ZvAnA

CHW
 • Mesaj sayısı

  1.793
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Days Won

  28

ZvAnA last won the day on Aralık 23 2018

ZvAnA had the most liked content!

1 takipçi

ZvAnA hakkında

 • Rank
  ZvAnA
 • Doğum tarihi 24-09-1978

Profil Bilgisi

 • Cinsiyet
  Erkek
 • Yaşadığı yer
  Ankara

Son profil ziyaretçileri

1.517 kez ziyaret edildi
 1. @Whooosh öncelikle hayırlı olsun. Yalnız ben kimsenin 100 ,120 hz dandik 144 manyak arada süper fark var falan dediğini sanmıyorum. Yüzksek hz'li monitörler genelde son 3 yıldır falan zaten direk 144 hz geldikleri için 144 hz bambaşka denilmiştir. Ben forumdaki ilk 120hz kullanıcılarından biriyim. 120hz ile 60hz arasında ya da 75 hz arasında fark falan yok deniyorsa bu yanlış. 60 ile 75hz arasında bile çok bariz fark görülüyorken 120 ile arada kayda değer bir fark görememek kişiyle alakalı bir durum olabilir gibi geliyor bana. 120 ile de 144 hz iki monitörü yan yana kullanıyorum yıllardır. Haliyle birebir karşılaştırma şansım var ve evet 120 ile 144 arasındaki fark çok da algılanacak gibi değil. Yani 120 hz monitörü olan biri 144hz monitörüm yok diye dert etmemeli ki, ben 144hz monitörler piyasaya çıktığı halde hiç umursamamıştım. 240hz'lik monitörlere gelince hiç deneyimlemediğim için bu konuda birşey diyemem. Bu konu hakkında burada ancak @T800 konuşabilir.
 2. @Atrin eşini aramaları efsaneymiş. Tam şark kurnazlığı. Keşke hiç burada vodafone falan şöyle böyle demeseydim. Kendimi de suçlu hissetmeye başladım valla. Şu ana kadar yıllarca uydunet, türk telekom ve vodafone kullanmış oldum. Hepsinde insanı çileden çıkaran saçmalıklar, sorunlar yaşadım. Benim öğrendiğim hepsi aynı. Al birini vur ötekine. Bir tek SOL kullanma şansım olmadı, yaşadığım hiçbir yerde sol altyapısı yoktu. Ama biraderim oturduğu yerde kullanıyordu. Onun da deli olduğu durumlar oldu. Anlaşılan Türkiye'de kafalar değişmediği müddetçe bu şerefsizliklere maruz kalmaya devam edeceğiz. Vodafone'a gelince bu şerefsizlerin mutat kullanımı kafalarına göre 400gb olarak belirlemeleri ne kadar hukuksal birşey bilmiyorum ama bana pek hukuki bir durum gibi gelmiyor. Ayrıca ben ağustos 2018'den beri vodafone'u akn'li olarak kullandığım için bırakın 400 gb'ı hızım bir kere bile düşmeden 500 gb'ı geçtim bir iki kere. Eeeee o zaman neredeydi bu mutat kullanım. O zaman niye aramadınız. gece 2 sabah 8 arasında kota sayılmadığı için tb'lar indiren adamlara da hiçbir uyarı gitmedi. Bu noktada bunların oacak ayında akn'li satıp limitsize dönen tarifelerin kendilerine ağır geldiği anlaşılıyor. Buna da güya mutat kullanımla çözüm bulacaklar. Açıkçası bu ay sonrasını çok merak ediyorum. Çünkü eşik için aranan bir sürü abone oldu ve bu ay yine aşılacak bu eşik sonuçta. Bakalım neler olacak. Benim kullanımıma baktım, bu ay şu ana kadar 80 gb olmuş. Netflix'i bu ay sadece son iki gecedir açtım. Netflix izlediğim günlerde toplam günlük ortalama kullanımım 11gb. Arada bir tane oyun indirdim 12gb. diğer günlerde surf, spotify eşimin internet kullanımı 3 ile 8gb arasında gerçekleşmiş. Bu yüzden geri kalan 15 günde ekstra bir kullanımım olmazsa bu ay muhtemelen aranmayacağım. Ama durumu çok merak ediyorum.
 3. Benim bildiğim mürekkep püskürtmeli yazıcılarda baskı kafası olmazsa olmaz, hepsinde var. Her ne kadar tanklı sistemle mürekkep maliyeti düşse de bu kafaların ömrü doldu mu sıkıntı oluyor ki modelden modele kafaların ömrü değişmekte. Orjinali ile değiştiğinde genelde bir sıkıntı olmuyor ama orjinalinin fiyatına bakmak lazım. Muadil baskı kafaları kullanınca yazıcı artık sapıtmaya başlıyor, baskı kafasını kabul etmiyor vs. Özellikle mürekkep püskürtmeli olarak en çok HP yazıcı kullandım. Orjinal mürekkep, orjinal baskı kafası kullanılmayacaksa HP marka bir yazıcının yanına yaklaşmayın. HP kullanıcıyı bu konuda çok zorlayan bir firma. Benim de önerim EPSON olabilir. Birader; Epson'un tanklı, a3 model renkli bir yazıcısını herhalde bir 7 senedir falan kullanıyor, daha problem çıkardığını duymadım. Baskısı da oldukça iyi. Tabi basacak birşeyiniz olmasa bile baskı kafasındaki mürekkebin kurumasına engel olmak için belli aralıklarla baskı almak her mürekkepli yazıcıda olmazsa olmaz. Uzun süre baskı alınmayan yazıcılar her zaman sorun çıkarıyor. Günümüzde mürekkep püskürtmeli yazıcılar sadece fotoğraf falan basımı için mantıklı. Geri kalan her tür kullanımda bence lazer yazıcı kullanılmalı; Ekonomi ve sıkıntısız kullanım açısından.
 4. 1. Soruya takılmaya bence gerek yok. Lastik patlaması için lastik tamir köpük spreyleri çok iyi iş çıkarıyor. Bagajda her zaman bir tane bulunsun. Ben yıllardır kullanıyorum. Janta kadar inmiş lastiği kısa sürede şişirip arabayı kullanacak hale getiriyor. Lastiğin inmesinin sebebine göre bazen lastikçiye gitmenize bile gerek kalmayabilir. 2004'te aldığım aracın bir kere bile stepnesini kullanmam gerekmedi. Çeşitli markalar var hepsi aynı işi yapıyor. Çok para vermeye de gerek yok, Carpex falan var uygun fiyatlı hem ucuz hem güzel iş görüyor. Daha önce bir kere Michelin falan almıştım diğerlerinin x katı fiyatına. Onun da yaptığı iş aynı, benzinliklerde satılanlar da aynı.
 5. valla ben de bir süre takıldım. Yeni bir multiplayer fps arayışındayım. Ama ne grafikleri, ne haritaları beğendim. Çok renkli yapısı da ayrıca rahatsız edici. Başka birşey bulana kadar pubg ve siege'e devam.
 6. Az önce elimde boşta yatan galaxy s6 ile tekrar yaptım örnek birşeyler; Telefon ekranında göstermek istediğiniz değerler tamamen aida64'ün yapabildikleri ile sınırlı ki aşağıdaki gibi metin tabanlı yapılabileceği gibi, uğraşılarak grafiksel şeyler de yapılabilir. Bunun için üstteki mesaja ek olarak aida64'de tercihler (settings) kısmında LCD tabına gelerek arx control seçeneğinin aktif edilmesi gerekiyor. Orada telefon ekran çözünürlüğünü doğru girseniz de tam oturmayabiliyor. Çözünürlüğü deneme yanılma yoluyla iyileştirebilirsiniz. Daha sonra bir alt tabdaki LCD Öğeleri kısmına gelip altta yeni butonuna tıklayıp ekrana tek tek görmek istediğiniz değerleri eklemeniz gerekiyor. Eklediğiniz değerin ekranın neresinde görünmesini istiyorsanız yukarıdaki görünen ok tuşları ile de taşıyarak yerleştiriyorsunuz. Simgeler, nasıl görülecekleri, yazının büyüklüğü, metin mi grafik şeklinde mi olacak, hepsini "yeni" ye tıkladığınızda açılan pencereden yapacaksınız. Ben bu şekilde çok kullandım arx'i. İkinci bir monitör falan yoksa telefon tablet bu iş için çok kullanışlı oluyor. Ama custom sıvı soğutma için aquaero 6xt aldıktan sonra benim buna ihtiyacım kalmadı. Aquaero Computer yazılımı istediğim değerleri göstermesinin yanında ayrıca XT 6'ya takılı fan, pompa gibi bileşenleri de kontrol ettiğinden benim için vazgeçilmez. Ayrıca çok kullanışlı bir log tutma sistemi var. Şu tarihte şu saatte oyun oynarken ya da atıyorum son 8 saatte acaba cpu kullanımı kaçtı, en yüksek gpu sıcaklığı neydi, rezervuardaki suyun sıcaklığı kaç derecelerde gezdi, sistem kaç watt tüketti gibi aklınıza gelebilecek her türlü soruyu grafiksel olarak karşınıza koyabiliyor. Hem kasanın üzerindeki lcd ekranından hem de ikinci monitörde açtığım pencereden her türlü sistem verisini anlık olarak görebiliyorum.
 7. Uzun süredir kullanmıyorum ama hatırladığım kadarıyla aktarayım. Logitech bir mouse ya da klavye varsa pc'ye logitech gaming software yükleyeceksiniz. Telefona da marketten logitech arx control yazılımını kuracaksınız. Telefon ve pc aynı ağda bağlı olacak. PC'de gaming software üzerinden arx controlü aktif edip telefondan arx controlu başlatacaksınız. Telefon pc'yi görecek ve pc'den onay vermenizi isteyecek. Eğer görmezse 192.x.x.x şeklinde telefonun aldığı ip'yi manual olarak gireceksiniz. Ondan sonra telefon üzerindeki yazılımdan pc istatistikleri kısmına gelip çeşitli değerleri görebilirsiniz. Ancak ben kendi hazır değerleri yerine aida64'ün içinden lcd ayarlarından da arx'i aktif edip telefon ekranında direk aida64'ün okuduğu değerleri istediklerim olacak şekilde ayarlamıştım. Bu şekilde istediğim değerin istediğim renkte ya da şekilde olmasını sağlamıştım. Ama onları nasıl yaptım hiç hatırlamıyorum şuan.
 8. Vodafone'da klasik türk telekom taktiklerini uyguluyor demek. Seni arayacaklar neden iptal ediyorsunuz, size şöyle yapalım, böyle yapalım diyecekler, vazgeçirmeye çalışacaklar.
 9. Valla ben de sıkıntılı bir durum olursa geriye türk telekom fiber seçeneği kalıyor ki şuan pek istediğim birşey değil. SOL yok burada çünkü. Gerçi şöyle de bir durum var. Bu 400 gb gizli kota işini sıkı uygulayacaklarsa 100mbit 400gb kotayı 74,90TL'ye kullanıyor olacağım. Tekrar türk telekom fibere dönene kadar bu şekilde 1,5 sene belki idare ederim.
 10. G13'ü hem evde hem ofiste kullanıyorum. Bir kere bulaşan için bir daha geri dönüşü olmayacak kadar kullanışlı bir klavye. Ben çok uzun süredir kullanıyorum. Diğer işler için mekanik klavye kullanıyor olsam da oyunlarda g13 dışında birşey kullanamıyorum. Uzun yılların vermiş olduğu bir alışkanlık var. Yukarıda @Whooosh un dediklerine aynen katılıyorum. Günümüze uygun bir ekran ve mekanik tuş aksamlı versiyonunu çıkartmayı nasıl akıl edemiyor logitech hiç bir fikrim yok. En azından g13 kullanıcılarının hepsi hemen almazsa ben de adam değilim. Şu ana kadar sattıkları G13 sayısını mı yetersiz buluyorlar bilemiyorum valla.
 11. Üstteki soundblaster k3+ aramex'le amerikadan geldi zaten DHL, ups vs derken zaten onu da kastetmiştim. Aramex 24 ocakta Amerikadan verdiğim siparişi dün getirebildi en azından. Amerika için makul bir süre denebilir iki hafta. Ama onda da ürün pazartesi İstanbul'da olmasına rağmen Çarşamba elime geçti. DHL'nin İngiltereden getirdiği paket ile aynı sürede İstanbula varmalarına rağmen DHL bir zahmet yarın getirecek herhalde.
 12. Hanginizin ki daha efsane kapışsanıza
 13. Bir de bunu aldım (Brother MFC-L5750DW) ama dangalak DHL Pazartesi İstanbula gelen aleti bu akşam itibariyle 4 gün oldu ama hâlâ ulaştırmayı beceremedi. DHL ve UPS gibi firmalar yüzünden amazondan alışveriş yapmaya korkar oldum. Yazıcıyı çok araştırdım. Toner kartuşları çipsiz, muadil toneri ve muadil drum ünitesi bulunabilir bir yazıcı. Toner kartuşları standart olan 8000 baskı, XL olan 12000 baskı yapabiliyor. 12k 'lık muadil toner 80 lira civarına bulunuyor. Drum ünitesi ise 50.000 baskıda bir değişiyor. Muadil drum 120 lira civarında bulunuyor. Benim için bir lazer yazıcıda en önemli kriter bunlardı. Sanırım bu açıdan benim alabileceğim en iyi cihaz. Diğer bir kriter otomatik çift taraflı baskı ve tarama yapabilmesi; bu da benim için önemli bir kriterdi. Manual olarak tüm yazıcılar çift taraflı tarama ve yazdırma yapabiliyor zaten ama bizim ofisteki tüm baskılar bu şekilde olduğundan ve aylık 2500-5000 baskılık bir kullanımımız olduğundan kendisinin çift taraflı baskı yapıp zaman kazandırması önemliydi. Dakikada 40 sayfa tek yüz, 20 sayfa çift taraflı baskı hızı mevcut. Hız olarak da şuan kullandığımız yazıcılara göre 2 kat bir hız artışı sağlanmış olacak. Bunlar dışında güncel yazıcılarda olan tüm özellikler var zaten. Wireless, NFC, ethernet portu, faks vs. Bana İngiltere amazondan 2420 liraya mâloldu. Normalde bizim ülkeye MFC-L5755DW modeli girmiş bunun yerine. Onun fiyatı hepsiburadada 5850 liracık. 5750DW ile 5755DW bir fark dışında hem teknik olarak hem performans olarak noktası noktasına aynı ürünler. 5755DW'de 512mb ram, 5750DW'de 256mb ram var. Ama bunun pratikte ofiste sadece 2 kullanıcısı olacak bir kullanımda bir fark yaratacağını düşünmüyorum.
 14. Crative Soundblaster K3+ aldım; yayıncılık, podcast vs için kullanılabileceği gibi asıl amacı olan amatör enstrüman, vokal kayıtları, karaoke vs için güzel bir cihaz. Çift mikrofon ve çift kulaklık desteği olması da güzel. 48v phantom power mikrofonlar da kullanılabiliyor.
 15. Oris 100mbit için 89,90TL diyor ama ayrıca yalın hat parası geçiriyorlar herhalde yine. Ulan şu fiber üzerinden de hala bu muhabbet üzerinden ayrıca para alıyorlar ya yazıklar olsun. Valla ben şuan vodafone'u değiştirmem, bir daha arasınlar hele bir görelim. Daha önce yazdığım gibi uğraşırım, uğraştırırım şerefsizleri. 400gb gizli kota diye bir şey olmaz. Bunun dünyadaki, oluru neyse o olur. Nitekim superonline'ın ki belli işte. Bu tamamen internet sınırsız oldu diye torrente dadanan bebelerin gözünü korkutmak için yapılmış birşey gibi geliyor bana ama görelim bakalım ne olacak.