• Announcements

  • Mr.Crunch

   Hosting değişikliği ve YouTube linki içeren postlar   06/09/2019

   Sitenin sunucusu değişti. Değişiklik sonrası preview linki olan postlar'da hata mesajı olmadan kaydedilmemeye başladı. Bilgimiz dahilinde, inceleyeceğim. O zamana kadar bu postları preview olmadan, doğrudan link şeklinde yapıştırabilirsiniz.   Hosting ile ilgili soru, sorun başlığı    

Whooosh

CHW
 • Content count

  2,287
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  82

Whooosh last won the day on August 11

Whooosh had the most liked content!

About Whooosh

 • Rank
  Wubba, lubba, dub, dub !
 • Birthday August 17

Contact Methods

 • Website URL
  http://masterofphoton.com

Profile Information

 • Cinsiyet
 1. 2080 GTI GTX Super ti limited edition
 2. Otomobiller artık eskisi kadar uzun yıllar kullanılacak şekilde üretilmiyor. Avrupa'da hurdaya gönderilen araçları görseniz içiniz acır. Miss gibi arabaları eskidi bunlar diye geri dönüşüme gönderip parçalıyorlar ve elde edilen ham maddelerle yenilerini yapıyorlar. Çünkü adamların kurduğu sistemde bu daha avantajlı. Bir kaç Japon firma dayanıklılık konusunda hala diretiyor, misal Toyota Supra örneği vereyim. Yeni Supra BMW Z4 ile aşağı yukarı aynı araba ama Z4 Supra'dan 50HP daha güçlü. Aynı motor aynı şanzıman neden 50hp fark var? Çünkü Toyota'nın mühendisleri motor gücünü 50HP düşürdüklerinde aracın anca Toyota standartlarında dayanıklılığı karşıladığını tespit etmişler.
 3. Amaç gurbetçi gömmek mi yoksa otomobillerle ilgili bilgi almak mı? Gurbetçilerden daha sinir bozucu bir şey varsa o da gurbetçi kompleksi olan tiplerdir herhalde. Otomobil ise gider, 3000'de gider 5000'de gider 100.000'de gider. Eğer bakımları düzgün yapılmış ise düzgün kullanılır ise 7/24 çalışabilen bir makinedir otomobil. Gurbetçilerin servise gitme sebebi ise arabalarının bozulmasından dolayı değil, "yola çıkmadan önce aracın her tarafı iyice kontrol edilsin, yolda başımıza bir iş gelmesin"dir. Ayrıca inanmayacaksınız ama Türkiye'de aracının bakımını yaptırmak, arızalı bozuk kırık parçaları değiştirtmek çoğu durumda daha uygun oluyor.
 4. Hadi len.. Arabanın boyası gidiyor diye tazikli suyla yıkamayana ben ne desem boş zaten.
 5. Yine otomobillerle ilgili bir konuda "overthinking" yapıyorsunuz. Boya mevzusunda da aynısını yaptınız. Yeter ki motorda yağ olsun, yağsız bırakmayın gerisi çok mühim değil. Günlerdir yatan bir arabanın sabah hava 15+ derecede motorunu çalıştırdığınızda 1 -2 saniye içinde bütün parçaları yeteri kadar yağlanmış oluyor zaten. Kavurma yağı muamelesi yapmayın motor yağına. Çok pipirikliyseniz ve motoru yeterince ısıtmadan kullandığınızı düşünüyorsanız yaz/kış farketmeksizin düşük viskositili kış yağlarından kullanın.
 6. Nasıl oluyor bu iş? Ben GTX1060 ve mayıs ayı sürücüleri ile 60hz'de 10 Bit YcbCr4.4.4 kullanabiliyorum. Windows 10'da çok güncel değil. https://pasteboard.co/IrYEb9n.png upload
 7. Benim için üst sınır 300$. Bir monitöre 300$'dan fazla veremem herhalde.
 8. Bu güne kadar ihtimal dahilinde değildi çünkü uzun zamandır gpu üreticileri gpu'nun kullanılmayan (yada bozuk) kısımlarının lazerle fiziksel olarak bağlantısını keserek alt model olarak üreticilere gönderiyorlardı. 2060 ve 2070 Super'de ise üreticilere ayrıca bir opsiyon daha bırakılmış. Üretici doğrudan 2060 ve 2070 Super yongası kullanabildiği gibi isterse elindeki sağlam 2070 yada 2080 yongalarını bios ile yazılımsal olarak kapatarak 2060 yada 2070 Super olarak kullanabilirler deniliyor. Bu bir pazarlama taktiği de olabilir. Eğer 2060 ve 2070 Super kartların satışları Nvidia'nın beklediği şekilde gitmiyor ise ve AMD'nin fiyat konusunda Nvidia'ya attığı çalım işe yaradıysa Nvidia 2060 ve 2070 Super kartları daha cazip hale getirmek için fiyat kırmaktansa böyle bir oyunun içine girmiş olabilir.
 9. Yok abi onu anladım da HDR ile ilgili yorum yapamıyorum. Öyle 1000+ nit HDR monitörde HDR içerik izleyip sonra yorum yapmak lazım. Ben henüz öyle bir monitörde HDR içerik izlemedim, yorum yapamıyorum. Belki 1000+ harbi HDR'lı monitördeki görüntü de çakma HDR'lı monitörlerden farklı değildir. HDR'ın kendisi büyük bir hüsran olabilir. Biz işyerinde Canon C100'lerle C300'lerle, Blackmagic'lerle HDR görüntüler çekiyoruz. Elde ettiğimiz görüntü renksiz tatsız tuzsuz siyah beyaz gibi bir görüntü. Sonra biz bu görüntüyü montajda istediğimiz gibi renklendiriyoruz. HDR olarak çektiğimizde montajda daha rahat daha esnek çalışabiliyoruz renkler üzerinde. Benim anladığım kadarıyla HDR monitörlerde bizim montajda yaptığımız reklendirme işlemi monitör tarafından yapılıyor. Tabi monitörün parlaklık ve kontrast seviyesi yüksek olunca özellikle siyah tonlarını çok daha geniş bir sıkala ile gösterebiliyor, yani normalde karanlık gölge yerlerde kaybolan detaylar harbi HDR monitörlerde görülebiliyor. Fakat tahminimce bu öyle aman aman bir şey olmasa gerek.
 10. Elbet günün birinde bir cihaz bunu gösterir de peki biz bunu görebilir miyiz? 8 bit panelde her ana renk 256 tona bölünüyor ya 10 bit panelde ise 1024 tona bölünüyor. Düzgün 8 bit panelli monitörünüz var ise aslında 10 bit monitöre ihtiyacınız olup olmadığını test etmek oldukça kolay. MSpaint'i tam ekran açın, bütün ekranı 255,0,0 renk ile boyayın, sonra kalem rengini 254,0,0 olarak değiştirip az önce boyadığınız zemin üstüne bir resim çizin. Eğer çizdiğiniz resmi görebiliyorsanız gidin 10 bit monitör alıp 10 bit filmler indirip seyredin. Eğer göremiyorsanız sallayın gitsin.
 11. Gerçek HDR'ı görmeden aslında HDR'dan bahsetmek biraz zor ama bence çok muazzam bir şey olmasa gerek. Benim monitörde de sözde HDR var ama kullanmıyorum. Kullanmamamın tek sebebi de monitördeki sözde HDR'ın kötü yada yetersiz kalmasından değil, yazılımların HDR desteklememesi yüzünden masaüstünde falan çok çirkin bir görüntüye sebep olması. Youtube'da falan HDR'ı açınca HDR desteklemeyen videolar falan seyredilmez oluyor. Çünkü zaten renkli ve siyahlı olan görüntünün üstüne bir de monitör renk ve siyah basıyor, saçma sapan bir şey ortaya çıkıyor. Youtube da HDR destekli video oranı 10000000000/1 falan, o 1 tane de HDR demo videosu. "Düzgün HDR" da olsa sonuç aynı olacak çünkü monitör neresi HDR neresi HDR değil ayırt edemiyor.HDR'ı açınca akrana giden her şeye HDR muamelesi yapıyor. Oyun desen orada başarım konusunda biraz daha umut var. MassEffect'i baştan sona HDR olarak oynadım ama isteseydim monitör ayarlarından renk falan basarak HDR olmadan da o görüntüyü yakalardım. Fakat oyun yok. HDR'I Toplasan 5 oyun destekliyor, onların da kaç tanesi sizin zevkinize hitap edecek? Kaç tanesini oynayacaksınız? Yani hem içerik sıkıntısı var hem destek sorunları var. Bu gün 10 numara HDR'lı mobitör de alsan hiçbir türlü tatmin etmeyecek. Geçen sene çıksa ayıla bayıla alıp kullanacağınız bir monitörü bu sene üreticilerin yeni uydurdukları bir özellik yok diye omuz silkmek bana çok doğru gelmiyor. Vahşi kapitalizm böyle bir şey işte, bu adamlar her sene yeni bir şey uyduruyorlar biz de elimizde o uydurdukları yeni şey yok diye üzülüyoruz. Hani 3D'li televizyonlar alıyorduk, 3D olmayan televizyonlar kakaydı. Nerede 3D televizyonlar şimdi? 3D ayağına sattılar millete televizyonları sonra bitti gitti. 5 sene sonra bu monitörün düzgün HDR'lısı çıkacak ama o zaman da o monitörde X özelliği olmadığından yine mutsuz olacağız yada 5 sene sonra düzgün HDR'lısını alıp sonuçtan yine tatmin olmayacağız. Lafın özü, şu hayatta şunu öğrendim ki "teknolojinin peşinden koşmayacaksın! Bırak teknoloji sana gelsin". Bekle HDR bi standart olsun, her eve girsin, her türlü içerik oluşsun git ondan sonra HDR'lı monitör al. Zaten bu şartlar oluştuysa o gün pazarda HDR'sız monitör bulamazsın. Bunu yaparsan hem paran cebinde kalıyor hem de o ürünü aldığın gün hemen ürünün etinden sütünden faydalanmış oluyorsun. Akıllı telefonlar ilk çıktı ilk koşup alan yine ben oldum. Yazılım sorunları donanım sorunları, donanım yetersizliği hepsini ben yaşadım, bütün çilesini bütün dertlerini ben çektim. Şimdi sefasını 83 yaşındaki dedem sürüyor. Çünkü o teknolojinin peşinde koşmadıi teknoloji ona geldi. Adamın telefonu şimdi 5 vakit ezan okuyor, çok mutlu. Beklemeyip sürekli en son çıkan ürünleri alırsan bir ton para verip hem kobay oluyorsun, hem de mutlu olmuyorsun.
 12. 2060 ve 2070 Super kartlar hakkında bir iddia var. Deniliyor ki 2060 Super ve 2070 Super'lerin bazı örneklerinin Süper olmayan üst modelin yazılımsal olarak kırpılmış halı olma ihtimali varmış. Yani teorik olarak bios güncellemesi ile 2070 Super 2080'e, 2060 Super'in 2070'e dönüştürülebilme ihtimali konuşuyor.
 13. Almaya alacak da o vergiyi vermek içine sinmediğinden alamıyor bence.
 14. Hort mort, ne yapaydım başka başlık mı açaydım? Herifler 4 senelik oyuna DLC çıkarıyorlar, hortlatan ben değil onlar
 15. Contact DLC'si geldi, uzaylılarla etkileşime geçiyoruz. DLC ile birlikte yeni silahlar yeni ekipmanlar ve yeni bir harita da geldi. Daha önce çıkan Apex DLC'si ile Tanoa isimli yeni bir harita (ada) oyuna eklenmişti ama çok sık orman örtüsü nedeniyle pek yüzleri güldürmemişti. Oyunun kendi ana haritası Altis ise fazla çorak bir haritaydı. 162km2'lik yeni Livonia haritası ise tam ayarında olmuş. Tanoa'nın sık ormanları ai tanklar için sıkıntı çıkarıyor ve bir yerlerde sıkışıp kalıyorlardı. Oyuncular ise 2m'den ötesini göremediği bir haritada oynamak istemiyorlardı. Bu yüzden oyun Altis'e sıkışıp kalmıştı. Bu arada DLC'nin senaryosu da gayet güzel olmuş bu sefer, oynattırıyor kendini. https://store.steampowered.com/app/1021790/Arma_3_Contact/