Custom Su Soğutma
1 1

Bu konuda 299 mesaj var

2 saat önce, ZvAnA said:

Gayet iyi değerler bence. 

Teşekkürler Korhan.

29 dakika önce, wazzap said:

Çok değil mi yahu custom sıvı soğutma için? Üstelik Tolga abinin ekran kartında undervolt da var bildiğim kadarı ile.

Undervolt var da tüketim değişmiyor, saat hızını arttırıyorum voltajı düşürüp yine 330W oluyor tüketim.

1120mv ile maksimum hız 2700MHz olacak şekilde ayarlı bende.

2579(varsayılan hızı kartın) ayarlasam yine düşer güç.

Bu arada kartın macunu, montajı rezaletmiş, onları yeniledim, bundan önce direkt 90-92C oluyordu sıcak nokta hem de daha soğuk havalarda. Vidaları sıktım, rezalet macunu sildim, tekrar Arctic MX-4 sürdüm.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 saat önce, wazzap said:

Çok değil mi yahu custom sıvı soğutma için? Üstelik Tolga abinin ekran kartında undervolt da var bildiğim kadarı ile.

Hocam niye çok olsun ki. 27-28 derece ortam sıcaklığında 330 watt harcayan bir kartın normal fanlı versiyonunda gpu 80 dereceden aşağı olmayacaktır. Deli gibi fan gürültüsü de cabası.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Outlet mağazasında şöyle bir flow/temp sensör bulup aldım.

Yanılmıyorsam gövdesi alüminyum. Şimdi ben bunu bakır radyatörlü ve nikel kaplama bloklu sisteme eklesem sıkıntı olur mu?

HTB1cJWYXlCw3KVjSZFuq6AAOpXa7.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 minutes ago, Whooosh said:

Outlet mağazasında şöyle bir flow/temp sensör bulup aldım.

Yanılmıyorsam gövdesi alüminyum. Şimdi ben bunu bakır radyatörlü ve nikel kaplama bloklu sisteme eklesem sıkıntı olur mu?

HTB1cJWYXlCw3KVjSZFuq6AAOpXa7.jpg

Eğer alüminyum olduğu kesinse o loop'da kullanma. Gecinemiyorlar birlikte:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, Whooosh said:

Sakın !!!

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 6/15/2022 at 2:17 PM, MilesTeg said:

Eğer alüminyum olduğu kesinse o loop'da kullanma. Gecinemiyorlar birlikte:mrgreen:

On 6/15/2022 at 9:04 PM, ZvAnA said:

Sakın !!!

Değilmiş. Sadece arka kapağı alüminyumdan yapılmış, gövdesi yada suya temas eden her yer plastik. Ek'nın bloklarında da kullandığı çok sert siyah akrilik plastik malzemenin aynısı.

Şimdi diyeeksiniz ki plastik ile alümünyumu ayırt edemiyor musun? Ağır ve sert, plastik gibi hissedilmiyor. Üzerinde de cnc çizgileri var, tam böyle galvanizli fırçalanmış alüminyum gibi duruyor. Tırnağını üzerinde gezdirince gırç gırç ediyor. :) Sonra emin olmak için maket bıçağı ile görünmeyecek bir yerini kazıdım da öyle emin oldum.

Tabi ben bu arada kurulumu bitirdim, sızdırma testini falan da yaptım. Bu saatten sonra bu zıkkımı eklemek için sistemi bozar mıyım bilmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
38 minutes ago, Whooosh said:

Değilmiş. Sadece arka kapağı alüminyumdan yapılmış, gövdesi yada suya temas eden her yer plastik. Ek'nın bloklarında da kullandığı çok sert siyah akrilik plastik malzemenin aynısı.

Şimdi diyeeksiniz ki plastik ile alümünyumu ayırt edemiyor musun? Ağır ve sert, plastik gibi hissedilmiyor. Üzerinde de cnc çizgileri var, tam böyle galvanizli fırçalanmış alüminyum gibi duruyor. Tırnağını üzerinde gezdirince gırç gırç ediyor. :) Sonra emin olmak için maket bıçağı ile görünmeyecek bir yerini kazıdım da öyle emin oldum.

Tabi ben bu arada kurulumu bitirdim, sızdırma testini falan da yaptım. Bu saatten sonra bu zıkkımı eklemek için sistemi bozar mıyım bilmiyorum.

Bir de aklında olsun akrilikle alkol de pek iyi geçinemiyorlar. Soğutma sıvısında alkol var ise zamanla akrilikte kılcal çatlamalara yol açar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, MilesTeg said:

Bir de aklında olsun akrilikle alkol de pek iyi geçinemiyorlar. Soğutma sıvısında alkol var ise zamanla akrilikte kılcal çatlamalara yol açar.

Hazır sıvılar kullanmıyorum. Bu güne kadar hep saf su kullandım, bir sıkıntım olmadı. Bundan sonra da öyle devam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, MilesTeg said:

Çok doğru bir tespit.👍

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eski hali şöyleydi;

DSC09063.jpgjtsavsn.JPG

Pompa/rezervuar ile ekran kartı aynı hizada duruyordu. Böyle olunca daha büyük ekran kartı takılamıyordu. Ekran kartını değiştireceğim için bütün kurulumu değiştirmem gerekti, çünkü yeni ekran kartı enine boyuna genişliğine yani her eksende daha büyük.

Pompayı zemine monte edip alabildiğim kadar öne aldım ki ekran kartı arkasına girebilsin.

Ekran kartı daha elime ulaşmadığı için şöyle fotoşoklu bir kare gösterebilirim.

IMG-20220616-004339bb.jpgolm52z3.jpg

Termometre ekranlarını da fotoğraftaki gibi güç kaynağını gizleyen plastik zımbırtıyı dremel ile kesip oraya aldım.

ss.jpg7i44c26.jpg

Whooosh tarafından düzenlendi
Foto++
wazzap and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam bana attığın ilk mesajdaki gözükmüyor ama iki alttaki 2-3 tane resmin olduğu postta görülüyor.

Bu arada radyatörün önündeki o rezervuar hava akışını önemli bir ölçüde kısıtlamıyor mu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 hours ago, Whooosh said:

Şimdi?

Şimdi tamamdır:thumbs:

Gerçekten tertemiz görünüyor ellerin dert görtmesin. Görüntü kartını da loopa dahil etmek süper olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, wazzap said:

Bu arada radyatörün önündeki o rezervuar hava akışını önemli bir ölçüde kısıtlamıyor mu?

İllaki etkiliyordur ama radyatör tek işlemci için biraz overkill zaten. 1630gr ağırlığında 6cm kalınlığında 360'lık kocaman bir radyatör. Özellikle hava aralıkları seyreltilerek düşük fan hızları için optimize edilmiş.

Benim ilk planım 2 işlemcili bir sistem kurmaktı. Hatta çift işlemcili anakart hazır, evde duruyor. O yüzden böyle bir radyatör kullandım.

Fakat çift işlemciye geçiş için işlemci dışında birkaç şey daha almam lazım. O kadar masraf yapma moduna bir türlü giremedim çünkü tek işlemci bile fazla geliyor şuan (2699v3 18core, 3.8Ghz) 

Soruya geri dönersek, evet teoride etkiliyordur ama pratikte fanlar en düşük hızda çalışırken sistem gayet serin çalışıyor.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
46 minutes ago, MilesTeg said:

Gerçekten tertemiz görünüyor ellerin dert görtmesin. Görüntü kartını da loopa dahil etmek süper olur.

Teşekkürler.
Bloklu ekran kartlarına çok para istiyorlar. Bir de böyle kartlar alırken satarken söküp takarken tam bir baş ağrısı oluyor. Misal M2 soketleri ekran kartının arkasında, yarın öbür gün ssd değiştireyim desen hard piping ile tam bir eziyet olur o iş.

Yeni ekran kartlarının üstünde hayvan gibi soğutucular var. Öyle eski blower fanlarla satılan referans kartlar gibi değiller. Üzerindeki soğutucular gayet yetiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
23 hours ago, Whooosh said:

Teşekkürler.
Bloklu ekran kartlarına çok para istiyorlar. Bir de böyle kartlar alırken satarken söküp takarken tam bir baş ağrısı oluyor. Misal M2 soketleri ekran kartının arkasında, yarın öbür gün ssd değiştireyim desen hard piping ile tam bir eziyet olur o iş.

Yeni ekran kartlarının üstünde hayvan gibi soğutucular var. Öyle eski blower fanlarla satılan referans kartlar gibi değiller. Üzerindeki soğutucular gayet yetiyor.

Elbette yeterli bu şekliyle. Lafım sadece komple bir su soğutma görüntüsü yakalamak içindi yoksa şart değil tabii. Bu tür komple custom su soğutma sistemlerini bir kere yapınca uzun bir süre dokunmamak gerekiyor yoksa cidden bahsettiğin gibi sıkıntılar çıkıyor. En fazla suyunu yenilemek falan lazım. Sök tak işleri, hele hele hard tubingde çok zor gerçekten de.

Yıllar önce yorulup bıraktım bu işleri sırf bu sebeple. Hard tubing ekolüne geçiş olmamıştı daha o zamanlar. Bir de ona girişseydim vay halime:kayik:

Sıvı soğutmada beni cezbeden sessizlik oldu. Bütün o sıkıntıyı o yüzden çekmiştim. Harcanan para da cabası. Sonuçta değiyordu tabii. 1080 Ti'ı soğutmak için de sırf sessiz olsun diye CPU AIO'larından NZXT x53'ü G12 bracket ile kullanmıştım bir süre. Mizofonik olduğum için sese takıntım var. Fakat yine de hala böyle derli toplu su soğutmalı sistemler görünce eski damarım kabarıyor işte:icon_dance: Eski sabrım, ayıracak param ve zamanım olsa yine girişirdim sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Komple su soğutma yapılabilir elbette ama kesenin ağzını iyice açmak gerekiyor. Fiyatlar uçmuş durumda.
Bugün sıfırdan yeni ve high end bir sistem kuracak olsam o zaman komple su soğutma düşünürüm ama bunun için uzun süre donanım değişikliği yapmayacağım bir sistem olması lazım.

Fiyatlar uçuk ama ürünler güzel.
Eskisi gibi değil, bir sürü alternatif var ve hepsi de iyi ürünler. En basiti yeni soft tubing hortumları bile canavar gibi. Eskiden hortum ezilmesin kırılmasın diye kırk takla atardık. Şimdiki hortumlar bana mısın demiyor. Her türlü renk desen boyut, herşeyi bulabiliyorsunuz.
Atıyorum eskiden bir markanın bir model işlemci bloğu olurdu. Çok seçenek yoktu. Şimdi her anakart için her işlemci soketi için ayrı blok üretiyor adamlar. Kasaya özel custom distribitör/rezervuarlar var.

Yani aslında paran varsa şimdi custom kurmak çok daha sorunsuz ve çok daha keyifli eskiye nazaran. Elde ettiğiniz sonuçlar özellikle görsellik konusunda falan muazzam oluyor.

Pnömatik hortumlarla, boru kelepçeleri ile, üniversal çipset, vrm blokları ile su soğutma "yapmaya çalıştığım" dönemleri düşünüyorum da, çok yol kat edilmiş.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sistemi kurarken XSPC'nin ekranlı su sıcaklığı sensörlerinden almıştım. Çünkü T adaptör ile birlikte satılıyordu ve olurda boruları bükmede sorun yaşarsam bu T adaptörü iki parça boruyu birleştirmede yada 90 derecelik dönüşlerde kullanırım diye düşünmüştüm.
Öyle de oldu. Şuan 2 adet 90 derecelik dönüşte bu adaptörleri kullanıyorum ayrıca su giriş ve çıkış sıcaklığını da ekranlardan görmemi sağlıyor. 1 taşla 2 kuş.

61Jf8elo66L._SL1200_.jpg

Sıcaklık sensörleri ekran ile birlikte çalışıyor ve kapalı bir devre. Hiçbir şekilde bilgisayarın kendisiyle yada işletim sistemi ile bir bağlantısı yok. Sıcaklıkları Windows üzerinde göremiyorsunuz, dönüp kasa üstündeki minik lcd ekranlara bakmanız lazım.

Bu sensörleri nasıl Windows'a entegre ederim diye bakınırken Corsair'in Commander Pro diye bir cihazını keşfettim. PWM fanlarını, adreslenebilir ledleri ve 4 adete kadar 10k sıcaklık sensörünü Corsair iCUE yazılımı ile Windows üzerinden yönetebilmenizi sağlıyor.

11-978-004-V12.jpg

CorsairLightingProtocol adında bir Arduino kütüphanesi var. Bu kütüphane uyumlu Arduino ve türevi boardları Corsair'in bu tip usb cihazlarına dönüştürmeyi sağlıyor.

https://github.com/Legion2/CorsairLightingProtocol 

Hemen elimdeki bir Arduino 32u4 Micro Pro'ya Corsair Commander Pro firmware'i yükleyip ince ayar ve bağlantıları yaptım.

Şuan su sıcaklıklarını ve kasanın dışına yerleştirdiğim oda sıcaklığı sensörünü Windows üzerinden görüntüleyebilip, gerekirse log falan tutabiliyorum. Bu iş için cebimden 1 kuruş da çıkmadı.

ngn4b2e.png

Bu arada Arduino ve LCD ekranlar paralel bağlı. Kasa üstündeki LCD ekranlar sıcaklıkları göstermeye devam ediyor.

Whooosh tarafından düzenlendi
wazzap, snc-tr and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ben bu iş için herhalde yaklaşık 10 yıldır bunu kullanıyorum. Bu aletle hangi sensörü kullanmak istiyorsan kullanabiliyor, tüm fanları pompaları tek yerden çok detaylı bir şekilde kullanabiliyorsun. Sıcaklık sensörü, akış sensörü, rezervuar doluluk sensörü vs. kendin değerler belirleyip alarmlar kurmak falan bu işin nirvanası.

70228_1_600x600.jpg

53250_2.jpg

wazzap and Whooosh beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güzelmiş.
Aslında tam bu iş için zamanında başladığım ama bir türlü bitirmediğim bir projem var. Planım kasanın cam penceresini transparan LCD ile değiştirmek ve bu ekranı nispeten az enerji tüketen ama yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayabilecek Rasberry pi, hdmi stick pc gibi bilgisayara bağlamak ve bu ekrana ana bilgisayarın sıcaklık işlemci kullanımı gibi verileri göze hoş gelecek şekilde yansıtmak.

Şu fotoğraftaki gibi

NhfG6Cmeh36BQjMRSXB7pJ-1200-80.jpg

Tabi bu fotoğraftaki kasada adamlar yan paneldeki ekranı bilgisayara ikinci ekran olarak bağlamış, ben böyle bir şey istemem, tamamen bağımsız olmasını isterim.

Yazılım kısmı %80 hazır. Bu fikir ilk aklıma düştüğünde oturup client ve server tarafında iki bilgisayar arası veri taşıyacak ve grafik çizecek yazılımları yazmıştım. (Evet, vaktim çok). Elimde bu iş için kullanabileceğim Atom işlemcili Intel hdmi stick pc de var. Hatta en kritik parça olan transparan hale getirdiğim LCD ekran da vardı ama üzerindeki mat katmanı sökmeye çalışırken polirize filtresine zarar verdiğim için kullanamıyorum.

IMG_0682-980x641.jpg

B planı olarak elimde 5" 800x480 çözünürlüklü dokunmatik LCD ekran var fakat aynı tadı vermez. Zaten madem böyle bir şey yapıyorum, yapılmışı var. Dandik bir android tablet ve hazır yazılımlarla bu işi yapabiliyorsunuz. Tabi kendiniz yapınca istediğiniz şeyi yapabilirsiniz. Atıyorum kasa kapalıyken ekranı digital picture frame olarak kullanırsınız, saat, hava durumu, oda sıcaklığı, nem oranı vs gösterirsiniz, bu sizin vaktinize ve yaratıcığınıza kalmış.

Gaza gelebilirsem 5" ekranlı B planını hayata geçirebilirim. Yani aslında herşey hazır ama bir araya toplayıp son rütuşları halletmek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok