Yazma 760mb/sn iken okuma 460mb/sn'd tikaniyor.
0

Bu konuda 10 mesaj var

Selamlar,

Elimdeki USB3.1 gen2 destekli harici sandisk SSD de garip bir problem yasiyorum.

Gigabyte x99 chipset'li anakartimda 1 adet usb type-c/thunderbolt3 portu mevcut. Elimdeki disk CrystalDiskMark ile test ettigimde 760mb/sn hizinda yazma gorebilirken, okuma 450-460mb/sn arasinda kaliyor.

Gercek kullanim deneyimi olarak denedigim buyuk dosyalarda da biraz problem var. 30-35gb'lik buyuklugundeki dosyalari 440mb/sn ile surucuye kopyalayabiliyorum. Okumasini denemedim henuz. Bu tutarsiz rakamlarin sebebi sizce nedir?

Isletim sistemi Samsung 960 evo uzerine kurulu, onun bir dar bogaz yarattigini dusunmuyorum. Thunderbolt3 kontrolcusunun surucusu ve firmware i guncel. Harici SSD icin herhangi bir firmware guncellemesi de cikmis degil. Kablolar, kendi orijinal kablolari.

Acaba farkli bir cozum onerisi olan varsa paylasabilir mi?

Tesekkurler!

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Selamlar,

Elimdeki USB3.1 gen2 destekli harici sandisk SSD de garip bir problem yasiyorum.

Gigabyte x99 chipset'li anakartimda 1 adet usb type-c/thunderbolt3 portu mevcut. Elimdeki disk CrystalDiskMark ile test ettigimde 760mb/sn hizinda yazma gorebilirken, okuma 450-460mb/sn arasinda kaliyor.

Gercek kullanim deneyimi olarak denedigim buyuk dosyalarda da biraz problem var. 30-35gb'lik buyuklugundeki dosyalari 440mb/sn ile surucuye kopyalayabiliyorum. Okumasini denemedim henuz. Bu tutarsiz rakamlarin sebebi sizce nedir?

Isletim sistemi Samsung 960 evo uzerine kurulu, onun bir dar bogaz yarattigini dusunmuyorum. Thunderbolt3 kontrolcusunun surucusu ve firmware i guncel. Harici SSD icin herhangi bir firmware guncellemesi de cikmis degil. Kablolar, kendi orijinal kablolari.

Acaba farkli bir cozum onerisi olan varsa paylasabilir mi?

Tesekkurler!

Yazmada cache var, okumada (haliyle) yok. O yüzden sentetik test sırasında cache yazma hızının yüksek görünmesini sağlıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@KnightFall  lawnmover'a ek olarak şunu söyleyebilirim, USB bellek yada HDD ayrıca SSD'nin performansı bazen sistem kaynaklı düşük çıkabiliyor, ilk çıktığında heyecanla almıştım testte 32gb'lık Sandisk Extreme'nin okuması 161mbyte/s yazması 107mbyte/s çıkmış canım sıkılmıştı, üstelik bunlar o testte çıkabildiği en üst hızlardı, 1 hafta sonra başka bir yerde ISO atarken 222mb/s gördüm arada 209mb/s'a inse'de(yazma 133mbyte/sn) daha  alta düşmedi,  anakartın yongaseti başarısı bu işte temel nokta, bana sorarsanız başka yerdede bakın en azından içiniz rahat olsun. son olarak Sandisk hala aktif 5.yıla girecek ocakta ve kullandığım sistemde 211mbyte/sn üstünü görmedim okumada.

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet mantikli aslinda, ama diger disklerde genelde tersi bir durum soz konusu, okuma hizli yazma nispeten daha yavas gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 minutes ago, mehmetclk said:

@KnightFall  lawnmover'a ek olarak şunu söyleyebilirim, USB bellek yada HDD ayrıca SSD'nin performansı bazen sistem kaynaklı düşük çıkabiliyor, ilk çıktığında 32gb'lık Sandisk Extreme'nin okuması 161mbyte/s yazması 107mbyte/s çıkmış canım sıkılmıştı, üstelik bunlar o testte çıkabildiği en üst hızlardı, 1 hafta sonra başka bir yerde ISO atarken 222mb/s gördüm arada 209mb/s'a inse'de(yazma 133mbyte/sn) daha  alta düşmedi,  anakartın yongaseti başarısı bu işte temel nokta, bana sorarsanız başka yerdede bakın en azından içiniz rahat olsun. son olarak Sandisk hala aktif 5.yıla girecek ocakta ve kullandığım sistemde 211mbyte/sn üstünü görmedim okumada.

Maalesef USB-C/thunderbolt kullanan cok fazla cihazim yok. 

Anakartlarda thunderbolt3 icin kullanilan yongaseti su an icin tekel, intel'den geliyor bildigim kadariyla, o yuzden degisik markalarda degisik performanslar cok gorulen birsey olmasa gerek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sandiskin son super modelleri bile o hizda degilki

yani icindeki disk buyuk ihimal 440-540 gibi bir okuma yazma seviyelerinde

yani ssd nin hizi bu olunca yarin usb 4 supersonic baglantisi ciksada limiti bu :D

hatta external bazi diskler daha yavas diye biliyorum

benim tahminim tine de o disk olsa  olda bu seviyededircunku sandiskin guncel  satista olanurunlerini sanirim %95 yada fazlasi bu hizda

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 11/1/2017 at 7:00 PM, nazareth said:

sandiskin son super modelleri bile o hizda degilki

yani icindeki disk buyuk ihimal 440-540 gibi bir okuma yazma seviyelerinde

yani ssd nin hizi bu olunca yarin usb 4 supersonic baglantisi ciksada limiti bu :D

hatta external bazi diskler daha yavas diye biliyorum

benim tahminim tine de o disk olsa  olda bu seviyededircunku sandiskin guncel  satista olanurunlerini sanirim %95 yada fazlasi bu hizda

Kullandigim urun https://www.sandisk.com/home/ssd/extreme-900-ssd bu. Icindeki SSD'ler raid0 olarak calisiyior ve usbc gen2 (thunderbolt) ile haberlesiyor.

Screen Shot 2017-11-06 at 4.00.25 PM.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

turk usulu kacamak kapisi hazirmis onun oburlerinde su kadar okuma yazma yazar

bunda raid sistem oldugu icin tam belli degil tabii up to

azamaninda boyle telekom adsl falan veriyordu %90 kimse yakinina bile gelmiyordu

efendim o kisi alirsiniz demektik o hiza cikabilir.

santrale2 metre mesefade super kablolu binada olsan ancaaa :P

bisi diyemiyorum gecmis olsun

hic aklima gelmemisti boyle bisi

bunun internete zamanim olunca arastirmak lazim bakalim kullanacilar ne diyo ne seviyede sonuclar aliyorlar

2+2 4 etmiyo bazen boyle seylerde

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 hours ago, nazareth said:

turk usulu kacamak kapisi hazirmis onun oburlerinde su kadar okuma yazma yazar

bunda raid sistem oldugu icin tam belli degil tabii up to

azamaninda boyle telekom adsl falan veriyordu %90 kimse yakinina bile gelmiyordu

efendim o kisi alirsiniz demektik o hiza cikabilir.

santrale2 metre mesefade super kablolu binada olsan ancaaa :P

bisi diyemiyorum gecmis olsun

hic aklima gelmemisti boyle bisi

bunun internete zamanim olunca arastirmak lazim bakalim kullanacilar ne diyo ne seviyede sonuclar aliyorlar

2+2 4 etmiyo bazen boyle seylerde

Zaten "up to" kisimi kullanicinin sisteminden sistemine degisiyor.

Benle benzer sisteme sahip olanlar 760-770mb/sec gordugu icin yazmistim soruyu. Ben yazarken gorurken okurken goremiyorum, biraz garip bir durum, ama arkadaslarin dedikleri gibi on-bellekleme ile alakali birseyler olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok