cino

Member
 • Content count

  8
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by cino


 1. 9 dakika önce, Pablo 'Definitive' Vader said:

  Uzun zamandır kullanmadım ama süreç değişmediyse Office'in aktifleştirildiği Microsoft Hesabına girilmesi, hesap içerisinde uninstall ve deactivation yapılması gerekiyor. Bunu yapmadan o key'i ilgili Microsoft Account'undan düşürmenin bir yolu yoktu eğer sonradan bir workaround gelmediyse. Ayrılan kişiyle iletişim devam ediyorsa kendisinden yardım almanız gerekebilir.

  Baya araştırdım fakat bu tarz bir işlem sanırım yok. Microsoft hesabında hiç seçenek yok. 


 2. Arkadaşlar bir bilgisayarda Office lisans anahtarı mail hesabına tanımlanarak kullanılmış. Bilgisayarı kullanan arkadaş kendi şahsi mail hesabına lisansı tanımladığı için kendisi işten ayrılınca haliyle mail hesabından lisansı almak gerekiyor fakat bir türlü bu ayarı göremedim mailde. Office anahtarı elimde var ama maile tanımlandığı için mail ile giriş yapın diye uyarı çıkıyor. Fikri olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.


 3. Arkadaşlar bir bilgisayarda kurulu mysql veritabanı var. Bu veritabanına başka makinadan bağlanmak için connection string oluşturuyorum fakat bir türlü bağlanamadım. Server adına mysql'in kurulu olduğu bilgisayarın ip adresini yazıyorum. Acaba ana makinada port açma işlemi yapmam gerekiyor mu. Yapmadan da bağlanır dendi o yüzden denemedim. Bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.


 4. 24 dakika önce, Mr.Crunch said:

  Selamlar, kabinle birlikte değil de, sunucuları söküp ona göre özenle taşınsa daha iyi olur. Kabloları etiketleyip aynı yere geri takmak vb. gerekli normalde

  Disk falan sökerseniz sırasını kesinlikle karıştırmamanız lazım, aynı yere geri takmanız lazım. Kabin içerisinde olmaz o iş.

  Kabloları etiketleme işlemini yapacağız. Zaten kabin içerisinde NAS cihazı, Sanallaştırma yapılan server, 3 tane internet, Güç sağlayıcı, birde ethernet switchleri var. Benim merak ettiğim nas cihazının ve serverın gücü kesilince verilere birşey olup olmaması. Kabinin içindeki fazlalıkları alıp taşırız diye düşündük.

   


 5. On 03.01.2021 at 11:11, Najaz said:

  Sakın böyle bir şey yapmayın :)

  Doğru anladıysam, siz hem NAS cihazını hem de içindeki HDD'leri yenilemek niyetindesiniz. Eğer yeni NAS cihazında eski HDD'leri kullanmaya devam edecekseniz, yapacağınız işin hiçbir espirisi kalmamış olacak zira (eski cihazın kullanım süresini baz alarak) eski HDD'leriniz belki ömürlerinin yarısına geldi, belki de son demlerini yaşıyor bile olabilirler. Burada asıl hedef HDD'leri yenilemek olmalı bence.

  Şöyle yapın: Yeni NAS cihazı ve yeni HDD'leri yapılandırın ve cihazı ağınıza dahil edin. Daha sonra eski NAS cihazındaki verilerinizi ağ üzerinden yeni NAS cihazına kopyalayın. Synology, QNAP gibi firmaların ürettiği NAS cihazlarında, bu işleri otomatikleştiren uygulamalar mevcut. Daha sonra yedekleme yapmak istediğinizde, yeni NAS cihazınızda bulunan dilediğiniz dosya veya klasörleri otomatikman eski NAS cihazına kopyalayacak/yedekleyecek senaryolar oluşturabilirsiniz.

  Anladım istediğim cevap buydu. Bu işlem daha mantıklı açıkçası. Mevcut NAS cihazım QNAP yeni alacağım cihaz Synology olacak. Teknik tarafta çok bilgim olmadığı için teknik destek almam gerekecek sanırım disklerin yapılandırması konusunda pek bilgim yok.


 6. Ofiste kullandığımız NAS cihazını başka bir NAS cihazında yedekleme yapmak istiyorum fakat sürecin nasıl olacağı konusunda çok fazla bilgim yok. Yeni alacağım NAS cihazına mevcut diskleri takıp eski NAS cihazına yeni aldığım diskleri taksam yapılandırma esnasında verilerime bir şey olur mu bu aklıma takıldı. Amacım eski NAS cihazımı yedek cihaz olarak kullanmak yeni alacağım NAS cihazını ana cihaz olarak kullanmak. Süreç hakkında bilgisi olanlar beni bilgilendirirse çok sevinirim.