Custom Su Soğutma
1 1

Bu konuda 303 mesaj var

Bykski kullanmış olan var mı? Barrow kullanıyorum, Korhan tavsiye etmişti, gayet de iyi çıktı, Bykski nasıldır tecrübe etmiş olan var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buradan devam edeyim, 1080Ti ile rahatsız edici bir durum yoktu çok ama 6900XT'ye geçince kafama takıldı biraz, 1080Ti tabii bundan daha az güç harcıyor onu da göz önünde bulundurarak 1080Ti bu mevsimde maksimum 45-46C oluyordu yük altında oyunlarda, 6900XT 58C oluyor. Nette biraz araştırdım, gerçi kimse ortam sıcaklığı yazmamış o açıdan karşılaştırma yapmak doğru değil ama benim değerler 240mm radyatörü karta bağlamış kişi ile aynı gibi. Hardware Unboxed'da Sapphire Toxic sonuçları var AIO soğutucu olanı, 360mm radyatör bağlı ona, ona da sonuçlar yakın gibi benim.

Benim kurulum şöyle, Rezervuar-Çift D5 pompa(İkisi de maksimum %45 devir ile çalışıyor, tek motorun %90 deviri yaklaşık)-CPU Bloğu-Birbirine bağlı iki adet 360mm EK PE 360 35mm kalınlıkta radyatör-GPU Bloğu-Birbirine bağlı iki adet 360mm EK PE 360 35mm kalınlıkta radyatör-Rezervuar şeklinde.

Su ısısı ve debisini ölçecek bir cihaz almamıştım, Bykski alayım Aliexpress'ten diye düşündüm, daha sağlıklı sonuca varmak mümkün olur o şekilde sanıyorum, ne dersin @ZvAnA ?

Ortam sıcaklığı 58C için 23.5C idi bu arada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fanların durumunu yazmayı unutmuşum, dört radyatör üzerinde 12 adet Noctua NF F12 var, bunlar maksimum %45 devir ile çalışıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 yeni ekran kartının sistemine takılı bir fotoğrafını atsana Tolga abi. Halk olarak merak ediyoruz.

Paramızın kıymeti varken gitmedim EK işine, şimdi anca camına ekmek banarız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 Afaki konuşmamak için timespy testi yaparken sıcaklıkları kontrol ettim. Benim cpu ve gpu hattı ayrı. Ekran kartını 360'lık bir radyatör ve ona bağlı bir d5 pompa soğutuyor. Ben pompaları %80 devirde kullanıyorum. 360'lık radyatörün üzerinde Corsair LL120 fanlar var. Onlar da %55 devirde günlük kullanımda. 23 derece ortam sıcaklığında ekran kartı; time Spy testinde %100 kullanımdayken ve 320 Watt harcarken gpu'nun sıcaklığı ortalama 55 derece. Gpu'dan sıvının çıktığı rakorda temp. sensörü var. Gpu'dan çıkan sıvının sıcaklığı da bu sırada 37 derece. Rezervuardaki sensörde bunu doğruluyor. aralarında 1 derece fark oluyor. Çoğu oyunda ekran kartı %100 kullanıma gerek duymadığı için de oyunlarda daha düşük sıcaklıklar görüyorum genelde.

Bu arada sen pompaları nasıl %45 çalıştırdın onu bilemedim. Benimkiler çünkü %50'nin altında duruyor. 60 ile 80 arasında da bende çok ses farkı olmadığı için hatta sanki daha fazla ses yaptığı için %80 kullanıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim pompaların bir tanesini 5.25 yuva için rezervuardan söktüm onu da EK'dan almıştım, PWM D5, ikinci D5 motoru ise ayrıca yine EK'dan aldım, o da PWM. Hatta rezervuar ile gelene gıcık oluyordum anakarttan PWM sinyali alamaz ise çok düşük devir çalışıyor, işkence oluyordu su doldurmak, ikinci aldığım motor böyle değil, sonra hatta rezervuar motor birleşik bir takım daha aldım EK'dan o da öyle değil. EK o kadar eleştiri gelince anakarttan PWM sinyali gelmez ise motoru %100 devir olacak şekilde ayarlamış, o yönden iyi oldu. Benim çift motor yine EK'nın şu düzeneği içinde, beraber çalışıyorlar aynı hatta:

https://www.ekwb.com/shop/ek-xtop-revo-dual-d5-pwm-serial-incl-2x-pump

Motorlar PWM sinyali ile çalışıyor anakart üzerinden, anakart BIOS'ları üzerinden fan, pompa v.b. sıcaklık, devir ayarı yapılan bölümleri üzerinden ayarlıyorum bunları. Noctua fanların hepside PWM. Onlar da mesela DC ayarlamaya kalkarsam alt devirlere inmiyor, fan duruyor, ancak PWM ile %20 devir sorunsuz mesela Noctua'lar için. 

Pompaların da hem sesi duyuluyor, hem de RPM olarak devri görülüyor hem BIOS'tan hem de HWinfo v.b. programlar üzerinden. Ses bende sıkıntı yaptığından bu şekilde ayarladım beş, altı yıldır bu şekilde. Pompaları %70-80 sabit ayarlayıp öyle de deneyeyim bakalım, maksimum %60 olacak şekilde de ayarladım bir derece falan fark oldu, bakalım deneyeyim, Aliexpress'ten akış göstergesi de almıştım bir zaman ancak pervanesinin rulmanı mı bozuldu nedir kafasına göre bazen dönmüyordu o, üzerine bir iki vurunca dönmeye başlıyordu, Bykski'nin OLED göstergeli debi, sıcaklık değerini gösteren display 30 USD Aliexpress'te, ona bakayım diye düşündüm, Barrow'un 2-3 USD'ye basit sıcaklık sensörü de var, onu da herhangi bir tıpa yerine rezervuara ekleyebilirim herhalde. CPU'da fark yok bu arada, Cinebench R23'te 55-56C oluyordu maksimum bu sıcaklıklarda yine aynı, orada bir değişiklik hissetmedim. Su ancak ciddi ısınıyor anladığım, PC ilk açıldığında su ortam sıcaklığındayken ekran kartı boşta ortam sıcaklığının iki üç derece üstünde oluyor, yani 23C için mesela 26C oluyor, bir saat falan oyunda tam yük çalıştıktan sonra (330-332W kadar çıkıyor, genelde hep maksimumda çalışıyor, yüklenen oyunlarda sahneye göre de nadiren 310-320W değelerine iniyor, ancak ilginç mesela Assasin's Creed Valhalla yine %99 yükleniyor karta ama kart 300W değerini çok geçmiyor o oyunda ve sıcaklık düşük oluyor haliyle) masaüstünde 36-37C oluyor boşta ilk etapta 24C civarı ortam sıcaklığında. Sanırım su sıcaklığı da o anda o civarda oluyor, sensör olmadığından birşey diyemiyorum tabii. Sensör, gösterge almaktan nedense üşendim hep ama artık gerekiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 saat önce, T800 said:

https://www.techpowerup.com/294095/ekwb-lays-off-25-of-workforce-blames-lower-watercooling-sales

Şöyle de bir şey çıkmış, bu su soğutma da nereye gidecek bakalım.

Valla EK kendi kaşındı. Byski ve Barrow gibi çinli markaların benzer kalitedeki ürünleriyle kendi ürünleri arasındaki abartı fiyat farkları EK'yı zorlamıştır. EK kendini pahalı bir marka olarak konumlandırmaya çalıştı bu sıvı soğutma işinde. Ama çıkarttığı ürünler pahalı marka imajını destekleyecek ürünler olamadı bence. Mesela Aquatunning'de pahalıdır. Ama bir Aquatunning ürün aldığında o kalite farkını hissedersin. EK sadece ben pahalıyım dedi. Bunun dışında custom sıvı soğutmanın niş bir hobi olarak kalacağı kesin. Yeni nesil artık çok hazırcı. Alıyor Aio soğutucu gerisine bakmıyor. Çok küçük bir kesim dışında da kimse uğraşmak istemiyor.

Senin soğutma performansına gelirsek sıcaklıklar aslında normal gibi. Sadece gpu ve cpu başına 2 tane 360'lık radyatör düşen bir sistemde biraz daha iyi sıcaklıklar bekliyor insan. Ama bir noktadan sonra sıvı soğutmada işlemci çekirdeği ile blok arasındaki termal macunun performansı ve ortam sıcaklığı ile limitleniyorsun. O limitlere geldiğinde artık radyatör sayısının vs çok fazla bir anlamı kalmıyor. Senin sistemde pompa devirlerinin sıcaklıklara etkisi en minimum derecede olur. Çünkü hortum kullanıyorsun. Tahminimce hortumların iç çapı 14-15 mm'den aşağı değildir. O yüzden mesela benim 10mm'lik iç çaplı akrilik borulara göre epey bir debi avantajın da var. 

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yardım için teşekkürler @ZvAnA:)

Benim hortum senin debi tavsiyen üzerine almış olduğum 13mmx19mm hortum. EK'nın durumu aynen dediğin gibi sanırım. İki pompa da %80 devirdeyken 2 derece gibi oynadı %45 ayarlı olan haline göre. Gitsin böyle bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ekran kartı için bir şey diyemem ama insanlar niye CPU için şundan bir tane alıp kullanmıyor? Özellikle de soğutma için bu kadar para verilecekse.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 dakika önce, wazzap said:

Ekran kartı için bir şey diyemem ama insanlar niye CPU için şundan bir tane alıp kullanmıyor? Özellikle de soğutma için bu kadar para verilecekse.

O soğutma çözümünün sadece 10. nesil intel de sınırlı olması olabilir mi acaba? ya da sadece soğutucunun 200W güç harcaması.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, jackjoker said:

O soğutma çözümünün sadece 10. nesil intel de sınırlı olması olabilir mi acaba? ya da sadece soğutucunun 200W güç harcaması.

Bağlantı seçenekleri yok mu? Ben var, diye biliyordum. 200w bence custom su soğutucu kullanacak olan tayfa için önemli değildir, getirisi çok çok çok daha iyi su soğutmaya göre, üstelik yer de kaplamıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 dakika önce, wazzap said:

Bağlantı seçenekleri yok mu? Ben var, diye biliyordum. 200w bence custom su soğutucu kullanacak olan tayfa için önemli değildir, getirisi çok çok çok daha iyi su soğutmaya göre, üstelik yer de kaplamıyor.

yok. en azından intel sadece 10. nesil demiş. detayını bilmiyorum.

200W bence göz ardı edilebilecek bir rakam değil. millet ekran kartı alırken bile PSU 850/750 yetermi diye bakıyor. neredeyse ekran kartı kadar çeken bir soğutma çözümü sisteme fazladan yük demek. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aliexpress'ten Bykski ve Barrow'da ne yenilikler var diye bir baktım da Bykski'de ilk bakışta güzel bir iki ürün gözüme çarptı. Radyatör, pompa, rezervuar uğraşamam diyenler için ve daha az zahmet ile soğutmak isteyenler için pompası da üzerinde radyatör seçenekleri var. Yine quick disconnect hortumları var hazır, birkaç boyda. Bu şekilde daha az zahmetli kurulumlar yapılabilir.

Bir de sanıyorum daha prestijli, Granzon adi altında bir seri ürün çıkarmışlar, gayet güzel bloklar v.b. var bu seride.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
39 dakika önce, wazzap said:

CPU overclock ile uğraşmanın bir anlamı kalmadı artık neredeyse, hatta ekran kartı da benzer, yeni özellikler, teknolojiler v.b. overclock meselesi eski anlamını ciddi anlamda yitirdi.

Hava soğutma ile kafa gayet yerinde olabilir şu zamanda, eskisi gibi SLI falan da kalmadığından firmalar ciddi büyüklükte hava soğutma ile ekran kartı piyasaya sürebiliyor. 

CPU için de çok kafaya takılıyor ise 360mm AIO soğutucular falan var, bu işler eski anlamını çok yitirdi, kimse bunlarla uğraşmaz artık neredeyse.

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 saat önce, wazzap said:

Çünkü şimdiye kadar peltier tipi soğutma hem güvenli değildi hem de ekstradan harcanan 200-300 watt güç tekitimi anca oc rekoru falan kırmak isteyenlerin kabul edebileceği birşey. Ayrıca terleme, yoğuşma problemleri de normal bir kullanıcının bu sistemeleri kullanmasına mani oldu. Ancak benchmark skoru alıp, rekor kırmak isteyen grupların kontrollü bir şekilde kullandıkları soğutma çözümünden öteye gidemedi. Intel Cyro soğutma teknolojisini geliştirmeye devam ediyor. Bildiğim kadarıyla Cooler Master'ın bir ürünü dışında da henüz ürün olarak piyasaya sürülmüş değil. Kendilerini ispat etmeden de kimsenin kolay kolay tercih edeceğini sanmıyorum.

wazzap and Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ZvAnA Korhan Bykski'nin flow meter ve temperature sensor cihazını monte ettim.

GPU çıkışında ölçüyor sıcaklık ve akışı.

Benim iki motor da %100 devir çalıştığında gösterdiği miktar 4,1l/dak.

Metro Exodus Enhanced Edition en çok ısıtan oyun GPU'yu, bu oyunda su sıcaklığı 10-15 dakikada 34,2C oldu GPU çıkışında, oda sıcaklığı 27-27,5C gibiydi, 330W sabit yüklenmede ekran kartı maksimum 59C oldu, sıcak nokta ise 76-77C.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, T800 said:

@ZvAnA Korhan Bykski'nin flow meter ve temperature sensor cihazını monte ettim.

GPU çıkışında ölçüyor sıcaklık ve akışı.

Benim iki motor da %100 devir çalıştığında gösterdiği miktar 4,1l/dak.

Metro Exodus Enhanced Edition en çok ısıtan oyun GPU'yu, bu oyunda su sıcaklığı 10-15 dakikada 34,2C oldu GPU çıkışında, oda sıcaklığı 27-27,5C gibiydi, 330W sabit yüklenmede ekran kartı maksimum 59C oldu, sıcak nokta ise 76-77C.

Gayet iyi değerler bence. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok değil mi yahu custom sıvı soğutma için? Üstelik Tolga abinin ekran kartında undervolt da var bildiğim kadarı ile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok