Amd Mantle'a Veda mı Ediyor?
0

Bu konuda 7 mesaj var

Gdc 2015'de yer alan Amd, Mantle'a dair açıklamasında "Mantle üzerine düşeni yaptı, artık dx12 ile GLnext'e bekleriz" tadında bir açıklamada bulunmuş. Galiba Mantle hoş bir anı olarak teknoloji tarihindeki yerini almaya hazırlanıyor. Belki de devam ettirirler ama dx12'den sonra pek de işlevi kalmayacağa benziyor. Ya da yenilikleri denemek için devam ettirebilirler.

Bunu da sabit Amd konusu olarak tutarsak fena olmaz. Amd'ye dair bir konu yok bu forumda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD sever olarak olarak Mantle benim için güzel bir anı idi BF4 te mantle ile 144 fps aldığım ayar ile DX ile yerine göre 130-120 fps alıyorum.

Bence gerçekten işe yarıyordu. DX12 Mantle ile aynı şey diyorlar. BF4 performansı olarak R9-290 >> Gtx 780 diyebilirim. NV destekli Far Cry

oyununda alev sahnelerindeki saçma sapan fps düşüşü yüzünden onu satıp 780 almıştım ... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd çabuk vazgeçiyor yani sevdasından, mantle isminin adam gibi duyulduğu tek isim BF 4 oldu zaten. Kısaca balon oldu demek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vulkan adlı yeni nesil GL ile birleşecekmiş galiba.

http://videocardz.com/54937/khronos-reveals-vulkan-api-for-high-efficiency-graphics-and-compute-on-gpus

Bütünüyle yalan oldu denemez ama ufaktan mecrası kaymış gibi görünüyor. Amd'nin opengl sorunlarını düşürsek, gayet olumlu bir gelişme diyebiliriz. Bundan sonra doğrudan mantle'lı bir şey olmayacak galiba. Ama opengl'i bugüne kadar kimle ipledi, o da ayrı bir mevzu. O yüzden bu vulkan ne kadar gider, şüpheli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vulkan 'ın ana çatısı , mantle sayesinde oluşturuldu gibi yazılmş techreport da . AMD 'nin öyle büyük bir katkısı olmuş. Belki daha iyi oldu. Tek başına işe yaramayacaktı. 

Ancak pc tarafında OpenGL pek kullanılmıyor artık değil mi?  Ancak linux e yarar, o da ne kadar işe yarayacak?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mantle yalnızca ortak çalıştığı oyun yapımcıları tarafından kullanılıyordu. Genelde de sonradan ekleniyordu. Şimdi tüm işletim sistemleri ile ve donanımlarla uyumlu olan opengl söz konusu. Yaygınlaşması mümkün. Dx12den iyi olan yönleri olduğu söyleniyor. Ama ne kadar sürede kullaılabilir olur, yapımcılar ne kadar ilgi gösterir belli değil. Opengl de sözde dxten daha iyiydi ama zaman içinde kayboldu gitti. Yine de mantledan daha fazla şey vaadediyor vulkan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok