• Announcements

  • Mr.Crunch

   Altyapı Değişikliği İhtimali.   10/31/2019

   https://www.cursedhardware.com/topic/3469-lisans-ücreti/ Ücretli altyapıyı, ücretsiz kullanıyorduk, mevzu çıkma ihtimali çıktı.  O yüzden anket açtık.

Whooosh

CHW
 • Content count

  2,358
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  85

Whooosh last won the day on January 9

Whooosh had the most liked content!

About Whooosh

 • Rank
  Wubba, lubba, dub, dub !
 • Birthday August 17

Contact Methods

 • Website URL
  http://masterofphoton.com

Profile Information

 • Cinsiyet
 1. CorsairLightingProtocol Şöyle bir kütüphane varmış, denedim gayet güzel çalışıyor. Elinizde herhangi bir Arduino Leonardo yada benzeri klon bir ATmega32U4 mikro işlemci var ise bunu Corsair'in USB ighting/ fan hublarından birine dönüştürebiliyor ve ICUE yazılımının tüm nimetlerinden faydalanabiliyorsunuz. Ucuza 2811-2812b şerit led falan alıp monitörün arkasına takarak diy amblight falan da yapabilirsiniz. 2 metre 2812b adreslenebilir şerit led ve Arduino Leonardo klonu en fazla 10-15$ tutar. 15$'a 120$'lık Corsair iCUE LS100 kitinin aynısını kendiniz yapabilirsiniz. Firmware'i yükleyince sistemde Corsair usb aygıtı olarak görünüyor. https://github.com/Legion2/CorsairLightingProtocol#create-a-lighting-node-pro
 2. Ben Pen and Teller'ı çok severim. Pen and Teller kim diye soracak olursanız, bu adamlar ünlü bir illüzyonist ikilisi. Las Vegas'da gösterileri ve televizyon programları falan var. Pen and Teller Borderlands 3'de Pain and Terror isimli 2 kötü karakter olarak karşımıza çıkıyor ve Agonizer 9000'de onların final boss'u. Pen and Teller'ı çok sevdiğimden oynarken bu görevde resmen mest oldum çünkü öncesinde böyle bir şeyden haberim yoktu, büyük sürpriz oldu. Umarım DLC'lerde de benzer sürprizler görebiliriz. Bunlar küçük ama güzel dokunuşlar. Bu arada şu sıralar oyun oynayacak vakit bulamamış olsam da 70 saate ulaşmış oynama sürem. 2 tane karakterim var ve ikisi de level 40 falan oldu, daha yan görevlerin çoğunu yapmadım bile. Mümkün olduğunca online oynuyorum ama bu güne kadar kimsenin benim oyunuma girdiğine şahit olmadım. Hep ben başkalarının oyununa girip oynuyorum. Sistemin eşleştirdiği kişilerden oynamaktan keyif aldıklarımı arkadaş olarak ekliyorum. Bu sayede küçük bir arkadaş çevresi de edindim. Galiba sistem eş seçerken ping olarak en düşük olan kişileri eşleştiriyor ve bu yüzden yakınınızda bu oyunu oynayan pek kimse olmadığı için kimse sizin oyununuza girmiyor. Co-op oynayınca loot resmen yağıyor. Bu arada performans ile ilgili şöyle bir şey var. Co-op oynarken host olan kişinin bilgisayarı çok iyi değil ise kalabalık sahnelerde takılmalar atlamalar oluyor, hatta araç sürmek imkansızlaşıyor ama bu Borderlands serisinde hep böyleydi, bu oyuna özel bir şey değil. Host olan kişi i3 laptop ile oynuyorsa sıkıntı oluyor. PC'de co-op oynamak isteyenler epic launcher üzerinden beni arkadaş olarak ekleyebilirler. Saatlerimiz uyuşursa beraber oynarız, en olmadı bosslarda falan yardım ederim. Nick: whooosh1
 3. Böyle bir soğutma sistemi ile bu oda sıcaklığında işlemcinin 73-74'ü görmesi işlemcinin IHS (macun) kurbanı olduğunu gösteriyor ama 200mhz için delid yapılır mı bilemedim. Tabi diğer taraftan bu havada böyle ise yazın sıcak günlerde 4800'de de throttle olma ihtimali var. Şu işlemciler lehimli olsa ne güzel olurdu. İşlemci çekirdeği 73-74 olduğunda su sıcaklığı ne durumda görebiliyor musun abi? Çünkü benim sistemde en sıcak işlemci çekirdeği ile su sıcaklığı arası yükte +20 derece fark oluyor.
 4. Güle güle kullan abi. Soğutma işini nasıl hallettin?
 5. Dediklerine göre oyun şuan bitmiş ve oynanabilir durumdaymış fakat haritanın büyüklüğü ve detaylarının çok olması nedeniyle biraz daha test etmek ve gerekirse cilalamak istemişler. Anladığım kadarıyla oyun şuan başka bir firmanın elinde olsa çoktan piyasaya sürülecek seviyede tamamlanmış fakat böyle ufak tefek bug'larla piyasaya sürmek CDPR'ın içine sinmemiş.
 6. Oyunun çıkış tarihi 17 Eylül 2020'ye ertelenmiş.
 7. En üstteki x16 soket doğrudan işlemciye bağlı. Belki anakartın bios'unda bir bug vardır, ondan dolayı çalışmıyordur. Anakartın bios güncellemesini kontrol edin. Belki işlemci soketinde pinlerden biri temas etmiyordur, montaj sırasında kırılmıştır, yamulmuştur, bundan dolayı x16 soket düzgün çalışmıyor olabilir. Belki anakartta problem var. Belki anakartın soketinde bir problem var. Belki anakartın biosundaki bir ayarda problem var. Belki anakart üzerindeki başka bir donanım aynı pci yollarını paylaşıyordur. Belki ekran kartında problem var. Bu soruna böyle uzaktan bir tanı koymak ve "şöyle yapınca düzelir" demek zor. Ayrıca 8x yani ortadaki soketi kullanıyorsunuz, çift slot soğutuculu bir ekran kartı bile kullansanız eğer başka bir pci-ex kart kullanmıyorsanız ekran kartının altında en az 2 slot daha boşluk var demektir. 2 slot boşluk ekran kartının hava alması için aslında yeterli bir alan. Buna rağmen bir ısınma sorunu varsa ekran kartını üst slota aldığınızda da bu sorun çözülmeyebilir. Sorunun karmaşıklığı ve donanımın yaşı da ele alınınca verebileceğim en iyi tavsiye biraz daha idare edip daha yeni bir sisteme geçmeniz olacaktır.
 8. Daha önce de forumda sorulmuştu ve tamamen normal. Daha verimli olabilsin diye bazı modern psu'larda güç kaynağının içindeki o an ihtiyaç olmayan bölümlere giden elektrik bir mekanik röle ile açılıp kapanıyor. Bu ses de mekanik rölenin sesi. Bilgisayarı kapattığınızda da güç kaynağı stand-by fonksiyonları için anakarta bir miktar elektrik göndermeye devam eder. Muhtemelen sizin güç kaynağınızda bu stand-by elektriği için güç kaynağının içinde ama güç kaynağının kendisinden tamamen bağımsız küçük bir güç kaynağı kullanılmış,. Siz bilgisayarı açıp kapattıkça mekanik röle bu iki güç kaynağı arasında geçiş yapıyor.
 9. Öncelikle 660Ti öyle çok fazla bant genişliğine ihtiyaç duyacak bir ekran kartı değil, 8x olmuş 16x olmuş çok bir şey değişmeyecek. 2700K işlemci ve 3 tane pci-ex soketli bir anakart kullandığınıza göre o 3 pci-ex soketinin 3'ünde x16 olma ihtimali yok. Muhtemelen anakartın üzerindeki soketlerin her üçü de x16 gibi görünse de aslında 16+0+4 yada 8+8+4 gibi çalışıyordur. Yani siz o sokete ne takarsanız takın 8x çalışacak. Yazılımsal bir sorun değil bu, anakart/ çipset/işlemci üçlüsü fiziksel olarak bu sokette en fazla bu hızı destekliyor. Ekran kartının muhtemelen en üstte ve işlemciye en yakında olan sokette hiç çalışmaması ise başka bir konu. Bios sorunu olabilir, fiziksel olarak soket bozuk olabilir yada işlemci soketinde bir sorun olabilir. İlk başta da dediğim gibi o anakart ve o işlemci ile x16 çalışsa da hayatınızda bir şey değişmeyecek yada başka bir deyişle performansa etki etmeyecek. Hiç uğraşıp kafa yormaya, birşeyleri kurcalamaya gerek yok, olduğu gibi kullanın. İleride sistemi yenilerken bütünüyle yenilersiniz.
 10. Peki bu gpuz'de o soru işaretine tıklayip bant genişliği benchmark'ini çalıştırarak kontrol ediyor musunuz? Çünkü modern sistemlerde bilgisayar boşta iken güç tasarruf moduna girip hızı düşürüyor.
 11. 2060, 2060 Super, 2060 KO, 2060 KO Ultra Bir de bunun 1660 türevleri var. 1660, 1660ti, 1660 Super Madem aynı isimle başka başka kartlar çıkartacaksınız neden kartları rakamla isimlendiriyorsunuz ki? 2050-2055-2060-2065 olsun da bilelim neyin ne oluğunu. Hadi TI'ı öğrendik anladık kabul ettik "Super" çıktı, şimdi bir de KO ve onun "ULTRA"sını eklemişler.
 12. Yalnız Nvidia da yeni mimaride iddialı, henüz dedikodular "kuzenim duymuş" kıvamında ama 7nm'e geçişte bir önceki nesile göre %50 performans artışından bahsediliyor. Dolayısıyla AMD'nin performans tahtında kalma süresi kısa sürebilir. Tabi bu %50'den kasıt RTX performansı ise AMD'yi kimse tutamaz. Çünkü RTX açık 15fps'den 22 fps'e çıkınca oluyor sana %50.
 13. Renk olsun, yeni bir oyuncu olsun, rekabet olsun tabi ki isterim ama hiç umut yok. Görücüye çıkan donanımın gücü yapısı falan da bizim beklediğimiz "Nvidia Amd rakibi Intel Gpu" ile bağdaşmıyor. Anca giriş seviyesi workstation'larda falan görürürüz. Muhtemelen de olayın çıkış noktası burası zaten, intel'in yanılmıyorsam laptoplarda 6, masaüstü/sunucu/ws işlemcilerinde ise 4 çekirdeğin üstündeki işlemcilerinde herhangi bir dahili yada harici grafik çözümü yok, hiç bir şey yok. Intel bu sistemlerde rakip yada partner firmaların ekran kartları yada grafik yongaları olmasa bir monitöre masaüstü görüntüsünü bile veremiyor 10 yıldır. Ayrıca "oyun" ibaresi yalnızca 75w altı sınıfta geçiyor. 2021-22 yılında 75w altında gtx 1050 performansı verebilirse ne ala.
 14. Şimdiki jenerasyondan 2 kat performanslı olduğu söylenmiş. İntel'in mevcut grafik performansını zaten biliyoruz "0", yani 0 x 2 = 0, geçiniz.
 15. Bence fena kart değil, iyi de satar. Ryzen 3600 ile güzel bir kombin olur. İnsanlar AMD işemci anakart falan aldıklarında ekran kartını da AMD alarak komple AMD sistem kurmak istiyor. 300$ altı fiyatıyla ve kabul edilebilir performansı ile bu pazarda çok alıcı bulacak bir kart olmuş.