mamad

CHW
 • Content count

  1,273
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

mamad last won the day on August 20 2018

mamad had the most liked content!

About mamad

 • Rank
  Doomed

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

1,079 profile views
 1. Evet, Nvidia geri sayım başlatmış. https://videocardz.com/newz/nvidia-teases-upcoming-geforce-rtx-30-ampere-series 31 Ağustos'ta bitiyor. GeForce'un 21. yıl dönümü. Gerçi Ampere o kadar yenilikçi olmayacak gibi ama hadi bakalım.
 2. Big Navi için 80-72 cu yapısına sahip olacak deniyor. Diğer taraftan 120 cuya sahip bir gpu sızıntısı da olmuş. Belki Amd 80 cu laflarını ortaya atıp 120 cuya sahip devasa bir gpu sunar, ters köşe hesabı. Ya da 80 cu gibi orta şekerli gpuyu gösterip çoook sonra da 120 culu bir gpu görürüz.
 3. Virmezler. Ama alırsa 5 yıl içinde Nvidia Intel'e sağlam kayar.
 4. Ağustos'ta tanıtılabilir ama kartların çıkışı Eylül'de olacak gibi. Amd'den net bir şey gelmese de Eylül'de tanıtıp Ekim'de çıkış yapması beklenebilir. Intel'den bir cacık beklenmez.
 5. Intel'den müthiş pr: https://videocardz.com/newz/intel-promises-to-deliver-xe-graphics-news-in-20-days-then-removes-tweet
 6. Öyle gezinirken dikkatimi çekti. Nvidia'nın borsa değeri Intel'i geçmiş: https://www.techpowerup.com/269605/nvidia-surpasses-intel-in-market-cap-size Çok önemli değil ama Nvidia'nın kısa sayılabilecek bir sürede bu noktaya gelmiş olması takdir edilesi. Adamlar her yıl biraz daha büyüyerek dev oldular.
 7. Windows 10, şuana kadar kullandığım en stabil windows sürümü. Ama her büyük güncelleme öncesi bir geriyor, "bakalım nasıl bir macera yaşayacaz yine?" diye düşündürüyor. Bu seferki de sanki biraz ağırlaştırdı. Ama windows gezgini hızlandı ama chrome falan işlemciyi daha çok çalıştırıyor gibi. Açılış süresi de uzadı gibi. Çalışmayan bir şey olmadı sanırım. İşe yaramayan Cortana için yeni sürüm çıkarmışlar gibi.
 8. Yalnız 1080ti'dan 2080'a geçişte nod sıçraması yoktu. Hatta rt ve tensor core sebebiyle gpu gereksiz büyüdü. Gpu hızı da artmadı. Yani performans artışı sırf mimari değişimle geldi diyebiliriz. O da minimal oldu. Bellek miktarının geriye gitmesini falan saymıyorum. Şimdi ise büyük sayılabilecek nod geçişi var. Saat hızı artar mı bilemiyorum. Ama gpuyu tekrar büyütecek bir şey de yapılmayacak gibi. Hatta tam tersine mimari daha rafine hale getirilmiş olacağı için birim verimliliği artacaktır. Amd bile yıllardır yapamadığı sıçramayı 7nmde yaptı. Hem de bir yıl önce. Bence Nvidia'nın performansı belirgin biçimde artırması garip olmaz. Hatta artmazsa tepki toplar.
 9. Bence iyice saçmalamışlar. Bol keseden atıyor millet. O mantık öleli yıllar oldu. Zamanında physx için ayrı kart almadı millet, şimdi rt için mi alacak? Ek yonga bile çok olası değilken ek kart saçmalık. Kaldı ki Nvidia her şeyi gpuda toplamak isteyen bir firma. Aynı yongayı her şeyde kullanayım kafası var. En azından aynı mimariyi diyelim. Çıkan sonucu da şöyle yorumlamak mümkün, Nvidia Fermi sonrasında halef-selef modeller arasında %30 performans artışını standartlaştırdı gibi. Yani genel olarak %30 civarı artışı performans güncellemesi olarak görüyor. O yüzden olası bir 3080 de 2080ti'a %30 fark atabilir. O kadar farkı da çoğu zaman olduğu gibi orta seviye gpusu ile yapması olası.
 10. Muhtemelen fake ama insan eğlence arıyor işte: https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3080-ti-3090-ampere-3dmark-time-spy-score-leaks 2080ti'dan %31 kadar hızlı görünüyor. Beklenen de bunun çok uzağında değil. Özellikle de orta ayar bir gpu olacaksa.
 11. Nvidia'nın yeni kartları için ağustos'ta hacimli üretime gireceği, eylül'de tanıtılıp satışa sunulacağı söyleniyor. Muhtemelen ekim-kasım gibi bulunabilir olur. Çift işlemci paketi mevzusunda da net bir şey yok. Ağzı olan konuşuyor. Ama olması da mümkün. Çünkü hem rt hem tensor çekirdekleri gpuyu aşırı büyütüyor. 7nm'de maliyetleri de gözönüne alırsak, büyük gpu yerine iki küçük işlemci paketi daha makul görünüyor.
 12. Amd'den navi12 gpulu pro 5600m tanıtılmış: https://videocardz.com/newz/amd-launches-radeon-pro-5600m-with-navi-12-gpu-featuring-8gb-hbm2-memory Aslında birim sayısı olarak navi10'un yani 5700xt'nin aynısı sayılır. İki farkı var. Birincisi saat hızları çok çok düşük, mobil olmasından dolayı. Diğeri ise hbm2 ile geliyor olması. Bu dikkat çekici, çünkü hbm2 ilk defa bu kadar küçük bir gpu ile kullanılmış olacak. Genelde tepe seviyede, "niş" ürünlerde karşımıza çıkardı. Artık orta seviyeye indiğini görüyoruz. Tabi bunun 5 yılı bulması berbat bir durum.
 13. Tasarım baya baya geçen gün ortaya çıkan şekilde olacağa benziyor. Bence kötü değil ama birçok kişi çirkin bulmuş. En azından farklı bir şey deneniyor. Tabi kaçak göçek fotolar da olumlu intiba bırakmıyor. Nvidia nasıl olsa allayıp pullar. Edit: Şunu eklemiş olayım, genelde tasarımı gösterilen kartlar 1 ay içinde tanıtılıp 2 ay içinde de satışa çıkıyor. Hatta kartı tam manasıyla gördüysek bu kadar bile sürmüyor. Muhtemelen 3080 için de benzer bir durum olacaktır. Çok çok eylül ayında her şeyiyle görmüş oluruz.
 14. "Turing kartları pahalı mı buldunuz? Merak etmeyin! Çok yakında Turing'lerin aslında ne kadar ucuz kartlar olduğunu anlayacaksınız!" demişler. https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3080-cooler-could-cost-up-to-150-usd-alone
 15. Şöyle 3d olarak hazırlamışlar: https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-3080-gets-a-better-look-in-unofficial-3d-renders