Çift Kollu Monitör Ayağı; Ergotron LX Dual Stacking Arm
1 1

Bu konuda 6 mesaj var

Daha ucuz olduğu için Türkiye yerine Amazon'dan aldığım Ergotron Monitör ayağını sonunda kurabildim. Ürün için de çok detaylı olmayan kısa bir video çektim. Bu aynı zamanda herhangi bir ürün için yaptığım ilk inceleme videosu oldu. :mrgreen:

Ürünü kurmak çok kolay olmasına karşın, videoda da kısaca belirttiğim gibi benim sahip olduğum LG W2363D monitörün sadece tabanındaki elips altlık çıkarılabiliyordu. Altlığın monte edildiği sütun ayak ise maalesef ekranın kasasının içinde kalan vidalarla tutturulmuştu. Sırf bu parçayı çıkarabilmek için monitörün içini açmam gerekti ki bu oldukça zor bir işti. Neyse monitöre bir zarar vermeden ayağın son parçasını da çıkarıp montajı öyle yaptım.

Ergotron'un bu modelini seçmemdeki asıl amaç çift monitör kullanırken, masamda hareket kabiliyeti edinmek ve monitör ayaklarının masaüstünde kapladığı alanı kazanmaktı. Ayrıca masamda ekranı koyduğum yerin tam arkasında oda penceresinin olması, pencereyi açmaya çalıştığımda çok sıkıntı yaratıyordu. Bu ürün sayesinde monitörü istediğim gibi çekebildiğimden o sıkıntımı da gidermiş oldum.

Henüz ikinci monitörü kurmadığımdan dizüstü standı olarak kullanılan aksesuarını fantastik amaçlarla kullanmaya başladım. Oyun oynarken logitech g13 klavyeyi önüme aldığımda, asıl klavyeyi bunun üzerine koymak, kulaklık asmak ve yazı yazarken falan doküman tutucu olarak kullanmak şeklinde farklı kullanım alanları geliştirdim.  :mrgreen:

Ürün kesinlikle çok kaliteli bir ürün. Yine de henüz tam yerine karar vermedim. O nedenle kablo düzenlemesi de yapmadım. Ama şu haliyle bile hem çok kullanışlı hem de gayet güzel duruyor.

Türkiye'de 1300-1400TL aralığında bulunabiliyor. Ben amazon'dan herşey dahil 980 liraya mâl ettim. Türkiye'de Ergotron LX Dikey konumlandırılabilir çift monitör kolu diye satılıyor. Buna çok benzeyen "side by side" modeli ile karıştırılabilir. O modelde monitörleri üst üste konumlandıramıyorsunuz. Fiyatı biraz yüksek. Ancak evladiyelik bir ürün olması ve ergonomik fonksiyonlarının getirdiği kolaylıklar düşünüldüğünde bence verilen parayı hakediyor. :thumbs:

Ekleme:

Bazı arkadaşlar haklı olarak ürünün fonksiyonları açısından daha detaylı bir inceleme beklediklerini söylemişlerdi. Ürünün oldukça detaylı incelemesine blogumdan ulaşılabilir. Ayrıca monitör kolunun hareket ve fonksiyonlarını gösteren aşağıdaki videomu da izleyebilirler.

Saygılar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayırlı olsun hocam, güle güle kullan...

Monitörlerin yerleşimiyle ilgili kesin kararını verdikten sonra, monitör ayağını masanın kenarına değil de, masada delik açarak masa üstüne sabitlemeni öneririm. Ben bu şekilde kullanıyorum. Ayağın hemen arka tarafına da, senin geçenlerde bahsettiğin "panç" aparatı ile kabloları masa altına indirmek için delik açmıştık. Eve gidince fotoğrafını çekeyim, bu şekilde kullanırsan daha pratik oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok teşekkür ederim Najaz. Önerini ben de düşündüm. Monitörün kendi ayağını sökmek saatlerimi alınca açıkçası işi biraz aceleye getirdim. Zaten masayı tasarlarken 4 tane noktada delik açtırmıştım. Hatta Ergotronun ana taşıyıcı ayağını koyduğum yerin 15 cm soluna da bir tanesi denk geliyor. Dediğin gibi deliğe montaj da yapabilmek için ayrıca aparatı var. Yerine karar vermedim demem de bu yüzden. Belki oraya alıp, normalde o delikten gelen kabloları ergotronun borusu içinden mi geçirsem falan diye düşünmüştüm. Oturma pozisyonumun solunda kalan Z5500 control pod'u ve hemen altındaki duvara yanaşık olan subwoofer'ı masanın sağına almayı da düşünüyorum. Böylesi kablo saklamama daha yardımcı olacak gibi. Daha duvara astığım camlı beyaz dolaplara aydınlatma falan düşünüyorum, bu yüzden tüm kablo işlerini birlikte düşünmem gerekiyor. Ama sonunda en güzel yeri ayarlayıp, masa üzerinde görünen tüm kabloları komple yok edeceğim. Son halinin fotolarını da burada paylaşacağım.  :thumbs:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ZvAna ellerine sağlık, başarılı bir çalışma olmuş. Videonun başındaki görüntü titremesini çözer ve kutuyu açarken tepeden görüntü alırsan daha da iyi olabilir. Güzel ve mutlu günlerde kullanman dileğiyle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ZvAna ellerine sağlık, başarılı bir çalışma olmuş. Videonun başındaki görüntü titremesini çözer ve kutuyu açarken tepeden görüntü alırsan daha da iyi olabilir. Güzel ve mutlu günlerde kullanman dileğiyle.

Teşekkürler hocam. Biliyorum hocam haklısın, ben de farkındayım. Deneme amaçlı yaptığım bir incelemeydi. Videoyu 720p 30 fps çekebilen  5 senelik fotoğraf makinasıyla çektim. Işık olayına gereken önemi veremedim. Kutuyu tepeden çekecek yer bile ayarlayamadım. Ses için normalde amatör kayıtlarım için kullandığım Samson C01U mikrofonu bile kullanmadım. Çok amatörce birşey oldu. Maksadım kendi adıma forumda bu tür incelemeleri artırıp forumu canlandırmak. 

Ama video inceleme de hoşuma gitti. Hatta bundan sonra su soğutma ile birlikte kasa mod çalışmalarımı bu şekilde mi yapsam diye düşünüyorum. Ama böyle birşey yaparsam en azından iyi bir aydınlatma ve 1080p güzel kayıt yapacak bir makina ile video çekmeye çalışacağım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok