• Announcements

  • Mr.Crunch

   Hosting değişikliği ve YouTube linki içeren postlar   06/09/2019

   Sitenin sunucusu değişti. Değişiklik sonrası preview linki olan postlar'da hata mesajı olmadan kaydedilmemeye başladı. Bilgimiz dahilinde, inceleyeceğim. O zamana kadar bu postları preview olmadan, doğrudan link şeklinde yapıştırabilirsiniz.   Hosting ile ilgili soru, sorun başlığı    

Leaderboard


Popular Content

Showing most liked content since 07/22/2019 in all areas

 1. 7 likes
  Perşembe günü TV'yi teslim aldım. Aynı gün kurulum randevusu için Vestel servisini aradım. Ücretsiz kurulumla ilgili ufak bir sorundan sonra, TV'nin seri no'sunu bildirince ücretsiz kurulum hizmeti teyit edildi ve bugün saat 11 için randevu verildi. Servis tam saatinde geldi, gelmeden 15-20 dakika önce telefonla arayıp haber veriyorlar zaten. Kurulum yapılması 15 dakika sürdü. Önceden hazırlayıp USB diske attığım 4K çözünürlükte 6 renkten oluşan PNG dosyalarını oynatıp panelde ölü piksel testi yaptık, panel sorunsuz çıktı. Garantisini onaylatıp servisi yolladım. Hemen One X'i bağladım. Açılışta "4K'ya geçeyim mi?" diye sordu. "Geç anasını satayım" dedim XBOX'ta görüntü ayarları kısmından temel kalibrasyonu da yaptıktan sonra hemen Forza 7'yi açıp bir iki turladım. Hissedilir bir input-lag görmedim ama daha detaylı bakmak lazım tabii. Youtube'dan indirdiğim birkaç 4K 60 fps HDR videoyu da oynattım; TV'nin dahili medya oynatıcısı sorunsuz ve akıcı bir şekilde oynattı videoları. TV'nin kasası çok şık ve ince. Çerçeveler de neredeyse yok gibi. 1 saatlik ilk izlenimler bu kadar. Akşama biraz daha kurcalayayım şunu...
 2. 6 likes
  Vestel Desibel SBA400 Soundbar nihayet elime ulaştı ve dün gece kurulumunu yaptım. Önce birkaç fotoğraf... Ürünün malzeme kalitesinden bahsedeyim. Kasası fırçalanmış aluminyum ve üstteki Vestel logosunu yok sayarsak, çok şık bir görünümü var (logoyu asetonla silmeyi düşünüyorum). Cihazın ağırlığı, metal kasası sebebiyle 3.7 kg. Internet üzerinde giriş/çıkışlarıyla ilgili çok az bilgi olduğu ve hiçbir görsel de bulunmadığı için, özellikle arka kısmını fotoğrafladım. Gördüğünüz gibi cihazda 1 adet HDMI girişi, 1 adet de ARC özelliği taşıyan HDMI çıkışı bulunuyor. Bu fiyat seviyesindeki (350-800 TL bandı) hiçbir soundbar'da HDMI giriş-çıkışı yok; bu yüzden diğer cihazlardan bir adım öne çıkıyor SBA400. Aklıma gelmişken yazayım; cihaz Vestel'in Manisa'daki tesislerinde değil, Çin'de üretilmiş. ARC destekli HDMI neden önemli? Çünkü TV'niz ile soundbar arasında ARC destekli HDMI portları aracılığıyla bağlantı yaptığınızda, TV'nizin kumandasından soundbar'ı da kontrol edebiliyorsunuz. Soundbar TV ile birlikte otomatik olarak açılıp kapanıyor. Optik, coax ve RCA bağlantı kullandığınızda, cihazı kendi kumandasından açıp kapamak ve ses seviyesini de yine kendi kumandasından ayarlamak zorunda kalıyorsunuz. HDMI/ARC bağlantısı, sizi bu dertten kurtarıyor. Cihaz açıkken, bize göre sağ taraftaki ufak bir alanda 1 adet beyaz LED, aktif olan giriş portunu belirmek için de bunun hemen yanında farklı renklerde 1 adet LED yanıyor. HDMI/ARC bağlantı için açık yeşil, optik giriş için koyu yeşil, Bluetooth için mavi gibi farklı renkler belirlenmiş. Ben HDMI/ARC girişini kullandığım için beyaz/açık yeşil renkte yanan LED'ler gözümü rahatsız etmedi; cihazla ilgili olarak en çok bu duruma sevindim diyebilirim HDMI/ARC bağlantısını için en başta ufak bir sorunla karşılaştım. TV'yi stand-by konumuna aldığımda soundbar da kendini kapatıyor, ancak 2-3 saniye sonra tekrar açılıyordu. TV'nin yazılımından kaynaklandığını düşündüğüm bu sorunu, TV'ye yazılım güncellemesi yaparak aştım. Şu anda bağlantı, birlikte açılma-kapanma sorunsuz durumda. Ses kalitesine gelince... Soundbar'la birlikte TV çağ atladı diyebilirim. Cihazın tiz ve orta frekanslardaki ses üretimi çok başarılı; çok net ve pürüzsüz ses alıyorsunuz. Alt frekanstaki seslerde pek tabii ki harici subwoofer'lı cihazlar kadar iyi değil, ama yine de tatminkar ve tok bass sesler üretebiliyor. 30 kademe ile ayarlanan ses seviyesinde zaten 19-20. kademeden sonra sesi daha fazla açamıyorsunuz konu-komşuyu rahatsız etmemek için Ancak bu seviyelerin üzerinde bile seste herhangi bir çatlama, netlik kaybı yok. Cihazla ilgili hoşuma gitmeyen tek husus şu oldu: Girişler arasında seçim yaparken hangi girişte olduğunuzu bir kadın sesiyle söylüyor ve bu kapatılamıyor. Sonuç: Malzeme kalitesi, şık tasarımı, ses çıkış gücü, ses kalitesi, giriş-çıkış özellikleri ve en önemlisi HDMI/ARC desteği sayesinde, 378 TL'lik fiyatının kat kat üzerinde performans veren, kıyıda köşede kalmış bir "hidden gem"
 3. 6 likes
  Yaşadıkları ülkelerde sol, sosyalist, yeşil partilere oy verip, senede 1 defa 10 günlüğüne geldikleri ülkede sağcı-islamcı partiye oy atan kafa, kullandığı her türlü araç-gerecin de ırzına geçer.
 4. 5 likes
  Eğer sağ şeridin boş ise ve inatla soldan gidiyorsan hata yapıyorsun hocam. Sağın dolu ise ve araç sollamak için sol şeride geçtiysen ve o anda senden daha süratli biri sana yaklaşmaya başlayıp sellektör falan çakıyorsa o zaman kimse sana birşey diyemez, arkandan gelen yavaşlar, senin aracı geçip sağ şeride geçmeni bekler. Bu işin normali budur. Aynen abicim. Ben de en sol şeride geçtiğim zaman arkada hızla yaklaşan bir araç oldu mu hızım onun fren yapmasına neden olacak bir süratteyse bir anda gazlayıp atıyorum kendimi sağa. Kendimin sinir olduğu birşeyi başkasına yapmaya hakkım yok.
 5. 5 likes
  lan zaten çıkabilecek bütün sorunlar daha önceden çıktı, daha ne çıkacaktı ki... @TiesTorN
 6. 5 likes
  Bir tane mobil klima aldım. Evde bir tane büyük 24000 BTU klima mevcut fakat yaşadığım yerde elektrik sıkıntısı çok fazla, elektrik sürekli kesiliyor. Apartmanın kendi jeneratörü var ama jeneratör daire başına sadece 6 amper sağlayabildiği için evdeki büyük klimayı jeneratörle kullanamıyoruz. Klimasız da yaşanmadığı için mecburen bir de portatif klimalardan aldım. İnanılmaz gürültülü ve hortumu ayak altında geziyor fakat en azından oda sıcaklığını tahammül edilebilir seviyede tutabiliyor. Güzel tarafı sadece 3 amper çektiği için jenaratör ile de kullanabiliyorum. Fakat gelin görün ki salak alet elektrik gidip gelince otomatik çalışmıyor. Çoğu klimada bunun ayarı var. Belli bir tuş kombinasyonu ile elektrik geldiğinde en son çalışma modunda otomatik olarak çalışmasını sağlayabiliyorsunuz fakat bu salak portatif klimada böyle bir şey yok. Muhtemelen devresinde hiçbir hafıza donanımı mevcut değil çünkü her elektrik gidip gelince siz elle çalıştırdığınızda default ayarlarda açılıyor, her çalıştırdığınızda tekrar elle ayarlamanız lazım. Ben de şöyle bir şey yaptım. Elimde bir sürü boşta duran Attiny85 vardı. Bunlardan birine eski bir kumandadan söktüğüm IR led'ini lehimledim ve klimanın kendi kumandasından kopyaladığım komutlarla da her elektrik kesilip geldiğinde klimayı çalıştıracak şekilde programladım. Bu zımburtıyı da eski bir telefon şarj cihazına takarak klimanın alıcısının görebileceği bir yere de sabitledim. Çiçek gibi oldu #include <IRremote.h> IRsend irsend; void setup() { delay(3000); irsend.sendNEC(0x8E700FF, 32); //on delay(1000); irsend.sendNEC(0x8E728D7, 32); //cool delay(1000); irsend.sendNEC(0x8E76897, 32); //High delay(1000); for (int i = 0; i < 10; i++) { irsend.sendNEC(0x8E7B04F, 32); //minus delay(40); } } void loop() { }
 7. 5 likes
  Love, Death & Robots Animatrix gibi her bolum farkli gorsel tarzda animasyon. Black Mirror gibi her bolum farkli konu, serbest. Konu takip etme derdi olmadan, 20-30 dakika TV basina baglanmadan, kisa aralarda cerezlik izleyebilecegim 10-15 dakikalik icerik ararken buldum. Ilk bolum ve arada bazi bolumler biraz ciplaklik veya siddet icerebiliyor, her yerde izlenemeyebilir. Netflix'te mevcut.
 8. 4 likes
  ağır gerizekalılık. zaten size yol vs. yapın diye maaşımızın yarısını vergi olarak veriyoruz, bu daha neyin ücreti. ulan tamam ücret koyacaksan da göstermelik bir şey koy 10-15 TL. 100 TL'ye bir otobandan & köprüden geçmek nedir? arka arkaya 2 otoban bi köprüden geçtin gitti 250-300 TL. benzin alırım lan o paraya. bu yolların tek iyi tarafı radar olmaması. istersen 300km/s ile git sallayan yok. "parayı verdim babalar gibi basarım" durumu geçerli buralarda.
 9. 3 likes
  açıkçası o kadar hızlı oldu ki, daha sen yorum yapamadan ben kargoya verdim bile @Najaz
 10. 3 likes
  Aklımdayken... Allaan Cortçusu...
 11. 3 likes
  görüş alanı ve tepki süresi diye birşey var. Hız limitleri de bu yüzden var. Sen yola çıkmaya karar verir ve hareketlenirsin çünkü riskli mesafede kimse yoktur ama birden saniyede 50m ile giden bir şempaze pardon gerçek erkek ortaya çıkar ve senin beynin yeni durumu algılayana kadar hala yola çıkmaya devam edersin. Burası yerleşim yeri ve orada yola katılan yan yollar var yani limit muhtemelen 50km/s. 120 ile gidersen kimseye doğru şeyi yapma şansı vermezsin. Dün 30 bölgesinde bir kavşaktan yola çıktım. Sağ tarafta öncelik ve kontrol edip boş olduğunu görünce gazladım. Bir anda 50 civarı giden bir yol bisikleti belirdi. Yapacak birşey yoktu sadece sağımdan geçebilsin diye yolun soluna kaçtım, pardon anlamında el sallayıp devam etti. O kadar hızlı gidiyorsan benim yolu kontrol etmemle gaza basmam ve diğer yöne de bir bakmam arasında gelip vurman çok normal. Videodaki beyaz araba kanunen olması gerekeni yapmış, yol boşken çıkıyormuş, aniden yol boş olmayıverince durmuş. Yaşlı olabilir, acemi olabilir, kanunen kimse zımba gibi bir gerçek erkek olmak zorunda değil. Ekşideki ideal erkeklere göre mallık yapmayıp kararlı bir şekilde yola çıksa parçalanıp ölecekti, muhtemelen o bölgede yaşayan ve malını bilen biri. Siyah araba her durumda suçlu, çocuk çıksa evet suçlu ama çıkmadığına göre suçsuz diye bir durum yok, suç için mutlaka birini parçalamak gerekmiyor.
 12. 3 likes
  https://austin.craigslist.org/cto/d/austin-1975-vw-bus-westfalia-camper/6947570596.html Adam gercekten de cillop gibi restore etmis aleti. Her asamasini fotograflamis, belgelemis falan. Koca bir klasor dolusu resim gosterdi vs. Yillardir boyle birsey istiyordum ama muhtemelen hic kullanmayacagimi ve evde bir ton laf isitecegimi bildigim icin o kadar da alici gozle bakmadim. Belki baska bir hayatta. Ama meraklisi vardir, iyi restore edilmis bir ornek gormek ister vs. diye buraya atiyorum.
 13. 3 likes
  Bu yollar kullanılsın diye yapılmıyor ki. Verilen geçiş garantisi sayesinde yandaş müteahhitlerin cebine devlet hazinesinden para aktarmak için yapılıyor. Yoksa 3 kişi geçmiş 5 kişi geçmemiş kimsenin umrunda değil. Ama bitecek bu yağma düzeni; az kaldı.
 14. 3 likes
  bu upgrade olmuyor ki. starın derdi sadece daha güncel model bir arabaya bineyim değil ki, benim kafada o konuda, imkanlar dahilinde olabildiğince yüksek motor ve beygir istiyor.
 15. 3 likes
  Gerçek HDR'ı görmeden aslında HDR'dan bahsetmek biraz zor ama bence çok muazzam bir şey olmasa gerek. Benim monitörde de sözde HDR var ama kullanmıyorum. Kullanmamamın tek sebebi de monitördeki sözde HDR'ın kötü yada yetersiz kalmasından değil, yazılımların HDR desteklememesi yüzünden masaüstünde falan çok çirkin bir görüntüye sebep olması. Youtube'da falan HDR'ı açınca HDR desteklemeyen videolar falan seyredilmez oluyor. Çünkü zaten renkli ve siyahlı olan görüntünün üstüne bir de monitör renk ve siyah basıyor, saçma sapan bir şey ortaya çıkıyor. Youtube da HDR destekli video oranı 10000000000/1 falan, o 1 tane de HDR demo videosu. "Düzgün HDR" da olsa sonuç aynı olacak çünkü monitör neresi HDR neresi HDR değil ayırt edemiyor.HDR'ı açınca akrana giden her şeye HDR muamelesi yapıyor. Oyun desen orada başarım konusunda biraz daha umut var. MassEffect'i baştan sona HDR olarak oynadım ama isteseydim monitör ayarlarından renk falan basarak HDR olmadan da o görüntüyü yakalardım. Fakat oyun yok. HDR'I Toplasan 5 oyun destekliyor, onların da kaç tanesi sizin zevkinize hitap edecek? Kaç tanesini oynayacaksınız? Yani hem içerik sıkıntısı var hem destek sorunları var. Bu gün 10 numara HDR'lı mobitör de alsan hiçbir türlü tatmin etmeyecek. Geçen sene çıksa ayıla bayıla alıp kullanacağınız bir monitörü bu sene üreticilerin yeni uydurdukları bir özellik yok diye omuz silkmek bana çok doğru gelmiyor. Vahşi kapitalizm böyle bir şey işte, bu adamlar her sene yeni bir şey uyduruyorlar biz de elimizde o uydurdukları yeni şey yok diye üzülüyoruz. Hani 3D'li televizyonlar alıyorduk, 3D olmayan televizyonlar kakaydı. Nerede 3D televizyonlar şimdi? 3D ayağına sattılar millete televizyonları sonra bitti gitti. 5 sene sonra bu monitörün düzgün HDR'lısı çıkacak ama o zaman da o monitörde X özelliği olmadığından yine mutsuz olacağız yada 5 sene sonra düzgün HDR'lısını alıp sonuçtan yine tatmin olmayacağız. Lafın özü, şu hayatta şunu öğrendim ki "teknolojinin peşinden koşmayacaksın! Bırak teknoloji sana gelsin". Bekle HDR bi standart olsun, her eve girsin, her türlü içerik oluşsun git ondan sonra HDR'lı monitör al. Zaten bu şartlar oluştuysa o gün pazarda HDR'sız monitör bulamazsın. Bunu yaparsan hem paran cebinde kalıyor hem de o ürünü aldığın gün hemen ürünün etinden sütünden faydalanmış oluyorsun. Akıllı telefonlar ilk çıktı ilk koşup alan yine ben oldum. Yazılım sorunları donanım sorunları, donanım yetersizliği hepsini ben yaşadım, bütün çilesini bütün dertlerini ben çektim. Şimdi sefasını 83 yaşındaki dedem sürüyor. Çünkü o teknolojinin peşinde koşmadıi teknoloji ona geldi. Adamın telefonu şimdi 5 vakit ezan okuyor, çok mutlu. Beklemeyip sürekli en son çıkan ürünleri alırsan bir ton para verip hem kobay oluyorsun, hem de mutlu olmuyorsun.
 16. 3 likes
  CANON MAXIFY MB2150 çok fonksiyonlu yazıcı aldım. Daha doğrusu olay şöyle gelişti: Baskı işleriyle uğraşan bir abimiz bu yazıcıyı almış ama daha sonra kartuşları çok pahalı diye kullanmamış yazıcıyı. Bana söyledi işine yarayacaksa al, yoksa çöpe atacağım diye. Ben de abi çöpe atılır mı, milli servet bunlar, en azından tarayıcısını kullanırım diyerek aldım eve getirdim. n11'den 90 TL'ye muadil kartuş seti alıp kartuşlarını da değiştirdim. Şu an sorunsuz çalışıyor alet. Tam da eve wi-fi özelliği olan bir yazıcı alayım diye düşünüyordum, güzel denk geldi zamanlaması.
 17. 3 likes
 18. 3 likes
  Beş hafta önce Ryzen 5 3600 ile kullanırım diye MSI B450 Tomahawk anakart aldım. Henüz işlemciyi almadım. Son durum:
 19. 3 likes
  Aradaki sürenin ne kadar olduğu önemli...
 20. 3 likes
  İsabet olmuş. Zaten çok pahalıydı...
 21. 2 likes
  Hepsini kargo dahil 300 TL'ye aldım
 22. 2 likes
  Güney Kore yapımı Parasite'ı izleyen var mı? yorumlar puanlar falan hep çok iyi. https://www.imdb.com/title/tt6751668/ Trailer
 23. 2 likes
  @Altan Yoklar TV'nin ayarlar menüsünde SIMPLINK seçeneğini aktif hale getirmen gerekiyor. SIMPLINK, LG'nin HDMI-CEC'e kendince verdiği isim. PS4'te de yine sistem ayarları altında HDMI Device Link'i aktif hale getirmen lazım.
 24. 2 likes
  Ölmeye niyetim yok , yukarıda Ties gibi yazayım dedim. Aslında şunu da eklemem lazımdı: "benim ya da başkasının neden yol vermediği seni ilgilendirmez ki , önünde biri varsa yavaşlayacaksın bu kadar basit." Ties mod off . Ağır hareketlerle şerit değiştirdiğim doğrudur. Sokakta yürürken çekilin çekilin diye bağırarak insanları yara yara neden koşmuyorsanız yolda da bunu yapmayın lütfen . Orası yarış pisti değil trafik denen olgu bunun için var. Bir de toplum bilinci saygı falan da var da şimdi boşver şimdi. Bu arada kimse de madalyonun öbür yüzüne bakmamış herkes benim yazdıklarıma takılmış , bu arkadan " yolu açın çekilin" diye bağıran araç ambulans mı , itfaiye mi, polis arabası mı kimse sormamış. Hepimiz çakarları yakıp sellektör yapa yapa yarışalım o zaman.
 25. 2 likes
  her 2 haftada bir tekirdag-gebze arasi yolu (cogu kismi otoyol) kullanan biri olarak ekleyecegim pek birsey yok; zaten uyuz durumlar burada yazilmis sadece pekistireyim: ozellikle yazin bu yolda olagan kullananlarin disindaki baska il ve ulke plakali araclarin sayisi artiyor. serit nedir? ne ise yarar? nasil kullanilir?! dersi vermek lazim bunlara agizlarina kurekle vura vura. ya arkadas bazen en sag serit kilometrelerce bos oluyor. tum trafik en sol ve orta seride birikir mi?! bu nasil bir denyoluktur! bir de otoyolun beylikduzu-corlu arasi 2 seritli. deli gibi kamyon, tir, tanker oluyor. haliyle tum otomobiller sol seritte gitmek zorunda kaliyor. buna ragmen selektor yapan o.ç'ler var. artik bunlara karsi ne yapacagimi sasirdim! sayilari o kadar cok ki! genelde 3 gruba ayriliyorlar: * range rover, bmw, mercedes, audi c vb. gibi araclari kullanan zenginler ve bunlarin dölleri * esek arabasindan hallice symbol, megane, doblo vb. kullanan dingiller. cogunlugu da sirket arabasi. sik sok filo'nun renkli plakaligindan anlasiliyor. * the apaçi team: polo, golf, scirocco ve amk seat leon'lari genelde bunlari olusturur. farlari zaten göz alan ampuller kullanir. sis farlarini da yakarlar. sinirlenmemeye calisiyorum. orta dikiz aynasini, selektor gozumu almasin diye kapatiyorum.
 26. 2 likes
  Genelde eski modeller kullanıyorlar problem biraz ondan kaynaklanıyor. Bakım konusu da var @TiesTorNun bahsettiği gibi. Edirne’den dönerken hep eski Mercedes ve BMW ile gelenler olurdu, 2-3 hafta önce gidip geldim Edirne’ye, durum hala aynı. Bunu neden yaptıklarını bilemiyorum, ucuz olması etken olabilir tabi ama işkenceden farksız bir şey 2-3 gün araba kullanmak, şuradan çıkıp Çanakkale’ye gitmek zor geliyor bana. İskenderun’a giderken zaten uçakla gidip orada araba kiralıyorum. Türkiye’nin her yerinde araç kiralamak-uçakla ulaşmak mümkün artık. Memleket hasreti vs. de hikaye, yok öyle bir şey. Ben kaç senedir İskenderun’a 2 gün gittiğimde sıkılıyorum 3. gün dayanamıyorum. Babamlar orada olmasa gitmem zaten. İşin magazinsel boyutundan farklı olarak bu araçların eski olmasının yanında bu şekilde gelen yurtdışında çalışan insanların, oralarda alt gelir grubunda bulunması ve bu araçlara yeterli bakımı yaptıramaması gibi nedenler ön planda bence. Bugün rutin bir BMW bakımı ortalama 400 euro civarında tutuyor her 10-12k km’de, ayda 1300 euro maaşı olan biri için ciddi bir rakam olabilir.
 27. 2 likes
  Madem uyuz olduklarımızı yazıyoruz: - 3 şeritli otobanda sağ seritte yer varken orta şeritte tın tın gidenler. Ciddi bir tehlike yaratıyorlar. Özellikle limit olmayan bölgelerde 150 km/s üstü hızlarda bunlardan biriyle karşılaşmak hoş olmuyor. - 2 şerit otobanda 90 ile giden kamyonu 95 ile sollayan kamyonlar. 5 dakika süren sollama gördüm. - yukarıdakini yapan karavanlar. Madem emeklisin ve zamanın var ne b.k yemeye sollamaya uğraşıyorsun. Madem solluyorsun azcık gaza bas be adam. - Büyük bir dağ geçidi vb öncesi düz yolda sollamayı zorlaştıran karavanlar. Biraz sonra 20 km/s ile gideceksin, azcık yavaşla da geçelim. Çoğu iyi karavanın motoru güçlü ve düz yolda limitin üstüne kolayca çıkıyor, mesela 110 gidiyor istediğinde. Haliyle sollamak zorlaşıyor ve yakalanma riski taşıyor. Dağ yolunda viraşları dönemiyor tabii ve arkasında yürüyerek ilerliyoruz. - Dağ yolunda yol verme ceplerini kullanmayan karavanlar. Bize lazım olan şeyleri taşıyan kamyonlara lafım yok, hakediyoruz - Yoğun ama akan trafikte solda milleti taciz eden ve dibine giren yavşaklar. Polis yakaladı mı ehliyeti alıyor 3 aylığına ama bu puştları durdurmak ne mümkün. - Sıra beklemeyen inekler. Otobana çıkıyoruz mesela, 3 araba peşpeşeyiz. Giriş rampasından hızlanarak sağ şeride katılırken en arkadaki hur çocuğu kaptırıp sağa geçip yanımıza geliyor. bizim aklımız kesmiyor mu amigo? Rampa bitiminde çıkıyorum üstüne tabii. Araba bisiklet parasına olunca kıymak kolay - Bir de sollama yaparken asla hızlanmayanlar. Teyzecim tamam orta şeritten 110 ile gidiyorsun. Soldan milletin 150-250 vb ile geçtiğini de görüyorsun. Önüne 100 ile giden bir araba çıkınca sola ustaca atlamayı da biliyorsun. Gaza yüklenip olabilecek en kısa zamanda sollamayı bitirip şeridine ni,ye geçmiyorsun. Kurallar öyle diyor. Sorsan 10 numara sürücüdür. Sol tarafta kısa süreli bir mezbaha tecrübesi yaşanıyor sayesinde. Bak gene sinirlendim
 28. 2 likes
  %25 siyah %75 beyaz. Siyah aşırı hızlı kusuru bu ve tali yol çıkışı olan bir alana gelirken en azından kontrollü şekilde hız düşürmek lazım. Sürati çok aşırı. Ama diğer araç şoförü için konuşursak ne olursa olsun tali yoldan ana yola hem de karşı şeride geçeceksen hem gelen aracın hızını kestirecek yeteneğin olacak hem de öyle uyuz uyuz, kararsız hareket etmeyeceksin. Çünkü siyah araç o kadar hız yapmamış olsa yine muhtemel bir kazaya sebebiyet verecek bir hareket. Maalesef bizim ülkede de bunun gibi uyuz şoförler gırla. O beyaz aracın siyah aracı bakıp da görmemesi gibi birşeyin olduğunu sanmıyorum, görüş alanı gayet açık gözüküyor. Olsa olsa gelen aracın hızını kestirememiştir. Bunun gibi uyuz tipler herkesi kendi gibi sandığı için oluyor bu tip kazalar. Geçenlerde benim başıma da benzer birşey geliyordu. Tek yönlü ana yoldan sol şeritten süratli şekilde giderken tali yoldan soldan böyle bir dangalak karşı tarafa geçmek için çıktı önüme, ben kadını çok net gördüm, normalde çıkmaması lazım, durdu durdu biranda çıkıverdi. Yol çıkışında gördüğüm andan itibaren ne olur ne olmaz bu salak çıkar diye hız düşürmeye başladığım için durabildim. Hayır sağ şeritte de yol çalışması var ve bunun geçmek istediği karşı yolun girişinin yarısını belediyenin kamyonu kapatmış halde, giriş dar. Buna rağmen sanki sağdan ben gelmiyor muşum gibi uyuz uyuz çıktı bir de geçemeyeceğini anlayınca kaldı boylu boyunca bütün yolu da kapatmış oldu. İşçiler abla napıyon falan dediler, benim aracı işaret ettiler de kadın anca farketti beni. O zamana kadar o kadar selektör yapmama, kornaya basmama rağmen kadının bir kere sağına baktığını görmedim. Tüm bunlar iki bilemedin üç saniyelik olay. Duramasam çarpsam bana aşırı sürat karşı tarafa da kontrolsüz ana yola çıkış diyecekler. Oysa olay herşeyden önce karşı tarafın sağını adam gibi kontrol etmesine bağlı. Trafikte nefret ettiğim ikinci olay da aq ülkesinde herkesin gittiği hıza bakmadan orta, sağ şerit boşken inatla en sol şeritten gitmesi. Her gün onlarcasına sövmekten bıktım. Bazısı sen anca dibine girinnce, selektör yapınca uyuz uyuz geçer sağa, bazısı buna rağmen inatla devam eder aynı şeritte, sen sağlamak zorunda kalırsın. Bir gün valla dalacam bunlardan birine.
 29. 2 likes
  amerikada okulda uçakların kendi kulaktığı yoktu, bir de hijyen açısından çoğu kimse ayrı kulaklık almayı tercih ediyor zaten olsa bile. eğitimin hangi aşamasında derken, küçük uçakla uçtuğun her uçuşta kullanıyorsun bunu, zaten bunu takmasan gürültüden duramazsın pervaneli uçağın içinde. sonra tip eğitimini alıp airliner uçaklara geçince olay bitiyor tabi, çok daha küçük ve kibar kulaklıklar var. gerçi ben nerdeyse hiç takmıyorum, tam kalkıştan önce takıp, 5-10 bin ft arası çıkarıyorum bir de tam inmeden takıyorum işte, o da uçuşun en riskli anlarında elinle mikrofonu kullanmak zorunda kalma diye. kural gereği 20bin ft altında takılı olmalı, o yüzden siz evde uygulamayın
 30. 2 likes
  Bazı araçlardan sökmesi çok kolay (teyp gibi arabanın içine girmene, lastik gibi uzun uzun sökmekle uğraşmana gerek kalmıyor), led olanlar pahalı ve ikinci elleri bile iyi para ediyor, yedek parça olarak günümüzün boktan trafiğinde sık hasar gören ve aranan parçalardan. (Bu işi yapıyormuş gibi yazmışım...)
 31. 2 likes
  https://www.hepsiburada.com/grundig-gsb-150-se-maia-tasinabilir-bluetooth-hoparlor-p-HBV000004Q0XB Amazon'dan aldığım JBL Flip3'ün bataryası 3 senede mefta olduğundan ve bu bluetooth'lu zımbırtılara alıştığımdan dolayı bt hoparlör arayışındaydım. Hepsiburada'da bu kampanya ile 100 TL'ye indiğinde ısmarladım ve geldi, yav 100 tl ne kaybederiz diye düşünüyordum ama beklediğimden iyi çıktı. Bir kere ses kalitesi gayet güzel, hem önüne, hem arkasına hoparlör koymuşlar, benim gibi bu aletleri ekseriyetle telefondan podcast vs. dinlemek için kullanıyorsanız fazlasıyla yeterli, JBL'yi aramadım açıkçası ki bunu söyleyeceğimi hiç düşünmezdim. : ) Bataryası da bayağı gidiyor. Gerçek fiyatı 300 TL falan diyor ama geçenlerde bir kere daha 100 tl'ye satıldığını gördüm, eğer benim gibi arayışta iseniz 100 TL'yi hakeden bir kalitesi var. Ben siyahını aldım, renk seçenekleri arasında benim için alınası olan tek buydu ve güzel bir rengi var. İhtiyacınız varsa listenize ekleyin derim.
 32. 2 likes
  Ya OLED’ciler islemci gucu artan display contoller’larda akilli algoritmalarla burn-in’i cozecek, ya da microLED yayginlasacak. Oyle ya da boyle, pixel seviyesinde aydinlatma ile elde edilecek goruntu kalitesi ve kontrast rakipsiz, o zamana kadar her sey ara cozum.
 33. 2 likes
  istanbul anadolu yakasindan yola cikan biri olarak bu yeni otoyol+osmangazi koprusune verecegimiz para herhalde 500 liralarin uzerini bulur. o paraya sabihadan ucakla giderim daha ucuza gelir. ya da okuz aliriz o paraya 🐂 ne sacma sapan bir ulkedir bu
 34. 2 likes
  Ellerindeki bütün parayı arabaya ve yolda alacakları yakıta harcadıkları için bakıma pek kafa yormamışlardır muhtemelen. "Mersedes sonuçta ağbi, nolcak ki" tadında bir yaklaşımları olabilir.
 35. 2 likes
  cyberpunk'tan başka beklediğim oyun yok desem yeridir... witcher 3 çıtayı çok yükseltti, başka oyunlara bakasım gelmiyo ondan sonra. aynı çıtada cyberpunk olacaktır.
 36. 2 likes
  dark 1. sezon sonlara doğru beni epey baymıştı, ikinci sezona başlayasım gelmedi valla.
 37. 2 likes
  motor no yazan yere bi 100 TL sıkışmış sanırım.
 38. 2 likes
  Ben tampona yapistirdim plakalari. Hic bisi yapamiyorlar
 39. 1 like
  Yahu konu olarak ne anlatabilirler tahmini olan var mı ? Matrix 1-2-3'ü izledim. Animatrix'i izledim. Olayla ilgili başka bir bilgim yok ama Neo'lu Trinity'li ne anlatabilirler ?
 40. 1 like
  ‘Matrix 4’ Officially a Go With Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss and Lana Wachowski https://variety.com/2019/film/news/matrix-4-keanu-reeves-carrie-anne-moss-lana-wachowski-1203307955/?fbclid=IwAR2F9nuUShvhg-mb5DZ27KSrknrQiBZ4YHLYXCjVnt7SXzzWhP26R-iSvzo
 41. 1 like
  en sonunda ben de öyle yapacam gibi. degistirmeyin dememe ragmen ibneligine yapiyorlar.
 42. 1 like
  EPIC Games'in bedava oyunları sürekli duyuruluyor listeye ekliyoruz fakat daha oynadığım olmadı, vakit mi kalır bunca iş güç ve diğer oyunlardan. Mutant Year Zero: Road To Eden Hyper Light Drifter https://www.donanimhaber.com/Toplam-degeri-120TL-olan-iki-oyun-Epic-Games-magazasinda-ucretsiz-oldu--113365
 43. 1 like
  kendi derdi... ben bir parçaya 3 katını ödemek zorunda değilim bu yüzden. ödemiyorum da zaten. yetkili servise gidenler düşünsün
 44. 1 like
  Otomobiller artık eskisi kadar uzun yıllar kullanılacak şekilde üretilmiyor. Avrupa'da hurdaya gönderilen araçları görseniz içiniz acır. Miss gibi arabaları eskidi bunlar diye geri dönüşüme gönderip parçalıyorlar ve elde edilen ham maddelerle yenilerini yapıyorlar. Çünkü adamların kurduğu sistemde bu daha avantajlı. Bir kaç Japon firma dayanıklılık konusunda hala diretiyor, misal Toyota Supra örneği vereyim. Yeni Supra BMW Z4 ile aşağı yukarı aynı araba ama Z4 Supra'dan 50HP daha güçlü. Aynı motor aynı şanzıman neden 50hp fark var? Çünkü Toyota'nın mühendisleri motor gücünü 50HP düşürdüklerinde aracın anca Toyota standartlarında dayanıklılığı karşıladığını tespit etmişler.
 45. 1 like
  Ben cam tavanlı terasta duman çıkarmamak için 16k gibi bir fiyat aldım mangala önceki evde. Alp gibi bir firmaydı yanlış hatırlamıyorsam, mangalın üzerine buna benzer bir sistem kuruyorlardı, ocakbaşı için. Bu yaz girişinde teras kata taşındım gerek kalmadı ama yapıyorlar, benim gibi mangal seviyorsanız.
 46. 1 like
  Bu düzenlemeyi yapanların ben hay.... Yurtdışında dna dizilenmesi ve sonra verilerin geri alınması için firmaya ait harddiski gönderdik hızlı gelmesi için (birkaç tb tutuyor veri). Saolsunlar hddyi gümrüğe çaktıkları gibi dönüşte bir de soruyorlar içerisindeki veriyi kaça aldınız ona göre vergi düzenleyecez diye. İnsanların genomları yüzünden gümrük vergisi ödeyeceğiniz tek ülke sanırım Türkiye.
 47. 1 like
  Almaya alacak da o vergiyi vermek içine sinmediğinden alamıyor bence.
 48. 1 like
  Bende halihazırda 1080p 42" bir Panasonic plazma var; PS4'le kullanıyordum. Biraz da takas yoluyla elime geçen One X'in 4K & HDR şeysini denemek için aldım desem yalan olmaz bu TV'yi. O yüzden de fazla para vermek istemedim zaten. En kötü ihtimal peder beyin evine götürürüm onlar kullanır, kendimize de daha iyi bir şeyler bakarız. Bu arada az önce mesaj geldi; GG'deki satıcı TV'yi kargoya vermiş. Bir aksilik olmazsa yarın elimde olur, haftasonu da servise kurulum yaptırırım.
 49. 1 like
  Normalde bu yaptıkların tam da hesap hacklendikten sonra yapılan şeyler , hesabı veren kötü niyetli olsa ve hesabım çalındı diye ms e başvursa %98 alır hesabı geri.. onun haricinde yapman gereken bişi yok doğal olarak.. Lakin düşünüyorum da başkasının leş gibi hesabını kendi üstüne alıp devam etmek de kusmuk gibiymiş.. 80 tane oyun oynamış hepsi %1 tamamlanmış ama o da ne bakıosun bi tane %100 oyun var adı “tokyo girls 69 hot zone” ... Hesabın adı zaten kim bilir ne... Olayın bütünü adı Tosmanullah olan birinin yarım kalmış 2 günlük sucuklu tostunu yemekten farksız... Hadi hayırlı oyunlar..
 50. 1 like
  Kalitesiz telefon alınmamalı, fikrine ben de katılıyorum. Uygun fiyatlı cihazlar mutlaka bir yerlerden kırpılmış oluyor. Lakin kullanmayacağın bir yığın özelliğe de para ödemiş oluyorsun. Akıllı telefon seçerken bu duruma dikkat edilmeli. Kullanım amacına uygun model belirlemekle işe başlanabilir. Lüzumsuz özellikler elendikten sonra bir karşılaştırma yapılırsa daha doğru olur. Internette bu tür kıyaslama yapabileceğiniz siteler var. Karar vermeden önce iyice araştırma yapılmalı...