mamad

CHW
 • Content count

  1,561
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  16

mamad last won the day on November 16

mamad had the most liked content!

About mamad

 • Rank
  Doomed

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

2,027 profile views
 1. Enerji verimliliği konusunda güzel haber: https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4090-power-limiting-and-undervolting-test-shows-only-8-performance-drop-at-half-the-tdp 150w güç tüketimi ile 3090 ayarı bir performans sağlanabilir gibi gördüm ben. O gpuyu o kadar yavaşlatıp da laptopa sokmazlar belki ama 4080 gpusunu dizginleyip koyarlar. Mis gibi 3080 seviyesi performans alınır.
 2. Tartışmanın tamamını okumadım ama son 3 yılda satılan gpuların çok büyük bir kısmı GTX 16 modelleri. Yani çakma Turing dediğimiz, DLSS desteği bulunmayan modeller. Yukarıda verdiğiniz listede de zaten bariz biçimde görülüyor bu durum. Ve şuan 1650'lü laptoplar cayır cayır satılmaya devam ediyor. Bizzat kendimden örnek vereyim; 13-14 ay önce notebooku değiştireyim dedim, ufak ekran sevmem, düzgün donanımı olsun, çok üst seviye bir şey olmasına gerek yok, ama en azından uzun süre kullanılabilir bir şey olsun, pil konusunda üzmesin ve arada da oyun oynatabilsin dedim. DLSS desteği olduğu için 3050'lili modellere baktım. Ideapad 5 Pro'yu gözüme kestirdim, tam istediğim gibi bir makinaydı. Sonra onu satmak durumunda kaldım. Ardından tekrar laptop almam gerekti ve bu kez doğrudan 3060'lılara baktım. Yine sebebi aynıydı, DLSS desteği. Hangi oyunda açtıysam hem kalite hem de fps yükseliyordu. Tabi bunun özellikle 2020-2021 döneminde gelen güncellemelerle gerçekleştiğini de bilmek gerek. Eskiden berbattı. Şuan ise şahane bir teknoloji bence. Muhtemeldir ki; RTX40'lı laptoplar ortaya çıkınca, DLSS desteği olmayan modeller tarihe karışacak. Geriye yalnızca MX kartlı modelleri görürüz ki; gelecek yıldan itibaren MX gpular bile DLSS desteğine kavuşabilir. Yani evet, birçok kişi için artık DLSS desteği bir kriter olmayacak. Ama son 3 yıl derseniz, o zamanlar DLSS gayet de etkili olmuştur derim.
 3. Wccftech aracılığıyla JPR'ün detaylı gpu pazarı raporunu görüyoruz: https://wccftech.com/q3-2022-discrete-gpu-market-share-report-nvidia-gains-amd-intel-in-single-digit-figures/ Tüm gpu satışları feci biçimde düşmüş. Tüm firmalar düşüş yaşasa da Nvidia harici gpu pazar payını tarihinde ilk kez %88 civarına çıkarmış. Zaten bunun üstüne beklemek mantıklı olmaz. Enteresan olan, Nvidia'nın yıllardır %70-80 bandında giden pazar payı, Amd'nin rekabetçi RX6000 serisi ile düşer diye bekleniyordu. Tam tersine Nvidia son düzlükte hepten ezip geçmiş. Garip. Amd'nin RX7000 serisi ile daha rekabetçi fiyatlar sunmaya çalışıyor olmasına şaşmamak gerek.
 4. Aslında benim kızdığım taraf şu: 3090 çıkarken de bir ucube gördük biz. Ama o zaten konumlandırması, fiyatı ve boyutları ile "ben normal adam işi değilim" diyordu. Kaldı ki Nvidia da 8K üzerinden pazarlayarak "bu kartı ben yolunacak kazlar için çıkarıyorum" demeye getiriyordu. Şimdi ise 4090 gibi kartlar normalleşme noktasına getiriliyor. Herkes kartın güç girişini konuşuyor. Abicim hasta mısınız siz? Kartın kendisinde bir gariplik var. Daha da garibi, bu kartın normalmiş gibi gösteriliyor ve görülüyor olması. Su soğutma işi de saçma bana göre. Tek gpu ve öyle abartı büyüklükte olmayan bir gpu için neyin su soğutması? Bu kartlar daha birkaç yıl öncesine kadar gayet insani ölçülerde soğutucularla soğutulabilirken ve iş bu noktaya doğru gelirken neden önlem alıp verimliliği yükseltmek yerine, daha berbat gpular ve kartlar yapacaz diye uğraşıyorlar ve onca soruna rağmen bunların normal olduğu kabulü ile hareket ediyorlar? Gerçekten anlayamadığımdan soruyorum. Tüm bu olanlarda, belki de 10-15 yıllık gpu gelişiminde bir gariplik yok mu? Bir tarafta mobil cihazlarda bile gayet güzel grafiklerin sunulabildiğini görüyoruz. Diğer tarafta, karakterin göz bebeğinde göreceğimiz yansıma daha net olsun diye 600w güç çeken, soğutabilmek için 3 slota sığmayan, bilmem kaç kiloluk, güç girişi yanan kartlar görüyoruz. Bu hastalıklı bir kafa yahu! Su soğutma falan da bu düşünme tarzını değiştirmez.
 5. Bu kablo mevzusundan bağımsız olarak işin vardığı saçmalığı kimse görmek istemiyor gibi. Bahsi geçen kartın görüntüsü bile komik değil mi? Abicim bu kart neden bu kadar büyük? Neden bu kadar soğutmaya ihtiyaç duyuyor? Neden bu kadar ısınıyor? Neden bu kadar yüksek güç tüketiyor? En yüksek üretim tekniğini kullanmıyor mu? Neden gpular fazla büyümediği halde güç tüketimi katlanır hale geldi? Neden güç tüketimi, sıcaklık, soğutma bloğu gibi şeyleri zorlaya zorlaya arttırmaya, büyütmeye çalışıyorlar? İş çok saçma bir yere gelmedi mi sizce de? Normalde teknolojinin gelişimi bize daha küçük, daha sessiz, daha serin çalışan ürünler sunması gerekirken, son yıllarda bunun tam tersi oluyor. Ben yıllarca cep telefonu kullanmadım. En büyük sebebi, bana hitap eden bir tarafının olmaması, telefonla konuşmayı sevmemem ve hiçbir ihtiyacıma yanıt vermemesiydi. Ne zaman ki telefonlar bilgisayar işlevleri kazanmaya başladı, o zaman cep telefonu kullanır oldum. Teknoloji, bilgisayarı cebime sığacak hale getirmişti. Şimdi ise tek görevi (en azından benim için) ekrana görüntü oluşturmak olan ekran kartı, neredeyse kasa büyüklüğüne geldi, garip garip tasarımlar halini aldı, birkaç yıl önce pc kasasının toplamda çektiği güçten fazlasını çeker oldu ve buna rağmen sorun yaşatan bir donanıma dönüştü. Bunun saçma sapan bir durum olduğunu bir tek ben mi görüyorum? Kimseye garip de gelmiyor. Nvidia, Pascal mimarili kartları ile enerji verimliliğini zirveye taşıdığında, benim için bu müthiş bir gelişmeydi. Adamlar notebooklara da aynı grafik gücünü getirdik dediler. Şahane! Teknoloji tam da buydu. Biz gtx1080 en performanslı ekran kartı iken o performansın çantaya sığdırıldığı bir dönemi gördük, yaşadık. Onu biraz daha zayıflatıp ince kasalı notebooklara bile getirdiler. Gtx10 serisi ile gelen MSI'ın stealth modellerine aşık olmuştum. Teknoloji böyle bir şeydi benim için. Mümkünse 4090 performansının cebime sığmasını isterim. Şuan için yapılamıyor, tamam. O zaman biraz daha azı olsun ama sorunsuz olsun lütfen. Çünkü teknoloji gerçekten o noktaya ulaştı. Ama bakıyorum, hem yazılım, hem donanım tarafı saçma sapan bir yere gitti. Her şey zorlaşır mı ya? Fiyatlar zaten uçtu. Tüm bunların karşılığında aldığım şey ne? Bu denli bir saçmalığın içine düştük, ama kimsenin itirazı yok. Çok enteresan. Resmen akıl tutulması yaşıyoruz.
 6. Amd'nin son sürücüsünde sorun yaşayan oldu mu acaba? Bende ses sürücüsünü bozdu garip şekilde. Amd sürücüsünü kaldırınca düzeldi. Şimdi tekrar 22.5 sürümünü yüklüyorum.
 7. 4080 incelemeleri şöyle listelenmiş: https://videocardz.com/142934/nvidia-geforce-rtx-4080-graphics-card-review-roundup Özetle 4090'la arasında %25-30 kadar bir fark var. Ray tracing sonuçları enteresan. RT açılınca yaşanan performans kaybı, 4090'dan ziyade 30 serisi ile benzer seviyede görünüyor. Bu da yeni mimari ile RT'de pek bir iyileştirme yapılamamış mı diye sorgulatıyor. Gpu 400mm^2 bile değil. Enteresan. Artık 380mm^2 civarı bir gpuya bile 1200 dolar istendiği bir döneme geldik. Böylesi bir fiyat artışını en son Pascal'da görmüştük sanırım. O zaman da 317mm^2'lik gpuya sahip 1080'e 700 dolar istendiğini görmüştük. Fermi zamanlarında 332mm^2'lik gpusuyla 460'lar 200-250 dolar arasında satılmıştı. Özetle durum berbat. Ama mobilde güzel iş yapar gibi bu gpu. Şuana kadar enerji verimliliği en yüksek kart olarak görünüyor 4080. Tam 300w seviyesinde kaldığı görülüyor. Absürt bir güç tüketimi görmüyoruz. Aslında 4090 içinde durum benzerdi (güç tüketimi 3090'ın üstünde 3090ti'ın biraz altındaydı), ama kablo işi can sıkmıştı. Yıllardır söyleyip durduğumuz ancak özellikle Nvidia tarafından pek iplenmeyen enerji verimliliği işi de bir sonraki seride üstünde durulan bir konu olacaktır sanıyorum. Bellek miktarı olarak saçma bir durum yok. Ama Amd'nin 7900'ları göz dolduruyor olacak. Yine de tercihleri bir önceki seride olduğu kadar etkilemez gibi. Salt performansta Amd'nin kartları; ray tracing ve dlss/genframe gibi mevzular işin içine girince 4080 önde olacak gibi. Tabi Amd'nin kartlarını görmeden paçaları sıvamayalım. Yalnızca Amd'nin iddialarına göre 7900XTX'in 4080'den %15-20 kadar hızlı olmasını bekleyebiliriz. Tabi 24gb bellekli 1000 dolarlık bir kart bunu yapacak olursa, baya tatmin eder gibi (güç tüketimini bir koyarsak). Nvidia bu şekilde yaş tahtaya basmaz diye düşündürüyor. Kartın 4090'la arasındaki belirgin fark, bu farka oranla olması gereken fiyat farkının o kadar olmaması, bellek miktarı, 4090'ın güç kablosu ile mücadelesi, 7900 kardeşlerin çok iddialı olmasa da boş gelmeyecek olmaları gibi durumların tamamını topladığımda; Nvidia çok sürmez, yeni yıla 4080ti ile girer diye düşünüyorum. Şöyle 4090'la benzer seviyede (bkz: 3080ti vs 3090), azıcık kırpılmış AD102 gpusuna sahip, 320 bit, 20 gb, güç kablosu konusunda sorun yaşatmayacak cinsten, ayıp olmasın diye 1300 dolar seviyesi bir fiyatla sunulur, ekran kartına hayvan gibi paralar dökmeyi seven "enthusiastic müptezelleri" baya tatmin eder sanıyorum.
 8. 4080 için 3090ti'dan %19 daha hızlı denmiş. https://videocardz.com/newz/nvidia-geforce-rtx-4080-is-19-faster-than-rtx-3090-ti-in-the-first-gaming-review Şuan için fena görünmüyor. Ama 7900 kardeşler, bunu tokat manyağı yapar gibi.
 9. Tepki göstererek 4070ti'ın da fiyatını yükseltmiş olmayalım? Hani normalde 4080 12gb 900 dolar olacakken şimdi 4070ti 900 dolar olmasın? Orta sınıf kartları da kendi dilimizle 1000 dolara yaklaştırmış olabiliriz. Edit: Yeni sürücü için yazacaktım. Bir heves indirip kurdum, şimdi deneyeceğim. Edit2: Denedim, bende aynı sorun devam ediyor. Notebook ekran parlaklığı en yüksek seviyede kalıyor, değiştirilemiyor (mux switch açık, yalnızca harici gpu çalışıyor). 522'ye devam. Bu arada sürücüyü yüklerken fark ettim; PhysX sürücüsü hala yükleniyor, son yıllarda çıkan hiçbir oyunda PhysX desteği falan duymadım. Ama Nvidia PhysX 5.0'ı yayınlamış ve açık kaynak haline getirmiş. Bir cacık olmaz sanıyorum ama yine de duyurmuş olalım. Aslında oyunlarda fizik motorları gelişmiş olsa, özellikle de Ryzen ile hayatımıza çok çekirdekli işlemci kavramı bu kadar girmişken... Şahane olurdu. Tüm oyunlarda Crysis ve GTA IV'ün çok çok daha ötesinde fizik etkileşimi olduğunu görsek, oyun zevki katlanırdı.
 10. Beklentim 4070ti olmasıydı, malum 4080 olarak çıkaracaktı adamlar, son anda döndüler. Çok da düşürmezlerdi zaten. Ama Ti modeller daha sonradan geldiği için biraz bekletirler diyordum, hızlı gelmiş olacak. Netice olarak saçma sapan, tamamen gereksiz bir durum yarattılar. Neyse ki kafa karışıklığı ortadan kalkmış oldu. Gerçi Nvidia bu. Şimdi bunun da kırpılmışını 4070 olarak sunup 20 gb bellek koyabilirler.
 11. Belki andırır ama aynı etki zor. HD5000 serisi baya baya iyi bir seriydi. DX11'e geçiş Eyefinity, güç tüketimi/güç yönetimi falan güzel işler yapmıştı. Tabi bir de uzunca bir süre rakipsiz kaldı. Şimdi öyle bir piyasa yok. Ha ama ürün yerleşimi açısında o dönemin bir benzeri olabilir.
 12. Bunun maliyetini kullanıcıya yansıtıyor ama karşılığında bir şey veriyor. 4 yıl önce Turing'de durum böyle değildi. Ama şuan benim için RT ve DLSS önemli kriterler halini aldı. Bunu anlatmaya çalışıyorum. İncelemelerde her ne kadar RT sanki standart değilmiş gibi davranılıp ayrı kategori altında incelense de aslında oyunun full ayarlarda çalıştırılması, RT açılması anlamına geliyor. Orada Nvidia zaten daha iyiyken genelde bu oyunlarda DLSS desteği de oluyor. Böyle olunca da o oyunu full detay 'oynatabilen' taraf Nvidia oluyor. Konu ekran kartı ise bence bu durum çok önemli. Yani dediğin durum Turing'de doğruydu ve o dönem bunun saçmalık olduğunu söylüyorduk. Ama artık öyle değil. En azından o kadar değil. Ve ilerde durumun Nvidia lehine gelişeceğini tahmin etmek de zor değil (RT ve DLSS'in yaygınlaşması anlamında söylüyorum). Genele bakarak söylersek; Intel, RT konusunda Amd'nin önünde, Nvidia'nın arkasında: "Better RT performance than AMD, slightly worse than NVIDIA" https://www.techpowerup.com/review/intel-arc-a770/41.html Amd'yi tanıyorsam, bu RT işini de yıllara yayıp "bakın bu sefer geliştirdik, çok acayip yaptık" diyerek, artık önemi kalmadığında sessiz kalıp hiç olmamış gibi davranacaktır. Örnek olarak 3d, fizik desteği, tessellation, vr vs diyebiliriz. Yapay kare işi zaten mükemmel olmaz. Ben de onu dedim; sorunsuzlaştıkça performans katlanacaktır. Ben gözümle ayıramayacağım yapay kareler görmeye başladığımda artık benim için sorun kalmayacaktır. Mükemmel olması dert değil. Salt performansı kenara atmıyorum ama önemini yitiriyor. Benim için DLSS çok önemli mesela. Şimdiye kadar hangi oyunda açtıysam, hem görsel kalite, hem performans arttı. İncelemelerde DLSS destekli oyunların sonuçlarını genel performans tablolarında pek görmüyoruz. Ayrı bir şey gibi inceleniyor. Ama Nvidia bu teknoloji için gpuda zar alanı ve enerji harcıyor. Karşılığında da hem görsel kaliteyi hem de performansı yükseltiyor. Bu benim için her oyunda olması gereken bir teknoloji mesela. FSR da olsun isterim tabi. İşte bunlar söz konusu olduğunda salt performansın önemi azalmaya başlıyor. Bir noktada iyiden iyiye kopacağız. Tıpkı gpu'nun grafiğe dair tüm işleri cpu'nun üstünden almış olması gibi. O yüzden yapaylık artacak, doğru. Ama ben bunu ayırt edemeyecek hale geliyorsam çok da sorun değil. Aksi halde merkezi işlemciye grafik çizdirmeye devam etmemiz gerekirdi. Bel bağlamaktan ziyade iş zaten oraya gidiyorken biz de bunu kabullenmek zorunda kalacağız. Bu tip işler pasta olma yolunda ilerliyor. Belki pastacı olacaklar. İşler bu yola girdikten sonra bize soran oldu mu? Ya da olacak mı? Önümüze koyacaklar, biz de tamam diyerek kullanacağız.
 13. İşte mesele tam da burada düğümleniyor.
 14. Amd'nin bizzat kendi sunumuna göre 7900XTX'nin performansı, 6950XT'den %55 civarı yüksek. Buda 4090'a çok yaklaştığı ama gerisinde kaldığı şeklinde fikir veriyor. Beklenti de o yönde zaten. Esas sıkıntı; Amd'nin Ray Tracing konusunda hala pek bir şey yapamıyor olması. Yine kendi sunumuna göre 7900XTX, 6950XT'den Ray Tracing açık oyunlarda (bunlardan biri de Cyber Punk) %50-60 kadar hızlı. Yani açık olmayanlarla benzer. Bir değişiklik yok. Bu bir sorun. Çünkü Nvidia az da olsa her nesilde Ray Tracing sebebiyle oluşan performans kaybını azaltıyor. Diğer taraftan Intel, ilk gpu girişiminde Amd'den daha iyi bir ray tracing performansı sundu. Ayrıca oyunlarda ray tracing kullanımı artıyor. Yoğunluğu da artacaktır. Nvidia buna en hazır taraf. Intel, geçen neslin orta sınıfıyla yarışabilecek kapasitedeki kartlarıyla bu konuda ikinciliği almış durumda. Amd ise böyle bir şey yokmuş gibi davranıyor. Yapay zeka tarafında da durum benzer. Nvidia yapay kareler oluşturma işine girişiyor. Amd biz de yapacağız diyor. Ama Amd her zamanki gibi ucuz etin yahnisi olacak fikrini uyandırıyor bende. Çünkü donanımsal destek Nvidia kadar sağlam mı, emin olamıyorum. Normalde Nvidia'nın verimlilik konusunda Amd'yi ezip geçtiğini, işin içine rt core ve tensor core'lar girince değiştiğini hepimiz biliyoruz. Ama Nvidia bunun karşılığını daha net biçimde almaya başladı benim gördüğüm. DLSS3.0, 2018'de sunulan ilk DLSS gibi gelişecek olursa, Amd'nin uğraşması gereken yeni yeni işler çıkacak başına. Şuan çok iyi durumda değil. Yapay karelerde bulanıklık oluşuyor falan ama zamanla sorunlar çözülüp deneyim sorunsuzlaştıkça Nvidia, kartlarının performansını katlamış olacak. DLSS, düşünülenden çok daha fazlası halini alacak. Şuan bile getirisi çok büyük. Yaygınlığı artıyor. Yani gpudan çaldığı zar alanının ve tükettiği enerjinin hakkını veriyor. Gittikçe salt performansı karşılaştırmak anlamsız hale geliyor ve Amd bu durum karşısında yeterli aksiyon alabiliyor mu; ben çok kuşkulu bakıyorum.
 15. Şöyle görselleri de paylaşmış olalım: Görselleri göremeyenler için link: https://videocardz.com/newz/amd-announces-radeon-rx-7900xtx-and-7900xt-with-navi-31-rdna3-gpu