Seagate 3 tb diskim bozuldu
0

Bu konuda 27 mesaj var

ST3000DM001 kodlu 3 tb  dahili diskim bozuldu. . Şöyleki bilgisayar açılırken diskten tık tık tık sesler geliyor ve hiçbir şekilde donanım listesinde görünmüyor win açıldıktan sonra. Disk takılıykende tanımaya çalıştığı içinde biraz uzun sürüyor açılması. SATA, güç kablosu vs değiştirip denedim ama fayda etmedi. Şimdi iki şey soracağım. Bir şekilde bunun kontrol kartını falan değiştirterek diski kurtarıp içindeki verilere ulaşabilmek mümkün mü? Ve bu işlemleri yaptırmak için Yazıcıoğlu civarında tanıdık bir yer biliyormusunuz?

2. side verileri kurtarsamda kurtarmasamda herhalükarda bir diske ihtiyacım olacak. Bu saatten sonra seagate'den uzak durmak istiyorum. Seagate'i seçeneklerden çıkarıncada piyasada 2 marka var baktığım kadarıyla. Toshiba ve WD:

Toshibanın şu diski nasıldır bilgisi olan varmı?:

TOSHIBA DT01ACA300 3.5" 3 TB 7200Rpm Hard Disk Drive

http://www.eksenbilgisayar.com/store/ProductDetails.aspx?productid=99786

Birde wd'nin green modelleri falan var.. Daha önceki diskimde steam oyunlarım falanda kurulu idi. Şöyle az biraz performanslı olsun istiyorum onun için. WD'nin green dışındaki modelleride biraz pahalı gibiler. Green alsam çok canımı sıkar mı bu tarz bir kullanım için?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hehe, süper bir grafikmiş. Lanet olsun ya. Garantisini sorgulattırdım seagate'in sitesinde ve garantiside bitmiş ne yazıkki. Yoksa kafalarına fırlatacaktım diski.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önceki yıllara ait veri var m ki? 

Bu Seagate lerdeki sorun , birkaç yıl önce çıkmış sorunlu bir seriden mi kaynaklanıyor , yoksa genel olarak kaliteleri mi düşük? 

Ona göre uzak duralım Seagate'den.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Büyük konuşmayayım ama benim için seagate bitti.Daha önce  External 1 tb diskim vardı seagate,kaput oldu bunun gibi. Çok mecbur olmadıkça ve alternatifleri oldukça seagate'den uzak duracağım artık

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Backblaze cloud depolama firması elindeki diskleri bu şekilde sürekli denetliyor ve raporları yayınlıyor. Güncel verileri de var bu tablo 2014 yılı özeti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Şöyleki bilgisayar açılırken diskten tık tık tık sesler geliyor ve hiçbir şekilde donanım listesinde görünmüyor win açıldıktan sonra.

Butun seagate disklerin sonu bu..

Benim kasada 3 tane wd 2 tanede seagate disk var, seagatelerin ikiside ayni bu sekilde tiklayarak bozuldu, wd lerin hepside saglam duruyor. 3tb olmasi ilede alakasi yok, biri 1 digeri 1.5 tb di. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçmiş olsun, 

Benim de seagate bir diskim ve tıklama sesi var. Bu ses disk açıp kapama sesi gibi bir ses, bazen öksürük krizi gibi ardarda geliyor. Kendi kendine geçiyor.

Bozulmasa bari...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçmiş olsun, 

Benim de seagate bir diskim ve tıklama sesi var. Bu ses disk açıp kapama sesi gibi bir ses, bazen öksürük krizi gibi ardarda geliyor. Kendi kendine geçiyor.

Bozulmasa bari...

Her an bozulabilir benden soylemesi..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne almak lazım bunun yerine ? Sistemde ssd var bu alacağım disk oyun amaçlı kullanılacak ssd hiç bir zaman yetemeyeceği için ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Western Digital Green var nazar değmesin taş gibi.

Seagate var bende bi tane 1.5 TB, kısa sürede kurtulmayı planlıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle geçmiş olsun. Bugüne kadar 3 adet 1 TB Seagate harici diskim bozuldu. 2 diskte nispeten önemli belge ve resimlerim pert oldu. 3. diskteki semptomları önceden fark ederek yedek aldığımdan yırttım. Kendisi aslında çalışıyor ama çalışmıyor. Yani diğer 2 diskin aksine sistemde görünüyor, format atılabiliyor ama bu format saatler sürüyor :) Okuma da aynı şekilde, bir takılıyor, bekle dur... öyle duruyor kenarda atıl şekilde, ne yapabilirim, nasıl değerlendirebilirim, bilmiyorum.

Ama bildiğim bir şey var, bundan sonra bir daha Seagate disk almam, aldırmam.

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar. WD Purple 3 TB aldım Eksen'den.

Toshiba diyordum ama toshiba yokmuş artık gelmiyormuşta, seagate'ide kafadan eleyince WD'nin modellerinden başka seçenek kalmadı. 3 tb olarakta green,red ve purple serisi var stoklarında ki netten Tr piyasasına baktığım kadarıylada başka alternatifler yok. Nerede o birzamanların eski Maxtor'lu,Samsung'lu hatta Quantum'lu falan piyasa. Seagate teker teker bütün firmaları yuttu ama obez olup çıktı. Ne haricileri ne dahilileri bir halta benzemiyor. Nasılsa rakip yok doğru dürüst diye saldılar herhalde kendilerini onlarda bilemiyorum. Bende wd purple aldım tek çekim 400' e mal oldu. 150$+KDV aslında ama TL'ye vurunca böyle acayip rakamlar çıkıyor maalesef. Şu an disk sistemimde takılı, full format atıyorum. Gördüğüm kadarıyla bir problem yok sessiz sakin çalışıyor işte :)

Hocam bence disk almak yerine bulut'a koyun bütün dosyalarınızı...

Hocam haklısınız bulut kullanıyorum bende ama herşeyde buluta atılmıyor. En azından oynayacağım oyunları buluta kuramam ya. :)

Oyun demişken birşey soracağım. Steam'De c'ye kurulu oyunları yeni diskime atmak için napmam lazım?.

Aklımda şu var. oyunun dosyalarını d'ye kopyalayıp sonra steam listesinden oyunu kaldıracağım. Sonra indir diyip o dosyaların bulunduğu yeri göstereceğim. Steam'de gerisini halletçek diyorum teoride. Uygulamada hayal kırıklığına uğrar mıyım? :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kendi çektiğimiz resimler, videolar gibi tekrar bulunamayacak dosyaları saklamak için evde ZFS kullanan ufak bir NAS ya da bulut (tabi güveniyorsanız) kullanmak şart, gitti mi geri gelmez zira. Bir süredir araştırıyorum FreeNAS çok övgüler alan bir NAS çözümü. Elinizde kenarda duran biraz iyi bir bilgisayar varsa (min. çift çekirdekli 4-5 yıllık bir işlemci iş görür sanırım) RAM takviyesi (minimum 8GB öneriyorlar) ve HDD alıp ayağa kaldırmak arşivime bir şey olur mu sorusunu aklınızdan siler muhtemelen...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yada wd purple'mı alsam:

http://www.eksenbilgisayar.com/urun/wd-purple-av-gp--wd30purx-35-3-tb-intellipower-sata-hard-disk-drive.aspx

Diskimin uçması biraz canımı yaktı,birdaha karşılaşmak istemiyorum. Purple dayanıklılık iddiası olan bir model sonuçta

Purple hatırladığım kadarı ile kamera kayıtlarında frame atlamama iddası olan modeldi. Dayanıklılık için red olması lazım

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İkisi arasında ikilemde kaldım purple'ı seçtim. Purple daha sonra çıkan bir seri, 7/24 çalışma garantisi veren bir modelde dayanıklıdır diye düşündüm. Red nas sistemler için çıkartılmış, Purple'da kamera sistemleri için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba,

Evde aşağıdaki şekilde bir kullanımım var:

Laptop: Torrent üzerinden dosya indiriyor

TV: USB üzerinden ya da DLNA üzerinden film izleniyor (DLNA'yı çok tercih etmiyorum çünkü TV'nin bazı fonksiyonlarını kullanamıyorum)

Ipad: Network üzerinden film izleniyor

Şöyle bir çözüm ihtiyacım var: 

İndirdiğim filmleri aynı anda USB üzerinden televizyonla ve ethernet kablosu ile Ipad ile izlemek istiyorum. 

Öncelikle WD'in My Book serisine baktım. Torrent ile download yaptığım klasörü otomatik yedekleterek harddiske dosyaları aktarabiliyorum. Fakat TV için harddiski bilgisayardan çıkartıp TV'ye bağlamam gerekiyor ve Ipad üzerinden film izleneceği zaman bilgisayarın açık kalması gerekiyor.

Ardından yukarıda @SpeedFreak'ın önerdiği WD'nin My Cloud serisine baktım. Burada da ethernet üzerinden dosya yedekleme ile filmleri buraya gönderip Ipad üzerinden bilgisayar açık olmadan izleyebilirim fakat arkasındaki USB çıkışı için ilave harddiskte kullanılabilir gibi bir not düşülmüş, acaba buradan TV'ye bağlantı sağlasam dosyalara ulaşmakta sorun yaşar mıyım? Ya da istediğim zaman USB üzerinden bilgisayara bağlayabilir miyim?

Son olarak da @Forgetten'ın da bahsettiği NAS sistemleri var fakat bu konuda hiç bilgim yok. Sadece bu amaçla kullanılacak bir NAS sistemi nasıl kurulmalı marka model önerileri var mıdır?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok