SkyWarrior

CHW
 • Content count

  3,076
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  38

SkyWarrior last won the day on April 16 2019

SkyWarrior had the most liked content!

About SkyWarrior

 • Rank
  =oOo[BeToN_DeRyA]oOo=

Profile Information

 • Cinsiyet
  Bilinmiyor

Recent Profile Visitors

1,920 profile views
 1. Hocam şununla da DLSS açmayıver "PNY GeForce RTX 3090 24GB"
 2. Ben temmuzda aldım bu aletten ve çok uygun fiyata denk gelmişti. Amd li versiyonlar daha yoktu ortalıkta ama beni pişman etmedi aldığımdan beri. Isınma sorunu gürültü sorunu hiç olmadı. AMD li olanı da alınabilir ama fiyat avantajı yoksa intel olanı da al geç derim. Ben sürekli linux ortamında çalıştığımdan bazı kütüphanelerle daha az uyum sorunu yaşayacağım intel i seçiyorum. AMD bir sistem de kurasım var da bazı uyumsuzluklar ürkütüyor (intel MKL)
 3. Eyvallah hocam. Yine de satmayı düşünürsen ben ilgileniyorum. Cingen pazarlığı yapmam fiyat neyse veririm
 4. Ben de hususi iltimas isteyeceğimden değil. Satıcı ne isterse o Anakart da B350 ama en azından 2. elde 3950 ye kadar yolu var bir bios update ile. Derdim biraz daha güncel bir sistem ile NVMe DDR4 gibi güzellikleri kullanabilmek. Eldeki Xeon sistem de güzel de bu yenilikler yok işte içerisinde.
 5. Selamlar hocam. Satıldı mı bu kombo ? Niyeti bozasım var Xeon Sistemi elden çıkartarak
 6. Aslında çok da farkı olmaması lazım. Güncel standartlardaki websiteleri de artık masaüstü uygulamaları gibi çalışıyorlar. Front end kendi cache de duruyor bir değişiklik olmadığı zaman ve backend ile zaten REST, JSON vs gibi yüzler ile veri alışverişi sağlıyor. Masaüstüne kurup da çalıştıracağınız net bağımlı uygulamalar da bu siteler gibi sunucularla benzer şekilde alışverişte oluyorlar. Aralarındaki fark çok minimumdur nerdeyse farketmez. Hatta bazı masaüstü uygulaması bildiğiniz elektron uygulamaları browserdan çalıştıracağınız uygulamadan daha verimsiz bile olabiliyor.
 7. Hocam M1 konusunda biraz doluyum aslında boğazımızdan aşağı M1 yukarı M1 yaptırmaya çalışan apple fanboiler nedeniyle. M1 için ne mi düşünüyorum. Apple kendisi için en iyi olanı yaptı diyorum sadece. Hızlı mı? Evet hızlı ama kimin için? Apple ekosistemine böbreğinden bağlı her sadık apple kölesi için hızlı. Core i9 8 çekirdek 16 inç 32gb ramlı macbook prolarından vazgeçecek kadar mı? Böbreğin yanında başka şeyleri de bağladılarsa evet. M1 apple ın uzun zamandır yapmayı istediği ve sonunda başardığı bir proje. Daha ilk A4 çipini tasarladıkları gün muhtemelen önlerine yol haritası olarak koydukları bu uğurda bir sürü firma ile papaz oldukları halde yılmadıkları bir proje. O proje nihayet ilk meyvelerini ücretli beta testing tadında şimdi fanboylara sunmak üzere. M1 hızlı mı. Evet apple ekosisteminde M1 e göre yazılmış ve ona göre optimize edilmiş her uygulama için x86 dengine göre hızlı olabilir.(kaç tane varsa artık 1:1 denk x86 yazılımı). Veya her apple bilgisayarını açtığında geekbench çalıştıracaklar için bir e-peen kıvamında olabilir. M1 apple ürünü almayan biri için bir kazanç veya kayıp mı? Hayır. Umrunda olmalı mı hayır. Ciddi bir önemi var mı? Hayır. Olsaydı zaten iphone varken kimse android telefonların yüzüne bakmazdı. M1 bir statü ve bir kibir göstergesi. M1 varsa herşeyim tam diyecekler için bir lazımlık. Bana göre M1 budur. Ha masaüstü ve diğer ortamlarda x86 karşısında ARM için aynı şeyleri düşünmüyorum. x86 ya rakip olacak ve raftan alıp kasama takıp veya istediğim konfigürasyonda bir araya getirip işlerimi göreceğim bir sistemi oluşturacağım her ürünü severim desteklerim. Keşke diyorum hatta şu raptor open power anakart ve cpuları memlekette bulabilsek. ARM server boardlara ulaşabilsek gigabyte tarafından üretilen vs. Bunları hep isterim.
 8. Yani
 9. Nerften kastım şu aslında. Turing kartların stokları bir müddet daha gidecek ancak nvidianın turing de ciddi verim problemleri olduğu biliniyor aslında. Verim problemlerinden kasıt Turing in üretim maliyeti daha yüksek nvidia ya. Ancak ampere kartları gazlayamazlarda turing kartlar piyasada 2. eldeki satışları ampere nin yayılmasını yavaşlatırsa o durumda turing leri itibarsızlaştıracak bir yola girmek zorunda kalabilirler. Mimari aynı evet ancak yeni gelene de yol vermeleri gerekiyor illaki. Aslen 3070 in 2080ti ile kafa kafaya olduğunu göstermeleri bile bu itibarsızlaştırmanın ilk adımlarından biri.
 10. Launch muhtemelen fail olacak bu kartlarda ama AMD fine wine faktörü devreye girerse bu kartlar cidden uzun ömürlü olabilir gibi. İlginç tarafı bu cephenin linux ilk başlarda sorun yaşamışlardı ama sonradan takımı güçlendirdiler daha kart görünmeden upstream e ciddi kod yüklüyorlar ve kart geldiğinde en azından RC kernel ile sorunsuz çalışıyor genelde. Linux tarafında çok uzun zamandır launch fail yaşamadılar RX 590 felaketinden sonra bir daha hiç yaşamadılar. RX 5700 bile sorunsuz bir başlangıç yaptı). Windows ve oyun tarafında ne yapacaklar merak ediyorum.
 11. Bu tabloyu istedikleri şekle çevirmeleri NVIDIA nın bir driver versiyonuna bakar. Bkz maxwell çıkınca nerflenen kepler, pascal çıkınca nerflenen maxwell ve turing gelince nerflenen pascal kartlar.
 12. Kralsın. Denemeye değer. Çalışmazsa geri kargolarım sana bu sefer ben öderim. PM den atıyorum. Bir yavrucağı daha sevindirsek eğitimine katkıda bulunsak ne ala.
 13. Selam gençler ve kendini genç hissedenler. Malum uzaktan eğitim dönemi epey bir mağdur insan var ortalıkta. Eşim de MEB'de çalıştığından muhtaç durumdaki aileler çocukların duyumları geliyor sürekli kulağımıza. Ben evde kullanmadığım ama satamadığım yadigar laptop ve netbook ne varsa topladım temizledim yeni disk ram taktım ve eba kullanımına hazırlayıp hibe etmeye başladım. Dün bir tane gitti. Elimde bir tane daha var ve hatta bir tane daha ama onun biraz daha tamire ihtiyacı var. Elimdeki 2. laptop biraz eski (32 bit pentium dual core) ama windows 8.1 (lisans orjinal) 32 bit google chrome (eba sadece bu browser ile düzgün çalışıyor) ve zoom client yüklendi ve sorunsuz çalışıyor ve umarım bir ihtiyacı olan aileyi daha sevindirebilecek. Tek eksiğim bir adet webcam. 640x480 olması dahi kafi. Yeter ki çalışsın öğrenci rahatça derse girsin. Elinde bu şekil kullanılmayan atıl webcam olan bir hayırseverden hibe alabilir miyiz diye sormak istedim. Olursa ne ala olmazsa canınız saolsun. Herkese iyi akşamlar.
 14. Kesin satılmıştır da yine bir şansımı deneyeyim dedim? Hocam satıldı mı diskler?
 15. Displayport kablosu 1.2 den yukarı desteklemiyor olabilir mi? 10bit için DP 1.4 destekleyen bir kablo kullanmak gerektiğini hatırlıyorum.