Najaz

CHW
 • Content count

  5,677
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  541

Najaz last won the day on May 14

Najaz had the most liked content!

About Najaz

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

12,415 profile views
 1. Son zamanlarda "Banka hesabıma girildi, adıma kredi çekildi, limitlerim boşaltıldı." tarzı birçok olay yaşanıyor. Root'lanmış, farklı ROM yüklenmiş telefonlarda SMS erişimi alıp telefona gelen onay mesajları yoluyla banka hesaplarına giriliyormuş. O yüzden bankacılık uygulamalarını kullandığınız telefonda rootlama, farklı ROM yükleme gibi işlere girişmemek lazım sanki.
 2. Konsolda oynamak için 1 aylık Gamepass alayım dedim ama Series X'te bile 30 FPS'miş oyun; performans modu falan da yokmuş. SE olanı indiriyorum. Bakalım PC'de 3070Ti ile DLSS falan fişman 4K@60'a ulaşabilecek miyiz? Modlu DLSS ile framegen açabilenler de olmuş; en olmadı onu deneriz.
 3. Benim bildiğim, evlere elektrik hattı çekilirken şöyle bir topoloji izleniyor. Sigorta kutusundan her odaya, aydınlatma ve prizler için iki ayrı hat çekiliyor; bunların her biri de ayrı sigortaya bağlı. Prizler için ayrılan hat, duvarda BUAT denilen dağıtım noktasına geliyor. Buradan da odada kaç tane priz varsa, her prize ayrı hat çekiliyor. Yani bir odadaki prizler odaya gelen tek bir hatta bağlı; her bir priz için ayrı ayrı sigorta kutusuna hat çekilmiyor. Çok özel durumlarda, kendi başına çok yüksek akım çeken cihazlar için (fırın vs.), sigorta kutusundan ayrı bir hat çekilme durumu olabiliyor ama bu her zaman uygulanan bir şey değil. Özel istek üzerine ve sonradan yaptırılıyor.
 4. @stardust akım korumalı prizler, şebekeden gelen anlık yüksek akıma karşı cihazları korur. @TiesTorN'un da dediği gibi, aynı grup prize bağlı cihazların çektiği akım birbirlerini etkilemez. En kötü ihtimalle, çekilen toplam akım sınır değeri aşar ve prize bağlı hattın sigortasını attırır. Otomatik sigortanın vazifesi de budur zaten. Senin TV'nin güç kaynağı muhtemelen voltaj dalgalanması sebebiyle bozulmuştur. Bunu önlemenin yolu da akım korumalı priz değil regülator veya online UPS. Bu noktada oturduğun evin bulunduğu sitenin-muhitin enerji altyapısının kalitesi önem arz ediyor. Altyapı eskiyse, çok kalabalık bir sitede oturuyorsan, o altyapıyı besleyen trafolar yetersiz geliyor ve şebekeyi düzgün besleyemiyordur ve bu da özellikle yoğun elektrik kullanılan zamanlarda şebekede voltaj dalgalanmalarına sebep oluyordur.
 5. Ekşi'de birkaç yorum okudum. Oyun 6 saatte bitiyormuş. "6 saatlik yürüme oyunu" diye yorum yazmış birçok kişi. Oyunu kurup, 1 saat kadar oynayıp silenler de var epey.
 6. Şuna başladım: The Deuce
 7. Basit bir risk analizi yaptığımızda şu sonuca varıyoruz: Alkol ve uyuşturucu madde etkisinde araç kullanımı, Uykusuz araç kullanımı, Ağır vasıta trafiğinin yoğunluğu, Görüş mesafesinin kısalması, Reflekslerin zayıflaması, Genellikle gece saatlerinde çok daha sık rastlanan olgular. Kaza riskini asgariye indirmek için mümkünse bu saatlerde trafiğe çıkmamak lazım.
 8. Mecbur kalmadıkça hava karardıktan sonra bisiklet sürmeyin. Hele o saatlerde...
 9. 1.8 milyonu çöpe atmaya niyetlendin anlaşılan
 10. Levent Pekcan'dan sevgilerle
 11. LG bir araştırma yapmış. Panel arızalarının ve kırılmalarının %78'i, TV'nin TV ünitesine konulması yüzünden devrilmesi veya yere yakın konulduğu için evdeki veledlerin panele eşya fırlatması sebebiyle oluyormuş. O yüzden büyük panel TV'lerin duvara asılmasını yönlendirecek şekilde satıyorlarmış.
 12. HALT! Amazon'a baktım, karta 22bin TL yazmışlar. Bu kartı incehesap 2 ay kadar önce 16bin TL'ye sattı.
 13. EcoFlow'un ürünlerini 8-bit Guy kendi evinde ve stüdyosunda kullanıyordu; epey de övüyordu videolarında. Hatta sisteme güneş panelleri de ekleyip aküleri direkt panelden şarj ediyor. https://www.youtube.com/watch?v=qTKVcMHe5PA Marka seni üzmez diye düşünüyorum. PC'yi yazıcıyı kesin çalıştırır da, soğuk teşhir dolapları için kapasite hesabı yapman lazım. Bunların güç gereksinimi üzerlerindeki etikette yazıyordur. Oradan kaba bir hesap çıkarabilirsin.