Film ,dizi paylaşımına yeni yasal düzenlemeler geliyor
0

Bu konuda 10 mesaj var

Haber şu.

http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-dikkat-bunu-yapanin-interneti-6-ay-yavaslatilacak-40454320

Biraz tam teknik yönü oturmamış işin. Mesela indirene takip yok, paylaşan cezalandırılacak yazılmış . Ancak hepimizin bildiği üzere p2p yazılımlar indirirken bir paylaşıyor aynı zamanda. 

rapigator gibi servislerden indirmeye engel yok anlamı çıkıyor. Yine izleyene ceza yok denmiş. İndirmek ile izlemek arasında bir fark yok aslında pek teknik olarak . Birinde tümünü indirip izliyor , diğerinde izlerken indiriyor vs. 

Benim burdan anladığım esas takip filmi bu korsan sitelerde paylaşanlara yapılacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kanun tasarısının ilgili kısmı bu:

Meslek birlikleri, noktadan noktaya ağlar üzerinden veya benzeri yollarla internet ortamında umuma iletim niteliği taşıyan izinsiz paylaşımları takip amacıyla teknolojik yöntemlerle eserleri veya bağlantılı hak konularını işaretleyebilir ve kişisel verilerin gizliliğini temin edecek gerekli tedbirleri almak suretiyle, izinsiz paylaşımda bulunan kişinin yalnızca internet protokol adreslerinin tespiti amacıyla işaretlenmiş içerikleri takip edebilir.

Meslek birliklerinin Cumhuriyet savcısına başvurusu üzerine, noktadan noktaya ağlar ve benzeri teknoloji, yöntem ve yazılımlar vasıtasıyla izinsiz olarak eser veya bağlantılı hak konularını umuma iletim niteliği taşıyacak şekilde paylaşıma sunan internet abonesinin kimlik bilgileri tespit olunur. Kimlik bilgileri tespit edilen kişilere, paylaşımlarının ihlal teşkil ettiği ve sonuçları hakkında Bakanlık veya Bakanlıkça yetkilendirilen kuruluşlar tarafından yapılan iki uyarıya rağmen ihlali sürdürmeleri halinde Cumhuriyet savcısı, internet hizmetinin altı ayı aşmamak üzere belirli bir süre yavaşlatılarak sunulmasına karar verir.

Cum­hu­ri­yet sav­cı­sı, bu madde uyarınca verdiği ka­ra­rları yir­mi­dört sa­at için­de sulh ceza hâki­minin ona­yı­na su­nar. Hâkim, ka­ra­rı­nı en geç yir­mi­dört sa­at için­de ve­rir. Bu sü­re için­de ka­ra­rın onay­lan­ma­ma­sı halin­de ted­bir, Cum­hu­ri­yet sav­cı­sı ta­ra­fın­dan der­hal kal­dı­rı­lır.

İçeriğin yayından çıkarılması, erişimin engellenmesi ya da internet hizmetinin yavaşlatılmasına ilişkin sulh ceza hakiminin kabul veya red kararlarına karşı, Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri uyarınca Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesine itiraz edilebilir.

Bu madde kapsamındaki hak ihlallerinin önlenmesi amacıyla Bakanlık bünyesinde merkezler kurulabilir. Bu merkezlerin etkin bir şekilde işlemesini sağlamak amacıyla Bakanlık, Adalet Bakanlığından yeteri sayıda savcı görevlendirilmesini talep edebilir. Etkin, hızlı ve ihtisaslaşmış bir mücadele amacıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Erişim Sağlayıcıları Birliği ve ilgili diğer kurumlarla gereken işbirliği sağlanır.

Özet geçersek meslek birlikleri kendi üyelerinin eserlerini internet üzerinden takip edebilecekler. Meslek birlikleri bu eserleri paylaşanların IP adreslerini savcılığa gönderdiklerinde savcılık bu adreslere göre kimlik belirleyip iki kere kişiyi uyaracak, 3. seferde 6 aya kadar internet yavaşlatma kararı verecek. Bu karar 24 saat içerisinde hakim tarafından onaylanacak veya reddedilecek.

Buradaki "umuma iletim niteliği taşıyacak şekilde paylaşım" ne demek, internet üzerinden hangi çeşit kullanımları kapsar onu da hukukçulara sormak lazım. En azından torrent üzerinden paylaşımları takip edeceklerdir, çünkü en kolayı o.

Kanun tasarısı: http://www.telifhaklari.gov.tr/kanuntasarisi/index

Önceki kanun ile ilgili bir hukukçunun yazdığı makale: http://tbbdergisi.barobirlik.org.tr/m2014-113-1404

kman tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hemen tüm torrent istemcilerinde veri trafiğini şifreleme seçeneği bulunuyor. Bunu aşabileceklerini, trafiğe yol açan verinin içeriğini denetleyebileceklerini düşünmüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

dunyada filmlerle gilili ugrasan cezaldniran bi cok ulke var

eger dizi isine biz girersek dunyada bi ilk oluruz tv yayinciligininin dogasi bazi yasal seyler derken

yani sinema bilet dvd gibi direk degil dolayli geliri oldugundan dizilere bisi edilemiyo

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Najaz said:

Hemen tüm torrent istemcilerinde veri trafiğini şifreleme seçeneği bulunuyor. Bunu aşabileceklerini, trafiğe yol açan verinin içeriğini denetleyebileceklerini düşünmüyorum.

Veri şifrelense de public veya private torrwnt ağına dahil olurlarsa diğer torrent kullanıcılarının ip lerini görebilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 minutes ago, Najaz said:

@ResetButton  Başkanım, veri içeriğini göremedikten sonra bunun bir anlamı olmaz ki. Belki ben ubuntu distrosu paylaşıyorum torrent ağında.

O ağa dahil olduğunda kendisi de aynı dosyları indirdiğinden senin ne indirdiğini biliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman iş şu noktaya varır: Bizi suçlamak için kullandıkları deliller hukuka uygun olarak mı elde edildi?

Bir torrent ağına dahil olarak telifli bir eserin paylaşımını yapmak suç ise, bu suça ortak olarak diğer suç ortaklarının kimlik bilgilerini elde etmek de yasadışı bir eylem sayılabilir. Ve bu yasadışı yöntemle elde edilen delillerin hukuki olmadığına dair bir savunma geliştirilebilir, eğer iş mahkeme aşamasına gelirse.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kendi üyelerinin eserlerini yasa dışı paylaşımları tespit etmek amacıyla paylaşan meslek birliğiyle eser sahibinin haklarını ihlal eden paylaşımda bulunan bir kişi kanun önünde eşit değil. Yasadaki değişiklikle bunun hukuki altyapısı oluşturuluyor, yukarıda yasa taslağının ilgili kısmını paylaştım.

Meslek birlikleri, noktadan noktaya ağlar üzerinden veya benzeri yollarla internet ortamında umuma iletim niteliği taşıyan izinsiz paylaşımları takip amacıyla teknolojik yöntemlerle eserleri veya bağlantılı hak konularını işaretleyebilir ve kişisel verilerin gizliliğini temin edecek gerekli tedbirleri almak suretiyle, izinsiz paylaşımda bulunan kişinin yalnızca internet protokol adreslerinin tespiti amacıyla işaretlenmiş içerikleri takip edebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onda yasal bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Var olan bir paylaşım ağına delil toplamak için giriyorlar, bir yasal formül bulunur.

VPN kullanılırsa yaklaanmaz ama vpn hızı çok düşürecektir. Çoğu max 10mbit . Debrid sitelerinden bu yolla kullanıcı toplamak mümkün değil. Onlarda da serverları bloke edebilirler. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok