Whooosh

CHW
 • Content count

  2,131
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  68

Whooosh last won the day on April 18

Whooosh had the most liked content!

About Whooosh

 • Rank
  Wubba, lubba, dub, dub !
 • Birthday August 17

Contact Methods

 • Website URL
  http://masterofphoton.com

Profile Information

 • Cinsiyet
 1. RT ortada, özel donanım ve sürücülere rağmen yine çok ağır bir yük olma özelliğini koruyor. Muhtemelen ne Nvidia ne de AMD şimdiye kadar Voxel'in performansını arttıralım diye sürücü kasmamışlardır ama özel sürücüler ile bir anda voxel tekniğinde performans patlaması gelebilir. Belki de gelmez ama bir ışık var orada. Doğru ama SSAO'da ilk defa Crysis'de kullanılmıştı artık standart oldu. Burada önemli olan Crytek'in bunu gelir kapısına dönüştürüp dönüştüremeyeceği değil, endüstri tarafından bu tekniğin kabul edilebilirliği, ki eğer iyi bir şeyse havada kapılıyor.
 2. Oyunlarda etkisi çok daha güzel. Şuan metrede 60'ledlik şerit led kullanıyorum, onu metrede 30 ledlik daha düşük yoğunluklu olanla değiştireceğim o zaman foto/video koyarım. Oyunlarda şöyle bir durum var sadece; tam ekran modunda ledler çalışmıyor, oyun içinde penceresiz tam ekran seçeneği varsa ya onun seçilmesi gerekiyor yada "borderless gaming" gibi harici bir yazılım ile oyunu penceresiz tam ekran modunda çalıştırmak gerekiyor. Monitör kendinden bunu desteklese böyle şeylerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Tabi bu sistem tamamen esnek, yani philips hue gibi akıllı led ampulleri falan da dahil edip bütün odayı yada bütün evi ekrandaki renk yada renkler ile senkronize edebilirsiniz. https://store.steampowered.com/app/388080/Borderless_Gaming/
 3. Olay Crytek'in elinde değil zaten, Crytek bunun RT konusunda alternatifi olarak pratikte kullanılabileceğini gösterdi. Yoksa diğer oyun ve oyun motoru geliştirenlerin bu tekniği kullanmaması için bir neden yok. Amd de bu tekniğe maddi manevi destek verirse (tabi eğer başka planları yoksa) bu teknik yürür gider.
 4. Crytek ortaya Noir bombası atıp bıraktı ve muhtemelen Crytek'in "yansıma" tekniği RTX'i geride bırakacak. Crytek'in yaptığı aslında RT değil ama RT'den daha hızlı ve gayet gerçekçi sonuç sağlıyor. Olayın alt yapısında modern oyun motorlarının dinamik ışıklandırması inşaa etmek için kullandıkları Voxel-based Global Illumination sistemi yatıyor. Yani gördüğünüz görmediğiniz sahnedeki bütün objelerin 3 boyutlu piksellerden düşük çözünürlüklü bir (voxel) kopyası oluşturuluyor, bunu 3 boyutlu bir ekran görüntüsü gibi düşünün, sonra bu 3 boyutlu klon dünya yansımalarda görünecek şekilde ekrana yerleştiriliyor. Bu teknik sadece ışık ve ışık kaynağı yansımaları için kullanıldığında 256*256*256 voxel küp yeterli olurken koca bir haritanın kopyası için bunun kat kat fazlasına ihtiyaç vardır ama demodan anlaşılan modern gpu'ların baş edemeyeceği bir şey değilmiş. Diğer taraftan Crytek'in demosunda klostrofobik bir dünya seçmesinin bununla ilgili olduğu aşikar. Belki uzak mesafelerin çizilebilmesi için yüksek hızlı bellek bant genişliği ve bellek boyutu gerekebilir ama genel olarak özel bir donanım yada api gerektirmiyor. Bu teknik muhtemelen RT ve RTX'in daha emeklemeden sonunu getirebilir. Nvidia'nın şuan yapabileceği tek şey RT ve RTX'i yaygınlaştırmaya ve sektör standartına çevirmeye çalışmak ki son sürücülerle bunun için çırpındığı açıkça görünüyor. İşin en acı noktası ise bu tekniğin temellerinin Nvidia içinden atılması
 5. Böyle vesa bağlantısı olmayan monitörler için ayak yerine takılan vesa adaptörler var ama hem adaptör hem de askı aparatı almanız gerekeceği için astarından pahalıya gelir. Değmez yani.
 6. Arduino ve adreslenebilir led kullanılarak yapılan çakma amblight'lardan yaptım evdeki monitöre ve çok rahat şunu diyebilirim ki bu her monitörde olması gereken bir özellik. Sonuç şuradaki gibi oldu;
 7. Demek istediğim baz model 256 olur 512 olur, 1,2tb gibi yüksek kapasiteler geçmişteki gibi opsiyon olarak gelir, fark fiyata da yansır.
 8. Çok destekli iddialar değiller. Bu gün ve önümüzdeki 3-4 sene düşünüldüğünde 32gb ram israfdan başka bir şey değil. Böyle bir cihazda bunun yarısı bile efektif kullanılamaz. Ram fiyatları da ortadayken böyle bir işe girişeceklerini hiiiiiiiç sanmıyorum. Depolama işi başka, orada 1-2-4-8-16tb her şey mümkün, çünkü bu ne teknik olarak yazılım/oyun üreticisini ilgilendiriyor ne de finansal olarak donanım üreticisini, çünkü fiyata yansıtıyorlar disk kapasitesini.
 9. GT02A Gps Tracker Mahallede birkaç motosiklet hırsızlığı olayı olunca ve polisin pek yardımcı olmadığını öğrenince ucuzundan bir takip cihazı alıp motora taktım. Şimdilik bagajdaki çakmak girişine bağlı şekilde çalışıyor ama fırsat bulursam kolayca görülemeyecek ama gerektiğinde sim kart değişimi vs için zorlanmadan erişilebilecek ve güzelce gsm/gps sinyali alabileceği bir yere sabitleyeceğim. Bu sistemin çalışabilmesi için 2G sim kart gerekiyor, (3G&4G destekli olan modeller ayrı) eğer gprs özeliğini kullanmayacaksanız takılı hat numarasına sms atarak konum bilgisini alabiliyorsunuz. Gprs kurulumu biraz daha karışık. Bunun için önce paralı yada ücretsiz gps sunucusu bulmanız gerekiyor. Eğer bu işlerden biraz anlıyorsanız kendi sunucunuzu bile kurabilirsiniz. Sunucunuzu seçtikten sonra sunucu adresini ve portunu yine sms yolu ile cihaza tanımlamalı ve gerekli gprs/apn ayarlarını yapmalısınız. Tabi çin malı üreticisi belirsiz, imei değiştirilmiş kopya bir cihaz ile bu işler olması gerekenden daha zor oluyor. Türkiye'deki satıcısı orijinal imei adresini değiştirmiş fakat yeni imei adresini bir yere not etmeyi unutmuş mal. Günlerce üzerinde yazan imei ve seri numarası ile sonuç almaya çalıştım. Tabi bu klon bir cihaz olduğu için orjinalinden farklı olarak imei numarasının tümünün değil yalnızca son 11 hanesinin başına 0 koyarak sunucuya tanımlanması gerekiyormuş. Tabi port adresi olarak da benzerlerinden tamamen farklı bir port seçilmesi gerekiyormuş. (Modele göre sunucuya imei numarası, seri numarası yada imei numarasının bir kısmının tanımlanması gerekiyor) Dolayısıyla yeni imei adresini bulmak için TTL bağlantısı yapmam gerekti. Şans eseri elimde her türlü alet edevat ve bilgi vardı da hallettim ama bir başkası için ciddi sorun olabilirdi. Yine de deneme yanılma yöntemiyle tam çalışır hale getirmem 1 hafta sürdü. OBD portuna takılan ve benzin seviyesi, motor devri, sıcaklık vs vs gibi çok daha fazla veriler sağlayan yada aracı uzaktan durdurabilen alternatifleri de mevcut. Bu iş için uygun operatör bulmak biraz zor. Yurtdışında oparatörlerin bu tip gps cihazları için özel sim kartları var, Türkiye'de ise yalnızca büyük işletmeler bu hizmeti alabiliyorlar sanırım ama Türkiye'de alternatif olarak düşük miktarlarda ama 7/24 gprs&edge veri alışverişi yapabileceğiniz paket seçenekleri bulabilirsiniz sanırım. Cihazın gönderdiği verinin ayda birkaç megabayt'ı geçeceğini sanmam. Tabi alternatif olarak çekmecenizde yatan eski cep telefonunuzu da kullanabilirsiniz ama cep telefonları biraz daha nazlı oluyorlar.
 10. 2K Metro Exodus'da da aynı şeyi yaptı ve bu oyunda da aynısını yapıyor. Bu oyunu çok sevmeme rağmen epic store'dan hiçbir şey almam. Kutulu yada Steam'e gelirse bakarız. F U 2K! F U Epicstore!
 11. Çıkış tarihi 13.09.2019 olarak verilmiş.
 12. + Sponsorlar
 13. Birdbox Korku ve gerilim filmlerinin klişeleriyle dolu bomboş bir film. Bu filmin bütününden daha iyi Supernatural dizisinin bölümlerini izledim.
 14. Geliyor gönlümün efendisi
 15. Şaşırdık mı?