Najaz

CHW
 • Content count

  4,296
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  391

Najaz last won the day on April 9

Najaz had the most liked content!

About Najaz

 • Rank
  surrender.to.music

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

7,392 profile views
 1. Hala gözüküyor stok
 2. Listeye yazdığım oyunların tamamı [email protected] çalışabiliyor. Bazı oyunlarda 120FPS seçeneği de var; ama o zaman DRS devreye giriyor ve bazen çözünürlük 1440p'ye kadar düşebiliyor. Xbox'la beraber [email protected] Freesync bir monitör kullandığım için, VRR desteğinin de sayesinde FPS'de ufak tefek dalgalanmalar yaşansa bile hissetmiyorum.
 3. @kronus aslında Gamepass'te olan ve 60+ FPS destekleyen oyunların bir listesini yapabiliriz. Misal son güncellemeyle, Obsidian'ın harikulade RPG'si The Outer Worlds'e de 60 FPS desteği gelmiş. Ben hemen aklıma gelen birkaç tane oyunu yazayım. 1. Forza Horizon 4 2. Forza Motorsport 7 3. Star Wars - Jedi Fallen Order 4. Star Wars - Squadrons 5. The Outer Worlds 6. Battlefield 1 7. No Man's Sky 8. Outriders 9. Desperados 3 10. Fallout 4 11. Destiny 2 12. Rage 2 13. Wolfenstein - Young Blood 14. Gears 5 15. Doom Eternal 16. Halo serisi 17. Titalfall 2 18. Rainbow 6 - Siege
 4. @Pablo 'Definitive' Vader Evet o konu büyük sıkıntı kullanıcı için. Microsoft'un bunu bir düzene oturtması ve konsol-PC ayrımından vazgeçmesi lazım. Bu arada dün kurcaladım oyunu biraz ve "eh işte" dedirtti. Division'ın uzayda geçeni diyeyim size. Oyunun mekanikleri, karakter gelişimi, perk kullanımı vs. birebir Division'dan kopya çekilmiş. Vuruş hissini, silah seslerini hiç beğenmedim. Hikaye de yavan geldi bana, hikayenin anlatımı ve gelişimi bölük pörçük olmuş; insanı içine çekemiyor bir türlü. Bir de çok fazla yükleme ekranı giriyor araya. Yüklemeler SSD'nin de etkisiyle çok kısa sürüyor ama oyun/aksiyon bölünüyor yine de. Bu oyun next-gen uyumlu olarak pazarlanıyor; "Optimized for Series X/S" kategorisinde. Ancak o allayıp pulladıkları, "hiç yükleme ekranı olmadan devasa haritalarda gezeceksiniz" falan diye reklamı yapılan Velocity Architecture denen zamazingonun yerinde yerler esiyor. Demek hala bir önceki neslin oyunlarını ufak tefek makyajlar yapılarak önümüze koyuyorlar. Gerçek next-gen oyunlar için daha epey bekleyeceğiz gibi. Bu oyun kesinlikle 500 lirayı hakedecek bir oyun değil. Division 2'yi indirimle 35 liraya almıştım, bu oyunun ederi de en fazla 80-100 lira; yani 10 dolardan fazla verilmez. Gamepass'te geldiği için, vakit öldürmek adına oynarım ama güncel fiyatını ödeyip almazdım doğrusu.
 5. Outriders eklendi Gamepass'e. MS Store'da 500 TL'ye satılıyor bu oyun. Dün gece indirdim, bu akşam deneyeceğim bakalım neyin nesiymiş.
 6. 1 teneke tüp "fren ve balata temizleyici sprey"le kolayca çıkarabilirsin yağı.
 7. @Peregrine Bisikletforum'da daha detaylı anlatıyorum konuyu; istersen oradaki başlığı da takip edebilirsin Bugün ufak bir güncelleme yaptım mesela: Yollarda bulurum seni: Satrai Cro-Mo kadro üzerine tur bisikleti topluyoruz :) Alet çantası dizmek, pek öyle dünden yarına olacak bir iş değil aslında. Bendeki takımları, anahtarları bir araya getirmek 2-3 yıl sürdü mesela. Ama sana şöyle bir öncelikler listesi çıkartabilirim. Bunların hepsi bizzat kendi kullandığım aletler: Bisiklet bakımında en önemli ve en çok kullanılan alet, hex (altıgen) uçlu allen anahtar. Bu konuda ucuza kaçmamanı öneriyorum zira ucuz anahtarlar yüzünden, en olmadık zamanda vida yuvasını yalama edip durumu tam bir kabusa çevirme ihtimalin her zaman var İzeltaş'ın T tipi ve yuvarlak başlı allen setini gözün kapalı alabilirsin. Yurtdışı bisiklet onarım/toplama videolarını izliyorsan, hemen tamamında yuvarlak başlı allen anahtarlar kullandığını göreceksin. Yuvarlak başlı anahtar ile, 45 dereceye kadar açıyla vida söküp sıkabiliyorsun ki bunun nasıl bulunmaz bir nimet olduğunu bisiklet üzerinde çalışırken anlıyorsun. Hex allen anahtarlar kadar sık ihtiyaç duymayacak olsan da, elinin altında Torx uçlu allen anahtar setinin de bulunması lazım. Marka olarak yine İzeltaş diyeceğim ama torx anahtarları T tipi almana gerek yok. İzeltaş'ın şu linkteki setini kullanıyorum ve her işimi görüyor. Kaliteli bir yan keski ile kargaburun, alet çantasının demirbaş ikilisidir Özellikle vites-fren teli keserken temiz, çapaksız bir kesim yapmak istiyorsan yine İzeltaş'tan şaşmayacaksın. Yan keskiyi mutlaka ama mutlaka İzeltaş al. Kargaburunda ise İzeltaş'ın alt markası olan ELTA da iş görecektir. Şimdiye kadar topladığım tüm bisikletlerde Shimano Hollowtech ile SRAM GXP orta göbekler (BB - Bottom Bracket) kullandım ve bunları söküp takmak için SuperB marka anahtar kullanıyorum. Bir de eski tip (kaset tipi, octalink vb.) orta göbekler var; sendeki MTB'de de bunlardan olması lazım. Bu tip göbekleri söküp takmak için özel çektirme anahtarı gerekiyor, lakin bana hiç lazım olmadığı için alet çantama ekleme gereği duymadım. Sana tavsiyem, orta göbeği bir bisikletçiye söktürmen ve yeni göbek & aynakol seçimini Hollowtech modellerden yana kullanman. Hem ömrü daha uzun, hem de bakımları daha kolay. İhtiyacın olabilecek bir diğer anahtar seti de ruble sökme/takma anahtarı ile chain whip denen ruble tutucu. Marka olarak yine SuperB seçebilirsin. SuperB anahtarlar ekonomik ve kaliteli oluyor. Ruble tutucu olarak alabildiğim en ucuzunu almıştım ben, her türlüsü iş görüyor Unutmadan, ruble sökme anahtarı ile Shimano'nun centerlock rotorlarını da söküp takabiliyorsun; aklında olsun. Bir üstteki ruble sökme anahtarıyla da kullanacağın, daha birçok yerde de işine yarayacak olan, kurbağacık diye de bilinen ağız genişliği ayarlanabilir bir ingiliz anahtarı almalısın. İzeltaş tercih sebebi olsa da, herhangi markasız olanlar da iş görüyor. Listeyi detaylandırmak için senden geri dönüş bekliyorum
 8. Satrai Cro-Mo tur bisikleti kadrosu satın aldım. Elimde epey malzeme birikmişti; bu kadro üzerine toplayacağım
 9. Kasada yer sorunu yoksa sıvı soğutma yerine hava soğutma tercih etmek daha mantıklı. Şahsen şu an mini ITX kasa kullanmıyor olsam ben de hava soğutmaya dönme niyetindeyim. Lakin bendeki kasaya bu konuda bahsi geçen soğutucuların sığması imkansız, o yüzden sıvı soğutmaya mahkumum
 10. Neden UEFI'yi devre dışı bıraktınız? Sistemi UEFI olarak boot edip öyle bir deneyin.
 11. @Pablo 'Definitive' Vader, EA Play artık PC'de de kullanılabiliyor Gamepass üzerinden. Bu arada Star Wars - Squadrons EA Play'e dahil oldu. Bir de People Can Fly - Square Enix ortak yapımı olan Outriders gelecekmiş Gamepass'e; hem de çıkış tarihi olan 1 Nisan'da. MS Store'da SW Squadrons 250 TL'ye satılıyor; Outriders için 500 TL'den ön sipariş verilebiliyor. Sırf bu 2 oyunla bile, 3 yıllık Gamepass'e ödeyeceğiniz parayı fazlasıyla çıkartıyorsunuz. Fiyatlar hala değişmemişken (3 Yıllık Live Gold + 1 aylık Gamepass Ultimate = 580 TL), 3 yıllık Gamepass aboneliğini ciddi ciddi düşünün derim.
 12. LGBT ise alırım bir dal...
 13. Microsoft Bethesta'yı satın alınca belliydi zaten de; resmi olarak duyurusu yapıldı. Tüm Bethesta kütüphanesi Gamepass'e geldi. Tabii oyunların birçoğu, hemen hepimizin oynayıp bitirdiği oyunlar. Neler var? Doom serisi (Eternal dahil), Elder Scrolls serisi, Dishonored 1-2, Fallout 4 vs. Bu arada Fallout 4'e de dün FPS Boost özelliği geldi ve resmi olarak 60 FPS desteği kazandı oyun. Zaten oyun içinde bir mod yükleyerek FPS cap'i kaldırabiliyorduk ama şimdi mod'a gerek kalmadan da 60 FPS oynanabiliyor oyun.
 14. Eğer monitörü değiştirme gibi bir düşüncen yoksa, RX480 seni en az 1 sene daha götürür. Bir sene sonra da piyasanın durumuna bakar, monitörde de 2K ve üzeri çözünürlüklere çıkma durumu olursa o zamanki alternatifleri değerlendirebilirsin. Mining çılgınlığı ve tedarik sıkıntısı sebebiyle şu dönem grafik kartı almak çok büyük hata olur.