mamad

CHW
 • Content count

  1,802
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  22

mamad last won the day on July 22 2023

mamad had the most liked content!

About mamad

 • Rank
  Doomed

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

2,630 profile views
 1. Vay be... Eskileri görmek güzel oldu. Gerçi şuanki denetim masası da çok uzun süredir kullanılıyor. 15 yıl falan olmuş olabilir.
 2. Nvidia'nın yeni kullanıcı arayüzü tanıtılmış: "Nvidia App" https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/nvidia-app-beta-download/ GeForce Experience uzun zamanda bana biraz garip geliyordu. Böyle bir şey yapılması iyi olmuş. Şuan beta, birkaç ay sonra final sürümü sunulur sanıyorum. Veya yeni seri ile sunulabilir.
 3. Şahane fikir. Ama unutmayalım, bahsettiğimiz firma Nvidia. Bozuk gpuları bile anahtarlık yapıp sattı bu adamlar.
 4. Ne kadar ekonomist, finansçı vs varsa hepsi Nvidia'nın 4. çeyrek sonuçlarının açıklanmasına kitlenmiş bekliyordu bugün. CNBC'de geri sayım bile koymuşlar (Yuh)! Sonuç olarak Nvidia, beklentileri de aşarak 22 milyar doların üzerinde çeyrek sonucu açıkladı. Tabi ki aslan payı data-center tarafından geliyor: https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-announces-financial-results-for-fourth-quarter-and-fiscal-2024 Geçen yılın aynı dönemine göre %265 artış! Yıllık toplam gelir 60 milyar doların üzerinde. Hissesi balon oldu, patlayacak derken adamlar beklentileri de aştı. Muhteşem 7 yerine muhteşem 1 demeye başladılar. Son dönemde diğer firmaların gelirlerinde ve hisselerinde yavaşlamalar ve düşüşler başlamıştı. Nvidia tek başına direniyor. Geçen haftalarda hisse değeri 700 doların üzerine fırlayınca firmanın borsa değeri 1,7 trilyon doların üzerine çıkmıştı. Bu da onu ABD'nin en değerli 3. şirketi haline getirmişti. Özellikle 2015'ten sonra korkunç bir hızla büyüdüler, uçtular gittiler. Bundan sonra ekran kartıymış, oyuncu gpusuymuş falan çok da umurlarında olacağını sanmıyorum. Adamlar yıllardır üzerinde çalıştıkları işten esas ekmeği yemeye başladılar. Oyuncu gpuları işiyle de Amd-Intel takılsınlar işte diyebilirler.
 5. Comnet'ten duyduğum gördüğüm şikayetlerin haddi hesabı yok. Bir de şikayetlerin çeşitliliği çok enteresan. Güven vermedi açıkçası. Ayrıca fiyat olarak daha ucuz değil. Ben ön ödeme işini sevmiyorum. Öyle olunca da bariz daha yüksek fiyat.
 6. Netspeed eşeğin kulağına suyu kaçırınca denemesi en kolay olan Poyraznet'e geçtim: TT Fiber altyapı 100/20mbps 230 lira. Geçtiğim hafta 190'dan 230 liraya çıkardılar. Yetmez gibi dün net koptu, halledilmesi 24 saat sürdü. 3 ay zaten değişiklik yapamıyorum. 3 ay içinde yeni garabetler çıkarsa 1 dk durmam.
 7. https://videocardz.com/newz/nvidia-maxwell-architecture-is-now-10-years-old Videocardz.com yazınca hatırladım ben de. İlk nesil maxwell'ler 18 şubat 2014 tarihinde çıkmıştı. Tam 10 yıl olmuş. Bence Nvidia'nın en kusursuz gpuları ve kartları idi. 970'teki bellek mevzusu olmasa, sorunsuz gidiyordu. Zaten bu kartlar sunulduktan sonra Nvidia %80 pazar payına ulaşmıştı. Fermi ile başlayan yeni mimari yolculuğu, Maxwell ile en ideal yapısına ulaşmıştı. Daha sonra Pascal mimarisi olarak da aslında oyunculara sunulan 16nm ile üretilmiş Maxwell mimarisinden başka bir şey değildi. Tabi biraz daha geliştirilmiş, bazı özellikler eklenmiş olarak. Sürücü desteği de hala devam ediyor bildiğim kadarıyla. En uzun süre sürücü desteği alan gpu mimarisi olması muhtemel. Bu arada linkte en son kısım, belki de en önemli kısım: Nintendo Switch. Son dönemdeki en başarılı oyun konsolu olan Switch'te, Nvidia'nın Tegra X1 modeli kullanılıyor. Sırf oradan bile güzel para kazandırmıştır bu mimari. 130 milyondan fazla sattı Switch. Bu arada tanıtımı falan da çok iyiydi. Benim gördüğüm en iyi sunum 900 serisinin tanıtım etkinliğiydi: https://youtu.be/b57f0nR58RI?si=gFraL94towfdvPkN Zaten tanıtım videosu da "artık biz bu işin son noktasıyız, bizden iyisi yok!" der gibiydi. https://youtu.be/sjiJ_B0yIMw?si=F--YKSXXNIV_Rkum
 8. Bu arada Nvidia bu ay 40 serisinin Super modellerini sundu. Pek bir yenilik olmayınca üzerine konuşma gereği de duyulmadı sanırım. Ama 4080 Super nedir öyle arkadaş? %1-2 kadar getiri sunuyor. Rezalet! 7900XTX'in raster performansı olarak gerisinde. Rezalet X2! 4070 Super ve 4070 Ti Super biraz daha iyi durumda. 4070 Super, eski modele göre en fazla fark sunan Super olmuş. Ancak 4070 Ti'ı da yakalayamıyor. Bellek miktarı da artmamış. Yalnızca 7800XT'yi geçmekle yetiniyor diyebiliriz. 4070 Ti Super ise fazla getiri sağlamıyor. Hatta raster performansında 7900XT'yi bile geçemiyor. Ancak bellek miktarı artmış görünüyor. Ucuz 4080 olmuş diyeceğim ama tam olarak olamamış, azıcık yaklaşmış. Nvidia'nın bu Super modelleri zaten çok matah şeyler olmazdı. Gelenek bozulmamış. RT performansı:
 9. Seçimden sonra döviz kurlarının 40 lira üzerine çıkmasıyla akaryakıtın 60 liraya koşacağını öngörmek zor değil. Gerçi Mehmet Şimşek geldiğinde akaryakıt 2 euro olur diyenler vardı. Henüz orada değiliz ama seçimden sonra neden olmasın diye de düşündürüyor.
 10. ...mış mış... https://www.techpowerup.com/318426/top-amd-rdna4-part-could-offer-rx-7900-xtx-performance-at-half-its-price-and-lower-power Üst-uç seviyeden çekileceği ısrarla söyleniyor. Öyle bir şey olacaksa bile yeni bir Polaris vakası yaşamayız umarım. Navi 1 (5700'ler) de üst seviye sayılmıyordu, ama güzel kartlardı. O tip modellerin gelmesi üzmez. Ama o kadar başarılı modeller gelince üst seviyeden çekilmek de garip olur.
 11. RTX Remix Open Beta: https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/rtx-remix-open-beta-half-life-2-rtx-trailer/ Nvidia yapay zeka ile grafik oluşturma işini daha da geliştiriyor. Böyle giderse 2-3 nesil sonra tamamen yapay zeka ile oluşturulan grafiklerle oyun oynanacak. https://videocardz.com/newz/nvidia-releases-rtx-remix-0-4-open-beta-classic-games-remasters-made-easier
 12. Moore's Law is Dead kanalına göre RTX 50 serisi 2024 son çeyreğinde gelecekmiş: https://www.youtube.com/watch?v=x-wflAIIO9Q https://www.techpowerup.com/317052/nvidia-geforce-rtx-50-series-blackwell-on-course-for-q4-2024 Daha önceki söylentiler, oyun harici gpuların 2024 sonunda tanıtılacağını, oyun gpularının ise 2025 yılında geleceğini haber veriyordu. Şimdi biraz daha erken olabilir denmiş falan ama kaynağı görünce pek de güven vermedi. Tabi Nvida'nın 15 yıllık ürün döngüsüne göre zaten 2024'te yeni mimariyi görmemiz gerekir.
 13. 2 nesil sonrasına kadar kimse beklemeyecek sanırım. Geçen 10-12 yıl boyunca hep 2 yılda bir yeni nesil görür olmuştuk, Ada Lovelace'tan sonra bu süre 3 yıla çıkacak gibi görünüyor. 2024'te yeni nesil beklenmiyor, 2025'te gelecek beklentisi hakim. Bir sonraki nesil de 2028'de çıkar diye bakılıyor. Hatta o dönemde bir sonraki nesil konsolları görürüz diye hesap yapılıyor: https://videocardz.com/newz/next-gen-xbox-rumored-to-feature-amd-zen5-and-rdna5-architecture 2028-2029'a kadar da kim öle kim kala. Gerçi GTA VI gibi yeni sistem kurduracak bir oyunun PC'ye gelmesi 2028'i bulur gibi görünüyor. Ama şu FSR üzerinden FG çalıştırma işi tutarsa güzel olur. Nvidia'nın yaptığı hırtlık da bir tarafında patlar.
 14. Görünce paylaşayım dedim: https://www.techpowerup.com/review/asus-geforce-rtx-4060-ti-dual-with-m-2-slot/ Ekran kartları cidden anakartların yerini alacak gibi.
 15. Genelde hdmi gibi çıkışlar, harici gpuya doğrudan bağlı oluyor. Mux switch bulunmayan laptoplarda optimus gibi hibrit modları baypas edebilmek için hdmi'dan ekrana bağlayarak test ediyorlar zaten. Mux switch'in olayı dahili ekranda optimus'u baypas etmek (dahili gpuyu kapatmak). Bu arada hdmi ile harici bir ekrana bağlanınca nvidia gpu neyi destekliyorsa o destek alınır elbette. Geçen yıla kadar mux switch bulunan modeller aynı zamanda gsync dahili ekrana sahip modeller oluyordu. Geçen yıl veya bu yıl bu durum değişti. Artık mux switch olsa da gsync destekli ekran olmayabiliyor. Sanırım amd gpular için de mux switch sunulduğundan oldu bu durum. Belki o modelin ekranı da gsync değildir, gsync için hdmi ile gsync destekli harici ekrana bağlamak lazım deniyordur.