mamad

CHW
 • Content count

  1,847
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  22

mamad last won the day on July 22 2023

mamad had the most liked content!

About mamad

 • Rank
  Doomed

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

3,242 profile views
 1. 5090 için 3 ghz'e yakın diyolla: https://videocardz.com/newz/rumor-geforce-rtx-5090-base-clock-nears-2-9-ghz
 2. Yeni gpular için CES 2025 diyolla: https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-8000-graphics-cards-with-navi-48-gpu-might-be-presented-at-ces-2025 Zaten "bu yıl yeni kart beklemeyin, hepsi 2025'e kaldı" haberleri çoktandır geliyordu.
 3. Bakmışlar Nvidia'dan hayır yok, kendi 4090 Super modellerini kendileri yapmışlar: https://videocardz.com/newz/geforce-rtx-4090-26gbps-gddr6x-memory-mod-yields-13-higher-performance Edit: Bu light tema da link de verilmiyor. Simdi sildirazayim.
 4. Henüz iki hafta olmadan Nvidia dünyanın en değerli şirketi haline geldi: https://videocardz.com/newz/nvidia-is-now-the-most-valuable-public-company-in-the-world Böylece 30-35 yıllık bir hayal gerçekleşmiş oldu.
 5. Evet Nvidia o seviyeye gelmiş görünüyor: Nvidia %88 pazar payına ulaşmış. Enteresan olan kısım ise 2 yıl önce ufaktan pay kapmaya başlayan Intel yalan olmuş görünüyor. https://www.3dcenter.org/news/die-grafikchip-und-grafikkarten-marktanteile-im-ersten-quartal-2024 https://videocardz.com/newz/nvidia-aib-shipments-reach-88-of-market-share-highest-in-two-decades
 6. Amd'nin yeni mobil cpuları, yeni igp ile gelecek deniyordu ve mimari olarak da RDNA3.5 olacak. Haber başlığında 890M olarak anılıyor, son çıkan OpenCL testlerine göre ise ismi 880M ve 780M'e %40'a yakın fark atıyor: https://videocardz.com/newz/amd-radeon-890m-rdna3-5-graphics-are-39-faster-than-radeon-780m-in-opencl-test Haberin önemli olan kısmı, igplerin resmi olarak 1650 seviyesine net biçimde ulaşıyor olması. Nvidia'nın geçen yıl RTX 4050'yi bile güzel performanslı sunmasının sebebi de daha net anlaşılıyor. MX serisi ise sonlanmıştı. Artık ekonomik harici gpular iyice anlamsızlaştı. Hatta Amd'nin yeni APU'larında 40 CU olacağı dillendiriliyordu. Bu durum gerçekleşirse, masaüstü tarafında ortalık karışır. 2-3 yıla da laptop tarafında giriş seviyesi gpular yalan olur.
 7. Bit mevzusu yine kabul edilebilir bir durumdu. En azından fikir veriyordu. Benim en sevdiğim bellek boyutuna göre bakmalarıydı: "Senin kart kaç cigolayt?" İşlemci tarafında da pentium olarak denk gelmişliğim vardır. Core döneminde adam bana "seninkinin pentium'u kaç?" diye sormuştu. Dur esas mevzuyu atlayacaktık. Nvidia hayvanı geçtim, dinozor gibi şiyabmaya devam ediyor: https://x.com/THSFinans/status/1798593337932616060 Biraz daha zorlayıp Microsoft'u da geçerse, tarihine "en değerli teknoloji şirketi" ünvanını eklemiş olacak. Jen Sen de kına yakar artık. 30 yıllık hayalini gerçekleştirmiş olur.
 8. Yeni mışmışlar: https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-50-blackwell-gpus-to-feature-similar-gpc-count-to-lovelace
 9. Nvidia başkanının bu sabah Computex'te sunumu vardı. Blackwell tabıtımı haricinde bir sonraki nesil grafik mimarisini de duyurmuş: Vera Rubin! https://videocardz.com/newz/nvidia-unveils-vera-rubin-as-next-gen-gpu-architecture-patron-rubin-ultra-to-sport-12-hbm4-stacks Hakkında fazla bir şey bilmiyoruz tabi henüz. AI tarafı için kullanılan modellerinde HBM4 olacağı, Rubin ile birlikte Vera cpu'nun da geleceği, Nvlink'in falan hepten uçağı gibi şeyler söylenmiş. Yine bu toplantıda dillendirilen ve gösterilen Blackwell Ultra modeli Rubin için de geçerli olacakmış. Rubin'in 2026'dan önce gelmesi de beklenmez. Ayrıca oyun kartlarına gelmesini biraz daha fazla bekleyeceğimiz de kesin. Hatta oyun tarafı için belki de başka bir mimari geliştirilir. Daha önce Volta ve Hopper mimarisini oyun tarafında pek de görmedik. Ve hatta, sunumunda Nvidia Rubin'i Blackwell'in devamı, Blackwell'i ise Hopper'ın devamı olarak gösterdi. Hiçbirini GeForce tarafında görmüş değiliz ve göreceğimiz de kesin değil. Ama heyecanlı oluyor. Tabi Blackwell bile henüz kullanıma sunulmamışken Nvidia'nın bir sonraki nesle dair bilgi vermesi de enteresan. Ama adamların istikrarı bozmadan devam ettiği görülüyor.
 10. Nvidia hayvan gibi şiyabmaya devam ediyor: Bu hızla devam ederse, dünyanın en değerli teknoloji firması olmasına az kaldı. Şu anki güncel borsa değer 3 trilyon dolara doğru koşuyor. Şu saatten sonra geforce modellerini belli ölçüde beleş dağıtsalar koymaz ha...
 11. https://videocardz.com/newz/nvidia-2025-ai-pc-processor-rumors-arm-cortex-x5-cores-blackwell-gpu-and-lpddr6-memory
 12. 2016'dan bu yana Time Spy test sonuçlarının trendi 2,8 kat yükselmiş: https://videocardz.com/newz/48-million-tests-later-3dmark-reveals-8-year-gpu-performance-trends-in-timespy Çok da fazla değil gibi. Çünkü referans alınan 1080, orta seviye bir gpu kullanıyordu. Son yüksek segment kart olan 4090 ise hayvani boyutlarda, hayvani güç tüketen, çok daha ileri bir üretim teknolojisine sahip. 2,8 kat artış çok mütevazi kalmış.
 13. 5090'ın bellek miktarı ve yerleşimi konusunda mışmış da mışmışlar... https://videocardz.com/newz/nvidia-rtx-5090-founders-edition-rumored-to-feature-16-gddr7-memory-modules-in-denser-design 32 gb ile gelecek olursa, niş ürün kategorisinde (Titan modellerinin yerini alan) xx90 modelleri gittikçe normalleşecek demektir. 3090, getirisinden çok daha yüksek fiyata satılıyordu. 4090'da F/P dengesi ciddi şekilde değişti, kart neredeyse F/P ürünü olmuştu. Ama bellek miktarı da selefi ile aynı kalmıştı. Şimdi 5090'da bellek miktarı fazla artmaz ise, bu seviyedeki kartlar iyice sıradan modellere dönüşecek demektir. Tabi sıradan kartın 1500-2000 dolar seviyesinde olacak olması gibi küçücük bir sorunumuz olacak, o kadar...
 14. RDNA4'lü yalnızca bir gpudan bahsediliyormuş şimdilik: https://videocardz.com/newz/amd-confirms-navi-44-navi-48-rdna4-gpus-through-rocm-update O da, daha önce söylediğimiz üzere orta-üst seviye, ilk Navi'ler olan 5700'lere benzer modeller olacak diye yorumlanmaya devam ediyor.
 15. Bayadır buraya yazmamışız. Şunu ekleyelim: https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-5090-and-rtx-5080-launch-to-be-separated-by-a-few-weeks Önce RTX 5080, sonra 5090 gelecek denmiş.