Peregrine

CHW
 • Content count

  864
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  33

Peregrine last won the day on October 31 2022

Peregrine had the most liked content!

About Peregrine

 • Rank
  Cursed Soul
 • Birthday 12/01/1980

Profile Information

 • Cinsiyet
  Erkek
 • Yaşadığı yer
  Mordor

Recent Profile Visitors

1,555 profile views
 1. Tabi yiyişme/öbüşme sahneleri (Diane görmesin Ron'un kafasını yarardı sonuçta Zeyna kendisi ) ister istemez "ıyyyy!" modunda rahatsız olunup atlandı çünkü çok ama sonu duygusal mıydı, evet duygusal ve de üzücüydu. Aynen oyundan mı alındı yoksa buralar senaristler tarafından yeniden mi yazıldı bilmiyorum ama bu dizi film gerçekçilik illüzyonunu yani olayların ve karakterlerin gerçek oluğu ve yaşandığı duygusunu çok iyi veriyor. Ayrıca görüntü ve renk işlerine kimler bakıyorsa ödülü gerçekten hak ediyorlar. SDR izledim, mükemmel gamma ve renk ayarı dengesi var. İlk üç bölüm için yorum yapıyorum; bu dizi olmuş. edit: görüntüde dynamic range çok iyi yukarıda sadece gamma diye ifade etmişim, düzelmek istedim
 2. Tamam işte sizin yazdığınız da bunu doğruluyor
 3. https://openwrt.org/toh/xiaomi/aiot_router_ac2350 Şuraları da bir inceleyip cihazınızı daha derinlemesine kurcalayabilirsiniz. Unbrick prosedürünü iyice okuyup gerekli araç ve dosyaları hazır edip girişirseniz çok daha "smooth" bir tecrübe olur. Openwrt'nin tadına da bakmış olursunuz
 4. Google Gboard kurun app store'da vardır herhalde. 🤦‍♂️
 5. Bufferbloat çözümü olarak belirtilen SQM, basite indirgersek örneğin 1 gigabit internetinz varsa bunun 900 megabitini kullanmaya ayarlayıp 100 megabitini boş bırakmak gibi bir şey temelde. Anladığım kadarıyla paket overhead verisinin rahat akmasını sağlayınca ping de minimuma düşüyor. Aynı şeyi clientler için tek tek indirme gönderme limiti koyarak da ilkel bir şekilde yaparsınız, tek (heavy) kullanıcı sizseniz hiç gerek yok. Daha çok düşük bandwidh ve yüksek sayıda kullanıcı olan yerlerde bir x86 router ve çok sayıda dumb AP ile çok güzel çözüm sağlar (cafe, restoran, ofis vs. gibi yerler). Evde 2-3 kullanıcı ve yüksek bant genişliklerinde (100+ megabit) tamamen overkill. Ben basit bir Wireless Router alıp Openwrt kurdum, Wireguard VPN ile TV'de ISS'nin yaptığı Netfiliş throtling'ini çözüyorum ve DPI'ı devre dışı bırakan bir modül ile site yasaklamalarını aşıyorum. 2.4 Ghz'de de sinyali bir tık arttırarak salondaki repeater ile bağlantı bant genişliğini yükselttim (şu an 32 megabit civarı). Temel reklam engelleme ve DNS over HTTPS modülleri de çalışıyor. 24-70 megabit arası dalgalanan WISP internetim için yetiyor artıyor. Ayrıca istatistik sunucusu kurdum, geriye doğru kesinti ve ping drop istatistiklerini grafik üzerinde izleyebiliyorum. Ama benim de NanoPi R6S alıp hem enerji tüketimine göre güçlü bir Openwrt router, hem NAS, hem DLNA (media server) hem de torrent download/seed box olarak kullanma hevesim var; bunlar için X86 makineler çok daha elverişli ve güçlü, hem de daha esnek tabii ki. Kendi durumunuzu değerlendirip uygun seçeneğe yönelmek lazım.
 6. The Golden Compass kitap serisinden uyarlanan His Dark Materials 3. sezon tüm bölümler ortamlara düşmüş.
 7. I believe chaotic evil is onto something.
 8. Oyunu hiç oynamadım ama ilk bölüm güzel olmuş, sardı bayağı. Artık bütün dizilerde Pedro Pascal oynasın, en temiz öyle olacak anlaşılan. Fringe'den Ajan Olivia Dunham abla da var.
 9. Membran ve kablolu klavye gibi bir şeyin fiyatı 1000₺ gibi bir fiyat olunca hala tuhaf geliyor, o ruh hali içinde gönderdim fotoyu herhalde ama bu sabah amazon 20000 mAh redmi power bank'i 1000₺ den satıyor görünce dank etti; 1000₺ sakız-çiklet parası olmuş. 😔 Kendi içinde güzel klavye; kablosuz, RGB olmayan aydınlatması ve numpad'i olsa tam benlik.
 10. Kaç G bu? Sanki en az 5 var gibi duruyor...
 11. Benim Mordor, Mount Doom eteklerindeki WISP bağlantım bile 16/6 120₺. Kanada bizi kıskaniyür. 🥴
 12. D. Hareketli sahnelerde objelerin "blurring" ve keza arkalarında bıraktığı "trailing" artifact 'leri her ne kadar oyunun janrasıyla ilgili de olsa. Gerçi CRT'lerde bile fosforun elektron çarpmasından sonra sönmesi minimal de olsa bir süre alıp ergen yaşlardaki sonsuz sağlıklı gözlerle algılanabilir olsa da CRT'lere bu konuda en yaklaşan teknoloji OLED olmuştur. Bence oyun monitörleri için Full HD, flat ve CRT derinliği azaltılmış/iyileştirilmiş, FLAT ve Trinitron gibi elektron filtre/ızgara teknolojileri üzerine gidilmeliydi. LCD teknolojisi ofislerde kalmalıydı. Mevcut monitörümde 144hz ve backlit strobing teknolojisi aktifken bile uzaktan yakından CRT akıcılığına yaklaşamıyor. Bu konuda FreeSync gibi beleş teknolojiler dahi benim için fark yaratamıyor. Bunu görmek için ahım şahım oyun ve grafik de gerekmiyor. Super Mario'yu geçtim River Raid'de bile farkedilebilir bir durum. Yani benim derdim tazeleme hızı değil piksel tepki süresi. Just my two cents.
 13. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Winnipeg