AranelSurion

Member
 • Content count

  302
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

AranelSurion last won the day on October 9

AranelSurion had the most liked content!

About AranelSurion

 • Rank
  Tainted Soul

Profile Information

 • Cinsiyet
  Bilinmiyor

Recent Profile Visitors

838 profile views
 1. Bu vesileyle kendime güzelinden bir iPhone 11 (128GB) aldım, 6S+ 'ı değiştirdim. Önceden aklımda bir model olmadan Apple Store 'a gittim, 11 ve 13 'e baktım, 12 'nin fiyatı saçmaydı çünkü, Pro/Max modellere de zaten bakmadım, çünkü telefona €1k üzeri vermek istemiyorum. 13 'ün ekranı daha güzel, fontlar falan daha keskin, kamerasının da daha iyi çektiğini benim gibi fotoğraftan anlamayan bir adam bile 2 fotoğrafta söyleyebilir. Başka da dikkat çekici bir farkını göremedim. Telefonda oyun oynamıyorum, Switch var, App Store oyunları da dandik. Diyeceğim o ki smartphonelarda bir süredir ciddi yenilik pek yok, özellikle Apple tarafında daha iyi kamera, daha iyi SoC, onu da benim gibi telefonu WhatsApp/Telegram için, en fazla Safari/Maps için taşıyan adamlar pek hissetmez. Ancak iki sene öncenin modellerine Apple ciddi indirimler yapıyor, zaten 6S 'lerde bile hala updateler geliyor, parça/pil bulunuyor. Şöyle bir düşündüm, 900€ 'ya 13 alacağıma gittim 600€ 'e 11 aldım. Telefonu uzun süre değiştirmiyorum zaten, olur da 14 ve sonrasında çok sağlam modeller çıkar, dünya değişirse 300€ cepte. Benim gibi telefondan pek beklentisi olmayıp, Android almaya da cesaret edemeyenler için 11 çok cazip bir alternatif.
 2. PvPvE özelliklerinden bahsettiler dün, Blizzard 'da birisi The Division serisini iyi takip etmiş. Anlattıkları kadarıyla tam olarak Dark Zone 'u Diablo 4 için yapıyorlar. PvPvE için özel alanlar olacak, orada topladığınız shardları bir yere götürüp teslim etmeniz gerekecek, ama önce davranan oyuncular sizi öldürüp çalabilecek. Öldürenler haritada işaretlenecekler ve hayatta kalmaya çalışacaklar vs. vs. Anlatılan mekanikler bire bir uyuyor. Güzel de olur, DZ taze bir konseptti, TD serisinin dışında da benzer tarz oyunlarda yaşaması güzel.
 3. Kotaku zaten vakit harcayıp okuyacağınıza bulvar gazetesi alınacak bir mecra, o açıdan bu kitap da tahmin ediyorum ki vakit kaybıdır.
 4. Kullanılabildiği doğru ancak her zaman düzgün olmuyor. Nvidia 'nın test ettiği destekli monitörler listesinde değilse (liste zaten çok kısa) biraz şansa kalıyor. Kimi monitörlerle düzgün çalışıyor, kimisinde çeşitli sıkıntılar oluyor veya hiç çalışmıyor. Benim LG 27UD58 monitörümde Freesync 'i açmak ciddi stuttering getiriyor mesela, o nedenle açmıyorum.
 5. Yalnız kim ne oynayacak, nasıl bir beklentisi var bunlar bilinmeden bence yapılan tavsiyenin de, çıkarımın da doğruluğu tartışılır. Mesela 144hz monitör falan denmiş, Steam Hardware Survey 'e göre oyuncuların %65 'i hala daha 1080p monitor kullanıyor, %5 'inin 144hz monitörü ve onu besleyecek GPUsu varsa şaşırırım. Erdoğan gibi "bunlaar monşeer" demiş olmayayım ama forumun beklenti ve alım gücü belli ki ortalamanın epey üzerinde. Kardeşinizin böyle enthusiast seviyesinde beklentileri yoksa göz önünde bulundurun bence. Genelde ne oynadığınız bile çeşitli kararları etkiliyor, mesela ben genelde SP, narrative-driven oyunlar oynuyorum, benim için renkler, çözünürlük, tazeleme hızından önemli. Tüm gün CS:GO oynayan adam için bunun tersi geçerli. CPU 'nun bir marifeti yok denir genelde, MMO, RTS, emulator falan oyunları oynayacaksanız CPU baya önemli. Kendim bilmiyorum şu anda parça fiyatlarını, benim gördüğüm kadarıyla wazzap 'ın yazdığı sistem mesela 6800 liraya hiç de fena görünmüyor. Belki monitörden falan da kırpılabilir, ya da RAM 8GB alınır, yetmeyince bir iki yıla 16 'ya yükseltilir, vs.
 6. Train Sim World 2020 PC Gamepass 'de var bu arada. DLCleri yok sanırım ancak yine de denemek için yeterince içerik var. Merak edip bir saat kadar denemiştim geçenlerde, bir istasyondan başlayıp ufak ufak bir hedefe doğru bölüm bölüm ilerlediğiniz bir campaign-imsi modu var. Oldukça da erişilebilir bir oyun, öyle çok detaylı MS Flight Simulator tadında değil, 15 dakikada çözersiniz. Tuşları düğmeleri oğlana öğretince de gerisi gelir gibime geliyor.
 7. Steam 'den iki tane Steam Controller siparişi verdim. Kargo dahil tanesi 13€ 'ya bedava gibi oldu
 8. Devam ettim bugün biraz daha, kesinlikle combat eskisinden daha akıcı/eğlenceli. Sanırım hem silahların daha etkili hissettirmesi, hem de düşman sayısının artıp, canlarının biraz azalıp bullet sponge etkisinin azalması iyi olmuş.
 9. Ben deneyeyim dedim, takıldım kaldım oynuyorum bir haftadır. Normalde Borderlands 'leri alıp 3-5 saat oynayıp kenara koyarım hep, bu sefer sardı ama. Aslında önceki oyunlardan çok ciddi farkı da yok gibi, bu sefer oyun -haliyle- daha güzel gözüküyor, benim gibi cell-shade pek sevmeyenler için etkisini biraz azaltmış, onun dışında da temposu, lootu, diyalogları falan tam yerinde. Eldeki malı alıp iyice bir optimize etmişler benim anladığım kadarıyla, güzel olmuş. Kısmetse ilk defa bir Borderlands oyununu bitirebileceğim.
 10. 2021-2022 daha gerçekçi bence bu oyun için, zaten UI 'dan vs. Blizzard 'ın bu oyunu konuyu değiştirmek için duyurduğu izlenimini de aldım biraz, oyuncu tabanında herkese bir boncuk dağıttılar bu Blizzcon 'da. (SC2 hariç, kim takar SC2 'yi dediler herhalde ) "Not even 'Blizzard soon'" demelerinden de ben bu izlenimi alıyorum, yakında çıkmayacak gibi. Tanıtımı ve Rhykker 'in gameplay videosunu izledim biraz, bana öyle aman aman şahane gelmedi. Renk paletini revize edip, dünyayı biraz daha karartmaları güzel olmuş, bir de open-world/MMO olayına daha bir odaklanmışlar. Onun dışında combat bildiğiniz D3 gibi görünüyor. Benim canımı sıkan taraf ise artworkun, hem dünya hem karakterler vs. çok sıradan ve biraz dandik görünüyor olması. Bunu indie yapımcı, PoE falan yapsa söz söylemem ancak D3 'den sonra bayağı bir downgrade olmuş yetenek anlamında. Bir ümit, belki düzelir sonrasında diyorum. Diablo 3 üzerinden evrimleşerek gitmişler gibi, ben çok büyük fail beklemiyorum ama bence öyle çılgın atılacak, acayip bir şey de olmayacak D4.
 11. Yeni çıktıydım oyundan, çok doldum, direkt yazdım geçtim
 12. Campaign iyi hoş da Horde ve Escape 'in derdi çekilecek gibi değil, oyunun bir sürü sıkıntısı var. Mesela 1 saat oturup Horde oynuyorsunuz, bittiğinde "kaydedemedim hacı" diyor aha gitti bir saatlik progress. Daha sonradan falan da eklemiyorlar. Bir diğer mevzu leaverlar, henüz belki 10 oyuna anca girmişimdir, bir kez olsun 5 kişi oynayamadık, öyle toksik bir topluluğu var. Oyuna giriyorsun, ilk dakikadan biri çıkıyor, üçüncü wavede iki kişi daha gidiyor, iki kişi, beş kişilik yer tutmaya çalışıyoruz sonra. Matchmaking zaten hikaye, anlatılacak bir yanı yok, seçtiğim karakteri es kaza oynayabilirsem seviniyorum, genelde duplicate diye arıza çıkartıyor. Fena.
 13. Selam! Kusura bakmayın geç güncelleyebildim başlığı, eşim satışlarla daha yakından ilgileniyor, o da foruma üye değil. Aşağıdakiler satıldı: Acer 1080p monitör Ikea Flintan koltuk Ikea Linnmon/Adils masa Rowenta RO8723TA süpürge Kalanlar için, bazen soran arkadaşlar oluyor, önceden anlaşırsak kargo da yapabiliriz gelecek hafta Türkiye 'ye geldiğimizde. Ayın 20 'si gibi hepsini elden çıkartmış olacağız, çünkü o tarihte kapatıyoruz evi.
 14. Isı olmadığına iyice emin olun bence. Gears 5 epey yükleniyor sisteme, bir de ayarlara vs. bağlı olarak kimi sistemler düzgün throttle yap(a?)mıyor, anlık bir zıplamada çakılıyor olabilir sisteminiz. Bence ısı ölçen, CoreTemp gibi bir yazılım yükleyin bilgisayarınıza, log falan da alsın bir dosyaya, bir sonraki restarttan sonra girer bakarsınız (tabii diske sync edilebilirse, artık orası şansınıza kalmış) ısılar kaç dereceydi diye. Genel olarak 80 civarında geziyorsa mesela CPU, rahatça bir anlık 90 civarına zıplayabilir.
 15. Ben uzun süredir zaten akıllı telefonlara bir yenilik, olmazsa olmaz bir özellik gelmediğini düşünüyorum. En son Touch ID, o da aslında olmazsa olmaz değil, ve 6" civarı ekranlar gelmişti, ondan sonra gelen her yeni model iteratif, ufak tefek değişiklikler. Bilgisayar falan görmemiş veya evde bulundurmayan, Internet 'inden film izlemesine, oyun oynamasına, ufak ofis işlerine kadar tüm işini telefondan görenler için belki heyecan vericidir bunlar da, benim için açıkçası hiçbir numarası yok bunların. Belki diyorum katlanır ekranlarla tarayıcı deneyimi uçar veya ucuz yollu e-kitap okuyucu görevi görürse, pil teknolojisinde ciddi bir atılım olur, pil ömrü katlanarak artarsa, veya Apple/Google nicelikten niteliğe geçiş yapıp, Switch 'e rakip bir oyun platformuna dönüşmeye çalışırsa (Apple Arcade dandik ötesi görünüyor) vs. farklı bir şeyler ortaya konursa üst segment bir telefon alabilirim. Onun dışında yok iki kameranın yanına üçüncüyü koyduk, bunlar amatör eğlendirir. Kendi adıma, elimde bir 6S Plus 'um var, böyle giderse de, sırf Android platformuna taşınmaya üşendiğim için, birkaç yıl sonra o dönemin iPhone 8 'i neyse (yani eskide kalan, arka plana atılan modeli), tercihen 5G 'li, bir modeli alıp geçerim misler gibi, o da sırf bunu güncellemeyi bırakırlar artık diye.