Seagate 3 tb diskim bozuldu
0

Bu konuda 27 mesaj var

Merhaba,

Evde aşağıdaki şekilde bir kullanımım var:

Laptop: Torrent üzerinden dosya indiriyor

TV: USB üzerinden ya da DLNA üzerinden film izleniyor (DLNA'yı çok tercih etmiyorum çünkü TV'nin bazı fonksiyonlarını kullanamıyorum)

Ipad: Network üzerinden film izleniyor

Şöyle bir çözüm ihtiyacım var: 

İndirdiğim filmleri aynı anda USB üzerinden televizyonla ve ethernet kablosu ile Ipad ile izlemek istiyorum. 

Öncelikle WD'in My Book serisine baktım. Torrent ile download yaptığım klasörü otomatik yedekleterek harddiske dosyaları aktarabiliyorum. Fakat TV için harddiski bilgisayardan çıkartıp TV'ye bağlamam gerekiyor ve Ipad üzerinden film izleneceği zaman bilgisayarın açık kalması gerekiyor.

Ardından yukarıda @SpeedFreak'ın önerdiği WD'nin My Cloud serisine baktım. Burada da ethernet üzerinden dosya yedekleme ile filmleri buraya gönderip Ipad üzerinden bilgisayar açık olmadan izleyebilirim fakat arkasındaki USB çıkışı için ilave harddiskte kullanılabilir gibi bir not düşülmüş, acaba buradan TV'ye bağlantı sağlasam dosyalara ulaşmakta sorun yaşar mıyım? Ya da istediğim zaman USB üzerinden bilgisayara bağlayabilir miyim?

Son olarak da @Forgetten'ın da bahsettiği NAS sistemleri var fakat bu konuda hiç bilgim yok. Sadece bu amaçla kullanılacak bir NAS sistemi nasıl kurulmalı marka model önerileri var mıdır?

Eğer sadece film amaçlı kurulacaksa, FreeNAS gereksiz olacaktır (zira ZFS ile disklerin yarısını kullanamayaksınız). Benzer bir sistem ben de 2 hafta önce evde kurdum (usb ile bağlanma dışında) ve elimdeki eski bir bilgisayara (C2D E4500, 4GB RAM) WD Green 2TB yeni bir disk ilave ettim (önceden WD 650GB ve seagate 500GB iki disk mevcuttu üzerinde) ve işletim sistemi olarak OpenMediaVault yükledim.

OpenMediaVault, daha çok media sunucu olarak çalışmak üzere optimize edilmiş, NAS benzeri bir işletim sistemi. Windows, Apple, Linux paylaşımları, kullanıcı haklarına göre dosya erişimi, Plex sunucusu, torrent downloader, vb. bir sürü özellik mevcut... 

Ben şu anda bütün medya dosyalarımı bu sunucu üzerinden evdeki ağda paylaştırıyorum. TV'de plex'in client uygulaması mevcutmuş, ister bununla ister DLNA üzerinden filmleri/dizileri izleyebiliyorum. Plex kullanırsam TV'de film izlerken durdurduğum noktadan başka bir odaya geçip tablet ya da telefonumdan izlemeye devam edebiliyorum. 

İstediklerinizin çoğunu karşılıyor sanırım OpenMediaVault (TV'ye USB ile bağlamak dışında).. Aklınıza takılan başka birşey varsa cevaplamaya çalışırım yine...

CoRd_eLL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok teşekkürler,

DLNA üzerinden çok fazla film test etmemiştim, akşam biraz kurcalayayım. Büyük ihtimalle dediğiniz gibi ben de eski desktopu canlandırıp bu amaçla odalardan birisine yerleştirebilirim. 

Bu durumda OpenMediaVault ile ilgili belki tekrardan yardımlarınızı isterim ...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok