyor muyum diye bakilabilir ama kameralar + tahmin + duzeltme ile takip yaptigi icin ayni milimetrik ve milisaniyelik accuracy yok.

edit: Bir de tabi fps ayari var, oyuna gore. Desktop'la PCVR icin kullaninca 90hz-120hz falan da surebiliyorsunuz cihazi. Kendi oyunlarinda artik yukune gore ve cihazi kullananin ayarina gore 72hz falan olabiliyor. O rahatsiz edici, ilk onu kurcalamak lazim.

Gözümü kararttım aldım quest 2 yi. İlk resident evil oynadım çok fena oldum adam resmen gözlerimin içine baka baka baltayı sapladı silahı çekmeyi beceremedim :D Vr chat denedim oda çok manyakça bir deneyimdi şimdi superhot vader immortal ve walking dead i yüklüyorum link kablosu geldiğinde ilk işim alyxi aşmak olacak yalnız alet benim modemi hiç beğenmedi illa 5 ghz istiyor bağlantı acayip yavaş :( 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, Squall said:

Gözümü kararttım aldım quest 2 yi. İlk resident evil oynadım çok fena oldum adam resmen gözlerimin içine baka baka baltayı sapladı silahı çekmeyi beceremedim :D Vr chat denedim oda çok manyakça bir deneyimdi şimdi superhot vader immortal ve walking dead i yüklüyorum link kablosu geldiğinde ilk işim alyxi aşmak olacak yalnız alet benim modemi hiç beğenmedi illa 5 ghz istiyor bağlantı acayip yavaş :( 

Alyx (HLA) bitince bir tur daha oynamadan once Robo Recall'u deneyin (PC'de). HLA konulu oyunun zirvesiyse RR arcade tadinin zirvesi.

Squall beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 saat önce, epi said:

Alyx (HLA) bitince bir tur daha oynamadan once Robo Recall'u deneyin (PC'de). HLA konulu oyunun zirvesiyse RR arcade tadinin zirvesi.

Aldıktan sonra bir süre hiçbirşeyi beceremedim kendime küfür ettim bayağı boşa harcadım para diye ama sonra sorunları teker teker çözdün ve şimdi iyiki almışım diyorum.

Şu anda en büyük sıkıntım terlemek burası antalya olduyu için kaçınılmaz üzerime vantilatör doğrultuyorum yardımcı oluyor.

Alyx i ve skyrim vr ı aldım biraz önce steamden. Bağlamasını öğrendim ama link kabloyu bekliyorum alyx i max görüntüsü ile oynamak için.

Beat saberı çok sevdim hem oyun hem spor hemde müzik muhteşem birşey. Resident evil 4 de oynanması gereken muhteşem bir deneyim olmuş full motion oynadığım için onda biraz başım dönüyor arada.

Birde alet modemimi sevmedi 2.5 ghz modem benim sanırım ondan modemide değiştireceğim sanırım.

Bu özel reçeteli gözlük olayı Türkiye de var mı? Büyük rahatlık olurdu doğrusu..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Squall said:

Bu özel reçeteli gözlük olayı Türkiye de var mı? Büyük rahatlık olurdu doğrusu..

https://vroptician.com/prescription-lens-inserts/oculus-quest2/

Turkiye gonderim listesinde var. En iyisi bu mudur bilmiyorum, aramak lazim.

Baglanti hizi yavas derken su anlamda mi: PC'deki VR oyunlarini Link yerine kablosuz oynamak icin yavas, goruntude gecikme oluyor.

Eger oyleyse ona cozum olarak kendiniz ugrasacaksaniz ben en iyi sonucu soyle almistim:

https://www.cursedhardware.com/topic/82-vrar-haberleri-oculus-rift-ms-hololens-sony-morpheus/?do=findComment&comment=118597

Ama su da beklenebilir:

On 5/23/2022 at 3:51 PM, epi said:

D-Link'in USB uzerinden calisan bir wifi 6 adaptoru var. Muhtemelen onun icin driver ve firmware yolda (ya da kendi markalariyla paketleyip, ustune kar koyup satarlar). O sekilde dogrudan Quest'le PC'yi kablosuz baglamak mumkun olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=TZR2nZjDVP0

Sunu cikarsinlar, PC'ye USB takip, kafaya Quest 2 gecirip Half-Life Alyx'e kablosuz, angaryasiz, ucuza dalabileceksiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.youtube.com/watch?v=fzBCR_C26QE

• Steam OS Windows oyunlarini PC'de calistiriyor.
  • Steam Deck tasinabilir yapida pille calisan APU modeliyle oyunlari tek basina calistiriyor.
  • Valve Index ve Half Life Alyx ile PCVR'in ilk testini de yaptilar.
  • Kodlari inceleyenler ve yakindan takip edenler icin Half-Life evreninde gecen yeni oyun ve Quest gibi standalone bir VR cihazi uzerinde calistiklarina dair ipuclari var.

Bence (yillar once dedigim gibi) Half-Life VR bir oyun ve onu calistiracak entegre bir cihaz cikartacaklar. Belki bu sefer levye de olacak.

Canavar bir PC'ye kablolu/kablosuz baglayinca daha ust seviye ayarlarda calisabilir.  Digerlerinden cok farkli kontrollere sahip olmadigi surece kendi cihazlarina timed exclusive bile yapmayabilirler zira Valve'in tarzi degil ve uretim sikintisi sebebiyle zaten o kadar cihaza yetisemeyebilirler. Isteyenin mesela Quest'i veya herhangi bir VR setini PC'ye baglayarak bu sekilde oynamasi da olasi. Hatta PSVR, Apple VR gibi sistemlere de gelmesi mumkun.

Marvel, Star Wars, Pixar vs iceriklerinin de VR'a adapte, interaktif halleri Apple VR'a gelirse kulturel fenomene donusebilir. Ama iPhone'un falan avantaji baglantiyi size satan sebekeden cihazi taksitli almaniz. Bu sekilde virus gibi dunyaya yayilmasi, reklamini Apple'in degil o sebekelerin yapmasi "yeni iPhone bizde". Bunda o yok, o yuzden bir sure niche devam edebilir.

O yuzden Quest gibi ucuz alternatifler onemli. Onu $100-200'e cekebilirlerse daha da hizli yayilacak.

Bu nesilde foveated rendering'i kotarirlarsa, gozun nereye baktigini takip eden cihaz orayi yuksek cozunurlukte, kalan kismi zaten bulanik gordugun icin dusuk cozunurlukte cizerek ayni performansta cok daha iyi kalite vermeyi becerirse super olacak. Oyle gozukuyor ki kotaracaklar. Valve'in cihazinda da bunu beklerim, o yuzden Quest'ten tabi daha pahali ama HLA calistirabilecek kalitede bir sey beklerim.

Bir sonraki nesilde de hybrid rendering'i kotarabilirlerse, yani 5G uzerinden veri merkezinde goruntunun bir kismi hazirlanip son sekli cihazda verilerek gecikmesiz ve yuksek kaliteli rendering'i cozerlerse o $100-200'lik Quest serisi ve diger markalardan gelecek alternatifleri bu Disney IP'lerinin Half-Life derinliginde oyunlarini UE5 demosu kalitesinde oynatabilir hale gelecek. VR o zaman baslayacak. Tabi veri merkeziyle ortak calistigi icin abonelik usulu olacak. 5G icerik saglayicinin paketlerine dahil olacak.

Simdi Quest 2 ile PC'ye baglayip Half-Life Alyx, Robo Recall ve Beat Saber oynayinca o gelecegin preview'sunu izliyoruz.

Klavyeyi, mouse'u da kablosuz baglayip onunde multi monitor setup varmis gibi calismanin da ilk orneklerini Facebook'tan goruyoruz. Windows PC yerine cloud uzerinden desktop gibi kullandigin modeller de mevcut. Yani bu cihazi kafana tak, klavye mouse onunde, "cubicle'da/evde degil Disneyland'desin abi, bak sanal asistan da yaninda oturuyor" modeli her seyi buraya tasimak da mumkun. Renkli kameralarla passthrough oldugu icin tamam istersen evdesin, kosusturan coluk cocugu gorebiliyorsun ama AR usulu ustune bindirilen asistani da yaninda gorebiliyorsun. Istersen hanimi da Kate Upton yapalim.

Sen onu $100-200 arti abonelikle verdigin (hatta sadece sebekenin abonelik pakediyle $100-200'i da vermedigin. aylik taksit odedigin), keyfe gore secilen klavye gibi input cihazlari baska da bir cihaza ihtiyac duymadigin gunlere bizi getir, hanim Kate Upton ev de Disney $atosu olduktan sonra dunya isterse dystopia olsun (saka tabi, ama alternatifi bu cihazin da olmadigi dystopia ise bunu alirim).

Bu tarz hybrid rendering'i kotarmalari (ve gereken altyapinin yayilmasi) zaman alacak.

Apple VR'in standalone calisacagi ama Apple'in yeni cikacak Mac Pro'lariyla ve yeni cikacak router'lariyla kablosuz baglanip tasarim icin kullaninca yepyeni dunyalar acmasi olasi. Marvel'in kamera arkasi goruntulerini izleriz, UE kullanilan seti goruruz, yonetmeni de o dunyanin icinden aktoru izlerken gorunce bizde de jeton duser.

Ayni asset'lerle hazirlanan oyunun standalone calisacak sekilde basitlestirilmis hali ile VR gameplay mekanikleri oturacak. Foveated rendering yapan ve pahali lokal PC/Mac'lere baglanan cihazlarda nanite tarzi cozumlerle asiri basitlestirmeden calisacak. Mumkun olursa zamanla hybrid rendering ile herkeste calisacak.

Yani yuksek kalite VR'in herkese mainstream olmasina daha vakit var ama (1) az butceyle dusuk kalitede teaser'ini gormek (Quest 2), veya (2) daha cok harcayarak yuksek kalite trailer'ini izlemek (yoldaki eye tracking desekli cihazlar ve yeni nesil PC'ler), veya (3) PSVR ile ikisi arasinda bir butce ve kalite mumkun olacak. (2.5) Quest 2 + PC, 2 ile 3 arasinda bir cozum. Daha cok 3'e yakin ama bugunden yapilabiliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Horizon VR: Call of the Mountain - PSVR 2

https://www.youtube.com/watch?v=v78ezFpukZ8

Resident Evil: Village - PSVR 2

https://www.youtube.com/watch?v=s7HijaIITYA

The Walking Dead: Saints and Sinners Retribution - PSVR 2

https://www.youtube.com/watch?v=0QHkarv8Mpw

No Man's Sky - PSVR 2

https://www.youtube.com/watch?v=zS5WJrL8dQY

PSVR 2 2023'te bekleniyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Quest 2 14.8 milyon satmis.

Konuda ilk baslik actigimda daha Oculus VR, Oculus Rift yoktu. Kimse head tracking'i cozmemisti. Robo Recall ve Half-Life Alyx gibi oyunlar hayaldi.

2016-2022

• PSVR'in 5 milyondan fazla kullanicisi var.
  • Steam kullanicilarinin %3'unde VR var. Milyonlarca kullanici.
  • Steam VR kullanicilarinin yarisinda Quest 2 var. Yine milyonlar.

Yani (1) Konsol VR, (2) PCVR, (3) Standalone VR seklinde uc segmentin de altinda milyonlarca kullanicisi var.

Quest 2 icin Air Bridge (USB uzerinden sorunsuz, zahmetsiz kablosuz baglanti eklentisi) bu yil cikarsa guzel olur.

Bu daha baslamamis hali, Apple'in ilk cihazi cikmadi bile. "VR tutmadi galiba" demek iPhone oncesi donemde "ya bu akilli telefonlar da tutmadi sanki" demek gibi.

2022-2026

• PSVR 2 bekleniyor. Ilkinden cok cok daha iyi olacak.
  • Apple VR bekleniyor. Tasarimcilar icin bambaska olacak. Half-Life Alyx seviyesi oyunlari calistirabilmesi olasi.
  • Valve'dan yeni bir seyler* geldiginde muhtesem olacak zira hem eye tracking, hem WiFi 6E/7 kablosuz baglanti ile PCVR destegi olasi. Muhtemelen yaninda Half-Life evreninde gecen yeni bir oyun da olacak.

Bu da yeni basliyoruz hali. Ilk iPhone'un daha yeni cikmasi, potansiyelin gorulmeye baslamasi.

4090 ve sonrasi kartlar sayesinde UE5 kalitesi VR'da gorulmeye baslanabilir (foveated rendering ve gerekirse sentetik frame'ler ile).

UE5 grafiklerinin bile yaninda komik kaldigi grafiklerin tech demolarini bu donemde bekliyorum.

Yapay zekadaki gelismeler ve sanal asistanlarin ornekleri gorulur.

Cihazlar bu boyuta gelir, kaliteli kameralar, ekranlar ve lensler sayesinde AR da etkileyici olur.

1FC4E985-D4FA-43F4-8067-209C1FB9CAA9.jpeg

2026-2032

Half-Life Alyx seviyesinde oyunlarin Quest gibi ucuz cihazlarda calisabilir hale gelmesi. 

UE5 tech demo kalitesinde ucundan gordugumuz kalitenin VR'da orta maliyetlerle erisilebilir hale gelmesi. 

UE5 grafiklerinin bile yaninda komik kaldigi grafiklerin oyunlarda orneklerini bu donemde gormeyi umuyorum. VR'da en az bir ornegini gorebilmemiz lazim.

Daha onemlisi yapay zekadaki gelismeler ve sanal asistanlar oturur.

Cihazlar gunes gozlugu boyutuna yaklasabilir. AR/VR arasindaki cizgi iyice kaybolur.

2032-2038

Dusuk gecikmeyle yuksek veriyi aninda tasiyabilen mobil baglantilar kitlelere yayilmis olur.

2020'lerde binlerce dolar harcayarak elde edilen kaliteden daha fazlasi $100-200'lik bir cihazla saglanabiliyor olur. 

UE5 grafiklerinin bile yaninda komik kaldigi grafikler bu sekilde VR'a gelebilir.

Gelismis yapay zekali sanal asistanlar odada bizle beraber is arkadasimiz, ogretmenimiz, hatta ara yonetici kadromuz haline gelir. 

Sanal ile gercek arasindaki cizgi kaybolmaya baslar.

Sonrasi brain-machine interface (BMI) vs. Oralara da omrumuz yetecekse zaten buradaki tahminler bile komik gelecek, ya bu basit, ilkel cihazlar icin heyecanlaniyormusuz denecek.

*Valve’dan bekledigim cihaz ayni Steam Deck gibi: (1) APU ile standalone VR, (2) SteamOS, (3) Remote Play ile lokal PC’de calisacak oyunu stream ederek yuksek kalite. Muhendislik challenge: (1) low latency streaming foveated rendering, (2) pil omru.

Dipnot: Steam deck ile lokal PC’den remote play yaparak o cozunurlukte 120fps UE5 calistirmak handheld grafikleri icin zirve noktasi olabilir zira o ekran boyutunda daha iyi grafiklerin farkini gormek mumkun olmayabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.youtube.com/watch?v=K3A-KQSz6z8

The Making of ‘The Matrix Awakens’

Gorsel kalitede Matrix'in kenarindayiz.

• Bilgisayarlar oda boyutundan masaustune, sonra cebe geldi. Simdi superbilgisayarlar oda boyutundan masaustune, sonra cebe geliyor.
  • 10 yil sonra UE5 grafikleri basit gelecek (ozellikle karakterler).
  • 20 yil icinde mobil cihazlarda bile sanal ile gercegi ayirmak zor olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=yg7Vk4b0Ook

3DMark 2001 Demo

1. Uretim teknolojisi

• 15nm'den 13nm'e gecmek de 2nm degisim. 5nm'den 3nm'e gecmek de 2nm degisim. 
  • Ama biri %14 kuculme, digeri %40 kuculme.
  • 3 boyutlu dusunuyorsak kabaca biri %35 kuculme, digeri %79 kuculme.

2. Ara baglanti teknolojisi

AMD / Intel / nvidia / Apple... islemci mimarileri kadar interconnect teknoloji uzerine de deli gibi calisiyor. Paralellestirilebilen her is icin "tek islemciye 600W verip iki gidim daha performans cikar" demek yerine "150W'da etkin calisan 4 islemciyi tek pakede sigdir" modeline geciliyor. Gerekirse 3D hafiza kati cikip bant gensligi arttiriliyor.

3. Baglanti teknolojileri

Wifi 6E/7, 5G falan derken dusuk gecikmeli ve yuksek bant genislikli veri transferi ile agir islemlerin veri merkezinde yapilmasi, oradan cekilen ham verinin islenerek son haline lokal olarak getirilmesi mumkun hale geliyor.

4. Oyun teknolojileri

Unreal Engine 5 gibi teknolojilerle filmde kullanilan assetlerin oyunda da kullanilmasi, film cekimi sirasinda oyun motoruyla yonetmenin sonucu gercek zamanli gormesi, Hollywood butcesiyle hazirlanan icerigin bu sekilde oyunlara yansimasi mumkun oluyor.

5. AI teknolojileri

Ciddi miktarda paralellestirilebiliyorlar ve "magic" isler cikarabiliyorlar. Brute force ile elde edilemeyen kaliteyi, daha once sadece hayal edilebilen seyleri yapabilir hale geliyorlar. Oyun kalitesinde goruntuyu alip gercek hayattan ayirmasi zor hale getirmeleri mumkun ve bunu gercek zamanli yapabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok