VR/AR haberleri (Oculus Rift, MS Hololens, Sony Morpheus...)
3 3

Bu konuda 1.272 mesaj var

11 minutes ago, CaRaBeeN said:

Ara ara giriyorum basliga , evet hadi sunu kesin aliyoruz diyeceginiz urunu bekliyorum :)

Evde 16m2 lik bir odayi tamamen karanlik hale getirip sinema odasi olarak ayirmistim. Esyasiz bir sekilde iki yildir oyle bekliyor. Malum kurlarla 4k projeksiyon, fixed frame perde, sinema koltugu, ses yalitimi vb butce yaratamadigimdan, hedefi VR’a cevireyim bari

A. Hepsi bu yil geliyor

1. En iyi fiyat/performans: PSVR2
  2. En iyi standalone VR: Apple VR (ozelliklerinden cikmadan belli)
  3. En iyi PCVR: Bu yil duyurlanlar icinde bir suru aday var. Incelemeleri gorelim, fikrimi paylasirim.

B. Bugun alinabilecek cok iyi cihazlar var

• Standalone: Quest 2 (oyun destegi sebebiyle, yoksa aslinda Pico 4'un ozellikleri daha iyi)
  • PCVR: PC + ona kabloyla ikinci bagli router + Pico 4 + Virtual Desktop yazilimi. Boylece butun PCVR oyunlari kablosuz. Pico 4 bulunamiyorsa Quest 2 de ayni isi goruyor. Bir guncelleme yolu da var, Quest 2'nin yanina Quest Pro kumandalari eklenebiliyor (ayri satilacak denmisti, takip etmedim)

C. Simdilik hayal ama mumkun: Valve Index'in wireless devaminin cikmasi icin gereken her teknoloji hazir. Belki bomba gibi o da duser piyasaya. En iyi PCVR olur cunku kumandalarinin parmak takibi en gelismisi. Fakat ona ragmen ilk gonemde Valve Index'i tavsiye edemedim cunku garantisi sikintili olur. Ilk neslinde "sorun cikti" diye yollarin, Valve hemen adresine yenisini yolladi ama Amerika'da boyle oldu. Ikinci neslin o konuda daha iyi olmasi lazim ki alinsin.

D. "Hem beklemek istemiyorum, hem demek icin cok para vermek istemiyorum cunku begenecegim belli degil, hem de begenirsem bu yil iyisi cikinca almak istiyorum. Bir de hem ben kullanabileyim, hem hanim/cocuk kullansin":

Quest2 veya Pico 4 alinir. PC ile kablosuz kullanilir. Hanim/cocuk da dener. Cok sararsa sonrasinda bu yil icinde cikacak daha pahali modellerden biri de alinabilir, Pico 4/Quest 2 hanima/cocuga birakilir. Orta karar sararsa herkes kullanir. Kimseyi sarmazsa ucuz cihaz, ikinci elde satilir gider. Pico 4 ozellikleri acisindan oldukca iyi, fiyatinin otesinde bir cihaz cunku bu iki sosyal medya devi piyasa ve prestij icin yaristi. Quest 2 oyun kutuphanesiyle basarili.

CaRaBeeN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cocukken masada bozuk paranin kosesine vurup ufleyerek dondure dondure futbol oynardik tenefuslerde. Bizim cocuklar ayni parmak hareketiyle masada cikan Pikaculara vuruyor olacaklar. Masada sadece kablosuz fiziksel bir klavye mouse. Sanal ekranlar onunde.

HTC VIVE XR Elite

• Ekran kalitesi ve renkli kamera kalitesi yuksek oldugu icin gozlugu cikarmadan odayi gorebiliyorsunuz, mesela telefona gelen mesaji okuyabiliyorsunuz.
  • Lidar'la el takibi yapiyor.

Boylece odaya sanal karakter ve objeleri yerlestirebiliyor. Videoda ornek 1-2 saniye cok ilginc gozukuyor.  Meta daha iyi yapiyor. Apple daha da iyi yapacak.

https://www.youtube.com/watch?v=YJnQ9SZ_8E8

Bekledigimiz her sey bu nesilde oluyor.

• Lensler kaliteli.
  • Ekran kaliteli.
  • Baglanti Wifi6E. 6 ile bile sahane kablosuz baglanti oluyor.
  • Gozluk numarasi dial'i var. Su videoda goruldugu gibi, o ornekte destek belli goz numarasina kadar. O sinirlarin icindeyseniz buyuk arti.
  • Alet hafif. Arkasindaki pili cikartip USB'den de calistirabiliyorsun ama bu haliyle ideal bence. Dengeli, kafaya saglam oturuyor. Su videoda deneyimini ayrintili anlatiyor adam.
  • Alet kucuk. Pico 4'ten de ufak. Kenardan girecek isiklari bloke etmek yuzle arasina giren bolum falan derken duzgun VR cihazlari bundan cok ufak olmayacak.
  • Got cebine koyacagin ince USB power bank'e sirtindan kablo iner. O pil bittiginde sarja koyup sarjdaki pili takarsin. Her sey kablosuz.

"Sanal ekran beni kesmez" dedigin ince gorsellik gerektiren isler yaptigin zamanlar icin de masa kosesine standa monte ettigin, gerektiginde duvara kadar itip gerektiginde onune cektigin bir ekran alirsin. VR'dayken kollar serbest, alan genis.

Etraftaki her sey sanalsa VR (virtual reality) , arkasi acik gozlukte gercegin ustune goruntu bindirince AR (augmented reality), bunun gibi kameralardan goruntu ile sanali birlestirmek gibi yaklasimlara genel isim olarak MR (mixed reality) diyorlar. Isim o yuzden XR.

Apple bunu Disney karakterleriyle yapar, yanina da asistan diye Siri'yi oturtursa milletin aklini alir. Lidar'la MR isini daha iyi yaparlar. Yazilim destegi daha iyi olur.

Desktop'tan kablosuz calisan PCVR'da grafikler daha saglam olur ama yazilim destegi lazim.

Artik atlayip alalim mi? 

Valve'dan Half-Life Alyx gibi HL/Aperture evreninde devam oyunu gelince buraya dalmak gerekecek. Yanina da o gun PC toplanir.

a. Valve da kendi cihazini cikarirsa el kumandalarini daha iyi kotarirlar. Ilk nesilde parmak takibini yeterince iyi yaptilar. Her parmagi ayri hareket ettirip oyuna birebir yansitmak, tuttugun seyi sikinca tepki gostermesi falan bir tek onlarda vardi. Kablosuz cihazlari bu HTC gibi lidar'li gelirse, kumandalardan gelen bilgiyle birlestirip isleyen algoritmalari parmaklarin hareketini hizli ve kusursuz yansitir ekrana. Bir de AV1 decode edecek bir video islemcisi olursa kablosuz baglantinin goruntu kalitesi artar, compression kusurlari azalir. Son olarak Valve'daki ses cozumunun kalitesi cok iyiydi, onun da devami gelir.

b. Valve'dan cihaz gelmezse ya bu HTC, ya da o gune kadar cikan bir muadili alinir. Fakat yazilimini standart yapip lidar'dan gelen bilgiyi oyuna acan Valve/Apple gibi bir merkezi marka olmadigi zaman "aslinda bunla daha neler yapilir ama yapmiyorlar" denmesi mumkun. Bir de gorus alani Quest 2'ye denk. Pico 4 o konuda biraz daha iyi.

c. Lens ve ekran kalitesinde Pico 4 de iyi, fiyati da cok daha ucuz. Gorus alani genis.

Yani ustteki mesaj ile ayni seyi yazacagim.

• Beklemek istemeyen Pico 4 alir, eldeki PC ile Half-Life Alyx ve Robo Recall'a dalar. Valve'dan bir sey cikarsa veya bu yil cikacak bu cihazlardan birine gecmek isterse Pico 4'u hanima/cocuga birakir. Onda da Beat Saber vs. oynanir.
  • Bu yeni cihazlar geliyorken bekleyelim diyen Valve'dan ne gelecegini de bekler.
  • Elde PS5 olan PSVR2 alip gecer.
  • Mixed reality ilginc diyen AppleVR bekler.

Pico 4 alip deneyeyim diyene yeni makine de gerekmez, Half-Life Alyx netlikten biraz kisip 1080Ti ile de oynaniyor. Pico 4 ve Quest 2 oyun monitoru gibi pahali da degil. 

O bitince tadina doyulmazsa Half-Life Alyx: Levitation modu var:

https://www.youtube.com/watch?v=CTEmRc0zXxs

Acele edilmesin ama bir gun mutlaka denensin.

On 8/9/2021 at 5:20 AM, Najaz said:

"ben oyuncuyum" diyen, VR set ile Alyx oynamadan ölmesin. 

epi tarafından düzenlendi
CaRaBeeN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/6/2023 at 1:24 PM, epi said:

Siri’yi onumuze photorealistic olma iddiasinda bir model olarak koyacak kadar guc olabilir (sadece onu ciziyorsa). 4K diffuse ve 8K normal map’ler kullaninca cok kaliteli modeller cizmek mumkun. Ama Pixar tarzini tercih edebilirler. Boylece animasyonlar da goze batmaz ve sirin olur. Dunyanin geri kalanini cizmeye kalktiginda da gucu yeter.

Yapay zeka ChatGPT seviyesinde metinle cevap verecek sekilde gelisip ses sentezi zamaninda Google assistant sunumunda gordugumuz kadar duzgun olursa Siri asistan olarak odada yanimiza oturur.

Odayi scan ediyor, yanimiza oturur derken. sandalyeye oturur gercekten.

Nokia icin ringtone alir gibi Siri icin model aliriz App Store’dan. Jessica Rabbit.

https://www.youtube.com/watch?v=T34wwTIxdOU

Alexa'ya Disney sesleri eklenmis. C-3PO ile de konusabiliyorsun. O Jarvis buraya gelecek.

On 12/11/2022 at 11:23 AM, epi said:

Su ChatGPT 'yi oyun ici karaktere bagladiklari gun milletin agzi acik kalacak. Voice recognition ile senin dedigini anlayacak, text-to-speech ile kendi cevabini konusarak verecek, agzinin animasyonundan vucut dili ve sesinin tonuna kadar metnin duygusu ve icerigi ile uyumlu davranacak.

Siri /Google/Alexa ete burunmus olarak karsinda. Sor, anlatsin. Gorev ver, yapsin. Facebook beceremedi, Apple yapar belki. 

• In-game Internet browserlar var, VR'da onunde acik browser penceresinde cloud ustundeki makinende calisabiliyorsun.
  • Onundeki klavyeyi de oyun icinde gorebiliyorsun, isini yine klavye mouse'la masanda yapabiliyorsun.
  • Yaninda da bu asistan olacak, "kizim su yazdigim kodu bi kontrol et" diyeceksin. Mola verince beraber tavla oynayacaksin.

"Bildigim her seyi bana Alexa ogretti" diye buyuyen nesiller olacak, o urkutucu. Huzur evinde tavla oynayip geyik yapmak icin birinin ziyaret etmesini beklemeyecegiz, o iyi.

Benim bildigim ortalama insan Black Widow pakedini tek elle indirir.

Quest 2 eskidi zira Pico 4 onu tokatliyor. Quest Pro pahali diye tutmadi, Apple VR cikmadan bunu yapalim karizma dagilmasin dediler ama ters tepti, fiyatinin degerini vermedi.

Carmack muhtemelen yine Quest 3 ile biz daha da maliyet ve fiyat dusurup kitlelere yayilmayi kovalayalim diye bastirdi, olmayinca ayrildi. Yoksa Quest 3'un daha da ucuz olmasini beklerdim, aslinda muhtemelen akillica bir hareket olurdu. Simdi Pico 4'ten cok pahali olmamali ama ondan geri de olmamali gibi bir yerde sikistilar. Onlardan gelecek cevap da beklenebilir. Arkasindaki markaya kilim ama Quest 2'de zamani icin iyi is cikardilar.

Pico 4 TikTok'i yapan sirketten, Cin humumeti baglantisi sebebiyle Amerika'da falan yayginlasmasi o kadar kolay olmayabilir. Meraklisi Amazon UK'den falan getirtiyor simdilik. O yuzden Quest 3 yine iyi tutabilir.

Pico 4 veya Quest 2 Turkiye'de sikintisiz bulunuyor mu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Solid State Cooling
https://www.youtube.com/watch?v=YGxTnGEAx3E

2023 sonunda tasinabilir urunlerde gorecegimizi, cok gecmeden duyurulacagini iddia ediyorlar.
Oyun laptoplari icin daha verimli ust model uretiminden bir kac tane dizmeleri lazim.

Benim bildigim nvidia bir kac yila kadar bunu TSMC'e urettirip dibine kadar kokleyerek vapor chamber'ina dizer.

Apple da M2 Max'ini duyurdu. M2 Pro M2 x2 gibi bir sey, Max'ta GPU cekirdegi ve hafiza bandi daha da artiyor. Bunu laptop'ta butun gun calistiran ustte tasinabilir ufak pille 2 saat calistirip VR icin kullanabilmeli, yeter ki sogutabilsin.

Sessiz ve etkin sogutma icin bu Solid State Cooling gercekten ise yariyorsa zamanla tasinabilir VR cihazlarinda goruruz. Quest 2'de falan aktif sogutma var. VR cihazlari inceldikce boyle bir seyi tercih eder hale gelirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apple VR'in daha ucuz bir modelinin hazirlandigi soyleniyor. M2 degil cep telefonu islemcilerini kullanan, daha az kamerali, daha dusuk cozunurluklu ekranli bir model. Herhalde Pro modelle VR/AR hybrid mixed reality duzgun yapildiginda neler yapilabilecegini herkese gosterip sonrasinda daha erisilebilir bir modelle VR'in kitlelere yayilmasini baslatacaklar. Bir surpriz olup ucuz modeli PC'ye baglamanin bir yolu bulunsa ilginc olur ama mumkun olsa bile seneye veya sonrasina kalabilir.

PSVR2 toplam sistem fiyatinda en iyi cozum. PC'ye de bagllanabilecegini umanlar var ama ben pek ihtimal vermiyorum. Sony kendisi izin vermedigi surece cok zor.

HTC falan guzel ama pahali.

Valve'dan yeni bir sey gelirse saglam olacak ama Index de saglamdi, garanti konusu Turkiye'de belirsiz oldugu icin tavsiye edememistim. Amerika'da kumandada sorun olursa yolluyordun, hemen yenisini gonderiyorlardi. Yeni bir urun gelirse tavsiye etmem icin ya Turkiye'de de sorunsuz garantisi olmasi lazim, ya da bu sefer kumandalari sorun cikarmayacak sekilde tasarladiklarini gormemiz icin yeterince zaman gecmesini beklemek lazim.

Pico 4'e bakindim, Amazon Tr'de goremedim. Quest 2 gordum ama gerisinde kaliyor. Pico 4 goruntu olarak daha iyi ama Quest'in kumanda takibi biraz daha iyi olabilir.

Quest 3 bu yil sonu gelecek gibi. Pico 4'un gerisinde kalmamasi beklenebilir. Yazilim konusunda da iyiler.

Virtual Desktop yazilimi ile uyumlulugu bozmak icin ozel caba harcamazlar da selefi gibi wireless PCVR icin kullanilabilirse bu yil gelmesi beklenen Quest 3 alinip gecilebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Psvr2 ile film izlemek nasıl olacak ? Kişisel sinema salonu deneyimi verir mi ? Tv meşgul iken ps5 ve vr2 yi alıp odaya çekilip Netflix Disney YouTube veya 3dbluray mkv deneyimi , normal ps5 oyununu film ekranı gibi oynama vs nasıl olur ? 
pikseller rahatsız eder mi ? 

ulwi tarafından düzenlendi
Ekleme

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

720-1080p TV gibi olur.

Oyun/VR icin gorus alani yuksek cihazlar (minimum 90 derece), ekran olarak kullsnmak icin gorus acisi dar cihazlar (mesela 45 derece) daha iyi.

Tek cihaz ikisini de yapsin deniyorsa aslinda PSVR2 OLED oldugu icin guzel secim ama netlikten biraz feda edilir.

ulwi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ucuza digital edition alınca (430 Euro) aklımda psvr2 takıldı, senelerdir takip ediyorum vr olayını ama satın alma olarak en ciddi yatırımım bu sefer olacak. Pico4 e baya yükselmiştim fakat PC de 1060 ekran kartı olunca saçma geldi, onun yerine psvr2 sanki daha mantıklı gibi. 
ilk çıkanı denemiştim ama pikseller rahatsız etmişti beni.
Bu versiyonda kimse öyle bir sorundan bahsetmedi. Amazon.de den alacağım için beğenmezsem geri gönderme şansım da var. Bakalım bir çıksın olmadı Mediamarkt da da deneyip alabilirim. 

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yil sonunda gelecek Quest 3'un mixed reality icin kullanilacak sekilde renkli passthrough verecegi anlasildi. Pico 4'te gordugumuz iyilestirmelerin ustune daha hizli bir islemci koyacaklar, yazilim destegi de iyi.

Carmack ayrildiktan sonra "ne yapalim edelim, Virtual Desktop calismasin" diye kasmayacaklarsa guzel bir wireless PCVR cozumu olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gozluksuz uc boyutlu hologram. Animasyonu yapay zeka degil, gercek zamanli facial capture.

https://www.youtube.com/watch?v=RksAtLMzGuU

Siri'yi VR'da onumuze koyacaklar demistim. Ama yapay zekanin o seviyede olmasi Apple'in VR cihazinin tanitimina yetismeyebilecegi icin "belki bu yil" demistim. Sunumu bu yil olsun isterlerse bu sekilde yapabilirler.

Zamanla Nokia icin ringtone alir gibi Siri icin gorunum satin aliriz, takvim app alir gibi asistan yapay zeka pakedi indiririz. Ilk iPhone ciktiginda yasanan App Store patlamasi gibi tum ekosistemi kazanca surukler.

VR/MR sevmeyen icin de hologram ekranlarda olur. Aynen Asus'un ProArt StudioBook 16 3D OLED laptop'i gibi, gozluksuz 3D. Mesela yeni iPad'de...

Ama VR/MR'da baska olur. Gercek boyutunda, karsinda.

Sana bakiyor... Gulumsuyor... Saciyla oynuyor. O alakayi konsomatristen gorecegim diye tarladan bir yilda kazandigi parayi bir gecede kaptiran nesillerden geliyoruz, bunun tutmayacagini dusunen varsa bir daha dusunsun. Millet yalnizliktan podcast dinleye dinleye kafayi yedi, herkes komplo teorisyeni oldu. Bu mu tutmayacak?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

2 haftadır Rokid Air AR gözlüğü deneyimliyorum  ( https://air.rokid.com/ ) ve gayet tatmin edici buldum diyebilirim. Genellikle Steam Deck yada Huawei P40 Pro telefonum ile kullanıyorum. Gereksiz ve pahalı bir oyuncak aslında ama gözlüğü taktığınızda kocaman bir sinema perdesine bakıyormuşsunuz gibi oluyor. Netflix, Disney+ ve youtube 4k videolarla denemeler yaptım. Renkleri ve keskinliği gayet iyi buldum. Zaten 1080P oled ekranları var ve korktuğum pikselleri görme durumu kesinlikle olmadı.

EE193-E41-49-C2-407-E-8-AA8-1-B75-AA71-C 

C697-A13-F-B008-4-F8-A-8014-93-A1-A970-C

Işık şiddeti gündüz ve aydınlık bir ortam için bile hayli yeterli ki karanlıkda tam bir sinemaya dönüşüyor. 4 yada 5 parlaklık ayarı var ve en parlak olanını kısmam gerekti. AR özelliklerini de deneyimledim ve bilgisayar monitörümün yanına sanal bir monitör eklemiş gibi oldum. Ancak bu kullanim gözü bozuk olmayanlar icin kullanisli. Cünkü ben ekranlari göz bozukluguma göre ayarlayabilsem de dis ortama baktigimda hala bulanik ve net degil yani dis dünyayi gözlüksüzmüsüm gibi görüyorum.

015-A1828-EDE8-4-BD5-A424-23-C485-DA110-

Gözler 3 derece miyop ve üzerindeki ayar tekerleği ile ekranlar icin netleme sorunu rahatlıkla çözülüyor. Gözlüğün arkası saydam olduğu için etrafı görmenize ve ortamdan kopmamanıza da imkan tanıyor. Gözlüğü daha sonrasında Steam Deck, Ipad Pro ve desktop bilgisayarımda da deneyimledim ve şuan için beklentilerimi fazlasıyla karşıladı.

Ayrica bu jenerasyonda Xbox almama da gerek kalmadı gibi; Huawei P40 Pro üzerinden Xbox Gamepass Cloud Gaming ile, xbox kütüphanesindeki bir oyunu büyük bir ekranda oynamanın en kolay, en hafif ve en az enerji tüketen yolu kesinlikle.

A466-B46-E-4471-45-E2-AD59-53784-BDBD5-B

Son olarak da Rokid Air'in algılattığı görüntü boyuna iliskin bir görsel paylasmaya calisayim. Steam Deck üzerinden, cep telefonumun kamerasıyla bir fotograf cekmeye çalıştım. Çektiğim fotograf çok net değil, biliyorum, hem gözlük ekranini hem de disariyi netleyebilmek pek kolay degil, ama amacım görüntüler arası büyüklük farkını gösterebilmek zaten. Alttaki ekran şuan oturduğum yerden 50 inc TV, üzerindeki ise Rokid Air'e bağlı Steam Deck arayüzü. Görüntü büyüklük farkı muazzam.

F54933-A2-FAD1-4569-9194-196308658272.jp

escape, TatanQa and epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

mjk8DEV.jpg

Bigscreen Beyond

+

• 5120x2560 (2x2560x2560) RGB microOLED ekran, pancake lensler, 90hz. RGB microOLED oldugu icin pixel'leri gormek iyice imkansizlasacaktir. Netlik, siyahlar, renkler ve genel goruntu kalitesi super olacaktir.
  • Gordugumuz en kucuk, en hafif tasarim (127 gram). Ready Player One filmindekinden ufak.
  • Yuzunuzun 3d scan'i ile kisiye gore hazirlanan yuz yastigi. Isik sizmayacaktir. Konfor super olacaktir. 
  • SteamVR Lighthouse tracking. Takip kalitesi super olacaktir.
  • Kisiye ozel IPD (goz arasi mesafe, yuzun scan'inden belirleniyor)
  • Istege bagli numarali lensler (Guncel fiyat $79)
  • Istege bagli Valve Index tarzi ear speaker iceren headstrap (Guncel fiyat $99)
  • Siparise acik, bu yil gonderim.

-+

• FOV Quest seviyesinde demisler. Piyasada daha genis gorus alani sunan cok ornek var. Gerci bu "yeterli gorus alaninda mumkun olan en yuksek netligi hedefleyen tasarim" artisinin maliyeti.
  • IPD ve cushion kisiye ozel tasarlandigi icin baskasinin ayni konforla kullanmasi, ikinci elde satilmasi sikintili olabilir. Gerci bu "kisiye ozel tasarim" artisinin maliyeti.
  • Stand-alone/wireless degil. Gerci bu "pil agiligi olmadan, sikistirmasiz baglanti icin kablolu tasarimla en hafif cihaz, en yuksek kaliteyi hedefleyen tasarim" artisinin maliyeti. Sim'ciler icin mukemmel. Ayrica wireless desteginin add-on olarak eklenmesi teoride mumkun. 

-

• $999 az bir para degil. Yanina SteamVR kumandalari ve base station'lari da lazim. Cogunluk Quest 3'u beklemeyi veya Pico 4 almayi tercih edecektir. Bu meraklisina hitap ediyor.
  • Yapan firma VR yazilimindan tanidigimiz bir isim. Ilk donanim girisimleri. Pratikte cikabilecek sikintilar ve destek konusu belirsiz.

Apple'in VR cihazi gibi beklenen urunlerin bu boyutta ve kalitede olabileceginin ispati oldugu icin ilginc. Alternatif olarak cok daha pahali Varjo markasinin ilginc urunleri var ama bunun kadar ufak ve hafif degil. Kitlelere hitap edebilecek VR'in yonu acisindan bu daha iyi bir ornek. 

https://www.youtube.com/watch?v=z3k0T1mvahY 

(Tested: 5K OLED VR Headset: Bigscreen Beyond Hands-On Impressions!)

https://www.youtube.com/watch?v=QFp0b57bJvg 

(Tyriel Wood - VR Tech: The World's SMALLEST VR HEADSET is Finally HERE!! - Bigscreen Beyond)

https://www.youtube.com/watch?v=tH3ZVoj8cDg

(Trailer: Introducing Bigscreen Beyond, the world's smallest VR headset)

e5VNJ6A.jpg

Boylece 5-6 yildir bekledigim yuksek cozunurluklu micro OLED ile ufak ve hafif cihaz tasarimi nihayet bu yil en azindan bir firmadan geliyor.

On 12/7/2017 at 10:04 AM, epi said:

micro-OLED'lerle birlikte birden cok lens kullanilarak elde edilen kucuk ve hafif gozluk tasarimi.

https://www.roadtovr.com/kopin-prototype-vr-headset-lightning-microdisplay/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PSVR2 incelemeleri geliyor. Bekledigimiz gibi. 

• Tek kabloyla baglayip geciyorsunuz. Ilk nesil gibi ugrastirmiyor. Takip kameralari ustunde.
  • Gozluk sikintisiz sigiyor.
  • TV'yi hanima birakip VR'i kisisel sinema modunda kullanarak 2D oyunlari oynamak mumkun.
  • Ekran kaliteli, OLED, HDR. Cillop.
  • Kumandalar ve takip iyi.
  • Gorus alani ideal. Quest'ten iyi, Valve Index'ten az ama bu sayede yeterli gorus alaninda netlik yuksek.
  • Grafikler Quest gibi basit cihazlardan iyi. GT ve Horizon saglam grafikli, Quest'ten tasinan oyunlar daha basit ama Quest'ten iyi.
  • Goz takibi guzel calisiyor. "Gozunu kirpma" diyen odalari olan korku oyunlari var, gozu kapatip actiginda canavarlar yaklasiyor :) Insanin ruyalarina girer (VR'da korkunun hastasi degilim ama adrenalin bagimlisi genclere super)
  • Goz takibi ile foveated rendering yaparak baktiginiz yeri daha yuksek cozunurluklu, kenarlari daha dusuk cozunurluklu cizerek performanstan kazaniyor.

• Mekanik IPD ayari var. Yani kisinin gozleri arasindaki mesafeye uyacak sekilde lensler arasindaki mesafe ince ayarlanabiliyor.

• Tasarim konforlu. Agirligin yuze binmeyecegi, sevilen tarzda.

• 60fps cizilen goruntuyu 120’e reproject ederek akici goruntu sagliyor. Bu sabit donanim icin en iyi cozum. DLSS3 gibi gecikmeli degil, bir kare ertelemiyor, kafa hareketinin guncel verisi ile bir onceki kareyi hizla isliyor, bir sonraki kare gelmeden once onu gostererek akicilik sagliyor, hissedilen gecikmeyi azaltiyor. Oculus’tan asinayiz yonteme, iyi calisiyor.

• Audio icin earbud'larla ki bence PSVR icin olmasi gereken bu. Oturma odasinda hanim dizi izlerken ben oyun oynayayim diyorsaniz zaten en iyi cozum bu. Odanizda kendi kendinize kullaniyorsaniz Valve Index'in over the ear speaker modeli daha kaliteli ama daha maliyetli.

Ilk kurulumda odayi 3D scan ediyor. Buna mixed reality oyunlar gelmesi teoride mumkun. Passthrough kullanarak olmaz belki ama zamanla seklinden masayi koltugu duvari taniyip 3D kaplamalari kendi hazir icerigiyle degistiren, boylece onune seninkiyle birabir ayni goruntusu olmasa da kendine has goruntusu olan ama nerede oldugunu bilip yaslanabilecegin bir masa koyan, masa ustunde mesela sanal legolar ve etrafta kosusturan lego adamciklar koyan bir oyun teoride mumkun. Mesela Star Wars lego seti, bir yandan siz SimCity gibi tepeden izleyerek kuruyorsunuz, bir yandan Lego adamciklar masanizin ustunde aralarinda savasiyor. Boyle 1-2 oyun ciksa muptela eder adami. O lego adamciklardan biri de kendisi VR icinde oyuna bagli bir arkadasiniz olsa kopar gidersiniz.

Yakin zamanda kablosuz baglanti eklentisi icin cok umitli degilim. O tek kabloya alismak lazim. Kablosuz baglantida foveated rendering'i kotarmak zaman alabilir.

Quest/Pico ile PC'de kablosuz oyun mumkun ve daha iyi grafikler elde edilebilir ama icerik limitli, siyahlar/kontrast OLED kadar iyi degil. PSVR2 ile kablo ve OLED sayesinde gozluk ekraninin goruntu kalitesi daha yuksek, icerik de PS5'e gore hazirlandiginda kaliteli. "Kabloya raziyim, en iyi goruntuyu istiyorum" dendiginde bir ustteki mesajdaki Bigscreen Beyond ve 4090 iceren bir PC'ye toplamda $5-6K odeyerek super kalite elde edilebilir ama bu sekilde oynayacaginiz Project Cars'in sistemi cok daha ucuza mal ederek oynayacaginiz PSVR2'de oynayacaginiz GT'den daha keyifli olacagini iddia etmek zor. Bu tarz sim oyunlarinda kablo zaten sikinti olmadigi icin PSVR2 en iyi kalite/fiyat oranini verecektir.

PCVR' merakla bakan ama acelesi de olmayan, isi gucu olan icin "bekleyelim hele iyice bi pissin, o oyunlarin bir kismi timed exclusive olur ve zamanla PC'ye de gelir, onlar PC'ye gelene kadar 4080/4090 muadili sistemler de ucuzlar, Quest 3-4 cikmis olur, benim de upgrade zamanim gelir. Alir hepsini birden oynarim" demesi mumkun. 

Elinde PS5 ve direksiyon seti olan, hanimin dizi saati geldiginde oyun keyfi pij olanin bence bunu almasi sart. Direksiyon setine para verilmisse bu da alinmali. Eger oyunlar calissin yeter diye PS alinmissa “masrafina deger mi” diye herkes kendi degerlendirmesini yapar, “once bi yerde deneyeyim sunu” der.

Elinde PCVR'a uygun PC'si olup PS5 olmayanin "Quest 3 geldiginde onu alirim, hem hanim da Beat Saber oynar" demesi daha makul.

20 yil once sunu sinemada agzimiz acik izliyorduk
https://www.youtube.com/watch?v=5n8bMuZGipU

Simdi benzer sehir laptopta gercek zamanli calisiyor
https://www.youtube.com/watch?v=Mm6V_zE8-ko

Fotorealistik goruntulerle retina seviyesinde sanal gerceklige bizim omrumuz icinde erisilecek. Konsol gibi sabit donanim ama RTX 4090'li makine ve ona bagli PSVR2 gibi eye tracking'li sabit VR seti olsa bugun yapilabilecek grafikler de inanilmaz aslinda. Gun gelir de nvidia kendi VR seti ve ARM tabanli konsol tipi sabit donanimini cikarmaya karar verirse sicrama yasanir, yoksa yavas yavas oraya gideriz.

Oraya gelene kadar cok guzel icerik de cikacak. Nasil bugunku grafiklere gelene kadar Need For Speed, Quake, Tomb Raider, Flight Simulator vs. basit grafiklerle efsane icerik uretip markalastiysa bu icerik icinde de bugunun nesillerinin yarin "vaktiyle nasil deli gibi oynuyorduk" diye anacagi oyunlar olacak.

Bir nesil koltukta oyun oynayarak .ot buyuttuk. Bir nesil Beat Saber oynayarak .ot gelistiriyor. Yani saglik/fitness urunu kategorisine de girebiliyor. "Cebine koyabildigin multi-monitor" dediginde productivity kategorisine de girebiliyor. Yayginlasmaya devam edecek. Apple'dan gelen urunlerle mixed reality kitlelerin aklina girecek, sonraki nesilde daha uygun fiyatli hale gelip belki evine de girecek.

VR daha yeni basliyor.

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün dayanamayıp gidip Mediamarktdan vr2 aldım, maalesef hayal kırıklığı ile sonuçlandı, başlık ayarlayamama ve netliği bir türlü istediğim gibi sağlayamama sorunları yaşadım. Üstüne baş dönmesi ve mide bulantısı ile baş etmeye çalıştım ama edemedim, kısacık sürede bile sıcaktan terleme vs. Bu vr işi maalesef benim için değilmiş sanırım. Bir kaç kere daha deneyip geri götüreceğim :(

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, ulwi said:

Bugün dayanamayıp gidip Mediamarktdan vr2 aldım, maalesef hayal kırıklığı ile sonuçlandı, başlık ayarlayamama ve netliği bir türlü istediğim gibi sağlayamama sorunları yaşadım. Üstüne baş dönmesi ve mide bulantısı ile baş etmeye çalıştım ama edemedim, kısacık sürede bile sıcaktan terleme vs. Bu vr işi maalesef benim için değilmiş sanırım. Bir kaç kere daha deneyip geri götüreceğim :(

Herkese gore olmayabilir, memnun kalmazsaniz iade edin. Ama once belli kosullar altinda denemenizi tavsiye ederim.

• Ayarlari (netlik vs) oturtmadan denemeyin. Bir kac dakika ayarlar uzerinde calistiniz, baktiniz olmadi, birakin. Tekrar gelip tekrar ayarlari deneyin.
  • Ortaminizda traking kalitesini etkileyen bir sey varsa (yansitici yuzeyler, dusuk isik seviyesi vs) onlar deneyimin kalitesini dusurebiliyor.
  • Alismaya "getting your VR legs" diyorlar. O olmadan once Rollercoaster gibi kendi kontrolunuz disinda sizi/kamerayi hareket ettiren oyunlardan uzak durun. Ozellikle hiz sabit degilse, hizlanip yavaslamalar, yon degistirmeler etkileyebilir.
  • Kumandayla hareket etmek herkese gore degil. Ben teleport edebildigim oyunlari tercih ediyorum. Half-Life Alyx gibi teleport secenegi olan oyunlarda en ufak bir sikintim olmadi. Mesela Beat Saber'in demosu varsa easy/normal mod'da onu deneyerek baslayin.
  • Kumandayla donmek de herkese gore degil.

Sahsen zaten oradaymisim hissini almak istedigim icin oyun gibi kumandayla hareket etmek, kumandayla donmek yerine gercekten oradaymis gibi hareket edebildigim oyunlari seviyorum. Bunlar VR simulation sickness ihtimalinin de en dusuk oldugu oyunlar.

Su oyunun demosu sanirim yarin cikiyor:

https://www.youtube.com/watch?v=Ru5zu53eErg

C-Smash VRS

Videodan anladigim kadariyla kumandayla veya istemsiz hareket (locomotion) yok. Netligi oturttup, odada yansitici yuzey varsa (TV, ayna) bir havluyla ortup, ortamda yeterince isik olacak sekilde isiklari acip, yani her seyin duzgun calistigindan emin olup bu tarz bir oyunu denediginizde yine hemen rahatsiz oluyorsaniz VR size gore degildir.

Diyelim ki bu senaryoda memnun kaldiniz. Ama yarim saatten sonra hafif rahatsiz oluyorsaniz hemen birakin. Yarim saatlik denemelerle VR legs gelisiyor mu, alisiyor musunuz diye bakin. Rahatsiz ettigi yerde devam ettirmeyin, vucuda zaman verin.

Bu sekilde alisiyorsaniz zamanla diger oyunlara da gecersiniz. Bu sekilde bile rahatsiz ediyorsa hic kasmaz, iade edersiniz :) 

ulwi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, ulwi said:

Ps vr2 mi? Çıktı mı yahoo?

Kaça aldınız , hangi paket yanında oyun var mı? Gözlük kullanıyor musunuz?
Vay vay vay neler dönmüş Serhat yahoo, resmen çıktığını bile fark etmemişim.

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 minutes ago, Altan Yoklar said:

Ps vr2 mi? Çıktı mı yahoo?

Kaça aldınız , hangi paket yanında oyun var mı? Gözlük kullanıyor musunuz?

Çıkmış sanırım Şubat 2023 deniyordu.Türkiye'de var mı bilmiyorum. Olsa bile fiyatlar bundan aşağı değildir. Tabii vergisi algısı falan da olacak burada.

PlayStation VR2: 549,99 Dolar

PlayStation VR2 Horizon Call of the Mountain: 599,99 Dolar

PlayStation VR2 Sense şarj istasyonu: 49,99 Dolar

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm Viyana'dan alınmış. 
Neyse yaza tam set alacağım , nesi varsa alacağım; şarjı oyunu kabı kılıfı kablosu kutusu çıkartması vb. sonra da
DIv1xW6XUAA2iq7.jpg
vurucam kırbacı.
Ps5 aldım hala serious sam oynuyorum, 1-2 aydır açmadım neredeyse.
İşe yarasın ps5.
ek: Hala gözlükle ilgili şüphelerim var.Yakın gözlüğümü taksam da 10cm yakını net göremiyorum , mimkin değil nasıl olacak acaba o iş?
https://honsvr.com/product/psvr-2-prescription-lenses/

Altan Yoklar tarafından düzenlendi
MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Altan Yoklar said:

Hmm Viyana'dan alınmış. 
Neyse yaza tam set alacağım , nesi varsa alacağım; şarjı oyunu kabı kılıfı kablosu kutusu çıkartması vb. sonra da
DIv1xW6XUAA2iq7.jpg
vurucam kırbacı.
Ps5 aldım hala serious sam oynuyorum, 1-2 aydır açmadım neredeyse.
İşe yarasın ps5.
ek: Hala gözlükle ilgili şüphelerim var.Yakın gözlüğümü taksam da 10cm yakını net göremiyorum , mimkin değil nasıl olacak acaba o iş?
https://honsvr.com/product/psvr-2-prescription-lenses/

VR'da yakin gozluk pek gerekmiyor. Lensler gozunuzun dibinde ama "focal distance" sizden mesela 2 metre otesi oluyor (her VR setinde bu farkli, PS VR2 icin tam miktari bulamadim ama ilki bu civardaymis). Yakini gormekte zorlanan, uzagi rahat gorenler gozluksuz kullanabiliyor.

Olmazsa gozlukle.

Oyle de rahat edemezseniz (gozluk lensi cizer mi, lens gozlugu cizer mi diye gerginlik yaparsa) sizin de isaret ettiginiz gibi siparisle hazirlanan prescription lense'ler var.

Iadesi mumkun bir yerden almak lazim anlasilan. Ben ilk VR denedigimde takip kalitesi cok daha dusuktu. Oculus Rift bile degil, developer kit ile beta yazilimlar kullaniyorduk. Dandik bir sabit kamera vard tracking icin. Onda bazi oyunlarda VR sim sickness beni de terletiyordu, rahatsiz ediyordu. Yeni setlerde hic problemim olmadi (oyunlarin tasarimi da degisti). PS VR2'de de uygun oyunda sorun olmamasini beklerim. Ama ilk kez deneyince rahatsiz eder de alisayim diye kasmak istenmezse iadede problem cikarip germeyecek bir yerden almali.

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@epi, gerçekten çok güzel anlatmışsın teşekkür ederim. Dediklerine dikkat edip tekrar alıştıra alıştıra deneyeceğim.

bir anlık hayal kırıklığı ve yeni almanın heyecanı ile yazdım. Ben Viyana da yaşıyorum buradaki Mediamarkt dan aldım 600 Euro ya. Oyunsuz paketi aldım , horizonlu paket 650 Euroydu. Aldığım yerde en az 50 adet daha kutu vardı. İlk gün olduğu için sanırım baya stok getirmişler. Gözlük kullanmıyorum. Türkiye de sanırım karaborsa şeklinde şimdilik satılıyor diye duydum. Sony nin Trden çekilmesi iyi olmadı. 

Reddit de de baktığımda bir çok kişi sweet point yani netlik noktasından şikayetçi. Arabalardaki kavrama noktası gibi bulması sıkıntı ama alışanlar için sanırım sorun yok. 

Oled yüzünden tercih edilen Fresnel lensler yüzünden kaynaklandığını okudum. 
pancake veya daha gelişmiş bir lens ile sanırım bu netlik noktası daha geniş bir alanda oluyor ve bulması g-noktası (fresneldeki:) bulmak kadar zor değilmiş.

Terletme olayı kışın böyle ise yazın klimasız bir odada kesinlikle oynanmaması gerekir diye düşünüyorum. Işık sızması olmasın diye komple kapandığı ve havasız bir ortam oluştuğu için sıcaklıkta haliyle baya artıyor. 

Ben gidip en olmadık oyun ile başladım bu vr macerasına sanırım ondan da negatif bir etki yarattı, gt7 ile ilk denemeyi yaptım, sonra Horizon demosunu oynadım. Sanırım  Gt7 den sonra oynadığımdan horizon da da aynı bulantı sorununu yaşadım. En sorunsuz olan oyun Puzzling Places dı. Onda da hareket etmeden oynandığı için sanırım. Ama en başta bir kötü deneyim olduğu için artık hangi oyunu açarsam açayım o bulantı hissi kaybolmadı. Star Wars demosuna da girince tam kayış koptu :) 

Mediamarkt da geri iade süresi 14 gün, o süre içerisinde bir kaç kere daha deneyeceğim. Eğer alışamazsam iade edeceğim. Tahminime göre benim gibi geri iade edecek bir çok kişi olacaktır.  

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mark Zuckerberg Demos Meta's Prototype Photoreal Avatars

https://www.youtube.com/watch?v=TKIxw0vh9X0

Mevcut Quest'lerde calismaz tabi, saglam GPU lazim. VR sirketleri de alt seviye kartlarda da oyun calissin, iki goze 90fps versin derken kistiklari icin VR'da bu kaliteyi gormek zaman alacak. Ama Valve'dan boyle oyun gelse diye hayal etmesi guzel.

Guncel 4090 gibi bir karti sabit donanim secip konsol gibi dibine kadar optimize ederek kullanan bir cihaz olsa bu kalitede goruntulu AI'in cloud uzerinden calisan AI ile soru-cevap seklinde karsimizda takilmasi yakin. 

Podcast'ler cok tutuyor cunku millet yalniz. Arkadasi olsa da yalniz, cogu zaman "nasilsin", "iyiyim" ya da en fazla "sorma", "iyi diyelim, iyi olalim". Ne yapacak, icini mi sikacak? Zaten karsisindaki adam da butun gun kosusturmus, iki dakika nefes alacak vakit bulmus. Orada donecek geyige muhtac. Kosusturmali modern hayatta yalnizlik gomulu geliyor adeta. Podcast yerine etkilesimli bir sey olsa ekranda fena mi olur?

"Bunu alan bunu da aldi" yerine masaustunde "aga, bak sen su filmi seviyorsun ya... su da onun gibi" diyecek. "Yok be abi, ben o filmi bu adam oynuyor diye degil, bu tarzda diye degil, soyle karakter var diye seviyorum" diye konusacaksin. "Haa, annadim, bak su var o zaman" diyecek. Insanin derdinden anlayan makine.

Insanla etkilesimin yerini alip bireysellesmeyi uclara goturuyor falan diye bakilirsa kotu de... Olmayanin yoklugunu doldurdugunda super.

"Sana tatile de gerek yok, toplanti salonunda PS5 VR var, orada on dakika manzara izle" diyecek patronun altinda calisacagini dusunen icin VR kabus. Hayatin yerini almamali.

Icimizde pahali arabaya binebilen vardir. 30 farkli pahali arabanin cockpit'inde oturup benzer fiziklerle meshur pistlerde surebilen yoktur. Hayatin sana veremediginin boslugunu dolduruyorsa VR guzel

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sony PlayStation VR 2 Sanal Gerçeklik Gözlüğü Kutu Açılışı

https://www.youtube.com/watch?v=gBrBeX3WTv8

Inceleme de yoldaymis.

Daha once konustuklarimiza tek not dusmem gerekiyor.

Ilk nesil PSVR RGB OLED'di. Bigscreen Beyond da oyle. Bu olabilecegin en iyisi (mini degil, microLED'ler belki teoride daha iyidir ama simdilik yok).

Iki pixel soyle

• kirmizi, yesil, mavi
  • kirmizi, yesil mavi

Ikinci nesil PSVR2 Pentile OLED. 

Iki pixel soyle:

• kirmizi, yesil
  • mavi, yesil

Yesilleri sayinca goz basina 2K. Insan gozu yesile duyarli, oraya yuklenerek cozunurluk sagliyor. Fakat RGB OLED kadar net degil, pixel araligi onun kadar saglam degil.

Oyle olunca PSVR2'de bir filtre kullanmislar. O filtre goruntuyu yumusatiyor, screen door effect gormek zorlasiyor. Kutu kutu olmuyor. Ama netlikten de caliyor biraz.

Takip kalitesi, kumandalari, cozunurlugu, parlakligi vs... Herseyi ilk nesil PSVR'dan aha iyi, mutlak ustun diyordum. Bir tane kusur bu var. Keyif kaciracak bir sey degil, yine en iyi cozumler arasinda ve kesinlikle en iyi fiyat/performans cozumu. Ama ozellikle iade etmekte sikinti varsa kusuru bastan bilinmeden alinmasin.

Netligi tam oturtayim diye

• IPD ayarini yaptiniz ki lenslerin araligi sizin gozlerinizin araligina denk gelsin,
  • Gozlugunuzu veya numarali lensleri kullandiniz
  • Arkadaki dial'i sikmadan once yuzunuze oturtarak sweet spot'u buldunuz, tam orada sabitlemek icin dial'i kapattiniz.
  • Eye tracking'i kalibre ettiniz.
  • Brightness'i %100 degil, mesela 70'e cektiniz ki gokyuzu gibi duz tek renk yerlerde OLED'de diger pixeller kadar parlak olamayan pixellerin yaratabilecegi Mura effect cok daha az belirgin olsun.
  • Oyun mu Quest'ten port edildigi veya VR'a gucu yetsin diye cozunurluk ve dokuyu kisildigi icin net goruntu sunmuyor diye baska oyun denediniz.

Yine de netlikten %100 memnun degilseniz bundan olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok