• Announcements

  • Mr.Crunch

   Hosting değişikliği ve YouTube linki içeren postlar   06/09/2019

   Sitenin sunucusu değişti. Değişiklik sonrası preview linki olan postlar'da hata mesajı olmadan kaydedilmemeye başladı. Bilgimiz dahilinde, inceleyeceğim. O zamana kadar bu postları preview olmadan, doğrudan link şeklinde yapıştırabilirsiniz.   Hosting ile ilgili soru, sorun başlığı    

mamad

CHW
 • Content count

  1,179
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

mamad last won the day on August 20 2018

mamad had the most liked content!

About mamad

 • Rank
  Doomed

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

745 profile views
 1. Sürücü konusunda zaten çok büyük bir sorun yok. Gördüğüm kadarıyla pek sorun yaşadığı oyun da yok. 1080 üzerine yalnızca %15-20 kadar bir performans artışı sunuyor. Hadi sürücülerle %25 olsun. Şuanki haliyle 5700xt'nin oc durumunun berbat olduğu, 1080'in ise fena olmayan bir oc potansiyeli olduğunu falan düşünürsek, çok da anlamlı değil gibi. Zaten segment farkı var. 1080 üst seviye olarak çıktı, 5700'ler orta segment kartlar. Ha bfv'ten başka bir şey oynamıyorum derseniz o zaman makul olabilir.
 2. 1080'den 5700xt'ye mi?
 3. Elveda VII. https://videocardz.com/newz/amd-radeon-vii-reaches-end-of-life 5 ayda eol olan ilk kart olabilir. Bir de 7nm'ye daha yeni yeni giriyorken 7nm'nin ilk oyuncu kartına veda ediyoruz. Gerçi konumu gayet saçmaydı, 7nm'nin test sürüşüydü. Ama insan en azından yıl sonunu gösterir.
 4. O değil de Intel'in 7nm'ye geçememiş olması, Amd'ye karşı baya boyun eğdirecek gibi. Vay be, Athlon'lu günler geri döndü resmen. Navi de fena iş çıkarmıyor. Orda da Nvidia'yı adım atmaya zorladı. Adamların yeni kartları bile f/p olarak Navi'nin gerisinde kalıyor. Bir de üst seviyede kart çıkarsa Amd, baya baya tarihinin en güçlü dönemini yaşıyor diyeceğiz. Hem cpuda hem gpuda rekabet edebildiği bir dönem olmamıştı.
 5. O iş zor gibi ya, inşallah olur.
 6. X2 mi? O iş yolları önce yalan olmadı mı? Gerçi bu sefer işe yarar bir gpu var elde. Çift gpuda en azından 2080ti yakalanabilir gibi.
 7. O çıktığında da yalandı zaten. Daha iyi bir kartı 2 yıl önce aynı fiyata sunmuştu Nvidia. 7nm'nin test sürüşüydü o kart.
 8. Amd'nin tüm serilerinde olduğu gibi full gpu olan modeli biraz fazla zorlanmış ve enerji verimliliği düşmüş. Kırpılmış model o konuda daha iyi. Ama bu sefer full gpu ile kırpılmış arasında belirgin bir performans farkı var. Öyle önemsenmeyecek bir şey değil. Ayrıca kartlar, önceki 2060 ve 2070 modellerine göre konumlandırılmış, çok belli. Performans olarak bu iki karta çok yakınlar. Super modellere ise daha uzaklar genelde. Hatta 5700xt'nin zorlanma sebebini, 2070'i burun farkıyla bile zor geçmesine bağlayabiliriz. Hatta o kadar geçtiği bile tartışmalı. 5700 ise rahat şekilde 2060'ı geçiyor. Ama 2060 Super, 5700'ü daha belirgin şekilde geçiyor. Hatta 5700xt'nin ensesine biniyor. Bir diğer dikkat çekici nokta, kartların performansları en iyi 1440p çözünürlükte ortaya çıkmış. Amd de bunu kullanmış. Bu çözünürlükte en iyi seçim demiş. Haklı olduğunu söylemek mümkün. Nvidia tarafındaki artıları hesaba katmazsak. Diğer taraftan gerçekçi de. Bu kartlar 4k'da zorlanır. VII ve 1080ti bile ufaktan 4k'da ne kadar yeterli diye düşünülürken bir alt segmentte 4k'nın pek dillendirilmemiş olması güzel. Ancak burdan anlıyoruz ki; Nvidia 7nm'ye geçince orta sınıf kartlar bile 4k'da belli bir performans gösterecektir. 2070 Super performansı alt segmente inse -ki 5700xt'den sonra bir zorunluluk halini aldı- orta sınıf kartlar bile 4k'da iyi kalitede oyun oynatmalı diyorum. Son olarak kartların oc olmaması garip. Belki yeni sürücülerle ilerleme sağlanır ama şuan pek olmuyor gibi. 480 benzeri bir durum var. Ama bu kartlar kesinlikle 480 gibi berbat bir çıkış yapmamış durumdalar. En azından sorunlu görünmüyorlar, aylarca tanıtımı yapılıp sonunda rakibin gerisinde kalan modeller değiller, güç tüketimlerinde abuk bir durum yok, o yüzden enerji verimliliği noktasında da rakibin eski kartlarıyla da olsa rekabete girebilecek hale gelmişler. 480 bunu bile yapamıyordu. Performansları çok dengesiz de değil. Hatta bazen aşırı yükselebiliyor (bkz: BFV). O yüzden sırıtan pek bir tarafları yok. Sıcaklık ve gürültü konularında biraz patates olmuşlar evet, ama onu zaten özel tasarımlar halledecektir. Rt ve dl tarafı eksik olsa da genel anlamda Amd adına bir yenilik olduğu belli. Özetle güzel kartlar. Güzel fiyata bulunduğunda alınıp geçilir. 290'lardan beri Amd'den gördüğümüz en iyi ürünler dememiz mümkün. Özellikle 14nm'deki kabus dolu günlerin geride kaldığını görmek güzel. Yeni mimari gpgpu'dan alıp oyun tarafına vermiş gibi görünüyor. Bu da bizim için iyi. Gcn zaten kötü bir mimari değildi ama yeterince geliştirilememiş ve değerlendirilememişti. Rdna ise gcn'ten tamamen farklı bir mimari olmamakla birlikte bir çeşit fermi >> kepler geçişi gibi geldi bana. Çok da incelemedim ama sıfırdan tasarlanma durumu olmadığı açık. Zaten öyle olsaydı şimdi sürücü sorunlarıyla boğuşuyor olurdu Amd. Gayet stabil sonuçlar vermiş kartlar. Tabi yine de sürücülerle performans biraz daha artar. O zaman Super modellere daha yakın olur. Ha Nvidia da gaza basar mı onu bilemem.
 9. Güzel kartlar. Beklendiği gibi diyebiliriz. Turing'in saçma fiyatları sebebiyle bu kartların fiyatları da fena görünmüyor. Ama ray-tracing isteyen Nvidia'ya gidecek yine. O yüzden de f/p olarak pek yeni bir şey yok gibi.
 10. Para kazanmaları bizi ilgilendirmez evet ama mesele amd'nin para kazanamaması sonrasında küçülen ekibi ve ar-ge gücüyle alakalı. Maliyetine sata sata nvidia'nın yarısı kadar bir şirket oldu. Şimdi 7nm kartlar çıkmadan fiyatları düşürmüş, bizim için güzel, ama firma adına hiç hayırlı değil. E bir sonraki seride bizim için de hayırlı olmayacak demektir. Çünkü fiyatları nvidia kafasına göre değil, (olmayan) rekabete göre belirliyor. Yani 400 dolara orta seviye mevzusu, amd'nin para kazanmıyor olmasıyla baya ilgili. Ha burda kısıtlı üretim de söz konusu. O apayrı bir durum. O kısıtlı üretimde maliyet nedir bilmiyorum ama 7nm 6 ay önce çok düşük bir kapasiteye sahipti. Şuanda da istenen düzeyde olduğunu sanmıyorum. Çünkü nvidia hala 7nm'yi anmıyor. Belki 5700xt'nin maliyeti 400 dolar değil, ama bundan pek düşük olmadığı da belli. Zararına satış konusunda ise bir şey diyemem, amd'nin yıllarca zararına sattığını biliyoruz, elde veriler var. Ray tracing veya deep learning şuan umursanacak halde değil, ama önemli teknolojiler. Benim için burada konuşulacak taraf ise bunlar için donanımsal destek sunuluyor olması ve gpuda bunların da yer kaplaması. Nvidia'nın gpu maliyetinde ve doğal olarak fiyatlandırmasında bunlar da etkili. Turing'in saçma bir durumda olmasının sebebi de büyük oranda bunlar. Peki Amd'de bunlar da yokken fiyatlar neden yüksek?
 11. Abi kasıtlı yapsa nolacak? Amd bu kartlardan pek de para kazanamayacak. 7nm ile üretiyorsun, maliyetin yüksek, rakip 12nm ile (o da zaten geliştirilmiş 16nm) üretim yapıyor, kapasite yüksek, verimlilik yüksek, fiyatlandırmada daha rahat. Fiyatı düşmediği sürece yüksek kâr yapıyor. Bir de bunun 7nm'de üretimi var. O zaman nolacak? Enerji verimliliği ve alan verimliliğinde 16nm'ye göre net 2 kat, 12nm'ye göre 1,7 kat verimlilik farkı görebiliriz. O zaman da yine her şeyi başa sar. Esas problem Amd'nin 7nm gpularıyla, Nvidia'ın 12nm gpuları karşısına anca çıkabiliyor olması. Buna bir de ray tracing ve deep learning için gpuda ek birim olmamasını ekleyin. Nvidia'nın açtığı devasa fark daha iyi anlaşılır.
 12. https://videocardz.com/newz/amd-to-lower-the-price-of-radeon-rx-5700-series-ahead-of-launch Doğru olması muhtemel. Ama yine de çarşı da görülecek kartlar ilk duyurulan fiyatlarla karşımıza çıkabilir. Ayrıca performansa dair de ufak bir sızma olmuş. https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-5700-xt-and-rx-5700-review-leaks-out Burdaki sonuçlar fena değil. Bakalım gerçekte nasıl olacak. 2 gün sonra göreceğiz.
 13. Kartlar çıktı, hiç konuşulmamış. Gerçi konuşacak pek bir şey yok ama yine de ufak bir gelişme var diye bakılabilir. Özellikle 2060 super'e bakılabilir. 8 gb'a çıkmış bellek. Ama 2070 super de güzel f/p sunuyor, eski haline göre.
 14. Güzel ama 7nm için çok az. Bir de fiyat yüksek.
 15. Tipi de ortaya çıkmış. Farklı bir şey yok. Ama gaming mode biraz garip olmuş. Nvidia'da da aslında bu şekilde bir çalışma durumu var ama pek adı anılmıyor.