TTnet Fiber - Tilgin Modem wireless hız düşüklüğü
1 1

Bu konuda 7 mesaj var

Başka şehirdeki ofisimize zamanında TTnet Fiber 100 mbps bağlatılmış. Modem olarak da TTnet yazılı Tilgin HG1311 modem var. Modem TTnet'in mi yoksa bizim mi bilmiyoruz. Ofisin eski elemanlarını gönderdik, muhtemelen onlarda bilmiyordur. 

Sorun şu, bu modemde Kablo ile bağlandığımda 80'li hızları gördük, wireless üzerinden pclerde 16-17 mbps hız alıyoruz. Önceden ev şimdi de home ofis kullandığımızdan ablo sistemi döşenmedi, bu saatten sonra da döşetmeyiz. Ayrıca bina ev olarak kullanıldığından buna girmek de istemiyoruz.  Modem arayüzünde kanal değiştirdim vs bi faydası olmadı. Bu modemde wirelessda maksimum 50 mbps hız olduğu yazmasına rağmen alamadık. 

TTnet fiber hatlarda modemi kendisi mi veriyor yoksa müşteriye satıyor mu? Duruma göre TTNetten modemi değiştirmesini talep ederiz diye düşündük. Yok eğer modem bizimse, ya yenisini alıcaz hızları artırırız, yada hızı düşürüp TTnet'e daha az fatura ödeyeceğiz. Yenisini alırsak ne önerirsiniz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ofisin etrafı yoğunsa modemde de olmayabilir sıkıntı. Atıyorum herkes 11. kanalı kullanıyorsa çevrede hız inanılmaz düşüyor. Android telefonlarda bir yazılım var etrafta hangi kanalların yoğun kullanıldığını, hangi kanalın boş olduğunu göstermek için. Bu ihtimali de değerlendirebilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ofisin etrafı yoğunsa modemde de olmayabilir sıkıntı. Atıyorum herkes 11. kanalı kullanıyorsa çevrede hız inanılmaz düşüyor. Android telefonlarda bir yazılım var etrafta hangi kanalların yoğun kullanıldığını, hangi kanalın boş olduğunu göstermek için. Bu ihtimali de değerlendirebilirsiniz.

Aslında daha önce böyle bir programı evdeki pc için indirmiştim, şuan kullandığım pc'ye kuramayacağım admin olaylarından dolayı. Etraftaki ağlara baktığımda 5-6'dan fazla ağ görünmüyor. Onlarında bir yoğunluğu olacağını sanmıyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

WiFi için masraf yapıp düzgün bir access pointe emanet edin bence. Tilgin modemin wifisi rezalet. bende de var oradan biliyorum. Kullanmıyorum bile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı modem bende de var. Öncelikle modem sizin de olsa ttnet'in de olsa birşey farketmeyecek, çünkü ttnet'te başka fiber modem yok benim bildiğim. En fazla başka bir tılgınla değiştirirler. Bir de yeni modem alırsanız Tılgın'dan kurtulamıyorsunuz çünkü bağlantı size verilen Tılgın modem dışında birşeyi kabul etmiyor. En fazla benim yaptığım gibi Tılgın modemi bridge moda aldırıp, kendi router'ınızı kullanabiliyorsunuz. 

Ben yeni evde interneti zoraki olarak TTnet'ten bağlatmıştım. Bu sürecin başından beri Asus rt-AC-87U ile birlikte kullanıyorum. O yüzden Tılgın'ın wireless hızını tecrübe etmedim. Bridge mode + router şeklinde evdeki tüm cihazların hiçbirinde ne kablolu ne kablosuz bir sıkıntı yaşamıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ZvAnA kullandığın aletin fiyatı bizi şu aşamada aşar. Şuan bu ofisi ne kadar da açık tutacağımızı bilmiyoruz, en fazla 1 yıl açık kalacaktır. O yüzden yüksek maliyete girmeyi düşünmüyorum. 

Access pointlere şunlar işimi görebilir mi mesela?

http://www.hepsiburada.com/tp-link-tl-wa855re-300mbps-2-harici-antenli-kompakt-access-point-ve-menzil-genisletici-p-BD804834

http://www.hepsiburada.com/tp-link-tl-wr841n-300-mbps-n-kablosz-4-portlu-virtual-server-wps-qos-router-p-BD190067

Birinci gönderdiğimi evde de access point olarak kullanıyordum, şuan boşta onu bile getirip, modemden kablo ile bağlantısını yapabilirim. Yada yenisini alırız. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlış anlaşılma olmuş, ben zaten benim cihazı önermek için yazmadım hocam. Demek istediğim router + tılgın (bridge mode) kullanım şekli en iyisi. Araştırılıp kablosuz performansı iyi olduğu bilenen uygun fiyatlı bir router; tplink olabilir, asus olabilir vs alınıp tılgın'ı bridge modda kullanmak başka açılardan da ileride rahatlık sağlayabilir. 

Problem sadece wireless hızı ise verenin olduğu gibi bağlantıyı alan cihazların yetenekleri de önemli. Bilgisayarların wireless adaptörleri 802.11g falansa zaten siz access point, router vs ne alırsanız alın hız falan alamazsınız zaten. Wireless açısından için hız sizin için önemli ise en azından 802.11n, hatta 802.11ac destekli ürünleri kullanmak lazım bence. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok