Induksiyonlu Ocaklar
0

Bu konuda 10 mesaj var

Yeni ocak alacagim, induksiyonlu olanlara gozumu diktim. Tencere tavalardan da teflon/aluminyum olanlari kaldirip paslanmaz celik ve dokum demir olanlara gectigim icin uyumluluk sorunu yok. (Aluminyum'la ilgili cok kotu seyler okudugum icin pisirme gereclerinde kullanmayi biraktim.)

Marka, model tavsiyeniz var mi? Kacinilmasi gereken markalar var mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bizde Franke var, en pahalı modellerden birisi ama hiç bir özelliği yok, kalitesi de öyle ahım şahım değil. Tamamen kazık yani...

Bu arada indüksiyonlu ocaklar estetik olarak güzel ama kullanımı zor... Geç ısınıyor ama ısındı mı soğumuyor, normal ocaktaki gibi altını kıstığınızda veya kapattığınızda iş bitmiyor; pişmeye devam ediyor. Bu nedenle kullanımı ciddi tecrübe gerektiriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkçası fırın ve ocak gibi şeylerde çok büyük bir teknoloji yok, kayseri markaları da gayet iş görüyor.  Neticede (hadi indüksiyon neyse de) ocak denen şeyin yaptığı gaza kıvılcım vermekten çok ötesi değil, güvenlik gibi standartları alayı karşılıyor. 

Şu an oturduğum evde geçici kalacağımı varsaymış ve Simfer marka cam bir ocak satın almıştım. (Aşağıdaki gibi bir şey)

simfer-3520-x.jpg

Açıkçası bu kadar mutlu olacağımı , bu kadar problemsiz geleceğini hiç düşünmemiştim. (Fırını da benzer bir tasarıma sahip aynı markadan aldım, zaten Emine Bedel modeli sabah akşam fırında yemek pişirin bir adam değilim, gayet işimi gördü)

Bundan sonraki evimde de hiç markaya bakmadan bu şekil bir şey almayı planlıyorum.

İndüksiyonlu ocağı geçtiğimiz ay yurt dışında denedim ilk defa adam gibi, kaldığım mekanda kullanıyordum, açıkçası çok da zevk almadım. Gazla ilgili problem olur diye bir tanesi indüksiyonlu modellerden alabilirim ama, çok da emin değilim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@kHanTW Induksiyonlu ve goruntu olarak induksiyonluya cok benzeyen seramik ocaklar var. Ama teknoloji cok farkli. Ben tek gozu induksiyon olan gormedim. Sadece Arcelik'de yarisi induksiyon olan gordum, o da 3500 TL gibi vermeyecegim bir fiyatta.

@ Bende bir tane migros'dan aldigim dandik induksiyonlu ocak var. 66 liraya almistim. http://www.sanalmarket.com.tr/kweb/showProductDetail.do?psi=28965239&shopCategoryId=32479

Kahve hazirlarken kullaniyorum, Suyu kettle kadar hizli kaynatiyor. Moka pot'da cok hizli bir sekilde kahve yapabiliyorum. Dokum demir tavada omlet yaptigimda tava hemen isiniyor. Kapattigim anda isi kesiliyor. Sizinki de elektrikli ama induksiyon olmayanlardan olmasin?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@kronus Hakikaten benim baktıklarım indüksiyon değil elektrikli olabilir, çok emin değilim, özellikle odaklandığım nokta o olmadı hiç. 

Bu arada migrostan alınan dandik indüksiyonlu ocak da hoşuma gitti, güzelmiş aslında. 66 liraya bulunulsa alınıp bir köşeye (balkon falan) koyulabilir, nette 150 ve üzeri fiyatlarda gözüküyor, öyle olunca almadım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam şöyle açıklayayım; evet çok hızlı bir şekilde ısıtabiliyor. Ama çok hızlı ısıtması için ayarını yüksek tutmanız gerekiyor; bu kez de bir kez ısındı mı soğumak bilmiyor.

İndüksiyonlu mu şimdi ben de emin olamadım... Cam seramik modellere de benziyor, şöyle bir şey :

http://www.ankastrend.com/franke-cam-seramik-serisi-fhc-6042-sq-t-siyah-cam-elektrikli-ankastre-ocak-urun542.html

Fakat şöyle bir şey var, kullanım kılavuzunda ocak çapı ile kullanılan tencere/tava çapının aynı olması tavsiye edilmiş... Bu tavsiye sanırım indüksiyon olduğuna işaret. Beyin fırtınası yapıyorum; indüksiyonlu süt ısıtıcı var ve sadece süt kabı ısınıyor... İndüksiyonlu ocaklar da benzer şekilde sadece tencereyi mi ısıtıyor? Elinizi değdiğinizde yakmıyor mu? Eğer öyleyse bizdeki cam seramik çünkü dökülen sütleri falan bir güzel kömüre çeviriyor.

khanTW gibi ben de beğendim ocağı ve ben de almayı düşündüm :)

Bu arada şalgamları götürüyorum sevgili khanTW.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben muhtemelen indüksiyon ya da elektrik  olayına hiç girmeyeceğim. Bu tip şeylerde ürün ne kadar karmaşıklaşırsa o kadar tantana oluyor. Yeni taşınacağım evde doğalgaz olacak, tüp bitti derdi muhtemelen olmayacak. Arada sırada gazda problem çıkarsa diye ocağa fazladan 500-1000 lira vermektense yemek sipariş etmek daha karlı olabilir :) 

@ Gönül isterdi atom profesörü olalım ama aklımız yemeye içmeye çalışıyor, bu taraflara uğrarsan bir gastro turizm yapalım :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ Bu induksiyonlu degil hocam. Bunun artisi, her turlu tava tencereyle calisir. Induksiyonlular aluminyum, borcam gibi malzemeleri isitmiyor, sadece manyetik metal olanlari isitiyor.

Induksiyonlu olanlar cok daha verimli ve hizli oldugu icin almak istiyorum, ama Turkiye'de pek kullanilmayan bir teknoloji. 

Ben de yeni eve tasinacagim, dogalgaz var ama ev icinde olmasa icim az daha rahat edecek gibi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Seramik olanlarla indüksiyon karışmış sanırım. Yaklaşık 2 yıl seramik olanı kullanmak zorunda kaldık Afyon'da, kesinlikle uzak durulması lazım. İndüksiyon işi de bir dönem DHW'de tartışılmıştı, tencere tava alırken uyumlu olması gereken ürün alma zorunluluğu problem olarak ifade edilmişti o dönem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ Gönül isterdi atom profesörü olalım ama aklımız yemeye içmeye çalışıyor, bu taraflara uğrarsan bir gastro turizm yapalım :)

Yolum düşerse yapalım gerçekten... Kebabın, kuyruk yağının dibine vuralım... Atom da içeriz :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok