Whooosh

CHW
 • Content count

  2,948
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  128

Whooosh last won the day on June 22

Whooosh had the most liked content!

About Whooosh

 • Rank
  Wubba, lubba, dub, dub !
 • Birthday August 17

Contact Methods

 • Website URL
  http://masterofphoton.com

Profile Information

 • Cinsiyet
 1. Bildiğin dahili gpu'yu harici yapmışlar.
 2. Olur öyle Ülkenin mevcut ekonomik durumu, zor çalışma şartları, artan stress, depresyon, ilerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkan fiziksel rahatsızlıklar, çevrenizde her geçen gün artan ölüm haberleri, hedeflediğiniz noktaya ulaşamayacağınız gerçeği ile yüzleşme, geçmişten günümüze elde ettiğiniz görsel ve işitsel uyaran zenginliği her geçen gün "niche"leşen damak tadı nedeni ile zamanında severek yaptığınız aktiviteler eski tadını vermeyebilir. Tarz değiştirin. Sevdiğiniz diziler filmler bırakın anılarınızda yaşasın. Daha önce izlemediğiniz türde diziler filmler seyredin. Misal daha önce izlemediyseniz Anime'lere göz atın. Avrupa sinemasına, Uzak doğu filmlerine göz atın. Eskiden aksiyon oyunlarından keyif alıyorsanız, biraz da city building, tower defence, gibi daha önce denemediğiniz türlere göz atın. Genelde single oynuyorsanız co-op oyunlara göz atın. Başka hobiler edinin. Sizi heyecanlandıracak, boş vakitlerinizde kafanızı kurcalayacak yeni şeyler deneyin. Düzenli spor yapmıyorsanız, spor yapın. Bu reçeteyi deneyin, 3 haftaya hiç bişi kalmaz
 3. Orta yaş krizinin gelişmekte olduğuna işarettir.
 4. Komple su soğutma yapılabilir elbette ama kesenin ağzını iyice açmak gerekiyor. Fiyatlar uçmuş durumda. Bugün sıfırdan yeni ve high end bir sistem kuracak olsam o zaman komple su soğutma düşünürüm ama bunun için uzun süre donanım değişikliği yapmayacağım bir sistem olması lazım. Fiyatlar uçuk ama ürünler güzel. Eskisi gibi değil, bir sürü alternatif var ve hepsi de iyi ürünler. En basiti yeni soft tubing hortumları bile canavar gibi. Eskiden hortum ezilmesin kırılmasın diye kırk takla atardık. Şimdiki hortumlar bana mısın demiyor. Her türlü renk desen boyut, herşeyi bulabiliyorsunuz. Atıyorum eskiden bir markanın bir model işlemci bloğu olurdu. Çok seçenek yoktu. Şimdi her anakart için her işlemci soketi için ayrı blok üretiyor adamlar. Kasaya özel custom distribitör/rezervuarlar var. Yani aslında paran varsa şimdi custom kurmak çok daha sorunsuz ve çok daha keyifli eskiye nazaran. Elde ettiğiniz sonuçlar özellikle görsellik konusunda falan muazzam oluyor. Pnömatik hortumlarla, boru kelepçeleri ile, üniversal çipset, vrm blokları ile su soğutma "yapmaya çalıştığım" dönemleri düşünüyorum da, çok yol kat edilmiş.
 5. Teşekkürler. Bloklu ekran kartlarına çok para istiyorlar. Bir de böyle kartlar alırken satarken söküp takarken tam bir baş ağrısı oluyor. Misal M2 soketleri ekran kartının arkasında, yarın öbür gün ssd değiştireyim desen hard piping ile tam bir eziyet olur o iş. Yeni ekran kartlarının üstünde hayvan gibi soğutucular var. Öyle eski blower fanlarla satılan referans kartlar gibi değiller. Üzerindeki soğutucular gayet yetiyor.
 6. İllaki etkiliyordur ama radyatör tek işlemci için biraz overkill zaten. 1630gr ağırlığında 6cm kalınlığında 360'lık kocaman bir radyatör. Özellikle hava aralıkları seyreltilerek düşük fan hızları için optimize edilmiş. Benim ilk planım 2 işlemcili bir sistem kurmaktı. Hatta çift işlemcili anakart hazır, evde duruyor. O yüzden böyle bir radyatör kullandım. Fakat çift işlemciye geçiş için işlemci dışında birkaç şey daha almam lazım. O kadar masraf yapma moduna bir türlü giremedim çünkü tek işlemci bile fazla geliyor şuan (2699v3 18core, 3.8Ghz) Soruya geri dönersek, evet teoride etkiliyordur ama pratikte fanlar en düşük hızda çalışırken sistem gayet serin çalışıyor.
 7. Şimdi?
 8. Eski hali şöyleydi; Pompa/rezervuar ile ekran kartı aynı hizada duruyordu. Böyle olunca daha büyük ekran kartı takılamıyordu. Ekran kartını değiştireceğim için bütün kurulumu değiştirmem gerekti, çünkü yeni ekran kartı enine boyuna genişliğine yani her eksende daha büyük. Pompayı zemine monte edip alabildiğim kadar öne aldım ki ekran kartı arkasına girebilsin. Ekran kartı daha elime ulaşmadığı için şöyle fotoşoklu bir kare gösterebilirim. Termometre ekranlarını da fotoğraftaki gibi güç kaynağını gizleyen plastik zımbırtıyı dremel ile kesip oraya aldım.
 9. Hazır değil şuan. Yeni ekran kartı yolda, onu bekliyorum.
 10. Hazır sıvılar kullanmıyorum. Bu güne kadar hep saf su kullandım, bir sıkıntım olmadı. Bundan sonra da öyle devam.
 11. Değilmiş. Sadece arka kapağı alüminyumdan yapılmış, gövdesi yada suya temas eden her yer plastik. Ek'nın bloklarında da kullandığı çok sert siyah akrilik plastik malzemenin aynısı. Şimdi diyeeksiniz ki plastik ile alümünyumu ayırt edemiyor musun? Ağır ve sert, plastik gibi hissedilmiyor. Üzerinde de cnc çizgileri var, tam böyle galvanizli fırçalanmış alüminyum gibi duruyor. Tırnağını üzerinde gezdirince gırç gırç ediyor. Sonra emin olmak için maket bıçağı ile görünmeyecek bir yerini kazıdım da öyle emin oldum. Tabi ben bu arada kurulumu bitirdim, sızdırma testini falan da yaptım. Bu saatten sonra bu zıkkımı eklemek için sistemi bozar mıyım bilmiyorum.
 12. Outlet mağazasında şöyle bir flow/temp sensör bulup aldım. Yanılmıyorsam gövdesi alüminyum. Şimdi ben bunu bakır radyatörlü ve nikel kaplama bloklu sisteme eklesem sıkıntı olur mu?
 13. 3 gün sonra 1 seneyi dolduruyorum bu motorla. 1 senede 6300km yol yapmışım. (Aylık ortalama 517km ) Toplamda 260 litre benzin harcamışım. (Ortalama 4L/100km ) Benzin, 1 set lastik ve birkaç yağ değişimi hariç masraf yapmadım.
 14. Bu güç tüketimlerinin böyle uçmalarının en önemli sebeplerinden biri de artık gpu ve cpu'ların fabrikadan overclock'lu olarak gelmeleri. Eskiden cpu'lar gpu'lar güç/performans olarak sweet spot'ları neredeyse o hıza sabitlenir öyle satılırlardı ve sweet spot'taki güç tüketimleri üzerinde yazardı. Siz manuel overclock yapınca bu değerin çok çok üstünü görürdünüz. O devir artık değişti, aletler artık kutudan çıkardığınzda soğutma izin verdiği sürece çıkabildiği en yüksek hıza çıkıyor, dolayısıyla o haldeki tüketimi ile lanse ediliyor. Frekanslar arttıkça performans oranla güç tüketimi deli gibi artıyor. 400-450 watt güç harcayan masaüstü yongaların mobil versiyonları çok daha düşük güç tüketimleri ile benzer performans verebilir.
 15. Mod arkadaşlar bu şahısa 3 günlük uzaklaştırma verebilir miyiz?