Najaz

CHW
 • Content count

  4,363
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  403

Najaz last won the day on June 14

Najaz had the most liked content!

About Najaz

 • Rank
  surrender.to.music

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

8,161 profile views
 1. Ben bir "şey" denk getirdim ama kargo elime gelene kadar ne olduğunu yazmayacağım
 2. Amazon Prime Günleri'nden denk gelmedi mi bir şeyler?
 3. KM'den yazacaktım ama buraya yazayım: Çok pahalı!
 4. Xbox Series S/X için optimize edilmiş oyunları çalıştırabilmek için, konsolun dahili PCIe SSD'sine kurulum yapılması gerekiyor. Geri kalan tüm oyunları, harici HDD/SSD'ye kurup doğrudan çalıştırabiliyorsunuz. Harici HDD/SSD'lerin şöyle bir avantajı var: S/X optimize oyunlar için bir swap havuzu işlevi görebiliyor. Dahili PCIe SSD'de boş alan açmak istediğinizde, buraya kurduğunuz oyun dosyalarını harici HDD/SSD'ye taşıyabiliyorsunuz. Harici olarak HDD değil de SSD kullandığınız zaman, 500 MB/saniye gibi kopyalama hızlarına ulaşabiliyorsunuz ve 70-80 GB'lık bir oyunu 5-6 dakika gibi kısa bir sürede harici diske aktarmış oluyorsunuz. Microsoft, Seagate'e ürettirdiği ve dahili PCIe SSD'yi genişletmeye yarayan, konsolun arkasındaki özel porta takılan SSD modülünün satışını özendirmek için bir de hinlik düşünmüş ve konsolun USB 3.1 portlarını Gen1 hızıyla (5 Gbit/saniye) sınırlamış. PS5'deki USB'lerse Gen2 (10 Gbit/saniye). Eğer Xbox'ta da Gen2 port olsaydı, Gen2 destekli harici SSD'lere 1 GB/saniye hızında kopyalama yapabilecektik.
 5. Karadeniz bölgesinde yetiştirilen hiçbir meyve, sebzeyi tüketmeyin. Özellikle çayı ve fındığı. Çernobil faciası Güney Amerika'da yaşanmadı.
 6. Microsoft E3'te bombaları ardı ardına patlatınca, bize de şunu almak farz oldu
 7. Gamepass alsana onun yerine.
 8. PS5'in yanına bir tane de XBOX Series X alacaksın gibi duruyor
 9. Ben de aynı örneği verecektim. BMW'nin sponsorluk gibi niyeti olsa, önce gider bu adamın kapısını çalardı. Lakin adamın bulabildiği tek sponsorluk, ufak bir motor yağı üreticisi. Adama orijinal BMW parçası lazım olduğunda, bulunduğu yerdeki BMW servisine gidip "seve seve" liste fiyatından satın alıyor parçaları; iskonto bile yapmıyorlar. Türkiye'de bu işlere "hevesli" bir Youtuber'ın bulabileceği tek sponsorluk, oto sanayide çıkma parça satan Niyazi dayının dükkanı olur. O da en fazla bedava hava filtresi falan gönderir.
 10. Güzelim oyunun anasını mikmişler...
 11. Çok pahalı...
 12. Geçen gece 200 dolar para göndermiştim sana ya, sen değil miydin o? Acil para lazım, Cuma'ya öderim diye yazmıştı(n)
 13. Fotoğraf makinamı tripoda daha kolay söküp takabilmek için Arca Swiss standardında üretilmiş QR (Quick Release) aparatlar aldım. Bu aparatlar sayesinde, özellikle birden fazla tripod kullanıyorsanız fotoğraf makinanızı bir tripoddan diğerine taşımak oldukça hızlı ve kolay hale geliyor... Sony a6000 makina için özel olarak üretilmiş olan Ayex LPS-A6000, makinanın alt kısmındaki tripod bağlantı yuvasına vidalanıyor. Aynı zamanda ergonomik bir grip görevi gören ve tutuşu da iyileştiren bu plaka sayesinde, makinayı hem yatay hem dikey konumda Arca Swiss uyumlu tripod başlıklarına bağlayabiliyorsunuz. Makinayı tripoda bağlamak için, tripod başlığının arka kısmında bulunan vidayı gevşetip sıkmanız yeterli oluyor. LPS-A6000 makinaya takılıyken, alt kısımdaki pil ve hafıza kartı kapağı ile sol yandaki HDMI ve USB girişlerini kapatan kapak rahatça açılıp kapanabiliyor. Ayrıca LCD ekranın hareketine de mani olmuyor. Bu yönüyle sürekli makinanın üzerinde takılı olarak kullanılacak şekilde tasarlanmış. Eğer tripodunuzun başlığı Arca Swiss uyumlu değilse, ayrıca satılan bir adaptör edinerek tripod başlığınıza takabilirsiniz. Elimde Velbon marka, 30 yaşında kaliteli bir video kamera tripodu vardı ve tripod başlığına vidalanan bir QR aparatı alarak Arca Swiss uyumlu hale getirdim. Amazon TR'nin aracılığında Hong Kong'tan satış yapan bir satıcıdan aldığım ürün, kargo&gümrük gibi ekstra bir ücret ödemeden 6 günde kapıma kadar geldi. Üzerinde 3 farklı konumda su terazisi de bulunan bu aparatı kullanarak, eski tripodunuzu yeniden hayata döndürebilirsiniz
 14. müspet: olumlu "1 harf de sen yumuşaD" Facebook grubuna üye olduğum için, müsPet yerine müsBet yazma gereği hissettim...
 15. Daha önce SCART>HDMI dönüştürücüye HDMI>VGA dönüştürücü takarak denemiş ancak düzgün görüntü alamamıştım. Siyah/beyaz ve çok kötü bir görüntü veriyordu bu ikili. Daha sonra TV Box'lar geldi aklıma ve neden olmasın, diyerek bir deneyeyim dedim. Sonuç müsbet. Dolap, Zebramo gibi mecralara bakabilirsin bu TV box cihazları için. Bendekini Dolap uygulamasından 50 liraya aldım geçen hafta. Çok uygun fiyatlar denk gelebiliyor zaman zaman. Pratikte pek kullanım alanı kalmadığı için insanlar üçüne-beşine bakmadan elden çıkarıyorlar cihazları.