Whooosh

CHW
 • Mesaj sayısı

  2.072
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Days Won

  65

Whooosh last won the day on Şubat 1

Whooosh had the most liked content!

Whooosh hakkında

İletişim Yöntemleri

 • Website URL
  http://masterofphoton.com

Profil Bilgisi

 • Cinsiyet
 1. Tek renk kullanılırsa RGB sayılmaz, yoksa ben de rengarenk şeyler sevmiyorum. Bu arada tahmin ettiğim gibi Aigo fanların ledleri Arduino'dan sürülebiliyor. Belki birisinin işine yarar. https://github.com/FastLED/FastLED
 2. Parklar 24 saat yanar yanmasına da otomobil aküleri düşük şarj sevmez. 2-3 defa %50 altına düştüğünde içinde oluşan kimyasal tepkimeden dolayı o akü bir daha iflah olmaz.
 3. Bunun daha eskisini kullanmıştım bir zamanlar. Harbiden tank gibiydi. Güle güle kullan Altuğ.
 4. Su soğutma parçalarının bir kısmı geldi ve ilk denemeyi yaptım. Petg olayı düşündüğüm kadar zor olmadı, üzerinde çalışması gayet kolay. Isıttığınızda zaten bildiğiniz hortum gibi oluyor, istediğiniz şekli verip soğumasını bekliyorsunuz yada suya daldırıp anında sertleştirebiliyorsunuz. Kesmesi biçmesi gayet kolay. Diğer eksik parçalar aksesuarlar falan gelince belki yeniden girişirim. Aldığım boruların yarısı duruyor. Aksesuarlar gelince tam 90 yada 45 derecelik dönüşler falan yapabilirim. Enermax pompa/rezervuar canavar çıktı. En düşük hızında bile fazlasıyla akış sağlıyor zaten fazla açamıyorsunuz çünkü hem V8 gibi sesi var hem de hidrofor gibi su basıyor. Planımda fanları kasanın içine, içeriden dışarı üfleyecek şekilde takmak vardı ama ekran kartı + pompa + radyatör + fanlar sığmadı. Fanları ön tarafa dışarıdan içeri üfleyecek şekilde takmak zorunda kaldım. Güzel tarafı dışarıdan da iyi görünüyorlar. Fanlar ve pompa minimum hızda işlemci tam yük altında iken su sıcaklığı 5 derece falan oynuyor. Yarım saatlik zorlama sırasında işlemci en fazla 45 dereceyi gördü. Bu arada memlekette saf su bulamadım, kargosu çok tutuyor diye de malzeme ile birlikte almamıştım. Evde kendi imkanlarımla buharlı pişiriciyi kullanarak 3 litre falan su damıttım Ne kadar başarılı olduğunu zaman gösterecek.
 5. İronik Kullanmayın şu hızlıresim saçmalığını, başka site mi yok?
 6. 60 ile 100 arasında fark var, kim demiş yok diye, 60 ile 75 arasında da fark var, hatta tek elle tutulur farklar bu aralıklarda var. Fakat yenileme hızı arttıkça bu hızın geri dönüşü azalıyor. Logaritmik bir durum var ortada. 60'dan 75'e çıktığınızda aldığınız etkiyi 100'den 144'e çıktığınızda alamıyorsunuz, benim dediğim bu. 100hz diyelim biz buna ama 100 olmuyorsa 75 olsun, o da olumlu.
 7. LG 29WK600 monitör 29" 2560x1080 75hz IPS HDR10 1x Displayport + 2xHDMI Aslında aynı gün içinde 2 tane monitör almış oldum. İlk önce LG 24GM79G-B (24" 1920x1080 144hz) aldım eve geldim bilgisayara bağladım, renkler çok kötüydü, gsync çalışmadı ( nvidia + freesync monitör olayı sadece Windows 10'da çalışıyormuş, kusura bakmasınlar bunun için salak Windows 10'a geçemem) Biraz görüntüyü ayarlamaya uğraştım ama bir türlü istediğim görüntüyü alamadım. Oyunlarda da 144hz'in çok bir şey katmadığını gördükten sonra tekrar paketleyip aldığım yere iade ettim ve bu 21:9 monitörü aldım. Üstüne para da arttı. https://www.bhphotovideo.com/c/product/1384124-REG/lg_29wk600_w_29_21_9_ips_hdr.html "Bazıları" bu söylediğimden pek hoşlanmayacaklar ama 144hz'in bir olayı da yokmuş. Daha önce 100 ve 120hz monitör kullanmıştım ve açıkçası çok etkilenmemiştim ama bir türlü 144hz deneyimlemediğim için 144hz savunucuların öve öve bitiremediği şeye karşı sessiz kalıyordum. Şimdi açık açık söyleyebilirim 144hz 240hz falan yalan dolan. 60hz'den 100hz'e geçince evet önemli bir fark oluşuyor ama 100-144 yada 120-144 arasında bir olay yok. Anca yan yana koyarsanız "anlayabileceğiniz" bir şey aradaki fark. O da sadece farklı olduklarını anlarsınız, hayatınızı değiştirmez. Fakat çözünürlük ekran boyutu renkler falan başka, anında hayatınızı değiştiriyor. Yani demem o ki yarın öbür gün yenileme hızı ve başka bir şey arasında bir tercih yapmak durumunda kalırsanız başka bir şeyi tercih edin.
 8. Peki
 9. Run flat benim çok hazzettiğim bir lastik türü değil ama orjinalinde runflat ile gelen bir araca başka bir lastik takılmamalı. Runflat ile gelen bir aracın süspansiyon sistemi ve abs sistemi runflat'a göre ayarlanıyor, ayrıca araçta stepne bulunmuyor. Run flat yerine sert yanak alsanız yine aşağı yukarı aynı konforsuzluğu yaşayıp bir de arabanın bütün dengesini bozmuş olacaksınız.
 10. MSRP of £629 and £719, respectively., Çok pahalı..
 11. Şu grafiklerle PUBG'den fazla kasıyorsa kendilerini camdan atsınlar bi zahmet. Pubg zaten bu konuda sorunlu bir oyun, çıtayı daha başka bir yere çekmişler. VRAM kullanımı konusu farklı. Bir oyunun mevcut vram'i mümkün olduğunca limitlerine kadar kullanmasının hiçbir masuru yok hatta iyi bir şey bu. Ram boş durunca değil kullanılınca işe yarayan bir şey. Yok mevcut fiziksel vram'in üzerine çıkan bir kullanım varsa o başka.
 12. Amd'nin dinamikleri Nvidia'dan biraz daha farklı, AMD Navi'yi sadece Nvidia ile rekabet etmek için çıkarmıyor, Navi ve türevleri yeni nesil konsollara ve Apple bilgisayarlara hatta belki de Intel işlemcilere de girecek. Diğer tarafta bir de 7nm işlemci üretimi ile ilgili öncelikleri var. Dolayısıyla AMD'nin "PC pazarında Nvidia'ya karşılık veremiyoruz" diye dizlerini dövdüğünü düşünmüyorum. Sırf Nvidia ile rekabet edebilmek yada geçmek için diğer her şeyden feragat etmezler, etmemeliler ve etmiyorlar.
 13. Ticari bir manevra. Adamlar bütün 7nm üretimini işlemciler için kullanmak istiyorlar yıl sonuna kadar. Araya bir de gpu sokarak 7nm işlemcilerin üretim adetini ve maliyetini değiştirmek istemiyorlar. Belki araya navi soksa normalde 250$'a satacağı işlemcinin fiyatı 300$'a çıkacak.
 14. Fetiş sayılıyorlar mı bilemiyorum ama seveni çok. Bir de uzun süreden beri profesyonel olarak kullananlar var. Yani adam 10 yıl önce profesyonel olarak kullandığı yazılımın bütün kısayollarını zamanında g13'e atamış, o günden beri bu şekilde kullanıyor. Şimdi bu adama 400$ da desen verir 500$ da desen verir. Alternatifi yok mu? Var elbet ama alışkanlık başka bir şey. Senelerdir söylüyoruz Logitech şunun daha büyük daha yüksek çözünürlüklü bir ekranı olan mekanik versiyonunu yapmadı. Koy şöyle 720p amoled ekran, değiştirilebilir mekanik tuşlar falan. Peynir ekmek gibi satmazsa ben bir şey bilmiyorum. Belki şu son karaborsa fiyatları görünce fikirleri değişir.
 15. Bu olay benim de önem verdiğim bir mevzu ve açıkçası istediğim şeyi bir türlü hazır ürünlerle alamadım, oturdum kendim yapmaya giriştim. Bluetooth bağlantısından web arayüzüne kadar uzanan değişik fantazilerim bile oldu. Genel olarak güzel sonuçlar da elde ettim. Tam şekillenince forumda nasıl yapılır gibi bir başlık açmayı planlıyorum.