pentaman

CHW
 • Content count

  2,286
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  45

pentaman last won the day on May 26

pentaman had the most liked content!

About pentaman

 • Rank
  Kahrolsun Büdü

Profile Information

 • Cinsiyet
  Erkek
 • Yaşadığı yer
  Istanbul

Recent Profile Visitors

2,358 profile views
 1. Atrin, tek ricam Caribbou Cafe gibi porno filmlerde kullanılmış müzikleri çalmayın. Çok rahatsız edici oluyor bilgisayarla falan uğraşırken. Bence @Najaz'ın dediğine takılma, aç gitsin, güzel olur umarım her şey
 2. Bu konuyla ilgili bir video izlemiştim ben, tanımıyordum o ana kadar ama Youtube listesinde önerildiği için gördüm. Hakkı Alkan diye birisi varmış shiftdelete.net'te videoları vardı hatta o dönem. İzlediğim videoda istanbul bilişimin bir yetkilisini telefonla arıyor, sonra bekliyor bağlanıyor vs. Açıkçası o videoda dinlediklerim hiç hoşuma gitmemişti, istanbul bilişim neredeyse 1 yıldır sürekli milleti dolandırırken suya sabuna dokunmadan sanki firmayı koruyucu bir tavır izledim diye aklımda kalmış. Şimdi konkordato haberlerini görünce bir baktım o video silinmiş, nedenini de biraz garip bir şekilde açıklamışlar. Açıkçası ne o ilk video ne de sonrasında olan video bana inandırıcı gelmedi. Sosyal medya üzerinde donanım siteleri-bireysel videolar gerçekten yanıltıcı ve belki de bilinçli yanlış aktarıcı içeriklerle dolu. Siteye girmediğim ve bütün videoları izlemediğim için deneyimim sınırlı tabi ama bana hiç güven vermemişlerdi o videoda. İstanbul Bilişim zaten milleti dolandırdı o arada biraz daha.
 3. Nazara gelmişsin sen kaptan, mavi boncuk tak bir tane araca, şöyle en büyüğünden
 4. Tekerine taş değmesin
 5. @argelfelhis hocam bu dediklerinizi Apple TV 3. jenerasyon ve sonrasında Apple TV uzaktan kumandasıyla da yapabilirsiniz. Üstelik aylık 30 TL Apple Arcade üyeliğiyle yüzlerce bu tür oyun oynamak da mümkün. Ben bazen bizim ufaklıkla karşılıklı oynuyorum harika oluyor.
 6. Güzel oluyor ayarlanabilir masalar, güle güle kullanın. Benzer ürünleri Türkiye'de nurus satıyor, oldukça güzel, bizim ofiste daha çok sabit ve klasik mobilyalar olduğu için uymayacağından daha farklı modellere yönelmek zorunda kalmıştım. Türkiye'de almak isteyen olursa linki : Nurus Otto Basic
 7. Thunderbolt kullanmak çok zor bir şey olmasa gerek. Sonuçta lisans ücretini ödediğinizde her şekilde intel bu hizmeti sunmakla yükümlü. Zaten apple kadar savunan başka bir marka olmadığı için intel vazgeçemez. Thunderbolt'u vermiyorum dese apple kendi arabirimini getirir, 3 aya kalmaz geri alım süreci başlatıp intel'i kökten siler muhtemelen. Mevcut A12Z işlemcili iPad Pro 11" aldım önceki gün, video derleme hızı inanılmaz, gerçekten çok başarılı. Bir önceki A12X'le arasındaki tek fark açılan bir çekirdek, bu işlemci normalde 2 senedir aktif bir işlemci olmasına rağmen iPad pro'da yaptıkları inanılmaz. A9X işlemcili iPad Pro bile hala güzel çalışıyor, yedek olarak tutuyoruz ofiste. 16 GB ram kullanımında normal pc işlerinde nasıl olacağını gerçekten merak ediyorum.
 8. Daha önceleri thunderbolt cihazlar vs. üretilecekti bir sürü plan proje yapıldı ama en son böyle kaldı
 9. @Whooosh, thunderbolt çift yönlü veri aktarımıyla görüntü-veriyi aktarma haricinde bir işte kullanılmıyor apple tarafında şu anda. iPad Pro uzunca bir süredir usb 3.1 2. jenerasyon ile gidiyor, muhtemelen thunderbolt uyumluluğuyla ilgili problem yaşamazlar (patent ihlali vs.). iPad Pro'yu öne sürüp sonra her şeyi apple silicon olarak sunma fikri başarılı bir fikir, windows tam tersten başladığı için başarılı olmamış olabilir. Bir de sabit donanım olmaması problemi var tabi.
 10. Apple'ın yazılım geliştiricilere sunduğu imkanlar arasında macOS, ipados ve iOS arasında geçişe imkan veren seçenekler bu geçişi oldukça kolaylaştıracak muhtemelen. Büyük yazılımlar (ofis-grafik ve video işleme veya istatistik hesaplama gibi) haricinde arm işlemcilerle şu anda da uyumlu aslında tüm yazılımlar. Derleme aşamasında bu sorun çözülüyor. Apple muhtemelen 2-3 yıl içerisinde kendi işlemcileriyle piyasayı domine edecek. Esas problem çok çekirdekli xeon alternatiflerinde olacak muhtemelen, bir diğer konu da tabi ki x86 destekli oyunlar olacak. Apple'ın en büyük avantajı oyun için zaten iyi bir bilgisayar olmaması nedeniyle bu pazarı önemsemiyor oluşu olacak muhtemelen. Yazılımdan sonra kendi donanımını da üretecek olursa Apple PC'ler apayrı bir kulvarda yerleşecek bundan sonra. Windows uyumluluğu da olmayacak büyük oranda, ya da emülasyonla daha yavaş çalışacak. Bakalım nasıl bir geçiş olacak göreceğiz. Benim farklı bildiğim tek şey ilk geçişin mbair ile değil 12" macbook ile olacağıydı, benzer özellikte aletler sonuçta, bakalım hangisiyle geçiş olacak.
 11. 5 senedir evde kullandığımız Delonghi 15250 filtre kahve makinesinin cam kahve haznesi garip bir kaza sonucu çatladı. Yeni makine almayı da planlıyordum ama yine de bir kontrol etmek istedim, N11'de yedek parça olarak satılıyormuş. 5 sene önce 95 TL'ye aldığım aletin cam haznesini 95 TL'ye aldım. Birebir aynı ürün, Kenwood-Delonghi orijinal yedek parçaları satan bir mağazaymış. Linki de burada
 12. 5-6 senedir alet yok hocam, ya attık ya kayboldu. 180 TL’ye aldım ben, bir küçüğü 130 TL n11’de.
 13. Bizim ufaklık katı gıda yemeye başladığında her şeyi tupperware'in küçük el öğütücüsünden geçiriyorduk, 2-3 sene sonra ipi koptu vs. bir daha da almadık. Her lazım olduğunda üşendiğimizden artık internetten sipariş verdim : Eskisine göre bir boy daha büyük, oldukça yeterli, bakalım bu ne kadar süre gidecek. Evde çok oturmaktan ahşap işlerine vakit bulabildim bu dönemde. Özellikle bir sehpa yapmak için marangoz tipi işkence-mengene aldım, 60 cm ebatlarına kadar sorunsuz sıkıştırabiliyorsunuz. Sait Demirci markasıyla satılıyor N11'de, tanesi 80-90 TL arasında değişiyor bazen, 100 TL altında bulduğunuzda direkt alabilirsiniz eğer bu tür hobileriniz varsa. Yine evde ciddi anlamda yıpranmış, kenarından ayrılmaya başlamış çerçevelerimiz vardı, bunların yenilerini almak yerine tamir etmeye karar verdim. Bu defa marangoz tipi değil hobi tipi işkence aldım. 30 cm ve 40 cm olanlardan ikişer tane geldi. Oldukça başarılı, öyle ki arada normal ahşap için de kullanmaya başladım. BHD marka, N11'de satılıyor. Bu da bilgisayar monitör altlığı yaparken kullandığım hali :
 14. Eski çalışma masamı yaparken koyduğum hedeflere eriştiğimden yeni bir hedef ve güzel görünüm için masa değişikliğine ihtiyacı vardı. Yaklaşık 1 yıldır çalışma odamda dokunmadan duran eski Ikea Hemnes masayı bu nedenle revize ederek kullanmaya karar verdim. 3 yıl kadar benim kullandığım, sonrasında ofiste sekreter masası olarak kullanılan ve toplamda 10 yıl civarında eskitilmiş Ikea Hemnes masamın her yanı çizikler, derin defektler ve mürekkep lekeleriyle doluydu. Ayrıca minifix (birleştirici vidalama sistemi) yuvaları da yalama olmuş ve masa salladığınızda devrilecekmiş görünümündeydi. Youtube'a yükledim, buyurun link : Ikea Hemnes Masa revizyonu ve tamiri İlk hali ve son hali arasındaki farkları da beğenirsiniz umarım. Görüşmek üzere.
 15. @JardeL geçmiş olsun hocam, umarım hallolur bir an önce.