mamad

CHW
 • Content count

  1,401
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  12

mamad last won the day on November 4 2020

mamad had the most liked content!

About mamad

 • Rank
  Doomed

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

1,288 profile views
 1. İşte ben pazardaki herhangi bir elektronik ürünün veya donanımın fiyatının nasıl hesaplandığını sordum. O bireysele mi girer yoksa ticariye mi bilemiyorum. Yukarıda da dediğim gibi 500 dolarlık xbox series x'in en düşük fiyatı nasıl 8000 lira üzeri olabiliyor? Bundan 10-15 yıl önce şöyle hesaplardık: 500 dolar x kdv (1,18) x dolar kuru (7,5) = ürünün fiyatı (4425 lira). Bir %20 gümrük vergisi var, bu %50'ydi hatta. %50 olarak hesaplasak bile 8000 lirayı bulması mümkün değil. O arada feci kazık yiyoruz da kazığı atan kim ya da kimler, bunu bilmek istiyorum. Bu xbox Amerika'da Avrupa'da falan 500 dolara satılırken satan kişiler kâr etmiyor mu? Hadi onlar da bu fiyat üzerine vergi ödüyorlar diyelim, yine de 600 doları bulmayan bir fiyata alıyorlar ve herkes parasını kazanmış oluyor. Bizde neden 1000 dolar üzeri bir fiyata geliyor? Bir açıklaması yok? Denetleyen de yok. Bana bu fiyatlar çok uçuk geliyor. 2013 aralık ayıydı sanırım, ps4 Türkiye'ye gelecekti, fiyatı da 1400 lira olarak açıklanmıştı diye hatırlıyorum. Ben onu da pahalı bulmuştum. O sırada dolar 2 lira seviyesindeydi. Sonra döviz kurundaki artış sebebiyle fiyatı yükseltilecek oldu, herkes ayağa kalktı. Şimdi o paranın 6 katını veriyoruz, kimsenin sesi çıkmıyor. Tamam döviz kuru falan da arttı ama 6 katına da çıkmadı. Ps4'ün 400 dolar olmasını da hesaba katalım, yine bu denli bir fark oluşmaması gerek. Çok acayip hale geldi piyasa. Hiçbir ürün parasını hak etmiyor.
 2. Şuan bir ürünün Türkiye fiyatı hesaplanırken hangi vergiler ve ek ücretler hesaba katılıyor, belli mi? Merak ediyorum cidden. Mesela 10-12 yıl önce ürünün fiyatına kdv'sini ekler, güncel dolar kuruyla çarpardık, çıkan fiyata da genelde pazarda bulunurdu. Hatta kampanyalarla daha ucuza da alınırdı. Bu durum öleli çok oldu, ama ne denli geçiriyorlar bize, artık takip edemiyorum ben. Net şekilde bilen biri var mı acaba? Konsol olur, donanım olur, hazır pc olur ya da notebook veya telefon olur, yani durum nedir? Mesela hangi hesap 500 dolarlık xbox sx'i 8000 liranın üzerine çıkarıyor, merak ediyorum.
 3. https://www.techpowerup.com/277228/following-asus-lead-evga-and-zotac-increase-nvidia-rtx-30-series-pricing
 4. En son bir mesaj attım, youtube linki verdiğim için gitmemiş sanırım. Neyse Nvidia'nın etkinliğini atmıştım, 3060 tanıtılacak diye. Mobil tarafta da 3060 tanıtıldı. Edit: 3080 ve 3070'in de mobil versiyonları tanıtıldı.
 5. 2012-2016 arası diyeyim. Kart fiyatları böyle çıldırmamıştı. Titan 2 kat fiyat istiyordu ama performans farkı da %40-50 civarı oluyordu. Ya da çift gpular neredeyse 2 kat performans sunuyorlardı. Fiyatları yüksek olsa da gösterdiği performansla göz dolduruyordu.
 6. Keşke Titan'ın Titan olduğu zamanlarda ya da gtx690, r9 295x2 gibi bir kart alsaymışsınız. Onlar baya iyiydi. Parasını da hak eden kartlardı.
 7. Bari bir başlığı bulunsun dedim. Malum kart yok. Mining belası yeniden doğuyor gibi. Firmaların ne halt ettiği belli değil. Yetmedi Asus da bir bok yemiş: https://videocardz.com/newz/asus-officially-increases-graphics-cards-and-motherboards-pricing
 8. 6700'ler için mart sonu lafları çıkmaya başlamış: https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-6700-series-rumored-to-launch-by-the-end-of-march Mümkün görünüyor. Zaten beklenti 2-3 ay içinde Amd'nin orta sınıf kartları çıkarması yönünde.
 9. Nvidia physx'i aldığında oyun teknolojilerinde geleceğin fizik efektlerinde olduğu düşünülüyordu. Tabi o zaman unified shader mimariler falan da işin içindeydi. Sonrasında iyice gpu cpunun yerini alır mı tartışmaları oldu. Çünkü fermi iyice uçurmuştu işi. Ama bugün bunların pek geçerliliği kalmadı. Fizikler konusunda hala yenilik bekleniyor. Ancak bir türlü yeni bir şey sunulmadı. Beklemeye devam ediyoruz. Tensor core işe yarar mı? Neden olmasın. Cuda üzerinden yapıldığında shaderlara yükleniyordu. Şimdi tensor corelarla bu iş kotarılabilir. Ama bunun için bir standart sunulmalı, o da directx'te olmalı. Şuan için böyle bir şey gelir mi? Zor gibi.
 10. Amd kart kullanıcılarına bir sorum olacak. Şu sıralar yazılım konusunda durumlar nasıl? Laptopta lanet olsun diyerek harici kartı iptal edip intel igp ile günlük kullanımda sorun yaşamıyordum. 1-2 tane oyun yüklü. Onlardan birini açayım dedim. Baktım Intel'de bırakmışım, tekrar amd kartı devreye aldım, sürücü güncelleyelim dedi, tamam dedim. Temizleyip kuralım mı dedi, ona da tamam dedim. Onayı verdim, işleme başladı, sonra da yeniden başlatmaya geçti, sonra başladı falan. Oyuna giriyorum, ana, igp devrede. Lan sürücü bile güncelledik o kadar. Acaba diyorum, reset atarken yine iptal mi etti kartı diyerek tekrar bios'a giriyorum, e harici kart devrede, açıyorum, herhangi bir uyarı vs yok. Bu nedir yahu diyorum. Ama Amd yazılımının masaüstü ve görevçubuğundaki zımbırtıları yok. Sonra aygıt sürücüsüne giriyorum ve tadaaa... Sürücü yüklenmemiş. Yalnızca silinmiş. Sonrasında ise tekrar yüklemek gibi bir zahmete girmemiş. Sürücünün indirildiği klasörü bulup tekrar yüklemeye başlıyorum ve Amd kartı neden devredışı bıraktığımı tekrar tatbik etmiş oluyorum. Abicim bu Amd yazılım konusunda neden bu kadar mal?
 11. Şunu da paylaşmış olalım. https://www.eetimes.com/intels-xe-gpus-from-laptops-to-supercomputers/ Xe mimarisine dair bazı detaylar incelenmiş. Gerçi kimsenin bir beklentisi veya heyecanı kalmadı ama bulunsun. Edit: Dg1'i gören yok ama intel dg2 üzerine bir şeyler yayıyor: https://videocardz.com/newz/intel-confirms-dg2-gpu-xe-hpg-features-up-to-512-execution-units Sürücülerde de Xe gpular için sorunlar falan yazılmış: https://videocardz.com/driver/intel-graphics-driver-27-20-100-9126 Kart çıktı da bizim mi haberimiz yok?
 12. Amd'nin bir sonraki nesil gpuları için öncül haberler gelmeye başladı. Muhtemelen 2021'de çıkmayacak ama 2022'de orta yine kızışacak gibi. https://videocardz.com/newz/amd-patents-gpu-chiplet-designs-a-future-of-rdna-architecture 1-2 yıl önce Nvidia tarafında gündeme gelen bölünmüş gpu tasarımı Amd'nin aldığı bir patentte de ortaya çıkmış. Hemen bir sonraki seride bunları görür müyüz bilemiyorum ama ileride firmalar büyük monolitik gpu fikrinden uzaklaşabilir gibi görünüyor. Amd yıllar önce de büyük gpu işinden çekilmiş, küçük ve orta boy gpulara girişmişti. Sonucunda pek başarılı olamadı ama bu kez biraz daha farklı bir tasarıma doğru gidiyor firmalar.
 13. Son birkaç dönemde Nvidia yeni mimarilerinin ismini eskisi gibi kesin olarak son kullanıcılara duyurmuyor. Ama söylenti olarak gelen iki mimari de çıkmıştı. Şimdi ise 2 yıldır falan söylentisi olan Hopper yerine Ada Lovelace adı verilen bir mimari ile geleceği söyleniyor. Ama Hopper da daha sonra gelecekmiş. Ampere/Turing durumu yani. https://videocardz.com/newz/nvidia-rumored-to-introduce-gpu-architecture-named-after-ada-lovelace Hatta Ada Lovelace mimarili ilk gpuya dair söylentiler bile gelmeye başladı. https://videocardz.com/newz/nvidia-ad102-lovelace-gpu-rumored-to-offer-up-to-18432-cuda-cores Muhtemelen 2021'de gelmez ama bu yıl haberleri baya bir gelir gibi. Hazırda başlığı bulunsun.
 14. Kart bekleyenler çok bekleyecek gibi: https://twitter.com/VideoCardz/status/1343519641013022721
 15. https://wccftech.com/asus-geforce-rtx-3080-ti-20-gb-geforce-rtx-3060-12-gb-rog-strix-custom-graphics-cards-leak/amp/ Yalan olmazsa tabi.