WD My Book Studio 1 GB VCD (Virtual CD) Problemi
0

Bu konuda 1 mesaj var

Apple'ın hiçbir hareketli parça içeren ürün kullanmaması taraftarıyım, 3. parti üreticiler de mümkünse Apple için hareketsiz parçalı ürünler üretsinler. 5 senedir kullandığım WD My Book Studio Mac 1 GB çok uzun süredir bilgisayar açılıp kapanırken gerekli gereksiz "disk doğru okunamadı", "disk düzgün çıkarılmadı" vb. uyarılar vererek çoğu zaman da finder'da açılmayarak, unmount yapmaya çalıştığınızda da çıkmayarak problemler yaratıyordu. Oysa bilgisayara ilk açılışta direkt açılan, yedekleme için de çok güzel olan ve tasarımı da çok hoşuma giden bu alet OS X Lion zamanlarında çok güzel çalışıyordu. Uzunca bir süredir ihtiyacım olmadığı için çok kullanmadım, ancak bu aralar ameliyat videolarını yedeklerken kullanmaya başladım tekrar, tabi sürekli problem çıkardığı için biraz çileden çıktım.

Araştırdığımda benzer problem yaşayan çok kişi bulamadım, WD sayfasından firmware update'leri kontrol ettim, 1.009'dan 1.012'ye terfi ettirdim ancak sorun çözülmedi. Sonrasında WD Smartware yazılımını güncel olarak yükledim, tabi bu arada diski bazen görüyor bazen görmüyor. Bu da sonuç vermedi. Sleep Timer 10 dakikadaydı, "asla" seçeneğini seçtim ama bu da sonuç vermedi. Normalde WD'in bu modelinde Virtual CD (VCD) diye bir özellik var, şifreleme programları, WD Smartware yazılımı yaklaşık 20 mb tutan bir alanda ayrıca saklanıyor ve diski her taktığınızda direkt olarak bu da mount'lanıyor. Tabi diskin üzerinde Lion döneminden kalma yazılımı mevcut. Diski çıkar seçeneğiyle unmount yapamadım ve direkt arka tuşundan kapattım, sonra bilgisayarı tekrar açtım, diski gördü. WD Smartware'i açtım, VCD disable seçeneğini seçip Uygula dedikten sonra yaklaşık 2 dk sessizlik sonrasında VCD kapandı. Bilgisayarı ve diski tekrar kapatıp açtım ve sorun çözüldü. Çok basit gibi dursa da aslında insanı çıldırtan bir sorun.

Firmware update de kolay olmadı, firmware update for Mac yazılımı çalışmıyor, Java istiyor, Java'yı yükleseniz de çalışmıyor. Evdeki eski bir laptop vardı, Windows XP sağolsun firmware'i güncelledim. Diski MBAir'e taktığımda MBAir kafayı yedi, dashboard'a geçti, trackpad çalışmamaya başladı vs. tekrar denemedim ama bu sürücü Mac için üretilmiş gibi görünse de aslında çok uyumlu değil diye düşünüyorum artık. Bozulmasına yakın değiştirmek en iyi çözüm. Bu kadar ısrarcı olmamın nedeni firewire kapısı, birkaç gb tutan dosyaları ssd'den hemen transfer edebiliyorsunuz, sn'de 100 mb'a yakın transfer hızı var ki çok rahatlatıcı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok