OS X 11 ve iOS 9.0.2 geldi
2 2

Bu konuda 82 mesaj var

El Capitan yükleyen oldu mu? Yosemite'e göre ciddi bir getirisi var mıdır? Hani bedava diye ben de yükleyeceğim de yükleyenlerin görüşlerini alayım baştan yine de. Performans optimizasyonları olduğu ve Yosemite'a göre daha mütevazi donanımlarla bile seri çalıştığı söyleniyordu beta kullanıcıları tarafından. 

iOS 9.0.2 içinse oha diyorum yahu daha 16 Eylül'de 9.0 ve geçen hafta bayramda 9.0.1 yüklemiş birisi olarak 1'er hafta arayla 9.0.2 geldi şimdi de. Tek bir cihaz olsa neyse de şimdi tüm ailenin telefon ve tabletlerine (yaklaşık 5 iPad, 3 iPhone gibi) tek tek kuracağız bunu da.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şirketteki imac sisteme kurdum. Telefon günceller gibi os x güncellemesi olmuş. Hepten basit hale getirmişler. Evde clean install yaparım diyordum ama uğraşmayacam sanırım dümdük günceller geçerim.

şirketteki imac zaten hayvanat bişi olduğu için pek bir fark hissetmedim ama evdeki mac mini de farkedecektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de iMac'e kurdum. Sonra macbook'a temiz kurayim diye USB installer hazirladim, mal gibi gidip USB installer'la upgrade yapmisim. Neyse, bir sonrakine artik.

Ben de iMac'de hic fark hissetmedim, zaten akiyordu :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Macbook Retina Late 2013'te bende bir fark hissetmedim fakat masaüstünü ayarlarken "snap to grid" özelliği saçmalıyor. Kafayı kırıcam 20 dakkadır salak birşey için uğraşıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şirketteki imac sisteme kurdum. Telefon günceller gibi os x güncellemesi olmuş. Hepten basit hale getirmişler. Evde clean install yaparım diyordum ama uğraşmayacam sanırım dümdük günceller geçerim.

şirketteki imac zaten hayvanat bişi olduğu için pek bir fark hissetmedim ama evdeki mac mini de farkedecektir.

Hayatımda ilk kez, 1 2 ay önce, bir Mac OS güncellemesini Yosemite  ile gerçekleştirdim. 

Windows'a küfür ettim. 

Yaptı, yaptı, yaptı... Kapattı, açtı. Sonra benim o andaki açık dosyalarımı bile aynı yerde bırakarak Yosemite kuruldu. Tüm ayarlarım kalmıştı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayatımda ilk kez, 1 2 ay önce, bir Mac OS güncellemesini Yosemite  ile gerçekleştirdim. 

Windows'a küfür ettim. 

Yaptı, yaptı, yaptı... Kapattı, açtı. Sonra benim o andaki açık dosyalarımı bile aynı yerde bırakarak Yosemite kuruldu. Tüm ayarlarım kalmıştı. 

Hocam windows 10 a da aynı şekilde geçiliyor zaten.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında epeydir windowsta güncelleme aynı şekilde sorun olan surucu sistemi. Apple yeni surumde suryculeri komple pakette getiriyor windowsta durum farklı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de bir ara fırsat yaratıp El Capitan'a geçeyim bari. Bildiğim kadarıyla Yosemite major bir güncelleme idi, bu daha ufak (minor) bir güncelleme. Apple da intel gibi tick-tock sistem gidiyor sanırım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

El capitan gayet güzel oldu mac mini için. Metal ile ui daha iyi tepki veriyor resmen. Hd 4000 1024 mb video bellek ayrımı 1.5 gb a çıkmış.

Ben sevdim iyi oldu mac mini ye can geldi resmen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de bir ara fırsat yaratıp El Capitan'a geçeyim bari. Bildiğim kadarıyla Yosemite major bir güncelleme idi, bu daha ufak (minor) bir güncelleme. Apple da intel gibi tick-tock sistem gidiyor sanırım. 

Yosemite'de UI degisikligi cok oldugu icin daha cok goze batiyordu. El Capitan'da arka planda oldu daha cok degisiklikler. Metal vs. 

Demek istedigim, bence El Capitan da major bir guncelleme.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DHW zamanında çeşitli yazılımsal püf noktalarını koyduğumuz başlık uçmasaydı iyiydi:)

Evde birden fazla Mac bilgisayarınız varsa El Capitan'ı indirdikten sonra 8 GB usb diske kurmak için yapmanız gereken, Appstore'dan uygulama indikten sonra kurmayı başlatmadan evvel, Uygulamalar/Diğer (Applications/Utilities) sekmesinden Disk izlencesini seçtikten sonra 8 GB diski günlüklü/journaled olarak biçimlendirmek, diskin adını Untitled olarak belirlemeniz veya aşağıdaki komutta Untitled olarak bahsedilen yeri diski belirlediğiniz isimle yazmanız gerekiyor, ardından yine Uygulamalar/Diğer sekmesinden Terminal ekranını açıp 

sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction

komutunu vermek. Yaklaşık 5-10 dakika arasında sürüyor açılış diskini hazırlaması. Sonrasında ise bilgisayar açılırken options tuşunu basılı tutun ve El Capitan'ı kurun geçin. iMac'e şu anda kurmam imkansız ancak hazır indirmişken bir 6 GB daha indirmek istemedim.

Edit : Şimdi kurdum, kurulum nedense 20 dakika civarında sürdü, biraz fazla uzun oldu ya da en son Yosemite kurulduğunda ne kadar sürdüğünü hatırlayamadım. Garip bir şekilde iCloud'la ilgili küçük bir problem yaşadım. iCloud şifresini girmeme rağmen Mail'de me.com uzantılı e-posta adresi eklenmemişti, diğer e-posta adresim pop3 destekli olarak normal şekliyle kuruluydu. Ayarlar'dan iCloud'a girdiğimde mail, anımsatıcılar, notlar gibi uygulamalarda iCloud kullanımının eklenmemiş olduğunu gördüm, işaretledim ve mail ayarları eski haline döndü. Mail programını kurcalıyorum ancak normalde iCloud mail adresinde bulunan Yedekler klasörünü yeni klasör açmak istediğimde görüyorum ancak soldaki panelde bir türlü açamadım, biraz kurcalayıp nasıl yapıldığını anlarım sanırım. Bu arada Office 365 sayesinde gelen Office for Mac 2016 mükemmel, daha önceki 2011 sürümüne o kadar para verip şu 5 senede bu kadar yazı yazmamışımdır. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mail'de bulunan sorunu çözdüm, daha önce de başkalarının başına gelmiş, normalde iCloud üzerinden aldığınız mail adresiniz zaten otomatik olarak kuruluyor ve çok rahat kullanımı var. Benim başıma Kaptan sürümünde gelmiş olsa da Yosemite'de de başına gelenler olmuş. Mail programı mail server üzerindeki posta kutularınızı direkt göstermiyor, Gelen Kutusu üzerine gelip sağ tuşla tıklayın "Hesap Bilgisi Ver" tuşuna basın, ardından "Kota Sınırları" sekmesinde tüm posta kutularının çıkmasını bekleyin, ardından göstermek istediğiniz klasöre tıklayıp "İletileri göster" tuşuna basın. Direkt olarak sol taraftaki posta kutuları sekmesine ekleniyor. Zaten iCloud hesabının direkt olarak Mail'de çıkmaması da benzer bir problem, işletim sistemi bu hesabı kullanmayı unutuyor:) Ama hatırlattırınca herşey yoluna giriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

IOS 9.x ile birlikte iPhone 6+ bana göre en akıcı olmayan deneyimi yaşatıyor. Bazı uygulamalar da arada bir çökmeye devam ediyor ama onlar için IOS 9.x uyumluluk güncellemesi gelmediği için mi oluyor emin değilim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Düzelir. 9.1 kapıda zaten betası geziyor devlerin elinde. Yakındır çıkması. OS X 11.1 ile birlikte çıkarlar bir iki aya zaten imaclere refresh gelecek skylake.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Başıma saçma birşey geldi bir türlü çömzüm bulamıyorum. Okudum vs internette ama yok olmuyor.

Her zaman kullandığım 2TB WD external diskimi El Capitan ı kurduktan sonra ilk defa taktım. Sistem backup diski olarak kullaniyim mi dedi "Hayır" ı işaretledim ve birşeyler kopyalamak istedim fakat yapamadım.

Şimdi sistemde zaten Tuxera NTFS yüklü. WD diski NTFS olarak formatlı ve 2 yıldır macbook'ta Tuxera ile birlikte kullanıyorum. Sony USB Stick'i takıyorum o FAT32 formatında. Screenshotta gözüküyor sonra başka bir stick i taktım o NTFS formatlı ona birşeyler yazdırabildim.

Get Info diyince permission kısmında "Read Only" yazıyor ve değiştiremiyorum bunu. Nasıl hallederim bu sorunu bilen var mı ? Diski tekrardan formatlamak söz konusu değil içinde önemli belgeler var.

0_Aa5mlJ.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

El Capitan tuxerayı iptal etmiş olabilir.

Tavsiyem exFAT kullanın. Diski bir yerlere yedekleyip exFAT a çevirin ve öyle devam edin. Daha az sorun yaşarsınız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam diskin 1.5TBlık kısmı dolu. Yedeklemem imkansız bir yere. Tuxera'nın menüsüne girip uninstall da edemiyorum. Nasıl silicem yahu bunu. Silip tekrar yükliyim dedim oda olmuyor. Applications ta gözükmüyor. System Preference da gözüküyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

El Capitan için beta versiyon çıkmış. Silmeden üzerine kurulum yaptım şuan çalışıyor. Teşekkürler Densha yinede

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tavsiyem NTFS dosya sistemini Mac ile hiçbir şekilde kullanmayın, zira bu tarz 3rd party programlar bir süre sonra ya da yeni işletim sistemi geçişlerinde bu şekilde elde patlıyor. En güzeli tabii ki HFS (Journaled) kullanmak ama bu harici diskleri eğer Windows işletim sisteminde de kulanmayı planlıyorsanız o zaman ExFat öneririm. Dertsiz, tasasız...

iOS 9.0.2 ile iPhone 6 veya 6 Plus'ta hiçbir yavaşlama veya kilitlenme sorunu yaşamıyorum ben bu arada. Benim mi şansım yoksa senin şanssızlığın mı bilemeyeceğim Alper, ancak Gökalp'in de belirttiği üzere çok yakında 9.1 gelecek görünüyor. Muhtemelen performance fix yaması olacaktır. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evdeki tadilat nedeniyle uzunca bir süredir iMac'i kullanamıyordum, son olarak Yosemite'de kalmıştım. MBAir'de sorunsuz olarak yüklenen El Capitan usb disk üzerinden yükleme yaparken ~20 dk kala tok bir bip sesiyle kapanıp açıldı, sonra güvenli ekran benzeri bir ekran geldi, tekrar kapandı açıldı ve kuruluma aynen devam etti. Bir iki ufak ayar yaptıktan sonra güncellemeleri de yüklemek istedim, aynı şeyi yaptı ve hiçbir şey olmamış gibi başladı. Son 3 sürümdür temiz bir kurulum yapmadım ama bu defa gerekecek sanırım, bir yerlerde anlamadığım bir problem oluştu ama çözemedim. Bu arada mail'le yaşadığım iCloud posta kutularını göstermeme problemi iCloud ayarlarını açtıktan sonra kendiliğinden düzeldi, ayrıca posta kutularının içine girip kota ayarlarını açmama gerek kalmadı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iPad 3'te guncelleme yap dedigimde Verifying Update kisminda takilip kaliyor... 2-3 defa denedim, takildi kaldi ben de resetledim mecburen... Ne yapmak lazim ?..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok