Volkswagen skandali
0

Bu konuda 198 mesaj var

ABD devletini ve ozellikle California eyaletini kandirabileceklerini dusunmeleri cok ilginc. 

Tipik ABD vatandasi ukalaligi. Yanimda olsan senle cidden kavga ederim. Cem Uzan'in kandirdigi, Saddam'in rezil teknolojiye ragmen askerlerine bir sürü kayip verdirdigi, el-Kaide'nin güle oynaya kulelerine ucak soktugu bir devletten bahsediyorsun.

TiesTorN tarafından düzenlendi
biraz gereksiz bir çıkış olmuş, bu seferlik ellemiyorum ancak yazdıklarımıza ve üslubumuza daha dikkat edelim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır. Bize bol bol 2.0 dizel VW geliyor. Passat, Audi A4-A6, az da olsa Skoda modellerinde 2.0 dizel geliyor. TR resmi sitelerinden kaldırılmış diye okudum 2.0 motorlu modeller bu skandaldan sonra.

Ekleme: Şimdi baktım. CC ve Passatlarda gördüm 2.0 modelleri. Diğer modellerde de duruyordur o zaman.

Yeni Passat 2.0 TDI BMT 150 PS DSG. Comfortline 152.000 TL

Yeni Passat 2.0 TDI BMT 150 PS DSG Highline 167.500 TL

Yeni Passat 2.0 TDI SCR BMT 190 PS DSG Highline 180.500 TL

Yeni Passat 2.0 TDI SCR BMT 240 PS 4M DSG Highline 201.200 TL

Volkswagen CC 2.0 lt TDI BMT 150 PS DSG Sportline 58.400 € 157.751 TL

Volkswagen CC 2.0 lt TDI BMT 184 PS DSG Sportline 62.100 € 167.630 TL

Volkswagen CC 2.0 lt TDI BMT 184 PS DSG Exclusive 68.500 € 184.718 TL

Anam anam fiyatlara gel.

Bir müddet sonra jeton düştü bende :)

Bunun yanında Skoda, Seat ve Audi lerde de aynı motordan gelmiştir illaki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tipik ABD vatandasi ukalaligi. Yanimda olsan senle cidden kavga ederim. Cem Uzan'in kandirdigi, Saddam'in rezil teknolojiye ragmen askerlerine bir sürü kayip verdirdigi, el-Kaide'nin güle oynaya kulelerine ucak soktugu bir devletten bahsediyorsun.

Ben tam tersine, kandırabilmelerine şaşırdım.

Yahu, çok satan markalardan, hiç mi kontrol olmaz. Türkiye'de olsa, 1000 tane laf ederdik "anca bizde olur" gibisinden.

Bizde olandan farkı, adamların yanına kar kalmayacak. Bakalım cezalar nasıl olacak uygulamada. 

Bu arada, bu "kandırma" olayından VW ne kar etmiş? Yani aldığı riske değiyor mu, anlamış da değilim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlla ki değiyordur, sonuçta emisyon değerini düşük tutabilmek için yeni bir motor geliştirmeye daha çok para dökmek lazım. Ayrıca motor sorunsuz olacak mı, çıktığında kronik problemleri vs. derken eskisini kullanmak çok daha karlı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece 5000 kayıpla koca bir ülkeyi işgal ettiler. Bu bir başarı değil mi sence?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konu ABD'yi kandırmaya kaymasın, çünkü kanmamışlar orası kesin artık. Kansalar bile zararlarını fazlasıyla telafi edecekler, üstüne o kadar en çok satan olma araba çabalarını geçirdikleri seneler de boşa gidecek, zedelenen marka imajı da mühim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim de aklıma geldi bu. Böyle bir imkan olursa bizim millet üstüne atlar resmen. Fiyatını da biraz düşük tutarlar. Zehirli araba cenneti oluruz.

Esas benim aklımı kurcalayan nokta da bu. Adamlar resmen disiplin ve doğruluk timsali(iş açısından). Hani aklıma gelmiyor değil VWde çalışan bizden biri bu fikri ortaya atmış olmasın. Bizim aklımıza gelir böyle şeyler.

Internette başka forumda vardı, X markasının servis müdürü X markasının aracını götürüp yeni yazılım yükletip motorun fabrikada sınırlandırılmış potansiyelini açtırıyordu, yani çoğumuzun bildiği

Mod olayı.

Tabii müsade edilen CO2 oranları filan bu mod yüzünden aşılıyor.

Muayene vakti geldiğinde kendisine Motor Mod yazılımını yükleyen yere gidip orjinal fabrika ayarlarını geri yükletip öyle muayene gidiyorlar.

Bizde araçların kimbilir kaçta kaçında olan bir olay zaten.

Başka bir konu eski Ikarus otobüsler, yakın zamana kadar belediyenin filosunda olan bu otobüsler eşşek gibi CO2 salıyorlardu egzoslarından yani bizde zehirli gaz CO2 salınımı filan hak getire..

ionian beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye de sadece ilgili yıl itibari ile satılacak aracın emisyon normu en az şu olmalıdır diye bir sınırlama var. Örnegin 2012 1 ocak ile euro5, sanirim 2016 1 ocak ile euro6 zorunlulugu gelecek.

Ancak italya da gezerken sokaklarda birsey gördüm, bu sokaga euro2 altı araclar giremez diyordu, biraz da memleketin zenginliğine göre eski araçlara muamele ediliyor. Sanırım ikarusu calistiracak yedek parça bulamiyorlar, ondan kalkmislardir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu araba işlerinden pek anlamam. Aklıma takılan bir konu var. 

Benzer soruyu , Çinlilerin işlemcileri için sormuştum. Bunlarda da yazılım çok sofistike bir hal aldı da,ne yaptığını anlamak mümkün değil mi? Neye güvenip de ABD gibi bir ülkeye satılacak üründe böyle bir hile yapıyorlar?

Yazılıma bakmadan, blackbox gibi kabul edilip, farklı şartlarda input-output karşılaştırılıp bir tuhaflık görülemez mi?

Geçenlerde BBC de Ben Johnson isimli bir atlet vardı. Doping yaptığı için diskalifeye edilmiş.Şöyle bir iddiada bulundu. Herkes yaptığı için , eğer kendisi yapmaz ise , yarışta geri kalacağı söylenmiş antranörleri tarafından . Yani herkes yaptı , ben yakalandım diyor. Ki benzer iddia başkaları tarafından da atıldı. 

Herkesin yaptığı bir hilede, sadece WV yakalanmış olabilir mi? Ceza bu kadar büyük ise, Alman devletine bile yük olacaksa, her türlü komplo teorisine hazır olmak lazım. Belki içinden biri doğru bile olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Volkswagen'in yaptığı hile ortada. Diğerleri yapmıştır, yapmamıştır (bence yapmıştır) kısmı ayrıca tartışılır. Ancak herhalde dünya üzerinde Amerikalı Alman'a rekor ceza kesti diye sevinip zevke gelen, "oh olsun" modunda gezen bizden başka devlet yok. Zamanında parası yetmeyip VW alamamış kim varsa şimdi "ben biliyordum zaten bir bokluk olduğunu" triplerine girdi. Opel, Peugeot, Citroën sahipleri duble bayram yapıyor resmen.

Amerikan firmaları hile, yanıltma, sahte katalog verisi yayınlama konusunda herkesi geçerler. Özellikle GM devlet destekli olduğu için kafadan veri uydurur, kimse de hesabını sormaz. Volkswagen "kirli" iken o çok temiz gibi gösterilen Amerikan markalarının Kore pazarındaki emisyon standartlarına uygun olmadıkları için satış yapmakta zorlandıklarını hatırlatayım. Birkaç sene önce Hyundai'ye kesilen ceza bunun intikamıydı.

Volkswagen'e ceza kesilir, Alman devleti destek çıkar, VW batmaz. Sonra Almanya bir yolunu bulup Google, Apple, Microsoft gibi Amerikan firmalarına kol gibi ceza keser, o parayı çatır çatır geri alır. Bizim sevinmemize gerek yok yani, kesilen cezadan Peugeot ve Opel sahiplerine komisyon ödenmeyecek.

Definitive, quad and YaRiLeTkEn beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Avrupa'daki araçlarda da hileli yazılım bulundu

Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, ABD'nin yanı sıra Avrupa'daki dizel motorlu Volkswagen araçlarında da gaz emisyon değerlerini yanlış gösteren hileli yazılımın bulunduğunu açıkladı.

http://dw.com/p/1GcZC

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence bu olayı, 3. havalimanı inşaatımıza karşı sabotaj düzenlemek için Gezi olaylarını tertipleyen Alman devletinden intikam almak amacıyla, VW'de çalışan kripto MİTçi Türk asıllı Alman vatandaşları yapmıştır. Tüm dünya, Tayyib Erdoğan'a rest çekmenin bedeli neymiş görecek...

lawnmower beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır. Bize bol bol 2.0 dizel VW geliyor. Passat, Audi A4-A6, az da olsa Skoda modellerinde 2.0 dizel geliyor. TR resmi sitelerinden kaldırılmış diye okudum 2.0 motorlu modeller bu skandaldan sonra.

Ekleme: Şimdi baktım. CC ve Passatlarda gördüm 2.0 modelleri. Diğer modellerde de duruyordur o zaman.

Yeni Passat 2.0 TDI BMT 150 PS DSG. Comfortline 152.000 TL

Yeni Passat 2.0 TDI BMT 150 PS DSG Highline 167.500 TL

Yeni Passat 2.0 TDI SCR BMT 190 PS DSG Highline 180.500 TL

Yeni Passat 2.0 TDI SCR BMT 240 PS 4M DSG Highline 201.200 TL

Volkswagen CC 2.0 lt TDI BMT 150 PS DSG Sportline 58.400 € 157.751 TL

Volkswagen CC 2.0 lt TDI BMT 184 PS DSG Sportline 62.100 € 167.630 TL

Volkswagen CC 2.0 lt TDI BMT 184 PS DSG Exclusive 68.500 € 184.718 TL

Anam anam fiyatlara gel.

bende aynısını diyecektim. anam anam fiyatlara bak

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olay Almanya'nın prestijini etkiledi desenize. Şu olayı İtalyanlar falan yapsa kimse bu kadar dert etmezdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşin içinde bir aldatma vakası olduğunun farkındayım ama Amerika'da satılan yerli redneck araçlar doğaya yada emisyona ne kadar duyarlı?

Yani 6.7litre V8 dizel motorlu Dodge Ram, Ford F350, 6.6litre V8 Chevy Silverado yada Suburban, 2.0L TDI Passat'dan daha mı çevreci?

660227.jpgtumblr_mdrij3UK9T1rdui5po1_500.jpg

Ayrıca bu olay nasıl çıktı ortaya?

Ne idiğü belirsiz bir otomobil sitesi bunu nasıl anladı da EPA'ya ispiyon etti?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mesele onların daha çevreci olması değil. Mesele taahhut edilen euro6 standartlarını kendi silindir hacimlerinde tutturamıyor olmaları. California da dizel kamyonet bulmak çok zor bu arada. Sadece kamyonlar var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2.DS sonrası toparlanma çabasındaki Almanya ile şu anki Almanya'yı bir tutmak bence çok da doğru değil. Üç yılı aşkın süredir işim gereği birçok milletten insanla çalışıyorum, Almanlarca kesilen faturalarda İspanyollarınki kadar belki daha fazla hata çıkıyor. İnsan her yerde insan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bildiğim kadarıyla bir üniversitede yapılan bir araştırmada tutarsızlıklara rastlıyorlar. Oradan patlak veriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşin içinde bir aldatma vakası olduğunun farkındayım ama Amerika'da satılan yerli redneck araçlar doğaya yada emisyona ne kadar duyarlı?

.....

Dunyanin her yerinde insanlarin farkli ulasim ve tasima ihtiyaclari, beklentileri var. Paris'in bir banliyosunde yasayip cogu zaman toplu tasimayi kullanan, ara sira buradaki cim bicme makinelerinden biraz daha buyuk Renault'lari ile operaya, alisverise vs. giden Fransiz cift ile  Wyoming'de 200 acre ciftligi olan Amerikali ailenin ihtiyaclari ayni degil. Amerika'da ozellikle kirsal kesimde insanlarin ihtiyaclarini karsiladigi icin populer olan, sizin "yerli redneck araclar" diye isimlendirdiginiz dizel kamyonetlerin cogu NOx emisyonunu azaltmak icin ure enjeksiyonu gibi ileri metodlar kullaniyorlar. Bahsettiginiz araclardan cogunda kullanilan Cummins motorlari da ure enjeksiyonu kullaniyor ve kendi kategorilerinde ve silindir hacimlerinde ABD standardlarini karsiliyorlar.

Elbette bunlarin ait oldugu kategoriler ile Passat / Jetta'nin kategorileri ayni degil. O buyuklukte kamyonet kullananlarin cogu ortada gercek bir ihtiyac oldugu icin kullaniyor. Bunlari VW binek araclari ile karsilastirmak yerine (eger varsa) kendi kategorilerindeki Avrupa yapisi ticari araclarla karsilastirmak daha dogru olur.

Ayrica sizin ve baskalarinin ima ettigi gibi bu araclara herhangi bir tolerans gosterilmiyor, bunlarin dizel motorlari da kendi kategorilerinde yuksek standardlara sahip. Sozgelimi Skywarrior'un belirttigi gibi California'da standardlar cok daha yuksek oldugu icin yerli firmalar da dizel kamyonet satmiyor. Cunku mevcut teknoloji ile California standardlarini karsilayan, makul performans ve fiyatta dizel kamyonet yapabilmek oldukca zor.

Volkswagen aracin OBD portuna test cihazi bagli olup olmadigini, aracin motorunun belirli bir devirde calismasina ragmen gercekten ileri dogru hareket edip etmedigini (yani test bandinda olup olmadigini) kontrol eden, bircok degisik sensoru kullanan komplike bir aldatmaca hazirlamis.  Benim okudugum kadariyla bu aldatmacayi ortaya cikaran bir otomobil sitesi degil, West Virginia Universitesi'nden bir hoca ve birkac master/doktora ogrencisi bilimsel bir calisma sirasinda bazi anormalliklere rastliyorlar. Volkswagen'in hilesini tespit eden universite arastirma ekibinin test ettigi araclar arasinda bir BMW de var. BMW'nin emisyon sonuclarinda normal olmayan bir sey bulunamamis, alninin aki ile cikmis testlerden. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrica sizin ve baskalarinin ima ettigi gibi bu araclara herhangi bir tolerans gosterilmiyor, bunlarin dizel motorlari da kendi kategorilerinde yuksek standardlara sahip. Sozgelimi Skywarrior'un belirttigi gibi California'da standardlar cok daha yuksek oldugu icin yerli firmalar da dizel kamyonet satmiyor.

Volkswagen aracin OBD portuna test cihazi bagli olup olmadigini, aracin motorunun belirli bir devirde calismasina ragmen gercekten ileri dogru hareket edip etmedigini (yani test bandinda olup olmadigini) kontrol eden, bircok degisik sensoru kullanan komplike bir aldatmaca hazirlamis.  Benim okudugum kadariyla bu aldatmacayi ortaya cikaran bir otomobil sitesi degil, West Virginia Universitesi'nden bir hoca ve birkac master/doktora ogrencisi bilimsel bir calisma sirasinda bazi anormalliklere rastliyorlar. Volkswagen'in hilesini tespit eden universite arastirma ekibinin test ettigi araclar arasinda bir BMW de var. BMW'nin emisyon sonuclarinda normal olmayan bir sey bulunamamis, alninin aki ile cikmis testlerden. 

O ima sadece burada yapılmıyor , Economist teki habere göre yaygın olarak böyle bir eleştiri var. Konuyu inceleyen komisyonun da özellikle bu eleştirilere maruz kalmamak için dikkatli hareket ettiği yazılmış. 

Ortada "zarar göreni olmayan bir suç" da yok üstelik . Yanılmıyorsam, yılda 58000 ölümün bu maddelerle ilgili olduğu yazılmış. Yani dolaylı olarak WV bunlardna sorumlu tutulabilir. Tesltlerde üst sınırın 40 kat kadar üstünde ölçümler yapılmış. 

Olay akıl alır gibi değil. 11 milyon araç var. Bunlar farklı ülkelere dağıtılmış. Yapılan testlerin biçimleri, kritierleri sürekli değişebilir ve kimse fark etmez diye düşünüyorlar???   Testlerdeki değişikliklere göre arabalara patch falan gönederiyor olmasınlar?

http://www.economist.com/news/briefing/21667918-systematic-fraud-worlds-biggest-carmaker-threatens-engulf-entire-industry-and

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amerikan firmaları hile, yanıltma, sahte katalog verisi yayınlama konusunda herkesi geçerler. Özellikle GM devlet destekli olduğu için kafadan veri uydurur, kimse de hesabını sormaz. Volkswagen "kirli" iken o çok temiz gibi gösterilen Amerikan markalarının Kore pazarındaki emisyon standartlarına uygun olmadıkları için satış yapmakta zorlandıklarını hatırlatayım. Birkaç sene önce Hyundai'ye kesilen ceza bunun intikamıydı.

Hocam forumun otomobil konusunda referans aldığı kişi olarak sizden daha teknik ve detaylı yorumlar bekliyoruz. Peugeot, Opel sahipleri vs sevinsin dursun, siz daha önemli konularda bizi bilgilendirin.

Öte yandan o adamlar da kendilerince haklılar çünkü marka fanatikleri bu tür olaylara böyle sığ yaklaşımlarda bulunuyorlar. VW sahipleri de EuroNcap sonuçları için "Fransızlar hile yapıyor, Euroncap'e özel araçlar yapıyorlar" gibi komik iddialar ortaya atıyorlardı... Yani fanatiklerin kafa yapısı bu...

Aklı başında hiç bir insan böyle bir habere sevinmez, en kötü senaryoda dünyanın en büyük otomotiv firmalarından birisinin batması, bir çok insanın işini kaybetmesi, bir çok araç sahibinin mağdur olması demek ki, böyle bir durumda marka fanatiği gözüyle bakıp sevinebilen adam bana göre hem gerizekalı, hem de karatker problemlidir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok