mamad

CHW
 • Content count

  1,413
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  12

mamad last won the day on November 4 2020

mamad had the most liked content!

About mamad

 • Rank
  Doomed

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

1,551 profile views
 1. https://time.com/collection/100-most-influential-people-2021/#innovators https://videocardz.com/newz/nvidia-ceo-jensen-huang-makes-2021-time-100-worlds-most-influential-people-list Jensen reyise gereken ilgi ve alaka gösteriliyor.
 2. Intel'den aylar sonra bir haber geldi: https://videocardz.com/press-release/intel-arc-graphics-cards-based-xe-hpg-architecture-coming-early-2022
 3. İlk söylentiler gelmeye başladı. Gerçi kafadan 1,5 yıl var çıkışına ama olsun. https://videocardz.com/newz/amd-navi-31-with-15360-cores-may-no-longer-feature-compute-units
 4. 6600'ler için gelen fiyat bilgilerini şöyle paylaşalım: https://videocardz.com/newz/cowcotland-amd-radeon-rx-6600-xt-street-price-expected-to-be-higher-than-499-eur https://videocardz.com/newz/neowin-radeon-rx-6600-xt-msrp-is-349-usd-rx-6600-to-cost-299-usd 4 gün sonra da kart tanıtılacak demişler: https://videocardz.com/newz/amd-to-announce-radeon-rx-6600-xt-on-july-30-at-chinajoy-2021 Kripto mevzuları sebebiyle aylardır fiyatlara falan bakmıyorum. Düştü deniyor ama olması gereken yerlere vardı mı acaba? En azından yurt dışında.
 5. Sessizleşmiş buralar. Şöyle bırakıp kaçayım: https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-40-ada-lovelace-series-design-allegedly-finalized-using-tsmc-5nm
 6. En az 2 yılı var, raad ol sen. Bir de Maxwell düzgün bir gpu mimarisiydi. Öyle Kepler gibi sürücüye göre kaşı gözü oynamıyordu. Neyse onu veriyordu. Sürücü çıkmasa bile 2 yıl gider o mimari.
 7. Sürücü desteği konusunda Amd sonunda iyi işler yapıyor diyordum ki; yine Amd'liğini yapmış. Nvidia Kepler mimarili kartlara sürücü desteğini sonlandıracağını açıklamıştı. Hatta son çıkan sürücüde de mobil Kepler gpulara destek verilmiyordu. Amd de dün açıklama yapmış, sürücü desteği kesilecek modelleri açıklamış. Polaris öncesinden desteği kesiyor. https://videocardz.com/newz/amd-ends-driver-support-for-radeon-200-300-and-fury-series Yani artık çok eskimiş olan gcn1.0/1.1 mimarili hd7000/8000'ler, yeniden isimlendirme olan 200'ler, yeniden isimlendirme manyağı olan 300'ler, ve ne yazık ki gcn1.1/1.2/2.0 olan Hawaii, Tonga ve Fury'ler falan yalan olmuş. Hadi Hawaii'lere kadar tamam da Hawaii ve Fury'ler yine iş görebilecek düzeydeydi. Benim beklentim önce gcn1.0'lara desteğin kesilmesiydi. Gerçi o zaman da işler biraz karışacaktı, ama en azından Hawaii'ler ve Fury'ler bir süre daha sürücü desteği alabilirdi. Mesela sürücü desteği devam eden Polaris'ler Hawaii düzeyinde gpular zaten. Fury'ler daha da iyiydi. Şükür Vega'lar duruyor. Zaten onlar çıkalı da 4 yıl olmadı. Edit: Umarım Polaris ve Vega gpuların sürücü desteği de çok uzamaz ve bir an önce tek mimari desteklemeye başlarlar. Tek mimari olunca Amd işi biraz düzeltmişti. Şimdi rdna mimarisinde de çeşitli sorunlar yaşadıkları söyleniyor. Teke düştüklerinde daha stabil sürücüler gelir en azından.
 8. Dünkü gtc'de arm tabanlı grace cpu tanıtılmış: https://videocardz.com/newz/nvidia-announces-grace-cpu-for-giant-scale-ai-and-hpc Daha önceki denver projesi gibi fos mu çıkar, yoksa bir yere ulaşır mı, ileride görürüz artık.
 9. Amd'nin SAM'ına rakip olan Nvidia'nın Resizable BAR'ı çıkmış. Şimdilik oyun desteği az. Ama önemli oyunlar: https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/geforce-rtx-30-series-resizable-bar-support/ Destek hızlı şekilde artacak denmiş. Performans getirisi de Amd'ninkine benzer görünüyor. Havadan performans, güzel bir şey.
 10. 6700xt çıkmış. Genel olarak 3070-3060ti arasında. Çözünürlük arttıkça 3070'le fark açılıyor, 3060ti'a yaklaşıyor. Enerji verimliliği üst modeller kadar iyi değil. Rakiplerinin gerisinde kalmış. Ama abartılı bir tarafı da yok. Oc tarafı cacık. Yeni nesil kartlar tat vermiyor. Fiyatı normalde 480 dolar olarak açıklanmış. Bu haliyle de şapka uçuran bir ürün olmazdı ama zaten yok öyle bir fiyat. 750 dolar ve üzeri görünüyor denmiş. Fena kart değil. Özellikle 12 gb belleğiyle tercih edilir.
 11. Bir efsanenin sonu.
 12. Ekran kartı bulamayan coinciler, hazır sistemlere göz dikmişlersi. Orayı da mahvettikten sonra notebooklara el atmışlar. Notebooklardan mining tarlaları kurmuşlar. Belli bir süre donanım namına hiçbir şey bulunmayacak gibi. İşlemci fiyatları da uçmuştu. Artık diğer donanımlar da bulunmaz olur.
 13. İşte ben pazardaki herhangi bir elektronik ürünün veya donanımın fiyatının nasıl hesaplandığını sordum. O bireysele mi girer yoksa ticariye mi bilemiyorum. Yukarıda da dediğim gibi 500 dolarlık xbox series x'in en düşük fiyatı nasıl 8000 lira üzeri olabiliyor? Bundan 10-15 yıl önce şöyle hesaplardık: 500 dolar x kdv (1,18) x dolar kuru (7,5) = ürünün fiyatı (4425 lira). Bir %20 gümrük vergisi var, bu %50'ydi hatta. %50 olarak hesaplasak bile 8000 lirayı bulması mümkün değil. O arada feci kazık yiyoruz da kazığı atan kim ya da kimler, bunu bilmek istiyorum. Bu xbox Amerika'da Avrupa'da falan 500 dolara satılırken satan kişiler kâr etmiyor mu? Hadi onlar da bu fiyat üzerine vergi ödüyorlar diyelim, yine de 600 doları bulmayan bir fiyata alıyorlar ve herkes parasını kazanmış oluyor. Bizde neden 1000 dolar üzeri bir fiyata geliyor? Bir açıklaması yok? Denetleyen de yok. Bana bu fiyatlar çok uçuk geliyor. 2013 aralık ayıydı sanırım, ps4 Türkiye'ye gelecekti, fiyatı da 1400 lira olarak açıklanmıştı diye hatırlıyorum. Ben onu da pahalı bulmuştum. O sırada dolar 2 lira seviyesindeydi. Sonra döviz kurundaki artış sebebiyle fiyatı yükseltilecek oldu, herkes ayağa kalktı. Şimdi o paranın 6 katını veriyoruz, kimsenin sesi çıkmıyor. Tamam döviz kuru falan da arttı ama 6 katına da çıkmadı. Ps4'ün 400 dolar olmasını da hesaba katalım, yine bu denli bir fark oluşmaması gerek. Çok acayip hale geldi piyasa. Hiçbir ürün parasını hak etmiyor.
 14. Şuan bir ürünün Türkiye fiyatı hesaplanırken hangi vergiler ve ek ücretler hesaba katılıyor, belli mi? Merak ediyorum cidden. Mesela 10-12 yıl önce ürünün fiyatına kdv'sini ekler, güncel dolar kuruyla çarpardık, çıkan fiyata da genelde pazarda bulunurdu. Hatta kampanyalarla daha ucuza da alınırdı. Bu durum öleli çok oldu, ama ne denli geçiriyorlar bize, artık takip edemiyorum ben. Net şekilde bilen biri var mı acaba? Konsol olur, donanım olur, hazır pc olur ya da notebook veya telefon olur, yani durum nedir? Mesela hangi hesap 500 dolarlık xbox sx'i 8000 liranın üzerine çıkarıyor, merak ediyorum.
 15. https://www.techpowerup.com/277228/following-asus-lead-evga-and-zotac-increase-nvidia-rtx-30-series-pricing