Binadaki telefon kablosunu değiştirmek
0

Bu konuda 9 mesaj var

Kabloda ek var ve bağlantım baya kötü olduğu için baştan sona kabloyu söküp yenilemek istiyorum. 4.kattayız, takip ettim ve bizim kapının kenarından zemin kata kadar dümdüz iniyor kablo, sonra koridorda telekom kutusunun içine giriyor.

Forumlarda telekom kutusundan gelen kabloyu cat5-cat6 kablo ile değiştirenler duydum fakat bu kabloların içinde boşta kalacak olan tellerin hatta shielding'in kendisinin bile anten görevi görüp etraftaki elektromanyetik sinyalleri üstüne çekip paraziti attırması gibi bir düşünce doğdu kafamda, yanlışsam düzeltin. Dolayısıyla normal telefon kablosu çekeceğim fakat kaliteli telefon kablosu nereden bulabilirim. Şu an bağlı olan kablo kısmen 2x0.50mm bakır 15-20 yıllık kablo.

Bakırın biraz daha kalın olması avantaj sağlar mı?

Shielding avantaj sağlar mı?

Alacağım kablo 30-40m arası bir şey olacak.

Binada bildiğim kadarıyla banyolar dışında topraklama yok. Dolayısıyla modemden bilgisayara ethernet kablosu çekerken cat6-7 shieldingli kablo alsam bir işime yarar mı yoksa parazit artar mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Karaköy Bankalar Caddesine gidin (Eğer Istanbul'da iseniz); orada bu tip kablo satanlar var onlara danışıp mümkün olan en kaliteliyi alın; 100 m. olarak alın (toptan minimum o şekilde standarttır); öylece daha tasarruflu olur; metre hesabı alırsanız 30-40 metrelik kablo 100 metreden çok daha pahalıya malolur; eğer Istanbul'da değilseniz bulunduğunuz şehirde illa Bankalar Caddesi'ndeki gibi bölgeler vardır; oralarda soruşturun...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

cat6-7 shieldingli kablo alsam bir işime yarar mı yoksa parazit artar mı?

30-40 m civarıysa Cat 7 kullan sonra bana dua et.

Sorduğun kablolar ise PTT kutusundan santrale veya toptan bina içinde farklı alanlara  (kat santrali yada dağıtım kutusu )  20 - 50 - 100 çift gibi hatları çekmek için kullanılır.

Cat 6 ve Cat 7  söz konusu kablolardan daha iyidir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı şeyi benim de yapmam lazım yakın zamanda. 3 ayda bir TT'a arıza kaydı bırakmaktan bıktım.

Oturduğum ev bitişik nizam müstakil bir ev. Telefon kutusu ilk baştaki evin çıplak duvarına monte. O evle aramızda 4 ev daha var. Kabloyu çatılardan aktarmam gerekecek, çatıya çıkma işi olduğu için havaların düzelmesini bekliyorum.

Yalnız telefon kutusunu açtığımızda, kendi hattımızı nasıl bulacağız o konuda fikri olan var mı? TT görevlileri son geldiklerinde benim hattıma bir işaret koymalarını, dışarıdan yeni hat çektirmek istediğimi söylemiştim ama dediğimi yapmamışlar. Deneme-yanılma yoluyla mı bulacağız hangi hattın bize ait olduğunu? Kendi işimizi hallederken başkasının hattına da zarar vermek istemiyorum. Bir de bu iş, yani telefon kutusuna müdahale etme işi kendi yapabileceğimiz bir iş mi yoksa illa elektirikçi mi çağırmak lazım

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Deneme-yanılma yoluyla mı bulacağız hangi hattın bize ait olduğunu? Kendi işimizi hallederken başkasının hattına da zarar vermek istemiyorum. Bir de bu iş, yani telefon kutusuna müdahale etme işi kendi yapabileceğimiz bir iş mi yoksa illa elektirikçi mi çağırmak lazım

Bağlantı kutusunda 5-10 adet bağlantı varsa deneme yanılma yöntemini kulanacaksın.

Fazla ise de olur ama biraz uğraşırsın.

Hattında ev telefonu da çalışıyorsa işin kolay

Bir tane masa telefonu edin.

Cep telefonunda ev telefonunu ara.

Cep telefonun ararken regleletteki konnektörlere sırası ile masa telefonunun uçlarını değdir.

Bir reglette birden  sıfıra kadar 10 hat vardır.

Sayı ve  üstündeki konnektör bir hattır.

https://www.google.com.tr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjwyYDutbLSAhVE7hoKHV-hBhQQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.kontrolkalemi.com%2Fforum%2Fkonu%2F5x2x0-5-hbh-tel-kablosu-yerine-cat6-kablo.99555%2Fpage-2&psig=AFQjCNHB57zooVRF44i7id-QHf5J1rRj9w&ust=1488358547550133

Çalan konnektör senin hattındır.

Maket bıçağı ucu ile kabloyu soymadan konnektöre iyice itersin

Üstündeki de diğer konnektörede aynı işlemi yaparsın hattın tamam.

Bir kere daha cep telefonundan ev telefonunu arar testini yaparsın.

eldrun beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

30-40 m civarıysa Cat 7 kullan sonra bana dua et.

Sorduğun kablolar ise PTT kutusundan santrale veya toptan bina içinde farklı alanlara  (kat santrali yada dağıtım kutusu )  20 - 50 - 100 çift gibi hatları çekmek için kullanılır.

Cat 6 ve Cat 7  söz konusu kablolardan daha iyidir.

Topraklaması boşta duran cat6-7 kablonun shieldingi anten görevi görüp etraftaki elektromanyetikl dagaları üstüne çeker diye çekincem var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Topraklaması boşta duran cat6-7 kablonun shieldingi anten görevi görüp etraftaki elektromanyetikl dagaları üstüne çeker diye çekincem var.

Kesinlikle Öyle bir şey olmaz.

Ama çok dert ediyorsan yalıtkanı da topraklayabilirsin. :icon_tongue:

eldrun beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok