AranelSurion

Member
 • Content count

  319
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

AranelSurion last won the day on October 9 2021

AranelSurion had the most liked content!

About AranelSurion

 • Rank
  Tainted Soul

Profile Information

 • Cinsiyet
  Bilinmiyor

Recent Profile Visitors

1,153 profile views
 1. Kendim denemedim, detayını da biliyorum desem yalan olur yalnız Windows 'da HDR açıkken SDR desktopda renkleriniz "washed out" gözüküyorsa şöyle bir şey varmış: https://github.com/dylanraga/win11hdr-srgb-to-gamma2.2-icm. Kullanmasanız bile READMEsi bir nevi HDR implementasyonu üzerine blog post gibi, ilginç. BTW, Baldur's Gate 'in HDR implementasyonu da baya iyi. (Bu konuda taç her zaman Doom Eternal 'ın, bana göre)
 2. TL 'de normal yollarla, iş yapar görünür bir şeyi indirip upload edeyim diye ratio kasmak çok zor, belki mümkün değil. Muhtemelen tüm private trackerlar böyledir. Bu işin yolu autobrr, IRCden release olmuş freeleech filmleri anında alıp seed etmeye başlamak. Biraz uğraşırsınız, bir defa yapınca kendi kendini yürütür.
 3. Yüksek kalite (En azından WEB-DL 4K, ideal Bluray 4K) film/dizi indiriyorsanız Torrentleech bana göre cennet. Torrentler son derece hızlı, aradığım hemen her şeyi bulabiliyorum. 1337x 'de hem seed var dediği her torrenti aslında indirmek mümkün olmuyordu, hem de dandik kalite 1-2GB filmleri yüksek kaliteymiş gibi göstermek vs. cambazlık çok oluyordu. TL 'de her iki durumu da yaşamadım henüz. Daha kaliteli bir katalog var.
 4. HDR için referans oyun benim için Doom Eternal. Mükemmel bir implementasyon yapılmış, HDR açık ve kapalı denerseniz farkı çok net hissediyorsunuz, zaten karanlık çok sahne olduğu için de HDRın farkı bu oyunda net hissediliyor. HDR oynanması gereken bir oyun, ve HDR açıkken farkı 30 saniyede hissetmiyorsanız ya monitörün kendisi ya da monitör ayarlarınız muhtemelen yanlış. Çoğu oyunda ben HDR + FALD ı denemeden önce (OLED burada bir tık daha ötede bir teknoloji) farketmemişim, ancak karanlık, gerçek siyah renkler kullanılmıyormuş bile. Mesela DE 'deki ya da Dead Space remake 'deki karanlık ile, Cyberpunk da gökyüzüne gece baktığınızdaki koyu mavi görüntü aynı değil. Ancak monitörü değiştirince farkına vardım bunun.
 5. Yazdım mı hatırlamıyorum, ben de birkaç ay önce eski LG 27UD58-B 'den Samsung Neo G8 'e geçtim. Attan inip ferrariye binmiş gibi oldu tabii. İki monitorün Rtings incelemelerine bakınca nasıl bir upgrade olduğu daha iyi anlaşılıyor. HDR ve FALD 'a çok önem vererek almamıştım monitörü, esas aklımı alan faktörler bunlar oldu. Şimdi HDR olmayan bir oyun açınca gözlerim hemen arıyor. Aynı şekilde VRR (G-Sync compatible) büyük nimet. Tazeleme hızı olarak bu monitör 240fps 'e kadar çıkıyor. Benim için 60 'dan 100 civarına çıkmak güzel fark yaratıyor, ancak özellikle dikkat etmiyorsam 120 ile 240 arasında öyle büyük farklar hissetmiyorum. Tabii kişiden kişiye değişir, forumda zamanında "120'yi gördüğüm andan beri 60'a bakamaz oldum" tarzı mesajlar görürdüm, ben o boyutta bir fark hissetmiyorum. https://www.testufo.com/ hariç tabii, orada 120 'ye bile iki saniye bakmak baş ağrısı yaratıyor. Onun dışında 4K, 32", epey curved bir monitör. Ben sevdim baya.
 6. DLSS3, DLSS2 ile backwards compatible diye hatırlıyorum. Sadece frame gen. RTX4xxx gerektiriyor.
 7. Foruma bir klavye/mouse başlığı şarttı, çok iyi olmuş. Benim kendi bilgisayarımda şu ikili var: Logitech G903, hem solak olmam sebebiyle ambi-dextrous olması büyük fark yarattı, hem de ilk defa bu mouse ile kablosuza geçtim ve geri dönüş olmadığını anlıyorum. Kablosuz olmasına rağmen fark edilebilir bir latency söz konusu değil, ve Logitech G serisinde alışılageldik infinite scrolling, bir sürü programlanabilir buton vs. mevcut. 1000hz ve zilyon DPI da destekliyor, ben yine 2400 DPI kullanıyorum. Bu da klavyem, Logitech G710, Cherry MX Blue switchli olanı bu: İş için kullandığım Mac 'de Apple 'ın magic keyboardı takılı. O da şaşırtıcı derecede kaliteli bir klavye, aslında low profile 'ı tercih ettiğimi o klavye sayesinde fark ettim. -- Bu sıralar klavye konusunda bir devrim peşindeyim, ergonomik, ortholinear ve split bir klavyeye geçmeyi istiyorum yıl ortası gibi. Hem bilgisayarda iş + oyun icabı günde 8+ saat geçiriyorum, bir de de sol elde mouse kullanan azınlıktan olduğum için, normal klavyedeki kolları ortada birleştirip omuzları daraltmak zorunda bırakan şeklin ergonomik olmadığına karar kıldım. Kolları iki yana genişçe açıp çalışabilmek, veya oyun oynarken sol spliti kenara kaldırıp sadece sağ split + sol mouse ile (bir nevi gameboard olarak) oynamak istiyorum. Şu sıralar yaz ortası gibi çıkacak şu klavyeye bakıyorum: Fiyat kol böreği, ancak özellik olarak ne ararsan var. Split, Ortholinear (tuşlar dikey paralel sıralanmış), Kablolu+ BT & RF Kablosuz, tamamen programlanabilir, tenting, per-key RGB, hot-swappable mekanik switchler, sayarken siparişi veresim geldi ama Haziran 'da çıkacak, henüz piyasada yok. Bilgisayarda ömür geçirenler için bir nevi yatırım bu alet. Link koymayı unutmuşum: https://dygma.com/products/dygma-defy , derin bir nefes almadan fiyat etiketine hiç bakmayın. (ve o fiyat baz model için) Alternatif olarak Reddit 'de klavyeleri parça parça DIY toplayıp çok acayip split klavyeler yapan adamlar var, onların tayfa şurada: https://www.reddit.com/r/ErgoMechKeyboards/
 8. Açılacağını söyledikleri saatten en az 15dk önce açıldı oyun, ilk saldıranlar 10-15dk bekleyip girdiler. Bu şekilde ben 2-3 saat oynadım bugün, ve affetmedim yapıştırdım pre-orderı arkasından. Benim için bu oyun olmuş. Karakter değiştirirken koptum az önce, şimdi sıra 30dk falan. Daha önceden pes ettiyseniz şimdi denemek için güzel zaman.
 9. Nvidia 'nın CES'de gösterecekleri: https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/geforce-rtx-ces-2023-announcements/ DLSS3 destekli oyunların sayısı beklendiği üzere artıyor, Atomic Heart için DLSS3, Dead Space için DLSS2 gelecekmiş. Aynı şekilde bazı yeni oyunlara da (WH: Darktide gibi) Reflex desteği geliyormuş. Hem DLSS2 hem de DLSS3 için iyileştirmeler olacakmış, bunlar belli ki her oyun için ayrı gelecek yine, Cyberpunk ilk örneklerinden biri olacakmış. Üstteki linkte daha detaylı anlatımı var. RTX Video Super Resolution diye bir özellik duyurdular, Chrome/Edge üzerinden izlenen 1080p ve daha düşük videoları AI upscale edecekmiş, bu tarz GPU'dan faydalanan ve desktop uygulamaları geliştiren çözümler benim çok ilgimi çekiyor, merak ediyorum bunu. RTX 20/30/40 serisi kartlar destekliyormuş. Portal: Prelude modunun yapımcısıyla ortak çalışmışlar, Portal: Prelude RTX yakında çıkacakmış. Bu sırada RTX Remix de early access 'e girecekmiş yakında. Tabii üstte de yazılan yeni hardware duyuruları da var, CES 'in hakkını vermişler.
 10. Bu başlık aklıma düşürünce bugün birkaç saat açıp takıldım RDR2 'de, 3 sene sonra hala dünyasının canlılığı ve atmosferini yakalayabilecek bir oyun çıkmadı, hemen içine çekiyor insanı.
 11. Avrupa genelini bilmem ama Almanya 'da hiç 7900 XTX yok satışta diyebilirim, olan da 3-5 scalper. XT 'ler ise her yerde mevcut. Bundan iyi sattığı sonucu çıkabileceği gibi yetersiz tedarik edildiği sonucu da çıkabilir tabii. -- Ben her şekilde bu fiyatıyla çok mantıklı bir ürün olmadığı düşüncesindeyim.
 12. Bunun tersi akla daha yatkın. Callisto Protocol Intel GPU'larda, konsolda, mobilde, akıllı kol saatinde de çalışsa DLSS olmayacak. Nvidia sadece kendi donanımında, kendine has, proprietary teknolojiler üreten bir firma, bir nevi GPU'nun Apple'ı. İlk sefer de değil, benim aklıma bundan önce PhysX geliyor, *Works geliyor, GSync geliyor, CUDA da yanılmıyorsam aynı şekilde. Bu teknolojilerin her yerde çalışmasının önündeki engel Nvidia 'nın patentli, trademarklı ürünleri olmaları. Nvidia istese bunları açık kaynak yapıp ortak standartlar oluşması için çalışabilir. Bunları exclusive tutmak NV'nin ekmek kapısı olduğu için yapmıyorlar. Nvidia istese bu teknolojiler her yerde desteklenir, başka üreticilere "neden Nvidia 'nın teknolojilerini Nvidia olmadığınız halde desteklemiyorsunuz" diye sormak anlamsız. Ben de Breath of the Wild oynuyorum, orada da DLSS yok mesela.
 13. İncelemelerden yola çıkınca kartın bu fiyatının saçmalık olduğu anlaşılıyor. RT 'ye pek önem vermeyenlerdenim, bana gören vazgeçilmez olması için birkaç nesil daha geçmesi, Steam'da %2-5'lik bir kitleyi aşması, bu işin konsollara dahi iyice düşmesi lazım ki stüdyolar bu işi ciddiye alsın. GPU'lar desen zaten şu anda her yönden performans talebine karşılık verebilen ancak belki 4090 var. Cyberpunk gibi talepkar bir oyunda DLSS/FSR olmadan 4k60hz daha şimdilerde mümkün oldu. Bunun daha 120/144/165hz 'i var, yüksek kalitede, akıcı, yüksek çözünürlüklü görüntüyü daha fırından taze çıkmış $1200 'lık kartla bile elde edemiyorsunuz. Kendi adıma benim önceliğim RT'den önce bu. DLSS bir yere kadar merhem oluyor ancak adını verdiğim oyun çıkalı da iki yıl oldu. Tam da bu sebeple AMD'nin yeni kartlarından belki alırım diyordum. Bu kart $800 olsa RT 'yi kenara koyar belki alırsınız, aradaki farkın bir kısmı Nvidia tax (kötü anlamda demiyorum, kaliteli ürünler üretiyor NV rakibine kıyasla), biraz driverına sıkıntısına katlanmak kabul edilir belki. E şimdi bu karta $1000 ödeyeceksem neden $1200 ödemeyeyim yahu, daha iyi desteklenen, RT, DLSS3, productivity avantajı olan kartı almayıp kim bu kartı alır? tl;dr NV'den başka pazarda oyuncu yok, bu fiyatlara alışma zamanı gelmiş gibi.
 14. Bunun farklı varyasyonu Türkiye App Store 'da var. En popüler uygulamadan, 5 kişinin kullanacağı kimsenin bilmediği niş uygulamalara kadar her uygulamada alta "çok eyi ama ingiliççe", "türkçe dil istiyoruz" yorumu bırakanlar. Ben bunlara türkçe dil çetesi diyorum artık, bunların yorumu dışında uygulamalara dair herhangi bir işe yarar yorum okumak mümkün değil.
 15. https://en.wikipedia.org/wiki/Metal_Mutant ?