CPU Overclock
1 1

Bu konuda 37 mesaj var

@@wazzap  Hmm öyleyse gpu ayarlarına bakayım bu msi afterburner birşeyleri mi değiştirdi diye. Zira dün msi afterburner 'ı kurana kadar sanki fps  daha stabildi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu benim kullandığım ayarlar. IntelBurnTest v2.54 ile Stress Level: Very High'da 12 tane çalıştırdım, testi doğru bir şekilde tamamladı.

jo1NCx.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Wazzap maşallah diyelim . Ben 4.2ghz den üstüne çıkmaya tırsıyorum biraz , işlemciyi elime almiim şu ara bir de ona bütçe ayıramam :)

Ama görüyorum bus hızını 200 den 205mhz yapmışsın x22 çarpanı ile de 110mhz artış da oradan cukka olmuş ;)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

75C'yi geçmedi. Gerçi benim eşşek gibi bir soğutucum olunca.  :mrgreen:

trueblack120.jpg

İşlemcileri artık kolay kolay ele alamazsınız hocam, sistem kendini kapatıyor. Gerçi bu FX serisinin maksimum sıcaklık değeri Intel'e göre düşük.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya açıkçası 4.5 Ghz 'e çıksam bana katkısı ne olur , bu riski uğraşı göze almaya değer mi ? BF1 de bile cpu değil gpu darboğazdayken durum bence gayet şıvanştayngen. 8350 ile aynı çalışıyor işlemcim , Ryzen 'e upgrade 'e kadar mesut olalım :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mayıs 2012' de phenom x4 965 almıştım, o zamandan beri hiç dokunmamıştım, üzerinde sunbeam core contact freezer var, artık sıcaklık kolayca 70clere çıkıp o civarda gezinmeye başlayınca hem termal macunu yenilemek hem de fan ve heatsink in tozlarını temizlemek için söktüm, termal macun adına birşey kalmamış tabi :lol:  fanı temizledim, işlemci ve soğutucu tabanını kolonyayla silip, macunu sürüp yerine taktım, sıcaklık 52c yi geçmedi. Şimdi voltaj falan arttırmadan biraz da işlemci hızını arttırayım diyorum ama eğer bunu yaparsam, şuanda işlemci boştayken 800mhzye kadar düşürebiliyor hızını, bu boştayken hız düşme olayı iptal mi olmuş olacak? yoksa yine boştayken düşecek mi hızı? Eğer overclocktan sonra hiç düşmeyecekse, ellemeyeyim diyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@sgi  , oc yaptığında otomatik ayarlanan işlemci hızını sen elinle ayarladığından artık iniş çıkış olmayıp sabit kalacak :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm, o zaman hiç ellemeyeyim böyle kalsın, 125W tdpli işlemci, basit birşey yaparken de boş yere sıcaklık ve gürültü yapmasın, artık çıktığında zen apulu birşey toplarım, aslında performans olarak bir sıkıntım yok sayılır ama anakart artık iyice yaşını belli etmeye başladı.

Teşekkür ederim hocam cevap için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@sgi @@TatanQa Yanlış bilgi vermeyelim hocam. AMD'de de boştayken hız düşürme muhabbeti var. Tam olarak bilmiyorum adını ama BIOS'da açıklama kısmında görülebilir. C6 gibi bir şeydi galiba.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kısa birkaç deneme yaptım. Herşey autodayken frekans çarpan 17, frekans 3400mhz.

Çarpanı 18 yaptım, 3600mhz oldu haliyle, cpu-z ve 7-zip in benchmarkını çalıştırdım, bir sıkıntı olmadı.

Çarpanı 19 yaptım, 3800mhz oldu, yine cpu-z ve 7-zip in benchmarklarını çalıştırdım, bir sıkıntı olmadı.

Çarpanı 20 yaptım, 4000mhz oldu, cpu-z ve 7-zip benchlerini çalıştırdım, cpu-z sorun çıkarmadı ama 7-zip in bench i çalışırken mavi ekran verdi.

Tekrar 3800mhzye döndüm. Tabi bunları voltaj falan arttırmadan yaptım, amacım da zaten voltaj ve dolayısıyla güç tüketimini arttırmadan çıkabileceği yere çıkmaktı. Belki 19.5 çarpanla yani 3900mhzde de sorunsuz çalışırdı ama denemedim, zaten görebileceğim bir fark olacağını sanmıyorum. Sıcaklık en yüksek 66c yi gördü. Bu arada boştayken frekans düşürme özelliği hala çalışıyor, zaten cpu-z çarpanı x19 (4-19) şeklinde gösteriyor, yani duruma göre 4-19 arasında ayarlabiliyor demek oluyor heralde bu. Yaptığım benchlerdeki sonuçları da yazayım :mrgreen:

Default (3400mhz)

Cpu-z

Single Thread

682

Multi Thread

2494

7-zip

3285mips

11140mips

3600mhz

Cpu-z

Single Thread

727

Multi Thread

2648

7-zip

3446mips

11849mips

3800mhz

Cpu-z

Single Thread

764

Multi Thread

2816

7-zip

3607mips

12458mips

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pardon ben işlemcinin voltajını da c6 state ti de sabitlediğimden yanlış yönlendirme oldu.. :(

Vallahi güzel olmuş böyle , masaüstündeyken de hız ineceğinden tasarruf da devam ..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok