Headset Tavsiyesi
0

Bu konuda 13 mesaj var

Merhabalar,

Hazır sistemi yenilemişken, emektar (7 senelik) Creative X-Fi XtremeGamer ses kartını değiştirdim ve yerine Xonar Phoebus Solo aldım. Acayip memnun kaldım. Sabahtan beri müzik arşivimi gözden geçiriyorum. Bu güncelleme, daha önce dinleyip pek farkına varmadığım detayları duymamı sağladı. Şimdi bu motivasyon ile yeni ses kartı ile kullanacağım bir headset almak istiyorum. Müzikten ayrı olarak ağırlıklı olarak oyun oynarken de kullanmayı düşünüyorum. Ses kalitesi ile birlikte, gün içinde uzun süre boyunca (en azından 3-4 saat) kullanacağım için asgari konfora sahip olması benim için önemli. Bütçe olarak maksimum 400 TL ayırdım. Tavsiyelerinizi duymak isterim.

Saygılar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kulaklık konusunda evde kullanılacaksa AKG K240 derim, 60$'a çok iyi kulaklık. Dışarıda kullanmaya pek uygun değil tabi. Mikrofonu yok maalesef.

Ses kartınızla ilgili de ufak bir tavsiyede bulunayım. UniXonar sürücülerini denemenizi öneririm. Maxedtech.com sitesinden indirebilirsiniz. Ayrıca aynı sitede Xonar Switch diye bir uygulama da var. Bununla Asus'un veya Cmedia'nın kontrol uygulamalarında yapılan herşeyi daha basit ve sisteme daha az yük getirerek (ayrıca iddialara göre seste daha az gecikmeye sebep olarak) yapabiliyorsunuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@lawnmower

http://maxedtech.com/

Xonar Phoebus için UniXonar sürücü desteği veremiyorlarmış. Aynı durum, Xonar Switch uygulaması içinde geçerli. İkisini de kurmaya çalıştığımda Phoebus uyumluluk listesinde gözükmüyor diye uyarı verdi. Sitedeki FAQ kısmından aşağıdaki bilgiye ulaştım:

- hi wanted to know if Xonar Phoebus driver are moddable?

- Can’t add support for Phoebus cards in UNi Xonar, because the drivers are totally different. And getting involved in a separate driver mod for Phoebus cards its very unlikely to happen. Sorry.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Xonar Essence ST özelinde konuşuyorum, Asus'un bu kart için yayinladiği suruculer epey sorunlu ve fi tarihinden kalma idi. Unixonar paketi en azindan daha guncel suruculer içeriyor. Diger kartlari bilemeyecegim tabii..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Najaz'a destek vereyim. Asus eski veya nispeten alt model kartlara düzgün sürücü vermiyor. Bunların sürücüleri C-Media'dan geliyor neticede. Unixonar o sürücüleri alıp tüm Xonar kartlarda kullanılabilir hale getiriyor. Ha, belki de gerçekten yeni sürücünün eski karta bir getirisi olmayacaktır ama yenisi varken neden eskisine katlanalım ki?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

xonar'ın en kötü özelliği zaten asus'un zottirik sürücüleri. latency filan bilmem de arayüzünde iş yok bir defa. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Essence ST nin sayfası bile görünmüyor açıkçası kötü bir durum. XonarDG geçenlerde bir güncelleme aldı windows 10 için. Unixonar kullanırken kulaklık hoperlör geçişi saçmalıyordu. Asusun hiç bir resmi sürücüsünde bu sorunu yaşamadım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

d2x'teki audio center değişti mi, bize güncelleme filan yok yıllardır  :) bir de analog + spdif çıkışın aynı anda kullanılamaması en sevmediğim özellik bu kartlarda. hem spdif'den decoder hem analog çıkıştan stereo amfi bağlı karta, hangisinden dinlemek istiyorsan arayüze girip çıkışı seçmek gerekiyor sürekli olarak. bundan bıktım. öteki öküzlerin koymadığı maliyeti 10$'lık iki tane burr-brown dac koyuyorlar diye bilmem kaç yüz dolarlık kart yapıyorlar, açıkçası c-media işlemcisinden ziyade xonar'ların tek olayı bu. neyse tamam birader kartlar güzel ama driverını da adam gibi yapın şunun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

C-media hsf nin de bir olayı yok onu realtek veya connexant codec gibi düşün gerisini zaten yazılıml katmanı yapıyor. 

Bu arada SB-Z kullananlar da kendini bundan ayrı görmesinler aynı durum onlarda da geçerli. O Soundcore3D plastik kaplamasının altında realtekten hallice bir codec yatıyor. 

Realtek değil tabi ama içinde entegre amp filan da var fazladan. İşlem gücü olarak da 8 senelik audigy kadar bile etkili değil. En ufak HW hızlandırma mevcut değil. Creative in yazılımı hallediyor tüm işi software olarak. 

Yakın zamanda AudigyFX diye bir kart çıkarttı creative. Ucuz olsun diye kendi ürettiği codec yerine direk realtek 889 koymuş kartın üzerine. Ahahah :D Onboard realtekten kaçarken offboard realtek kullanmak bu olsa gerek :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

d2x'teki audio center değişti mi, bize güncelleme filan yok yıllardır  :) bir de analog + spdif çıkışın aynı anda kullanılamaması en sevmediğim özellik bu kartlarda. hem spdif'den decoder hem analog çıkıştan stereo amfi bağlı karta, hangisinden dinlemek istiyorsan arayüze girip çıkışı seçmek gerekiyor sürekli olarak. bundan bıktım. öteki öküzlerin koymadığı maliyeti 10$'lık iki tane burr-brown dac koyuyorlar diye bilmem kaç yüz dolarlık kart yapıyorlar, açıkçası c-media işlemcisinden ziyade xonar'ların tek olayı bu. neyse tamam birader kartlar güzel ama driverını da adam gibi yapın şunun.

O işin yöntemi var. Sistem tepsisindeki ses ayarları menüsünden kayıt aygıtlarını seçin. Sadece mikrofon filan görünecek. Orada seçenekler gibi birşey olması lazım, oradan tüm aygıtları göster gibi birşey vardı, onu seçince oynatma (playback) aygıtları da görünür oluyor aynı listede. Oradan mevcut ana ses çıkışınızı (default olarak kullandığınızı), mesela optical out çıkışını seçip özelliklerine girin. "Listen to this device" (bu cihazı dinle) şeklinde bir seçenek olması lazım. Onu seçtikten sonra dinlediği cihazı nereye yönlendireceğini seçiyorsunuz. Şu anda elimin altında olmadığından böyle farazi yazdım, arada atladığım adımlar olabilir. Dinlenen cihazı aynı anda çalmasını istediğiniz şeye yönlendirince aynı anda iki kaynaktan da aynı sesi alıyorsunuz. Ben bu yöntemle hem optik çıkış üzerinden hoparlörden ses alıyorum, hem de HDMI üzerinden monitörün kulaklık jakından ses alıyorum. İkisi aynı anda aktif, kulaklık takınca hoparlörlerin sesini kısıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O işin yöntemi var. Sistem tepsisindeki ses ayarları menüsünden kayıt aygıtlarını seçin. Sadece mikrofon filan görünecek. Orada seçenekler gibi birşey olması lazım, oradan tüm aygıtları göster gibi birşey vardı, onu seçince oynatma (playback) aygıtları da görünür oluyor aynı listede. Oradan mevcut ana ses çıkışınızı (default olarak kullandığınızı), mesela optical out çıkışını seçip özelliklerine girin. "Listen to this device" (bu cihazı dinle) şeklinde bir seçenek olması lazım. Onu seçtikten sonra dinlediği cihazı nereye yönlendireceğini seçiyorsunuz. Şu anda elimin altında olmadığından böyle farazi yazdım, arada atladığım adımlar olabilir. Dinlenen cihazı aynı anda çalmasını istediğiniz şeye yönlendirince aynı anda iki kaynaktan da aynı sesi alıyorsunuz. Ben bu yöntemle hem optik çıkış üzerinden hoparlörden ses alıyorum, hem de HDMI üzerinden monitörün kulaklık jakından ses alıyorum. İkisi aynı anda aktif, kulaklık takınca hoparlörlerin sesini kısıyorum.

hımm ses altındaki pb/rec seçeneklerinden ilgili ayarı (bu cihazı dinle seçeneğini) bulamadım hocam, xonar mı var sizde de?

edit: buldum yalnız sadece wave'de aktivite var orada, onu da dinle deyince iki kaynaktan da çözülmemiş digital gürültü geliyor. dıdıdıdıdıdııdıdıd hani hışşşşşşşşşşş gibi değil de, tarif edebildim mi bilmiyorum  :icon_redface:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok