cherqes

CHW
 • Content count

  534
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

cherqes last won the day on January 21 2018

cherqes had the most liked content!

About cherqes

 • Rank
  Cursed Soul
 • Birthday 10/31/1982

Profile Information

 • Cinsiyet
  Bilinmiyor
 • Yaşadığı yer
  Ankara

Recent Profile Visitors

448 profile views
 1. Artık yurtdışı ürünlerin hepsine yeni bir vergi geliyor. Bakan geçenlerde yurtdışından 25 milyon posta geliyor ve bunlar posta değil diye sinyali vermişti. Ozan Bingöl'ün yazısını aşağıdan okuyabilirsiniz. https://vergiyedair.com/2019/03/05/gumruk-sunum-ucretine-hazir-olun/
 2. önceki mesajımı okuduysan alakası orada:) windows 10'da bazı fontları göremiyordum ve çözemedim
 3. Hadi idare edeyim ben derken (çok kullanılan fontlardan biri olmasa da bi şekilde geçici süre idare ederim dedim) bu kez de fan bir yere sürtmeye başladı ve makina iade edildi. Bakalım yeni gelecek olan nasıl gelecek.
 4. Maalesef bu ayarları değiştirmek (ingilizce - Türkçe) işe yaramadı.
 5. Şirketten yeni bir bilgisayar geldi. Win 10 Pro olarak kurulu geldi notebook. Eski excel dosyalarımı açtığımda Arial narrow ile yazılan hücreleri göremiyorum maalesef. Hücrelerin fontunu değiştirdiğimde ise görünüyorlar. Aynı sorun word'de de var. Bu kez de yetersiz disk alanı, word istediğiniz fontu açamıyor diye uyarı alıyorum. 2016 Office'i kaldırıp 2013 kurdum yeniden yine aynı sorunu yaşıyorum. Font dosyası indirip kurmayı denedim, fontun olduğunu söylüyor, yine de kur dedim ama yine sorun çözülmüyor. Font dosyalarına girdiğimde Arial Narrow'u göremiyorum ama kurmak istediğimde zaten var diyor. Başına gelen veya çözüm bulabilen var mı acaba?
 6. Kasım ayında SOL aboneliğimin taahhütünü uzattım, önce yanlış mı yaptım dedim fakat modemi ver falan uğraşacak kadar evde kalamayınca uzattım. 16 Mbps 75 gb AKN olanı 69 TL'ye alacakken, müşteri temsilcisinin ısrarıyla 25 Mbps 50 GB AKN olanı 75 TL'ye aldım. AKN sonrası için gelen maili de yanlışlıkla sildim, vakit bulup SOL'u da arayamadım. Burada bazı mesajlar vardı, onlarda da MT'lerinin durumdan net bilgisi olmadığını anlamıştım. Bugün bakınca AKN'yi kaldırıp 25 Mbps olarak hattın tanımlandığını gördüm, fiyat da yine 75 TL diyor. 100 GB AKN'li alsam daha fazla fiyat ödeyecektim, faturam da yüksek fiyattan mı devam edecekti yani? Benim için şans olmuş ama bu şekilde alanlar varsa küfrü hakediyor SOL.
 7. O çift ekranı tümleşik yapmak kimin fikri acaba? ben olsam onu tasarlayanı sopayla kovalarım. Bana çok itici geldi.
 8. Turkcell'in bu ayki faturaların da yeralan notla birlikte Hotspot üzerinden veri paylaşımının ücretlendirileceği yazıyor. https://eksisozluk.com/15-ocak-2019-hotspot-kullaniminin-ucretli-olmasi--5884680?p=1 Bu başlıkta da konuşuluyor konu. Ben de turkcell online üzerinden müşteri temsilcisi ile konuştum, 15 ocak itibariyle 2gb kullanımı 9 TL olarak ücretlendireceklerini söylüyor. 2 gb ise tarifenize ek olarak veriliyor. Hatta turkcell 6 gb paylaşım için paket bile hazırlamış. https://www.turkcell.com.tr/paket-ve-tarifeler/4-5-g-hizinda/hotspot-6-gb-paketi#sss Ensar hadisesiyle kıllanıp değiştirmediğim hattımı artık kulak arkama dayanması vesilesiyle farklı operatöre taşıma vakti geldi görünüyor.
 9. Papillon Gerçek hayattan uyarlama, ikinci kez çekilmiş bir film. Güzeldi, sıkmadı. Son kısmını biraz daha açsalardı daha güzel olurdu diye düşünüyorum sadece.
 10. Gazetenin verdiği Alcatel ile başlamıştım, T10, 3210, 3330 (3310'dan farkı wap olmasıydı, sanki doğru düzgün kullanılıyordu o zamanlar) ericsson T100 (en prtaik ve uzun süre kullandığım telefondu, takside düşürmüştüm, tekrar aynısından bulamamıştım.) Samsung D 600 Samsung E 700 (aynı dönem çift telefon kullanıyordum) Askerlikle birlikte Nokia 1110 Çift telefondan bıkınca Samsungun dokunmatik çift hatlı telefonunu kullanmıştım ama modelini hatırlayamıyorum bile. Bozulunca kızaklı bir çift hatlı Samsung'a geçmiştim, o kadar çok modeli var ki, bulamıyorsun bile. Ama hala evde duruyor o telefon. Sonra ikinci hattı atıp, HTC Sensation ile akıllı telefon furyasına başladım. Samsung S3 samsung S4 hala evdedir, şirket vermişti yoksa değiştirmeye niyetim yoktu ve bu telefondan sonra androidden soğudum. iPhone 6s 11 yıl akılsız olarak 10 telefon kullanmışım 6 yıl akıllı olarak 4 telefon. Hatta s3-s4 değişimi olmasa 3 telefon diyebiliriz. Akıllı telefonlar daha ekonomik olmuş benim için anlamaı da çıkıyor.
 11. Önceki mesajımda bahsettiğim Anker Kulaklığı aldığım yere kontrol için gönderdim. Kulaklığın sorunu olmadığını yazıp geri gönderdiler. Hepsiburada'nın kara cumasında 200 liraya şunu aldım. https://www.hepsiburada.com/spigen-legato-arc-r72e-kablosuz-bluetooth-kulaklik-qualcomm-aptx-hd-audio-000sd21953-p-HBV000009KEXS Arasında dağlar kadar fark varmış. Daha kaliteli bir sesi var, 3 farklı ekolayzır modu var, 2 aygıt bağlantı yapabiliyor. Almak isteyenlere tavsiye ederim. Şuan ki fiyatı 320, iki gün önce 270 lira idi. Baya oynak fiyatı var.
 12. Teşekkür ederim. Verdiğiniz forumdaki de benle aynı şeyi yapmayı düşünmüş Waypoint ve littchi ile bunu denemek lazım. 3. barajımı yapıyorum, hiçbirinde de düzgün bir time lapse video yapamadım, niyetim bu aslında. Cumadan sonra yağmurların izin vermesiyle hem deneme uçuşlarına, hemde aleti daha fazla kurcalamaya başlarım.
 13. https://www.hepsiburada.com/anker-soundbuds-slim-kablosuz-bluetooth-spor-kulaklik-pm-HB000008CL1H Bir ara mono bluetooth kulaklık kullanıyordum, ama mono olduğu için telefonla arada video vs izlerken yeterli olmuyordu. Bende bundan aldım. Almasaydım diyorum şimdi. Bana gelen kulaklık mı sıkıntılıdır anlamadım berbat bir ses var. Hani otobüslerde verilen kablolu kulaklıklar gibi teneke vari bir ses geliyor. Şarj süresi iyi ama ses kötü, aynı zamanda sol kulaklıkta da bir titreşim, zırıltı gibi birşey var. Her ürünün kutusunu faturasını saklayan ben bununkileri direk attım nedense. Firmaya yazdım, bakalım ne diyecekler. Beğenmedim bu kulaklığı, 220'ye düşen Spigen Legatoyu almadığım için pişmanlık duyuyorum.
 14. DJI'cılara bir iki sorum olacak. DSİ'nin baraj işini yapıyoruz, DSİ'nin de phantom 4 modeli var ve ara ara çekim yapmaya geliyorlardı, onların geliş aralığı bizim için yeterli olmadığı Phantom 4 Pro modelinden aldık. Önceki gün elimize ulaştı drone, dün de DSİ'de çalışan eleman gelince bir anlat bu nedir nasıl kullanılır diye yanıma aldım, 1 saatte ancak kurulum, güncelleme vs halledebildik. Sonrasındaki sağanak yağıştan dolayı hiç uçuramadık aleti kenara koydum. Kendisi buraya geldiğinde hep manuel uçuruyordu, ancak benim istediğim gibi uçuşları yapabileceğini düşünmüyorum, sorduğum sorulara cevap alamadım çünki. Benim özellikle istediğim belli bir koordinattan 2 yada 3 günde bir fotoğraf almak, ve mümkünse sonrasında bunu time lapse özelliğine dökmek. Yine 2-3 günde bir belirlediğim bir güzergahta uçsun, video ve fotoğraf alayım. Bunları nasıl yapabilirim. Youtube'da hep tanıtım videoları buldum, bu isteklerimi karşılayacak video bulamadım maalesef.
 15. Benim kontrat da bu ay bitiyor. Eski fiyatım iyi bir indirimle 75 GB AKN 25 Mbps 44 lira idi. Şimdi aynı paket kontratlı 85 lira gibi bir rakam istiyor Superonline. Kablonet daha cazip fiyat veriyor, kablonete mi geçsem acaba? Kullananlar tavsiye eder mi?