• Announcements

  • Mr.Crunch

   Hosting değişikliği ve YouTube linki içeren postlar   06/09/2019

   Sitenin sunucusu değişti. Değişiklik sonrası preview linki olan postlar'da hata mesajı olmadan kaydedilmemeye başladı. Bilgimiz dahilinde, inceleyeceğim. O zamana kadar bu postları preview olmadan, doğrudan link şeklinde yapıştırabilirsiniz.   Hosting ile ilgili soru, sorun başlığı    

Whooosh

CHW
 • Content count

  2,218
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  73

Whooosh last won the day on May 16

Whooosh had the most liked content!

About Whooosh

 • Rank
  Wubba, lubba, dub, dub !
 • Birthday August 17

Contact Methods

 • Website URL
  http://masterofphoton.com

Profile Information

 • Cinsiyet
 1. Mubaride Bu portatif olanlar bir işe yaramıyor ama 25-30 yıldır Iran,Irak, Suriye,Yemen falan bunun benzeri zıkkımlarla serinliyorlar. Şimdi yeni yeni Türkiye'de duyuldu. Bunların küp şeklinde büyükleri var, bu büyük olanları (genelde müstakil evlerde) pencerenin dışına koyup camdan içeri üfleyecek şekilde sabitliyorlar, hortumla falan da bir yerden su veriyorlar, o zaman güzel işe yarıyor. Fakat bu ev içinde kullanılsın diye terbiye edilmiş portatif olanları yalan dolan. Tabi en önemli faktör havadaki nem oranı. Bu evaporatif soğutucuların verimliliği kullanıldığı yerin havadaki nem oranı ile birebir alakalı. %60-70 nem olan yerde büyükler bile işe yaramaz, sadece fan işlevi görür. İç anadolu, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde değilseniz hiç bakmayın bile.
 2. Bir de şöyle bir durum var, neden 500 serisi anakart almak için pek geçerli bir neden yok. Söylendiği kadarıyla 3000 serisi işlemciler 500 serisi anakartlarda verdiği performansın aynısını b450 yada x470 ile de veriyormuş. Ayrıca 500 serisi anakartların fiyatları bir önceki nesile göre daha yüksek olacağı görülüyor. Pci-ex 4.0'ün hayatımıza girmesine ve fark yaratmasına da daha çok var. Bence ilk incelemelerin ardından sorunsuz çalıştığı görülen güzel x470'lerden biri uygun fiyata alınıp 3000 serisi işlemcilerle gayet güzel kullanılır. Her türlü de daha ucuza gelir.
 3. Şuan için bununla ilgili bir şey söylemek zor ama söylentiler Zen 3'ün çok farklı bir işlemci olmadığı sadece iyileştirmeler barındırdığı yönünde. 400 serisine pek şans vermiyorum ama x570 ve üstü çipsetlerin Zen 3 işlemcilerle birlikte çalışma ihtimali yüksek görünüyor.
 4. Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyduklarını pek anlayamadım. Hali hazırda zaten pci-ex 4.0 öküz kadar bant genişliği sağlıyor, x570'de de 24+16 toplam 40 kanal pci-ex 4 var. 40 kanal pci-ex 4 80 kanal pci-ex 3.0'e eşdeğer ki bugün Intel'in en baba sunucu işlemcilerinde bile 48 kanal pci-ex 3 var. Pro işler için desen orada zaten x599 (yada ismi ne olacaksa) o olacak. Bu x570 bana biraz üreticilerin daha pahalı anakartlar üretebilmek için AMD'den talep edebilecekleri bir şey gibi geldi.
 5. https://www.youtube.com/watch?v=_-mBeYC2KGc Videonun özeti şöyle; Portatif klimalar evet kısmen bir soğuma sağlıyor fakat aynı zamanda ısınma da sağlıyor, yani ısının bir kısmı tekrar oda içine geri dönüyor. Ayrıca soğutmak için enerji tükettiği oda içindeki serin havayı çalıştığı süre boyunca emerek borudan dışarı üflüyor.
 6. Im Mother https://www.imdb.com/title/tt6292852/ Bir Netflix filmi. Son yıllarda seyrettiğim en iyi filmlerden biri diyebilirim. Bir akşam çerezlik bir film izlyeyim diye tıkladım ama bayıldım filme. Yani bilim kurgu öğelerini, hikayenin işlenişini, senaryosundaki sürprizleri bir kenera bırakırsak gerilim öğesi olarak hemen hemen her yetişkin insanın içinde saklı anne korkusunu çok güzel işlemişler. Şiddetle tavsiye ederim.
 7. Doğrulanmamış rakamlar
 8. Bi görmek lazım çünkü daha aylar önce anakart üreticilerinin pci-ex 4.0 yüzünden sıkıntılar yaşadığı söylenmişti. Şuan görücüye çıkan biri hariç bütün x570 anakartların çipseti fan ile soğutuluyor, bu hayra alamet değil. Bakalım ram uyumluluğu nasıl, overclock performansı, ısı durumları, bios güncellemeleri, testler falan derken en fazla 1-2 ay içinde belli olur her şey.
 9. Boost clock ile ilgili güzel bir haber geldi. Bahsi geçen 4.6, 4.5 ghz gibi boost clock'lar tek çekirdek ile sınırlı değilmiş. TDP, çekirdek sıcaklıkları, termal limit vs birkaç parametrenin izin verdiği sınırlar içinde mümkün olduğunca çok çekirdek bu hızlara çıkıyormuş. Bu da şu demek herhangi bir elle overclock ayarlaması yapmadan dahi bir oyun bir yazılım sadece 6 çekirdeği kullanıyorsa ama bu çekirdeklere aşırı yüklenmiyorsa bu 6 çekirdeğin tümü en yüksek boost hızında çalışacaktır.
 10. Hesaba hediye olarak gönderme işleri falan bilemiyorum... Çıkmamış oyunu hediye olarak gonderebiliyorlar mi? Yoksa çıkınca mi gonderecekler? Göndemezlerse yada gönderdikleri oyun ertesi gün hesabımdan silinirse bir garantisi var mı?
 11. Bence de pre-order yapmamak için bir sebep yok. CD project'de güvenimiz tam, oyunun patlak çıkma gibi bir durumu yok. Paşalar gibi Steam'e de gelmiş. Çıkış tarihinde daha ucuza da satılmayacağı aşağı yukarı belli. Normalde pre-order'a karşıyız ama bu sefer bir istisna yapılabilir.
 12. Daha önce de defalarca benzerlerini gördüğümüz umut vaad eden bir şey. Hadi biz ping lag bant genişliği vs sorunlardan dolayı pek anlayamadık, Amerika'da da hiç tutmadı bu bulut işleri. Teoride çok güzel ama pratikte hep sıkıntılı oldu bu cloud gaming işi. Google burada gücünü ve farkını konuşturursa ne ala! Yok aynı terelelli ise hımpfs.
 13. 2019 yılında quake 2 oynamak için ayar kısıp çözünürlük mü düşüneceğim? Almayayım ben.
 14. m-itx değil de Mini- DTX gelecekte standart olacak gibi görünüyor. M-itx güzel ama biraz fazla küçük, üreticiler minimal donanımı ve bağlantıları koymakta zorlanıyorlar. m-DTX çok da büyük değil ama m-itx ile çift soket ekran kartı kullanıldığında zaten ekran kartı altında kalan ölü alan değerlendirilmiş oluyor. Hatta şuan piyasadaki bir çok m-itx kasa bilmeden m-DTX desteği veriyor.