Dolar Kuruna Sabitleme
0

Bu konuda 7 mesaj var

Kafama takılan bir şey var.Şöyleki; atıyorum xxx bilgisayar firması bundan 3 ay önce 3 tl dolar kurundan satın aldığı ve karıyla birlikte kdv dahil 1000 $ a yani 3000 tl ye sattığı ürünü, 15 gün sonra kendisine hiçbir maliyet yükü olmamasına rağmen dolar kuru 3.5 tl oldu diye 3500 tl ye satıyor yani parmağını bile kıpırdatmadan, ekstra hiçbir maliyete girmeden 500 tl kazanıyor.Bu sistemde bir sıkıntı yokmu sizcede ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dükkanı kapatıp gidecekse bence de sıkıntı var, sattığı malın yerine yeni mal alacaksa sıkıntı yok... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet çok irdelemeden düşününce böyle ilginç fikirlere kapılabiliyor insan :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O olayın tersi de geçerli.

Kur farkı maliyetleri etkiler.

"Kur farkı faturası" diye bir kavram vardır hatta ama son kullanıcıyı ilgilendiren bir mevzu değil.

Fiyat artışı demek satılamayan mal demektir, satılamayan malın kimseye faydası olmadığı gibi bilgisayar gibi hızlı ürün değişimi olan sektörlerde baş belası olur.

Kurdaki bu tırmanış ekonominin patladığına delalettir, yani sizin düşündüğünüz gibi "ohh kur artışı ile amma kar ettik" durumu yoktur. Son artışlarla bir çok firma topu dikmiştir, bir bir haberleri gelmektedir...

Hayır, kesinlikle kapital sahibini savunmuyorum ama ekonomik kavramları bilmek gerektiğini düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kafama takılan bir şey var.Şöyleki; atıyorum xxx bilgisayar firması bundan 3 ay önce 3 tl dolar kurundan satın aldığı ve karıyla birlikte kdv dahil 1000 $ a yani 3000 tl ye sattığı ürünü, 15 gün sonra kendisine hiçbir maliyet yükü olmamasına rağmen dolar kuru 3.5 tl oldu diye 3500 tl ye satıyor

3 ay önce 1000 dolara sattığı makineyi 3 ay sonra yine 1000 dolara satıyor yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kur %10 yukseldi ama dolar olarak makina ayni para kaldi mi

adam aldiginda 3000 lira odedigi mali maliyetine 3300 liraya satsa o 300 lira icin bide kdv ve vergi vericek haberiniz var mi

babamin dedigi bi laf vardi zamaninda bi mali kaxa aldigin degil yenisini kaca aldiginla alakali

mali fiyati dusmememisse satan maldir

bunlar batar gider yada kardan zarar eder

dolar olmasina gerek yok

80-90-200lerin basi boytl gecti

senede %40 %70 eflasyon

ozal basbakankken  2 koli(diyelim ki 4" cins bi vana olsun) bisiler almissin vermisin 5milyon demiren cumhurbaskani iken sattin onu bi musteri cikti 55m a sattin oh 50 milyon kar ettim gibi bir durum yok

o malin yenisi 155 milyonsa artik o malin yenisini dukkana koymacaksan bile kar mar degil

2-3 senelik elde tutulan boyle cok kalmayan stoklar olurdu 6 ayda bile eflasyon + kur degisimden bi malin maliyeti 35 liradan 45 liraya cikardi

yada eca bi liste cikartirdi %50 indirimle 6 ay yada 1 sene sonra hala ayni liste gecerli olur ama ayni vanayi artik %20 iskonta yada direk liste fiyatina veriyordur

ana ben bu banayi 20 milyona almistim diyer 25 milyona 5 tane dukkandaki hepisini satarsan 30 milyon yenisini alamiyorsan amme hizmeti yapmis oluyorsun

simdi 3.4 lira kurdan adam 1000 dolarlik laptop aldi satamadi trump da ocakta geldi dunyayi sasirirti dolar dustu 2.75 e yetmedi bile laptopun parasi da dustu 900 dolara

ne olucak

ondan insanlar kucuk efsan elinde hemen cikartamacgi mali tutmak istemez ihtialahcilara biz iade etme hakkina sahibimiz esnaf degil

eskiden ayakabi alirken buyuk olcu istedin mi duruma gore kaparo isterdi enaf olmadi etmedi yada vazgectinmi yanardi o kapro adam senin icin getirmis sen almasan kalicak dukkanda

getirkende soylerdi ak senin icin getiretecem olmazsa begenmezsen cayarsan olmaz diye

ha bu arada ithalacilar araliklarla ithal ederler mallari

sene sonu cok mal gelmez.

yilbasi stok gozkmemesi de lehlerinidir

bide gumruklerde sorun falan olur yeni mallar turkiyeyte yeni seneden sonra gelir ondan

ithialatcilar aralikli mal cektikleri icin yurtdisinada vadeli yada pesin dolar cekleri verilidigi icin

turkiyede bazen kurlari sabitlerler

yani kar zarar egirinde makul bazi seyler yapabilirler

ithialaci bunu yapinca esnafta yapabilir

be gibi misal dolari 3.3 e sabitledik diyebilirim

3 ken almislar mali ordaki 5-15 kurusluk yuku kaldirabilirim satamazsak elde kalirsa sene sonu daha zarar diye bakabilir.

o kadar basit seyler degil bunlar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok