Deathknight

Death
 • Content count

  2,827
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  39

Deathknight last won the day on February 25

Deathknight had the most liked content!

About Deathknight

 • Rank
  Source of Death
 • Birthday 11/29/1983

Contact Methods

 • Website URL
  http://www.webgrafikdizayn.com

Profile Information

 • Cinsiyet
  Erkek
 • Yaşadığı yer
  İzmir

Recent Profile Visitors

1,695 profile views
 1. Bu işi blizzard yapmıyor aslında henüz tanıtım yapılmadan evvelde dışardan bu işin geliştirmesini yapan bir grupken blizzard resmi görüşmeye çağrıyor ve olayı blizzard bünyesinde çalışacakları şekilde adamlara iş veriyorlar. Blizzard ana diablo ekibi Diablo 4 çalışmalarına devam edecek ama adamların stratejisi güzel bence. D4' ü bu seneye yetiştiremeyecekler ve dolayısıyla 2021' i doldurmak için D2 resurrect ve diablo immortalla yine piyasayı domine etme çabası devam edecek. bu arada d4 cyberpunk faciası olmaktansa 1 sene geç çıksın rağzıyım.
 2. İlanlarda ekran kartı bakınırken bende gördüm. Adam internet kafesi pandemide iş yapamıyor. Kartları birleştirip mining olayına dönüştürmüş satışa koymuş
 3. Piyasaya stok düşen kartlarıda fabrikadan kaçak çıkartıyor heralde çalışanlar kârla satış için Vay arkadaş ne günlere kaldık...
 4. Aynen bot kullananlar var. 1e alıp 2' ye satmakta ne diyeyim artık. DH' da bazı satıcılar var onlar insaflı adam diyor ki kartın bedeli şu 50€ komisyon farkı alırım, bu gibi satıcılar en azından dürüst, diğerlerinin yaptığı işgüzarlık hoş olmuyor.
 5. @Psikobat Hocam resim üstte işte 2. bir cpu eps kablosu ürünün içinden geliyor ama bizim tercihimize bırakmış olayı. Normalde 3. bir 8pin çıkış olsa elbet dediğin gibi onuda oraya takar kullanılır ama öyle bir çıkış vermediği için. O kabloyu 2. çıkıştan ya cpu ya da gpu olarak alabilirsin denmiş kısaca. Bunun haricinde 4 ekran kartı beslersin beslemesine ama her birinin 8pin tek slotlu giriş olduğunu varsayarsan öyle benim kartlarda çift çıkış var. Bunlara yüksüz Y kablo ile ayırarak vermek evet bir opsiyon 130w çektiğim için bu durumda kendi üstünde gelen 2 adet 2 ye ayrılan 8pin kabloyuda bi tanesini kendi içinde 2 ye ayırarak sağlamak mümkün olur. Ancak burda matematik hesabının üstünde de psunun çıkışlarından ne alındığını bilmek lazım. Misal bu psunun üzerindeki çıkışlar benim bilgim dahilinde 12v tek çıkış üstünden 62A veriyor. Bitanesi kendi dahili içinden gelen 12v 4+4pin olan cpu zaten 144w kısmı bunun için geriye 2 adet 8pin((6+2 150watt x4 yani her bir dağılan 8pindende 75w verme olmalı) 300w ve 4 adet 6pin çıkış 75wdan 300w totalde 744w 12v olabiliyor diye biliyorum. Burda hesap ettiğim PCI-E/EPS çıkışı için 8pinlerin kendinden tek başına 300watta kadar besleyebileceğine inanmıyorum ben. Evet şu an için psudan gelirken çalıştırsın mantığında 2. güç girişinide doldurmak için çoğalan kablosunu takıyorum ama zaten çektirdiğim güç 130w bu durumda bir risk taşımıyor. 3. kart bağlayacaksam bu yüzden her 2 ana gelen uçtan Y alarak besleterek ancak belki olabilir. Bu durumda bir miktar riser porttanda güç çektirmek gibi bir dengeleme olabilir. Bu işi iyi bilen elektrikçi yorumlasa daha iyi olur 4 + 4 Pinli CPU Bağlantısı: 2 6 + 2 Pimli PCIe Bağlantısı: 4 Şu yazan iki kısım hepsini birlikte kullanılamıyor. Yani ya 2 adet 4+4 / 2x 8pin oda Y olarak ya da 1 adet 4+4 / 4x8pin pcie kullanmak mümkün olabiliyor. EPS için gelen kabloyu takacak yer kalmıyor Valla bende gündüz gece demeden karaborsada sağa sola soruşturarak kart buluyorum ancak. Milletten stok bulmak mümkün değil. Bu iş iyice karaborsa olmuş durumda. Madenciliğin parlayan değişik konuları var, misal nvidia sınıfında GTX1000/3000 serisi arasında GTX2060 super hariç arada süper bir boşluk var ETH olarak bakınca bu durumda Aion denen bir para birimide parlamaya başlamış durumda. Misal RTX 2080ti kartın var diyelim normalde RTX3060 ti gibi bir kart karşısında ETH kazım hızı daha rezalet bir durumdayken Aion çalışırsan ethden daha fazla kazandıracak şekilde kapasite var gibi durumlar var.
 6. @Psikobat Hocam ben senin dediğini anladımda durum şöyleki bendeki psuya bakınca daha iyi anlayacaksın. Çıkış portları az sayıda. Şimdi psuda kendinden EPS çıkış var. Birde 2 çıkış EPS ya da PCI-E olarak kullanılabilir çıkış vermişler. Kutusu içindende 2 adet PCI-E 8pin çıkıyor ve bunlarda kendi içinde 2 ye bölünüp 4 adet 8 pin oluyor. Birde kutuda çift işlemcili sistemlerde kullanmak için 8pin den 4+4 cpu için kablo koymuşlar. Haliyle ben o kabloyu zaten kullanamıyorum. Benim anca 6pinden 8pine dönüştüren kablolardan falan alıp kullanmam mümkün olabilir ki oda ne kadar yük taşıyabilir onu bilmek lazım ama dediğim mantıkta 8pin pci-e den besleyip diğer soketide 6pinden 8pine dönüştürmekte çok mantıksız olmaz gibi.
 7. @Psikobat Evet ekran kartı bulmak biraz sıkıntılı ama bulunuyor yine araştıra araştıra. Büyük psu almak evet mantıklı tabikide ama baştan böyle uğraşacağımı pek düşünmüyordum, yani kart çoğaltma anlamında. İşin içine girince kendine çekiyor. Ben yinede çok boylu çapta abartmayacağım gibi ama 4-5-6 kart civarı deneyeceğim sanırım. Elimde şu an 4 riser var, 4 te kart olacak. Psu konusunu aslında bendeki eski psuyu yükseltmek için diye düşünmüştüm. Şimdi iş rig boyutuna ulaşmaya başlayınca benim sistemi uzay montaj yaptım. Akabinde baktım bu işkembe gibi ortalara saçılıyor şimdi 2. bir rig makine toplamak için temel bileşenleride tedarik ediyorum, kendi kullandığım pcden bağımsız hale getireceğim. Kablo konusunda aldığım bu psu yarı modüler, cpu için doğrudan kendi içinden çıkıyor. 2. bir eps kablo koymuşlar içine ama onu pci-e den faydalanmak için koyulmuş. PSU' nun kötü diyebileceğim tek yanı zaten bu oldu. Üzerine 2 adet pci-e çıkış 4 adet 6pin sata vs çıkış verilmiş. Fazladan bi pci-e daha verebiliyor olsa eps kablosunu dönüştürerek bende düşünmedim değil. Şu haliyle muhtemelen 1x pcieden çoğalan 2 ucunda bitanesine Y splitter takıp 3. bir kartı beslemek olur gibi. Tabi buda ekran kartlarının üzerindeki güç girişi ihtiyaçlarıylada bağlantılı biraz, her kartta çift 8pin gibi bir durumla yola çıkarsak 2. çıkışıda Y ile çoğaltmak gerekli. Psu için büyük bir psu alayımı düşünmedim değil sonradan da, elimde başka pc donanımları falanda var. 2. elden bazı güzel takaslar denk geldi. Aksilik çıkmazsa bugün ya da perş bir arkadaşla bazı parçaları takaslıycaz. Hal böyle olunca içinde FSP Hydro 600w bi psuda elime geçecek. Şimdilik psu için masraf yapmama gerek kalmayacak gibi. Onuda add2psu denen aparatlarla sisteme besleme yapıp 2 kartı falan direk onun üstünden güç aldırmayı düşünüyorum. Biraz şekillenmeye başlasın bakalım ne çıkacak
 8. Evet hocam mining için gerçi sisteme 2. bir psu daha dahil olcak yarın. Yinede 3+2 gpu için onu yapabilirim, aynen alttan riserda destek veriyor.
 9. PSU' yu 1 haftadır kullanıyorum. Gayet verimli bir şekilde çalışıyor. Şimdi can alıcı bir soru: aslında yapacağım yöntemle bu durum çok mantıksız durmuyor yinede fikir sahibi olmak istiyorum. Şöyleki psu üzerinde 4 adet(2 soketten 2x2 çoğalıyor) 6+2pin pci-e soket mevcut. Sistemde kullandığım 2 ekran kartı tüm bağlantıları haliyle çalıyor. Ben bu sisteme 3. bir kart daha dahil edeceğim. Kartlar 130w+130w tüketmekte 3. bir kart daha aynı seviyede tüketim yapacak. Bildiğim kadarıyla 8pin üzerinden 150w enerji verilebiliyor. Bu durumda aslında benim tükettiğim kadarını 2. kablo kullanmıyor bile. Sisteme dahil etmek istediğim 3. kartı 2 adet ayrı molex konnektörden beslemek mümkün belki ama onlarda da splitter çeviriciyle falan kablolara fazla yük binecek. Bu durumda 1. ya da 2. kartın üzerindeki 1x 8pini 3. karta paylaşıp 1x molexden çevirmek ve 2. kartın 1x molexle soket ihtiyacını karşılamak mantıklı olur mu sizce ?
 10. Seçimimi sharkoondan yana yaparak devam ettim. Ürünün farklı yerlerde daha üst bir fiyata satıldığını baz alarak ve yine hbde hesabıma 250lira üzeri 30lira kupon tanımlamış ondanda faydalanarak oldukça fırsatlı denk geldi diye düşünüp kaptım artık. Sitesindeki 12v dan 744w verebildiği yazılmış o kadar lazım olmasada gerçeğe yakın değerlerse gayet güzel, gelsin bakalım.
 11. https://safetygaming.com/corsair-power/ Şöyle bir sayfada var kıyaslamaları. TX serisi için profesyonel giriş seviyesi diye belirtmişler, RM içinde orta seviye sessiz serisi şeklinde geçiyor. Corsair başlı başına tabi para anlamında geliyor. RM serisine bakacak olursak tabi üstte verdiğim TX serisine göre 100lira daha verilip RM serisi alınabilir haliyle. Bu arada o çıtalara çıktıktan sonra coolermaster gibi 750w 80+ gold olan psularda var. Benim kullanım ihtiyacım tahminen gerçek anlamda 550w bilemedin max 600w gibi olacak ama piyasaya bakıyorum 650w gold psular bile yukarda verdiğim örnektekinden pahalı. Bu Sharkoonu kullanmadım hiç bilmiyorum ama sonuçta fiyatına göre birde bahsettiğim limitlerden oldukça üstte olması albenisi olacak seviyelerde. Psu dediğin şey evladiyelik düşünmek tabi mantıklı ama kullanmayacağım güç seviyesindeyken daha üst masraf açmakta cebi yakar politikası devreye giriyor
 12. Konu basit aslında ufak çaplı bir upgrade yapmayı düşünüyorum. Hali hazırda senelerdir çalıştıdığım ve çalışmaya devam eden 500w bir psum var. Daha güçlü bir gpu almayı düşündüğümden yetmeyecek, biraz da ileri dönük bir şey olsun diyorum güç olarak. Şu 2 ürün arasında düşünüyorum, gold sertifika olmaları hoşuma gitti. https://www.hepsiburada.com/sharkoon-gold-zero-750w-80-gold-atx-power-supply-p-HBV000011FPHV?magaza=Hepsiburada https://www.hepsiburada.com/corsair-tx750m-750w-80plus-gold-moduler-guc-kaynagi-cp-9020131-eu-p-HBV00000A0XER?magaza=Ebrar Bilgisayar 750w gold için alternatif başka öneriniz olur mu ? Yukardaki 2 ürün arasında 300lira gibi bir fark var, o kadar farkı markadan ötürü corsaire vermeye gerek var mı yoksa sharkoonda alıp yola devam edilir mi ?
 13. Piyasada ekran kartı yok, şaka gibi Ethereum madenciliği yine boy gösterince silip süpürdüler piyasayı... Youtubede gördüm adamlar 400 ekran kartı falan çiftlik kurmuşlar bildiğin
 14. Dünden beri çeşitli araştırmalar yaptım tabi ama durum sadece beyaz dumandan ibaret olmayışı. Egzozdan abartılı şekilde yağ gelmeside enteresan, belkide ben dönerken yolda da yağı boşaltıyordu gibi birşey mi oldu bilmiyorum. Babamın güvenilir bir ustası ve benim daha önce götürdüğüm ustada benzer birşey söylüyor şu an için. Motora 1lt kadar yağ ilave edip marş yapınca kısa süre içinde bir anormallik varmı yok mu çalışmasında önce ona bakın hissiyat olarak diyor. Akabinde egzozdan sürekli beyaz duman gelmeye devam edecek mi diye. Biraz tadı mı kaçıracak gibi ama yapacak birşey yok en kötü çekiciyle çektireceğiz artık. Kaputu açtığımda etrafta bir sıçratma falan görmedim ama sanki motorun sol tarafından da ince yağ sızıntısı gibi birşeyler var, tabi onların daha evvelde var mıydı yokmuydu emin değilim. Muhtemelen bende %70 turbodan kaynaklı olabileceğini ön görüyorum, turbo 1 sene önce otobanda basarken ıslık sesi gibi bir ses vermişti. Daha sonra tekrar hiç bir zaman yapmadı mekanik ya da sürüşü engelleyen birşeyde çıkmamıştı. Son zamanlar 1100devir civarındayken değişik bir ses çıkıyordu sadece onuda sonradan keşfettim. yani daha öncede duyduğum bir sesti ama devir hemen yükseldiğinde o anı duymadığım için anlamamıştım. Zaman içinde tam devir düşerken ve yine 1000 devirden hafif devirlenmeye başlarken 1100devirdeyken sanki metali sürtüyolar gibi tuhaf bir sesin denk geldiğini duymaya başlamıştım. Bu bahsettiğim sorun oluşmadan evvelde sokağa dönmeden önce tam gaz yapmıştım, muhtemelen orda ani basınçla birşeyleri mi patlattı hortum mu gitti naptı bilmiyorum artık Arabanın bakımlarıda bir süre geçti aslında pandemi var diye götürememiştim, hoş sağa solada pek gidip gelmiyoruz epeydir. Yağı almıştım değişim için 1 ltlik olandan koyup bir bakacağız artık yarın.
 15. Dün başıma kötü bir olay denk geldi. Daha önce yaşayan olmuştur belki. Şimdilik tam bir tespit yok ama muhtemelen turbo ayvayı yemiş olabilir. Malum pandemi arabayı sadece işe git gel ve sağa sola acil durumlar için kullanıyorum. Dün normal ev civarına döndüm, anne markeetten birşeyler istedi. Onlarıda halledip dönüş yaparken tam evin kapısının önüne geldiğimde park edecektim ki arabanın arkasından yangın gibi müthiş derecede bembeyaz bir duman bulutu etrafı sardı. O sırada tam park yerimize yakın yer olduğundan geri geri yanaşıverdim. Yoldan geçen biriside yangın falan var sandı heraldeki durmuş yanıma geldi noldu birşey mi var gibisinden. Arabanın arka tarafına geçtim baktım egzozdan geliyordu duman ve park ettiğim yerde 1-2lt civarı bi yağ atması gibi birşey vardı. Sabah motora baktık dibinde az bi yağ kalmış, ustayı aradık falan tabi adamlar görmeden sadece fikir yürütüyor şimdilik. Benzer durum başına gelmiş olan oldu mu hiç ?