Peregrine

CHW
 • Content count

  1,414
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  53

Everything posted by Peregrine

 1. Ben sözlerin ne olduğunu anlayamadım, tam metni varsa alabiliriz buradan.
 2. Güzel bir "cuk oturma" performansı.
 3. Bence de bu çok iyi. Şu an kullandığım HP Victus'dan önce Dell Gaming serisi bir laptop kullanıyordum, kesinlikle Dell alınır. Daha yeni haberi çıktı, HP, 2022 HP ProBook serisi cihazlara hatalı firmware yayınlayıp milletin laptopunu tuğla etmiş. Daha önce de aynısını sanırım 2020 veya 2021 HP Omen laptoplar için yapıp yine milletin cihazını tuğla etmişlerdi. Bu adamlar bir de bufirmware'leri Windows Update'e de veriyorlar, otomatik alıyor sistem. Ben local group policy ile windows'un donanım sürücü ve firmware almasını engelledim. Bioslar yayınlandıktan sonra 2 ay bekleyip, henüz geri çekmemişlerse öyle yapıyorum. Bir de CPU fanı ıslık benzeri bir ses yapıyor, HP'lerde çok da yaygın bir durum, ama kulağım alıştı ve custom fan profili yaptım bir şekilde iadare ediyorum. Benim HP Victus cihaz AMD r7 7840HS, 16 GB DDR5, 512 GB Samsung pcie 4 x4 SSD ve RTX 4070 konfigli bir cihaz, 39K ya vade farksız 9 taksit almıştım geçtiğimiz kasım sonu ve 6000₺ de geriye alışveriş çeki iadesi oldu, onunla da 2TB SSD ve bir sürü ıvır zıvır (SSD kutusu, HDD kutusu, vs vs almıştım) Efektif olarak cihaz 33k'ya geldiği için yukarıdaki Dell'den 10k daha ucuza bulunursa düşünülebilir ama fan sesi, bataryanın max %80 şarja sınırlandırılamaması ve HP'nin dengesizlikleri düşünülürse hiç de gerek yok. Tabi bu fan sesi düşük devirlerde bunu yapıyor, yüksek devirlerdeki fan sesi diğer bütün gaming laptoplar gibi hatta cihazın soğutması gayet yeterli, düşük devirdeki ses en büyük problem beim için. rtx4060 ile 4070 arası fark da yaklaşık %10-15 gibi, illa 4070 olsun diye kastığıma değmezmiş. Bir de ben alırken bu Dell'ler acayip pahalıydı. 🤷🏻‍♂️
 4. Bana 3k serisinde 4k'ya ya da 4k'dan 5k serisine geçmek çok fuzuli geliyor. Geçmişken 5k serisine geçin derim, bir de bu arada Steam'de bulunan sarı ördek logolu "Lossless Scaling" uygulamasını biraz kurcalayın; tüm kartlar için 2x ve 3x modunda frame generation ve temporal AI upscaling kullanmanıza yarıyor, 3x modu 30fps frame cap ile bir denenebilir. Sırf test yapmak adına 7840hs işlemcinin m780 iGPU'su ile denemeler yaptım, bence oldukça tatminkar gibi. Single player oyunlarda çokça iş görecektir.
 5. Hocam benim yaptığım da sizinkine çok yakın: önce üst hazneyi çıkarıp alt hazneye yerleşen katı kahve haznesini çıkarıyorum. Çöpün üzerine ters tutup alttan üfleyerek katılaşmış kahve bloğunun yerinden çıkıp çöpe düşmesini sağlıyorum, tüm parçaları muslukta duruluyorum ve kahve haznesinin iç kısmını parmağımın ucuyla suyun altında ovalayarak yapışan kahve ve kahve yağını suyla akıtıyorum ama kahve haznesinin taban kısmıyla yan dikey çember kısmının oluşturduğu 90 derecelik köşe boyunca bazen sıcak suyla yerinden çıkmayan tek tük kahve tortusu kalıyor. Onları da bu köşe çemberi boyunca suyun altında kibrit çöpü gezdirerek temizliyorum. Islanmış ve daha da yumuşamış olan yumuşak ahşap malzeme çeliği çizemeyeceği için sorun olacağını sanmıyorum. Basınç valfi ya da diğer herhangi bir yerde bunu yapmıyorum zaten ihtiyaç da olmuyor. Bunun ardından yıkanmış parçaları kuru bir mikrofiber bezle kurulayıp ardından moka pot'u bir sefer de duru suyla çalıştırıp boru ve iç aksamda kalmış olabilecek kahve bulaşıkları mı temizlemesini sağlıyorum, sonrasında da tekrar tüm parçaları sallayarak fazla suyunu aldıktan sonra mikrofiber bezle kurulayıp yan demonte halde yan yatırarak kurumaya bırakıyorum. Yıkamak için kullandığım musluk suyunun, su yumuşatıcı ile, kireci olabildiğince azaltılıyor ve kahve yapmak için kullandığım su da yumuşatılmış bu suyun tezgah altı su arıtmadan geçirilerek arıtılması ile elde edilmiş bir su. Zaten bu suyla çaydanlık ve su ısıtıcılarımızda minimal bile olsa kireç oluşumu olmuyor.
 6. Ya aslında durulayıp temizleyince bir kere de sade suyla çalıştırıp iç kanallarınında temizleyince kurulayıp kaldıracaksın tamamdır. Aslında bunu temizlemeye alışınca french press temizliğine göre öyle çok da zor değil gibi.
 7. Kahve haznesinin köşesine sıkışan, musluk altında suya tutunca çıkmayan kahve kalıntılarını aşındırıcı olabilecek metal vs bir şey yerine kibrit çöpüyle suyun altında çıkarıyorum, bunda yanlış yapacak ne olabilir ki? Kahve haznesini başka bir kapta sıcak suya falan ıslatın diyecekseniz onu da yapabilirim. Ya da siz doğrusunu yazın ben direkt feyz alayım bir paragraf söyle yaptım böyle yaptım yazana dek. Edit: bu post'umun tonu biraz atarlı gibi olmuş ama maksadım bu değildi @escape hocam. Sadece aklımdan geçen düşünce akışını filtrelemeden yazmışım. Cidden doğrusunun nasıl olması gerektiğini sormak istemiştim. Anlatırsanız öğrenmek isterim. Şimdiden teşekkürler. 🙏
 8. Bu arkadaşlar problemsiz geldi, Değirmenin üzeri jelantinliydi zaten; moka pot da tüm unbox videolarındaki gibi kutu içinde kağıda sarılı ve kitapçığı da üst kısmın içinde geldi. Bariz kullanım izi yoktu, kabın içinde üretim kaynaklı mikro sürtünme izleri vardı. Kullanılsa alt su haznesine kahve sızıyor oranın iç yüzeyi mat, taşlanmış gibi bir yüzey, kabarcık oluşumunu engellemek için böyleymiş, orada muhakkak kahve izi olurdu, güneş ışığında inceledim tek bir iz yoktu. Amazon cermanya sıfır bir ürünü düzgünce göndermiş özet olarak. Tabi ilk denememi de yaptım moka pot'u dolduracak kadar (~20gr) ve moka pot'a göre çekilmiş kahveyle ve bayağı koyu oldu, net espresso tadı verdi. 3 neskafe (100-120ml falan) fincanına bölüp sulandrıp süt ve bir çay kaşığı silme şekerle denedik, gayet tok bir tadı oldu, cappuccino, flat white ve latte güzel olacak belli oldu. Moka pot'un temizliği biraz zahmetli ama bir kibrit çöpü yardımıyla kolayca halledebildim, evde espresso için o kadarcık zahmete girmek çok da sorun değil, ben memnun kaldım sonuç olarak.
 9. Lirik videosu isteruk!
 10. Pirinç gibi glisemik indeksi yüksek bir gıda ile nasıl kilo veriyorsunuz?
 11. Evet, redeem etmeyi defalarca denedim hata verdi. Türkiye'deki müşteriler taş yesin tabi.
 12. Spinbike iyidir, manyetik dirençli olduğundan interval training için de iyi olur. Play Store'da "Exercise Bike Workout" diye bir interval training app var, sadece görsel olarak ne kadar sonra ve hangi uzunlukta interval ne kadar sonra ve hangi uzunlukta rest yapacağını gösteriyor, editörü falan var, içindeki hazır intervaller de gayet yeterli. Keşke nabız takibi de yapıp nabza göre interval yaptırsa ama bu bile iyi ücretsiz uygulama için. Nabzı da saatten vs takip edersiniz artık.
 13. Hocam tek sifonda sıkıntı oluyorsa tuvaleti kullanırken arada elinizle uzanıp sifona basın. Böylelikle her sifon basışı için daha az "yük" olacağı için tıkanmadan görevini yapacaktır. Böyle yeni teknoloji diye 2-3 katına satarlar bunu, istediğiniz gibi verim alacağınız da muallak.
 14. Güzel bir şeye benziyor, inceleyeyim, teşekkürler. 🙏🏻
 15. Nereden ve kaça aldınız hocam? Link daha bir makbule geçer.
 16. Uyarı ve bilgiler için teşekkürler. Bu Bialetti'nin klasik alüminyum dökme değil de inox çelik yeni versiyonu. Aluminyumdaki gibi korozyon olmayacak olsa da evet deterjan kokusu buna sinip kahve tadını bozacaktır. Değirmen için ise kesinlikle yıkamayın denmiş ürün uyarılarında. Zaten kahve harici bir şey çekmemek lazım, bu sebeple yıkamak da gerekmez herhalde. Bunları evde gizlemem lazım, yaşlılar ben yokken başka bir şey çekmeye kalkışabilirler.
 17. Logi G305'den bende de var, alalı 3 yıl oldu galiba. Lightspeed sensörü on numaradır, kablo gibi performansı var ve wi-fi/ bluetooth vs diğer 2.4ghz cihazlarla çakışmaz, sürekli çakışma var mı diye kontrol edip boş frekansa geçiş yapar, ama siz hissetmezsiniz, kablolu performansıyla kullanırsınız. Tek kötü tarafı mat plastik uzun kullanımda parmaklarınızın değdiği yerlerden aşınıp parlak hale geliyor. AliExpress de lastik sticker şeklinde tutamaç seti satılıyor, iyice parlayınca ondan sipariş edip yapıştıracağım.
 18. @Atrin hocam sanırım sizin kahve ve pastane dükkanınız vardı yanılmıyorsam. Kahve gereçleri konusunda bilgilerinizin iyi olacağını düşünüyorum. Sizce bu aldıklarım iş görür mü, performans alırmıyım? Youtube'da James Hoffman 'ın beğendiği ürünler ama ticari olarak video konusu etmiş olabilir. Bence sizin görüşleriniz daha değerli olacaktır.
 19. Ben de şundan: https://www.amazon.com.tr/gp/product/B08556XV39/ ve şundan aldım: https://www.amazon.com.tr/gp/product/B0CVSDMXFH/
 20. Oyun baya sarmış galiba, bu aralar sıkılıyorum ben de baştan oyun açayım bari, şimdi üşendim ama yarın akşma eve gelince açıp oynayayım. Zaten ilk bitirdiğimde çok düşük sistemde oynamıştım, şimdi Ray Tracing, ve Lossless Scaling ile Frame Generation falan kökleyeyim ne varsa. (oyunda native FG yoktu galiba ama LSFG ile çözeriz)
 21. Tohumluk koçların yumurta çapını ölçüp yorumladığı kısımda gülmekten karnıma ağrı girmişti. Aynen katılıyorum, çok iyi olmuş.
 22. 3. parti düzgün ve f/p jant var mıymış bir araştırın bakalım; ilerisi için ön hazırlık olur.
 23. Voltaj dalgalanması vs. konuşuldu ben de bir soru sorayım bununla ilgili: Evdeki akıllı elektrik sayacının butonua uzun basarsak gelen ikinci menüden voltajı gösteriyor. Akşam saatlerinde bunun 229 ile 222 arasında değişik değerlerde gezindiğini gördüm. Evde yük çeken bir şey çalışmıyorken yani buz dolabı motoru stop etmişken baktım buna. Çünkü gündüz bahçe suladığımız sondaj motorunu çalıştırınca 220 civarına düşüyordu, onu normal olarak aldık cebimize koyduk. Akşam özellikle salondaki dimmer'lı LED ampul da daha belirgin farkedilecek şekilde ışığı uzun süre gözlersem zaman zaman belli belirsiz bir ton kısılıp açıldığını görebiliyorum. Bunu duvara düşen ışık üzerinde takip ettiğimizde çok benlirgin olmuyor. Zaten bu sebeple kontrol etmek için sayaca bakmıştım. +/- 3 volt civarı bu dalkgalanmanın bir zararı olur mu, özellikle bilgisayara vemonitöre. PC önce tekli yüksek akım koruyucu prize, sonra ona takılı yüksek akım koruyucu grup prize takılı. İlk tekli akım koruyucu prizde 3'lü çoklayıcı var ve bunların ikisine modem router vs takılı. Üçüncüsüne ise grup priz. Bunu korumayı arttırmak ve PC'nin elektriğini grup priz üzerindeki anahtardan kesebileyim diye yaptım, modem router sürekli açık duruyor zaten.
 24. Aynen, benim Victus laptop'da da yok. Çıkarcı HP batarya degrade olsun, yeni batarya satayım diye çoğu consumer sınıfı cihaza koymuyor, 7 yıl önce aldığım Dell de hem şarjı kesme hem de şarja başlama değerleri manual olarak girilebiliyordu bios dan. Örneğin şarjı %60 da durdur ve %50 ye düşene kadar tekrar şarj etme gibi.
 25. Aynen; "hell is other people"