• Announcements

  • Mr.Crunch

   Hosting değişikliği ve YouTube linki içeren postlar   06/09/2019

   Sitenin sunucusu değişti. Değişiklik sonrası preview linki olan postlar'da hata mesajı olmadan kaydedilmemeye başladı. Bilgimiz dahilinde, inceleyeceğim. O zamana kadar bu postları preview olmadan, doğrudan link şeklinde yapıştırabilirsiniz.   Hosting ile ilgili soru, sorun başlığı    

Whooosh

CHW
 • Content count

  2,308
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  82

Whooosh last won the day on August 11

Whooosh had the most liked content!

About Whooosh

 • Rank
  Wubba, lubba, dub, dub !
 • Birthday August 17

Contact Methods

 • Website URL
  http://masterofphoton.com

Profile Information

 • Cinsiyet
 1. 7 senedir yurtdışındayım, o kadar yazdığıma dua edin. (Dua mıydı, duğa mıydı bile düşündüm bunu yazarken)
 2. Direnç takılması mecburiyetten değil, ucuza geldiği için. Orjinal sıfır yada çıkma takılırsa dirence gerek yok. Normalde emniyet kemeri ve airbag'lerin sealing'i bozulmadıysa iki sinyal kablosu arasında bir direnç gösteriyor. O direnç airbag'lerin patlamaya hazır çalışır durumda olduğu bilgisini aracın beynine gönderiyor. Patlama ile birlikte bu direnç bozuluyor. Tamir işlemi sırasında airbag'leri yeniden katlayıp yeni ateşleyici takıyorlar ve "airbag yok" hatası vermesin diye direnç ile kandırıyorlar. Direnç takılması bir sonraki kazada elden geçirilmiş airbag'lerin yeniden açılmayacağı anlamına gelmez. Aktif gergili emniyet kemerlerinde ise hiç tamir yada değişim işine girmeden sadece direnç takıp geçiyorlar, çünkü nasıl olsa kemer yine düz emniyet kemeri olarak çalışıyor. Ha şu olabilir adamlar kazadan sonra airbag'leri tamir etmez, olduğu gibi katlayıp geri sokar yada kesip atar, direnç ile de beyni kandırır, siz de araçta airbag var sanarsınız ama kaza sırasında hiç bir şey olmaz. Dirençi bir sensör olarak düşünün, yani siz kazadan sonra oraya bir direnç koymazsanız beyni komple değiştirseniz dahi airbag yok hatası verir. Bunun hafızaya kaydedilmesi ile alakası yok, o başka mevzu. Pelte çıkma mevzusu sigorta şirketi ile ilgili mali bir mevzu.8-10-12 airbag'li bir aracın ufak bir kazada bütün airbagleri açılırsa bunların hepsinin yenisi ile değişmesi + iç döşemelerin değişmesi + konsolun değişmesi + direksiyonun değişmesi + kaza hasarı falan derken maliyet zaten neredeyse aracın pelt değerine ulaştığından sigorta şirketi "pelt" yazabilir. Bu araç kullanılmaz hale gelmiş, tamir edilemez, hurda oldu manasına gelmez.
 3. Emniyet kemeri kullanılmaz hale gelmiyor, aktif gergili emniyet kemeri varsa belki bu özelliğin kazadan sonra tekrar kullanılması için değişmesi gerekiyor olabilir, yoksa kemer yine kemer olarak çalışıyor. Bir şey çalışmıyorsa emniyet kemerinin oradaki airbag çalışmıyordur.
 4. Konu ile alakasız, ben en son inventus'dan birileri ile görüştüğüm zamanlar inventus Kadıköy'de home-ofis bir apartman dairesinde karı koca ve bir de çalışandan ibaretti. Eve girdiğinizde zaten bütün çalışanlarla görüşmüş oluyordunuz. Şimdi "genel müdür" falan denilince tuhaf oldum.
 5. Başlığı pek okumadan cevap yazıyorum; iki modemi birbirine bağlamak ve kullanmadığınız eski modeminiz ile kablosuz ağınızı genişletmek için internete çıkışı olmayanın dhcp sunucu özelliğini kapatıp modemleri lan portlarından normal ethernet kablosu ile birbirine bağlayın, bu kadar. "Not: iki modemin de ip adresi aynı olmaması gerekiyor.
 6. Ray tracing'den geri dönüş yok, illaki RT olacak ama RT işinde ipler AMD'nin elinde. Nvidia isterse RT performansını 4'e katlasın anca quake 2 Yi Minecraft'ı falan 4K RT oynarsınız. Konsollara RT gelene kadar RT'ye yatırım yapılmaz.
 7. 2000mb/s bilmem ama benim 240GB Toshiba RC100 sıralıda 1600mb/s okuyup 1100mb/s yazıyor ki kendi iddaları da birebir bu rakamlar. Anladığım kadarıyla, arada değişik marka sata kontrolcüleri, farklı bios firmware'leri, değişik sürücüler vs vs olmadığı için NVMI SSD'ler takıldıkları her sistemde aynı performansı verebiliyorlar. Öyle Sata SSD'ler gibi AMD anakarta 300mb Intel anakartta 350mb, marvell kontrolcü ile 280mb gibi durumlar yok. 1000 diyorsa 1000, 800 diyorsa 800'ü görüyorsunuz.
 8. Nvmi yaması çok basit bir şey, istersen kendin de yamayabilirsin anakartinin biosunu. Bence hiç çekinme yamalı biosu yükle gitsin.
 9. 240GB Toshiba OCZ RC100 aldım, Kargo dahil 240 lira'ya falan geldi. Minnacık bir şey ama 1600mb okuma hızı falan var, fiyatı da gayet uygun. Bence kaçırmayın. https://www.toshiba-memory.com/tr/products/rc100/
 10. Ramler il ilgili şöyle bir durum var, anakart üzerine takılı bütün ramlerin saat hızı gecikme zamanı gibi ayarlarını ilk ram soketine takılı ram modülünün değerlerine eşitliyor. Dolayısıyla farklı saat hızlarında çalışmak üzere programlanmış farklı marka ve model bellekler ilk ram soketine takılı bellek modülünün çalışma hızlarında çalışmaya zorlanıyor ve bu durum bazen sorunlara sebep oluyor. Belleklerin sitesinde yada kutusunun üzerinde yazmayan 30'a yakın çalışma değeri var ve bunları satın almadan önce bilebilmeniz yada bu değerlerin toleranslarını ögrenebilmeniz mümkün değil. En iyisi alırken bir seferde aynı marka model ve aynı seriden bellekler almak. Aksi taktirde sistemin karma ramlerle sorunsuz çalışması tamamen şans meselesi.
 11. Ben yaklaşık 1-1.5 senedir motorumda kullanıyorum çok da memnunum (arabanın farları xeon olduğundan kaldı öyle). Odak sorunu falan biraz aldığınız led ampul ile alakalı, her led ampul birebir halogen aslının ölçülerini karşılamıyor ve tuhaf sonuçlara sebep olabiliyor çünkü 1mm bile ışık kaynağının yeri değişse tamamen başka bir sonuç ortaya çıkıyor. Bazı led ampullerde ampulu ileri geri sağa sola haraket ettirerek ince ayar yapma şansınız olabiliyor ama benim öyle bir şeye ihtiyacım olmadı, takar takmaz şak diye oturdu. Burada dikkat edilecek konu led ampuldeki ışık kaynağının yeri ve şekli. Yani led hücrelerinin konumlandığı pozisyon halogen ampulün içindeki filamentin olduğu pozisyona yakın olması gerekiyor çünkü farın ayna tasarımı bu filamentin yeri ve boyutuna göre yapılıyor. Ben H4 kullanıyorum, uzun kısa olayı olmadığı için H7 de led'e geçmek H4'e oranla çok daha sorunsuz olacaktır. Direnç olayı benim bildiğim sadece sinyal lambaları için geçerli. Flaşöre bağlı (sinyal) halogen ampuller daha az watt çeken ledler ile değişirse bu aradaki watt farkı direnç ile yükseltilerek dengelenmesi gerekiyor aksi taktirde ampul patlamış gibi hızlı hızlı yanıp sönüyorlar. Tabi led sinyaller için özel flaşörler var ve kaç watt çekildiğine bakmadan sabit hızla yanıp sönüyorlar, sinyallerde led'e geçtiğinizde isterseniz direnç falan kullanmadan sadece flaşörü değiştirerek kullanabilirsiniz. (Hatta bazı flaşörler modlanabiliyor, devresi üstünde ufak bir lehim ile sabit hızda çalışmaya başlıyorlar) Modern araçların hata arıza algılama mevzularını bilmiyorum ama farlar bazında en azından sorun olmayacağını söyleyebilirim. Eğer aracınızda patlak far ampulu algılama gibi bir şey varsa bile led ampulün bunu tetiklememesi lazım. Şu tip ampullerden uzak durun, böyle ampullerde ışık kaynağı/kaynaklarının yeri halogen ampuldekinden çok uzak yerlerde. Dolayısıyla otomobil üreticisinin tasarladığı ışık projeksiyonunu bozuyor. Böyle salak ampullerle hem aydınlatma profilini bozarsınız hem de karşıdan geleni kör edersiniz. Aydınlatma profilinde bir değişiklik olmamasını ve karşıdan gelenleri kör etmek istemiyorsanız kullanmanız gereken led ampulün şekli aşağıdaki örneğe benzemeli, çünkü bu tip ampullerde ışık kaynağının yeri ve boyutu halogen ampule çok yakın ve dolayısıyla üreticinin tasarladığı aydınlatma profilini bozmuyorlar.
 12. Klemansde birleşen hat nötr hattı. Kaçak akım rölesi çift girişli ana sigorta ile birleşik, ana sigortanın üstünden kahverengi kablo ile faz siyah kablo ile nötr giriyor, kaçak akım rölesinin altından kahverengi faz, siyah nötr olarak çıkıyor. Yanacaksa 16A ile de yanar. Önemli olan 16 amperin ne kadar sağlıklı şekilde gücü çeken alete ulaştığı. Misal elektrik sobasının fişi tam temas etmiyordum fiş yanar, kablo bir noktada zayıftır oradan yanar.
 13. Elektrikçi değilim ama bu bilgi bana biraz yanlış gibi geldi. Ne kaçak akım rölesi yangına engel olur ne de 300mA ile 30mA arasındaki 270mA tölerans farkının yangına sebep olacak bir kısadevrenin yanında esamesi okunur. Eğer hattın nötr hattı kaçak akım rölesinden geçen nötr hattı ise kablolar kısa devre de yapsa cayır cayır kor gibi yanıp da tutuşsa kaçak akım rölesi atmaz. Kaçak akım rölesinin görevi bu değil. Kor gibi yanıp tutuşan kabloların izolasyonu eriyip başka bir şeye temas eder ve elektriğin bir kısmı bu "şey" tarafına akmaya başlar o zaman kaçak akım rölesi devreyi keser. Kaçak akım rölesinde mA ile ifade edilen değer tölerans değeridir ve bunun standartı 30-40mA'dır. Bunun üzerinde töleranslara sahip kaçak akım rölesinin üretilmesinin tek nedeni de 40mA'in en ufak şeyden nem kapıp tehlikeli olmayan durumlarda bile devreyi kesmesinden dolayı hassasiyeti daha düşük (bu mA rakamı arttıkça rölesinin hassasiyeti düşer) biraz daha töleranslı röleler üretilmeye başladı. Yaparsın, zaten önceden yapılmış çalışan bir şeyi söküp, onunla aynı değerlerde aynı ölçülerde aynı bağlantılara sahip başka bir marka zımbırtı ile değiştireceksin. Yeter ki işe girişmeden önce binanın girişinden dairenin ana sigortasını indirmeyi unutma! Gerisi çocuk oyuncağı.
 14. Nvidia Amd'nin anti-lag'ını ve sharpening filtresini birebir kopyalamış fakat bu ne ayıp ne de yanlış çünkü AMD bu iki teknolojiyle çok doğru bir şey yaptı ve Nvidia mühendislerinin bunu biz niye düşünemedik diye saçlarını yolduklarına eminim. Zaten Nvidia'nın bu iki tekniği kopyalaması bu iki tekniğin de çok iyi olduğunun kanıtı. Arayüz konusunda Nvidia çok daha başarılı, sharpening filtresini oyun içinden açıp kapatabiyor ve % cinsinden ayarlayabiliyorsunuz, bunlar AMD'de yok. Fakat şu bir gerçek ki AMD Sharpening'i Nvidia'nın DLSS'ine alternatif olarak lanse etti ve hem görüntü kalitesi hem de performans olarak daha iyi olduğunu da gösterdi. Nvidia'nın DLSS alternatifi bir tekniğe destek vermesi DLSS'i öldürdü şeklinde gayet yorumlanabilir çünkü DLSS kullanmak için hiçbir neden kalmadı.