Najaz

CHW
 • Content count

  3,307
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  181

Najaz last won the day on April 15

Najaz had the most liked content!

About Najaz

 • Rank
  surrender.to.music

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

2,449 profile views
 1. Xigmatek'in 140mm'lik bir fanını, eski güç kaynağımın fanı bozulunca bozulan fanın yerine takıp kullanmıştım. Gerçekten de çok sessiz çalışıyordu; böyle olduğunu görünce keşke fanı değiştirmek için bozulmasını beklemeseydim diye düşünmüştüm. Fan konusunda iyi iş çıkartıyor Xigmatek.
 2. Hyper-threading destekli bir i7 almaya bakın; güncel oyunlarda o ,lave 4 thread hatırı sayılır bir fark yaratıyor.
 3. Ben de kurmayayım madem bu sürücüyü. Dertsiz başımıza dert almayalım.
 4. Şu yeni DXR destekli sürücüleri Metro Exodus'ta deneyen oldu mu?
 5. Evet yeni bir şey daha öğrenmiş olduk: "As a reminder, Corsair has multiple models of “H115” coolers. The H115i, the original, is an older Asetek design. The newer H115i Pro uses the Asetek Gen6 pump. The H115i Platinum uses CoolIT’s solution." Aynı serinin üç farklı modelinde de 3 farklı tip pompa kullanmış Corsair. Platinum serisinde CoolIT üretimi bir blok-pompa mevcut imiş.
 6. H115i de, X62 de Asetek üretimi 5. nesil sıvı pompasına sahip kitler. Bunlar pompasından radyatörüne kadar birebir aynı cihazlar. O yüzden ikisinden birini tercih ettiğinde aslında aynı ürünün ambalajı/makyajı değişik olanını almış olacaksın. 9900K'nın tüm çekirdeklerini ilave voltaj vermeden kaç GHz'e çıkarabiliyorsun? Demem odur ki, varsayılan voltaj ile 4.7, 4.8 GHz'leri görebiliyorsan, 200-300 MHz fark için AIO'ya o kadar yatırım yapmana değmeyecektir. Elindeki hava soğutmayla mutlu-mesut yaşarsın
 7. 250 TL'ye Thinkpad T400 dizüstü aldım Daha doğrusu olay şöyle gelişti... Sahibinden sitesinde bir ilana rastladım. Satıcı, anakartı arızalı bir T400 dizüstü listelemişti. Core 2 Duo P9600 işlemcisi, 2 GB DDR3 RAM'i, 1400x900 LCD paneli, Intel WLAN ve Ericsson WWAN kartı (ki bunun IMEI'si kayıtlı olanını bulmak bile çok zordu zamanında), DVD-RW sürücüsü, klavyesi, hala 5 saate yakın şarj tutan pili, orijinal adaptörü ve kozmetik durumu çok iyi olan kasasıyla birlikte 250 TL'ye satın aldım cihazı. Zira klavyesi ve LCD paneli çalışmayan bir T400'üm vardı kenarda yatan ve bu parçalar, bendeki T400'e hayat öpücüğü olacaktı. Kargo geldiği gün işe giriştim. Anakartı yeni kasaya transfer ettikten sonra boşta duran 2 GB'lık bir SODIMM'i ekleyerek toplam RAM'i 4 GB'a çıkardım. Geçenlerde aldığım T420'ye yaptığım SSD terfisi sonucu boşa çıkan 320 GB'lık HDD'yi de T400'e takıp, işletim sistemi olarak Ubuntu 18.04'ü kurdum. Sonuç: Yaşına göre şaşırtıcı derecede seri çalışan, taş gibi bir dizüstü
 8. Şimdi akıllarda iki soru var: 1. Takas var mı? 2. Bize kaça olur?
 9. En geniş oyuncu kitlesinin en ilkel donanımında bile çalışabilmek üzere kodlanmış F2P, CS:GO gibi nispeten eski oyun motorlarını kullanan oyunlar dışında, 1080p ve üstü çözünürlüklerde 200+ FPS alabilmek güncel kartlarla bile çok zor. SLI vs. deniyor ama SLI'daki micro-stuttering olayının önüne geçilemedi hala. Akıcı bir görüntü elde edeceğim derken tam tersi bir durumla karşılaşmak olası. Bu yüzden 240Hz monitörler kısıtlı bir kullanıcı kesimine hitap ediyor; en azından şu an için.
 10. Benzin TV'de "Bi tur versene" diye bir seri var. Çakkal-çukkalın değil de daha bilgili-donanımlı kesimin takip ettiği bir yayın. Oraya çıksa güzel olur aslında.
 11. Ben de bu seneye kadar sıfır akıllı telefon almadım hiç. Sadece bu sene, o da acil lazım olduğu için bulabildiğim en iyi fiyat/performans telefonu olan Zenfone Max Pro aldım 1400 TL'ye. 4 GB RAM, 64 GB depolama, 5000 mah pil, Google Camera yüklenebilmesi sayesinde ortalamanın bir hayli üzerine çıkan kamerası, saf Android ve hepsinden önemlisi Amazon TR garantisi bu fiyat seviyesine çıkmama sebep oldu. Yoksa benim için telefonda psikolojik sınır 1000 TL idi ama bu döviz kuru ile bu sınırı 1500'e çekmek durumunda kaldım. Oyıun oynamıyorum, Instagram'da post kasayım diye fotoğraf çekmiyorum, Facebook hesabım bile yok. Bankacılık uygulamaları, Whatsapp, Youtube, web bütün olayım bu telefonda. O yuzden 10K'lık telefon da alsam, 1K'lık da alsam hiçbir fark olmayacak benim için.
 12. sçs, kib, aeo, bye (çp)
 13. Yalnız ben senin "Oyuncu monitörü TN'dir. Görüş açısını kafaya takmayın monitörün tam karşısında oturuyoruz vs" türünden mesajlarını da hatırlıyorum
 14. Şu an piyasadaki VA panellerin neredeyse tamamı, kavisli olanların %100'ü Samsung üretimi. Samsung bu panellerin tepki süresi olarak 1 ms değerini veriyor ancak burada ufak bir aldatmaca var. Samsung'un belirttiği değer G2G değeri değil; MPRT (Moving Picture Response Time) değeri. Samsung'un VA panelleri aslında 4-5 ms gibi G2G değerine sahip. Samsung'un iddiası, paneldeki "Impulsive scanning technology" desteği aktif olduğunda, gözün hareketli görüntüyü 1 ms gecikme ile algıladığı yönünde. Ancak bu impulsive scanning dedikleri zamazingo, bildiğimiz "backlight strobing" olayı. Yani panelin arkaplan aydınlatmasını çok hızlı bir şekilde açıp kapayarak elde edilen ve (benim gibi) bazı kullanıcıları muazzam derecede rahatsız eden bir şey. Üstelik bu özelliği açtığınızda, G-SYNC / Freesync gibi VRR özelliği devredışı kalıyor; ikisini birden kullanamıyorsunuz. Bendeki Samsung CFG70 monitörde bir iki kere denediğim ve çok rahatsız olduğum için kapattığım bir özellik. Bu tür bir monitör seçecekseniz, mutlaka bunları bilerek ve deneyerek alın. Sadece kağıt üzerinde yazan değerlerle yetinmeyin. Input-lag ölçümü de yapan, panelin toplam gecikme değerini ölçen yayınların incelemelerine bakın. VA panellere özgü olarak, strobing'in etkisi kişiden kişiye değişmekle birlikte, bu konuda hassasiyetiniz varsa verdiğiniz paraya üzülebilirsiniz.
 15. Bu sorunun cevabı çok basit: Tolga abinin kullandığı monitör