Whooosh

CHW
 • Content count

  2,491
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  102

Whooosh last won the day on May 22

Whooosh had the most liked content!

About Whooosh

 • Rank
  Wubba, lubba, dub, dub !
 • Birthday August 17

Contact Methods

 • Website URL
  http://masterofphoton.com

Profile Information

 • Cinsiyet
 1. http://gadzikowski.com/nkeyrollover.html Sadece kaç tuşu algıladığı değil hangi tuşları algıladığı da önemli. Misal klavyeniz w+a+s+d+shif+yukarı ok tuşlarını aynı anda algılayabilirken w+a+s+d+sağ ok tuşunu algılamayabilir. Klavyenin matrix yapısı ile de alakalı bir durum bu. Yani basılan tuşlara göre bu rakam 4 de olabilir 6 da 8 de 20 de...
 2. Emektar Sony Nex 6 fotoğraf makinem için yeni oyuncaklar aldım. Vello marka aynasız sony fotoğraf makineleri için Canon EF lens adaptörlerinden aldım. Lens turbo yada speedbooster olarak da bilinen optik adaptörlerden ve elektronik bağlantısı da var. Yani hem taktığınız elektronik lenslerin otomatik focus ve iris özelliklerini fotoğraf makinesi üstünden kullanabiliyorsunuz hem full frame görüntüyü Aps-c sensöre optik olarak uyarladığı için daha çok ışık giriyor hem de full frame kamera kullanıyormuşsunuz gibi bütün görüş alanını kullanabiliyorsunuz. Yeni aldığım adaptör ile birlikte kullanmak için Canon 40mm EF f/2.8 STM lens aldım. Yanlış hesaplamıyorsam adaptör ile kullanınca 43mm F/1.8 gibi bir sonuç verecek. Aslında hedefim 24-35mm arası bir şeylerdi fakat o aralıkta uygun fiyatlı iyi bir FF lens bulmak çok zor. 100$'a 43mm-f/1.8'e razı oldum diyebilirim çünkü tam istediğim aralıkta fiyatlar 3'e 4'e katlanıyor. Bunların haricinde fotoğraf makinesinin vizörün önündeki lastik parça kaybolmuştu, yan sanayi olanlardan 3'lü paket aldım. Elimde bulunsun diye birkaç tane lens ve lens yuvası kapağı aldım.
 3. Çok iddialı sözler var yalnız. Daha Nasa'nın elinde yok bahsettikleri bazı teknolojiler. Umarım dedikleri gibi olur.
 4. Bu oyun çıktığında alıp oynamadıysanız, aradan geçen 7 yıllık süre içinde girdiği indirimlerde kampanyalarda ucuza alıp oynamamışsanız, korsan yollarla falan alıp oynamamışsanız zaten ilginizi çeken bir oyun değildir demektir bu. 7 senelik oyun bedava olunca neden bu kadar heyecan yarattı anlam veremedim doğrusu.
 5. Dua edin de AMD adam olsun, yoksa Nvidia'nın eline kalırsak yandık. Apple gibi 699$'a fan pervanesi 1000$'a hdmi soketi satar bunlar.
 6. Son kullanıcı olarak bu beni ilgilendirmez ki. İsterse boğaz manzaralı 250m2 4+1 olsun. Ayrıca öyle üretim masrafı olarak değerlendirirsek aradan çıkan 2 senede birim maliyetinin ilk günküne göre düşmüş olması lazım. Neden aradan geçen 2 sene sonunda hala çıkış fiyatından satılıyor bu kart? Hepimiz biliyoruz ki AMD'nin bugün 2080ti'ı zorlayacak daha uygun fiyatlı bir ürünü olsa 2080ti bu fiyata satılmayacak. Hemen fiyatı kırılacak , ee fiyatı kırık 2080ti yine 754mm2 olmayacak mı? Evet alamıyoruz, ben de bundan bahsediyorum işte. Benim gibi adam 1080p monitörle GTX1060 ekran kartı kullanıyor. Yanlış anlaşılmasın bugün 2080ti + 144hz HDR alacak param var ama bu parayı Nvidia'ya verme fikri gururuma dokunuyor.
 7. 2080ti çıktığında aldık da artık yetersiz gelmeye mi başladı ki daha hızlısını istiyoruz? 780ti çıktığında 650$'a almıştım, 780ti'ın bu günkü eşdeğeri olan 2080ti 1200$. Şu forumda kaç kişi 2080ti yada eşdeğeri bir gpu satın aldı? Ben şuan 2080ti'dan %40-%60 daha hızlı ekran kartı falan istemiyorum ki! İsterse Nvidia 2080ti'dan 50 kat daha hızlı ekran kartı çıkarsın, umrumda değil. 2080ti eşdeğeri kartlar 300-400$ bandına düşsün bana yeter.
 8. 2080ti'ı geçip geçmesi çok önemli değil aslında. 2080ti eşdeğeri işlem gücünü alınabilir hale getirmesi yeterli.
 9. CCA ile ilgili şöyle bir sıkıntı var; bir akü anlık olarak ne kadar yüksek akım sağlayabiliyorsa şarjı azaldığında o kadar hızlı kendini yiyor. Bu tamamen fizik ve kimya ile alakalı bir durum, dolayısıyla marka falan bu gerçeği pek değiştirmiyor. Basitçe akülerin içinde metal plakalar var ve bu metal plakaların yüzey alanı ne kadar geniş ise o kadar yüksek anlık akım sağlayabiliyorlar, bu yüzden anlık akımı arttırmak için bu metal plakaların üzerine minik delikler açıyorlar. Bu deliklerin sayısı arttıkça aküden elde edilebilen anlık akım artıyor ama aynı zamanda bu deliklerin tıkanma oranı da artıyor. Genelde tekneler, ups'ler güneş panelleri gibi yerlerde kullanılan ve daha az yüzey alanına sahip deep cycle aküler var, bu aküler anlık olarak çok yüksek akım sağlayamıyorlar ama şarj seviyelerinin sık sık %20'lere %30'lara düşmesine de pek aldırış etmiyorlar. Yüksek CCA aküler ise şarjlı olduklarında anlık olarak muazzam akım sağlayabiliyorlar ama birkaç defa şarj seviyeleri %50'nin altına düşerse çok hızlı bir şekilde korezyona uğrayıp kullanılmaz hale geliyorlar. Eğer aracınız yaz kış marşa bastığınızda çalışmakta zorlanmıyorsa, uzun süreler garajda otoparkta yatmıyorsa yüksek CCA aküler kullanın. Fakat yaşadığınız yerde kış biraz sert geçiyorsa, aracınız düzenli olarak kullanmıyorsanız, aracınız çalışırken biraz inatçı ise yüksek cca akülerden kaçının. En iyi akü nerede olduğunu bilmediğin aküdür.
 10. https://www.youtube.com/watch?v=uWUHkCgslNE
 11. Nvidia RTX Voice adında bir yazılım duyurdu geçenlerde, söylenene göre yapay zekayı kullanarak istenmeyen gürültüleri filtreliyor bu yazılım. Kötü tarafı sisteminizde RTX ekran kartı yok ise yazılım yüklenmeyi reddediyor fakat bazı kullanıcılar bunun teknik bir sınırlama olmadığını kurulum dosyalarından birinde 1 satır kodu değiştirince yazılımın herhangi bir sisteme yüklenebileceğini ve hemen hemen bütün nvidia ekran kartlarıyla çalıştığını keşfettiler. https://arstechnica.com/gaming/2020/04/you-can-get-nvidias-rtx-voice-noise-filtering-without-a-pricey-rtx-card/ Guru3D forumundan jailbreak yapılmış kurulum dosyasını doğrudan indirilip kullanabilirsiniz. Ben de indirip kurdum ve test ettim, mükemmel çalışıyor. https://forums.guru3d.com/threads/nvidia-rtx-voice-works-without-rtx-gpu-heres-how.431781/ Ortamdaki gürültüye bağlı olarak seste ufak bir bozulma ve gecikme yapıyor ama karşılığında çok temiz bir sesli iletişim imkanı veriyor. https://twitter.com/theGunrun/status/1252789873699745792
 12. Takip ediliyoruz tabii ki. Youtube'dan bahsedersek; Ne izliyoruz, ne kadar izliyoruz, videoların nerelerini atlıyoruz, nereleri tekrar tekrar seyrediyoruz, neleri paylaşıyor, neleri like'lıyoruz, izlerken fareyi nasıl hareket ettiriyoruz, ekranda parmağımızı nasıl hareket ettiriyoruz, içinde hangi cümleler geçen videoları izliyoruz, bizim izlediğimiz videoları izleyenler başka ne videoları izliyor, bizim paylaştığımız videoları izleyenler başka ne videoları izliyor, yatarak mı izliyorsun, yolda mı izliyorsun.. vs vs Aklınıza gelebilecek her şey takip ediliyor ve bunların hepsi kullancı istatistiği sınıfında kayıt altına alınıyor. Ha bu kadar veri toplanıyor olmasına rağmen şuan için bize bir zararı yok gibi görünüyor fakat yarın ne olur bilemeyiz.
 13. Belki IDM MKV container'ının içine bir şeyler enjekte etmiştir. Şimdi ortada delil olmadığı için suçluyu da bulamıyoruz. Paranoya yapacak komplo teorisi üretecek bir durum yok. Youtube'da böyle bir şey olsa emin olun çoktan duyardık.
 14. Opus dediği şey Ogg Vorbis. Youtube bir dönem oynatıcı cihaz desteğini arttırmak için ogg ses kodekini de kullanıyordu. Siz indirirken bu ses izini de beraberinde indirmişsiniz. Belki kullandığınız medya oynatıcının ogg kodek lisansı/sürümü yada splitter ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Ogg ses izini container'ın içinden silince doğal olarak sorun çözülmüş. Şuan için youtube'da böyle zaman ayarlı saatli bomba gibi bir mekanizma yok.
 15. Sony de çıkarır bunlar gibi gamepad'ler.