Najaz

CHW
 • Mesaj sayısı

  3.224
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Days Won

  170

Najaz last won the day on Şubat 15

Najaz had the most liked content!

Najaz hakkında

 • Rank
  surrender.to.music

Profil Bilgisi

 • Cinsiyet

Son profil ziyaretçileri

2.204 kez ziyaret edildi
 1. Sadece akışkanlığı arttırdığı için değil, pompa ömrünü uzattığı için de kullanılmalı bu "surfactant" denilen katkılar. En basit haliyle 2-3 damla bulaşık deterjanı damlatacaksın suya, hiçbir zararı yok askine faydası var Sistemde oluşan hava kabarcıklarını da gideriyor ayrıca.
 2. @Whooosh Suyun sürtünme katsayısını düşürmek için de 2-3 damla bulaşık deterjanı kullanabilirsin. EK demişsin ama, adamların saf suyun tek başına kullanılmaması gerektiğine dair bir açıklaması da var: https://www.ekwb.com/blog/antimicrobial-algae-protection/
 3. Var! Benim anakartta M.2 yuvası var. Ama üstün zekalı Asrock mühendisleri yuvayı öyle bir yere koymuş ki, sadece 40mm uzunluğunda ssd takılabiliyor. Piyasadaki M.2 ssd'lerin hepsi de 80mm uzunluğunda. Bu yüzden >500gb okuma-yazma hızlarına ulaşabilmek için 2 tane 250gb 850 evo ssd'yi Raid0 olarak kullaniyorum. Pratikte bir işe yariyor mu? Oyun yükleme sürelerinde birkaç saniye farkın dışında, hayir. Ama 2 tane 250gb ssd'yi, daha hizli tek bir ssd olarak kullanmış oluyorum böylece.
 4. @OnLyTNT Teşekkür ederim hocam. @Whooosh Teşekkürler. Senin sıvı soğutma sistemin de hayırlı olsun Evde uzunca bir süredir Haswell işlemcili T440s kullanıyorum, gerçekten "built-to-last" dedikleri makinalar bunlar. Yerlerini hiçbir makina tutamıyor. Şimdiye kadar elimden sürüyle Thinkpad geçti; bizzat kullandıklarımı yazayım (yıldızlı olanlar hala bende): X31, X41*, X60s, X61T*, X301*, T60*, T400*, T420*, T420s, T440s*, T450s. 5,6 tane de retro Thinkpad'im var, misal çalışmayan bir 701CS. Onları saymıyorum
 5. 2. el Thinkpad T420 aldım; hem de 500 TL'ye Core i5-2520M işlemcili, 8 GB RAM'li ve 320 GB HDD'li. 1600x900 çözünürlüklü ekranı var. Üzerinde Windows 7 PRO lisansı geldi; Windows 10 PRO kurunca da otomatikman aktivasyon yapıyor. Cihaza Yukko'nun n11 mağazasından kupon vs. kullanarak kargo dahil 125 TL'ye Hi-Level 120 GB SSD alıp taktım ve Windows 10 kurdum, performansı da çok iyi seviyeye geldi böylece. Cihazın kendisi zaten tank gibi makina, ilk sahibi de çok az ve temiz kullanmış.
 6. Metro serisinin sadece ilk oyunu güzel bence. İkinci oyunda z.çtılar, bu üçüncüsünün pek farklı olacağını da zannetmiyorum.
 7. Hüseyin Hatipoğlu amcamız, zamanında Ford-Otosan, Arçelik ve Aygaz'ın Kütahya bayii. Ford-Otosan'da kamyon satışı yapıyorlar. O dönemde kamyonları parayı bastırıp hemen alamıyorsunuz; önce ödeme yapılıyor ve sıraya isim yazdırılıyor, 3-4 ay içinde de sipariş edilen kamyon teslim alınıyor. Hüseyin amca il ve ilçelerden kamyon paralarını toplayıp Otosan'a yatırıyor. Ancak bekleyiş süreci anormal derecede uzuyor, 6-7 ay geçiyor ama kamyonlar ortada yok. Tabii insanlar hemen dedikoduya başlıyorlar, Hüseyin amca bizim paraları pavyonda karı-kızla ezdi, metresine ev açtı, kumar borcu varmış onu ödedi vs. Otosan'ın bayi toplantılarında da Vehbi Koç teslim süresini sürekli ileri bir tarihe atıyor. En son katıldığı bayi toplantısında, Vehbi Koç yine kürsüye çıkıp "Kamyonların teslimatı biraz daha gecikecek" dediğindeyse Hüseyin amcanın kan beynine sıçrıyor ve ayağa fırlayıp o efsanevi tiradını atıyor. "Vehbi bey senin .mına korum!"
 8. Bir önceki mesajımda fotoğraflarını gördüğünüz kasa içi soğutma düzeneğinin performansıyla ilgili şöyle detay bir bilgi vereyim. Corsair 250D kasanın hem ön tarafında, hem de yan kapaklarındaki hava girişi sağlayan ızgara bölümlerinde toz filtreleri mevcut. Yan kapaklardaki filtreler mıknatıslı yapıda, ön kapağın arkasındaki ise takılıp çıkarılabiliyor. Eğer kasanın önüne veya yan kısımlara, dışarıdan kasanın içine hava üfleyecek şekilde fan takarsanız, bu filtreler çok işe yarıyor. Ancak benim yaptığım gibi fanları, kasanın içindeki havayı radyatörlere ve kasa dışına doğru üfleyecek şekilde taktıysanız, bunların hemen önüne takılan toz filtreleri sıcaklıklarda ortalama 2-3 derece kadar bir artışa sebep oluyor. Bu yüzden radyatörlerin önündeki toz filtrelerini iptal ettim. Bu da böyle bir anımdır
 9. Geri iade edersen anlatım bozukluğu ortaya çıkar, istersen sadece "iade et" Grammar Nazi notu: İade etmek "geri vermek" anlamına geldiği için, "geri iade ettim" dendiğinde ortaya "geri geri verdim" gibi tuhaf bir anlam çıkar. Bu da anlatım bozukluğuna yol açar...
 10. Formula-X diye patlak önleyici sıvı var. Ben bisiklette tubeless lastikte kullanıyorum, aynı firmanın otomobil lastikleri için olan ürünü de var. Bundan 4 lastiğe basarak lastik patlamalarını büyük ölçüde önleyebilirsiniz; patlağı içeriden kendi kendine onarıyor sıvı.
 11. Babam ve ben: Kızkardeşim ve ben: Ford-Otosan bayi toplantısında ayağa fırlayıp Vehbi Koç'a "Vehbi bey senin .mına korum!" diye bağıran Hüseyin Hatipoğlu:
 12. O halde yeni lastikleri de aracın yeni sahibi alsın. Bugüne kadar iyi kötü idare etmişsin mevcut lastiklerle, birkaç ay daha götürür o lastikler.