mamad

CHW
 • Content count

  1,472
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  14

mamad last won the day on May 17

mamad had the most liked content!

About mamad

 • Rank
  Doomed

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

1,845 profile views
 1. https://www.tomshardware.com/news/intel-arc-mobile-benchmarks-a770m-beats-rtx-3060 https://videocardz.com/newz/official-intel-arc-alchemist-a770m-a730m-benchmarks-are-out-targeting-rtx-3060-and-3050-ti Şöyle sonuçlar var deniyor. Aslında beklenmeyen bir şey değildi. Haberde A770M'nin 3060'ı geçtiği söylenmiş ama işin aslı pek öyle değil gibi. 85w'lık 3060 biraz zayıf kalıyor. 100-105w modelleri ile A770M'in kafakafaya geleceğini varsayabiliriz. 130-140w 3060'lar ise önde olacaktır. Daha önce beklenti, Intel'in 3070 seviyesini tutturabileceği yönündeydi. O iş yalan olmuş gibi. Masaüstü tarafında da beklenti o yöndeydi, sonradan 3060ti'ın seviyesi denmeye başlandı. @SkyWarrior Intel'den ilk nesilde kimse çok büyük işler beklemiyordu zaten. Bu gpu işine girişinin temelinde de AI, DL neyse esas olarak o işler ve GPGPU, Compute gibi mevzular olduğu da belliydi. Hatta Nvidia'nın RT ve DL işine girişmesinin biraz vakitsiz veya kendisini zora sokacak bir hamle olduğu değerlendirmesini yapanlar, bunun Intel'e karşı yapılmış bir hamle olduğunu da söylüyorlardı. Intel'in bunlara yanıt vermek zorunda kalması, gecikmesi, performansı tam kotaramaması gibi şeyler söz konusu olabilirdi ve oldu da. Ama oyun performansı konusunda A380'le gördüğümüz, beklenenin baya gerisinde. Çünkü rakip olarak karşısındaki kartlar, artık milletin unutmaya başladığı seviyede. Her oyunda gerisinde kaldığı 1650 dediğimiz kart, Turing mimarisinin çakma hali olan, 2019 model giriş seviyesi model mesela. Bunun da gerisinde kalıyorsan, orada ciddi bir sorun var demektir. Çünkü A380 dediğimiz model, en düşük giriş seviyesi falan değil. Altında iki tane model görünüyor. Rakibin eski nesil kartı ile yarışamıyorsun. Hatta o eski nesil kart, yakında iki nesil gerideki bir giriş seviyesi model olacak. Kaldı ki Intel gpu işinde çok da kötü değildi. Tamam harici gpu yapmıyordu ama igp tarafında baya düzgün işler yapabildiğini biliyoruz. Iris G7'yi azcık hızlandırıp harici kart olarak sunsa, zaten A380 performansına gelecekmiş. E alttaki modeller nedir öyleyse? Yani bir gariplik var. Edit: Şöyle bir video da var: https://www.youtube.com/watch?v=9jsZBpTfwfw Burada da tam tersine Intel'in A380'i, her durumda 1650'yi geçmiş. Pek güven vermedi. Zaten küçük bir kanal. Bir de Intel'i öven mesajlara beğeni atmış falan, bir garip yani. Intel zahmet edip de kartlarını sitelere gönderirse, tam olarak neyin ne olduğunu anlayacağız.
 2. Masaüstü A380, düşünülenden daha berbat durumda: https://videocardz.com/newz/intel-arc-a380-desktop-gpu-is-outperformed-by-radeon-rx-6400-in-first-independent-gaming-tests https://www.techpowerup.com/296063/intel-arc-a380-desktop-gpu-does-worse-in-actual-gaming-than-synthetic-benchmarks 3 yıllık 1650'nin her durumda gerisinde kalmayı başarmış. 1650 dediğimiz de Super olmayan model, baya 570'in falan gerisinde bir kart. Onun bile gerisinde olmak nedir yahu? A380 denen kart, baya baya Amd'nin yeni igp'si olan 680M'le yarışıyor olabilir. Sorun şu ki; A380'in altında 2 model daha var. Onlar kimle yarışıyor acaba?
 3. Intel, masaüstü A380 modelini çok hızlı bulmuş ve biraz yavaşlatmış: https://videocardz.com/newz/intel-quietly-changes-official-arc-a380-memory-specs-its-15-5-gbps-not-16 Ama esas bomba, satışta görülen ilk kartın fiyatı: https://videocardz.com/newz/intels-first-custom-arc-a380-graphics-card-officially-listed-in-china-for-3999-rmb-595-usd Çin'de satışa sunulmuş olan model, eğer "ilk girdik, kaymağını yerim karşim" kafasıyla satışa çıkmadıysa fena. Kendisi yaklaşık 600 dolar.
 4. Aynı habere 3dcenter'ın tablo güncellemesi de eklenmiş: https://videocardz.com/newz/intel-arc-desktop-gpus-may-be-slower-than-previously-expected-a-new-performance-prediction-for-the-whole-series-suggests https://www.3dcenter.org/news/intel-bringt-mit-der-arc-a380-seine-erste-alchemist-basierte-desktop-grafikkarte-heraus Özetle Intel'in masaüstü gpularının yeri aşağı doğru güncellenmiş. Zaten 3070'i geçmesi beklenmiyordu. Şimdi 3060ti'ı bile geçmesini beklemeyin demişler. Intel'in ilk serisi olduğu için yine kabul edilebilirdi belki ama daha önce de söylendiği gibi, çok geç kaldı. 2020'de çıkmış olsa ve Nvidia'nın Ampere'i ile bu kadar mücadele edebilecek olsa çok eleştirilmezdi. Bu yıl Nvidia 4/5nm üretilen yeni nesil gpularını sunacak ve Intel'in tüm modelleri giriş seviyesine inecek. Kaldı ki Intel'in kartlarını da göremedik henüz. Çıktı etti, raflara geldi, alabildik diyene kadar 2-3 ay daha geçecek; o zaman da Nvidia'nın hatta Amd'nin yeni kartlarını konuşmaya başlayacağız. Yazık olmuş gibi.
 5. Masaüstü model olan A380 Çin'de hazır pclerle satılmaya başlanmış. Performansına da bakmışlar. Rakiplerini mahvedememiş ne yazık ki. Peki rakibi nedir? https://videocardz.com/newz/intel-arc-desktop-gpus-may-be-slower-than-previously-expected-a-new-performance-prediction-for-the-whole-series-suggests Amd'nin en tırt modeli olan RX 6400. Ama azcık da olsa geçiyormuş.
 6. Amd yeni nesilde de iddialı olacak gibi: https://videocardz.com/newz/amd-rdna-cdna-graphics-roadmap-unveiled-rdna3-has-over-50-better-performance-per-watt-rdna4-by-2024 %50 daha yüksek enerji verimliliği demek, baya baya Nvidia'yı sollamak anlamına gelebilir. Son iki nesilde Nvidia enerji verimliliği konusunda pek ilerleme kaydetmedi malum. Yeni nesilde de enerji verimliliği tarafında Nvida'dan beklenti azalıyor. Amd bir kez daha vites yükseltirse, laptop tarafında baya iddialı olabilir. Ama şu ray tracing ve ai işini çözmesi gerek. Açıkçası pek beklentim yok, ama en azından daha kabul edilebilir bir düzeye çıkmalı.
 7. Apple'ın yeni işlemcisi pek ses getirmedi gibi: https://videocardz.com/press-release/apple-announces-next-gen-m2-silicon-with-8-core-cpu-and-10-core-gpu Yine 5nm ile geldiği için öyle devrim yapacak bir şey değil, ama güzel gelişme olmuş. Önce m1, sonra pro ve max'lerle bombardımana başlayan Apple, biraz durulmuş gibi görünüyor. Tam da Intel'in gaza bastığı, Amd'nin gaza basacağı dönemde olması da düşündürüyor.
 8. A730M için mobil 3070'in önünde denmiş: https://videocardz.com/newz/intel-arc-a730m-is-faster-than-rtx-3070-laptop-gpu-in-3dmark-timespy-test Hadi bakalım. Tabi işlemci durumu, 3070'in kaç wattlığı ile karşılaştırıldığı net değil. Diğer taraftan Intel de A730M için Time Spy'da 10000 sınırını geçiyor gibisinden tanıtıyormuş: Muhtemelen tam 3070 ayarında bir sonuç veriyordur. Oyunlarda ayrıca görmek gerekecek ama çok kötü değil. Zira Nvidia'nın en baba mobil gpusu olan 3080ti, öyle çok uzaklarda değil. Intel'den de A770M modelinin geleceğini düşünürsek, baya baya mobilde tepeye doğru gidebilir gibi Intel. Tek sorun, bu bahsi geçen Ampere'lerin 1,5 yaşında olması. 6-7 ay sonra Nvidia'dan yeni nesil mobil gpular görmemiz muhtemel. Edit: Sanırım birileri bizimle çok fena billur geçiyor: https://videocardz.com/newz/intel-arc-a730m-has-been-tested-in-games-with-performance-between-rtx-3050-and-rtx-3060
 9. Tam olarak aynı şey değil. Mevcut nesilde 3090 gibi bir şey sundu Nvidia ve 350w tdp ile yaptı bunu. 450w dediğimiz ise tamamen zorlama ve hatta çıkışı çok sorunlu olan 3090ti oldu. Nvidia'nın bu sefer açılışı 450w bir gpu ile yapması bekleniyor. Hatta daha üstü bile olabilir deniyor. Çünkü ilk tanıtılan Hopper gpusu 700w olarak açıklandı. Gerçi Ada Lovelace mimarisi ile oyuncu tarafı daha insani sınırlar içinde de gelebilir, bilemiyoruz ama genelde gördüğümüz, Tesla tarafında enerji verimliliği ne ise GeForce tarafında da benzer olduğudur. O yüzden Ampere'de 400w tdp ile A100'ü gördükten sonra 350w ile gelen 3090'dan sonra, 700w ile gelen H100 ardından 450-600w civarı bir 4090 gelmesi çok da garip görünmüyor açıkçası. Güç tüketiminin artacağı konusunda hemen hemen tüm kaynaklar hem fikir. Hatta geçen ay "Nvidia 900w'lık gpuları test ediyor" gibisinden haber gelmişti. O kısım şüpheli ama 500w civarı gpular görürsek de çok şaşırmayalım. Notebook tarafında ise 175w civarı üst limit olarak kalmaya devam ediyor. Hadi biraz daha zorladılar ve 200w'a kadar geldiler diyelim. Saat hızı düşürülmüş yüksek seviye gpular kullanılsın, yine masaüstündeki 300w'lık gpularla zor yarışacaktır. Durum böyle olunca da masaüstü ile notebook gpuları arasındaki fark da açılıyor tabi. Şuan masaüstü 3070'i tam olarak karşılayamıyor en hızlı notebook gpusu. Kaldı ki bu revize edilmiş güncel model (3080ti laptop gpu) için böyle. Geçen yıl 3060ti seviyesini bile tam olarak tutturamamıştı diye hatırlıyorum. Yeni nesilde daha da geriye gidilirse, artık iyice eskiye dönecek gibiyiz demektir. İsmi ne kadar yüksek olursa olsun, notebook tarafındaki modeller masaüstündeki orta seviyeyi bile tutturmakta zorlanacaktır.
 10. Yine aynı eleman şöyle bir şey demiş: https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4060-reportedly-consumes-more-power-than-rtx-3070-220w Eğer 4060, 220w üzerinde olacaksa, üst modellerde 400w üzeri pek de garip olmayacak. 4060 üzerinde en az 3 model olacağını varsayarsak, 450w üzeri bile şaşırtmaz. O zaman da notebooklara yeni nesil gpuları koyma işi iyice zorlaşır. Şuan notebooklardaki gpu gücü ve performansının sınırı, yaklaşık olarak masaüstünde 3070'e denk geliyor (azcık gerisinde kalıyor da diyebiliriz). Durum böyle olunca, yeni nesil notebook gpularında sınır, masaüstü 4060 modeli seviyesinde olabilir ve iş iyice tatsızlaşabilir. Nvidia Pascal döneminde (GTX10) masaüstü ile notebook gpularını eşitledik diye ortalığı inletmiş ve haklıydı. Turing ve Ampere ile o noktadan gittikçe uzaklaştı. Şimdi yeni nesil mimari ile daha da uzaklaşırsa, enerji verimliliğini yükselten Amd, notebooklarda ön plana çıkabilir. Zaten 6000 serisinin özellikle S takılı modelleri baya iyi. Eksiklerini de giderirse, notebook tarafında güzel iş yapabilir. Edit: Bu arada çıkış tarihleri için de Ekim'den itibaren denmeye başlamış. Bu yıl çıkacak, belli. Ama yaz aylarında zor görünüyor. En azından raflarda bulunmayacağı ortada. Ayrıca Nvidia'nın son 2 nesilde kartların çıkışı, alınabilir olması Eylül-Ekim döneminde oldu. Bunda da pek değişmeyecek gibi görünüyor.
 11. Şimdi de Ağustos, Eylül, Ekim denmiş: https://videocardz.com/newz/rumor-nvidia-plans-to-launch-geforce-rtx-4090-in-august-rtx-4080-in-september-and-rtx-4070-in-october
 12. Önce 4090 gelecek sonrasında 4080 ve 4070 denmiş: https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4090-expected-to-launch-first-followed-by-rtx-4080-and-rtx-4070 Ve yine temmuz ortasında tanıtılacak deniyor. En kötü ihtimalle yaz bitmeden görmüş olacağız gibi. Performans konusunda ise 4090 için "3090 X2" deniyor. O denli bir performansa gerçekten ihtiyaç var mı bilemiyorum. Yalnızca iki durumda gerekli görülebilir. İlki Ray Tracing performansı anlamında x2 artış görebiliriz. Ya da 8k üzerinden tanıtım yapacaklar. 8k şu durumda pek gerçekçi gelmiyor bana.
 13. Hopper'lar için yakında ok çıkabilir: https://twitter.com/kopite7kimi/status/1529671301069438976 Yaz aylarında tanıtılması bekleniyor, temmuz deniyor. Güç tüketimi için sürekli yüksek seviyeler dillendiriliyor. 450w gibi mesela. Ama performans da çılgın şekilde yükselecek gibisinden laflar ediliyor. Enerji verimliliği yükselmezse, notebook tarafı yalan olur gibi.
 14. Nvidia hayvan gibi şiyapmaya devam ediyor: https://www.3dcenter.org/dateien/abbildungen/nVidia-Geschaeftsergebnisse-2007-bis-Q1-2022.png https://nvidianews.nvidia.com/news/nvidia-announces-financial-results-for-first-quarter-fiscal-2023 Hopper'lar içinde haberler çoğalmaya başladı. Temmuz'da tanıtılabilir deniyor.
 15. DLSS ve FSR açarak oynayın diyen ilk oyun geliyor. https://videocardz.com/newz/hitman-3s-dlss-fsr-and-raytracing-patch-arrives-may-24th-rtx-3070-rx-6900xt-gpus-recommended Ama biraz yüksekten uçuyor gibi. Daha doğrusu gereksiz şekilde yükselmiş gibi. Ray Tracing istiyorsanız DLSS ve FSR'ı açacaksınız, adam gibi oynamak için de en aşağı 3070 veya 6900xt olacak demişler. 6900xt'e hakaret şoku!! Amd tarafında RT açık olunca FSR kullansan bile 4k'yı unutacaksınız demişler kısacası. Şu DLSS ve FSR'ı eş görme işine de biraz kılım. Abi ikisi aynı şey değil. Amd'nin yeni nesilde adam etmesi gereken noktalar da böylece ortaya çıkıyor.