ZvAnA

CHW
 • Content count

  2,783
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  107

ZvAnA last won the day on April 27

ZvAnA had the most liked content!

2 Followers

About ZvAnA

 • Rank
  ZvAnA
 • Birthday 09/24/1978

Profile Information

 • Cinsiyet
  Erkek
 • Yaşadığı yer
  Ankara

Recent Profile Visitors

8,198 profile views
 1. Yeni oyunun şerefine ilk oyunu bitirdim. Oyunu özellikle sesleri için salondaki 5.1.4 atmos speaker kurulumuyla oynamak istiyordum. O şekilde pc'de elimde kumandayla konsol rahatlığında oynadım. Oled TV ve sesler ile birlikte epey keyifliydi. Sonlara doğru biraz kendini tekrar etse de ikinci oyunu da gamepass'den indirip devam edeceğim.
 2. Geçmiş olsun @stardust Neyseki hafif atlatmışsın. Buna da şükür. Yalnız şu konulara dikkat edin. Eğer bu kadar titiz davranacaksanız eğer tv'ye uydu kablosu giriyorsa o uydu kablosunu da tv'den önce aşağıdaki gibi bir aletle koruma altına alın. https://www.amazon.com/gp/product/B0016AIYU6/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o03_s00?ie=UTF8&psc=1 Ben de evinde yıllarca özellikle elektronik cihazları Online ve offline ups'lerle ve akım korumalara prizlerle kullanan biriyim. Ama sakınan göze çöp batar misali bir gün yıldırım düştü ve sizin o kadar önlem almanıza rağmen uydu kablosundan cihazlara ulaşıp tv'nin, amfinin hdmi portlarını uçurdu, projektörün anakartını yakıp çöpe gitmesine neden oldu. TV'yi vs yaptırmıştım, yeni projektör vs aldım dünyanın masrafı çıktı. İşin en uyuz olduğum kısmı ise uydu kablosu ilk digitürkün zikindirik receiver'ına girmesine rağmen ona hiç birşey olmamasıydı. Yine acı olan birşey de o uydu kablosu için de sat kablo in/out'lu akım koruyucu prizim olmasına rağmen sinyali zayıflatıyor diye kullanmıyordum. Gerçi yıldırım bu... düştüğü zaman herhangi bir şeyin koruyacağını da pek düşünmüyorum.
 3. Ofisteki masaüstü bilgisayarıma aldığım soğutucu geldi nihayet. Ekranı beklediğimden daha büyük göründü gözüme. Bakalım ne zaman kurabileceğim.
 4. 2. gün deneyimi; Dünkü mesajı editledikten sonra; yani sunucu çöküp bir iki item kaybedip yine bir iki görevi yapmamışım gibi olduktan sonra tekrar göreve gitmek için heli çağırayım deedim. Yoğunluktan bir türlü çağıramıyorum. İsteklerim devamlı reddediliyor. Bu olay hakikaten o an can sıkıcı oldu. Anladığım kadarıyla aynı anda havada topu topu 4 helikopter olabiliyor. Baktım olmayacak, başkasının çağırdığı helikopterin birine atlayım belki şansıma beni gideceğim yere gider diye düşündüm. Tabi adamlar deli gibi oynuyorlar, helikopterlerin çoğu ben daha ilk town görevlerini yaparken haritanın uzak köşelerine gidip duruyor. Oralara gitmişler çoktan. Neyse bir hava alanı ve bu sefer banditten çok military tarzında düşmanların olduğu bir üsse geldim. Benden önce birilerinin öldürdüğü asker cesetlerinden bambaşka silah ve eklentiler topladım. Böylece kaybettiğim bir iki zırhtan ve bana hiç çıkmayan bir iki silah toplayıp döndüm kendi base'ime ve yakındaki görevlere devam ettim. Şuan epey sağlam duruma geldim. Kendime uzak mesafe için zoom yapabildiğim dürbünlü bir sniper rifle hem de orta ve yakın mesafe için performanslı eklentilerdeen oluşturulmuş red dotlu bir AKM yaptım. Artık rahat ilerliyorum. Lakin hem iyi zırh hem de iyi silahlarla güven artınca yine dikkati bıraktığım iki defa indirdiler. Neyse ki ikisinde de cesedime gidip eşyalarımın hepsini alabildiğim için kayıpsız ilerliyorum bakalım. Oyunda öldükten sonra gidip cesedinizden herşeyinizi geri alabiliyorsunuz. Tabii siz gelene kadar başka bir oyuncu lootlamamışsa. Ama cesedinize giderken bir daha ölürseniz işte o zaman geçmiş olsun.
 5. Karakteri resetleyince bahsettiğim sorun kayboldu. Ama herşey sıfırlanıp yeniden başladığım için dünkü oyunum boşa gitti. Neyse daha tecrübeli şekilde başlayınca daha iyi oldu. Tecrübesizlikten oyuna başlarken verilen itemlerden kaybettiklerim geri gelmiş oldu. Yeni oyunda da ölmedik çok şükür. Performans olarak bir sıkıntı yaşamıyorum ama arada bir sunucu çökebiliyor. Çöktükten sonra tekrar base'den başlatıyor. Neyse ki o ana kadar yaptığınız görevler ya da envantere eklenenler gitmedi şu ana dek. Ufak tefek her oyunda olabilen buglar var. Kolları iki yana açık şekilde açıp bekleyen npc'lere denk geldim. Birşeylerin üzerine çıkmak falan biraz sıkıntı. Bazen bir duvar üzerinden aşacağım derken birşeylere takılıp uğraştırıyor. Ya da animasyonu görmeden kendimi duvarın üzerinde bulduğum olabiliyor. Bu muhtemelen ping kaynaklı falan olabilir. Her zaman yapmıyor. Sunucuda base ile görev noktalarına yakın kestirme noktalarına gitme helikopter ile olduğu için bazen yoğunlukta helilerin boşa çıkmasını beklemek gerekiyor. Silah eklenti upgrade vs işlerini tam olarak öğrenmek lazım. İstediğim eklentiyi takabilmek için hangi silah parçası lazım vs anlamak zor olabiliyor. Yukarıda bahsettiğim sorunları dışında grafikler güzel. Açık alan hissi güzel. Her ne kadar yapay zeka geri zekalı gibi görünse de boş yakalanırsanız affetmiyorlar. Şuan tek oynadığım için PvP'ye bulaşmıyorum. Envanteri düzüp, biraz para yapınca PvP de kovalarım. EDIT: Maalesef yine sunucunun göçtüğü bir durumda o ana kadar topladığım şeyler ve bir iki görev güme gitti.
 6. Evet dün görevlere odaklanmamıştım. Sağda solda ne var bulup toplayıp satma peşindeydim ama bugün görevleri yapmaya başlayınca gördüm ki sıkıntılar var. 3 tane vendor'dan 2 tanesinden aldığım görevleri tamamladığım halde reward'ları alamadım. XP veriyor ama para ve diğer ödüller gelmiyor. Ayrıca görevleri aldığında oyun içi mail kısmından mesaj geliyormuş, bana onlar da gelmediğinden Gunny'nin ilk görevini yapamıyorum. Çünkü bana tracker cihazlarını verdiği mesaj gelmiyor. Bilmediğimden mal gibi saatlerce dolandım. Aynı sorunu yaşayan da çok. Bu durumlarla ilgili bir duyuru yaptılar mı bilmiyorum ama bu şekilde devam etme şansı yok.
 7. Aldım oyunu, dün gece 5 6 saat de oynadım. İmzâmdaki sistemle epic grafik ayarlarında 1440p de frame generation kapalı ortalama 90 fps oynattı. Ben performans açısından bir sıkıntı görmedim. Gece bir girdim, çökmeden, herhangi can sıkıcı bir şey yaşamadan sabaha kadar aralıksız oynadım. Şimdilik sardı. Bakalım uzun soluklu oynar mıyım zaman gösterecek.
 8. Ben fena bulmadımn. Tarkov'a bir iki kere bakmak istedim ama beta oyunun fiyatı için gereksiz pahalıydı. Bu da erken erişim ama fiyatı en azından çok da can sıkmayacak düzeyde. Bizim ekibin ilgisini çekerse alıp oynarım.
 9. Inovatif fan düzeni ile bu kasa itx sistemler için oldukça iyi bir seçenek görünüyor. https://www.youtube.com/watch?v=9CWqCRFroZ0&ab_channel=GamersNexus
 10. Umarım çıktığında hayal kırıklığı olmaz. Stalker atmosferini çok özledim.
 11. Ofise kurduğum pc için kullanmayı düşündüğüm mevcut güç kaynakları kablo, konnnektör destekleri nedeniyle kurduğum sisteme maalesef yetersiz gelince yeni güç kaynağı almak durumunda kaldım. Almışken de 600 wattlık 12VHPWR destekli ATX 3 Gen5 bir psu olsun dedim. Yine normalde hava soğutma ile soğutacağım pc'ye mevcut Zalman soğutucunun Maximus Formula anakarta montajının soket uymasına rağmen montajının imkansız olması üzerine soğutucu arayışına girdim. Lian Li kasama sıradan bir soğutma zaten yakışmayacaktı. Amazonda Deepcool'un LCD ekranlı MYSTIQUE 360 LCD Aio soğutucusunun piyasanın epey altında satıldığını görünce onunda siparişini verdim. https://www.amazon.com.tr/dp/B0CWGNQSC6?ref=ppx_yo2ov_dt_b_product_details&th=1 Aio ihtiyacı olan varsa mutlaka düşünsün, 15 günde falan geliyor ama buradaki piyasasını gördükten sonra beklenir. Gelene kadar stock intel fanı ne yapacak bakalım.
 12. Yazarken birinin bunu demesinden korkuyordum iyi mi
 13. Son bölümü izlemedim daha yeni sezon çok bekletmez umarım.
 14. Hiç üzülmem valla bu firmaya. Yıllarıdr EK'nin dandik bir firma olduğunu, sıvı soğutma konusunda akla ilk gelen firma olmasına rağmen, markanın bilinirliği ile ürün kalitesi/fiyat oranı arasındaki farkın çok kötü olduğunu her yeri geldiğinde söylemişimdir. Umarım batarlar da işini layıkıyla yapan, tek amaçları son kullanıcıyı soymaya odaklı olmayan firmalar biraz daha ön plana çıkar.
 15. Yükseklik ve genişlik olarak hemen hemen aynı büyüklükteler, ancak yenisi enine 4,5 cm daha büyük. Yani anakart arkasındaki kısım daha geniş. Bu da büyük fark yaratıyor. Kablo düzenleme rahatlığı açısından çok farketti. Dünya varmış dedirtti. Eskisi (Lian-Li V2010B) - Yenisi (Raijintek Sofos Ultra) Bir de bu iki fotoya dikkat ederseniz Lian li'deki güç kaynağının olduğu alt kısım aslında daha yüksek dolayısıyla orada alan olarak daha fazla yer sağlıyor. Ancak güç kaynağından çıkan kabloların saklanması açısından güzel bir alan vermesine rağmen ve bence bu kısımda bu kadar alan olmasına gerek yok, buradaki gereksiz fazla alanı, radyatör vs konması açısından üstteki anakartın olduğu kısma dahil edilmesi çok daha mantıklı. Nitekim Raijintek de hem bunu yapmış, hem de arka tarafa daha fazla derinlik verip kabloları rahat taşıma imkanı sağlamış. Lian li'de anakart arkasındaki derinlik çok daha dar olduğundan güç kaynağından kasanın başka kısımlarına giden kabloların yarattığı şişkinlik arka kapağın zor kapanmasına neden oluyor. Zahmet edip kablo düzenine önem verdiğim için hallediyordum ama uğraştırıyordu sonuçta. Yeri geliyor çift pompalı 2'den fazla radyatörlü çift looplu sıvı soğutma düzeni kuruyorum, 10-12 fan takıyorum, bunların rgb kabloları ayrı, power kabloları ayrı, kontrolcüleri ayrı dert oluyor. Kullandığım HDD ve SSD'leri saymıyorum bile. Raijintek'te ekstradan arka kapağın olduğu tarafta min. 4cm fazladan derinlik olduğundan kasada o kadar rahat ettim ki ohh be dedim. Kasanın içine toz girmesi açısından aslında bir sıkıntı yok. Çünkü ön panele takılan fanların kasa içine bakan yüzlerinde mıknatıslı boydan boya mesh filtre var. Ancak fanların çabuk tozlanmasını engelleyecek birşey yok. Ben de şimdilik hızlı çözüm olarak elimde zaten mevcut olan tekli toz filtrelerinden taktım. Kurarken foto çekmiştim. Fotoda yeni kasalarda artık maalesef bir tane bile konmayan ama benim için olması zaruri olan 5.25'lik yuvada da Aquaero 6 XT var. Şuan ön panele 120'lik 4 tane noctua fan taktım. Bunları belki 4 tane 120'lik yerine 3 tane 140'lık fanlarla değiştirme durumu olabilir, anakart üstünde ve side panelde takılı olan 360'lık radyatörleri belki 480'lik yapabilirim, ya da bir tanesini ön panele alabilirim vs vs... Zamanım olduğunda kuracağım hard tubingli sıvı soğutma düzeninde herşey değişebilir. Elbet pleksi vs kullanarak yine kendi özel dokunuşlarım olacaktır. Ama şimdilik pompa ve rezervuarın biraz fazla ortada olduğunu saymazsak şu halinden bile gayet memnunum.