Whooosh

CHW
 • Content count

  2,830
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  117

Whooosh last won the day on April 26

Whooosh had the most liked content!

About Whooosh

 • Rank
  Wubba, lubba, dub, dub !
 • Birthday August 17

Contact Methods

 • Website URL
  http://masterofphoton.com

Profile Information

 • Cinsiyet
 1. Robot haritayı buffer'layarak sunucuya gönderiyor, sallıyorum en fazla son 10m2'yi falan kendi hafızasında tutuyor. Dolayısıyla internet bağlantısı koptuğunda eğer dock görüş alanı yada buffer içinde değilse robot kayboluyor. Xiaomi'nin bir sürü modeli var ve bazısı aynı ismi bile taşıyor. Misal "Xiaomi mi robot vacuum mop essential" adı altında iki model var, biri C1 diğeri G1, bu iki model dış görünüş olarak aynı gibi görünse de G1 modelinde çift döner fırça var, C1 modelinde tek döner fırça ve bilgisayar faresi gibi optik zemin okuyucu var. Özellikleri tamamen farklı bu iki model aynı isimle satılıyor. Daha da kötüsü toz haznesi filtreler fırça vs her modelde farklı, bunu bilerek mi böyle yapıyorlar yoksa kazma oldukları için mi bilmiyorum ama böyle.
 2. Şunu alın diyemem ama Xiaomi mi robot vacuum mop "essential" almayın! Essential (G1) bulunduğu yeri gittiği mesafeyi ölçerek hesaplıyor, öyle diğer modellerdeki gibi lidar yada optik sensörü ve harita kaydetme özelliği yok. Doğal olarak halı gibi yüzeylerde biraz gezinince kayboluyor. Harita kaydetme özelliği olmadığı için diğer modellerdeki "mutfağı temizle, salonu temizle, şu alanın ötesine geçme" gibi özellikler de essential (1g) modelinde yok ve temizlik bitince eğer şarj istasyonu göz hizasında değil ise şarj istasyonunu yanlış bir odada dakikalarca arayabiliyor. Fakat ucuz ve temizlik konusunda diğer modellerden farksız. Tek sorun diğer modeller gibi tam otomasyon olarak kullanamıyorsunuz. Yine de götürüp odaya atıp odanın kapısını kapatırsanız çok güzel temizlik yapıyor. Yada kendi haline bırakıp temizlik bittikten eğer şarj istasyonunu bulamaz ise siz alıp yerine koyacaksınız.
 3. Şu zamanda 4090ti çıksa boş. Nasıl olsa YouTuber'lar ve mining farm sahipleri hariç kimse göremeyecek.
 4. Teknik olarak mesafeli satış sözleşmesi gereği ölü piksel çıksa da çıkmasa da hiçbir gerekçe göstermeksizin 7 gün içinde malı iade etme hakınız var. Tabi pratikte bu durum bu kadar kolay olmayabilir, firma çirkefleşebilir ama nihayetinde mevzu uzarsa tüketici mahkemesi nihayi kararı alıcı lehine verecektir.
 5. Gördüm de emin olmadan cevap vermek istemedim. Evet birden fazla cihaz yada kullanıcı ile kullanabiliyorsunuz. Bir ev, bir oda, bir alan oluşturup başka birine bu alanı kontrol edebilmesi için davetiye gönderebiliyorsunuz. Benim aldığım yer karışık, Türkiye'de nereden alınır nereden getirilir bilmiyorum.
 6. Evet, bu aldıklarım bildiğiniz normal ampül, fakat isteğe bağlı akıllı ampül özelliği var diye tanımlayabiliriz.
 7. Linkind akıllı ampül seti Alışveriş listemde olan bir şey değildi ama ucuza bulunca aldım. Bu modelde bir kontrol ünitesi falan gerekmiyor, her ampülün kendi wi-fi özelliği var ve her biri evdeki wi-fi ağı üzerinden firmanın sunucusuna bağlanıyor ve kendi yazılımı ile "internet üzerinden" kontrol ediliyor. Dolayısıyla kontrol etmek için aynı ağa bağlı olmanız gerekmiyor, internet olduğu sürece her yerden kontrol edebiliyorsunuz. İlk dikkatimi çeken şey tahminimden daha güçlü olmaları. Böyle renkli wireless li bir ampülün oyuncak olduğu ve bir mekanı gerçek anlamda aydınlatmak için kullanılmayacağını düşünüyordum, fakat hiç öyle değilmiş. Rengini 3000 kelvin civarına getirdiğinizde aynı boyutlardaki CFL ampulleri ışık gücü olarak tokatlıyor. Bunu RGB"W" ye borçlu olduğu aşikar. RGB ledlerin yanına koydukları beyaz ledler de yanınca oldukça yüksek ışık sağlıyor. Tabi düz renklere döndüğünüzde bu parlaklıktan eser kalmıyor ama evinizi Razer klavyeye dönüştürmek için iş görür. Renk değiştirme telefondan açıp kapatma falan bir ampül için gerekli mi derseniz, gerekli değil ama oturduğunuz yerden ışıkları açıp kapatmak, rengini değiştirmek fena olmuyor. Tam televizyonun karşısına kurulmuşken, ışıkları kapatmak yada kısmak için yerinizden kalkmamak güzel bir şey. Aslında akıllı ampül olarak kullanmak zorunda da değilsiniz, elektriğini kapatıp açtığınızda en son ayarladığınız şekilde yanıyor ve farkedilebilir bir boot süresi yok, normal ampül gibi direkt yanıyor. Alexa Google falan da destekliyormuş ama şuan çok ilgimi çeken bir şey değil.
 8. Metalleri renklendirmenin birkaç yolu var, bunların bazısı ısı iletimine etki etmez. Her siyah metal boyalı demek değil.
 9. Redmi Note 10 ve Xiaomi 10T Evde telefonları yeniledik, önce hanıma Note 10 aldım, telefonu beğenince aynısından kendime de almaya diye girip, bir tane de 10T aldım. 10T'de daha iyi kamera, daha fazla ram, 144hz ips hdr ekran, daha güçlü işlemci vs var ama gerçekte düz Note 10 modelinden iki kat pahalıya satılacak bir fark yok. Ben biraz açgözlülük edip 10T aldım yoksa düz Note 10 gayet kullanılabilecek bir telefon, hem de 164$ gibi uygun bir fiyata. https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_10-ampp-10247.php https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/xiaomi_mi_10t_5g-ampp-10473.php
 10. Ne yapacaklar tutuklayacaklar mı arabayı servise götürmeyince?
 11. Atanamamış Najaz.
 12. Çok özel bir şey değil yahu, bebek yağı üretiminde yada tahta cilalamak için kullanılan petrol bazlı bir yağ. https://www.youtube.com/watch?v=RrJreUX3TCk
 13. Mineral yağ
 14. Mazoşist değilseniz oynamayın oynatırmayın, gerçekten çok sabır ve dikkat isteyen bir oyun. Çok tantana var, şöyle söyleyeyim Cities Skyline falan oynayanlar bilirler trafik hep bir sorundur, suyu elektriği yerleşimleri, sağlığı falan çözersiniz ama trafik hep patlar. Skyline'da modsuz trafik sorununu asla çözemezsiniz, ne yaparsanız yapın hic bir zaman düzelmez. Işte bu oyunda herşey Skyline'daki trafik gibi. Oksijen, sıcaklık, elektrik, temiz su atık su, moral, sağlık, temizlik... bitmiyor dertleri.
 15. OMRON Mouse Micro Switch D2FC-F-7N(50M) Blue Dot Mouse Button Fretting Elimde çift tıkladığı için yada hiç tıklamadığı için kenera atıp yenisini aldığım bir sürü fare vardı. Geçenlerde aklıma geldi ben de internetten 10 tane Omron'un mavi serisi (50 milyon tık) fare düğmesi satın aldım. Elimdeki emektar G700s'in ve A4Tech XL740k'nın düğmelerini değiştirdim, fıstık gibi oldu. Bir tane de sağ click'i sorunlu Logitech G9x var, onu da bir ara halledeceğim. Bir 10 -15 sene daha fare ihtiyacım kalmadı.