pentaman

CHW
 • Content count

  2,389
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  66

pentaman last won the day on January 10

pentaman had the most liked content!

1 Follower

About pentaman

 • Rank
  Kahrolsun Büdü

Profile Information

 • Cinsiyet
  Erkek
 • Yaşadığı yer
  Istanbul

Recent Profile Visitors

4,337 profile views
 1. Mahalleye gelen sütçü daha pahalı, şaka yapmıyorum gerçekten daha pahalı
 2. Güzel bir ssd bu, güle güle kullanın, chia coin için uzunca bir süre kullandım, hala da sistemde takılı. Amazon Almanya'dan 1750 TL gibi bir fiyata gelmişti. 7-8 ay önce, çok zamlanmamış diğer ürünlere göre. Edit : Bir önceki sayfadan alıntı yapmaya çalışırken böyle tek bir mesaj düşmüş, @T800'ün aldığı Kioxia 2 tb için yazmıştım.
 3. Zengin olmak böyle bir şey, bir tane bile alamadık 😊
 4. M1 işlemcili MBAir'i 8 gb ram'le bir yıldan uzun süredir kullanıyorum, çok memnunum. Intel işlemcilerle alakası olmayan bir alet olduğu için takılmamak lazım ram vs. gibi şeylere. SPSS, word, excel ve safari gibi uygulamalar aynı anda açıkken 15-16 saat gidiyor şarj süresi. Bu uygulamaları eş zamanlı 16 saat çalıştırabilecek intel işlemcili bir laptop yok, thinkpad olsa olsa 3-4 saat gider sonra da el sallar ben gidiyorum diye, dizinin üstüne koyarsan dizlerin yanar tabi o arada. Serin serin M1 işlemci ile çalışmak dururken çok anlamsız intel veya amd gibi dandik işlemcili notebook almak.
 5. Bazı ürünlerde oluyor bazılarında direkt açılıyor, denemek lazım her seferinde.
 6. Ödeme ekranında kargo + gümrük ücretiyle beraber olan toplam fiyat çıkıyor. Ek bir ücret çıkmıyor sonrasında.
 7. @stardust kaptan ben hatalıyım zaten, işyerine geliyor diye başındaki ismi ve tc no'yu değiştirmediğim için oldu bu olay. Sonrasında aldığım hdd'ler Türkiye'de daha uyguna geldiğinden uğraşmadım ama Amazon Almanya yine daha ucuza gelecek olursa bakacağım farklı isimle. Ticari olarak gümrükten çekmek için müşavirlik firmasıyla anlaşmak vs. gerekiyor sanırım, hiç uğraşmadım o yüzden.
 8. Hazır konu hortlamışken yazayım. Ekim sonunda Amazon Türkiye sitesi üzerinden Amazon Germany satıcısından 2 tane 12 tb wd elements hdd sipariş ettim. Daha önce problem yaşanmamıştı ama bu defa gümrükte takıldı ürünler, telefonla aradığımda ürünlerin ticari ürün kategorisine sokulduğunu söylediler. Sene içinde 5 tane hdd sipariş etmiş olduğum için oldu diye tahmin ediyorum. Gümrük işlemleriyle uğraşamayacağım için iade talebinde bulundum, 40 gün kadar sonra iade sağlandı, iadede kargo-gümrük iadesi uygulanmadı. Sonrasında uğraşacak vaktim olmadığı için kendi haline bıraktım ama çok hoş bir deneyim olmadı açıkçası. Benimle ilgili olmayan bir durum sonuç itibarı ile.
 9. Uzunca bir süredir evdeki workstation'a ikinci işlemci arama-bekleme ve tekrar arama dönemlerinden geçerken @Whooosh sağolsun 2. xeon işlemciyi gönderdi. Ben de 3 yıl kadar önce ilk işlemciyle aldığım 2 tane 4x8gb 2133 ddr4 ram setinden arta kalan bir seriyi de ekleyerek sistem belleğini de 64 gb'a çıkarıp 2. işlemciyi ekledim sisteme İşlemci ve ram hazırdı, ancak soğutucu hazır değildi, kasada aslında yer var ama çok zorlama olacağı için diğer işlemci için 12 cm ait su soğutucu olarak cm h45 aldım (Amazon'da indirimle 520 TL) Kasanın iç kısmı biraz karmaşık olsa da arkadaki fanı söküp radyatörü yerleştirince fena olmadı gibi, bir de üstteki radyatör ızgarasını dvd yazıyı alta alıp biraz öne aldım, böylece sıcak hava pasif olarak tahliye olabilecek.
 10. Çok ciddiye almaya değecek biri değil, değişik açıklamalar yaparak gündem mi değiştirmeye çalışıyor bilemiyorum ama bu aralar çok çıkıyor sağda solda.
 11. O hızlarda hiçbir markanın çok sağlam durabileceğini sanmıyorum kaza anında. Çok aşırı da güvenmemek lazım arabalara açıkçası. Ben İstanbul-Çanakkale arasında körfez köprüsü ve YİD rutin olarak kullanıyorum, senede 8-10 defa geçiyorum, yol gerçekten müsait hızlı gitmeye ama yine de aşırı hızlı gitmemek lazım.
 12. Ceza 240-250 civarı bir şeydi tam hatırlayamadım şimdi. Edirne otobanı aslında çok düz değil de ben çok alışkınım yola. Hayatım o yolda geçti şu son 15 senede, hanım Edirne'deyken bir Corolla vardı, sıfır aracı sattığımda 164k olarak sattım 3 senede. 200 defa git-gel yapmış olmam lazım kabaca 3 yılda. Sonra da her sene en az 10-15 defa kullandım. Bu kadar hız yapmanızı ben de tavsiye etmem, daha dikkatli kullanıyorum artık. Aracın hissettirmemesine aldanıp yüksek hızlara alışmamak lazım kesinlikle. Otobanda hız 140-150 arası olmalı maksimum, daha hızlı gidince iyi bir şey yapmış olmuyoruz sonuç itibarı ile.
 13. Ben geçen kış Edirne ziyaretimde hem gidiş hem de dönüş cezası yedim. Çatalca-Edirne arasında 138 km ortalama hız tespit etmiş giriş-çıkış. Aslında 190-200 arasındaydı ancak yarım saat kadar mola vermiştik çorba için, Selimpaşa'da güzel kelle paça yapıyorlar aklınızda olsun. Sonrasında hızı 132'ye sabitledim herhangi bir problemle karşılaşmadım. Ceza 15 gün sonra direkt geldi eve. Daha önce böyle bir şey yaşamamıştım, muhtemelen ekleneli çok olmamış. 140-150 ortalama ile gittiğinizde Mahmutbey gişelerden girdiğinizde zaten ortalama ister istemez 110'lara kadar inmiş oluyor dur-kalk trafikle. Ama 3. köprü ile Mahmutbey'i pas geçerseniz ortalama 132 üzerine çıkıyor, dikkat etmek lazım.