TiesTorN

~Black Angel~
 • Content count

  3,699
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  81

TiesTorN last won the day on November 17 2020

TiesTorN had the most liked content!

1 Follower

About TiesTorN

 • Rank
  King of the Road
 • Birthday 01/28/1986

Recent Profile Visitors

2,815 profile views
 1. yıllar öncesinde bile söylemiştim bu denli büyük çaplı bi oyun çıktığı gibi oynanmaz, peçlerle biraz oturması gerekir diye. çıktıktan sonra da cdpr başıboş bırakmaz illa ki düzeltir EA değil bu adamlar sonuçta demiştim. kahin gibi adamım be
 2. gidip gereksiz paralar vermenize de gerek yok. n11 gibi sitelerde yüzlerce satış yapmış, puanı %99-100 olan satıcılar var. onlardan alın geçin.
 3. tamam kardeş en iyi siz biliyosunuz. muhtemelen hayatında araba bakım tecrübesi yağını suyunu kontrol etmekten öteye gidememiş, tek sayfa servis dökümanı açıp okumamış adamlarla neyi tartışıyosam...
 4. onu anladık zaten, ancak ben ve diğer arkadaşlar da diyor ki; abartıya falan kaçmıyor, önleyici bakıma giriyor. kapiş? mesela, motor kayışının döndüğü kasnak rulmanlarının ömrü 100k ise, senin bunu 100k da değiştirmen lazım. sen gerek yok, çalışıyor işte deyip es geçersen, belki 10-20k daha gider ama en olmadık yerde dağılıp senin yolun ortasında bırakır. alternatör mevzusunda ise ben aynı kekoluğu yaptım, sonucunda da yine kaybeden ben oldum. 240k da motor yapılırken alternatör açıldığında diyot tablası daha gider ya bişey olmaz diye sallamadım geri taktım, 25k sonra patladı. ee ne oldu? daha büyük eziyet oldu.
 5. +1 olay tam da bu sadece a noktasından b noktasına ulaşmaksa amacım; altımda bi tofaş kartal, bir de yamaha nmax scooter var zaten.
 6. yav he he tamam... alın böyle eski yüksek motorlu üst segment bir araba da görelim ne yapıyorsunuz bakalım nasıl yürütüyorsunuz (ya da yürütemiyorsunuz)
 7. boş muhabbetler dönmüş yine ben bu titizlikte olduğum için şu an kendi kurduğum işte TR'nin en iyi arabalarını yapıyorum, siz o kafayla araç bozulduğunda yolda kalmaya devam edin. fabrika alternatör için 200k ömür vermiş, bu tarihten sonra komponentleri yenileyin diyor. biz de ona göre toleranslı söylediğini düşünerek 250k civarı önlemimizi alıyoruz. buna kafayı kırmışlık değil "preventative maintanence" deniyor, tr'de pek bilinmese de. sıfır parçada meydana gelebilecek arızayı denklemin içine sokamazsın, orjinal aldığın sürece öyle bir ihtimal %1 bile değil.
 8. var, nedenini açıklıyım; zamanında değiştirilmeyen diyot tablası görevini göremez hale gelir ve aracın elektrik sistemine küçük miktarlarda AC elektrik sızdırmaya başlar, sonrasında bu olay daha da kötüleşip, benim durumuma gelir. (tüm elektroniklerin saçma arızalar verip kapanması) regülatör vaktinde değiştirilmediğinde voltajı sağlıklı verememeye, dalgalanma yapmaya başlar. bu en iyi senaryo. kötü senaryoda voltaj değerini ayarlayamayıp 16-17v gibi değerler verip, elektronik modülleri yakması. rulmanı vaktinde değiştirmezsen kilitlenip kalabilir, akabinde kayışı kopartıp tahribata sebep olur. ya da komple dağılıp bobini boşa çıkarır ve alternatör çöp olur. bobinin altındaki gömleği değiştirmezsen kırılır ve bobin yine boşa düşer, iç çemberindeki duvarlara sürtüp alternatörü çöp eder. önleyici bakım iyidir ve gereklidir. türk milleti niyeyse parçaları son nefesine kadar kullanmak ister ama mantıklı bir hareket değil.
 9. bu arada, bu araçların alternatörleri hayvan gibi biraz da ondan bahsedeyim; 150 amper gücünde, su soğutmalı, fırçasız (brushless) hayvan gibi bir alternatör. üzerinde 250k km'de bir değiştirilmesi gereken 4 parça var; diyot tablası, konjektör (voltaj regulatörü), bilyası ve bobini sabitleyen plastik gömlek. konjektörü, bilyayı ve gömleği 20k km önce değişmiştim, diyot tablasını hangi akla hizmetse ellememiştim daha idare eder diye. değişsene işte hazır açılmışken salak... kafa duruyor bazen. bu 4 parça değiştirilerek sonsuza kadar kullanılabilir, brushless olduğu için ölümsüz. bunu bilen sayısı çok nadir olduğu için genelde sıfır alternatör alıyor millet onların da fiyatı 10k+ tl. bahsettiğim yöntemle yenilemek 3k tl tutuyor sadece.
 10. bu araca harcanın parayı geç, buna harcadığının yanında yine alabilirdik zamanında 10-15 tane btc. keşkelere girersek çıkamayız zaten yazın olduğu gibi 70-80c civarında çalışsaydı çok iyiydi, kışın 60c ye düşeceğini tahmin edemezdim sonuçta. soğuk çalışması iyi ama bir noktaya kadar. şu an 91-92 gibi çalışıyor, normal. edit: eski mesajıma baktım da, kışın 60c'ye düşebilir diye tahmin etmişim zaten. o şekilde olursa kullanılmayacağını da söylemişim.
 11. araç saçma sapan elektriksel hatalar vermeye başladı, tüm arıza ışıkları falan yandı. ne oluyor derken aklıma tavan ışığını yakıp izlemek geldi. pırpır yapıyordu. tamam dedim teşhisi koydum alternatör ölmüş. zaten alternatörün diyot tablası km'den ötürü gitti gidecek diyordum, sonunda bozuldu... bu meretin zaten bozulacağını bildiğim için çok önceden yenisini alıp çekmeceye atmıştım. orjinalini TR'de bulmak mümkün değil o yüzden yurtdışından getirtmiştim. alternatörü arabadan söküp, dağıtıp, diyot tablasını değiştirip geri taktım. alternatörü çıkarabilmek için motorun soğutma sistemini de dağıtmak gerekiyor (alternatör aracın radyatör sistemine bağlı, su soğutmalı) hazır onu dağıtmışken termostatı da orjinal 88'likle değiştirdim. artık yeterince ısınıyor. 1 taşta 2 kuş. anlatırken çok basit bir işlemmiş gibi görünüyor tabi ama işin aslı öyle değil alternatörün içini dağıtırken cıvataları sıkıştığı için parçalayarak açtık, sonra gittik sanayilerde benzer cıvatadan arayıp bulduk falan derken 1 hafta sürdü.
 12. teşekkürler tabi ki gelebilirsin ama ilk mesajda da dediğim gibi fiyatlarımız biraz tuzlu, onu baştan belirtmeliyim. butik çalışıp, işçiliğe çok önem verdiğimiz için bu şekilde. diğerleri 1 saatte yapıyorsa biz 5 saatte muntazam şekilde yaparız. çalıştığımız yerler de bizi böyle kabul etti kablolar ok ama farlar için bir şey diyemeyeceğim, adam etmekten kastın nedir mesela?
 13. ya anakart, ya da ram gibi duruyor.