Bilgisayar masası önerileri
2 2

Bu konuda 419 mesaj var

@

detay resimlerini ekledim. masayla bağlantı çok kolay zaten. su boruları dişli şekilde geliyor. flanşı su borusuna geçirdikten sonra flanşta 3 tane vida yeri var. o noktalardan ahşap tablaya vidalıyorum. vida yeri için işaretleyip önceden matkapla açarsan daha iyi olur. yere basma noktası da aynı flanşın altına da her yerde satılan zemin koruyuculardan yapıştırmak iyi olur. su borularını birbirine bağlarken biraz güç gerekiyor. tam ayarlanmıyor çünkü zorlayarak dönme turunu tamamlatabildim ancak. 

sistemin bir de arka yüzü var :8 resimlere de ekledim. bilgisayarla tv aynı duvara bakıyor. duvarda da bir delik açıp, hdmi kabloyu geçirdim. bu şekilde pc aynı zamanda konsol gibi çalışmış oluyor. 

konu dışı :  tunçmatik akım koruyuculu priz kullanıyordum. bu işleri yaparken bir an cızırdamaya başladı. ben de bir sorun var diye değiştirdim hemen prizi. neticesinde hoparlörden gelen dip ses artık yok oldu. sorun prizdeymiş meğerse, yıllarca boş yere çekmişiz o uğultuyu...

O ortadaki boru dizlerine carpmiyor mu? Geriye dogru taksaydin keske.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

çarpmıyor şu anda. diz mesafesinden yüksekte çünkü. ama masayı alçaltırsam alttaki boruları kesip, çarpma şansı var. o zaman dediğin gibi yapabilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

çarpmıyor şu anda. diz mesafesinden yüksekte çünkü. ama masayı alçaltırsam alttaki boruları kesip, çarpma şansı var. o zaman dediğin gibi yapabilirim.

Masayi alcaltmak icin alttaki degil de ustteki kisa borulari kesebilirsiniz. Bu durumda ortadaki borunun konumu degismez :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tekrardan selam

Yaklaşık 1 haftadır çalışmalarım sonucunda 100 x 33 cm lik alan için minimalist bir çalışmayı bitirdim. Resimler halinde olmasını düşündüğüm şekli ile tasarladığım masa ve kapalı bölüme nasıl pc 'yi koyacağımı da anlatmaya çalışacağım. Fikir ve önerilerinizi bekliyorum zira bu akşamüstü ya da yarın parçaları banio yapı markette kestireceğim.

Bu arada malzeme olarak MDF mi ? SuntaLam mi yaptırayım ? komple beyaz olacak. MDF metrekaresi 45TL Suntalam 35TL.

Şimdi bittiğinde olması gerektiğini düşündüğüm şekil şu: (çok iyi değil photoshop olarak ama fikir vermesi açısından)

nRAlX1.jpg

Pc yi yerleştireceğim ve sabitleyeceğim iskeleti eski bir atx kasadan işaretleyip kestik sipiral ile :

ldkZMl.jpg

boyanmış hali:

V0lDkq.jpg

Masa ve detayları da projelendirdim kağıt üzerinde :

gqk67Q.jpg

ZZL380.jpg

ojAVbo.jpg

Olayı özetleyeyim :

Anakart ve iskeleti dolabın üst sol tarafına ters şekilde ( cpu altta , vga üstte , usb vs çıkışlar arkada ) , PSU en alt rafda olacak şekilde tasarladım. Hem hava akımı hem de kablolamanın içeride düzgün olması açısından.

masayı 2 adet raf desteği ve pc dolabının altından 1 adet geniş ayak ile sabitleyeceğim.
Kağıt üstündeki ilk resimde malzeme listesi de mevcut ve tüm montajı kendim yapacağım.

Görüş ve yorumlara %100 açığım :)

Edit1. Gerekli ölçüleri verdim yarın sabaha hazır olacak. Diğer ekipmanları da aldım . Mdf 60tl diğer ekipmanlar 75tl tuttu. Şimdi geri kalan 2 adet fan ile fan ızgaraları. Bu ızgaraları nerden bulabilirim? Vatanda var mıdır acaba ?

Edit2.  Dün gece 01:30 'a kadar kaptırmışım kendimi , yaparken de birkaç resim çektim.  Şu anki durum resimlerden daha da ötede , kilidi , bilyalı sürgüyü ve tamamladım. Nasipse bugün eve gidince duvara ölçü alıp montajı tamamlamayı düşünüyorum. İnce işçilik kaldı ;  fanlar , düzgün kablolama , anakart - psu konumlandırma , masaüstüne power-reset butonları , usb çıkışı , power ve hdd led (son resimdeki siyah malzeme kasanın ön kapağını delerek aynen aldım : : :)

69knm0.jpgyEl4Vk.jpg37aoA0.jpgW0ZYbm.jpg

Ayrıca anakarta dolap içinden ulaşmakla uğraşmamak için USB3 ve USB2 çıkışlarını da masaüstündeki kapağa sabitlemek için şunları sipariş ettim :

ojZ7E9.pngZZVdYV.png

Edit - 3 :  Dün akşam yine devam ettim , duvarın ölçüsünü gönye ile yapıp kolları sabitledim , sonra giriştim kasanın ince işçiliğine. İnşallah bu akşam anakartı vs söküp buraya koyacağım. Gerçekten çok zaman istiyor :

Ja4baE.jpgO0Z403.jpgz3Vo3g.jpgGBkMBv.jpg

Kasa içi düzenlemesi (kablo tutucularla)

Ly45qV.jpgr3VzbP.jpg

wazzap and ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cepten editleyemedim. Ctesi pazar gerekli vida vs tamamladım ve panç ile delme işlemleriyle vida yerlerini belirledim , tüm günü ayırabilseydim bitirirdim sanırım ama acele yok nasipse bu hafta bitirip son halini paylaşırım inşallah.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet sonunda masa montajını bitirdim. Bu kadar küçük alan için gerçekten çok zorlayıcı olduğunu söylemem lazım. Asıl zorlayıcı yönü zaman kısıtı , akşam çocukları yatırdıktan sonra çalışmak yoruyor , 2 gün tam çalışılsa bitirilebilir pekala diye tahmin ediyorum.

Şimdi tek sorun kasa içi biraz dar olduğundan , kasa kapağını yeniden yaptırıp içeriye doğru montajladığım ön fanları , yeni kapağı tam 12cm x 12cm ortalardan kare şeklinde deldirsem de fanları tam içine mi oturtsam ki 2cm lik alan kazanıyorum , zira Rx 470 'in güç bağlantısı poposunda olduğundan orayı zor kurtarıyor ayrıca  DP kablosunun kafası 6.4cm gibi uzun olunca duvara çarpıyor ve tersten itiyor haliyle.  Ya L hdmi kablo alıcam ya da denk geldiği duvarı delip DP kablonun dönüşünü duvar içinden yapacağım.

gqy5ML.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Squall böyle işlerle uğraşmayı seviyorum , aslında şöyle küçük bir imalat odam olsa yapmak çok rahat olurdu çünkü kesme biçme delme işlemleri için düzgün bir masa lazım .

Pc paçalarını bitirince de ayrıca paylaşırım ;)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar şu kabloyu nereden bulabilirim ?  Düşük profil 90 derece 8pin PCI-E güç kablosu:

s-l1600.jpg

http://www.ebay.com/itm/PCI-E-8-pin-90-degree-right-power-extension-with-low-profile-4-034-Made-In-USA-/251029888932?nma=true&si=JgHJAGTLJWvXdbR6%252F0HHjrY8%252B1k%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

No Shipping to Turkey ! Malesef

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben aldım aliexpress'ten ama hiç sağlam değil. Daha önce de CPU için almıştım o da eridi. Allahtan PC'ye zarar vermedi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oov , erime durumu çok vahim ve haliyle tehlikeli. Çok enteresan böyle kablolar her kullanıcının işine yarar memlekette bulamıyoruz. Vga yandan girişli çok kullanıcı yan kapağı zor kapatma durumundan şikayet ettiğini okudum. Neyse şu anda orjinal girişi biraz uğraşıp düzgünce eğebildim , arka duvarda da delik açıp DP kablosunun hemen vga çıkışında yarattığı sıkışıklığı oraya yerleştirebildim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iMac içinde buna benzer bir kablo arayıp durduğumda ya Amazon'dan orijinal çıkıyordu ya da ebay'de ne zaman geleceği belirsiz şekilde buluyordum. En son gittigidiyoru kurcaladığımda y-power cable olarak değil çok alakasız bir isimle bulmuştum 5 TL'ye. Bence gittigidiyoru karıştırın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar az önce bitirdim ve yeni masamdan yazıyorum. Vallahi çok şık olduğunu düşünüyorum şimdi yatmam lazım yarın iş var malum. Ofisten resimleri atarım , iyi geceler. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet sonunda masa montajını bitirdim. Bu kadar küçük alan için gerçekten çok zorlayıcı olduğunu söylemem lazım. Asıl zorlayıcı yönü zaman kısıtı , akşam çocukları yatırdıktan sonra çalışmak yoruyor , 2 gün tam çalışılsa bitirilebilir pekala diye tahmin ediyorum.

Şimdi tek sorun kasa içi biraz dar olduğundan , kasa kapağını yeniden yaptırıp içeriye doğru montajladığım ön fanları , yeni kapağı tam 12cm x 12cm ortalardan kare şeklinde deldirsem de fanları tam içine mi oturtsam ki 2cm lik alan kazanıyorum , zira Rx 470 'in güç bağlantısı poposunda olduğundan orayı zor kurtarıyor ayrıca  DP kablosunun kafası 6.4cm gibi uzun olunca duvara çarpıyor ve tersten itiyor haliyle.  Ya L hdmi kablo alıcam ya da denk geldiği duvarı delip DP kablonun dönüşünü duvar içinden yapacağım.

gqy5ML.jpg

Hocam , bilgisayari masaya mi gomdunuz? Bana da lazim boyle bisey ama ugrasacak vaktim yok, o yuzden kasayi bi sekilde masanin ayagi olarak kullanablilir miyim diye dusunuyorum. Duvara monte edip ya da altina bisey koyup yukselterek. Benim de alanim buna benziyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@MonkeyBusiness  evet bilgisayar o soldaki öndeki fanların olduğu yerde.  İşte resimler :)

GB54Zb.jpgyERpGn.jpg698vDl.jpg

W0EpX4.jpg37PlO9.jpgR0BpgY.jpg

Açıklama:  Masaüstündeki siyah kapağı özel tasarladım üzerinde power-reset tuşları ile , hdd - power ledler ve kulaklık kablosu girebilsin diye geçiş yeri var. Diğer kapağı da bir süre sonra uğraşıp USB2 ve USB3 olarak aldığım uzatmayı takacağım , böylece masa üstünde usb girişleri de olacak.

Ayrıca bu mavi olan yandaki egzost fanların biri olan coolermaster çok deli birşeymiş , nasıl hava üflüyor ve inanılmaz sessiz. 

wazzap, ZvAnA, BoRa and 6 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@TatanQa Eline sağlık hocam, çok güzel ve fonksiyonel olmuş. :thumbs:  Fanlara bir şekilde filtre uygulaması da iyi olabilir. Fan deliklerini panç ile açınca haliyle mdf çıplak kalmış. Hırdavatçının birinden beyaz kenar bandı alıp yapıştırsanız çok daha bitmiş ürün görüntüsü olur. Masa üst tablasının altına, arkaya klavye rafını da aydınlatacak şekilde bir tane rgb şerit led o köşeyi çok daha güzel gösterebilir, bence denemekte fayda var. Bir de kulaklık için duvara bir tane askı yapsan, orada dursa çok daha düzenli gözükür bence. Ama pc donanımı için kasa çözümü 10 numara. Keyifli, keyifli kullanın hocam.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hepnize ayrı ayrı teşekkür ediyorum . 1 haftalık çok yorucu bir çalışmanın meyvesini görmek keyifli , sizin yorumlarınız ayrıca ekstra baharat katıyor :)

Mdf içlerini beyaz boyarım diye düşünmüştüm ama o kadar yordu ki ona bile üşendim ( ön ızgaraları sök boya tak vs :) ) sonra yapacaklarım arasındaki listede var ama . rgb led olayı da kulağa hoş geldi hanıma bir soralım bakalım ne diyecek :)

Halen masaüstündeki 2.kapağa usb çıkışlarını da yapmam lazım her an lazım olabilir.

İnsan gerçekten nelere yeteneği olduğunu deneyince anlayabiliyor bunu deneyimledim.  Ustalık haddimize değilde , amatör denemeleri diyelim :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

gqy5ML.jpg

Çocukları yatırdıktan sonra çalışıyorum dediğinize göre çocuklar ufak olmalı ve mönitörün durduğu alan tehlikeli gözüküyor sabitlemenizde fayda var.Bu arada çok güzel bir iş çıkarmışsınız ortaya tebrik ederim.Led fikri bence de çok iyi olacaktır yengeyi ikna etmeniz lazım sonuçta kullanırken açılacak :)

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@BaBaCaN , aynen öyle küçükler henüz. Aslında duvar askı aparatı planlamıştım ama üzerine koyduğumda şık durunca şimdilik ellemedim, zaten kullanmadığımda önüne içinde büyükçe ağacı olan saksıyı çekiyorum monitörü kapatıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TatanQa gayet güzel yapmışsın, brujah'ın ikea sistem de çok sade ve şık olmuş. Ben de 15 yıllık pc masamı sattım ve pc masası yerine ikea kallax'lar aldım kendimce bir şeyler yaptım, paylaşırım before&after fotoğrafları.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok