AI Asistanlar. Alexa,Cortana,Siri vs üzerine
0

Bu konuda 16 mesaj var

Başka ortam tartışması geçtiği için bu başlığın açılması gerekli anlaşılan.

Amazon Echo 'u şu anda bence Türkiye'den almanın gereği yok. Amazon servisleri ile de bağlantılı olması güçlü noktası ama bizde çalışmıyor bunların çoğu.

Cortana ve Google Home diğer üreticilerden çıkacak cihazlara entegre olacak. Google 'da Türkçe desteği de var. Kullananların söylediğine göre en fonksiyonel olan bu. Dolayısı ile alacaksanız bunu beklemek mantıklı.

Cortana 'da henüz Türkçe desteği yok. Siri 'de Türkçe komut kabul ediyor. Benzer bir cihazın çıkacağı söyleniyor ama kesin bilgi yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Siri'yi cep telefonu üzerinde çok basit işler için kullanıyorum. Örneğin araba kullanırken radyoda çalan bir müziğin ne olduğunu bilmiyorsam "Hey Siri, çalan müzik nedir" diye sormak çok pratik. :) Eve böyle bir cihaz almayı düşünmüyorum. Evin tam olarak akıllı eve dönmesi lazım ki eve girince Siri evi 24 dereceye ısıt, kahve makinasını aç, Netflix'i başlat diyebileyim. Aksi durumda telefondaki Siri zaten yetiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Doğrusu ben de pek ihtiyaç duymadım. Google now oldukça iyi çaışıyor telefonda ama onu da nadir kullanıyorum. 

Bir güvnelik kaygısı var bu cihazlarla ilgili. Sürekli ortamı dinlemesi rahatsız ediyor insanları. Dinleme işini lokal olarak yapıyor. Anahtar kelimeyi yakaladığında kayıt edip google serverlerına gönderiyor. Dolayısı ile kağıt üzerinde güvenlik sorunu yok aslında ama uygulamada var tabii. Konuşmanız esnasında başka kelimeleride "Ok Google " olarak algılayıp kayıt edebiliyor. Yapılan ayara göre android telefonlar şarj esnasında sürekli dinleme moduna geçebiliyor. Şurda bakabilirsiniz. ilgisiz ses kayıtları olabilir.

https://myactivity.google.com/myactivity

Speech to textte en başalrılı olan Cortana imiş. Ben de Windows 10 da aktiflşetirmiştim. Arada bir soru yönelttiğimde hemen her zaman doğru yakalıyor.

Alexa kullananlar, şimdide Google Home kullananlar memnun durumdan . Geleceği var  bu asistanların.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birşeyleri hatırlamak için de çok iyi oluyor siri, 15 dakikaya sayaç kur, yarın saat 9'a alarm kur favori cümlelerim :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende bu güvenlik endişeleri nedeniyle, bırak siri'yi dictation'u bile açmıyorum. Zaten dictation'u açmak istediğinizde "konuşmalarınız (ve daha birçok şey misal babam diye kaydettiğiniz kişinin numarasına kadar), size daha iyi hizmet sunmak amacıyla merkez serverlarımıza gönderilecektir" tarzında bir anlaşmaya onay vermenizi istiyor :S

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amazon Alexa'nın yeni modeli tanıtılmış. Bunda dokunmatik ekran var. 

http://www.androidauthority.com/amazon-alexa-echo-show-specs-price-release-date-770398/

Yakında cortana kulllanan bir cihaz çıkacak. 

https://blogs.windows.com/windowsexperience/2017/05/08/harman-kardon-invoke-featuring-cortana-captivating-sound-meets-personal-digital-assistant/#6LCjP57DEtzflk7Y.97

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok