Domain name satin alimi
0

Bu konuda 4 mesaj var

Artik kendime bir domain name satin almak istiyorum, ne icin kullanacagima karar vermedim ama dursun kenarda.

Ilk kez yapiyorum bu isi dolayisi ile tecrubem yok, onerilerinizi bekliyorum.

namespace'den namecheap'den almaya karar verdim az once, isim adres telefon gibi butun bilgileri girdim dogal olarak, ancak sonra bu bilgilerin icann database'ine gonderilcegini whois icin falan kullanalicagi gibi birseyler soyledi.

Simdi benim kaygim, benim kisisel bilgilerim ne kadar gizli olacak ondan emin olamadim, yani adrese whois ceken herhangi biri benimle ilgili detaylara ulasabilecek mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Domain satan servisin genellikle bir de whois koruma hizmeti oluyor, ekstra birkaç dolar isteyebiliyorlar onun için.

Mesela Namecheap 'da adı WhoisGuard, bunu alırsanız bütün bilgileriniz WHOIS çekildiğinde "WHOISGuard Protected" olarak çıkıyor ve e-posta adresiniz yerine de size yönlendirme yapan başka bir e-posta adresi yazıyorlar. Böyle bir hizmet almazsanız WHOIS çeken herhangi birine bütün bilgileriniz (adres, telefon vs. dahil) veriliyor, hatta WHOIS geçmişlerini kaydeden tarihçe siteleri olduğundan daha sonra bu bilgiyi silseniz bile fayda etmeyebiliyor. Tabii ki hizmeti almayıp tüm bu bilgileri yanlış vermekte bir seçenek, ama o durumda registrarınızla bir anlaşmazlık durumunda ya da güvenlik vs. sıkıntısında alan adının üzerinde hak iddia etmeniz zor, o açıdan iyi bir fikir değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

NameCheap guvenilir ve kullanisli bir servis, ayrica whoisguard i ilk sene ucretsiz sagliyor. Benim 7-8 domain'im orada kayitli, tavsiye ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

namespace yazmisim yukarida, namecheap demek istemistim

Yani oradaki registration contract'a isim, adres, telefon, email adresimi yazmakta bir sakinca yok. Zaten yazmaniz gerekiyor diyor.

Whois guard'i da gordum ve alicam tabiki anca bunun default bir servis olmasi gerekirdi diye dusunoyurum.

Yani kisisel bilgilerimi icann ile paylasmak problem degil ama tum dunya ile paylasmak istemem durup dururken.

Simdi cursedhardware'e whois cektim mesela, hic bir kisisel detay yok cikan bilgide, boyle olsun isterim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok