Leaderboard


Popular Content

Showing most liked content since 11/04/2020 in all areas

 1. 14 likes
  Kimisi model uçak sever, kimisi de araba, benim hobim de model gemiler ancak özellikle de ikinci dünya savaşında görev almış efsane modeller. Her ne kadar bitmiş hallerini sevsem de gemi modelciliği hem evde boş yer isteyen hemde boyaması, yapıştırması, kesmesi ile uğraştırıcı ve benim için hafiften sinir bozucu olabilen bir hobi. O yüzden ben hep Die-cast diye tabir edilen bitmiş, boyanmış yarı metal yarı plastik olarak satılan ufak oyuncakları sevmiştim ama gemi olarak bunları bulabilmek malesef zor, sonunda bulabildim ve benim en sevdiğim, benim gözümde ikonik öneme sahip üç savaş gemisini satın aldım. Öncelikle söylemeliyim ki fotoğrafları hemen elimin altındaki ipad ile çektiğim için detaylar yeterli görülemiyor olsa da aslında oldukça detaylılar. Hepsinin ölçeği 1:1250, kurşun kalemi de boyutunu kıyaslamak için koydum. İlk model Bismarck; İkinci dünya savaşının efsanevi Nazi savaş gemisi. Çok kısa süre görevde kalabilmiş olsa da batırılana kadar Müttefiklere kök söktürmüş bir efsane. ikinci model yine ikinci dünya savaşının ikonik ve efsanevi gemilerinden Japon IJN Yamato. Yüzen kale olan Yamato, yapılan en büyük savaş gemilerinden biridir hatta belki de en büyüğüdür ancak malesef savaşın sonlarına doğru bir intihar görevine gönderilmiş ve bu görevine giderken cesurca savaşsa da batırılmıştır. Batırılışı büyük ve heybetli gemilerin devrinin artık bittiğini ve uçakların devrinin başladığını göstermiştir. Son model de Amerikan Iowa sınıfı bir battleship olup, Amerika’nın ürettiği son devasa savaş gemisi olan USS Missouri. Boyutları yine çok büyük olan bu gemi, diğer iki modelin aksine batmadan günümüze kadar gelebilmiş bir gemidir ve şuan bildiğim kadarıyla müze olarak kullanılmakta. Üç model de bir arada:
 2. 8 likes
  Dayanamadım aldım geçen sene güzel bir PC kurmama rağmen, yanında gaza gelip valhalla. Gereksiz büyük yapmışlar ofis kasaları gibi.Yatay ayarlanıyor galiba tv altındaki boşluğa alacağım, konsol dışında pad cidden başarılı değişik yenilikler var. Mesela ip kopunca, tık diye l2 r2 falan boşa çıkıyor tık diye düşüyor .
 3. 8 likes
  Devamlı teknolojik alet olacak değil ya, biraz da hobisel satın alımlarımızı paylaşalım. Çocukluğumdan beridir eski para ve madalyalara ilgi duyuyorum. Mütevazi bir koleksiyonum da oluştu zaman içerisinde. Bulunduğum şehirde her cumartesi bir antika pazarı kuruluyor, arada çıkıp geziyoruz eşimle, ilginç şeyler çıkabiliyor. Bugün, tezgahların birinde Çanakkale Savaş madalyası buldum. Sanıyorum o dönemde bizimle birlikte Çanakkale'de savaşmış bir Alman subayına verilmiş bu madalya. Almanlar bu madalyaya "Demir Hilal Madalyası" diyorlar. Biz onlara bu madalyayı vermişiz, onlarda bizim subaylarımıza "Demir Haç" diye bilinen madalyayı vermişler. Atatürk'te her iki madalya da var hatta. Bu madalyanın özelliği, Osmanlı İmparatorluğu tarafından verilmiş olan son madalya olması. Son olarak, daha önceki bir bitpazarı turumda bulduğum, Sovyet 2. Dünya Savaşı madalyaları ile birlikte. Hepsi de yıldız formunda mineli kırmızı madalyalar olduğundan güzel bir takım oldular 😊
 4. 5 likes
  Palit 3060ti dual aldım, yarın elime geçince bir iki resim ve 3dmark felan atarım Bu arada kart çok tatlı olmus ama kötü haber miningciler için guzel bir alternatif olmus, 63mhs ile 120w civarı eth hızı varmış felan. Hani bekleyen varmı bilmiyorum ama haberiniz olsun
 5. 5 likes
  Bir iki haftadır dikkatlice ekran kartı piyasasını takip ediyorum. Otomobil piyasasında yaşanan aynı durum resmen ekran kartı piyasasında yaşanıyor. Stok azlığından piyasaya tek tük giren kartları birileri toplayıp yüksek fiyattan satma peşinde. İşin acı kısmı 8k'lık kartı 10-12k aralığında alan ve aldığına da sevinen bir kitle var. Aynı sıfırı 360k olan arabayı gidip galericiden 400k'ya alan tipler gibi. Stok olsa 3080'leri 8k altına çok rahat alabilecek insanlar. Hele bir de amd kartları biraz stokla girerse piyasaya o 10-12k'ya kart alan tiplerin suratını bir görmek istiyorum. N11 kuponlarıyla birçok insan palit gaming pro 3070 kartları 6300 liraya kadar alabildiler. Doların da biraz gerilemesiyle giriş seviyesi 3070'ler bugün 5900 liraya kadar alınabildi. Buna rağmen 8000 liraya 3070 aldım diye sevinen tipler var. Aşağıdaki gibi fiyat seviyelerini görünce çoğu iade etmeye başladı. https://www.novabilgisayar.com/Ekran-Karti.asp?EKRAN-KARTI-GPU=RX-6800-XT Eğer 6800XT'ler bu fiyatlara bulunabilir olursa büyük şenlik olacak.
 6. 4 likes
  Evet dün akşam eve koşa koşa giderek konsolu kurdum. Klasik konsol 5 dakikada kuruluyor. Konsolun malzeme kalitesi oldukça iyi ve baya ağır. Gerçi yerinden hiç oynamayan bir alet için pek önemli değil. PS4 Pro PS5'in yanında PS1 gibi duruyor. Alet o kadar büyük. TV'nin durduğu mobilyada yer problemim olmadığı için oda sorun olmadı. Dualsense'in malzeme kalitesi çok iyi. Sınıf atlatmış sony bu konuda. PS4 Pro'dan ethernet kablosu ile PS5'de oynadığım güncel oyunları aktardım. Yaklaşık 350GB oyun aktardım 48 dakika sürdü. Bu süre zarfında PS5'i kullanmaya devam edebiliyorsunuz o güzel olmuş. Alet çok sessiz. Hele benim ilk çıkan PS4 Pro'dan sonra çok iyi geldi. Çalışıp çalışmadığı hiç belli değil. UI'da güzel olmuş. Biraz alışmak gerekiyor fakat genel olarak iyi ve hızlı tepki veriyor. Benim için konsolun en büyük sıkıntısı SSD kapasitesi. 825gb diyor ama 610-620gb arası alan bırakıyor size. COD MW zaten kendi başına 180GB. PS4 Pro'da 2TB HDD vardı benim. 2 yıl önce oynadığım oyunu bile silmeme gerek kalmıyordu arada giriyordum. Şimdi bunu yapamayacak olmak biraz benim için sinir bozucu ama yapıcak bir şey yok. Belki bu kraken ve yüksek hızlı ssd sayesinde oyunların boyutu düşer. Şu an için bana yetmiyor. Bu jenerasyon sony'nin bana göre en büyük silahlarından birisi Dualsense. İnanılmaz olmuş haptic feedback. Astro oyunu kurulu geliyor konsol ile. Dualsense'in özelliklerini deneyimlemek için yapılmış bir demo. Biraz oynadım fakat dedikleri kadar var. Kumanda elinize oyunda olan biteni çok iyi bir şekilde yansıtıyor. Astro ile jetpack kullanılan bölümde L2 ve R2 nin tepkileri ve titreşimler cidden çok çok iyi. Game changer bir alet dualsense fakat yapımcılar bu özellikleri kullanırsa. Sony oyunlarında kesin görürüz fakat 3. parti yapımcılar da kullanırsa çok çok iyi olur. Konsol çıkmadan önce ses çipi çok konuşuldu. Dün denemek için COD MW Warzone'a girdim. PS4 Pro'dan sonra ses çok ama çok farklı geldi. Benim Sony A1 OLED'de acoustic surface denilen bir şey var. TV ekranı titreterek ses oluşturuyor. PS4 Pro da pek fark edilmiyordu bu özelliği TV'nin fakat şimdi net bir şekilde hissettirdi. Daha surround bir ses veriyor PS5 + A1 OLED. Oyundaki ayak sesleri, etraftaki silah sesleri vb bir çok sesi daha gerçekçi duymaya başladım. Kulaklık ile deneme şansım olmadı bu akşam onu deneyeceğim fakat en azından benim televizyonda yeni ses çipi çok şey değiltirdi. Bir tarafıma kaçarak 69 dolara demon's souls aldım. PS3 zamanında en sevdiğim oyunlardandı. Oynadığım dönemde hatta trophy sistemi bile yoktu PS3'de. Oyun remastered değil direk remake ve bluepoint çok çok iyi bir iş çıkarmış. Oyun mekanikleri orijinal oyun ile aynı. Yaklaşık 30dk oynayabildim fakat grafikler vs oldukça etkiliydi. Ghost of Tushima ya bakacağım bu akşam. PS4 Pro'da oynarken bırakmıştım PS5'de oynarım diye. Şimdi 4K 60fps olarak güzel güzel oynarım. Genel olarak sevdim konsolu.
 7. 4 likes
 8. 4 likes
  evet en sonunda aldım şimdi koltuğu.. https://www.amazon.com.tr/NURUS-Fluid-Motion®Çalışma-Koltuğu-Kumaş/dp/B07HGWSKNK bu fiyata iyi gibi geldi. abuk sabuk markalara 1,500 tl vereceğime bunu bu fiyata alayım dedim. aslında eskişehir yolundaki yerlerini aradım bugün gidip oradan alayım diye. orda da hazır ürün yokmuş sadece teşhir deneme amaçlı ürünler varmış. öyle olunca da amazon.com dan istedim. bakalım beğenecek miyim..
 9. 4 likes
  Ofiste kapı zili tesisatı bir seneden beri komple gittiği ve çalışmadığı için kablosuz bir kapı zili ihtiyacım vardı. Bir kaç aydır pilli, dandik bir kapı ziliyle idare ediyordum. Ama başkasının frekansı vs karışıyor, bizim kapı zilini kimse çalmamasına rağmen kendi arada bir çalıyordu. Boş yere kapı açar olmuştuk. Ayrıca pil'de çok uzun dayanmıyordu. Neyseki bu Xiaomi Linptech Wireless Doorbell Wi-fi gibi bir cihaz buldum. Buton kısmı kinetik enerji ile çalıştığından pildi, kabloydu vs derdi yok. Zil sesini çıkaran ana ünitede istediğiniz bir prize takılıyor. İlla kapı yanında olacak diye birşey yok. Wifi ile telefona da bağlanabiliyor. Cihaz üstünden yapılabileceği gibi telefondan da ses şiddeti ve tonu ayarlanabiliyor. Ancak MiHome yazılımı telefona kurulduktan sonra ayarlardan Region kısmı Çin olarak seçilmezse telefon cihazı görmüyor. Bunun dışında ürün amerikan priz standartında geliyor. Bir tane çeviriciye ihtiyaç var. Ben aliexpressten sipariş vermiştim. Euro priz adaptörünü yanında geleceği seçenek ile. Ancak gönderdikleri adaptör bizim Türkiyedeki yuvarlak çukur şeklindeki prizlere girmiyor maalesef. Ayrıca başka bir tane çevirici aldım. Beğendiğim bir ürün oldu. Kalitesi diğer xiaomi cihazlar gibi oldukça iyi.
 10. 4 likes
  Adam 123 senedir aynı bilgisayarı kullanıyor. Onun zamanında overclock jumperlar ile yapılıyordu
 11. 3 likes
  https://urun.n11.com/xbox-series-x-series-s/microsoft-rrt-00010-xbox-series-x-1tb-ssd-oyun-konsolu-siyah-P451894203 burdan aldığım series x geldi. daha kutuyu açmadım. inşallah bi arıza vs. olmaz.. edit: neyse sorunsuz kurdum.. cihaz baya sağlam kaliteli duruyor.
 12. 3 likes
  Sizlerin tavsiyeleriniz doğrultusunda evdeki LG plazmayı değiştirme masrafını öteleyip , gelen kış ve muhtemel pandemi yasaklarını da göz önüne alarak Xiaomi Mi TV Stick 1080p 'yi az önce Black Friday ile 262TL ye aldım : https://www.amazon.com.tr/Xiaomi-Stick-1080p-Android-Player/dp/B08B8F63XP/ref=sr_1_2?adgrpid=62191198978&dchild=1&gclid=CjwKCAiA5IL-BRAzEiwA0lcWYhTUvMEsQmIFNi6OQF8P2aQ81EhZhCZURGfGMTU5n6OrzeSc84w9LhoC_QcQAvD_BwE&hvadid=459923396630&hvdev=c&hvlocphy=1012764&hvnetw=g&hvqmt=e&hvrand=6890302222098874815&hvtargid=kwd-564484890434&hydadcr=23518_2079489&keywords=xiaomi+mi+box+s&qid=1606477100&smid=A1UNQM1SR2CHM&sr=8-2&tag=googlepcstdtr-21 Artık çay-kahve cips ve NetFlix takılıcaz.
 13. 3 likes
  [ https://www.vatanbilgisayar.com/bu-geceye-ozel-sepet-indirimi/ ] Pek cok urunde indirim var... Xbox Series X; [ https://www.vatanbilgisayar.com/microsoft-xbox-series-x-oyun-konsolu.html ] ... Sepete atinca 7.635,08 TL oluyor...
 14. 3 likes
  İlk Pentium bilgisayarım olan ZET Pentium 133'ün üzerinde gelen, Command&Conquer'i, ilk NFS'yi, ilk Diablo'yu oynadığım grafik kartı: S3 Vision968 yongalı Diamond Stealth 64 Video VRAM 4 MB. Şükür kavuşturana!
 15. 3 likes
  Valla 3 gündür kullanıyoruz roborock s6 yı , acayip memnun kaldık. Hergün çalıştırıyoruz ve çıkan toz-tüy vs. inanılmaz. Temizliği gayet iyi yapıyor, mob u 2 güne bir yapıyoruz o da iş görüyor. Hanım da kurtuldu bu dertten , hatta bugün başlattım evden çıktım gittim gezmeye. Yine program üzerinden robotun ne yaptığını izleyebiliyorum , bir yerde arkada mob olduğu için takıldı, remote kontrol yaptım biraz sağ sol yapıp kurtardım ve devam etti. Halıları gerçekten iyi temziliyor , epey şaşırdık. Ev müsait bizim , sadece mutfaktaki sandalyeleri lokanta hesabı ters çevirip masaya koyuyorum bu kadar. Kısacası büyük rahatlık.
 16. 3 likes
  O kadar para verdiğim alete LORD ismini koyar pamuklara sararım be. . Şu ürün 40 lira. Elektrikli süpürgeden bile daha kolay ve ucuz tozları topluyor (İddia ediyorum). Yedek parçası bol ve ucuz ,kirlendi mi at çamaşır makinasına , türlü rengi var. Halısı az evler için olmazsa olmaz. https://www.hepsiburada.com/moniev-mikrofiber-makarna-yesil-mop-p-HBV00000PI3KS .
 17. 3 likes
  X-PRIME marka koltukların tasarımcıları (kendi web sitesindeki fotoğraflar) Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, ama tasarımcıların her ikisi de oturarak değil AYAKTA çalışıyorlar. İki ihtimal var: Ya kendi tasarladıkları koltuklara oturmak istemiyorlar, ya da g.tleri hiç koltuk görmemiş Şimdi ben bu adamlardan koltuk alır mıyım? Almam...
 18. 2 likes
  Bu arada ben de evde muhtemel gelecek kısıtlamalarda, kendimi eğlendirmek amaçlı aşağıdaki arkadaşı aldım. Ben evde amatör ses kayıtları vs için aldım ama cihazın yeteneklerinin asıl amacı yayıncılara yönelik olduğundan bu işlere de el atabilirim.
 19. 2 likes
  Ben de yeni kartı bir teste soktum. Kartta oc yok. Waterblock gelene kadar zorlamıyorum. 16560 - ZvAnA - Palit RTX 3080 Gaming Pro [email protected] - i9 9900k @ 5000mhz - 16GB ddr4 @ 3000 MHz
 20. 2 likes
  Müşterileri oturtamıyoruz ama take away olarak hizmet vermeye devam ediyoruz. Paket servis yapamıyoruz biz çünkü ürünlerin çoğu hassas. Genelde fransız pastacılığı tatlıları ve levanten tatlar olduğundan ötürü motorla / bisikletle paldır küldür taşınabilecek ürünler değil. Eşim 4 yıldır kendi atölyesinden sipariş üzerine çalışıyordu müşteriler o nedenle sisteme alışıklar. Biz günlük ürünleri çıkartıyoruz ek olarak sipariş üzerine üretim yapıyoruz. İzmir boşaldı çok. İnsanlar çeşmeye, kuşadasına, urlaya ve foçaya yazlıklara kaçtı. Yinede müşteri oluyor. Bunada şükür ama zorlanıyoruz. Bu vesile ile instagram hesabımızı da paylaşayım : https://www.instagram.com/marilen.patisserie/
 21. 2 likes
  Cihazı aldım. kapalı kutu. güvenlik sticklerları duruyor. Seri numarası faturadaki seri numara ile tutuyor. Fakat eve gidip deneyemedim hemen patisserie'ye geldim. Dükkandan da ilk defa iş saatinde 1 saatliğine ayrıldım. Acele acele döndüm.
 22. 2 likes
 23. 2 likes
  Buralardayım, uzaklaşmadım. SM-A705FN cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 24. 2 likes
  Dükkanı temizlemek Fakir marka kablolu bir süpürge kullanıyorduk ama dükkan iki katlı olunca zor oluyordu. İndirim olunca Bosch marka kablosuz elektrikli süpürge aldık. https://www.bosch-home.com.tr/urun-listesi/elektrikli-supurgeler/sarjli-dikey-supurgeler/unlimited/BCS612KA2 . Dükkana Dyson almak saçmalık olacağı için 1999TL'ye çift bataryalı bu ürün bakalım bizi ne kadar tatmin edecek Güzel bir şekilde yerdeki tozları saçları vs alsın yeter.
 25. 2 likes
  3dcenter'ın 6800 serisi için yaptığı değerlendirme yayınlanmış. https://www.3dcenter.org/artikel/launch-analyse-amd-radeon-rx-6800-6800-xt 4k altındaki çözünürlüklerde incelemeler farklılık gösterse de 4k sonuçlarında çok az farkla da olsa 3080, 6800xt'den kesin olarak önde. Ama esas mevzu, ray tracing ve dlss'in hesaba katılmıyor olması. Zaten 6800xt'nin düşük çözünürlükte önde olduğu sonuçlarda sam'ın devrede olduğu görülüyor. Yani bir eşitsizlik var. Sam devrede olmasa 6800xt biraz daha geride kalacak. Ya da bir diğer durum olan rt, ayrıca incelenmiş. Yalnızca 1440p çözünürlük için alınan ortalamada 3080, farkı %27 seviyesine çıkarmış. 4k için yapılsa fark %30'un üstüne çıkacaktı muhtemelen. Çünkü 6800xt, rt açıldığında bazı oyunlarda 3070'in gerisinde kalmış görünüyor. 3080'le 3070 arasında %32 kadar fark mevcut. Dlss ise sanki hiç yokmuş gibi davranılıyor ne yazık ki. Halbuki rt'li oyunların birçoğunda dlss seçeneği de bulunuyor ve performansı ciddi biçimde etkiliyor. Onu da hesaba kattığımızda ray tracing için şu aşamada 'gerçekten' oynanabilirliği yalnızca Nvidia sağlıyor diyebiliriz. F/P tarafında Nvidia avantajını kaybetmekten öte sanki daha avantajlı bir duruma bile geçmiş olabilir. Amd rakip teknolojilerini geliştirip tam olarak sunana kadar da bu durum devam edecek gibi görünüyor. Güç tüketimi tarafında 3080, 6800xt'den %10-12 kadar daha yüksek güç tüketiyor. Rt, dlss, sam devreye girmezse w/p oranı kafa kafaya gibi. Bir taraf önde denecekse, 6800xt denebilir. Ancak Nvidia lider olduğu w/p konusundan tensor core ve rt core sebebiyle feraget etmişti. O yüzden bu tip şeyleri devreye sokarsak, Nvidia bariz biçimde öne geçer tekrar. Diğer taraftan üretim tekniği ve bandı farkları var. Amd burada Tsmc'nin ekmeğini yiyor görünüyor. 3070 ve 6800 arasındaki durum biraz daha ilgi çekici. Nvidia tarafı daha ucuz, salt performansta %4-8 kadar 6800 daha hızlı, sam çıkarılsa muhtemelen 3070 düşük çözünürlükte çok az farkla önde olacak, 4k'da ise %2-3 geride olacak. Ray tracing tarafı malum, 3070 1440p çözünürlükte %12-13 önde. Dlss ile fark uçurum oluyor. Yani f/p olarak 3070 bariz avantajlı görünüyor. Güç tüketimi tarafında aralarında 10-15w fark var. Tıpkı performans tarafındaki gibi. O yüzden yine şu önde demek zor. Rt, dlss devreye girince yine 3070 w/p oranında farkı açıyor. Ayrıca 3070'in güç tüketimi, ga102 gpulu üst seviye modellerden çok daha usturuplu görünüyor. Amd tarafında tercih ettirebilecek tek şey, bellek miktarı ve yeni mimari olması itibariyle çok uzun süre güncel sürücü desteği ve uzun süre düzgün performans olur diye düşünüyorum. Ve bunlar benim gibi çok uzun süre aynı donanımı kullanan (en son 3 yıl önce aldım bir şeyler) kullanıcılara oldukça fazla hitap ediyor. Nvidia tarafı ise daha sık güncelleme yapan, yeni oyuncakları kurcalamayı seven kişiler için uygun gibi. Tabi bu tamamen kişisel yorumumdur.
 26. 2 likes
  valla bu biraz da konsolların pc leşmesinden kaynaklanıyor galiba. 500 dolara hatta 400 dolara son kullanıcıya satılan pc parçaları bu kadar oluyor...
 27. 2 likes
  https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/son-dakika-benzine-buyuk-zam-geliyor-6140134/ Son dakika… Benzine büyük zam geliyor Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 37 kuruş zam gelmesi bekleniyor.
 28. 2 likes
  Ya halkin morali bozulmasin diye gostermiyorlar. Aslinda neler oluyor bi bilseniz. Medya sakliyor. Bizim gordugumuz hep sansurden gecmis bantlar. Arsivdeki goruntulerde Tie fighter’lar ortaligin anasini aglatiyor. Wikileaks’de falan hep yaziyor.
 29. 2 likes
  Doğru söyleyin, siz nurus sandalyelerini övmek için para mı alıyorsunuz lan? Forumun en aktif başlıklarından biri bu. Nurus aldım, nurus aldım mı, eve nurus aldım, ofise 4 tane aldım. Aşağı nurus yukarı nurus.. Nurus terör örgütü
 30. 2 likes
  DH Ölücü Taktiği ile 585 TL'ye 3 yıllık XBOX Gamepass Ultimate aboneliği satın aldım Aylık 16,25 TL'lik bir ödemeye tekabül ediyor. Güncel kurlarla 1 tane AAA oyun parası da diyebiliriz. Karşılığında ne alıyoruz? 3 yıl boyunca hem konsoldan, hem PC'den hem Gamepass, hem de EA Access kütüphanesindeki oyunlara sınırsız erişim.
 31. 2 likes
  Hayirli olsun... Yalniz gercekten asiri buyuk yapmislar, ben sirf boyutu yuzunden Slim'i cikana kadar bekleyebilirim...
 32. 2 likes
  https://www.bauhaus.com.tr/oto-temizlik-ve-bakim-cesitli-bakim-urunleri/sonax-sonax-cam-temizleyici-500-ml-12510887 biraz saçma bir konu gibi olacak ama yinede açayım dedim. linkteki ürünü dükkanın camlarını silmede kullanıyorum ve süper temizliyor. forumda çok esnaf türü çalışan yok ama evde de işe yarayabilir. sildikten sonra uzun süre de kir toz tutturmuyor. @Atrin cafe yi açtın mı ? al bunu sil camları çekçek ile 1 ay silmezsin. fiyatı pahalı muhakkak benzer daha ucuz alternatifler vardır ama parasına değen bir ürün.
 33. 2 likes
  Sattik bakalim A3'u, bu hafta piyasa beklentisine uygun faiz artisi gelmezse sictim...
 34. 2 likes
  Serinin yeni oyunu çıktı, betasını da oynamıştım ama devamlı masaüstüne dönme problemi vardı, o bakımdan yarım saat zor bakmışımdır ancak oynanışının Modern Warfare ile ilgisi yoktu, onu söyleyebilirim, eski Black Ops serilerini oynayanlar varsa onlara yakın, Tactical Sprint v.b. yoktu mesela, diğer başka görüşlere göre de öyle baktığım. Oyunun motoru da Modern Warfare ile aynı değil, Treyarch'ın kendi geliştirdiği bir motor ama Modern Warfare motoru ile de tamamen alakasız değil. Modern Warfare gibi RTX desteği var, DLSS desteği de var bunun. Warzone meraklıları için şimdilik birşey değişmiş değil, zaten Black Ops Cold War Season 1 de başlamış değil daha. Ancak Modern Warfare için Season 7 olmayacak artık. Daha başka bir sürü değişiklik, birleştirme gibi yeni şeyler var, hepsini burada yazmam mümkün değil, merak edenler resmi siteden, internetten ayrıntılı araştırabilir. Modern Warfare'in de oynayan kesimi bir miktar azaldı, multisi için konuşuyorum, baya fazla değil ama hafta içi sabahın kör saatinde bile gayet rahat maç bulunabilirken Black Ops Cold War çıktıktan sonra bir miktar zorlanma başladı. Black Ops eski oynanışını çok tutmuyorum, eski Call of Duty oyunlarıma baktım kütüphanedeki hep Infinity Ward'un yaptıklarını uzun uzun sürelerle oynamışım mesela. Battlefield da taa 2021'de gelecekmiş, ne geleceğini de bilmiyorum yine böyle geçmiş dönemde geçen garip birşey gelirse artık bu seriye ilgim baya kopar herhalde. Bunu da çok tutacağımı zannetmesem de(Modern Warfare iyiydi) başka multiplayer FPS yok, piyasa bu Battle Royale üzerine kaydı gibi ya da Valorant, Overwatch v.b. şeyler var. Bir de tabii Rainbow Six Siege sarsılmadı, baya güçlü şekilde ayakta o da. Tabii CS:GO var işte klasik artık, saymaya gerek yok.
 35. 2 likes
  Esnek hortum gibi olanlar bir süre sonra aşınarak kullanılmaz hale geliyor. 45 yada 90 derecelik matkap uçları var, en sağlamı onlar. Ben bu iş için ucuna çevirici taktığım 1/4 universal joint kullanıyorum.
 36. 2 likes
  kışın yatan motorun aküsünün yaza boşalmasından bıktığım için bi delilik yapıp şunu aldım https://www.einhell.com.tr/shop/en-tr/cc-bc-10-m.html Kış boyunca arada bir aküyü şarj edip, şarjta tutacağım. umarım artık bitmez de yeni akü almak zorunda kalmam.
 37. 2 likes
  @stardust saol hocam bende 777 tl yi sonra yükledim aslında daha sonra. stoğu bir açıp bir tükendi olduğundan iptal etmeye cesaret edemedim. https://www.superco-opbros.com/2020/11/10/did-your-xbox-series-x-screws-fall-out-too/ bazı series x lerde yerinden çıkmış vidalar oluyormuş.. https://www.donanimhaber.com/microsoft-ulkemizde-aylik-odemeli-xbox-hizmetini-baslatiyor--126702 abd de 35 dolara 24 ay ödeme ile konsol + game pass sahibi olma olayı ülkemizede gelecekmiş. 24 taksit olacak ve ödenecek fiyata game pass de dahil olacak.
 38. 2 likes
  Yok güzel monitör tabiki de keza zamanında çok gözümde kalmıştı. Ancak 32" 1440p 144hz ViewSonic bir monitör alıp çok sayıda ölü piksel olmasından iade ettim ve iade etmeden önce inceleyerek curved VA panel tecrübe etme fırsatım oldu ve fikrim çok değişti. Her ne kadar VA ekranın kontrastı göze mükemmel gelse de pentile piksel yerleşiminden dolayı yazı netliği (text clarity) kötü ve okunaksızdı. Hareketli sahnelerde de koyu gri tonlarındaki çamurlaşma (smearing) beni deli etti. Tövbe edip çok daha ucuza Acer marka 27", IPS, 144hz, 1080p, 400 nit, 1ms (backlight strobing ile) bir monitör aldım. Gayet memnunum. Monitöre 80-100cm den baktığım ve yaştan dolayı görmem eskisi gibi olmadığından 27 inch'de 1080p benim için hiç sorun olmuyor. Zaten Windows'un display scaling'i çop olduğu için %100 scaling'de kullanmak da işime geliyor. (fakirim dememek için amma kıvrandım (🤣) gibi gözükebilir ama microled monitörler çıkıncaya kadar idare eder bu )
 39. 2 likes
  BIOS flashback olayını cidden bilmiyor musun Ties? https://www.youtube.com/watch?v=iNz4vLhkaP0 https://www.youtube.com/watch?v=cU7ZMmSmu20
 40. 2 likes
  Bazı board'larda arka çıkışların arasında bios update tuşu ve bu iş için belirlenmiş bir usb yuvası oluyor. Bios'u flash diske atıp bu yuvaya takıp sisteme güç verirken bu düğmeye basılırsa sistem cpu olmadan direk bios flashlamayı kendisi yapıyor. Zaten sizlerin alacağınız mobo'lar ortalama üstü bir şeyler olacağından muhtemelen bu özellikle gelir ama önceden spec sheet'lerden bakmakta fayda var.
 41. 2 likes
  Teknoseyir e Series S veya Series X gitmemiş. Dün akşamki haftalık gündemin sonunda Lp baya bir giydirdi microsoft a. Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2020/45 48:00 dakikdan sonra başlıyor Lp nin konsolun gelmemesi hakkında açıklamaları. ''Xbox One ıda göndermediler onu İhsan adlı arkadaşımız kendine aldığı cihazı bize yolladı test ettim videosunu çektim ama Series X e böyle birşey yapmayacağım'' diyor. İhsan da bizim @Bloody bildiğim kadarıyla. Teknoseyir e konsol gönderilmemesi tamamen saçmalık bence de. Lp her yerde Xbox oyuncusu olduğunu söylüyor, oyunlar hakkında konu açılınca ''ben xbox da oynarım bunu'' diyor ama Series S bile göndermiyorlar. Ya Lp nin Mg nin insan ilişkileri zayıf microsoft un ajansı ile kötü bir diyalogları var ya da microsoft da konsolların hangi yayıncıya gönderilip gönderilmeyeceği karar mekanizmasında büyük sorun var. Multiplayer kanalına hem S hem de X gitmiş. Konsol Üssü ne sadece S gitmiş. Konsol Üssü ndeki Murat Sönmez de kendilerine X yerine S gelmesini sadece cihazı boyut üzerinden tanıttığı bir video çekerek ti ye aldı. XBOX SERIES S NE KADAR KÜÇÜK? (konsol üssü) Murat Sönmez ın partneri Onur Series S incelemesinin sonunda Microsoft a ''Bize Series X yerine Series S gönderilmesine kim karar verdiyse allah onu bildiği gibi yapsın '' gibisinden şeyler söyledi. Performans / Yükleme / Resume - Series S Nasıl? (konsol üssü) Mendebur Lemur diye bir kanal var belki biliyorsunuzdur o na Series X gitmiş. Millet ''konsol üssüne Series S mendebur lemur a Series X nasıl iş bu??'' diye yorumlar yazıyor. XBOX SERIES X İNCELEME ve OYUN TESTLERİ! (lemur) Donanımhaber ede sadece Series S gitmiş gördüğüm kadarıyla. Playstation 5 herkese gitmiş gitmeyen yotutube kanalı yok sanırım. edit: magazin, dedikodu haberi gibi oldu. iş güç olmayınca bunlara sardım...
 42. 2 likes
  hocam zehri bi kere aldık. dayanamadık diğer tvyede mi tv stick aldık. ama namıssız tv sitck eski hdmi a girmedi. tabiki zehri alan türk gençliği yılmadı. tv stick le box s i yer değiştirip emellerine ulaştı.
 43. 2 likes
  Çocuk için benim eskiden monitör olarak kullandığım 32" Sony Bravia televizyona Mi Tv Stick bağlayıp sadece Netflix kurulumunu yapıp bırakmıştım, ayarları falan hiç kurcalamamıştım. Geçen gün öyle kurcalarken bir şey fark ettim, meğer HDMI CEC'i açınca (Nedense Sony, Bravia Sync adını kullanıyor) TV kumandasından MI'yi kontrol edebiliyormuşsunuz yada tam tersi. Yani tek kumanda ile bütün fonksiyonları kullanabiliyorsunuz. Hatta TV kumandasında play pause, ileri geri sar, atla vs doğrudan fiziksel tuşlar ile toplamda MI'nin kendi kumandasından daha fonksiyonel oluyor. Yok ben Mi'nin bluetooth kumandasını kullanacağım derseniz MI'yi kapatıp açınca TV'de kapanım açılıyor, ses ortak kısılıp açılıyor falan. Yani televizyonunuzda HDMI CEC özelliği var ise bu tip HDMI'dan bağlanan android TV cihazları ile televizyonunuz aynı bütünleşik android TV'ler gibi oluyor.
 44. 2 likes
  Hava soğutma ise çeşitli Noctua ürünleri fazlasıyla iş görür. Sisteme hangisi uygunsa alıp geçebilirsiniz. Olmadı beQuiet! da iyidir.
 45. 2 likes
  Halı var tabi ki, hatta halı üzerine geldiğinde alet çekiş gücünü artırıyor. Hanım yeni bir halı almıştı, kullanmadan yıkamaya verdik tüylenme az olsun diye. Peşpeşe 2 defa halıyı süpürttürünce tüm haznesi dolacak kadar tüy topladı üzerinden. Az önce tüm evi süpürdü, bu toz bu evde nasıl birikiyor anlam veremiyorum, yine halı tüyleri ve tozla doldurdu haznesini. Mop olayını, halıların olduğu kısımları no mop zone olarak ayarlayıp, oralarda mop yapmasını önlüyorsunuz. Yine yukarıda belirttiğim ecovacs robotlarda ise ona gerek yok, robotun halı tanıma özelliği var, mop yaparken halının etrafından dolaşıyor.
 46. 2 likes
  Ofis için birşey diyemem tabii ama evde bunlara oturarak hem cüzdanınızı yakıyorsunuz hemde rahatsız oluyorsunuz. Yutubda gördüğünüz setupların hepside sırf şekil diziyorlar 3 tane monitör 15 cm uzaklıktan bakıyorlar pratikte hiçbiri beş para etmez. Biraz kalıbın dışına çıkın değişik şeyler düşünün. Öyle sandalye tepelerinde pinekleyemem saatlerce hergün hiçbir sandalye koltuk kadar rahat olamaz. Hiç olmasa giderim aynı paraya 2bin tl verir şunu alırım: https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-dekorasyon-mobilya-niron-multi-fonksiyonel-sallanan-donen-yatan-tv-koltugu-870559117/detay Altına 4 tanede teker koydunmu bu kadar basit. Otururum babalar gibi işim olmaz geymır koltuğuymuş 5bin tl nurusmuş. Dünyanın en rahat koltuğu ikea poang 450 tl @Peregrine Bürosit candır sandalyeleride tank gibidir bendede var eski bürodan kalma 4 tane taş gibi hepside.
 47. 1 like
  web browser yok gibi birşey. Uygulama falan kuruluyor da işe yarar değil. Ya da ben beceremedim. Onun dışında youtube, netflix, amazonprime, blutv, twitch vb uygulamalar gayet sorunsuz. Bir iki güncelleme önce bazı sıkıntılar olabiliyordu. Sesli arama falan çalışmayabiliyor ya da kablosuz bağlantı olmasına rağmen netflix açmama gibi problemler yaşamıştım. Ancak uzun zamandır herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Aldığımdan beri de genel olarak gayet memnunum. Akılsız tv youtube, netflix vs izlensin isteniyorsa bence başka bir cihaza bakmaya gerek yok.
 48. 1 like
  @stardust oyun Guerilla'nın Decima oyun motorunu kullanıyor. Oyunu yapmadan önce Kojima reis Sony stüdyolarını gezip kendine bunu seçti. https://en.wikipedia.org/wiki/Decima_(game_engine) Ben oyunu tekrar oynayabilmek için unutmayı bekliyorum. Spotify'dan oyunun müziklerini haftada 1-2 kere dinlediğim oluyor. 2019'un en iyi oyunlarından.
 49. 1 like
  dün odesa'ya gittim görevli olarak, sis yüzünden geç kalmasam uçağı 2. pilot'a bırakıp taksi ile en yakın yerden bi operasyon yapacaktım. ama hem tehirli idi sefer hem de ps5 alınabilecek en yakın yer 20 dk mesafedeydi, git gel ben de fazladan 1 saat daha gecikmeye sokamadım uçuşu. ama odesa 1 saatlik uçuş yani, bilet bedava, şu death stranding feci sardı, sonra da red dead redemtion 2 var, ondan sonra da cyberpunk çıkacak o yüzden tek başıma gitmek için çok da hevesim yok. yanıma bir arkadaş gelecekse işte birer tane kendimize alsak 6 kişi de o arkadaşın uçak biletine sponsor olur toplamda 8 tane alır geliriz. yoksa zaten bir kaç ay içinde illa bir amerika uçuşu denk getiririm. şimdi zaten krismıs öncesi orda da stok problemi varmış bulunmuyormuş.
 50. 1 like
  Belki sen o arada kilo vermişsindir